Race Results for
Sundance Showdown Downhill
Sundance Resort, UT
(Event Information)
View By:
Downhill on 05/28/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Ropelato   Ogden, UT03:47.35 240150  11 Specialized USA Gravity
2 Naish Ulmer   Hood River, OR03:57.91 175253  12 Go-Ride.com/SpyOptics/Teva/Rollic/DarkTimbers
3 Parker DeGray   Park City, UT04:00.88 217135  13 Go-Ride/Chromag
4 Chris Hadley   Salt Lake City, UT04:14.35 191171  10 Team Go Ride

Men - Cat 1 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Kelley   Riverton, UT03:57.38 264805  48 Specialized USA Gravity
2 Max Herran   Heber, UT04:05.03 300544  51 Slim and Knobbys Bike Shop--Renthal
3 Galen Carter   Salt Lake City, UT04:05.10 231784  49 Transition/FoxShox/TroyLee/SmithOptics
4 Graham Reynolds   Park City, UT04:12.69 317354  67 Canfield Bros/SpyOptics
5 Jeremy Hottinger   La Verkin, UT04:13.03 356553  66 Zion Cycles
6 Demetri Triantafillou   Salt Lake City, UT04:13.79 374963  50 
7 Tanner Hart   Sandy, UT04:17.70 355586  47 661/Maxxis/Hayes
8 Chad Wallin   Park City, UT04:18.87 380599  133 Royal Racing
9 Jaren Lockwood   Park City, UT04:23.23 368386  52 Cannonball Racing
10 Conner Gabrielson   Park City, UT04:30.18 357606  59 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Butler   Payson, UT04:01.51 301891  65 TeamWildChild/DemonDirt/FlyRacing
2 Aaron Butler   Payson, UT04:04.43 265065  64 Wild Child Racing
3 Zach Ahleen   Saint George, UT04:05.16 322610  42 Red Rock Bicycle
4 Marty Denna   Orem, UT04:12.15 356554  43 Bingham Cyclery
5 Kade Salisbury   Pleasant Grove, UT04:13.89 298693  60 Fezzari
6 Norman Adams   Springville, UT04:17.26 351798  62 Wild Child Cycles
7 David Creasy   Park City, UT04:19.39 284291  41 Chainsmoke
8 David Todaro   Elko, NV04:19.99 184155  61 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Al Mazurkewycz   04:16.41  149 
2 Michael Clark   Springdale, UT04:17.51 317374  58 Red Rock Bicycles
3 Daniel Grolley   Salt Lake City, UT04:17.53 355912  46 
4 David Clark   Clearfield, UT04:31.45 231170  57 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Crabill   Salt Lake City, UT04:17.45 150890  14 Go-Ride.com
2 Noah Brandon   Salt Lake City04:18.05 346056  53 Go-Ride
3 Lee McGuffey   Salt Lake City, UT04:20.68 264026  63 COG Racing
4 Craig Skinner   Sandy, UT04:30.02 175051  54 Go-Ride

Men - Cat 2 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Taysom   Pocatello, ID04:08.91 379617  162 
2 Zakary Ulin   Castle Rock, CO04:21.11 352982  132 
3 Evan DeGray   04:22.63  178 
4 Spencer Barnes   04:23.76  134 Mojo Wills
5 Elliot Botkin   04:25.18  187 
6 Morgan Judd   04:26.69  154 Team Orca Equalybrium Demon Dirt EKS goggles
7 Riley Walker   Park City, UT04:28.41 352990  131 
8 Connor Field   Wilson, WY04:33.46 358560  189 The Hub
10 Matthew Hunter   04:41.54  164 
11 Bryce Helbling   04:42.11  165 
12 Zachary Carlisle   04:42.71  177 
13 Parker Langeveld   04:57.63  156 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Kading   Sandy, UT04:18.35 315870  120 
2 Phil Stevens   04:19.99  119 Laketown Bicycles ENVE
3 Nathan Silberman   04:23.24  108 GetAir Sportsplex- Azonic- SMX Optics- Duro Tire
4 Kevin Pawlowski   04:27.76  158 
5 Robert Violano   04:30.75  115 Laketown Bicycles
6 Isaac Legare   04:31.06  109 
7 Jared Smith   04:31.18  114 Wild Child Cycles
8 Travis Tomczak   04:31.68  118 
9 Allen Weston   04:31.96  107 
10 Griffin Rowland   Salt Lake City, UT04:33.77 330448  170 Wild Rose Racing
11 Taylor Judd   04:35.38  155 Team Orca
12 Cameron Fawson   04:36.18  113 
13 Kyle Jackson   Port Saint Lucie, FL04:36.44 279955  103 
14 Owen VanNorman   04:38.12  166 
15 Bryson VomDorp   04:40.27  111 
16 Matt Ridd   04:42.00  185 Lake Town Bicycles
17 Nathan Grimes   04:42.15  148 Girth Bikes Clothing Co Bikers Edge
18 Colin Eichinger   Salt Lake City, UT04:42.32 284554  101 Chainsmoke
19 Daniel Rodosky   Wilson, WY04:42.92 298341  188 The Hub
20 Jacob Ehrlich   Salt Lake City, UT04:43.53 378430  112 
21 Brian Washburn   04:44.69  105 
22 Tim Hansen   04:50.12  117 
23 Brandon Peterson   04:52.66  161 
24 Andrew Putt   05:00.06  169 Wild Rose Racing
25 Jordan Swainston   05:22.37  159 
26 Jarrod Simmons   05:52.68  102 
27 Kelsom Owens   Escalante, UT06:20.36 367183  168 Cedar Cycle

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Gunn   South Jordan, UT04:11.70 353700  124 
2 Will Ridd   04:17.54  128 Laketown Bicycles
3 Robert Lapier   04:18.92  190 ShredGnar
4 Dan Prince   Salt Lake City, UT04:29.20 200989  193 
5 Mike Ogden   04:32.91  174 
6 Aaron Crowder   04:34.76  151 
7 John Washburn   04:41.79  121 Bingham Cyclery
8 Shannon Peterson   Healdsburg, CA04:43.47 225291  176 
9 Jake Weber   04:44.27  150 
10 Steve LeBlanc   Holden, ME04:50.96 93736  130 
11 Russell Allen   Salt Lake City, UT04:51.30 1432  184 Lake Town /Warr
12 Scott Cranney   Midvale, UT05:00.45 115625  122 
13 BJ Harmon   05:02.65  127 Laketown Bicycles- Bombshell- WARR
14 Doug Sheneman   Salt Lake City, UT05:04.58 194307  194 
15 Erik Ottley   05:16.01  125 
16 Mike Power   Taylorsville, UT08:18.85 79509  126 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Kugel   04:22.22  147 GirthBikes/BikersEdge
2 Paul Cherry   Lakewood, CO04:42.41 79569  167 
3 Gary Uzzell   Midvale, UT04:43.08 265337  192 
4 Kent Woodfield   Ogden, UT04:46.76 295970  138 
5 Vaughn Martinez   04:51.52  135 Bohemian Racing
6 Wayne Belles   Saltlakecity, UT04:55.11 280650  136 
7 Clay Speas   Castle Rock, CO05:08.83 97386  182 
8 Sean Atherton   05:11.00  146 
9 Craig Johnson   05:25.17  172 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Kelley   04:42.92  139 Laketown Bicycles Enve CAFE Rio
2 George Triantafillou   04:53.67  141 
3 Bill Hart   Dalton, MA05:11.97 170788  140 Bohemian Racing

Men - Cat 3 - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Foresta   South Jordan, UT04:29.48 315976  295 Laketown Bicycles Enve Caf Rio
2 Logan McPhie   05:02.46  284 Laketown Bicycles

Men - Cat 3 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Casper   Salt Lake City, UT04:34.06 322040  293 
2 Kelty Barney   04:56.37  290 
3 Lane Speas   Castle Rock, CO05:00.55 293713  206 Mojo Wheels
4 Shayden Housley   Murray, UT05:04.88 374992  267 Cannonball Racing
5 Nathaniel Carlisle   05:11.32  205 
6 Cameron Kincaid   05:11.91  212 
7 Chase Harkleroad   05:17.04  281 
8 Parker Swainston   05:34.65  266 
9 Connor Paller   Salt Lake Cit05:45.14 379806  289 Sports Den SLC
10 Brandon Olson   05:47.55  291 Laketown Bicycles
11 Alex Harward   05:55.70  283 
12 Sam Morris   06:30.75  262 Cannonball Racing

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Richmond   04:36.94  285 
2 Dylan Bishop-Berry   04:37.08  296 
3 Sheridan Damuag   04:38.12  269 
4 Kyler Bagley   04:38.40  278 
5 Cody Whipple   04:38.94  271 
6 Zachary Adams   Shippensburg, PA04:41.72 218549  211 ZB Racing
7 Eric Bishop-Berry   04:42.15  297 
8 Ray Shelton   04:42.77  270 
9 Jacob Gammill   04:45.19  175 JoyRide Bikes
10 Mark Wilson   04:48.73  208 
11 Chris Slaugh   04:48.89  209 
12 Nathan McCoy   04:51.42  273 
13 Conor Brady   Greenfield Ma04:53.46 380008  279 DPS/Toaster Shades
14 Pete Williams   04:53.91  287 2B
15 Garrett Fromm   05:01.86  204 
16 Cameron Wride   05:02.49  288 
17 Brad Russell   05:05.37  274 
18 Dallin Dee   05:11.70  201 
19 Garrett Jensen   05:14.67  203 
20 Austin Russell   05:32.36  264 
21 Ted Textor   05:34.07  268 
22 Patrick Hvolka   06:23.31  261 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Walker   04:31.70  286 
2 JD Schiller   04:44.91  207 

Women - Pro - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ana Rodriguez   Salt Lake City, UT04:43.81 282101  15 Skullcandy/Salt City Cycles

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Whitney Thompson   Park City, UT05:00.37 165096  56 White Pine Racing powered by JANS

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Hall   05:00.12  153 
2 Polly Ivers   05:27.46  183 
3 Amanda Batty   Park City, UT05:37.12 316554  144 
4 Joni Wirts   05:42.66  180 
5 Amanda Cordell   Salt Lake City, UT05:49.35 368535  143 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Goodman   05:26.25  282 
2 Michelle Ridd   06:24.54  202 Laketown Bicycles

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOSpyBonk BreakerShimanoUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee