Race Results for
Shamrocks Twilight Cyclocross prsntd by Mauer Chev
Rosemount, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/07/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN0.040020856481481 244650  953 Crossniacs
2 Joshua Roeser (1 - Cat2)   Buffalo, MN0.040568680555556 160630  940 Crossniacs
3 Christopher Fisher (1 - Cat1)   Inver Grove Heights, MN0.040582337962963 182827  939 Crossniacs
4 Jesse Rients   Shakopee, MN0.040588368055556 147524  42 Trek Cyclocross Collective
5 Brian Koeneman (2 - Cat2)   Apple Valley, MN0.040836064814815 46700  44 Team Wheel & Sprocket
6 Christopher Smith (3 - Cat2)   Minneapolis, MN0.040840949074074 118619  941 Hup United
7 Fred Mills (4 - Cat2)   Saint Louis Park, MN0.040852037037037 261006  49 Revolution Cycle/Twin Six
8 Paul Krumrich (1 - Cat3)   Minneapolis, MN0.040887662037037 294121  51 
9 Brendan Bellew (5 - Cat2)   New Prague, MN0.041058449074074 313010  928 Angry Catfish
10 Oliver Vrambout   Bayport, MN0.041463530092593 121438  43 The Bikery Du Nord
11 Innokenty Zavyalov (6 - Cat2)   Minneapolis, MN0.04168837962963 319002  937 Omnium Racing
12 Charles Simacek (7 - Cat2)   Minneapolis, MN0.041723564814815 230406  39 Freewheel
13 Matthew Allen   Minneapolis, MN0.041735787037037 200426  933 Behind-Bars/LGR
14 Kent Throlson (8 - Cat2)   Minneapolis, MN0.0419359375 179235  993 Balance Cycling/Erik's Bike
15 Andy Reichert (9 - Cat2)   Minneapolis, MN0.042229363425926 49810  48 Birchwood/GIS
16 Jason Wenk (10 - Cat2)   North Mankato, MN0.042437326388889 238817  38 Nicollet South
17 Mark Mlinar (11 - Cat2)   Hutchinson, MN0.04299587962963 48557  53 St Paul Bicycle Racing Club
18 James Buddenbaum (12 - Cat2)   Bloomington, MN0.043216157407407 185684  936 
19 Todd Schmidt (2 - Cat3)   Hopkins, MN0.043332627314815 31657  45 
20 Spencer Haugh (13 - Cat2)   Dorchester, MA0.040046712962963 214228  932 Behind-Bars/LGR
21 Joshua Schwantes (14 - Cat2)   Saint Paul, MN0.041866574074074 134220  47 Kenwood Racing
22 Lewis Perna (15 - Cat2)   Rochester, MN0.042525486111111 56269  41 Team Rio
99 Robert Marhefke (3 - Cat3)   River Falls, WI0.026734861111111 22498  46 

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Svedberg (1 - Cat4)   Woodbury, MN33:49.th 278187  972 Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Samuel Westlake (2 - Cat4)   Farmington35:21.th 375888  948 Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Paul Dahlen   Zumbrota, MN35:54.th 284809  957 Minnesota Junior Cycling, Inc.
4 Edison Foster (3 - Cat4)   Northfield, MN36:11.th 358142  945 Silver Cycling
5 Will Curtis (4 - Cat4)   Saint Paul, MN36:53.th 348506  966 Minnesota Junior Cycling Inc.
6 Quentin Ikutaschodde   Marine On Saint Croix, MN37:10.th 360457  996 Synergy
7 Nick Gordon (5 - Cat4)   Chanhassen, MN37:18.th 364797  958 
8 Nick Carter (6 - Cat4)   Minneapolis, MN37:42.th 361308  952 Birchwood/GIS
9 Dylen Wetteland (7 - Cat4)   Roseville, MN38:33.th 379053  982 Gopher Wheelmen
10 Van Carlson   40:40.th  37 
11 Ethan Peterson (8 - Cat4)   Minneapolis, MN41:04.th 360805  951 Birchwood/GIS
12 Luke McDonnel   42:29.th  965 
13 Michael Hooley   39:39.th  927 
99 Trek Malarski   Duluth Mn10:34.th 389774  934 
99 Thomas Wavrin (1 - Cat3)   Henderson, MN12:46.th 342900  990 Minnesota Junior Cycling Inc.
99 Anders Sonnesyn   Minneapolis, MN26:52.th 361767  944 Minnesota Junior Cycling Inc.

Men - Cat 2/3/4 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI41:25.th 232232  84 
2 Thomas Thornquest (1 - Cat3)   Golden Valley, MN41:28.th 147521  88 Kenwood Racing
3 Brian Koeneman (1 - Cat2)   Apple Valley, MN41:29.th 46700  44 Team Wheel & Sprocket
4 Michael Phillips (2 - Cat2)   Minneapolis, MN42:18.th 200784  64 Curt Goodrich Racing Team
5 Caleb Donaldson (3 - Cat2)   Minneapolis, MN42:21.th 224416  938 Omnium Racing
6 Chris Alme (2 - Cat3)   Saint Paul, MN42:37.th 281584  79 
7 Matt Leizinger (4 - Cat2)   Minnetonka, MN42:39.th 284245  74 Sweet'n Salty Cycling
8 Adam Staufenberg (5 - Cat2)   Plymouth, MN42:42.th 146505  59 Revolution Cycle/Twin Six
9 Ladric D'Schommer-Grant (3 - Cat3)   Minneapolis, MN42:46.th 147307  95 Crossniacs
10 Jay Henderson (4 - Cat3)   Minneapolis, MN42:55.th 15779  404 Silver Cycling
11 Steve Laurel (6 - Cat2)   Longmont, CO42:57.th 240886  403 
12 Bryan Harwood (5 - Cat3)   Minneapolis, MN43:02.th 139651  76 CROSS PROPZ RACING
13 Keith Bianchi (7 - Cat2)   Saint Paul, MN43:09.th 188055  414 St Paul Bicycle Racing Club
14 Charles Townsend (6 - Cat3)   Mendota Heights, MN43:19.th 46011  413 St Paul Bicycle Racing Club
15 Michael Pederson (7 - Cat3)   St Paul, MN43:39.th 27579  78 Hup United
16 TIm Brandvold (1 - Cat4)   Minneapolis, MN43:39.th 193345  90 Silver Cycling
17 Trevor Olson (8 - Cat3)   Rochester, MN43:42.th 264356  415 
18 Isaac Young (9 - Cat3)   Minneapolis, MN43:42.th 326552  50 
19 Ryan Guy (10 - Cat3)   Brooklyn Park, MN43:55.th 116933  407 
20 Mark Rathbun (11 - Cat3)   Elk River, MN44:15.th 149700  82 Minnesota Cycling Team
21 Lewis Perna (8 - Cat2)   Rochester, MN44:17.th 56269  41 Team Rio
22 Grant Larvick (12 - Cat3)   Burnsville, MN44:21.th 328058  410 Angry Catfish
23 Robert Marhefke (13 - Cat3)   River Falls, WI44:34.th 22498  46 
24 Bart Hollaren (14 - Cat3)   Rosemount, MN44:36.th 333156  57 
25 Paul Inkala (2 - Cat4)   Apple Valley, MN44:40.th 245256  86 
26 William Dick (15 - Cat3)   Minneapolis, MN44:41.th 360265  405 Top Natchez Racing
27 Al Iverson   44:52.th  409 
28 John Iltis (9 - Cat2)   Savage, MN44:59.th 50903  63 Mi Duole
29 Mark Hooley (16 - Cat3)   St Paul, MN45:05.th 211197  926 Synergy
30 Benjamin Schinke (17 - Cat3)   Minneapolis, MN45:06.th 221927  969 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
31 Marc Wiken (18 - Cat3)   Woodbury, MN45:23.th 38193  408 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
32 Adam Birr (19 - Cat3)   Zumbrota, MN45:40.th 211747  80 Team Beat CX
33 Steven Pippin (20 - Cat3)   Minneapolis, MN45:40.th 103461  75 Freewheel Bike
34 Stephen Cragle (21 - Cat3)   Saint Cloud, MN45:52.th 193342  81 Revolution Cycle/Twin Six
35 Bruce Porter (3 - Cat4)   Woodbury, MN46:03.th 358801  52 St Paul Bicycle Racing Club
36 Erik Johnson   46:04.th  92 Team Plan C
37 Shannon Smith (22 - Cat3)   St. Paul, MN46:12.th 222039  416 St Paul Bicycle Racing Club
38 Barry Schmitt (23 - Cat3)   Eagan, MN46:13.th 182024  68 
39 Steve Sonnesyn (24 - Cat3)   Minneapolis, MN46:26.th 52811  417 
40 Stephen Wilson (25 - Cat3)   Golden Valley, MN46:29.th 304044  98 Peace Coffee
41 Peter Anderson (26 - Cat3)   Saint Paul, MN47:31.th 227969  73 Crossniacs
42 Todd Hoekstra (4 - Cat4)   St Paul, MN48:14.th 314978  97 St Paul Bicycle Racing Club
43 Dustin Skarda (5 - Cat4)   South Saint Paul, MN41:28.th 352834  61 
44 Robert Ogren (27 - Cat3)   Bloomington, MN41:30.th 232145  91 Kenwood Racing
45 Ted Clausen (28 - Cat3)   Grand Forks Nd41:54.th 326712  56 
46 Jason Goldberg (29 - Cat3)   Saint Paul, MN43:37.th 359  401 St Paul Bicycle Racing Club
47 Andrew Magill   43:46.th  72 
48 Tom Bengel (30 - Cat3)   St Paul, MN44:28.th 200781  77 
49 Robert Vigil (6 - Cat4)   Eden Prairie, MN45:13.th 223690  54 Minnesota Cycling Team
50 Brandon Whittey (7 - Cat4)   Minneapolis, MN45:19.th 233842  62 
51 Bruce Harick (10 - Cat2)   Minneapolis, MN46:54.th 15080  411 St Paul Bicycle Racing Club
99 Michael Mayer (31 - Cat3)   Deforest, WI 119121  99 Silver Cycling
99 Mark Long (32 - Cat3)   St Paul, MN13:13.th 254201  40 Omnium Racing
99 Thomas Manderfeld (33 - Cat3)   Sauk Rapids, MN19:03.th 82764  60 Revolution Cycle/Twin Six
99 John Thompson   Shoreview, MN18:42.th 63849  85 St Paul Bicycle Racing Club
99 Ken Earley (8 - Cat4)   Minneapolis, MN32:47.th 381525  989 Category 6 Racing Squad

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhett Finley   Wayzata, MN39:53.th 233002  418 
2 drew wilson   Rochester, MN39:55.th 321766  421 
3 Trevor Olson   Rochester, MN39:59.th 264356  415 
4 Samuel Bramel   Little Canada, MN41:17.th 291951  930 Gopher Wheelmen
5 Caleb Vukovich   West Des Moines , IA41:17.th 305778  58 Central Plains Cycling
6 Jeff Peterson   Minneapolis, MN41:24.th 327274  100 Omnium Racing
7 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN41:28.th 307715  55 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
8 Brian Kozicki   Saint Louis Park, MN41:28.th 164415  422 Top Natchez Racing
9 Benjamin Cox   Woodbury, MN41:30.th 313208  83 
10 Buckley Birkholz   Wausau, WI41:36.th 310285  991 Cyclocrossracing.com
11 Joel Sellman   Mill Valley, CA41:49.th 270545  67 Delore Grotta
12 Taylor George   Apple Valley, MN41:56.th 245466  70 Crossniacs
13 Derek Van De Velde   Minneapolis, MN41:57.th 360270  420 Omnium Racing
14 Tim Gut   Eagan, MN42:27.th 326968  87 Angry Catfish
15 Gregory Rhodes   Bloomington, MN42:28.th 198160  419 Synergy
16 William Greenwood   Minneapolis, MN42:37.th 247257  931 Bikes To You / World of Bikes
17 Nicholas Valdes   Minneapolis, MN42:37.th 245162  423 Angry Catfish
18 Adam Rambow   Saint Paul, MN43:38.th 302222  94 Crossniacs
19 Chris Van Ert   Saint Paul, MN43:38.th 230802  402 Peace Coffee Racing
20 Ted Clausen   Grand Forks Nd41:27.th 326712  56 
99 Marc Wiken   Woodbury, MN06:57.th 38193  408 Balance Cycling/Erik's Bike Shop

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Werts   Plymouth, MN30:31.th 388001  998 The Hub
2 Dave Fetters   Minneapolis, MN30:32.th 266342  959 
3 Brian Barnes   Rochester, MN30:38.th 359799  987 
4 Matthew Johannsen   Minneapolis, MN31:45.th 361955  978 Omnium Racing
5 Todd Thurmes   Saint Paul, MN31:56.th 340342  997 
6 Ken Hum   Waukesha31:58.th 291669  973 Omnium Racing
7 Quentin Ikutaschodde   Marine On Saint Croix, MN32:26.th 360457  996 Synergy
8 Peter Leugers   Minneapolis, MN32:32.th 302609  977 
9 Daniel Svedberg   Woodbury, MN32:32.th 278187  972 Minnesota Junior Cycling Inc.
10 Ryan Larson   Minneapolis, MN32:50.th 313780  995 Birchwood/GIS
11 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN32:52.th 221927  969 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
12 Ken Earley   Minneapolis, MN32:53.th 381525  989 Category 6 Racing Squad
13 Michel Dalal   Lakeville, MN32:56.th 42458  967 
14 Trent Luger   Edina, MN32:56.th 386182  979 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
15 Josh Andersen   Algona, IA33:05.th 356707  981 GP Velotek
16 jeremiah andersen   La Crosse, WI33:24.th 356726  971 
17 Matthew Prior   Minneapolis, MN33:24.th 388901  1000 
18 Matt Kennedy   Minneapolis, MN33:25.th 360272  970 Synergy
19 Clint Swenson   Lakeville, MN33:26.th 376112  986 
20 David Jensen   Fergus Falls, MN33:42.th 378928  956 
21 Peter Behm   Northfield, MN33:56.th 342680  984 St Paul Bicycle Racing Club
22 Nat McIntyre   Minneapolis, MN34:24.th 360271  968 
23 Thomas Wavrin   Henderson, MN34:37.th 342900  990 Minnesota Junior Cycling Inc.
24 Joel Swenson   Bloomington34:44.th 382734  962 
25 Kevin Brandt   Apple Valley, MN34:44.th 350762  976 
26 Christian Huseby   Saint Paul, MN34:45.th 346510  964 Omnium Racing
27 Brian Siska   Orono, MN34:52.th 305825  999 Category 6 Racing Squad
28 Tyler Johnson   34:54.th  994 Great Northern
29 Chris Anderson   Maple Grove, MN35:06.th 366326  955 
30 Jeff Damm   Minneapolis, MN35:08.th 360269  980 
31 Joshua Holst   Minneapolis, MN35:18.th 117059  985 
32 Peter Voss   Eagan, MN35:43.th 267096  974 SPBRC
33 Scott Voermans   Roseville Mn35:53.th 371585  992 
34 Evan Heisler   Minneapolis, MN36:08.th 361166  988 
35 Scott Shore   Minneapolis, MN36:55.th 311726  963 Birchwood/GIS
36 Eric Wetteland   Roseville, MN31:13.th 350658  983 Synergy

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Sone (1 - Cat2)   Northfield, MN43:11.th 224939  406 Cycle-Smart Inc.
2 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN43:53.th 261947  65 Cyclocrossracing.com
3 Niki Soderberg (2 - Cat2)   Wausau , WI44:30.th 310193  942 Cyclocrossracing.com
4 April Morgan (3 - Cat2)   Minneapolis, MN45:05.th 388916  96 Bicycle Fit Guru
5 Carol Jeane Sansome (4 - Cat2)   Eagan, MN46:11.th 211756  66 Silver Cycling
6 Abby Ruess (1 - Cat3)   Saint Paul, MN47:15.th 312258  89 St Paul Bicycle Racing Club
7 Rachael Jensen (2 - Cat3)   Shell Lake, WI41:52.th 288627  960 Racers Against Childhood Cancer
8 Meredith Rambow (3 - Cat3)   Saint Paul, MN42:39.th 304746  93 Birchwood/GIS
9 Heather George (4 - Cat3)   Apple Valley, MN44:29.th 293715  69 Birchwood/GIS
10 Jennifer Nowlin (5 - Cat2)   Plymouth, MN33:44.th 281920  71 The Fix Studio
11 Patti Schmidt   25:05.th  412 Lifetime

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Oberbroeckling   Iowa City, IA36:45.th 313742  949 Team Q7
2 Rachael Jensen   Shell Lake, WI37:28.th 288627  960 Racers Against Childhood Cancer
3 Anya Malarski   Duluth Mn37:28.th 302412  935 Gopher Wheelmen
4 Alicia Fisk   Saint Croix Falls, WI37:51.th 390296  946 
5 Anne Normand   Duluth, MN38:10.th 359404  943 Velo Duluth
6 Jennie Zhu   Minneapolis, MN39:59.th 343332  975 
7 Emily Bramel   Little Canada, MN40:50.th 346420  929 St Paul Bicycle Racing Club
8 Ivy Andersen   La Crosse Wi41:07.th 376065  961 
9 Kathyln Goerges   42:20.th  950 Top Natchez
10 Jenna Westlake   Farmington, MN38:14.th 388767  947 Minnesota Junior Cycling Inc.
11 Skye Goedert   Crystal, MN38:55.th 379498  954 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyCUORESierra NevadaUSACDFBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee