Race Results for
E.T. Twilight Cross
East Troy, WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/29/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Harms   Madison, WI 180869  605 5Nines Cycling
2 Michael Curtes   Mequon, WI 227470  601 Twin Six
3 Michael Berman   Chicago, IL 201203  600 Team TATI
4 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  599 Team Velocause
5 Kevin Sparrow   Milwaukee, WI 223396  584 
6 Mark Sharafinski   Wauwatosa, WI 360239  602 Emerys.com
7 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883  575 
8 Ross Giese   Lake Geneva, WI 248274  604 Team Velocause
9 Aaron Mock   Lake Mills, WI 77185  597 
10 Joseph Winston   Idaho Falls 367529  603 
11 Ryan Bartelme   Milwaukee, WI 275133  598 Hampshire Cycle Club
12 Grant Coisman   Stillwater, MN 204535  587 MadCity Velo Club
13 Chris Russell     591 
14 Michael Glodowski   Milwaukee, WI 379160  596 

Men - Masters 55+ Category 4 - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Kinsman (1 - Cat4)   Fort Atkinson, WI 375678  560 2 Rivers Racing
2 Mike Bown (2 - Cat4)   West Bend, WI 389289  563 
3 Gary Johnson (3 - Cat4)   Shorewood, WI 342510  558 Hampshire Cycle Club
4 Andrew Reiland (4 - Cat4)   Waukesha, WI 203977  557 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Peter Ackermann (5 - Cat4)   Whitefish Bay Wi 385963  562 
6 Thomas Silbernagel (6 - Cat4)   Wauwatosa, WI 218705  555 Team Extreme
7 Rit Booth (7 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  554 Hampshire Cycle Club
8 David Erickson (8 - Cat4)   Madison, WI 173040  564 MadCity Velo Club
9 Jerry Pearce (9 - Cat4)   Milwaukee, WI 139093  559 Hampshire Cycle Club
10 Andrew Mishlove (10 - Cat4)   Glendale, WI 344022  552 Hampshire Cycle Club
11 Mark Mendelson (11 - Cat4)   Shorewood, WI 273628  551 
12 Rick Schleis (12 - Cat4)   Whitewater, WI 256497  561 Hampshire Cycle Club
13 Ronald Sloan (13 - Cat4)   Lake In The Hills, IL 304282  556 

Men - Masters 55+ Category 1/2/ - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Downs   Madison, WI 9947  271 Planet Bike
2 Glen Jones (1 - Cat3)   Madison, WI 237780  266 Trek Midwest Team
3 Gordon Paulson (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI 176866  264 Planet Bike
4 Craig Busche (2 - Cat3)   Wauwatosa, WI 250106  278 Velo Trocadero
5 David Sieloff (3 - Cat3)   Madison, WI 191904  270 Brazen Dropouts Cycling Team
6 Tom Palmer (4 - Cat3)   Madison, WI 86802  263 Brazen Dropouts Cycling Team
7 David McCollum (5 - Cat3)   Cedarville, IL 23291  274 
8 Robert Schueler (6 - Cat3)   Waukesha, WI 45910  262 Hampshire Cycle Club
9 James Merrifield (7 - Cat3)   Janesville, WI 52315  273 Trek Midwest Team
10 Richard Alderman (8 - Cat3)   Madison, WI 278976  275 

Men - Masters 45+ Category 4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Dineen (1 - Cat3)   Wauwatosa, WI 336678  607 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Paul Fox (1 - Cat4)   Oconomowoc, WI 214614  627 velo trocadero cycling
3 Jed Schleisner (2 - Cat4)   Greenville, WI 31600  610 Diablo Cycling
4 Timm Jacobson (2 - Cat3)   Windsor, WI 211459  609 ISCorp Cycling Team
5 Jon Antonneau (3 - Cat4)   Racine, WI 47991  629 
6 John Grosz (4 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 350930  615 
7 David Hanrahan (5 - Cat4)   West Bend, WI 360655  604 Team Pedal Moraine
8 Ross Adams (6 - Cat4)   Lake Geneva, WI 364980  628 Tread Head Cycling
9 Kurt Farrell (7 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  611 Hampshire Cycle Club
10 Jerald Cook (8 - Cat4)   Great Lakes, IL 246581  632 Activator Cycle Club
11 john cline (3 - Cat3)   Chicago, IL 265399  631 Half Acre Cycling
12 Jeff Wren (9 - Cat4)   West Bend, WI 297072  617 Team Extreme
13 Christopher Osborne (10 - Cat4)   Mequon, WI 302639  633 Team Extreme
14 Barry Zellmer (11 - Cat4)   Pewaukee 67730  603 velo trocadero cycling
15 Andrew Trewyn (12 - Cat4)   Waupun, WI 360078  614 
16 Brien Christopherson (13 - Cat4)   Wauwatosa, WI 328512  630 KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Mike Hulen (14 - Cat4)   Milwaukee, WI 265328  620 Hampshire Cycle Club
18 kurt greenslit (15 - Cat4)   Hollywood Ca 375465  601 

Men - Masters 45+ Category 1/2/ - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ferguson (1 - Cat2)   Middleton, WI 218703  202 Trek Midwest Team
2 Tedd Jacobson (1 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238  204 ISCorp Cycling Team
3 Michael Meteyer (2 - Cat2)   Madison, WI 321876  205 Trek Midwest Team
4 Paul Warloski (3 - Cat2)   Milwaukee, WI 97808  230 My Wife Inc
5 Paul Roltgen (2 - Cat3)   Cottage Grove, WI 159534  222 Brazen Dropouts
6 Dave Eckel   Trevor, WI 122771  206 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Eric Knuth (3 - Cat3)   Madison, WI 203995  211 Trek Midwest Team
8 Robert Garner (4 - Cat3)   Sturtevant, WI 50337  218 V.C. Bikesport
9 Sean Shields (5 - Cat3)   Milwaukee, WI 76735  209 Hampshire Cycle Club
10 Todd Kalkoske (6 - Cat3)   Milwaukee, WI 199792  231 Velo Trocadero
11 William Koehler (7 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  208 BVC/Nomad Cycling
12 Timothy Theobald (8 - Cat3)   Milwaukee, WI 35298  210 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
13 Richard Prodans (9 - Cat3)   Libertyville, IL 28754  220 Alberto's Sport
14 John Boudry (10 - Cat3)   Waukesha, WI 285578  223 Team Extreme
15 Gregory Clausen (11 - Cat3)   Lake Geneva, WI 348544  225 
16 Tom Starr (12 - Cat3)   Oregon, WI 123474  229 MadCity Velo Club
DNF Scott Olson (Cat3)   Williams Bay, WI 358333  219 Tread Head Cycling

Men - Masters 35+ Category 4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Schaefer (1 - Cat3)   Port Washington, WI 361743  701 
2 Lorenzo Cervantes (1 - Cat4)   Libertyville, IL 291721  720 Vision Quest LLC
3 Russell Georgeson   Racine, WI 312826  728 
4 Christopher StClair (2 - Cat3)   West Allis, WI 346954  703 
5 Peter Tampa   Racine, WI 170593  727 
6 Shawn LaPlante (2 - Cat4)   Caledonia, IL 359775  717 Michael's Cycles Team
7 John Svanda (3 - Cat3)   Neenah Wi 278789  722 LAPT CC
8 Christopher McArdle (3 - Cat4)   Greendale, WI 356852  706 
9 Brian Wick (4 - Cat4)   Milwaukee, WI 265015  730 Little Ade's
10 Bob Callaway (5 - Cat4)   Westby, WI 330964  733 
11 Wesley Hotchkiss (6 - Cat4)   Verona, WI 359972  729 Magnus
12 Erik Jensen (7 - Cat4)   Waunakee, WI 305246  711 MadCity Velo Club
13 Brian Turany (8 - Cat4)   Madison, WI 351084  207 MadCity Velo Club
14 Kirt Konkol     731 
15 Jeffrey Killberg (9 - Cat4)   Fox Point, WI 282399  732 Hampshire Cycle Club

Men - Masters 35+ Category 1/2/ - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Curtes (1 - Cat2)   Milwaukee, WI 182177  102 Twin Six
2 Maciej Nowak (1 - Cat3)   Waukesha, WI 182256  135 
3 Mark Harms (2 - Cat2)   Madison, WI 180869  117 5Nines Cycling
4 Ronald Stawicki (1 - Cat1)   Waukesha, WI 212641  145 
5 Andrew Feuersthaler (2 - Cat3)   Milwaukee, WI 288083  122 Team Velocause
6 Ross Cerniglia (3 - Cat2)   Wauwatosa, WI 280197  140 My Wife Inc
7 Michael Curtes (4 - Cat2)   Mequon, WI 227470  104 Twin Six
8 William Tyson Hausdoerffer (3 - Cat3)   Shorewood, WI 15440  127 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Lee Unwin (5 - Cat2)   Verona, WI 43739  147 
10 Michael Meteyer (6 - Cat2)   Madison, WI 321876  124 Trek Midwest Team
11 Gregory Ferguson (7 - Cat2)   Middleton, WI 218703  112 Trek Midwest Team
12 Ronald Knutowski (4 - Cat3)   Cross Plains, WI 205988  108 Twin Six
13 Wade Loberger (5 - Cat3)   Oshkosh, WI 114529  105 Team Wheel & Sprocket
14 Chris Zugel (8 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305  139 Team Velocause
15 John Brown (6 - Cat3)   Stevens Point, WI 279991  125 Team Wheel & Sprocket
16 Eric Brandt (7 - Cat3)   Mukwonago, WI 340300  126 KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Matthew Block (8 - Cat3)   Schofield, WI 216921  128 Bikeman.com
18 Benny Smith (9 - Cat3)   Milwaukee, WI 312254  120 Team Velocause
19 Christan Griego (9 - Cat2)   Elkhorn, WI 249212  144 River Valley Cycling Club- RVCC
20 Mike Bishop (10 - Cat3)   Twin Lakes, WI 3778  142 Tread Head Cycling
21 Clayton Chase (11 - Cat3)   Mequon, WI 246297  143 RACC pb GG
22 Scott Shapiro (10 - Cat2)   Madison, WI 32303  141 Magnus
23 Reed Cornia (12 - Cat3)   Madison, WI 132111  138 
24 Quentin Gniot (13 - Cat3)   Green Bay, WI 293921  121 Big Ring Flyers
DNF Alan Krueger (Cat3)   Menomonee Falls, WI 129126  146 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Chia Kung (Cat1)   Fox Point, WI 112676  129 Team Velocause
DNF Robert Sollenskog (Cat3)   Oshkosh, WI 346690  123 Team Wheel & Sprocket

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  731 ISCorp Cycling Team
2 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  711 ISCorp Cycling Team
3 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  734 ISCorp Cycling Team
4 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  744 ISCorp Cycling Team
5 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  739 ISCorp Cycling Team

Men - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  783 Tread Head Cycling
2 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  706 ISCorp Cycling Team
3 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  781 Baraboo Sharks
4 Samuel Spende   Walworth, WI 388853  719 Tread Head Cycling
5 Daxton Mock   Lake Mills, WI 380296  784 
6 Samuel Sieloff   Madison, WI 316964  780 Junior Dropouts
7 Bradley Sodergren   Baraboo, WI 336582  782 Baraboo Sharks
8 Joshua Schilling   Racine, WI 287858  727 Team Mack Racing Assoc. LTD
9 Henry McAlvanah   Madison, WI 364854  726 Magnus
10 Japhy Wright-Miller   Madison, WI 329644  701 
13 Avery Hotchkiss   Verona, WI 360320  710 Magnus
14 Jack Spende     718 

Men - Elite Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Smith     252 
2 Andrew Meyer   Lake Mills, WI 360969  188 
3 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  193 Tread Head Cycling
4 Erik Vangsnes   Berkeley, CA 387258  214 Magnus
5 Ashley Anderson   Madison, WI 283803  213 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
6 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  217 
7 Steven Schaefer   Port Washington, WI 361743  153 
8 Josh Fangman   Ashland Wi 258007  229 Brazen Dropouts Cycling Team
9 Patrick Cebrzynski   Chicago, IL 356248  226 xXx Racing
10 Lorenzo Cervantes   Libertyville, IL 291721  204 Vision Quest LLC
11 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883  158 
12 Bradley Stegall   Peoria, IL 266411  238 
13 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  248 ISCorp Cycling Team
14 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  242 ISCorp Cycling Team
15 Dave Dineen   Wauwatosa, WI 336678  157 KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Anders Ahlberg   Madison, WI 276536  173 
18 Nicholas Roecker   Madison, WI 274883  191 Trek Midwest Team
19 Isaac Olson   Wind Lake, WI 335520  218 
20 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  241 ISCorp Cycling Team
21 Christopher McArdle   Greendale, WI 356852  244 
22 Andrew Lowe   Fontana, WI 386730  203 Tread Head Cycling
23 Bryan WItry   Chicago, IL 290447  239 Rhythm Racing
24 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  240 ISCorp Cycling Team
25 Shawn LaPlante   Caledonia, IL 359775  187 Michael's Cycles Team
26 Jon Antonneau   Racine, WI 47991  223 
27 Brian Piotrowski   Chicago, IL 281964  236 xXx Racing
28 Mike Sohasky     253 
29 Matthew Plummer   Beloit, WI 361020  190 Michael's Cycles Team
30 Royce Breckon   Madison, WI 284293  224 
31 Peter Tampa   Racine, WI 170593  254 
32 Brandon Buth   Madison, WI 388244  225 
33 Philip Couturier   Antigo Wi 370173  243 University of Wisconsin-Platteville
34 Daniel Fluegel   South Beloit, IL 375699  230 
35 Russell Georgeson   Racine, WI 312826  232 
36 Peter Speers   Racine, WI 301734  250 
37 Bob Callaway   Westby, WI 330964  245 
38 Phil Fluegel   Roscoe, IL 350524  231 
39 Adam Zimmerman   Oak Creek, WI 301979  247 
40 Timm Jacobson   Windsor, WI 211459  233 ISCorp Cycling Team
41 Greg Spende   Walworth, WI 90741  237 
42 Nick Dahl     194 
43 Paul Meuer   Elburn, IL 300541  251 
44 Andrew Conley   Madison, WI 390059  272 
45 Jeff Wren   West Bend, WI 297072  169 Team Extreme
46 Brian Thomas   Wauwatosa, WI 359293  196 
47 Jerald Cook   Great Lakes, IL 246581  228 Activator Cycle Club
48 Scott Schoenwaelder   Racine Wi 347474  176 
49 john cline   Chicago, IL 265399  227 Half Acre Cycling
51 chris koller   West Peoria, IL 336822  235 Little Ade's
52 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  170 ISCorp Cycling Team
53 David Block   Neenah, WI 389160  164 
54 Andrew Mishlove   Glendale, WI 344022  154 Hampshire Cycle Club
55 Jason Kang   Chicago, IL 362052  234 
56 Ross Jacques   Fond Du Lac, WI 317264  255 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
57 Ben Hottery     249 
DNF John Svanda   Neenah Wi 278789  256 LAPT CC
DNF Jeff Wren   West Bend, WI 297072  168 Team Extreme

Men - Elite Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Hildebrandt   Weston, WI 296192  371 Twin Six
2 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  324 ISCorp Cycling Team
3 Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361  354 Team Wheel & Sprocket
4 Samuel Weinberg   Boulder, CO 306485  372 
5 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  357 KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  375 Magnus
7 Gary Baisa   Madison, WI 97196  321 Brazen Dropouts
8 Travis Gruchow   Madison, WI 328924  303 Magnus
9 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  312 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
10 Finn Ryan   Madison, WI 180476  310 Magnus
11 Edward Gadient   Chicago, IL 359470  332 Iron Cycles
12 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI 310045  345 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
13 Paul Loeper   Madison, WI 241692  356 Brazen Dropouts Cycling Team
14 Nathan Jacques   Madison, WI 280199  315 Magnus
15 Bill Mulligan   Lake Mills, WI 297004  363 Great Dane Velo Club (GDVC)
16 Kevin Sparrow   Milwaukee, WI 223396  305 
17 Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060  380 Trek Midwest Team
18 giordano guagliardo   Lake Barrington, IL 317230  384 W2 Racing
19 Tony Lemke   Fitchburg, WI 229660  377 
20 Christopher Mantel   Cedarburg, WI 227962  383 Velo Trocadero
21 Patrick Brock   West Bend, WI 268180  374 My Wife Inc
22 Mark Sharafinski   Wauwatosa, WI 360239  379 Emerys.com
23 David Blodgett   Madison, WI 296428  368 Magnus
24 Drew Scoles   Elm Grove, WI 221137  369 Genesee Valley Cycling Club
25 Sam Dries   West Bend Wi 332404  322 Brazen Dropouts Cycling Team
26 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668  340 Colavita Racing
27 David Blomme   Madison, WI 244805  365 Trek Midwest Team
28 Mark Vareschi   Madison, WI 186205  301 Verge Sport/Test Pilot
29 Keith Tussey   Milwaukee 365184  323 
30 Jason Boynton   Madison, WI 187093  373 
31 Alex Rams   Vernon Hills, IL 241614  309 Alberto's Sport
32 Ezra WardPackard   Lake Geneva 320680  339 
33 Jay Maas   Fitchburg, WI 203875  359 Trek Midwest Team
34 David Studner   Madison, WI 132116  382 Trek Midwest Team
35 Stephen Gaffield   Madison, WI 253036  376 Brazen Dropouts Cycling Team
36 William knudson   Madison, WI 301350  334 Planet Bike
37 Christopher Barton   Madison, WI 211173  381 KS Energy Services / Team Wisconsin
38 Dan Hendricks   Pewaukee, WI 202424  355 
39 Trent Williams   Chicago, IL 306386  370 Spidermonkey Cycling
40 Robert Sorenson   Green Bay, WI 361260  317 Big Ring Flyers
41 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  316 Big Ring Flyers
42 Jacob Schilling   Racine, WI 255842  307 Team Mack Racing Assn
43 Bruce Breitrick   Port Edward, WI 148216  378 
44 Julio Jacobo   Libertyville 218778  308 KS Energy Services / Team Wisconsin
45 Brady Frederick   Eagle, WI 284586  344 
46 Geoff Streator   Madison, WI 228536  366 velo trocadero cycling
47 Stephen Bagwell   Madison, WI 301157  367 
DNF Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  343 ISCorp Cycling Team
DNF Tedd Jacobson   Pewaukee, WI 161238  331 ISCorp Cycling Team

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Hartley     Team Kenda pb Geargrinder
2 Travis Braun (1 - Cat2)   Madison, WI 285469  Magnus
3 Mark Norton (1 - Cat1)   Madison, WI 291138  37 KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Matthew Braun (2 - Cat2)   St Louis, MO 302192  38 Magnus
5 Kip Spaude (2 - Cat1)   Watertown, WI 199775  34 ISCorp Cycling Team
6 Chad Tucker (3 - Cat2)   Fox Point, WI 266824  36 My Wife Inc
7 Seth Eckert (4 - Cat2)   Oregon, WI 148803  39 Trek Midwest Team
8 Daniel Ajer (3 - Cat1)   Cottage Grove, WI 180160  40 Great Dane Velo Club
9 Jordan Mathes (5 - Cat2)   Elkhart Lake , WI 212239  23 Magnus
10 Luke Batchelor-Clark (6 - Cat2)   Madison, WI 93290  28 Magnus
11 Luke Holtan (7 - Cat2)   Milwaukee, WI 262458  15 velo trocadero cycling

Women - Women Pro/1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980  
2 Skylar Schneider (1 - Cat2)   West Allis, WI 300089  18 
3 Sarah Huang (2 - Cat2)   Pleasant Prairie, WI 225258  21 Exergy TWENTY12
4 Julie Phelps (3 - Cat2)   De Pere, WI 278869  11 Big Ring Flyers
5 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  Team Extreme
6 Heidi Beck (4 - Cat2)   Delafield, WI 306581  12 Twin Six
7 Meredith Peterson (5 - Cat2)   Madison, WI 248348  
8 Diane Ostenso (6 - Cat2)   Cottage Grove, WI 177665  17 Planet Bike
9 Monique Karlen (7 - Cat2)   Madison, WI 165538  10 Brazen Dropouts
10 Andrea Pether (8 - Cat2)   Lake Geneva, WI 343188  13 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Johns   Madison, WI 379243  70 
2 Katherine Gruchow   Madison, WI 387990  65 Magnus
3 Kate Konkle   Madison, WI 359510  54 
4 Jessica Braun   Madison, WI 367014  58 Trek Midwest Team
5 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  74 Baraboo Sharks
6 Kathryn Johnson   Dousman, WI 328528  63 
7 Kathy Mock     75 
8 Molly Cook   Great Lakes, IL 375224  72 Activator Cycle Club
9 Jennifer Barr   Madison 290604  71 
10 Elizabeth Morrison     61 
11 Brittany Frederick   Eagle, WI 386843  68 
12 Erica Scott   Libertyville, IL 383774  59 KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Virginia Lingham   Albany, CA 388080  57 
14 Kristen Audet   Madison, WI 389866  67 
15 Jessica Bouziane   Janesville, WI 391474  76 
16 Tracy Hulen   Greenfield, WI 246314  52 Hampshire Cycle Club

Women - Women Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Curnutt   Madison, WI 246308  509 Brazen Dropouts Cycling Team
2 Claire Pettersen   Madison, WI 360551  502 My Wife Inc
3 Diane Schlipper   Madison, WI 343160  508 Great Dane Velo Club (GDVC)

Women - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  743 Baraboo Sharks

Women - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
11 Emma Osborne   Mequon, WI 359179  703 Team Extreme
12 Elise Boudry   Waukesha, WI 342428  705 Team Extreme

Women - Elite Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
16 Paul Ramirez     246 

- Elite Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
50 unknown rider     219 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerSpySierra NevadaCUOREShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee