Race Results for
Sammy's St Charles Prarie State Criterium
St. Charles, IL
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/29/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Category Pro/1/2 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Friedman   Golden, CO 135475   
2 Scott Zwizanski   West Chester, PA 131248   
3 Ryan Freund (1 - Cat1)   Lake In The Hills, IL 279249   ENZO'S Cycling
4 Jairo Perez Suarez      
5 Conor Mullervy   Boulder, CO 237726   
6 Brandon Feehery (2 - Cat1)   Homewood, IL 193035   Astella Oncology p/b ABD Cycling
7 Patrick Lemieux   Saint Paul, MN 210769   
8 Isaac Howe   Winooski, VT 201456   
9 Kevin Mullervy   Boulder, CO 237586   
10 Nicholas Ramirez (3 - Cat1)   Normal, IL 296749   
11 Daniel Harm   Seattle 209022   Astella Oncology p/b ABD Cycling
12 Victor Riquelme   Tucson, AZ 282338   
13 Logan Loader-Mooney   Pacific Grove, CA 198542   RideClean p/b PatentIt.com
14 Camilo Ulloa      
15 Robert White (4 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162   
16 Andy Jacques-Maynes   Watsonville, CA 17590   California Giant Berry Farms/Specialized
17 Colton Barrett   Indianapolis, IN 224589   Kentucky Flyers Cycling Inc
18 Zach Bergh (5 - Cat1)   Dripping Springs, TX 254872   Astella Oncology p/b ABD Cycling
19 Yosvany Falcon   Miami, FL 208086   Team Cocos
20 Matt Gorter      
21 James Bird (6 - Cat1)   Kenilworth, IL 239434   
22 alexander Voitik (1 - Cat2)   Champaign, IL 184412   
23 Zachary Davies   Boulder, CO 182034   Great Dane Velo Club
24 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074   Lakes Area Physical Therapy
25 Andrew Buntz (7 - Cat1)   West Des Moines 291573   Bikes To You / World of Bikes
26 Sam Stone (8 - Cat1)   Indianapolis, IN 213424   Lakes Area Physical Therapy
27 Victor Rentas (9 - Cat1)   Park Ridge, IL 166946   Pact- DISH Network Cycling
28 Andre Vandenberg (10 - Cat1)   Palm Beach Gardens, FL 233774   Astella Oncology p/b ABD Cycling
29 Lucas Guyton (2 - Cat2)   Davenport, IA 308798   American Equity Racng Team
30 Robert Kelley (11 - Cat1)   Geneva, IL 52765   
31 Matthew Zimmer (3 - Cat2)   De Witt, IA 320582   American Equity Racng Team
32 Michael Jasinski   Rocklin, CA 269476   
33 Kyle Selph (4 - Cat2)   Aurora , IL 290759   Sammy's Bike
34 Isaiah Newkirk (12 - Cat1)   St.louis, MO 282064   
35 Daniel Solomon (5 - Cat2)   Romeoville, IL 192220   South Chicago Wheelmen
36 Maxwell Anderson (13 - Cat1)   Hartford, WI 178840   LAPT CC
37 Sterling Magnell   Santa Rosa, CA 120588   McGuire Cycling Team
38 Cody O'Reilly   Santa Barbara, CA 141922   OUCH Pro Cycling
39 Robert Sweeting   Asheville, NC 205722   Team Athletix Benefitting Globalbike
40 Jonathan Mumford   Sandy, UT 25407   
41 Ross White (14 - Cat1)   Holmen, WI 200545   Racers Against Childhood Cancer
42 Bryan McVey (15 - Cat1)   Arlington Heights, IL 264045   Astella Oncology p/b ABD Cycling
43 Chris Moore (6 - Cat2)   Woodridge, IL 277388   
44 Adam McClurg (7 - Cat2)   Waukesha, WI 222744   Lakes Area Physical Therapy
45 Dan Teaters (16 - Cat1)   Green Bay , WI 214818   RACC pb GG
46 John Murphy   Horse Shoe, NC 153638   
47 Shawn Milne   Beverly, MA 147512   
48 Gregg Brandt   Winona 227165   
49 Tim Speciale (8 - Cat2)   Woodstock, IL 293350   ENZO'S Cycling
50 Kenneth Hanson   San Diego, CA 194969   
51 Dustin Morici (9 - Cat2)   Saint Charles, IL 288716   Sammy's Bike
52 Ara Oggoian (10 - Cat2)   Geneva, IL 26581   Team Bicycle Heaven
53 Hogan Sills (11 - Cat2)   Champaign, IL 257611   Astella Oncology p/b ABD Cycling
54 Marc Moeller (12 - Cat2)   Elgin, IL 193376   
55 Clayton Chase (13 - Cat2)   Mequon, WI 246297   RACC pb GG
56 Antonio Valenti (14 - Cat2)   Delavan, WI 292580   RACC pb GG
57 Finn Kolsrud (15 - Cat2)   Iowa City, IA 244812   
DNS Michael Macedon (Cat2)   Chicago, IL 162384   
DNF Michael Sherer   Boulder, CO 232977   
DNF David Reyes (Cat1)   Chicago, IL 211512   
DNF Richard Breininger (Cat2)   Oak Park, IL 215726   
DNF Austin Turner (Cat2)   Ogden, UT 290106   Bikes To You / World of Bikes
DNF Joe Bippus (Cat2)   Homer Glen, IL 261314   South Chicago Wheelmen
DNF Robert Smallman (Cat2)   Indianapolis, IN 337310   Pro- Form Bike Shop
DNF Rich Steinbrecher (Cat2)   West Chicago, IL 33974   Team Bicycle Heaven
DNF Phillip Snodgrass (Cat1)   Dallas, TX 266817   DNA Racing
DNF Hayden Warner (Cat2)   Neoga, IL 325222   Off the Front Racing
DNF Eric Blankinship (Cat2)   Chicago, IL 265147   Rhythm Racing
DNF Daniel Williams (Cat2)   Murphysboro, IL 227015   
DNF Sean Metz (Cat1)   Plainfield, IL 146767   
DNF Christopher Lynch (Cat2)   Milwaukee, WI 278183   RACC pb GG
DNF Cole House   Oneida Wi 183112   
DNF Chad Hartley   Fox Point, WI 126996   
DNF Shane Feehery (Cat2)   Homewood, IL 174544   South Chicago Wheelmen
DNF Quinn Keogh   Tucson, AZ 254092   
DNF Kelby Shaw (Cat2)   Milwaukee, WI 232522   RACC pb GG
DNF Andrew Ulvestad (Cat1)   Solana Beach, CA 306183   Rhythm Racing
DNF Thomas Soladay   Glendale, CA 220775   
DNF Christopher Curran (Cat2)   Springfield, IL 282543   Sammy's Bike

Men - Category 4/5 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhys Louis   Hinsdale, IL 298724   Deerfield Academy
2 Fernando Barraza   Chicago, IL 379076   
3 Grzegorz Monko   Buffalo Grove, IL 381944   WDT-Allvoi International Cycling Team
4 Timothy Moran   Wheaton, IL 321088   EMC2 / Elmhurst Masters
5 David Pratt   Macomb, IL 312886   
6 kris wiatr (1 - Cat5)   Long Grove, IL 347346   
7 Matthew Giedt (2 - Cat5)   Glencoe, IL 360122   
8 Nick Diedrich   Willowbrook, IL 328968   
9 Ken Krebs   Saint Charles, IL 193353   
10 W. Andres Romero   Gurnee , IL 278033   
11 Shawn Delk   Chicago, IL 97609   Project 5 Racing
12 Bryan Froehlicher   Arlington Heights, IL 284495   Village-Verdigris Cycling
13 andres echeverri   Chicago, IL 340880   Play It Again Sports Cycling
14 Jon Kiner   Bloomington, IL 245393   Bloomington Cycle Racing Team
15 Matt Riddle   Oak Park, IL 344432   Team Pegasus
16 Andres Alvear   Chicago, IL 338390   Play It Again Sports Cycling
17 Tyler Fitzgerald   Barrington, IL 368489   University of Vermont
18 Ben Cartwright (3 - Cat5)   Chicago, IL 371289   xXx Racing
19 Ryan Giuliano (4 - Cat5)   Oakwood Hills, IL 275687   Sammy's Bike
20 Tracy Dangott   Chicago, IL 314730   xXx Racing
21 James Snitzer   Arlington Heights, IL 365674   
22 Matt Howley   Glen Ellyn, IL 378145   EMC2 / Elmhurst Masters
23 Brad Scull (5 - Cat5)   Saint Charles, IL 374646   Mill Race Cyclery Racing Team
24 Kevin Pietka   Aurora, IL 253449   Mill Race Cyclery Racing Team
25 Gregory Barrett   Dekalb, IL 379124   ABD Cycling Team
26 John Craychee   Stcharles, IL 282275   
27 Aaron Delabre   Bourbonnais Il 306312   xXx Racing
28 Maciej Kurka (6 - Cat5)   Chicago, IL 275599   WDT-Allvoi International Cycling Team
29 Evan Blankenship   Decatur, IL 386458   
30 Steve Driscoll   East Peoria, IL 49941   
31 James Lund (7 - Cat5)   Aurora, IL 184410   ABD Cycling Club
32 Albert McMillen (8 - Cat5)   Geneva, IL 63159   Sammy's Bike
33 James Reineking   St Charles, IL 325552   Bicycle Heaven
34 Justin Merkey   Chicago, IL 288320   Rhythm Racing
35 Jose Barraza (9 - Cat5)   Chicago, IL 188356   
36 Andrew Zens   Chicago, IL 276599   Rhythm Racing
37 Nickolaus Lekovish   San Diego, CA 342874   Trails-Edge Cycling Team
38 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776   RACC pb GG
39 Thomas Ferguson   Elmhurst, IL 313118   
40 Robert Hocking (10 - Cat5)   Downers Grove, IL 352500   EMC2 / Elmhurst Masters
41 Kevin Mayfield (11 - Cat5)   Skokie, IL 374744   
42 Richard Sommers (12 - Cat5)   Plato Township, IL 267132   Vision Quest
43 Lars Maller      
44 Scott Aitchison (13 - Cat5)   Naperville, IL 129172   
45 Kurt Bentsen   Crystal Lake 375978   PSIMET Racing
46 Steven Berger   Peoria 366377   
47 Stephen Schnell   La Grange, IL 344782   
48 Brandon Leviton   Deerfield, IL 352900   Alberto's Sport
49 Tristran Hewitt      
50 Tien Nguyen   Chicago, IL 380494   xXx Racing
51 Harry Stinespring   Woodstock, IL 294055   Bicycle Heaven
52 Freddy Bernaba      
53 Barron Gira   Sleepy Hollow, IL 257330   PSIMET Racing
54 Jack Thompson   Wheaton Il 375158   
55 Alex Wakefield   Schaumburg, IL 247209   
56 Brian Piotrowski   Chicago, IL 281964   xXx Racing
57 Brendon Baker      
58 Brian Dunlavy (14 - Cat5)   Richmond, IL 357461   
59 Maxx Hall   Niles, IL 297898   Village-Verdigris Cycling
60 Rick Schopp   Warrenville, IL 185666   
61 Thomas Johnson (15 - Cat5)   Saintcharles, IL 289202   
62 Conner Besic (16 - Cat5)   Batavia, IL 320552   
63 Jacob Schilling   Racine, WI 255842   Team Mack Racing Assn
64 David Wright (17 - Cat5)   Sugar Grove, IL 379294   
65 Gregory Hanrahan   Loves Park, IL 203302   Michael's Cycles Team
66 Steve Louis (18 - Cat5)   Hinsdale, IL 273247   Flatlandia Cycling Team
67 Timothy Barrett   Lombard, IL 360364   
68 Adam Jurczak (19 - Cat5)   Burbank 383101   
69 Sean McCarthy   Lockport, IL 286941   
70 Kurt Druffel      
71 Robert Curtis   Elgin, IL 69094   
72 Robert Chinn      
73 Benjamin Devine (20 - Cat5)   Genoa, IL 381381   
74 Aaron Harrison   Wheeling, IL 226342   
DNF Joe Stadnik   Lombard, IL 356792   Team Got Wind?

Men - Category 3/4 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255   Team Velocause
2 Marc O'Shea   Plainfield, IL 154431   
3 Mark Tank   Bloomington, IL 70014   Bloomington Cycle Racing Team
4 Daniel Verner   Island Lake, IL 51737   Pact- DISH Network Cycling
5 David Hudson   Chicago, IL 286044   
6 Fred Schuler (1 - Cat4)   Chicago, IL 357980   xXx Racing
7 Brent Edgar   West Chicago, IL 52867   
8 Robert Bleck   Libertyville 131568   Colavita Racing, Inc.
9 Jerzy Trzeciak (2 - Cat4)   Park Ridge, IL 345310   
10 Thomas MacNeill-Zimmerman (3 - Cat4)   Chicago, IL 275780   Play It Again Sports Cycling
11 Jeff Biedka (4 - Cat4)   Elk Grove Vlg, IL 267166   Village-Verdigris Cycling
12 Chris Gola   Chicago, IL 251363   WDT-Allvoi International Cycling Team
13 Robert Murray   Peotone, IL 281157   
14 Brian Grant   Crystal Lake, IL 314520   
15 Nicholas Venice   Chicago, IL 286521   xXx Racing
16 Richard Lenski   Carol Stream, IL 275816   PSIMET Racing
17 kris kostadinov (5 - Cat4)   Northbrook, IL 375891   Team Higher Gear
18 Jason Senffner   Yorkville, IL 32167   PSIMET Racing
19 Arron Hampton   Plainfield, IL 304940   PSIMET Racing
20 Brian McCarthy   Lockport, IL 211084   
21 John Bleck (6 - Cat4)   Beachpark, IL 307994   Colavita Racing, Inc.
22 Douglas Zalis (7 - Cat4)   Chicago, IL 181163   Vision Quest
23 JASON LYNCH (8 - Cat4)   Saint Charles 377966   
24 Albeiro Pineda (9 - Cat4)   Bloomingdale, IL 230918   WDT-Allvoi International Cycling Team
25 bisi tubic (10 - Cat4)   Naperville, IL 278468   
26 Gary Rulo (11 - Cat4)   Saint Charles, IL 236738   ABD Cycling Club
27 Brian Boyle   Whiting, IN 193058   
28 Steve Driscoll (12 - Cat4)   East Peoria, IL 49941   
29 Gary Bentz   St Charles, IL 133142   Team Bicycle Heaven
30 James Siegele (13 - Cat4)   Geneva, IL 193143   Team Bicycle Heaven
31 Matthew Haiduk   Geneva, IL 279407   Team Bicycle Heaven
32 Jason Mindeman   Crown Point, IN 208254   Burnham Racing
33 William Frieske (14 - Cat4)   Chicagochicago, IL 375629   Beverly Bike/VeePak
34 Colin Donlan (15 - Cat4)   Chicago, IL 287006   Vision Quest
35 Stephen Schnell (16 - Cat4)   La Grange, IL 344782   
36 Austin Pope   Chicago, IL 46276   Team TATI
37 Donald Isaacs   Aurora, IL 243326   Team Bicycle Heaven
38 Bryan Fuller   Geneva, IL 286446   
39 Steven Berger (17 - Cat4)   Peoria 366377   
40 Matthew Curin   Lake Zurich, IL 41055   Astella Oncology p/b ABD Cycling
41 Scott Bowden   Sugar Grove, IL 243451   
42 Robert Bramlette (18 - Cat4)   Blue Island, IL 301527   Rbikes.com / FleetTruckParts.com
DNF Matt Milella (Cat4)   West Chicago, IL 370982   
DNF Harry Stinespring (Cat4)   Woodstock, IL 294055   Bicycle Heaven
DNF Michael Rosenstiehl (Cat4)   Oak Forest, IL 61544   South Chicago Wheelmen
DNF Briant Kelly   Whitewater, WI 313798   KS Energy Services / Team Wisconsin

Men - Category 2/3 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gareth Reeves (1 - Cat3)   Glen Ellyn, IL 306935   EMC2 / Elmhurst Masters
2 David Reyes   Chicago, IL 211512   
3 Christopher Curran   Springfield, IL 282543   Sammy's Bike
4 Bryan Fosler   Madison, WI 197058   KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Eric Blankinship   Chicago, IL 265147   Rhythm Racing
6 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522   RACC pb GG
7 Daniel Williams   Murphysboro, IL 227015   
8 Richard Breininger   Oak Park, IL 215726   
9 Trevor Rolette   Tinley Park, IL 226739   South Chicago Wheelmen
10 Matthew Kelley (2 - Cat3)   Homewood, IL 340630   
11 Patryk Limanowicz   Chicago, IL 308128   
12 Christopher StPeter (3 - Cat3)   Deerfield, IL 360075   xXx Racing
13 Austin Turner   Ogden, UT 290106   Bikes To You / World of Bikes
14 Hayden Warner   Neoga, IL 325222   Off the Front Racing
15 Jay Major   Miami, FL 220750   
16 David Ross (4 - Cat3)   Hampshire 368066   
17 Nate Iden   Chicago, IL 266664   Burnham Racing
18 Cory Davenport (5 - Cat3)   Belvidere, IL 284782   South Chicago Wheelmen
19 Konrad Witt (6 - Cat3)   Wood Dale, IL 247336   ABD Cycling Team
20 Andrew Ulvestad   Solana Beach, CA 306183   Rhythm Racing
21 Ryan O'Boyle (7 - Cat3)   Shorewood, IL 299155   South Chicago Wheelmen
22 John Wolters   Seattle, WA 287592   
23 Andrew Hellpap (8 - Cat3)   Belleville, WI 338786   KS Energy Services / Team Wisconsin
24 Nicholas Frye   Madison, WI 258744   KS Energy Services / Team Wisconsin
25 Michael Wilkie (9 - Cat3)   Lisle, IL 268873   ABD Cycling Team
26 Daniel Lang   Washington, IL 158406   Peoria Bicycle Club
27 Eric Christ (10 - Cat3)   Arlington Heights, IL 300410   Bicycle Heaven
28 Edwin Bagley (11 - Cat3)   Chicago, IL 229687   Rhythm Racing
29 Clayton Chase   Mequon, WI 246297   RACC pb GG
30 Weston Martin (12 - Cat3)   Chicago, IL 335560   Rhythm Racing
31 Jason Knight (13 - Cat3)   Geneva, IL 82196   
32 Brian Kulak (14 - Cat3)   Bolingbrook, IL 309422   
33 Adam Leibman (15 - Cat3)   Hoffman Estates, IL 278207   ABD Cycling Club
34 Finn Kolsrud   Iowa City, IA 244812   
35 Kyle Selph   Aurora , IL 290759   Sammy's Bike
36 Jason Svaldi   Monona, WI 190485   Great Dane Velo Club (GDVC)
37 Rich Delgado (16 - Cat3)   Hoffman Estates, IL 51887   Village-Verdigris Cycling Team
38 J Timothy Radcliff   Elmhurst, IL 63738   EMC2 / Elmhurst Masters
39 John Villena (17 - Cat3)   Chicago, IL 290160   Rhythm Racing
40 Curtis Hecht   Winnetka 59574   Club Bicicletta
41 Sven Stoltz (18 - Cat3)   Gothenburg Sweden 367680   Union Cycling Team
42 Julio Jacobo (19 - Cat3)   Libertyville 218778   KS Energy Services / Team Wisconsin
43 John Reynders   Seattle, WA 255625   Team Wisconsin
44 Ezra WardPackard (20 - Cat3)   Lake Geneva 320680   
45 Scott Claiborne (21 - Cat3)   Downers Grove, IL 255594   Flatlandia Cycling Team
DNS Travis Heller   Parker, CO 264205   Team Extreme
DNF Michael Vail (Cat3)   Villapark, IL 279212   ABD Cycling Team
DNF Jason Mindeman (Cat3)   Crown Point, IN 208254   Burnham Racing
DNF Dustin Morici   Saint Charles, IL 288716   Sammy's Bike

Men - Category 1/2/3 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Heagney   Libertyville, IL 15584   Vision Quest
2 Todd Hancock   Indianapolis, IN 63342   
3 Bob Karlow (1 - Cat2)   Crystal Lake, IL 285533   ENZO'S Cycling
4 Cory Hickman (2 - Cat2)   Orland Park, IL 119288   Scarlet Fire Racing
5 Erik Tomlinson   Genoa, IL 162381   
6 James Flora   Beecher, IL 57709   South Chicago Wheelmen
7 Gene Tolli (3 - Cat2)   Albany, WI 83764   ENZO'S Cycling
8 David Schrauth (1 - Cat3)   Winnetka, IL 298292   The Pony Shop
9 Michael Macedon (4 - Cat2)   Chicago, IL 162384   Vision Quest LLC
10 david jaggi (5 - Cat2)   Oak Park, IL 266633   ENZO'S Cycling
11 Christopher Mosora (6 - Cat2)   Lisle, IL 199219   Scarlet Fire Racing
12 Brian Haas (7 - Cat2)   Chicago, IL 162118   Higher Gear Chicago Cycling Club
13 Paul Swinand   Evanston, IL 45986   Club Bicicletta
14 Mark Sills (2 - Cat3)   Champaign, IL 219887   Scarlet Fire Racing
15 Robert Schrank (8 - Cat2)   Gurnee, IL 118745   Team Type 1
16 James Vehe (9 - Cat2)   La Grange, IL 47186   Club Bicicletta
17 Scott Pearson   Lisle, IL 60955   
18 Edward Schaub (10 - Cat2)   Wheaton, IL 108600   
19 Jason Knight (3 - Cat3)   Geneva, IL 82196   
20 Curtis Hecht (11 - Cat2)   Winnetka 59574   Club Bicicletta
21 Mark Hughes (12 - Cat2)   Waukesha, WI 56093   
22 Wayne Simon   Lake Barrington, IL 32742   ENZO'S Cycling
23 Richard Lenski (4 - Cat3)   Carol Stream, IL 275816   PSIMET Racing
24 Andrew Rizzo   Lisle, IL 41693   Club Bicicletta
25 Christian Zauner (13 - Cat2)   Silverdale, WA 85093   ENZO'S Cycling
26 Christopher Morris (14 - Cat2)   Wausau, WI 55692   
27 Howard Smith (15 - Cat2)   Batavia, IL 84066   
28 Brian Janssen (16 - Cat2)   Milwaukee, WI 192576   Colavita Racing
29 Curtis Eldridge (5 - Cat3)   Mokena, IL 283291   
DNF Nate Iden (Cat2)   Chicago, IL 266664   Burnham Racing
DNF Daniel Lang (Cat2)   Washington, IL 158406   Peoria Bicycle Club
DNF Ronald Dillow (Cat2)   Carpentersville, IL 177621   Vision Quest
DNF Marc Zionts (Cat2)   Highland Park, IL 184183   

Women - Category 3/4 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Edgar   West Chicago, IL 160021   
2 Ashley Korol   Wheaton, IL 376492   Team Bicycle Heaven
3 Gina Johnson (1 - Cat4)   Park Ridge, IL 298758   Village-Verdigris Cycling
4 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556   Baraboo Sharks
5 Mara Baltabols (2 - Cat4)   Geneva, IL 346616   Team Bicycle Heaven
6 Jennifer Koch (3 - Cat4)   Wauwatosa, WI 315168   Racers Against Childhood Cancer
7 Anina Blankenship   Decatur, IL 386284   
8 Ramona Kuna (4 - Cat4)   Naperville, IL 211195   Alberto's Sport
9 Niki Nation (5 - Cat4)   Washington, IL 328606   Proctor Cycling Team
10 MaryAnn Sedor      
11 Kaitlyn Bowden (6 - Cat4)   Sugar Grove, IL 382884   
DNF Melanie Hamilton (Cat4)   Homewood 384927   
DNF Erica Scott   Libertyville, IL 383774   
DNF Alison Teichart      

Women - Category 1/2 - Senior - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jade Wilcoxson   Talent, OR 255887   Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
2 Lex Albrecht    380330   
3 Serika Guluma Ortiz      
4 Leah Kirchmann    380328   
5 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980   
6 Jeannie Kuhajek (1 - Cat2)   Crystal Lake, IL 316598   PSIMET Racing
7 Emma Bast   Hinesburg, VT 261361   Speedfix Racing p/b Zubaz
8 Diana Penuela Martinez      
9 Jannette Rho (2 - Cat2)   Chicago, IL 288738   Les Petites Victoires
10 Ana Sanabria Sanchez      
11 Kelli Richter (3 - Cat2)   Libertyville, IL 281465   PSIMET Racing
12 Elizabeth Lauer (4 - Cat2)   Madison, WI 290993   Team Kenda presented by Geargrinder
13 Rachel Heal   Asheville, NC 317846   
14 Kimberly Gialdini (5 - Cat2)   Downers Grove, IL 289833   PSIMET Racing
15 cathy frampton (6 - Cat2)   La Grange, IL 275322   Project 5 Racing
16 Jessica Prinner   South Elgin, IL 225342   ABD Cycling Club
17 Leah Sanda (7 - Cat2)   Western Springs, IL 268129   PSIMET Racing
DNF Cady Chintis (Cat2)   Seattle, WA 309452   Les Petites Victoires

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSpyOSMOShimanoSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee