Race Results for
Tour de Grandview
Grandview Heights, OH
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/01/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MASTER 40+ CATEGORY 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS VLEMMIX    356872   
2 Joseph Pallotto (1 - Cat3)   Mantua, OH 54101   Lake Effect Cycling Team
3 BLAIR FRALEY (2 - Cat3)   Columbus, OH 193213   Echelon Cycling Team
4 JEFF KOMPA (3 - Cat3)   Cleveland Ohio 282965   Spin
5 JIM JENKINS (4 - Cat3)   Ironton, OH 242096   AeroCat Cycling
6 RODNEY ROOF (5 - Cat3)   Blue Ash, OH 236003   Zephyr Wheel Sports
7 Michael Renneboog    356886   
8 PETER CZERWINSKI (6 - Cat3)   Dublin, OH 252055   New Hampshire Cycling Club
9 DICK CHARTIER (7 - Cat3)   Hamilton, OH 238296   Ghisallo Cycling Team Inc.
10 DAVID LINDEN   Yellow Springs, OH 190519   MERRILL LYNCH CYCLING
11 JOE BONNELL (8 - Cat3)   Columbus, OH 98909   Echelon Cycling Team
12 DOUG MCCONAHA (9 - Cat3)   Galena, OH 51774   Olympus Homes Cycling Team
13 GENE SPANGLER (10 - Cat3)   Centerville, OH 295691   Ghisallo Cycling Team Inc.
14 JEFF AUFDENCAMP (11 - Cat3)   Columbus, OH 54950   Mama Mimi's presented by Kenda
15 TED PABLO (12 - Cat3)   Broadview Hgts, OH 130921   Ride On Wooster
16 JOHN WEST (13 - Cat3)   Bardstown, KY 265025   Team Louisville
17 BRIAN ROCHE (14 - Cat3)   Upper Arlington, OH 192478   Mama Mimi's presented by Kenda
18 JEFF BLODGETT (1 - Cat4)   Berlin Heights, OH 220717   A World Of Pain
19 DAVID CHAMBERS (2 - Cat4)   Powell, OH 259663   A World Of Pain
20 CHRISTIAN FISCHER (15 - Cat3)   Columbus, OH 11672   Team Six One Four
21 CONRAD MROWIEC    356846   
22 TERRY GRIFFITH (3 - Cat4)   New Albany, OH 100804   
23 CHRIS FRETER (4 - Cat4)   Columbus, OH 275071   ALAN North America Cycling
DNP SHAYNE DILLINGER (Cat3)   Beavercreek, OH 267052   Team Ghisallo
DNP JOHN BODELL (Cat3)   Westerville 258095   Spin
DNP CHRIS GRISVARD (Cat3)   Dublin, OH 52865   New Hampshire Cycling Club
DNP JOEL SCHMIDT (Cat4)   Wooster, OH 31638   Ride On Wooster
DNP JEFF GRZYBOWSKI (Cat3)   South Euclid, OH 51518   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
DNP MITCHELL TALLAN (Cat3)   Pickerington, OH 69678   Echelon Cycling Team
DNP VINCE URICHICH   Columbus, OH 86663   
DNP JOHN PRICE   Delaware, OH 265926   A World Of Pain
DNF JOHN CHAMBERLAIN (Cat4)   Great Falls, VA 190901   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
DNF BRAD ROGERS (Cat5)   Loudonville, OH 375558   
DNF LEO LACKEY (Cat5)   Columbus, OH 322372   
DNF DANIEL MCCARTY (Cat4)   Springfield, OH 289808   Champion City Cycling

Men - CATEGORY 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Lewis   Cincinnati, OH 345876   
2 JASON BLODGETT   Berlin Heights, OH 300170   Spin
3 MICHAEL FENOFF   Willoughby Oh 304838   Team Bikes and Moore
4 CORY MUTH   Columbus, OH 309938   
5 CHRISTOPHER ABSTON   Livonia, MI 365708   Racing Greyhounds
6 LARRY HUGHES   Worthington, OH 89405   Olympus Homes Cycling Team
7 IVAN MWIRUKI   Columbus, OH 368775   Echelon Cycling Team
8 MATT EVANS   Beavercreek, OH 311081   MERRILL LYNCH CYCLING
9 BRENT BACHMAN   Westerville, OH 309621   Eddys Bike Shop
10 NICHOLAS VORWERK   Southbloomfield, OH 303537   Team Type 1
11 Adam Downs   New Lebanon, OH 306825   
12 DOUG CARRAWAY   Columbus, OH 287612   Team Six One Four
13 SPENCER HACKETT   Columbus, OH 297118   Cap City Cyclocross
14 DANIEL BROWN   Athens Oh 300286   Team Athens
15 MICHAEL CLEVIDENCE   Athens, OH 341590   Team Athens
16 PHILLIP BOYDELATOUR   Columbus, OH 276993   Cap City Cyclocross
17 JUSTIN MILLER   Columbus Oh 303484   Team Six One Four
18 GREG VAN AMERONGEN      
19 BRIAN O'HARA   Columbus, OH 312422   Olympus Homes Cycling Team
20 JOHN SCOTT   Worthington, OH 288776   Mama Mimi's presented by Kenda
21 COLIN PAYTON   Springfield 375256   Champion City Cycling
22 DANNY ALARCON   Westerville, OH 338492   Echelon Cycling Team
23 JAMES BOYINGTON (1 - Cat5)   Dayton, OH 382704   
24 JEFF MOORE      
25 BUNTY MISTRY   Dublin, OH 243461   
26 NICK IMMELL      
27 IAN BROADHEAD   Kent, OH 346976   WAS Labs Cycling
28 JOSEPH SCARBRO   Columbus, OH 280892   
29 BRAD FISCHER (2 - Cat5)   Columbus, OH 255434   Team Six One Four
30 MUHAMMAD SAIFULLAH (3 - Cat5)   Lexington 352460   
31 KRISTIAN GRAHAM   Granville, OH 231846   Team Six One Four
32 RICK VOITHOFER (4 - Cat5)   Columbus, OH 284567   Team Six One Four
33 BENJAMIN BACHMAN   Strongsville, OH 278540   Eddys Bike Shop
34 JOSEPH IPACS   Athens, OH 380954   
35 DOMINIC WISLER   Galloway, OH 220394   Mama Mimi's presented by Kenda
36 Brandon Shaw   Columbus, OH 277772   
37 AARON DANIELS   Dublin, OH 298109   Cap City Cyclocross
38 ROB LUIKART   Columbus, OH 382731   
39 KEN BUDDELL (5 - Cat5)   Lewis Center, OH 244758   
40 BLAIR BEAVERS   Columbus, OH 250839   
41 SCOTT HENNIGSEN      
42 NEAL SCHMITT (6 - Cat5)   Columbus, OH 311842   
43 Tommy Graul (7 - Cat5)   Dayton, OH 382208   
44 JACKSON ROMIE (8 - Cat5)   Columbus, OH 380957   Echelon Cycling Team
45 DANIEL MCCARTY   Springfield, OH 289808   Champion City Cycling
46 TROY CHIPKA   Wooster, OH 378089   Ride On Wooster
47 BRIAN LUTHER   Chardon, OH 356863   
48 MATT KAPP   Columbus, OH 383420   
50 DANTE ESCUSA (9 - Cat5)   Columbus, OH 131988   
51 BRIAN SCHULTZ   Columbus, OH 284685   Mama Mimi's presented by Kenda
52 JONATHAN PATTON (10 - Cat5)   Mason, OH 263799   MERRILL LYNCH CYCLING
DNP DAVID FARNHAM (Cat5)   Columbus 156860   Cap City Cyclocross
DNP JULIAN VALENCIA (Cat5)   Medellin Colombia 336912   
DNP STEVE QUELETTE   Westerville, OH 258850   Broken Spoke Cycling
DNP LAYTON MCCALLUM (Cat5)   Powell, OH 234294   
DNP KEITH KIMBERLY   Plain City, OH 383068   
DNP JACOB HENNINGSEN   Cincinnati, OH 368618   University of Cincinnati
DNP ERIK DEISTER   Columbus, OH 358106   
DNP ROBERT BRNILOVICH   Akron, OH 281967   Stark Velo
DNP SHAWN AKER (Cat5)   Columbus 354944   

Men - CATEGORY 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BEN ROLLENHAGEN   Lansing, MI 240802   Tri-City Cyclists
2 CARL FLINK   Nashville , TN 122479   Steel City Endurance
3 CHASE HOWARD   Salem, OH 321202   Carbon Racing
4 JARED BONECUTTER   Shelby, OH 230499   
5 MATT CELEK   Cuyahoga Falls, OH 319220   Ride On Wooster
6 TODD HOWMAN   Wooster, OH 316934   Ride On Wooster
7 CHRISTIAN SCHOTT   Imperial, PA 255619   Allegheny Cycling Association
8 ISAIAH WALLAKE   Columbus, OH 100343   Central Ohio Bicycle Club
9 ROBERT SROKA   North Royalton, OH 270997   Lake Effect Cycling Team
10 JOE PALLOTTO   Mantua, OH 54101   Lake Effect Cycling Team
11 BRENT GOETZ   Toledo, OH 336412   Maumee Valley Wheelmen
12 RICK PARR   Canton, OH 27316   Stark Velo
13 DAVID RICH   Cedarville, OH 231392   MERRILL LYNCH CYCLING
14 DAVID NEIS   Yellow Springs, OH 276289   MERRILL LYNCH CYCLING
15 MARK GORI   Chagrin Falls, OH 320320   Spin
16 LOGAN LELAND   Sugar Grove, OH 293011   Team Cyclist Connection
17 SPENCER DELL   Indianapolis, IN 233960   Team Upland p/b Sustainable Cycling
18 JOSEPH FULLER   Prospect, KY 174113   Veda Cycling
19 BRETT DAVIS   University Heights, OH 207616   Spin
20 LUKE SUNDERMEIER   Columbus, OH 294885   Mama Mimi's presented by Kenda
21 SAMUEL KLONTZ   Black Mountain, NC 296965   BSM Cycling
22 RYAN VINGRIS   Centerville 179029   Olympus Homes Cycling Team
23 RYAN STUBENRAUCH   Lewis Center, OH 210980   Mama Mimi's presented by Kenda
24 WILL GLEASON   New Albany, OH 231092   Central Ohio Bicycle Club
25 STEVE FINE   Fort Mitchell, KY 239980   Team Dayton Bicycling
26 DON RICH   Cedarville, OH 271246   MERRILL LYNCH CYCLING
27 WESTON FLICKINGER   Akron, OH 298929   Prochain Cycling
28 RICK TOLER   Dayton, OH 66088   MERRILL LYNCH CYCLING
DNP BILLY CAMPBELL   Greenville, SC 280328   Olympus Cycling Team
DNP DOUG MCCONAHA   Galena, OH 51774   Olympus Homes Cycling Team
DNP JOHN PROPPE   North Royalton, OH 301502   Team Lake Effect
DNP ANDREW HAGUE   Columbus, OH 62149   Echelon Cycling Team
DNP STEVE CAMINATI   Columbus, OH 210170   Echelon Cycling Team
DNP CHRIS GRISVARD   Dublin, OH 52865   New Hampshire Cycling Club
DNP BRANDT ATHEY   Berea, OH 207100   Mama Mimi's presented by Kenda
DNF JACK MCCANN   Cincinnati, OH 298338   Prochain Cycling

Men - CATEGORY 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAUL MARTIN   North Royalton, OH 207549   Panther p/b Competitive Cyclist
2 EMILE ABRAHAM   Atlanta, GA 222021   Latino Cycling Team
3 CHRIS UBERTI   Greenville, SC 238311   Panther p/b Competitive Cyclist
4 JAMEY DRISCOLL   Park City, UT 163112   
5 RYAN AITCHESON   Milwaukee, WI 354334   
6 TRAVIS LIVERMON   Lewisville, NC 161583   Team Mountain Khakis
7 Jeanmichel Lachance    401945   Latino Cycling Team
8 JOHNATHAN FRETER (1 - Cat2)   Columbus, OH 266654   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
9 EDDIE GRYSTAR   Oakmont, PA 244283   Freddie Fu Cycling Team
10 KIRK L ALBERS   Upper Arlington, OH 1283   Panther p/b Competitive Cyclist
11 GAVRIEL EPSTEIN   Englewood, NJ 179451   Champion System p/b Stan's NoTubes
12 DAVID CUELI   Miami, FL 288788   Team Cocos
13 JIM BALDESARE      Mass Bay Road Club
14 TONY HALL   Brooklyn, NY 257024   Champion System p/b Stan's NoTubes
15 MIKE MASTERS (2 - Cat2)   Columbus, OH 83290   Central Ohio Bicycle Club
16 STEPHAN HIRSCH   Indianapolis, IN 337040   787 Racing
17 JUSTIN LOWE   Columbia, KY 291819   Team Athletix Benefitting Globalbike
18 ADAM YORK   Okemos Mi 210584   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
19 GABRIEL MOSS MASAQUIZA   Ketchum, ID 293891   Panther p/b Competitive Cyclist
20 THOMAS BROWN   Athens, GA 191703   Team Mountain Khakis
21 BEN RENKEMA   Greenville, SC 193086   Team Athletix Benefitting Globalbike
22 ROB THOMPSON   Lakewood, OH 311256   Spin
23 DAN GREENE   Pittsburgh, PA 172784   Iron City Bikes
24 JONATHAN CARD   Sylvania, OH 6078   
25 DAVID CHERNOSKY   Cuyahoga Falls, OH 49665   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
26 JACOB RYTLEWSKI   Brownsburg, IN 133501   Astella Oncology p/b ABD Cycling
27 ERIC SCHILDGE   Hanover, NH 206020   Jamis Sutter Home
28 NOAH METZLER   Greenville, SC 230698   Team Athletix Benefitting Globalbike
29 JOHN WOODS (3 - Cat2)   Indianapolis, IN 256120   Team Upland p/b Sustainable Cycling
30 Jeffrey Pendlebury   Fredericksburg, OH 307012   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
31 JEREMY GRIMM   Orrville, OH 187082   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
32 ANDREW CLARKE   Medina, OH 212538   Panther p/b Competitive Cyclist
33 JOHN SIMES   Alburtis, PA 150549   
34 RYAN KNAPP   Columbus, IN 161263   Panther p/b Competitive Cyclist
DNP JONATHAN ATWELL   Bloomington, IN 212166   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
DNP DOUGLAS ANSEL (Cat2)   South Bend, IN 213223   Team Upland p/b Sustainable Cycling
DNP ANTHONY PATRICK (Cat2)   Huntington, WV 221570   Clarksville Schwinn/Rapid Transit
DNP RYAN SULLIVAN   Nashville, TN 305979   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
DNP PATRICK WEDDELL   West Jefferson, NC 165037   Appalachian State University
DNP BOBBY STUMPF   Beaver, PA 259653   Panther p/b Competitive Cyclist
DNP GEVAN SAMUEL   Ocoee, FL 353458   
DNP ADAM KAYE (Cat2)   Ann Arbor, MI 290612   Astella Oncology p/b ABD Cycling
DNP JOHN MINTURN   Philadelphia, PA 179015   BikeReg.com/Cannondale
DNP CAMERON JACKSON (Cat2)   Akron 243794   Carbon Racing
DNP JOEY IULIANO (Cat2)   Muleshoe Tx 237283   Astella Oncology p/b ABD Cycling
DNP NICK INABINET   Boone, NC 290321   Astella Oncology p/b ABD Cycling
DNP MIKE HOUSE   Woodville, OH 158885   Maumee Valley Wheelmen
DNP THOMAS HERMAN (Cat2)   Lakewood, CO 193527   Central Ohio Bicycle Club
DNP JON HAMBLEN   Winston Salem, NC 14782   
DNP ALEXANDER GONZALEZ   Lawrenceville, GA 379881   
DNP DIEGO GARAVITO   Charlotte, NC 172738   
DNP JOHN DELONG   Blacksburg, VA 61583   VeloShine Cycling Team
DNP ROB DAHL (Cat2)   Oakland, CA 218381   Metromint Cycling
DNP FRANK TRAVIESO   Athens, GA 160295   Team Coco's
DNP JOSEPH HALL (Cat2)   Columbus, OH 221249   Mama Mimi's presented by Kenda
DNF STEPH KADAR   Middleburg Heights, OH 141650   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
DNF Gregory Strock   Martinsville, IN 34438   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNF KEVIN henschel (Cat2)   Columbus, OH 308035   
DNF NOAH KINNEY (Cat2)   Huntington, WV 274106   
DNF ANTHONY VITON (Cat2)   Westerville, OH 288957   BSM Cycling
DNF KYLE PERRY (Cat2)   Indianapolis, IN 240005   Team Upland p/b Sustainable Cycling
DNF GUIDO PALMA   Northvale, NJ 428776   
DNF DOUG FAGAN   Indianapolis, IN 205802   Racing For Riley
DNF ANDREW CRATER   Greenville , SC 70612   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
DNF Marco Aledia   Worthington, OH 58428   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
DNF DEMIS ALEMAN   Northvale, NJ 305654   

Women - CATEGORY 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALLISON NUOVO   Upper Arlington , OH 375446   
2 DIANE DENNEDY   Springboro , OH 277425   Secret Cycling
3 KENADI MOORE      
4 MARIE ROTE (1 - Cat4)   Copley, OH 382288   
5 KRISTEN ARNOLD (2 - Cat4)   Columbus, OH 375540   Team Six One Four
6 MEREDETH GABRIEL (3 - Cat4)   Westerville, OH 374540   Team Six One Four
7 LISA CHIPKA      
8 KIM CORY (4 - Cat4)   Hilliard, OH 369286   
9 TAMMY GREENE (5 - Cat4)   Pittsburgh, PA 201395   Iron City Bikes

Women - CATEGORY 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTY KEELY (1 - Cat2)   Holland Mi 267467   Team Kenda presented by Geargrinder
2 DEBBIE MILNE   Greenville, SC 84776   Absolute Racing Team
3 KATIE ARNOLD (2 - Cat2)   Columbus, OH 344864   Echelon Cycling Team
4 BRIANA CLARK   Carmel, IN 200504   Racing For Riley
5 MORGAN PATTON   Athens, GA 257696   Team Type 1
6 JENETTE WILLIAMS   Proctorville, OH 143297   Jeff's Bike Shop
7 CADY CHINTIS (3 - Cat2)   Seattle, WA 309452   Les Petites Victoires
8 ERIKA HOWARD (1 - Cat3)   Hamilton, OH 291315   Secret Cycling
9 SALLY PRICE (4 - Cat2)   Cuyahoga Falls, OH 172593   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
10 PATTY BUERKLE   Philadelphia, PA 131990   Tradewinds Elite
11 JOANNA BECHTEL (5 - Cat2)   Oakland, CA 272856   Metromint Cycling
12 SAMANTHA BRODE (6 - Cat2)   Akron, OH 206620   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
13 MELISSA MOELLER (2 - Cat3)   Valparaiso, IN 351602   
14 REBECCA SCHEPPS   Boulder, CO 209762   Innervation Fitness/Stan's NoTubes Women
15 KAYLA STARR (3 - Cat3)   Lancaster, OH 336464   Mama Mimi's presented by Kenda
16 LIZ SO   Chicago, IL 280608   Les Petites Victoires
17 Katherine Kakis Graham (4 - Cat3)   Granville, OH 159671   Team Six One Four
18 MANDY MARQUARDT (7 - Cat2)   Allentown, PA 200340   Team Type 1
19 Luanne Murray (8 - Cat2)   London, OH 48868   Kreitler Racing Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaCUORESpyUSACDFOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee