Race Results for
Mountain Creek Spring Classic
Vernon , NJ
(Event Information)
View By:
Downhill on 05/20/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AARON GWIN   Wildomar, CA02:10.1 274107  36 TREK WORLD
2 JUSTIN LEOV   02:14.4  35 TREK WORLD RACI
3 PHIL KMETZ   Keene, NH02:18.1 139600  40 VON COOPER
4 Art Babcock   Fulton, NY02:18.2 312428  50 
5 GAVIN VAUGHAN   Sharon, VT02:19.1 173589  57 VONCOOPER YETI
6 NIKOLAS DUDUKOVICH   Port Matilda, PA02:19.7 305595  60 ONEGHOST
7 Al Ortiz   02:19.9  64 MORPHEUS
8 LOGAN BINGGELI   Saint George, UT02:20.5 213148  32 KHS
9 Mat Dodd   02:20.9  21 
10 CHRIS HIGGERSON   Deansboro, NY02:22.2 208966  51 TLD
11 LEIF LORENZEN   Croton On Hudson, NY02:22.2 168141  53 SPEED LEGION
12 GEORGE RYAN   Vernon, NJ02:23.2 136378  28 JAMIS / MCBP
13 BRANDAN BOHL   Livermore, CA02:23.2 318538  121 TURNER
14 Leland O'Connor   Ithaca, NY02:23.2 224089  47 TREK / E13
15 Jason Scheiding   Beacon, NY02:24.1 265153  63 
16 GEOFF ULMER   Troy, NY02:24.3 197485  59 ESC
17 AUSTIN HACKETT-KLAUBE   Dillon, CO02:24.7 294146  31 TREK/NOV
18 LOGAN MULALLY   Reading, PA02:24.7 247832  34 ODI/TREK
19 SPENSER MEHR   02:25.1  49 ONE GHOST
20 Kevin Aiello   Rancho Santa Margarita, CA02:26.4 245409  37 
21 DYLAN CONTE   Stowe, VT02:26.6 292804  41 VONCOOPER/YETI/
22 Alex Mcandrew   East Hardwick, VT02:27.0 262733  43 
23 Anthony Coneski   Beacon , NY02:27.5 194171  55 NONE
24 ALEX COUTURE   Conway, NH02:27.5 266641  23 KONA
25 CHRISTOPHER MARI   Somers Ny02:27.9 249170  52 MCBP
26 KYLE KIMBLE   Bartonsville, PA02:28.3 265261  61 VERTICAL EARTH
27 Ryan Piper   Belmont, MA02:29.0 201904  44 Wentworth Mountain/Downhill Team
28 QUINTON SPAULDING   Henderson, NV02:29.6 165835  26 KHS
29 ALEX MOSCHITTI   Fairless Hills, PA02:30.7 297556  42 SPEED LEGION PI
30 Kevin Green   Wellesley Hills, MA02:31.2 232240  46 
31 COREY MCMAHON   North Conway02:31.2 355756  25 J. MAC
32 TIM WHITE   Colchester, VT02:31.7 201948  58 VONCOOPER YETI
33 Burt Saunders   Great Falls, VA02:33.8 200536  29 
34 BJ TREGLIA   York, PA02:34.5 111141  48 GUNG HO BIKES
35 ERIK HUDSON   Warwick, NY02:40.8 176535  27 BMW (NOT CAR)
36 NICK D'EMIDIO   Langhorne, PA02:41.5 269942  66 NO

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUCA SHAW   Hendersonville, NC02:17.8 285781  307 SPECIALI
2 COLE PICCHIOTTINO   Murrieta, CA02:19.7 351042  200 SOUTHRID
3 WALKER SHAW   Hendersonville, NC02:20.5 285782  308 SPECIALI
4 Alexander Willie   Longmont, CO02:20.8 276946  325 INTENSE
5 RYAN BURNEY   North Sutton, NH02:24.3 350588  351 CylceSmith
6 Shane Leslie   Birmingham, MI02:27.4 317122  322 
7 RAY SYRON   Rockport, MA02:29.0 282084  301 
8 SAM SKIDMORE   Dayton, VA02:30.5 319994  317 TRD/EDGE
9 Ian Turner   Purcellville, VA02:30.5 355038  318 TECC
10 NOAH FAIRBURN   Huntsville, AL02:31.3 320970  355 HGR
11 CONRAD CULLENEY   Livermore, CA02:34.7 318536  305 TURNER
12 JACK DUFFY   Sloatsburg, NY02:43.7 337754  319 GOON MON
13 dylan dipentima   Lincoln, VT02:45.3 311289  356 NONE
14 CONNOR GORMAN   Blue Ridge Summit, PA03:45.0 295976  349 GENERATION GAP
DNF RYAN SMITHERS   Stroudsburg, PADNF 352096  354 VERTICAL EARTH
DNF Jesse George   Dillon, CODNF 293878  310 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JACOB HINLICKY   Keedysville, MD02:22.6 328796  306 MOM&DAD
2 STEVEN POPE   Burlington, VT02:30.8 326726  375 
3 MATT HENDERSON   High Bridge, NJ02:30.8 141944  309 MYWALLET
4 Dan Albert   Wallingford, CT02:31.6 316754  381 
5 WILLEM COOPER   Newport, RI02:32.4 201902  335 VON COOPER
6 MATTHEW LAREAU   Dorset, VT02:34.1 294382  302 
7 JUSTIN BRIGANDI   Harrington Park, NJ02:34.7 260630  331 FLR/ZERODE
8 NIK PATALANO   Reading, MA02:39.7 201900  313 
9 BRENDON SCHWEITZER   Queens02:37.6 380359  344 RTR NYC
10 WILLIAM ANDERSON   Weare, NH02:37.8 378586  353 REAL TREEZ
11 HALSTON MENDES   Newington, CT02:38.9 265091  370 
12 JUAN VAZQUEZ   Danbury, CT02:39.2 305420  362 
13 HUNTER BUDD   Boone, NC02:35.4 268947  359 
14 JOHN HWANG   Andover, MA02:41.2 327968  327 NONE
15 Peter John Mihalick   Westport, CT02:43.0 249132  340 SPEED LEGION
16 PETER MCNULTY   Walpole, MA02:43.5 244558  357 GRAVITY PROJECT
17 DANIEL SIEGFRIED   Myersville, MD02:44.5 317120  341 ETERNAL ROOTS
18 ANDREW SLOWEY   Martinsville, NJ02:44.9 277539  311 OLIVER RACING
19 MATT HOFHERR   Baltimore, MD02:45.6 283237  380 
20 ADAM DELONAIS   Salem, MA02:46.0 312764  347 UNITED F
21 DAN CURRIER   Wells, ME02:46.5 320950  365 POC
22 Matt Rush   Collegeville, PA02:47.4 294984  386 LAUNCH
23 DAN PHILLIPS   Bridgeport, CT02:47.5 227999  366 RCP FAB
24 MATT CALLAHAN   Reading, MA02:51.7 347600  338 UNITEDFR
25 JUSTIN MCHENRY   Plymouth, MI02:51.8 254937  324 FASTLINE
26 Samuel Centolella   Utica, NY02:52.2 159149  384 ADVANCED CYCLE
27 ERIK RUTHERFORD   San Luis Obispo, CA02:52.2 180175  328 NONE
28 Michael Klausen   Johnstown, NY02:52.3 310974  339 
29 CAMERON NYGUIST   Manheim, PA02:56.8 299565  369 
30 STEVEN CZAPLICKI   Trenton, NJ02:58.5 302483  330 NAP CYCLER
31 SCOTT BUREAU   Old Lyme, CT03:04.0 298961  387 
32 EDDIE MAZURSKI   Three Rivers, MI03:13.5 327268  346 HIGHGEAR
DNS MICHAEL BARRON   Lebanon, PADNS 298159  348 BUNNY HOP BIKES

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FRED HEINLY   Boyertown, PA02:37.4 174028  563 KINGS CYCLING
2 JEREMY FAHEY   Owego, NY02:38.4 351194  374 BMW
3 JACK WILLIAMS   Stowe Vt, VT02:40.1 164519  361 DRUMMER RACING
4 TRAVIS FIELDS   Caldwell, NJ02:40.6 344980  368 GPR
5 CHAD ROBERTS   Utica, NY02:40.8 353834  337 SONNIES CYCLE
6 JASON NIXON   Lake Orion, MI02:41.3 194468  358 NONE
7 Judson Umberger   Dover, NH02:44.4 115591  379 
8 CASEY COULL   Douglassville, PA02:48.2 234632  352 NONE
9 ERIC ALLOCCO   Hamden, CT02:50.4 262124  367 AZONIC OREAL
10 ERIC CLARK   Keene02:50.4 356034  373 DRUMMER HILL
11 COLBY BARTH   Collegeville, PA02:53.3 305391  385 
12 SETH SALWA   Clinton, MA02:57.1 134175  343 WACHUSETT BREWI
13 Johnny Rivera   Norfolk, VA02:59.4 214538  364 SIERRA RACING
14 IVAN O'CONNOR   03:06.0  363 
15 JOSEPH ORSINI   York, PA03:07.7 254124  382 MASON DIXON
16 JUSTIN BREAULT   Andover, CT03:09.5 132306  372 
17 RUBEN LEON   Greenwich, CT03:13.6 219814  315 MOBILE BICI RAC
DNS RONALD KRUEGER   Mount Vernon, NYDNS 182952  312 NONE
DNS HERNANE ALVES   Newark, NJDNS 283245  383 TEAM BRAZIL

Men - Cat 1 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Nicholson   Landing02:41.8 79301  314 MARTY'S
2 JOHN LESLIE   Birmingham, MI02:45.9 20962  323 HGR
3 Ernest Reale   Haines Falls, NY02:46.7 29308  377 
4 JERRY MAILLOUX   Greer, SC02:48.7 359637  345 COMMICAL MAXXIS
5 Chris Kring   Zeeland, MI02:50.8 149358  329 
6 TONY PAJAKINAS   Douglassville, PA02:52.3 118437  332 READING RACING/
7 GEORGE BODYCOAT   Burlington, CT02:56.3 307110  304 CUT EDGE
8 GEORGE ULMER   Troy, NY02:59.0 197486  399 ESC
9 Scott Oberg   Meriden, CT03:04.0 197472  376 
DNS DANE CLAY   Reading, PADNS 200205  333 READING RACING
DNF JULIAN CABREANA   Crystallake, ILDNF 281422  334 HIGHGEAR

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ISAAC ALLAIRE   Morrisville02:44.3 377720  513 
2 Kyle Missaggia   Hopkinton, MA02:44.8 380070  544 
3 AUSTEN PARIS   03:00.3  531 ETBW
4 ANDREW SUMMERS   Stevens Point, WI03:02.4 382111  510 TEGT
5 QUINTON JOHNSON   West Milford, NJ03:04.0 347554  511 PSHOP
6 JAKE DEBRUSK   Leicester, MA03:05.6 353340  552 
7 Justice Khan   Yonkers, NY03:21.8 319774  535 
8 Anthony Reardon   Prospect, CT03:22.6 256916  569 
9 JOSHUA RIBEIRO   Burlington, CT03:45.7 315596  534 
10 SAWYER ALIX   Southington, CT03:54.8 352184  543 
11 LUCAS HERBERT   Wayne, PA04:02.6 359566  567 HERBERT

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEPHEN LARSON   Dobbs Ferry, NY02:30.6 376443  529 ETBW
2 PJ POST   02:32.8  559 N/A
3 JON HANSON   Glenwood, NJ02:39.3 356936  512 MCBP/RIDETOPIA
4 NICHOLAS LYLE   Boulder, CO02:40.0 322804  519 CU
5 GUSTAN ZIMMERMAN   Purcellville, VA02:40.6 334792  509 TECC
6 RYAN WOLSTENHOLNE   02:45.5  568 
7 Michael Oliver   Old Lyme, CT02:47.1 222289  538 OLIVER RACING
8 LUCAS BAYUS   Alfred Station, NY02:48.6 329362  527 
9 JOHNNY RIGGINS   Brooktondale, NY02:48.6 380198  533 OLD GOAT G.E
10 CHRIS CALLAHAN   Reading, MA02:48.7 347604  518 NONE
11 VICTOR VALVERDE   Danbury, CT02:49.4 356054  539 MOBILE RACING
12 IAN BOWER   East Stroudsburg, PA02:52.7 374945  555 
13 NATHAN EKBLOM   02:55.2  556 TEAM JAYCO
14 Marc Schneider   South Windsor, CT02:55.8 297153  550 PACC
15 TREK VANDECAR   Okemos, MI02:56.2 310386  525 SHABANG
16 BEN ONEILL   03:00.8  545 
17 JONATHON LAMB   New Bremen, OH03:01.6 113980  547 
18 BEN HIBBITTS   Broadalbin03:05.3 361571  520 N.E ALLIANCE
19 SAM SLIVINSKI   Wallingford, CT03:05.9 308025  565 
20 ADAM CAIN   Odenton, MD03:16.5 269083  558 ETROOTS
21 TIM WEAVER   03:19.6  515 
22 DAVID POLIVY   New York, NY03:23.4 246543  537 
23 ZACHARY DORFMAN   04:20.6  554 NO
24 Trevor Santo Christo   Amston, CT04:50.7 282353  551 
25 JON HOWLETTE   05:25.6  560 
DNF COREY CARPENTIER   Saratoga Springs, NYDNF 376499  542 NA
DNF REME VAN WON   DNF  564 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert DiGirolamo   West Milford, NJ02:47.4 115053  505 NONE
2 TOMASE SKIBA   02:56.9  541 NONE
3 Dave Albert   Biddeford, ME03:01.8 361785  536 NE ALLIANCE
4 BEN WEAVER   Lancaster, PA03:07.6 358824  528 BUNNYHOP BIKES
5 CHRISTOPHER RUDZIK   03:08.3  562 ELECTRA
6 DAVID SPORY   Glens Falls, NY03:11.6 379902  548 
7 DAVID PAGE   03:13.2  557 NO
8 C.K. SEIBERLING   03:17.0  521 EVIL
9 CHRIS BIANCO   Louisville, CO03:17.9 321932  503 CARBONLO
10 ROBERT PORTVLIE   03:20.9  326 
11 ADAM WEST   03:24.2  549 
12 WILLIAM DOWNES   Astoria, NY03:25.5 213794  516 MOBILE BICI/SWE
13 RYAN ELLIS   03:28.1  540 NONE

Men - Cat 2 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVEN KAHN   Putnam Valley, NY02:54.4 352146  566 DANNY'S CYCLES
2 JAMIE JONES   02:54.5  508 ETERNAL ROOTS
3 JAY ROSENBAUGH   02:55.1  561 
4 BRIAN HALL   03:05.9  522 OGR
5 KEITH OBRIEN   Highland, MI03:09.9 315642  526 HIGHGEAR
6 JOHN DUPONT   Fitchburg, MA03:15.7 380386  523 WBC
7 CLIFF MCMULLAN   Lancaster, MA03:27.3 380118  524 WACHUSET
8 ANTHONY CARAFA   Redding, CT03:29.9 6065  501 ANTDOGDH
9 TODD BOUCHER   Statenisland, NY04:13.4 302667  504 TODD
DNS SEAN SMITH   dns  506 FIX

Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jeff aguirre   Manizales Colombia02:53.0 330980  719 MOBILE BICI
2 COLE HORN   03:03.4  530 
3 CHRISTIAN FUENTES   Stamford, CT03:12.9 377488  714 MOBLIE DC
4 MAXWELL PETKOV   Freeville, NY03:17.4 380236  724 OLD GOAT G.E
5 JOEY NADELEN   04:58.9  708 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAY CAGNEY   02:54.3  702 Z
2 KYLE MAXSON   Homer, NY03:03.9 380469  715 OLD GOAT G.E
3 WILLIAM POEHLMA   03:06.1  711 
4 JOE GROFF   03:06.1  721 DC BOOTR
5 Justin Beauregard   Doylestown, PA03:10.7 378950  713 
6 BRANDON FISCHER   03:14.7  705 NONE
7 Cody Dunn   Newington, CT03:17.2 369720  703 V TECH
8 TIM GOODMAN   Doylestown, PA03:26.4 377477  712 

Men - Cat 3 - Master - 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN HILBURN   Drexel Hill, PA03:07.3 379763  701 
2 CHRIS WINBERRY   Peekskill, NY03:07.9 247104  718 T
3 JOSEPH PHAROAH   03:11.0  717 PHA
4 DAMIEN WIMBUSH   Somerville, MA03:14.8 273833  600 NONE
5 ROBERT VANDER VEUR   Havertown, PA03:29.5 36410  514 RVV
6 jay stewart   Mechanicsburg, PA03:44.2 378710  706 NONE

Men - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAKE KAHN   Putnam Valley, NY02:49.7 352646  710 Danny's Cycles
2 BEN BODYCOAT   Burlington, CT02:55.7 293349  303 CUTTING
3 ANDREW WEGIEL   Leominster, MA03:02.5 377134  707 
4 David Kahn   Putnam Valley, NY03:19.3 352648  709 Danny's Cycles
5 AIDEN BARNA   Downingtown, PA05:10.8 380357  720 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAUREN DANEY   Stafford, VA02:52.3 282816  54 DRD INTENSE
2 ELINOR WESNER   Cresskill, NJ02:54.0 334774  22 FASTLINE RACING
3 KATE PARHIALA   Arlington, MA02:55.5 218448  38 NONE
4 ANNE GALYEAN   Frederick, MD02:59.8 314146  45 ESC
5 REBECCA GARDNER   Marlboro, NY03:00.9 298049  56 GARDNER RACING
6 MARY ELGES   Windsor, CT03:12.2 77042  24 NONE
7 AMBER PRICE   Westminster, CO03:15.7 255122  30 ROYAL
8 STEPHANIE SOWLES   Colchester, VT03:25.7 351806  39 GRAVITY

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HEATHER COWELL   Pittsburgh, PA03:23.8 333640  316 BIG BANG
2 MEREDITH MANSFIELD   Waterbury Center, VT03:40.3 322664  360 DRUMMER RACING
3 FELICIA KEARSLEY   Haines Falls, NY03:46.4 300218  378 WINDHAM MTN
4 ELIXANDRIA PORRU   New Rochelle, NY03:52.0 317126  320 MOBILBIC

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CAITLYN FRANCISCOVICH   Weare, NH03:28.7 321466  532 REAL TREEZ
2 ELIZABETH JONES   Baltimore, MD03:54.7 320780  507 ETERNAL ROOTS
3 JANNEL SANTOS   Little Falls, NJ04:48.7 278924  517 Team Marty's
4 ALYSSA GOUGH   Gardner04:58.2 377252  553 NONE
5 DENISE GALLO   Norwalk, CT14:18.3 378636  502 ANTDOGDH

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoSierra NevadaBonk BreakerUSACDFOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee