Race Results for
Bicycle Haus Criterium
Chandler, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 01/28/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle KENT   Scottsdale, AZ 350110   Strada Racing Club
2 David POLLEY   Peoria, AZ 271015   Landis/Trek
3 Levi KRAMER   Scottsdale, AZ 353942   FASTER Performance Center
4 Joseph BATSON   Yumayuma, AZ 345376   Yuma Bike Club
5 Michael HEMMERLIN   Mesa, AZ 286193   Strada Racing Club
6 Wesley NUGENT   Scottsdale, AZ 367039   Strada Racing Club
7 Thaden SHERWOOD   Queen Creek 337536   Two-Wheel Jones Racing
8 Cory SUNDVOLD   Queen Creek, AZ 366381   Two-Wheel Jones Racing
9 Royce HITCHCOCK   Queen Creek 366668   Two-Wheel Jones Racing
10 Joseph LAYTON   Mesa, AZ 366375   Two-Wheel Jones Racing
11 Lanie ALLEN      
12 Joshua LAYTON   Mesa, AZ 366375   Two-Wheel Jones Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaden Sherwood   Queen Creek 337536   Two-Wheel Jones Racing
2 Nick THORPE   Scottsdale, AZ 287472   Notre Dame Strada
3 Jaden FEDDOCK   Gilbert, AZ 364928   Two-Wheel Jones Racing
4 Stephen MARCUCCI   Phoenix, AZ 223146   Team Winded
5 Dominic SUOZZI   San Pedro, CA 337242   FASTER Performance Center
6 Martin VAUGHN   Gilbert, AZ 365967   Two-Wheel Jones Racing
7 Joseph LUPIEN   Santa Maria 366765   
8 Austin CROSBY   Phoenix, AZ 335416   Team Winded
9 Walter LOPEZ   Somerton, AZ 287545   
10 Dorian LARIOS   Tolleson, AZ 366024   Team Winded
11 Chris MAGRAS   Phoenix, AZ 367035   
12 Zachary KEZIRIAN   Scottsdale, AZ 365098   Notre Dame Strada
13 Michael ATKINS   Tempe, AZ 276027   San Tan Racing
14 Juan ARELLANO   Yuma, AZ 291211   Yuma Bike Club
15 Lance GRIFFITHS      
16 Nolan VOGELSANG   Gilbert, AZ 368359   
17 Thomas KEATING   Scottsdale, AZ 304118   Team Winded
18 Miguel AGUIRRE   Yuma, AZ 343522   YBC Racing
19 Kenny Anderson   Anthem 366990   
20 Austin SWANG   Mesa, AZ 365992   Two-Wheel Jones Racing
21 Habib Sabbagh   Scottsdale, AZ 365769   
22 Josh PRATT-FERGUSON   Orovalley, AZ 309840   Team Winded
23 Royce GRIFFITHS   Mesa, AZ 367283   Two-Wheel Jones Racing

Men - Cat C - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael WOODWARD   Flagstaff, AZ 367040   Flagstaff Cycling
2 Nick ELLETT   Tucson, AZ 366914   El Grupo Youth Cycling Club
3 David ROPPEL   Mesa, AZ 201133   
4 Brandon QUAM   Albuquerque, NM 325006   
5 Gregory JONES   Phoenix 366186   ASU Cycling
6 Douglas TORRES   Albuquerque, NM 340014   
7 Christopher WILKINSON   Flagstaff, AZ 260408   Flagstaff Cycling
8 Kevin REEVES   Santa Clarita, CA 310587   

Men - Cat B - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan FRANKLIN   Tucson, AZ 306603   El Grupo Youth Cycling Club
2 Lucas CHIEN   Tempe, AZ 361326   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
3 Elan SAPERSTEIN   Boca Raton 337154   ASU Cycling

Men - Cat A - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer CRITES   Mesa, AZ 284734   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
2 Scott COUNTRYMAN   Flagstaff, AZ 258025   San Tan Racing/Paragon Cycling
3 David RAKESTRAW   Flagstaff, AZ 330862   Flagstaff Cycling
4 Ethan MILLSTEIN   Tempe, AZ 323806   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
5 Ryan PETRY   Tempe, AZ 336768   ASU Cycling
6 Tobin PeytonLevine   Tempe, AZ 306129   ASU Cycling
7 John Giles   Flagstaff, AZ 241341   

Men - Cat 1/2 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad BEYER   Tucson, AZ 155190   
2 Cole HOUSE   Oneida Wi 183112   
3 Stevie CULLINAN   Paradise Valley, AZ 126775   Bicycle Haus Elite
4 Kamden REEDY (1 - Cat2)   Mesa, AZ 155036   Unity Racing
5 Travis McCABE   Tucson, AZ 268330   Landis/Trek
6 Robert DOLMAN (2 - Cat2)   Scottsdale, AZ 186426   Camelback Bike Club
7 Nicholaus SCHREIBER (1 - Cat1)   Tucson, AZ 93359   Landis/Trek
8 Scott PIERCEFIELD (3 - Cat2)   Golden, CO 305918   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
9 Eric SALSTRAND (2 - Cat1)   Phoenix, AZ 176476   Bicycle Haus Elite
10 George CYRUS (3 - Cat1)   Queen Creek, AZ 324344   Landis/Trek
11 Michael CASTRO (4 - Cat2)   Phoenix, AZ 288720   Bicycle Ranch
12 William WESTFALL (5 - Cat2)   Phoenix, AZ 171794   Bicycle Haus Elite
13 Michael DZIEDZIC (4 - Cat1)   Scottsdale, AZ 253798   Landis/Trek
14 Daniel EATON (5 - Cat1)   Mesa, AZ 306276   Mesa Cycles Racing Team
15 Eugene BORONOW (6 - Cat1)   Tucson, AZ 57369   02 Modern Fitness
16 John SALSKOV   Tempe, AZ 113251   Primal - 1st Bank
17 Matthew HOLECKO (6 - Cat2)   Scottsdale, AZ 148285   Carlos OBriens Racing pb Tribe
18 Jonathan PARRISH (7 - Cat1)   Chandler, AZ 147952   Bicycle Haus Elite
19 Vasanth COORG (8 - Cat1)   Phoenix, AZ 215254   Velossimo Racing
20 Steven MUHLE (7 - Cat2)   Scottsdale, AZ 55670   
21 Joseph Lupien   Santa Maria 366765   
22 Victor Riquelme   Tucson, AZ 282338   
23 Colin DON (9 - Cat1)   Los Angeles, CA 256718   Landis/Trek
24 Matt SNIEGOWSKI (8 - Cat2)   Phoenix, AZ 244731   Bicycle Ranch
25 Paul THOMAS   Tucson, AZ 87933   Chicago Velo Campus
26 Spencer CRITES (10 - Cat1)   Mesa, AZ 284734   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
27 Christopher CHASE (9 - Cat2)   Marquette, MI 241064   RACC pb GG
28 Travis WALDRON (10 - Cat2)   Mesa, AZ 148770   Unity Racing
29 Link KING (11 - Cat2)   Phoenix 86406   Bicycle Haus Racing
30 Scott ARNOLD (12 - Cat2)   Phoenix, AZ 1957   Bicycle Haus Racing
31 David REID (11 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
32 Jared GILYARD   Cedar Hills, UT 226665   Bicycle Haus Elite
33 Trueheart BROWN (12 - Cat1)   Flagstaff, AZ 93907   Bicycle Haus Elite
34 Michael GRABINGER (13 - Cat1)   Phoenix, AZ 231701   Bicycle Haus Elite
35 Kevin Kirkwood (14 - Cat1)   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus Racing
36 Kyle REEDY   Mesa, AZ 195891   Unity Racing
37 Louie AMELBURU (15 - Cat1)   Las Vegas, NV 65992   Harmony Homes.com Cycling Team
38 Eric MARCOTTE   Scottsdale, AZ 212698   Elbowz Racing
39 Brian LEMKE (16 - Cat1)   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
40 David GLICK (17 - Cat1)   Tucson, AZ 175967   Landis/Trek
41 Thomas JONDALL (18 - Cat1)   Tucson Az 243091   White Mountain Road Club
42 Unknown Rider      Landis/Trek
43 Marcus* HAYWARD (19 - Cat1)   Mesa, AZ 241388   Unity Racing

Men - Cat 3 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan GREEN   Mesa, AZ 295121   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
2 Rick BUCHER   Carefree, AZ 5317   Bicycle Haus Racing
3 Brian AXELROD   Phoenix, AZ 305379   FASTER Performance Center
4 Josh PRATT-FERGUSON   Orovalley, AZ 309840   Team Winded
5 Christian MALDONADO   Vail, AZ 305869   TriSports Cycling/Eclipse Racing
6 Scott WALL   Broomfield, CO 237159   Bicycle Ranch
7 Owen GRAVES   Scottsdale, AZ 289809   Bicycle Haus Racing
8 Michael Misevch   Tucson, AZ 290204   
9 Geoff CHALMERS   Tempe, AZ 206838   Team Vitesse
10 Dan MAHER   Tucson, AZ 229834   Landis/Trek
11 Joshua SMITH   Erie, CO 215580   TriSports Cycling/Eclipse Racing
12 Stephen MARCUCCI   Phoenix, AZ 223146   Team Winded
13 Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   
14 George ROBLES   Wilmington , DE 141512   Colavita Racing, Inc.
15 Ryan PETRY   Tempe, AZ 336768   ASU Cycling
16 Eric PREISS   Tucson, AZ 294950   TriSports Cycling/Eclipse Racing
17 Russell LAFLEUR   Phoenix, AZ 290144   Camelback Bike Club
18 Joshua CHRISTENSEN   Phoenix, AZ 96858   Carlos OBriens Racing pb Tribe
19 Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   
20 Steve JENKINS   Phoenix, AZ 237021   Tribe Multisport
21 Leroy WALTERS   Encinitas, CA 299611   Camelback Bike Club
22 Durrant WILLIAMS   Tempe, AZ 288045   San Tan Racing/Paragon Cycling
23 Eric TAYLOR   Tucson, AZ 273841   
24 Leo MASURK      
25 Andy GRACYALNY   Phoenix, AZ 304990   GNARLUBE/LANDSHARK racing
26 Brian BARRETT   Mesa, AZ 185409   
27 David GENOVESE   Phoenix, AZ 176999   FASTER Performance Center
28 Ryan THILL   Scottsdale, AZ 335080   Bicycle Haus Racing
29 Gabriel SANTOYO   Scottsdale, AZ 332166   Bicycle Haus Racing
30 Brad ARNOLDS      
31 Steve DONALDSON   Phoenix, AZ 248555   CVC / FRANCO Racing
32 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Arizona Masters Racing
33 Scott SCHRAFF   Phoenix, AZ 31778   Bicycle Haus Racing
34 Lane SANDERS   Gilbert, AZ 196626   Focus Racing
35 David STRAUS   Phoenix, AZ 34380   Procon Cycling

Men - Cat 4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David RAKESTRAW   Flagstaff, AZ 330862   Flagstaff Cycling
2 Jeff HOMAN   Scottsdale, AZ 334360   Bicycle Ranch
3 Kenny POLLEY   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
4 Shawn McNALLY   Scottsdale, AZ 296108   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
5 Jake SPELMAN   Gilbert, AZ 305505   FASTER Performance Center
6 Terry SCHMIDTKNECHT   Mesa, AZ 305434   
7 Matt WALKER   Phoenix, AZ 306093   San Tan Racing
8 Kirk KLEPFER   Chandler, AZ 327112   San Tan Racing/Paragon Cycling
9 Jim NIEMEYER   Anthem, AZ 291276   FASTER Performance Center
10 James WINEBRENNER   Scottsdale, AZ 271027   Bicycle Haus Racing
11 Aaron MATOS   Scottsdale, AZ 303271   Jobing.com Racing
12 Mark HERRINGTON   Tucson, AZ 42581   Summit Velo
13 Urdin URREIZTIETA   Tucson, AZ 305136   
14 Jaycen BROWN   Mesa, AZ 333330   Bicycle Haus Racing
15 Joe STRUTTMANN   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing/Paragon Cycling
16 Keith JANKOVSKY   Tempe, AZ 278383   Camelback Bike Club
17 Benton LEITNER   Tucson, AZ 304269   02 Modern Fitness
18 Andrew COPE   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
19 Philip BUTLER   Cave Creek, AZ 205668   FASTER Performance Center
20 thomas butt   Phoenix, AZ 332970   
21 Aaron EINFRANK   Scottsdale, AZ 334616   Bicycle Haus Racing
22 Nathan FRANKLIN   Tucson, AZ 306603   El Grupo Youth Cycling Club
23 Larry BENNETT   Tucson, AZ 331998   Summit Velo
24 Walter LOPEZ   Somerton, AZ 287545   
25 Unknown      
26 Todd PURDIN   Scottsdale, AZ 365799   Bicycle Ranch
27 Stephen ATKINS   Tempe, AZ 272200   San Tan Racing/Paragon Cycling
28 Steven ELWELL   Phoenix, AZ 220680   Life Time Fitness Racing
29 Clint BLUESTEIN   Phoenix, AZ 335860   San Tan Racing/Paragon Cycling
30 Craig OROZCO   Tucson, AZ 334188   Summit Velo
31 Nick THORPE   Scottsdale, AZ 287472   Notre Dame Strada
32 Marco VALENTE   Vail, AZ 289650   Tachycardia Racing
33 Justin BUSH   Phoenix, AZ 233959   Team Upland p/b Sustainable Cycling
34 Ethan MILLSTEIN   Tempe, AZ 323806   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
35 Andrew SMITH   Mill Valley, CA 296574   Camelback Bike Club
36 Jason HALL   Gilbert, AZ 296591   Bicycle Haus Racing
37 Trevor BAILEY   Mesa, AZ 290567   
38 Colin TAIRA   Phoenix, AZ 304380   Bicycle Haus Racing

Men - Cat 4/5 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn McNALLY   Scottsdale, AZ 296108   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
2 Kenny POLLEY   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
3 Benton LEITNER   Tucson, AZ 304269   02 Modern Fitness
4 Trevor BAILEY   Mesa, AZ 290567   
5 Colin TAIRA   Phoenix, AZ 304380   Bicycle Haus Racing
6 James FILLMORE (1 - Cat4)   Chandler, AZ 353170   Arizona Masters Racing
7 Mark HERRINGTON   Tucson, AZ 42581   Summit Velo
8 Craig OROZCO   Tucson, AZ 334188   Summit Velo
9 Jeff HOMAN (2 - Cat4)   Scottsdale, AZ 334360   Bicycle Ranch
10 Jake SPELMAN   Gilbert, AZ 305505   FASTER Performance Center
11 Justin BUSH (3 - Cat4)   Phoenix, AZ 233959   Team Upland p/b Sustainable Cycling
12 Matthias WOLF (4 - Cat4)   Phoenix, AZ 360939   Bicycle Haus Racing
13 Christopher TRAYNOR (5 - Cat4)   Phoenix, AZ 113638   
14 Tony GONZALES   Lakewood , CA 309947   Arizona Masters Racing
15 Terry SCHMIDTKNECHT (6 - Cat4)   Mesa, AZ 305434   
16 Nick ELLETT (1 - Cat5)   Tucson, AZ 366914   El Grupo Youth Cycling Club
17 Joseph KORKAMES (2 - Cat5)   Phoenix, AZ 360659   
18 Jason LINDGREN (7 - Cat4)   Phoenix, AZ 104377   Carlos OBriens Racing pb Tribe
19 Philip BUTLER (8 - Cat4)   Cave Creek, AZ 205668   FASTER Performance Center
20 Andrew COPE   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
21 James WINEBRENNER   Scottsdale, AZ 271027   Bicycle Haus Racing
22 Rodolfo ESPINO (9 - Cat4)   Tempe, AZ 308389   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
23 Marc McCOMBS (10 - Cat4)   Gilbert, AZ 135602   
24 Clint BLUESTEIN   Phoenix, AZ 335860   San Tan Racing/Paragon Cycling
25 Kirk SCHROEDER (11 - Cat4)   Gilbert, AZ 315630   
26 Alan HALL (12 - Cat4)   Phoenix, AZ 366438   Bicycle Ranch
27 Derek RICH (13 - Cat4)   Phoenix, AZ 307417   Landis/Trek
28 Walter CLARKE (3 - Cat5)   Phoenix, AZ 329294   Camelback Bike Club
29 Nicholas RISHER (14 - Cat4)   Phoenix, AZ 328792   Swiss American Racing Team
30 Chris ASHTON (15 - Cat4)   San Francisco 365342   Bicycle Haus Racing
31 Greg KHAN (16 - Cat4)   Scottsdale, AZ 343540   
32 Steven WALMSLEY (17 - Cat4)   Anthem, AZ 305577   FASTER Performance Center
33 Todd PURDIN (18 - Cat4)   Scottsdale, AZ 365799   Bicycle Ranch
34 Marco VALENTE (19 - Cat4)   Vail, AZ 289650   Tachycardia Racing
35 Steve ZURGA (20 - Cat4)   Chandler, AZ 358188   San Tan Racing/Paragon Cycling
36 Timothy MILLER (21 - Cat4)   Sedona, AZ 357100   San Tan Racing/Paragon Cycling
37 Evan SCHUBE (4 - Cat5)   Scottsdale, AZ 231402   Camelback Bike Club
38 Jack DeBartolo 3 (22 - Cat4)   Phoenix, AZ 220096   Bicycle Haus Racing
39 Gregory JONES (5 - Cat5)   Phoenix 366186   ASU Cycling
40 Adam DUNN (23 - Cat4)   Gilbert Az. 366759   Focus Racing
41 Wayne SMITH (24 - Cat4)   Mesa, AZ 312396   
42 Ethan MILLSTEIN (25 - Cat4)   Tempe, AZ 323806   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
43 Mark RYAN (26 - Cat4)   Phoenix, AZ 298303   Team Pay 'N Take
44 Luis VALDEZ (27 - Cat4)   Tucson, AZ 306778   02 Modern Fitness
45 Hunter BABLER (28 - Cat4)   Tucson, AZ 356946   TriSports Cycling/Eclipse Racing
46 J Salontai II (29 - Cat4)   Chandler, AZ 365774   Focus Racing
47 Benjamin GALLOWAY (30 - Cat4)   Gilbert, AZ 366749   Honeywell Cycling
48 Dan RANSHAW (31 - Cat4)   Cave Creek, AZ 336204   Strada Racing Club
49 Larry BENNETT (32 - Cat4)   Tucson, AZ 331998   Summit Velo
50 Myles MORALES (33 - Cat4)   Scottsdale, AZ 342578   Tribe Multisport
51 John HOFFMANN (34 - Cat4)   Oro Valley, AZ 337946   Tolero Racing
52 Phil PANIPINTO (35 - Cat4)   Mesa, AZ 271861   Two-Wheel Jones Racing
53 Hari KHALSA (36 - Cat4)   Phoenix, AZ 339620   Bicycle Haus Racing
54 Keith BERKSHIRE (37 - Cat4)   Mesa, AZ 111911   FASTER Performance Center
55 David MITCHELL (38 - Cat4)   Gilbert, AZ 333040   Two-Wheel Jones Racing
56 Sahib KHALSA (39 - Cat4)   Phoenix, AZ 338424   Bicycle Haus Racing
57 Christopher WILKINSON (40 - Cat4)   Flagstaff, AZ 260408   Flagstaff Cycling

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James KRAMER (1 - Cat1)   Scottsdale, AZ 54748   FASTER Performance Center
2 Bryan ANTOL (1 - Cat2)   Flagstaff, AZ 1806   GST Racing
3 David JULIEN (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 220722   Procon Cycling
4 Chris FUSSELMAN (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 195833   Bicycle Haus Racing
5 Kevin Kirkwood (2 - Cat1)   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus Racing
6 Mark FOSENBURG (2 - Cat3)   Phoenix, AZ 143238   Honeywell Cycling
7 Clayton PECK (3 - Cat2)   Mesa, AZ 27558   NBOUNDZ Racing
8 Michael GRABINGER (3 - Cat1)   Phoenix, AZ 231701   Bicycle Haus Elite
9 Jeff HOMAN (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 334360   Bicycle Ranch
10 Andy GRACYALNY (3 - Cat3)   Phoenix, AZ 304990   GNARLUBE/LANDSHARK racing
11 Durrant WILLIAMS (4 - Cat3)   Tempe, AZ 288045   San Tan Racing/Paragon Cycling
12 Tony GONZALES (5 - Cat3)   Lakewood , CA 309947   Arizona Masters Racing
13 Jack DeBartolo 3 (2 - Cat4)   Phoenix, AZ 220096   Bicycle Haus Racing
14 Jay SILVESTRI (3 - Cat4)   Scottsdale, AZ 64467   Tribe Racing
15 Todd PURDIN (4 - Cat4)   Scottsdale, AZ 365799   Bicycle Ranch
16 Nate LOWRIE (4 - Cat2)   Phoenix, AZ 168679   Camelback Bike Club
17 Dave FUNK   Mesa, AZ 269566   Unity Racing
18 Unknown      
19 Travis WALDRON (5 - Cat2)   Mesa, AZ 148770   Unity Racing
20 Andrew COPE (6 - Cat3)   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
21 Rodolfo ESPINO (5 - Cat4)   Tempe, AZ 308389   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
22 Steven STUART (6 - Cat2)   Scottsdale, AZ 34475   Bicycle Haus Racing
23 Scott BIAGGI (7 - Cat2)   Tucson, AZ 140879   GST Racing
24 Scott BAKER (8 - Cat2)   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
25 Aurelio ESPINOSA (7 - Cat3)   Phoenix, AZ 87483   Phoenix Consumers Cycling Club
26 Steve DONALDSON (8 - Cat3)   Phoenix, AZ 248555   CVC / FRANCO Racing
27 Daniel REDIVO (6 - Cat4)   Mesa, AZ 107652   Landis/Trek
28 Keith BRODHAGEN (9 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   FASTER Performance Center

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith BRODHAGEN (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   FASTER Performance Center
2 Louie AMELBURU (1 - Cat1)   Las Vegas, NV 65992   Harmony Homes.com Cycling Team
3 Brian LEMKE (2 - Cat1)   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
4 Mark FOSENBURG (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 143238   Honeywell Cycling
5 Jay SILVESTRI (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 64467   Tribe Racing
6 Geoff CHALMERS (2 - Cat3)   Tempe, AZ 206838   Team Vitesse
7 Bill PINCKARD (3 - Cat3)   Henderson, NV 291027   Harmony Homes.com Cycling Team
8 Eugene BORONOW (3 - Cat1)   Tucson, AZ 57369   02 Modern Fitness
9 Andrew HOSTERMAN (4 - Cat3)   Tucson, AZ 48867   TriSports Cycling/Eclipse Racing
10 Scott BAKER (2 - Cat2)   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
11 Daniel REDIVO (2 - Cat4)   Mesa, AZ 107652   Landis/Trek
12 Steve CULLINAN (5 - Cat3)   Paradise Valley, AZ 87674   Arizona Masters Racing
13 Mark BRADLEY (6 - Cat3)   Gilbert, AZ 204760   Arizona Masters Racing
14 David GENOVESE (7 - Cat3)   Phoenix, AZ 176999   FASTER Performance Center
15 Matt WALKER (1 - Cat5)   Phoenix, AZ 306093   San Tan Racing
16 Joe STRUTTMANN (3 - Cat4)   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing/Paragon Cycling
17 Jim NIEMEYER (4 - Cat4)   Anthem, AZ 291276   FASTER Performance Center
18 Larry BENNETT (5 - Cat4)   Tucson, AZ 331998   Summit Velo
19 Stephen ATKINS (6 - Cat4)   Tempe, AZ 272200   San Tan Racing/Paragon Cycling
20 Bryce COOK (3 - Cat2)   Mesa, AZ 212473   Unity Racing
21 Eric TAYLOR (8 - Cat3)   Tucson, AZ 273841   
22 Louis VERGNE (9 - Cat3)   Phoenix, AZ 36610   Arizona Masters Racing
23 Brian MARCUCCI (10 - Cat3)   Phoenix, AZ 221141   Landis/Trek
24 Luke DALE (4 - Cat2)   Gilbert, AZ 252667   Unity Racing
25 Mark PETERS (11 - Cat3)   Phoenix, AZ 206159   Arizona Masters Racing
26 Donald LaMARCA (7 - Cat4)   Surprise, AZ 178549   Honeywell Cycling
27 David DOBLER (8 - Cat4)   Tucson, AZ 366594   
28 Paul KEENE (9 - Cat4)   Flagstaff, AZ 145410   Team Pay 'N Take
29 Leo MASURK      
30 Jim Pongratz (12 - Cat3)   Scottsdale, AZ 177741   Arizona Masters Racing
31 Ron STEVENS (10 - Cat4)   Phoenix, AZ 244258   Arizona Masters Racing
32 Scott SCHRAFF (13 - Cat3)   Phoenix, AZ 31778   Bicycle Haus Racing
33 Dan McGEHEE (14 - Cat3)   Mesa, AZ 59573   
34 David REID (4 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
35 Charles ROYALTY (5 - Cat2)   Tempe, AZ 153317   San Tan Racing/Paragon Cycling
36 Lane SANDERS (15 - Cat3)   Gilbert, AZ 196626   Focus Racing

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill PINCKARD (1 - Cat3)   Henderson, NV 291027   Harmony Homes.com Cycling Team
2 Steve CULLINAN (2 - Cat3)   Paradise Valley, AZ 87674   Arizona Masters Racing
3 Lionel SPACE (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 197647   Focus Racing
4 Kevin CARMICHAEL (2 - Cat4)   Tucson, AZ 246511   
5 Greg BARRETT (3 - Cat3)   Scottsdale, AZ 183203   Fleming Wealth Strategies.com
6 Raymond KIDD (3 - Cat4)   Mesa, AZ 165305   Honeywell Cycling
7 John WALRATH (4 - Cat4)   Tucson, AZ 333954   Summit Velo
8 Joe PUCHI (5 - Cat4)   Tubac, AZ 49587   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
9 Derek GITTINGS (4 - Cat3)   Chandler, AZ 72832   Honeywell Cycling
10 Glenn HARRIS (6 - Cat4)   Tucson, AZ 180527   Summit Velo
11 Doug FORSHA (7 - Cat4)   Scottsdale, AZ 155879   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes

Men - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman KIBBLE (1 - Cat2)   Tucson, AZ 45539   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
2 Richard SNYDER (1 - Cat3)   Paradise Valley, AZ 180661   Arizona Masters Racing
3 John MAZICH   Phoenix, AZ 107956   
4 Gary SAX (1 - Cat4)   Tucson, AZ 127028   Summit Velo
5 Ted FROHLING (2 - Cat4)   Tucson, AZ 192527   Summit Velo

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan EATON   Mesa, AZ 333990   Two-Wheel Jones Racing
2 Emily JONES   Mesa 366303   Two-Wheel Jones Racing
3 Nicole HEMMERLIN   Mesa, AZ 366958   Strada Racing Club
4 Amber SUSEO      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra BEARMAN   Mesa, AZ 366045   
2 Madison Cocuzza   Cave Creek, AZ 294160   Notre Dame Strada
3 Rachel PETERSON   Queen Creek, AZ 366780   Two-Wheel Jones Racing

Women - Cat B - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica VANPUYVELDE   Flagstaff, AZ 337544   Northern Arizona University
2 Allie NATH   Flagstaff, AZ 367640   
3 Erin OSBORNE   Flagstaff, AZ 366977   Flagstaff Cycling
4 Katelyn BENNETT   Flagstaff, AZ 359435   

Women - Cat A - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Axmann   Phoenix, AZ 245615   
2 Judy JENKINS   Tucson, AZ 263876   Landis/Trek
3 Kapri GONZALES   Queen Creek, AZ 307416   White Mountain Road Club
4 Reiley PANKRATZ   Tempe, AZ 366517   

Women - Cat 1/2/3 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe BLACK (1 - Cat1)   Tucson, AZ 239348   TriSports Cycling/Eclipse Racing
2 Judy JENKINS (1 - Cat2)   Tucson, AZ 263876   Landis/Trek
3 Angela Axmann (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 245615   
4 Heather DUNPHY (3 - Cat2)   Mesa, AZ 127285   TriSports Cycling/Eclipse Racing
5 Natalie KOCH (4 - Cat2)   Syracuse, NY 287336   Landis/Trek
6 Michelle KING (2 - Cat1)   Phoenix, AZ 238539   Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas
7 Mary HALL (3 - Cat1)   Scottsdale, AZ 176755   Landis/Trek
8 Kimberly TRUITT (5 - Cat2)   Tucson, AZ 289865   TriSports Cycling/Eclipse Racing

Women - Cat 3/4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura SOMAK (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 296019   Jobing.com Women's Racing
2 Melissa WALDRON (1 - Cat4)   Mesa, AZ 305884   Two-Wheel Jones Racing
3 Heidi MELENDEZ (2 - Cat3)   Clayton Ca 360643   Team Vitesse
4 Melissa BEARDSLEY (3 - Cat3)   Phoenix, AZ 342108   Jobing.com Women's Racing
5 Teri TWARKINS (4 - Cat3)   Scottsdale, AZ 280506   Jobing.com Women's Racing
6 Betsy CHERNOFF (2 - Cat4)   Tempe, AZ 366792   White Mountain Road Club
7 Tricia JONES (5 - Cat3)   Mesa, AZ 303081   Two-Wheel Jones Racing
8 Sue ADKINS (6 - Cat3)   Laveen, AZ 226643   Curbside Cyclery Racing Team
9 Amber HALVORSON (3 - Cat4)   Chandler, AZ 335638   Two-Wheel Jones Racing
10 Reiley PANKRATZ (4 - Cat4)   Tempe, AZ 366517   
11 Alexandra BEARMAN (5 - Cat4)   Mesa, AZ 366045   
12 Monica SURIANO (6 - Cat4)   Chandler, AZ 275696   Curbside Cyclery Racing Team
13 Kathy EATON (7 - Cat3)   Mesa, AZ 306279   Two-Wheel Jones Racing
14 Aubrie JONES   Mesaaz 367649   
15 Melissa SOTELO (7 - Cat4)   Tucson, AZ 308559   TriSports Cycling/Eclipse Racing

Women - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz MERRITT (1 - Cat4)   Mesa, AZ 254640   Curbside Cyclery Racing Team
2 LeeAnn LAND (2 - Cat4)   Scottsdale, AZ 354858   Strada Racing Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyCUOREBonk BreakerSierra NevadaShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee