Race Results for
Double M Bike Race
Morgan, UT
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/04/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Joyce   Pocatello, ID 292378   Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
2 Darren Goff (1 - Cat1)   South Weber, UT 301825   Simply Mac Racing p/b Bountiful Bicycle
3 Joe Waters (2 - Cat1)   Ogden, UT 267821   VeloCity Cyclists/Canyon Bicycles
4 Bryce Young (1 - Cat2)   North Ogden, UT 274878   VeloCity Cyclists/Canyon Bicycles
5 Justin Griffin (2 - Cat2)   Salt Lake City, UT 293880   FFKR Architects Racing
6 Christopher Putt (3 - Cat2)   Parkcity, UT 282625   VeloCity Cyclists/Canyon Bicycles
7 Aaron Olsen (3 - Cat1)   Woodscross, UT 181440   Velosport Racing
8 Norman Bryner (4 - Cat1)   Salt Lake City, UT 201017   
9 Nathan King   Salt Lake City, UT 317564   
10 Tyler Riedesel (5 - Cat1)   Salt Lake City, UT 264518   Canyon Bicycles-Draper
11 Todd Neumarker (4 - Cat2)   Pleasant Grove, UT 259988   Roosters/Bikers Edge-UT
12 Andrew Kulmatiski (5 - Cat2)   Logan, UT 452   Logan Race Club
13 Michael Wilcox (6 - Cat1)   Salt Lake City, UT 78544   FFKR Architects Racing
14 Spencer DeBry (6 - Cat2)   Sandy, UT 242242   Revolution Cafe Rio
15 Logan Phippen (7 - Cat2)   Ogden, UT 265398   
16 Sam Todd (8 - Cat2)   Salt Lake City, UT 234348   The Contender Club
17 Michael Booth (7 - Cat1)   Salt Lake City, UT 212282   Ski Utah Cycling Team
18 Kevin Van Loon (9 - Cat2)   North Salt Lake , UT 184083   
19 Tyler Higley (10 - Cat2)   Kaysville, UT 55606   Bountiful Mazda Cycling Team

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Armstrong (1 - Cat2)   Ogden, UT 1910   Harmony Homes.com Cycling Team
2 Bruce Bilodeau (2 - Cat2)   Sandy, UT 215197   Canyon Bicycles-Draper
3 Mark Schaefer (3 - Cat2)   Ogden, UT 66592   Harmony Homes.com Cycling Team
4 Louie Amelburu (1 - Cat1)   Las Vegas, NV 65992   
5 James Ferguson (1 - Cat3)   Ogden, UT 200321   Bountiful Mazda Cycling Team
6 Eric Martin (4 - Cat2)   St. George, UT 266132   Canyon Bicycles-Draper
7 Mark Zimbelman (5 - Cat2)   Provo, UT 91557   Giant Cycling World p/b RMSS
8 Scott Allen (6 - Cat2)   Sandy, UT 131004   
9 Shane Dunleavy (2 - Cat3)   Park City, UT 253994   Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
10 Rodney Mena (7 - Cat2)   Salt Lake City, UT 51918   CONTENDER BICYCLES

Men - Cat 1/2/3/4 - Masters - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Cowley (1 - Cat1)   Salt Lake City, UT 7974   Velosport Racing
2 Joe Brubaker (1 - Cat3)   Saltlakecity, UT 303618   Ski Utah Cycling Team
3 Lorin Ronnow (2 - Cat3)   Salt Lake City, UT 264904   FFKR Architects Racing
4 Jerald Hunsaker (3 - Cat3)   Midvale, UT 142960   Bountiful Mazda Cycling Team
5 Gary Simmons (4 - Cat3)   Layton, UT 199407   Bountiful Mazda Cycling Team
6 Steve Achelis   Salt Lake City, UT 385505   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Towery   Clinton, UT 100826   Chick-fil-a/Excelerator Sports
2 Simon Parsons   Sandy, UT 342340   Revolution Cafe Rio
3 Timothy Matthews   Park City, UT 296029   Team Big Ring-Realcyclist.com
4 Tyler Kirk   Sandy, UT 261681   SkullCandy/THINK Architecture
5 Kody Myers   Logan, UT 340240   Logan Race Club
6 Chad VanSolkema   Salt Lake City, UT 278138   
7 Michael Trussell   West Jordan, UT 298346   Infinite Cycles
DNF Connor Johnson   Sandy, UT 312924   CONTENDER BICYCLES

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mael Glon   Salt Lake City, UT 360414   Canyon Bicycles-Draper
2 Ryan Kingsolver   Orem, UT 297852   Infinite Cycles
3 Graham Abrams   Salt Lake City Ut 375200   
4 Evan Clouse   Park City, UT 323978   Cole Sport
5 Jeffery Leeman   Midvale, UT 333140   Rocky Mountain Cycling Club
6 Scott Stack   Salt Lake City, UT 250724   Santa Ynez Valley Racing Team
7 Larry Luke   Park City, UT 248353   
8 Samuel Hales   Provo, UT 304670   
9 Gwenael Layec   Salt Lake City, UT 352626   
10 Kyle Anderson   Sandy, UT 365998   Revolution Cafe Rio
11 Trent Watkins   Midvale, UT 370877   
12 Skyler Howell   Lehi, UT 299188   
13 Ronnie Boutte   Layton, UT 308066   Team Big Ring-Realcyclist.com

Men - Cat 4/5 - Masters - 35+ B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bagley   Kaysville, UT 347220   
2 Benjamin Bell   Salt Lake City, UT 270517   CONTENDER BICYCLES
3 Stephen Bloch (1 - Cat4)   Salt Lake City, UT 308373   
4 Bo Pitkin (2 - Cat4)   Park City, UT 201749   Team Big Ring-Realcyclist.com
5 Travis Mickelson (3 - Cat4)   Salt Lake City, UT 296697   CONTENDER BICYCLES
6 Ian Skurnik   Salt Lake City, UT 32887   
7 Moses Fernandez (4 - Cat4)   Sandy, UT 317312   
8 Johnny Shirley (5 - Cat4)   Saltlakecity, UT 307437   SkullCandy/THINK Architecture
9 Curt Sneddon   Pleasantview, UT 275446   
10 Curt Bates (1 - Cat5)   Bluffdale, UT 241001   Canyon Bicycles-Draper
11 Kurt Holzer   Boise, ID 168683   St. Lukes Sports Medicine
12 Charles Rosett   Sandy, UT 131630   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sage Thorpe   Ogden, UT 379445   
2 Branson Yantes   Pleasant View, UT 360585   Simply Mac Racing p/b Bountiful Bicycle
3 Benjamin Bombard   Salt Lake City, UT 385413   
4 Fred Behrmann   Centerville 384594   
5 John Ford   Salt Lake City 385382   
6 Jacob Bouck   Draper, UT 350448   
7 Drew DeMarco   Midvale 384552   
8 Justin Hogge   Kaysville 378071   
9 Rob Ware   Boise, ID 384671   
10 Jason Brudnicki   Murray, UT 256310   SkullCandy/THINK Architecture
11 Matthew Burnett   Salt Lake City, UT 315828   
DNF Joel Murray   Howell, MI 101488   

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Lucas   Morgan, UT 371876   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kandace Lund (1 - Cat2)   Centerville, UT 271795   Bountiful Mazda Cycling Team
2 Robynn Masters (1 - Cat3)   Salt Lake Cty, UT 22860   Ski Utah Cycling Team
3 Laura Howat (1 - Cat1)   Salt Lake City, UT 147582   Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
4 Joan Meiners (2 - Cat3)   Logan, UT 260054   
5 Heather Smith (3 - Cat3)   Layton, UT 305085   Chick-fil-a/Excelerator Sports
DNF Dulce Altabella (Cat3)   Salt Lake City, UT 292565   CONTENDER BICYCLES

Women - Cat 1/2/3/4 - Masters

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Douglass (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT 60449   Bountiful Mazda Cycling Team
2 Kelly Dailey (2 - Cat3)   Ogden, UT 207981   Bountiful Mazda Cycling Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melinda McCutcheon   Salt Lake City, UT 254509   
2 Sara Baker   Sandy, UT 361206   VeloCity Cyclists/Canyon Bicycles
3 Beverly Ronnow   Salt Lakecity, UT 280271   Velosport Racing
4 Katie Clouse   Park City, UT 332072   Cole Sport
5 Rosanna Sellers   North Salt Lake, UT 375209   JTR Cycling
6 Maria Holmberg   Murray, UT 382295   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSpyOSMOShimanoSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee