Race Results for
Halloween Classic by Velo Trocadero
Milwaukee, WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/27/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Harms   Madison, WI 180869  618 5Nines Cycling
2 Kevin Sparrow   Milwaukee, WI 223396  584 
3 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  599 Team Velocause
4 Michael Curtes   Mequon, WI 227470  601 Twin Six
5 Andy Swartz   Madison, WI 34769  594 Brazen Dropouts Cycling Team
6 Greg Jones   West Allis, WI 295007  629 
7 Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  579 Twin Six
8 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  625 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  621 Diablo Cycling
10 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883  575 
11 Ryan Bartelme   Milwaukee, WI 275133  598 
12 John Grosz   Fond Du Lac, WI 350930  578 
13 Andrew Trewyn   Waupun, WI 360078  577 
14 William Baades     627 
15 Russell Jobs   Wauwatosa, WI 92264  609 
16 William Weathersby     626 
17 De'Andre Lee     607 
18 Tedd Schneiderend     628 
19 Michael Glodowski   Milwaukee, WI 379160  596 

Men - Masters 55+ Category 4 - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Bown (1 - Cat4)   West Bend, WI 389289  563 
2 Paul Kinsman (2 - Cat4)   Fort Atkinson, WI 375678  560 2 Rivers Racing
3 Rit Booth (3 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  554 Hampshire Cycle Club
4 Gary Johnson (4 - Cat4)   Shorewood, WI 342510  558 Hampshire Cycle Club
5 Jerry Pearce (5 - Cat4)   Milwaukee, WI 139093  559 Hampshire Cycle Club
6 Oliver Clements (6 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 173076  566 
7 Mark Mendelson (7 - Cat4)   Shorewood, WI 273628  551 
8 Thomas Silbernagel (8 - Cat4)   Wauwatosa, WI 218705  555 Team Extreme
9 Dennis Klinkert     569 

Men - Masters 55+ Category 1/2/ - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glen Jones (1 - Cat3)   Madison, WI 237780  266 Trek Midwest Team
2 Mark McGeen (1 - Cat2)   Waukesha, WI 23462  282 Team Mack Racing Assoc. LTD
3 Gordon Paulson (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI 176866  264 Planet Bike
4 David McCollum (2 - Cat3)   Cedarville, IL 23291  277 
5 Robert Schueler (3 - Cat3)   Waukesha, WI 45910  262 Hampshire Cycle Club
6 Craig Busche (4 - Cat3)   Wauwatosa, WI 250106  278 Velo Trocadero
7 David Sieloff (5 - Cat3)   Madison, WI 191904  270 Brazen Dropouts Cycling Team
8 Don Carr (6 - Cat3)   Wauwatosa, WI 185458  269 ISCorp Cycling Team
9 Tom Palmer (7 - Cat3)   Madison, WI 86802  263 Brazen Dropouts Cycling Team

Men - Masters 45+ Category 4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Fox (1 - Cat4)   Oconomowoc, WI 214614  627 velo trocadero cycling
2 Jeff Abitz   Appleton, WI 211068  659 
3 Jed Schleisner (2 - Cat4)   Greenville, WI 31600  610 Diablo Cycling
4 Larry Gundlach (3 - Cat4)   Madison, WI 192742  624 MadCity Velo Club
5 Jon Antonneau (4 - Cat4)   Racine, WI 47991  629 
6 Jeffrey Hatton (5 - Cat4)   Appleton, WI 70548  640 Titletown Flyers Cycling Team
7 Jeffrey Schifano (6 - Cat4)   Oconomowoc, WI 31566  654 
8 Kurt Farrell (7 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  611 Hampshire Cycle Club
9 Joe Vadeboncoeur     657 
10 Jeff Wren (8 - Cat4)   West Bend, WI 297072  617 Team Extreme
11 Troy Sable (9 - Cat4)   West Bend, WI 361674  605 
12 Tom Held   Milwaukee, WI 371743  639 
13 Jeff Greatens     646 
14 Hugh Kelly   Franksville, WI 190864  645 
15 John Grosz (10 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 350930  615 
16 PJ Braun (11 - Cat4)   Manitowoc, WI 365893  608 Heavy Pedal Velo Club
17 Andrew Trewyn (12 - Cat4)   Waupun, WI 360078  614 
18 Barry Zellmer (13 - Cat4)   Pewaukee 67730  603 velo trocadero cycling
19 kurt greenslit (14 - Cat4)   Hollywood Ca 375465  601 
20 David Hanrahan (15 - Cat4)   West Bend, WI 360655  604 Team Pedal Moraine
21 Ron Hein   Hartalnd, WI 252067  637 
22 Matthew King   Cedarburg, WI 383513  655 
23 Mike Hulen (16 - Cat4)   Milwaukee, WI 265328  620 Hampshire Cycle Club
24 John Lancaster     661 
25 Bradd Romant     656 
26 Tim Walters (17 - Cat4)   Meridian, ID 389755  660 
27 Patrick Uphill   Kenosha, WI 192730  658 
DNF Dave Dineen (Cat3)   Wauwatosa, WI 336678  607 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Timm Jacobson (Cat3)   Windsor, WI 211459  609 ISCorp Cycling Team
DNF john cline (Cat3)   Chicago, IL 265399  653 Half Acre Cycling

Men - Masters 45+ Category 1/2/ - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ferguson (1 - Cat2)   Middleton, WI 218703  202 Trek Midwest Team
2 Tedd Jacobson (1 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238  204 ISCorp Cycling Team
3 Paul Roltgen (2 - Cat3)   Cottage Grove, WI 159534  222 Brazen Dropouts
4 Paul Warloski (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 97808  242 My Wife Inc
5 Michael Garber (3 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 12765  216 Hampshire Cycle Club
6 Sean Shields (3 - Cat3)   Milwaukee, WI 76735  209 Hampshire Cycle Club
7 William Koehler (4 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  208 BVC/Nomad Cycling
8 Michael Meteyer (4 - Cat2)   Madison, WI 321876  205 Trek Midwest Team
9 Christopher Berge (5 - Cat2)   Madison, WI 280201  203 Magnus
10 Tom Winkel (5 - Cat3)   Wauwatosa, WI 348922  232 KS Energy Services / Team Wisconsin
11 John Ericsson (6 - Cat3)   Verona, WI 148458  236 TEAM MADCROSS
12 Dave Eckel   Trevor, WI 122771  206 KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Brian Petted (7 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  212 Team Extreme
14 Robert Garner (8 - Cat3)   Sturtevant, WI 50337  218 V.C. Bikesport
15 Timothy Theobald (9 - Cat3)   Milwaukee, WI 35298  210 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
16 Stephen Gaffield (10 - Cat3)   Madison, WI 253036  244 Brazen Dropouts Cycling Team
17 David Neidhart (11 - Cat3)   Verona, WI 273643  238 Brazen Dropouts
18 Andrew Ohlsson (1 - Cat4)   Hartland 48064  245 KS Energy Services / Team Wisconsin
19 David Jablonowski (1 - Cat1)   Glendale, WI 47846  243 Hollander RDC
20 Christopher Quinn (12 - Cat3)   Fitchburg, WI 161039  234 Magnus
DNF JW Miller (Cat2)   Madison, WI 233978  201 

Men - Masters 35+ Category 4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Georgeson (1 - Cat4)   Racine, WI 312826  728 
2 Christopher StClair (1 - Cat3)   West Allis, WI 346954  703 
3 Ben Harrison     760 
4 Shawn LaPlante (2 - Cat4)   Caledonia, IL 359775  717 Michael's Cycles Team
5 Christopher Richmond (3 - Cat4)   Manitowoc 369925  759 
6 John Young     735 
7 Joseph Smessaert (2 - Cat3)   Eagle, WI 53537  725 
8 Jeffrey Killberg (4 - Cat4)   Fox Point, WI 282399  732 Hampshire Cycle Club
9 Donald Heckel (5 - Cat4)   Racine, WI 115202  748 
10 Brian Turany (6 - Cat4)   Madison, WI 351084  718 MadCity Velo Club
11 David Weis   Wauwatosa, WI 413609  769 
12 Jeremy Drake (7 - Cat4)   South Milwaukee, WI 345440  758 
14 Eric Schram (8 - Cat4)   Manitowoc, WI 172959  743 Heavy Pedal Velo Club
15 Wesley Hotchkiss (9 - Cat4)   Verona, WI 359972  729 Magnus
16 William O'Connell   Menomonee Falls, WI 235339  766 
17 Eric Edwards     768 
18 Kevin Moore (10 - Cat4)   Middleton, WI 353366  764 
19 Tyson Beck (11 - Cat4)   Pewaukee, WI 62605  737 Lakes Area Physical Therapy
20 Otley Freymiller (12 - Cat4)   Deerfield, WI 381981  724 
DNF Paul Liesse (Cat4)   Madison, WI 386751  716 
DNF Chan Barden (Cat4)   Manitowoc, WI 344212  744 Heavy Pedal Velo Club
DNF Al Deleon     767 
DNF John Young (Cat4)   Wauwatosa, WI 377546  735 Hollander RDC
DNF Bill Hensien (Cat4)   Grafton, WI 371696  770 
DNF Brian Wick (Cat4)   Milwaukee, WI 265015  730 Little Ade's

Men - Masters 35+ Category 1/2/ - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Harms (1 - Cat2)   Madison, WI 180869  117 5Nines Cycling
2 Joe Curtes (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 182177  102 Twin Six
3 Jeff Melcher (3 - Cat2)   West Bend, WI 166066  101 Team Pedal Moraine
4 Maciej Nowak (1 - Cat3)   Waukesha, WI 182256  135 
5 Eric Drummer (4 - Cat2)   Skokie, IL 10047  132 Alberto's Sport
6 Michael Heagney (1 - Cat1)   Libertyville, IL 15584  173 Vision Quest
7 Lee Unwin (5 - Cat2)   Verona, WI 43739  147 
8 Jacob Groethe (2 - Cat3)   Delafield, WI 74398  175 
9 Marc Engelhardt (6 - Cat2)   Milwaukee, WI 253569  106 
10 William Tyson Hausdoerffer (3 - Cat3)   Shorewood, WI 15440  127 KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Jeffrey Bannink (2 - Cat1)   Shorewood, WI 2499  172 Team Type 1
12 Ross Cerniglia (7 - Cat2)   Wauwatosa, WI 280197  140 My Wife Inc
13 Ronald Knutowski (4 - Cat3)   Cross Plains, WI 205988  108 Twin Six
14 Daniel Holsen (8 - Cat2)   Manitowoc, WI 50845  174 Heavy Pedal Velo Club
15 Gregory Ferguson (9 - Cat2)   Middleton, WI 218703  112 Trek Midwest Team
16 Wade Loberger (5 - Cat3)   Oshkosh, WI 114529  105 Team Wheel & Sprocket
17 Randall Wegener (6 - Cat3)   Plymouth, WI 118613  157 
18 Chris Zugel (10 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305  139 Team Velocause
19 John Brown (7 - Cat3)   Stevens Point, WI 279991  125 Team Wheel & Sprocket
20 Sean Shields (8 - Cat3)   Milwaukee, WI 76735  171 Hampshire Cycle Club
21 McGee Young (9 - Cat3)   Milwaukee, WI 304978  130 Team Velocause
22 Paul Warloski (11 - Cat2)   Milwaukee, WI 97808  116 My Wife Inc
23 Mike Heenan (12 - Cat2)   Wauwatosa, WI 218362  115 My Wife Inc
24 Todd Kalkoske (10 - Cat3)   Milwaukee, WI 199792  176 Velo Trocadero
25 Patrick Haley (13 - Cat2)   Milwaukee, WI 199776  153 velo trocadero cycling
26 Quentin Gniot (11 - Cat3)   Green Bay, WI 293921  121 Big Ring Flyers
27 Michael Mercer (14 - Cat2)   Milwaukee, WI 148211  177 CZ Velo
DNF Michael Curtes (Cat2)   Mequon, WI 227470  104 Twin Six
DNF Tedd Jacobson (Cat3)   Pewaukee, WI 161238  155 ISCorp Cycling Team
DNF Michael Meteyer (Cat2)   Madison, WI 321876  124 Trek Midwest Team
DNF David Jablonowski (Cat1)   Glendale, WI 47846  169 Hollander RDC
DNF Tom Winkel (Cat3)   Wauwatosa, WI 348922  170 KS Energy Services / Team Wisconsin

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  731 ISCorp Cycling Team
2 Harrison Winkel   Wauwatosa, WI 361985  745 KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  711 ISCorp Cycling Team
4 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  734 ISCorp Cycling Team
5 Riley Hankes   New Berlin, WI 320456  732 Racers Against Childhood Cancer

Men - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  788 ISCorp Cycling Team
2 Caleb Swartz   Madison, WI 286165  702 Junior Dropouts
3 Samuel Spende   Walworth, WI 388853  719 Tread Head Cycling
5 Henry McAlvanah   Madison, WI 364854  709 Magnus
6 Jason Wiemer     707 
7 Avery Hotchkiss   Verona, WI 360320  710 Magnus
8 Grant Winkel     785 
9 Brian Hatton   Appleton, WI 392468  708 
10 Noah Picciolo     793 
11 Donavan Sumlin     730 

Men - Elite Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Fangman   Ashland Wi 258007  229 Brazen Dropouts Cycling Team
2 Gustaf Juffer   Madison, WI 294939  264 
3 Harrison Winkel   Wauwatosa, WI 361985  258 KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883  158 
5 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  201 ISCorp Cycling Team
6 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  217 
7 Timm Jacobson   Windsor, WI 211459  233 ISCorp Cycling Team
8 Ben Coates   Madison, WI 198428  172 
9 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  240 ISCorp Cycling Team
10 Robert Ringle   Madison, WI 310858  306 
11 Cory Samz   Madison Wi 384848  358 
12 Jeff Abitz   Appleton, WI 211068  351 
13 Matthew Plummer   Beloit, WI 361020  190 Michael's Cycles Team
14 Ben Harrison     331 
15 Brian Davis   Appleton, WI 266027  166 Diablo Cycling
16 Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  303 Twin Six
17 Isaac Olson   Wind Lake, WI 335520  218 
18 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  248 ISCorp Cycling Team
19 Dave Dineen   Wauwatosa, WI 336678  157 KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  317 KS Energy Services / Team Wisconsin
21 Joshua North   Bayside, WI 262938  167 
22 Phil Geiger   Madison , WI 360965  215 Magnus
23 Clayton Griessmeyer   Madison, WI 360764  276 MadCity Velo Club
24 Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  354 RACC pb GG
25 Nicholas Roecker   Madison, WI 274883  191 Trek Midwest Team
26 Russell Georgeson   Racine, WI 312826  232 
27 Andrew Douglass   Waukesha, WI 230862  260 
28 Jon Antonneau   Racine, WI 47991  223 
29 Michael Swart   Madison, WI 377995  195 
30 Adam Zimmerman   Oak Creek, WI 301979  247 
31 Peter Speers   Racine, WI 301734  250 
32 Greg Spende   Walworth, WI 90741  237 Tread Head Cycling
33 Brian Turany   Madison, WI 351084  207 MadCity Velo Club
34 Shawn LaPlante   Caledonia, IL 359775  187 Michael's Cycles Team
35 Nicholas Perifanos   Wauwatosa 328846  281 My Wife Inc
36 Alex Baldwin   Cudahy, WI 360001  352 
38 Jeff Wren   West Bend, WI 297072  170 Team Extreme
39 Kyle Bender   Milwaukee, WI 389059  210 
40 John Young   Wauwatosa, WI 377546  279 Hollander RDC
41 Jeff Greatens     323 
42 Mike Bown   West Bend, WI 389289  336 
43 Nick Dahl     194 
44 Paul Kinsman   Fort Atkinson, WI 375678  333 2 Rivers Racing
45 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI 345440  282 
46 Nolan Johnson   Madison, WI 389055  292 Magnus
47 Aaron McGinnis   Combined Locks, WI 284582  353 
48 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  219 ISCorp Cycling Team
49 Brian Thomas   Wauwatosa, WI 359293  196 
50 Robert Marks   Mundelein, IL 374913  322 
51 kurt greenslit   Hollywood Ca 375465  151 
52 Michael Spende   Minneapolis, MN 260252  329 
53 Andrew Stiff     355 
54 Samuel Spende   Walworth, WI 388853  348 Tread Head Cycling
55 Zach Morsch     357 
56 Greg Hahn     356 
58 John Wilke   Greenfield, WI 101567  359 
59 Nicholas Hallbeck   Hudson Wisconsin 391479  350 
60 Preston Copeland   Milwaukee, WI 316606  284 
61 CJ Kliesmet     347 
62 Samuel Sieloff   Madison, WI 316964  343 Junior Dropouts
DNF Peter Armstrong   Shorewood, WI 292708  346 Hampshire Cycle Club
DNF Nathan Daugherty      
DNF john cline   Chicago, IL 265399  227 Half Acre Cycling

Men - Elite Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  357 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  422 ISCorp Cycling Team
3 Gary Baisa   Madison, WI 97196  321 Brazen Dropouts
4 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668  417 Colavita Racing
5 Travis Gruchow   Madison, WI 328924  303 Magnus
6 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI 205988  306 Twin Six
7 Paul Loeper   Madison, WI 241692  356 Brazen Dropouts Cycling Team
8 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI 310045  345 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
9 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  343 ISCorp Cycling Team
10 John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146  320 
11 Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060  380 Trek Midwest Team
12 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  312 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
13 Kyle Russ   Madison, WI 358927  397 
14 Patrick Brock   West Bend, WI 268180  347 My Wife Inc
15 Finn Ryan   Madison, WI 180476  310 Magnus
16 Sam Dries   West Bend Wi 332404  322 Brazen Dropouts Cycling Team
17 Kevin Sparrow   Milwaukee, WI 223396  305 
18 Jason Boynton   Madison, WI 187093  373 
19 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  427 KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Keith Tussey   Milwaukee 365184  323 
21 Matthew Yerke   Madison, WI 224645  360 
22 Cory Gwin   Madison, WI 223072  394 Magnus
23 Alan Krueger   Menomonee Falls, WI 129126  425 KS Energy Services / Team Wisconsin
24 David Studner   Madison, WI 132116  382 Trek Midwest Team
25 David Blodgett   Madison, WI 296428  368 Magnus
26 Carlos Haeckel   Madison, WI 227622  428 
27 Trent Williams   Chicago, IL 306386  370 Spidermonkey Cycling
28 Christopher Mantel   Cedarburg, WI 227962  383 Velo Trocadero
29 Stephen Gaffield   Madison, WI 253036  376 Brazen Dropouts Cycling Team
30 Joe Greatens   De Pere, WI 218706  413 
31 Ron Knaflic   Eagle, WI 153493  351 Lake Country Endurance By Edward Jones Investments
32 Mark Zalewski   Wheaton, IL 172471  424 Spidermonkey Cycling
33 Zach Giffey   Sheboygan Falls, WI 389162  416 
34 Tim Skinner   Fitchburg, WI 280200  311 Flying Bobcats
35 Peter Monko   Chicago, IL 312524  423 Spidermonkey Cycling
36 Don Iwen   Milwaukee 208154  314 
37 Peter Tampa   Racine, WI 170593  421 
38 Robert Sorenson   Green Bay, WI 361260  317 Big Ring Flyers
39 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  316 Big Ring Flyers
40 Jason Alvarado   Chicago, IL 210420  426 
DNF Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  414 ISCorp Cycling Team
DNF Mark Vareschi   Madison, WI 186205  301 Verge Sport/Test Pilot

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Shriver   Durango, CO 110703  
2 Joseph maloney   Milwaukee 313232  66 KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Michael Hemme (1 - Cat1)   Chicago, IL 153182  68 
4 Trevor Koss (1 - Cat2)   Madison, WI 269759  Magnus
5 Casey Hildebrandt (2 - Cat2)   Weston, WI 296192  65 Twin Six
6 Alexander Martin (2 - Cat1)   Madison, WI 308924  58 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Brian Heifner (3 - Cat2)   Madison, WI 176155  35 Magnus
8 Travis Braun (4 - Cat2)   Madison, WI 285469  Magnus
9 Ian Haupt   Whitefish Bay, WI 253603  51 My Wife Inc
10 Dan Teaters   Green Bay , WI 214818  29 RACC pb GG
11 Mark Norton (3 - Cat1)   Madison, WI 291138  37 KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Seth Eckert (5 - Cat2)   Oregon, WI 148803  39 Trek Midwest Team
13 Bill Mulligan (6 - Cat2)   Lake Mills, WI 297004  64 Great Dane Velo Club (GDVC)
14 Luke Holtan (7 - Cat2)   Milwaukee, WI 262458  15 velo trocadero cycling
15 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  55 ISCorp Cycling Team
16 Tony Wagner (8 - Cat2)   West Bend, WI 204671  19 
DNF Kevin Berger (Cat1)   Madison, WI 246306  60 Team Wheel & Sprocket
DNF William Street   Sheboygan, WI 219245  21 KUHL
DNF Daniel Ajer (Cat1)   Cottage Grove, WI 180160  40 Great Dane Velo Club
DNF Casey Masterson (Cat2)   Milwaukee, WI 212244  67 Velo Trocadero
DNF Luke Batchelor-Clark (Cat2)   Madison, WI 93290  28 Magnus
DNF Chad Hartley     Team Kenda pb Geargrinder

Women - Women Pro/1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980  
2 Abby Strigel   Madison, WI 202434  Cyclo-crossracing.com
3 Amber Markey (1 - Cat2)   Madison, WI 307289  16 My Wife Inc
4 Sarah Huang (2 - Cat2)   Pleasant Prairie, WI 225258  21 Exergy TWENTY12
5 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  Team Extreme
6 Skylar Schneider (3 - Cat2)   West Allis, WI 300089  18 
7 Emma Swartz (4 - Cat2)   Madison Wi 286164  24 Junior Dropouts
8 Julie Phelps (5 - Cat2)   De Pere, WI 278869  11 Big Ring Flyers
9 Heidi Beck (6 - Cat2)   Delafield, WI 306581  12 Twin Six
10 Lindsay Knight (7 - Cat2)   Chicago, IL 329788  27 Team TATI
11 Meredith Peterson (8 - Cat2)   Madison, WI 248348  29 
12 Patricia Kaufmann (9 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 18621  My Wife Inc
13 Diane Ostenso (10 - Cat2)   Cottage Grove, WI 177665  17 Trek Midwest Team
14 Eleanor Blick (11 - Cat2)   Chicago, IL 309878  22 Johnny Sprockets
15 April Beard (12 - Cat2)   Madison, WI 334352  30 Brazen Dropouts Cycling Team
16 Kelli Richter   Libertyville, IL 281465  33 PSIMET Racing
17 Andrea Pether (13 - Cat2)   Lake Geneva, WI 343188  13 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
18 Heather Curnutt   Madison, WI 246308  28 Brazen Dropouts Cycling Team
19 Monique Karlen (14 - Cat2)   Madison, WI 165538  10 Brazen Dropouts
20 Kristina Young   Chicago, IL 197174  31 Team TATI
DNF Erica Gaddy   Chicago, IL 316724  26 Half Acre Cycling
DNF Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  32 Team Wheel & Sprocket

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Konkle   Madison, WI 359510  54 
2 Erin Feldhausen     78 
3 Shannon Russell   Cambridge, WI 356970  83 2 Rivers Racing
4 Kelly Clarke   Chicago, IL 334580  60 Spidermonkey Cycling
5 Heidi Stangl   Shorewood, WI 314232  108 Racers Against Childhood Cancer
6 Mary Hable     84 
7 Adrienne Amman     110 
8 Virginia Lingham   Albany, CA 388080  57 
9 Jessica Bouziane   Janesville, WI 391474  76 
10 Pink Victoria   Wauwatosa 384735  80 
11 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  109 Attitude Sports
12 Tracy Hulen   Greenfield, WI 246314  52 Hampshire Cycle Club
13 Anne Dixon     111 
14 Berta Glodowski     73 
DNF Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  95 
DNF Jennifer Barr   Madison 290604  71 

Women - Women Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Korevec   Madison, WI 387761  511 MadCity Velo Club
2 April Beard   Madison, WI 334352  504 Brazen Dropouts Cycling Team
3 Lisa Johns   Madison, WI 379243  516 
4 Katie Tomarelli   Chicago, IL 307344  523 Kinky Llama Racing
5 Margaret Robinson   Madison, WI 327782  513 Trails-Edge Cycling Team
6 Claire Pettersen   Madison, WI 360551  502 My Wife Inc
7 Heather Curnutt   Madison, WI 246308  509 Brazen Dropouts Cycling Team
8 Kristina Young   Chicago, IL 197174  524 Team TATI
9 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  505 Great Dane Velo Club (GDVC)
10 Gina Kenny   Orland Park, IL 210270  519 PSIMET Racing
11 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  503 Team Wheel & Sprocket
DNF Erica Gaddy   Chicago, IL 316724  522 Half Acre Cycling

Women - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Emma Osborne   Mequon, WI 359179  703 Team Extreme

- Elite Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
37 Dan Mueller   Seattle, WA 54720  274 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerUSACDFCUORESierra NevadaShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee