Race Results for
Cross @ The Y
Hudson, WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/13/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Beuning (1 - Cat2)   Saint Cloud, MN00:05.th 160665   Revolution Cycle/Twin Six
2 Fred Mills (2 - Cat2)   Saint Louis Park, MN00:30.th 261006   Revolution Cycle/Twin Six
3 Christopher Smith (3 - Cat2)   Minneapolis, MN00:30.th 118619   Hup United
4 Josey Weik   Wrenshall, MN00:32.th 297766   
5 Rhett Finley (4 - Cat2)   Wayzata, MN01:01.th 233002   
6 Matthew Allen   Minneapolis, MN01:17.th 200426   Behind-Bars/LGR
7 Zach Johnson (5 - Cat2)   Fargo Nd02:13.th 284804   Great Plains Cycling Club
8 Kent Throlson (6 - Cat2)   Minneapolis, MN02:28.th 179235   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
9 Charlie Simacek (7 - Cat2)   Minneapolis, MN02:29.th 230406   Freewheel Bike
10 Innokenty Zavyalov (8 - Cat2)   Minneapolis, MN03:22.th 319002   Omnium Racing
11 Mitch Nordahl   Anoka, MN04:08.th 312426   Team Plan C
12 Daniel Jacobsen (9 - Cat2)   Saint Paul, MN04:40.th 277887   Omnium Racing
13 Andy Reichert (10 - Cat2)   Minneapolis, MN04:56.th 49810   Birchwood/GIS
14 Mark Mlinar (11 - Cat2)   Hutchinson, MN05:37.th 48557   St Paul Bicycle Racing Club
15 Ezra Taylor (12 - Cat2)   Minneapolis, MN07:58.th 35083   Kenwood Racing
16 Spencer Haugh (13 - Cat2)   Dorchester, MA07:58.th 214228   Behind-Bars/LGR
17 Roger Parenteau (14 - Cat2)   Hudson, WI01:52.th 54884   
99 Rich Bergstrom (15 - Cat2)   Minneapolis, MN42:23.th 193869   Speedfix Racing p/b Zubaz

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Wavrin (1 - Cat3)   Henderson, MN32:58.th 342900   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Daniel Svedberg (1 - Cat4)   Woodbury, MN33:24.th 278187   Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Edison Foster (2 - Cat4)   Northfield, MN34:15.th 358142   Silver Cycling
4 Samuel Westlake (3 - Cat4)   Farmington35:50.th 375888   Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Trek Malarski   Duluth Mn36:39.th 389774   
6 Alasdair Boyle (4 - Cat4)   Minneapolis, MN36:48.th 353720   
7 Paul Dahlen   Zumbrota, MN37:11.th 284809   Team Defeet
8 Will Curtis (5 - Cat4)   Saint Paul, MN37:31.th 348506   Minnesota Junior Cycling Inc.
9 Nick Carter (6 - Cat4)   Minneapolis, MN37:48.th 361308   Birchwood/GIS
10 Wyatt Furois (7 - Cat4)   Falcon Heights, MN38:43.th 361699   Gopher Wheelmen
11 Nick Gordon (8 - Cat4)   Chanhassen, MN39:09.th 364797   Minnesota Junior Cycling Inc.
12 Ethan Peterson (9 - Cat4)   Minneapolis, MN42:35.th 360805   Birchwood/GIS
13 Adam Vail (10 - Cat4)   Minnetonka, MN34:54.th 388426   Minnesota Junior Cycling Inc.
14 Jonathan Mellor (11 - Cat4)   Mendota Heights, MN35:33.th 310964   
15 Anthony Hilligoss (12 - Cat4)   Eden Prairie, MN44:30.th 384819   Angry Catfish
99 Tre Mc Clellan   23:37.th   St Paul Bicycle Racing Club

Men - Cat 2/3/4 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Bianchi (1 - Cat2)   Saint Paul, MN0.033389861111111 188055   St Paul Bicycle Racing Club
2 Thomas Thornquest (1 - Cat3)   Golden Valley, MN0.033426724537037 147521   Kenwood Racing
3 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI0.033688078703704 232232   
4 Michael Phillips (2 - Cat2)   Minneapolis, MN0.0337384375 200784   Curt Goodrich Racing Team
5 Adam Staufenberg (3 - Cat2)   Plymouth, MN0.03412962962963 146505   Revolution Cycle/Twin Six
6 Maury Malanaphy (2 - Cat3)   Hudson, WI0.03417193287037 22236   Trek Midwest Team
7 Ezra Taylor (4 - Cat2)   Minneapolis, MN0.03417349537037 35083   Kenwood Racing
8 Caleb Donaldson (5 - Cat2)   Minneapolis, MN0.034228090277778 224416   Omnium Racing
9 Steve Laurel (6 - Cat2)   Longmont, CO0.034266805555556 240886   
10 Ladric D'Schommer-Grant (3 - Cat3)   Minneapolis, MN0.034330127314815 147307   Crossniacs
11 Daniel Wheeler (4 - Cat3)   St. Paul, MN0.034334270833333 227791   Gopher Wheelmen
12 Gregory Goblirsch (5 - Cat3)   River Falls, WI0.034419467592593 77328   Loon State Cyclists
13 Bryan Hill (6 - Cat3)   Minneapolis, MN0.034566400462963 315814   St Paul Bicycle Racing Club
14 Mike Johnson (7 - Cat3)   Chippewa Falls, WI0.034668680555556 160617   
15 Jay Henderson (8 - Cat3)   Minneapolis, MN0.034821608796296 15779   Silver Cycling
16 Barry Tungseth (7 - Cat2)   Stillwater, MN0.0349021875 211935   SilverCycling
17 Michael Meteyer (8 - Cat2)   Madison, WI0.034960289351852 321876   Trek Midwest Team
18 William Kuster (9 - Cat3)   Anoka, MN0.034983310185185 59499   Loon State Cyclists
19 Jeffrey Hilligoss (9 - Cat2)   Eden Prairie, MN0.035059467592593 16228   Angry Catfish
20 Charles Townsend (10 - Cat3)   Mendota Heights, MN0.035085833333333 46011   St Paul Bicycle Racing Club
21 Grant Larvick (11 - Cat3)   Burnsville, MN0.035216921296296 328058   Angry Catfish
22 Robert Marhefke (12 - Cat3)   River Falls, WI0.035246747685185 22498   
23 Michael Phernetton   Hudson, WI0.035362696759259 119274   
24 Bryan Harwood (13 - Cat3)   Minneapolis, MN0.035487222222222 139651   CROSS PROPZ RACING
25 Mark Rathbun (14 - Cat3)   Elk River, MN0.035572986111111 149700   Minnesota Cycling Team
26 Brian Kozicki (15 - Cat3)   Saint Louis Park, MN0.035985474537037 164415   Top Natchez Racing
27 David Ludwigson (1 - Cat4)   Stillwater, MN0.035992476851852 212903   Loon State Cyclists
28 Robert Belz (16 - Cat3)   Afton, MN0.036335763888889 87690   Loon State Cyclists
29 Lew Perna (10 - Cat2)   Rochester, MN0.036374328703704 56269   Rio Grande
30 Mike Brotman (17 - Cat3)   Saint Paul, MN0.036420509259259 360474   
31 Bart Hollaren (18 - Cat3)   Rosemount, MN0.036685868055556 333156   
32 Gregory Pautsch   Chippewa Falls, WI0.036813611111111 180532   Planet Bike
33 Reece Oleson (19 - Cat3)   Jordan, MN0.036970289351852 349404   St Paul Bicycle Racing Club
34 Bruce Porter (2 - Cat4)   Woodbury, MN0.037149803240741 358801   St Paul Bicycle Racing Club
35 Ken Earley (3 - Cat4)   Minneapolis, MN0.037302708333333 381525   cat 6
36 Michael Mckinney (20 - Cat3)   Hudson, WI0.037433865740741 360010   
37 Chris Rogers (21 - Cat3)   Lauderdale, MN0.037657453703704 236791   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
38 Erin Young (22 - Cat3)   Minneapolis, MN0.037889710648148 349220   
39 Jeff Penman (23 - Cat3)   Ellsworth, WI0.038023969907407 288396   Flat City Cycling Club Inc.
40 Roger Parenteau (11 - Cat2)   Hudson, WI0.038199803240741 54884   
41 Ian Johnson (24 - Cat3)   Minneaplois, MN0.038215555555556 300764   Behind-Bars/LGR
42 Mark Long (25 - Cat3)   St Paul, MN0.038441458333333 254201   Omnium Racing
43 Dan Meyer (26 - Cat3)   Lake Elmo, MN0.038620127314815 117486   Loon State Cyclists
44 Todd Hoekstra (4 - Cat4)   St Paul, MN0.0386959375 314978   SPBRC
45 Peter Anderson (27 - Cat3)   Saint Paul, MN0.038702210648148 227969   Crossniacs
46 Karl Svedberg (5 - Cat4)   Woodbury, MN0.039077372685185 296081   ChiliKoot Velo
47 Eric Thoerner (6 - Cat4)   Minneapolis, MN0.039077199074074 264225   Birchwood/GIS
48 Ted Clausen (28 - Cat3)   Grand Forks Nd0.039270856481481 326712   
49 Adam Birr (29 - Cat3)   Zumbrota, MN0.039403888888889 211747   Team Beat CX
50 Stephen Wilson (30 - Cat3)   Golden Valley, MN0.031134722222222 304044   
51 Mark Overgaard (7 - Cat4)   Vadnaisheights, MN0.033897939814815 297849   Gopher Wheelmen
52 Tom Bengel (31 - Cat3)   St Paul, MN0.034320590277778 200781   
53 Jason Goldberg (32 - Cat3)   Saint Paul, MN0.034499050925926 359   St Paul Bicycle Racing Club
54 Robert Vigil (8 - Cat4)   Eden Prairie, MN0.034616967592593 223690   Minnesota Cycling Team
99 drew wilson (12 - Cat2)   Rochester, MN0.0069506597222222 321766   
99 Thomas Manderfeld (33 - Cat3)   Sauk Rapids, MN0.012614502314815 82764   Revolution Cycle/Twin Six
99 Todd Schmidt (34 - Cat3)   Hopkins, MN0.019633657407407 31657   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 drew wilson   Rochester, MN46:13.th 321766   
2 Ethan Furois   Falcon Heights, MN46:27.th 322612   Gopher Wheelmen
3 Samuel Bramel   Little Canada, MN46:29.th 291951   Gopher Wheelmen
4 Reece Oleson   Jordan, MN47:42.th 349404   St Paul Bicycle Racing Club
5 Eric Boyles   Anoka47:46.th 376993   Behind-Bars/LGR
6 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN48:08.th 307715   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
7 Taylor Krosbakken   St Paul, MN48:28.th 329126   
8 Jeremy Ames   Minneapolis, MN48:29.th 285970   Angry Catfish
9 Chris Van Ert   Saint Paul, MN48:52.th 230802   Peace Coffee Racing
10 Brian Bice   Minneapolis49:01.th 360268   Omnium Racing
11 John McGuire   New Hope, MN49:15.th 318996   Speedfix Racing p/b Zubaz
12 Todd Foster   Northfield, MN49:49.th 311475   Silver Cycling
13 Taylor George   Apple Valley, MN49:49.th 245466   Crossniacs
14 Benjamin Cox   Woodbury, MN50:55.th 313208   
15 Jeff Penman   Ellsworth, WI50:58.th 288396   Flat City
16 Chris Sur   Minneapolis, MN51:41.th 302904   
17 Ian Johnson   Minneaplois, MN52:27.th 300764   Behind-Bars/LGR
18 Erin Young   Minneapolis, MN53:18.th 349220   
19 Ted Clausen   Grand Forks Nd53:35.th 326712   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Fetters   Minneapolis, MN31:45.th 266342   
2 Matthew Johannsen   Minneapolis, MN32:06.th 361955   Omnium Racing
3 Ryan Carlson   Minnetonka, MN32:37.th 264020   Twin Six
4 David Hart   Stanthonyvillage, MN32:59.th 289783   Gopher Wheelmen
5 Kevin Guiney   Minneapolis, MN33:14.th 389137   
6 Daniel Svedberg   Woodbury, MN33:21.th 278187   Minnesota Junior Cycling Inc.
7 Ken Earley   Minneapolis, MN33:36.th 381525   cat 6
8 Matt Kennedy   Minneapolis, MN33:45.th 360272   Synergy
9 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN34:01.th 291373   twin six
10 Jeff Jackson   34:09.th   
11 Brian Malarski   Chicago Il35:03.th 68091   Gopher Wheelmen
12 Andrew Holien   Virginia Minnesota35:29.th 386297   
13 Matt Lovaas   Edina, MN35:55.th 221930   International Christian Cycling
14 Kevin Brandt   Apple Valley, MN36:26.th 350762   
15 Paul Sanders   Minneapolis, MN36:35.th 384755   
16 Brendan Dolan   36:46.th   
17 Karl Svedberg   Woodbury, MN36:47.th 296081   ChiliKoot Velo
18 Peter Lund   Minneapolis, MN37:02.th 361406   Behind-Bars/LGR
19 Kent Furois   Falcon Heights, MN40:22.th 341008   Gopher Wheelmen
20 Tyler Turgeon   32:22.th   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Sone (1 - Cat2)   Northfield, MN0.035093634259259 224939   Crossniacs
2 April Morgan (2 - Cat2)   Minneapolis, MN0.035705543981481 388916   Bicycle Fit
3 Lindsey Hillesheim (3 - Cat2)   Minneapolis, MN0.036604270833333 244915   Squadra Coppi
4 Kristy Henderson (1 - Cat3)   Minneapolis, MN0.037203715277778 264109   Silver Cycling
5 Heather Edwards-Thoerner (4 - Cat2)   Minneapolis, MN0.034056377314815 112633   Birchwood/GIS
6 Lisa Thompson (2 - Cat3)   Minneapolis, MN0.036122164351852 233402   
99 Abby Ruess (3 - Cat3)   Saint Paul, MN0.019496689814815 312258   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn36:57.th 302412   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Emily Bramel   Little Canada, MN37:28.th 346420   St Paul Bicycle Racing Club
3 Alicia Fisk   Saint Croix Falls, WI38:55.th 390296   
4 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN39:46.th 266416   Speedfix Racing p/b Zubaz
5 Lori Belz   Stillwater, MN39:53.th 80526   Big Ring Flyers
6 Tina Olson   River Falls, WI40:02.th 213217   Big Ring Flyers
7 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN41:38.th 302230   Minnesota Junior Cycling Inc.
8 Kyra Jackson   Hayward, WI41:46.th 386436   
9 Skye Goedert   Crystal, MN36:04.th 379498   Minnesota Junior Cycling Inc.
10 Jenna Westlake   Farmington, MN36:47.th 388767   Minnesota Junior Cycling Inc.
11 Kaelin Jackson   38:09.th   St Paul Bicycle Racing Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyCUORESierra NevadaOSMOUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee