Race Results for
2012 Sibley County RR
Henderson, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/12/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Westlake   Farmington 375888   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Anders Sonnesyn   Minneapolis, MN 361767   
3 Will Curtis   Saint Paul, MN 348506   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Berry   Stillwater, MN 312468   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Thomas Wavrin   Henderson, MN 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
3 Edison Foster   Northfield, MN 358142   SilverCycling
4 Thomas Como      
5 Alonso Galdino      
6 Mason Nuss   Excelsior, MN 375111   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 David Herbert   Rochester, MN 173959   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 David Watson   Burnsville, MN 350874   MBRC/Flanders
4 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   MBRC/Flanders
5 Angie Johnson   Alexandria, MN 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
6 TJ Reinantz      
7 Gary Johnson   Rosemount, MN 130430   Minneapolis Bicycle Racing Club
8 Jennifer Rife   Saint Paul, MN 345626   Birchwood/GIS
9 Tim Oolman   Plymouth, MN 311084   Basso pb Tonka Cycle
10 P Fred Storti   Stillwater, MN 59577   St Paul Bicycle Racing Club
11 Steven Mackey      
12 Mark Skarpohl   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Joas   Eagan, MN 56745   Shamrocks Racing
2 Scott Hebel   Prior Lake, MN 15616   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
3 Jay Woller   St. Louis Park, MN 41777   MBRC/Flanders
4 Frank Lowry   New Auburn, WI 68992   
5 Ray Coyle   St Paul, MN 200899   Revolution Cycle/Twin Six
6 Charles Jacobs   Saint Paul, MN 17542   Revolution Cycle/Twin Six
7 Todd Foster   Northfield, MN 311475   SilverCycling
8 Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
9 Mark Skarpohl   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
10 Fred Mayer   Minneapolis, MN 261384   Synergy
11 Stephen Hunter      
12 Allen Farrow   Rochester, MN 281839   
13 Matt Stein   Northfield, MN 221389   Silver Cycling
14 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   
15 Mike Johnson   Minnetonka, MN 76631   Synergy
16 Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936   Revolution Cycle/Twin Six
17 Charlie Schad      
18 Mike Johnson   Chippewa Falls, WI 160617   
19 Mark Hartney   Afton Mn 15314   
20 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
21 Kent Throlson   Minneapolis, MN 179235   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
22 Gregory Kondrasuk   Minneapolis, MN 19616   Shamrocks Racing
23 Ross Lararov      
DNF Mark Halstrom   Sartell, MN 282297   Revolution Cycle/Twin Six

Men - Cat 1/2/3 - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pat Lemieux   Saint Paul, MN 210769   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
2 Alexander Meyer (1 - Cat1)   Madison, WI 193722   Mitsubishi Laser/Grand Performance
3 Tristin Bentzler (1 - Cat2)   Chippewa Falls, WI 161188   Synergy
4 Gregory Alexander (2 - Cat2)   Woodbury, MN 298718   
5 Adam Gorski (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 246159   Freewheel Bike
6 Adam Hanson (4 - Cat2)   Duluth, MN 108535   Synergy
7 Nicholas Kimpton (5 - Cat2)   Minneapolis, MN 293536   Minneapolis Bicycle Racing Club
8 Jonathan Toftoy (2 - Cat1)   Eden Prairie, MN 233166   Revolution Cycle/Twin Six
9 Rhett Finley (1 - Cat3)   Wayzata, MN 233002   
10 Brandon Manske (6 - Cat2)   Edenprairie, MN 292551   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
11 Aaron Shaw (2 - Cat3)   Rogers, MN 264910   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
12 Tim Mulrooney (3 - Cat1)   Minneapolis, MN 49630   Synergy
13 Jeremiah Sagel (7 - Cat2)   Edina, MN 31058   Freewheel Bike
14 Matthew Broeren (3 - Cat3)   Rochester, MN 310534   
15 Ian Stanford (4 - Cat1)   White Bear Lake, MN 175718   Freewheel Bike
16 Gregory LaVick (8 - Cat2)   St. Paul, MN 20517   Synergy
17 Sean Mailen (9 - Cat2)   Minneapolis, MN 251907   Flat City Cycling Club Inc.
18 Vince Rosetta (4 - Cat3)   Minneapolis, MN 254966   Synergy
19 Taylor George (5 - Cat3)   Apple Valley, MN 245466   Birchwood/GIS
20 Lance Beuning (10 - Cat2)   Saint Cloud, MN 160665   Revolution Cycle/Twin Six
21 Adam Bergman (5 - Cat1)   Saint Paul, MN 103032   Kentucky Flyers Cycling Inc
22 Levon Kalemkiarian (11 - Cat2)   Stillwater, MN 243156   Revolution Cycle/Twin Six
23 Daniel Stahlmann (12 - Cat2)   Minneapolis, MN 110521   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Maxwell Lewis (Cat3)   Minneapolis, MN 291227   St Paul Bicycle Racing Club
DNF David Hart (Cat3)   Stanthonyvillage, MN 289783   Bianchi/Grand Performance
DNF Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
DNF Logan Brueck (Cat3)   Saint Paul, MN 316048   Bianchi/Grand Performance
DNF Anthony Olson (Cat1)   Kasota, MN 245537   Bianchi/Grand Performance

Men - Cat 4 - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Johnson   Fargo Nd 284804   Great Plains Cycling Club
2 Martin Lacey   Saint Paul, MN 193390   Omnium Racing
3 Tyler Johnson   Plymouth, MN 310161   
4 Noah Middlestaedt   Saint Cloud 347262   
5 Tim Oolman   Plymouth, MN 311084   Basso pb Tonka Cycle
6 James VanSloun   Minneapolis, MN 348396   Birchwood/GIS
7 Peter Behm   Northfield, MN 342680   Bianchi/Grand Performance
8 Dominic Howes   Minneapolis, MN 378752   
9 Brett Turner   Saint Paul, MN 281511   Omnium Racing
10 Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   Minnesota Cycling Team

Men - Cat 5 - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Theiler   Minneapolis, MN 368462   
2 Micah Turman   Minneapolis, MN 227439   St Paul Bicycle Racing Club
3 Brady Bargman      
4 Chris Fryten      
5 David Olsen   Blue Earth, MN 383325   
6 Patrick McCann   Saint Paul, MN 357560   Bianchi/Grand Performance
7 Matt Orzechouse      
8 Dylan Randolph   Apple Valley, MN 383215   
9 Donald Berry   Stillwater, MN 312654   The Bikery Du Nord
10 Derek Hoag      
11 Ryan Williams      
12 Michael ODay   Minneapolis, MN 358149   
13 Benito Juarez   Minneapolis, MN 344822   
14 Kevin Brandt   Apple Valley, MN 350762   Flat City Cycling Club Inc.
15 Jason Gehlen   Chanhassen, MN 384898   
16 Roger Kozub   Delano, MN 348948   
17 Stephen Wilson      
18 Arthur Palileo   Kailua Hawaii 382415   
19 Mitchel Talbot   Minneapolis, MN 348314   
20 Michael Tischer   Austin, MN 383781   
21 Richard Abrahamson   Belle Plaine, MN 376303   
22 Trent Luger   Edina, MN 386182   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
23 Ezequiel Juarez      
24 Gonzaic Ortega      

Women - Cat 1/2/3/4 - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Mason      
2 Kelly Catlin      
3 Suzie Olsen      
4 Marie Capra (1 - Cat4)   Saint Paul, MN 347924   
5 Skye Goedert (2 - Cat4)   Crystal, MN 379498   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyUSACDFSierra NevadaBonk BreakerShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee