Race Results for
Lake Bluff Twilight Criterium
Lake Bluff, IL
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/01/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 dylan knutson   Salisbury, NC 281816  236 St Paul Bicycle Racing Club
2 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  207 ISCorp Cycling Team
3 lucas guyton   Davenport, IA 308798  231 American Equity Racng Team
4 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  217 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
5 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  201 ISCorp Cycling Team
6 Jason Wulff   Jefferson City, MO 260281  235 Quantum Mesa Cycles
7 Adam Kaye   Ann Arbor, MI 290612  214 Astella Oncology p/b ABD Cycling
8 Ara Oggoian   Geneva, IL 26581  233 Team Bicycle Heaven
9 Michael Inglis   Lakewood, CO 17376  211 Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
10 Mark French   Belleville, IL 277793  237 Quantum Mesa Cycles
11 Matthew Zimmer   De Witt, IA 320582  232 American Equity Racng Team
12 Adam Herndon   Chicago Il 289562  210 xXx Racing
13 Eric Finks (1 - Cat3)   Clinton, MO 289511  242 Quantum Mesa Cycles
14 Andrew Ulvestad   Solana Beach, CA 306183  220 Rhythm Racing
15 Andy Swims   Elburn, IL 215914  241 Team Bicycle Heaven
16 Anthony Carfang Jr (2 - Cat3)   Boulder, CO 243657  205 GS Boulder/Trek Store
17 B.J. Keane   Ofallon, MO 271607  238 Quantum Mesa Cycles
18 Jake Buescher   Evanston, IL 333296  204 xXx Racing
19 Michael Keller (3 - Cat3)   Orland Hills Il 283391  228 South Chicago Wheelmen
20 Brandon Diffenderfer (4 - Cat3)   Chicago, IL 296775  208 Spidermonkey Cycling
21 Michael Atkins (5 - Cat3)   South Bend, IN 330012  227 Spin Zone Racing p/b Bike the Bend
22 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  219 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
23 Matthew Kosloske (6 - Cat3)   Grafton, WI 309896  216 ISCorp Cycling Team
24 Andrew Daley (7 - Cat3)   Chicago, IL 196389  206 Burnham Racing
25 Nicholas Oliver   El Dorado Hills, CA 271541  218 Fremont Bank Cycling Team
26 Michael Dutczak (8 - Cat3)   Crete, IL 200766  234 South Chicago Wheelmen
27 Edwin Bagley (9 - Cat3)   Chicago, IL 229687  203 Rhythm Racing
28 Kaleb Koch   Glenview, IL 265924  215 ISCorp Cycling Team
29 Scott Rosenfield   Lake Forest, IL 246114  225 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
30 Keith Vogl (10 - Cat3)   Glen Carbon, IL 239787  240 Quantum Mesa Cycles
31 Brian Smith (11 - Cat3)   Ofallon, MO 277071  239 Quantum Mesa Cycles
32 Brian Easter (12 - Cat3)   Skokie, IL 249952  209 
33 Michael Cook (13 - Cat3)   South Bend , IN 273966  226 Spin Zone Racing p/b Bike the Bend
34 Konrad Witt (14 - Cat3)   Wood Dale, IL 247336  222 ABD Cycling Team
35 Joseph Tarnowski (15 - Cat3)   Milwaukee, WI 277170  230 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
36 Matthew Haiduk (16 - Cat3)   Geneva, IL 279407  224 Team Bicycle Heaven
37 Michael Wilkie (17 - Cat3)   Lisle, IL 268873  221 ABD Cycling Team
38 Bryan Fuller (18 - Cat3)   Geneva, IL 286446  223 Bicycle Heaven
39 Brian Arfmann (19 - Cat3)   Arlington Heights, IL 282223  202 ABD Cycling Club
DNS Joey Iuliano   Muleshoe Tx 237283  DNS Astella Oncology p/b ABD Cycling
DNS Naveen John   West Lafayette, IN 275471  DNS 
DNF Jared Craft (Cat3)   Rogers, AR 282380  229 Tower Racing

Men - PRO/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanmichel Lachance (1 - Cat1)    401945  145 Rossetti Devo Cycling Team
2 Jeremy Durrin   Easthampton, MA 250645  120 J.A.M. Fund / NCC
3 Rafael A. Meran   New York, NY 380705  151 CRCA/Foundation
4 Sergio Hernandez   San Pedro, CA 201874  135 Jelly Belly Cycling
5 Rudolph Napolitano (2 - Cat1)   Santa Monica, CA 214693  157 
6 Luke Keough   Sandwich, MA 229135  142 Mountain Khakis/SmartStop
7 Colin Jaskiewicz (3 - Cat1)   Montclair, NJ 218049  140 Champion System p/b Stan's NoTubes
8 Oscar Clark (4 - Cat1)   Athens, GA 221975  113 Team United Healthcare Georgia/The 706 P
9 Shane Kline   Bally, PA 192584  143 Mountain Khakis/SmartStop
10 Rahsaan Bahati (5 - Cat1)   Compton 116625  106 Bahati Foundation-CA
11 Tony Hall (6 - Cat1)   Brooklyn, NY 257024  130 Champion System p/b Stan's NoTubes
12 Emile Abraham (7 - Cat1)   Atlanta, GA 222021  101 Latino Cycling Team
13 Daniel Holt (8 - Cat1)   Alpharetta , GA 63559  195 Team Type 1- Development
14 Michael Sherer   Boulder, CO 232977  168 Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
15 Chad Hartley   Fox Point, WI 126996  133 Kenda 5-Hour Energy Cycling Team
16 Patrick Lemieux   Saint Paul, MN 210769  184 Kenda 5-Hour Energy Cycling Team
17 Gavriel Epstein (9 - Cat1)   Englewood, NJ 179451  121 Champion System p/b Stan's NoTubes
18 Daniel Chabanov   Brooklyn, NY 264739  112 Foundation
19 Brendan Cornett (10 - Cat1)   Athens, GA 201118  114 TBB Sports
20 Robert White (11 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162  189 RACC pb GG
21 Brandon Feehery (12 - Cat1)   Homewood, IL 193035  122 Astella Oncology p/b ABD Cycling
22 Alexander Bremer (13 - Cat1)   Menlo Park, CA 232069  109 Foundation
23 John (Jackie) Simes   Alburtis, PA 150549  169 Jamis/Sutter Home
24 Mac Brennan (14 - Cat1)   East Jordan, MI 243416  110 Bissell-ABG-NUVO
25 Ryan Knapp   Columbus, IN 161263  144 Panther p/b Competitive Cyclist
26 Ryan Mele   Washington, PA 158772  149 Stan's NoTubes/AXA Equitable
27 Maxwell Anderson (15 - Cat1)   Hartford, WI 178840  103 LAPT CC
28 Euris R. Vidal   New York , NY 380704  178 CRCA/Foundation
29 Daniel Harm   Seattle 209022  132 ABD Cycling Club
30 David Cueli   Miami, FL 288788  117 Team Cocos
31 Jacob Rytlewski (16 - Cat1)   Brownsburg, IN 133501  165 Astella Oncology p/b ABD Cycling
32 Weston Luzadder (17 - Cat1)   Carmel, IN 240464  146 Bissell-ABG-NUVO
33 Anthony Olson (18 - Cat1)   Kasota, MN 245537  158 Bianchi/Grand Performance
34 Alex Vanias (19 - Cat1)   Leroy, MI 291766  188 Bissell-ABG-NUVO
35 Alex Wieseler (20 - Cat1)   Indianapolis, IN 207324  180 Bissell-ABG-NUVO
36 Nicolas Frey (21 - Cat1)   Des Moines Ia 180819  190 BOO Bicycles
37 Alexander Gonzalez   Lawrenceville, GA 379880  127 Rossetti Devo Cycling Team
38 Ariel Mendez-Penate (22 - Cat1)   Brooklyn, NY 301743  150 Champion System p/b Stan's NoTubes
39 Ryan Sullivan (23 - Cat1)   Nashville, TN 305979  173 Team United Healthcare Georgia/The 706 P
40 Nicholas Inabinet (24 - Cat1)   Boone, NC 290321  137 ABD Cycling Club
41 Sam Stone (25 - Cat1)   Indianapolis, IN 213424  171 Lakes Area Physical Therapy
42 David Moyer (26 - Cat1)   Honolulu, HI 273323  155 xXx Racing
43 Chris Arndt (1 - Cat2)   Wauwatosa, WI 219506  104 Lakes Area Physical Therapy
44 Menso de Jong   Cupertino, CA 243003  118 Jelly Belly Cycling
45 David Forkner (27 - Cat1)   Pisgah Forest, NC 200885  125 Foundation
46 Branden Russell (28 - Cat1)   Enumclaw Wa 320408  193 Team Type 1- Development
47 Dustin Morici (2 - Cat2)   Saint Charles, IL 288716  154 Sammy's Bike
48 Stathy Touloumis (3 - Cat2)   Highland Park, IL 86745  174 Alberto's Sport
49 Alexander Meyer (29 - Cat1)   Madison, WI 193722  153 Mitsubishi Laser/Grand Performance
50 Ricky Gargiulo (30 - Cat1)   Summit, NJ 231560  126 Champion System p/b Stan's NoTubes
51 Nicholas Ramirez (31 - Cat1)   Normal, IL 296749  160 Enzo's-PSIMET
52 Zachary Davies   Boulder, CO 182034  192 Team Exergy
53 Frank Travieso (32 - Cat1)   Athens, GA 160295  176 Team Coco's
54 Brian Hill   Greenville, SC 264211  136 Stan's NoTubes/AXA Equitable
55 Nathaniel Williams (33 - Cat1)   Grand Rapids, MI 220678  181 Bissell-ABG-NUVO
56 Erik Loberg (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 213434  183 Great Dane Velo Club
57 Liam Donoghue (34 - Cat1)   Glen Ellyn Il 206188  119 xXx Racing
58 Timothy Rugg   Harrisonburg, VA 280764  164 Champion System p/b Stan's NoTubes
DNS Jonathan Jacob (Cat1)   Indianapolis, IN 226733  DNS Bissell-ABG-NUVO
DNS Joshua Carter (Cat1)   Fairview Heights, IL 110443  DNS Dogfish Racing Team
DNS Jacob Mueller (Cat1)   Fish Creek, WI 248510  DNS Stan's NoTubes/AXA Equitable
DNF Andre Vandenberg (Cat1)   Palm Beach Gardens, FL 233774  177 Astella Oncology p/b ABD Cycling
DNF Ross White (Cat1)   Holmen, WI 200545  179 Racers Against Childhood Cancer
DNF Naveen John (Cat2)   West Lafayette, IN 275471  185 
DNF Jerome Townsend   Princeton, MA 196503  175 Mountain Khakis/SmartStop
DNF Trevor Rolette (Cat2)   Tinley Park, IL 226739  162 South Chicago Wheelmen
DNF Guido Palma   Northvale, NJ 428776  159 Jamis Sutter Home
DNF Victor Rentas (Cat1)   Park Ridge, IL 166946  161 Pact- DISH Network Cycling
DNF Adam McClurg (Cat2)   Waukesha, WI 222744  147 Lakes Area Physical Therapy
DNF Joe Bippus (Cat2)   Homer Glen, IL 261314  108 South Chicago Wheelmen
DNF Jeffrey Bannink (Cat1)   Shorewood, WI 2499  107 Team Type 1
DNF Emilio Asconeguy (Cat1)   Duluth, GA 259337  105 
DNF Michael Jenich (Cat2)   Shorewood, WI 260373  187 Lakes Area Physical Therapy
DNF Derek Witte (Cat1)   Grand Rapids, MI 41402  182 Bissell-ABG-NUVO
DNF Peter Strittmatter (Cat2)   Chicago, IL 196601  172 xXx Racing
DNF Frank Rowley (Cat1)   Channahon, IL 178739  163 
DNF Bryan McVey (Cat1)   Arlington Heights, IL 264045  148 Astella Oncology p/b ABD Cycling
DNF Ryan White (Cat2)   Grafton, WI 201290  139 Team Velocause
DNF Demis Aleman   Northvale, NJ 305654  102 Jamis Sutter Home
DNF Daniel Solomon (Cat2)   Romeoville, IL 192220  170 South Chicago Wheelmen
DNF Andrew Crater (Cat1)   Greenville , SC 70612  115 Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
DNF Eric Hill (Cat1)   Hartland, WI 334878  186 Lakes Area Physical Therapy
DNF Gevan Samuel (Cat1)   Ocoee, FL 353458  166 
DNF Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  141 ISCorp Cycling Team
DNF Ryan Cross (Cat1)   Boulder, CO 193829  116 Team Priority Health
DNF James Flora (Cat1)   Beecher, IL 57709  124 South Chicago Wheelmen
DNF Shane Feehery (Cat2)   Homewood, IL 174544  123 South Chicago Wheelmen
DNF Peter Graf (Cat1)   Sacramento, CA 218511  128 Fremont Bank Cycling Team
DNF Alejandro Guzman   New York, NY 238008  129 Foundation
DNF Michael Heagney (Cat1)   Libertyville, IL 15584  134 Vision Quest
DNF Todd Hancock (Cat1)   Indianapolis, IN 63342  131 Four 2 One Sports
DNF Ben Damhoff (Cat1)   Morrison, IL 133889  191 Panther p/b Competitive Cyclist
DNF Erik Tomlinson (Cat1)   Genoa, IL 162381  199 
DNF Adam Lesniakowski (Cat1)   Chicago, IL 162418  198 Pact- DISH Network Cycling
DNF Ruud Cremers   Golden Co 378871  196 Team Type 1
DNF Artem Kraitor   Cumming, GA 380037  194 Team Type 1
DNF Patryk Limanowicz (Cat2)   Chicago, IL 308128  197 
DNF Michael Inglis (Cat2)   Lakewood, CO 17376  138 Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
DNF Sean Metz (Cat1)   Plainfield, IL 146767  152 Sammy's Bike
DNF Kyle Selph (Cat2)   Aurora , IL 290759  167 Sammy's Bike

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emile Abraham (1 - Cat1)   Atlanta, GA 222021  325 Latino Cycling Team
2 Todd Hancock (2 - Cat1)   Indianapolis, IN 63342  321 Four 2 One Sports
3 Andrew Feuersthaler (1 - Cat2)   Milwaukee, WI 288083  317 Team Velocause
4 Eric Finks (1 - Cat3)   Clinton, MO 289511  323 Quantum Mesa Cycles
5 John Whipple (2 - Cat2)   Chicago, IL 282898  315 Enzo's-PSIMET
6 Ryan White (3 - Cat2)   Grafton, WI 201290  318 Team Velocause
7 Patrick McNally (4 - Cat2)   Riverside, IL 79872  308 Van Wagner Racing
8 Mike McKenna (3 - Cat1)   Richfield, WI 50145  336 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
9 Eric Goodwin (2 - Cat3)   Chicago, IL 203399  305 Burnham Racing
10 Paul Swinand (4 - Cat1)   Evanston, IL 45986  334 Club Bicicletta
11 Christan Griego (5 - Cat2)   Elkhorn, WI 249212  306 River Valley Cycling Club- RVCC
12 Brent Edgar (3 - Cat3)   West Chicago, IL 52867  303 
13 Tom Driver (4 - Cat3)   Chicago, IL 142034  301 Burnham Racing
14 James Brown (5 - Cat3)   Evanston, IL 347808  324 Union Cycling Team
15 Mark Sills (6 - Cat3)   Champaign, IL 219887  322 Scarlet Fire Racing
16 Christopher Mosora (6 - Cat2)   Lisle, IL 199219  335 Scarlet Fire Racing
17 Curtis Hecht (7 - Cat2)   Winnetka 59574  340 Club Bicicletta
18 Robert Schrank (8 - Cat2)   Gurnee, IL 118745  312 Team Type 1
19 William Pankonin (9 - Cat2)   Boulder, CO 273937  310 xXx Racing
20 Ross Giese (7 - Cat3)   Lake Geneva, WI 248274  304 Team Velocause
21 James Vehe (10 - Cat2)   La Grange, IL 47186  319 Club Bicicletta
22 Richard Kisseloff (8 - Cat3)   Algonquin, IL 97352  337 Dogfish Racing Team
23 Marc Zionts (11 - Cat2)   Highland Park, IL 184183  316 Enzo's-PSIMET
24 Luke Seemann (12 - Cat2)   Chicago, IL 224425  314 xXx Racing
25 Ricardo Otero (5 - Cat1)   Park Ridge, IL 26910  330 Scarlet Fire Racing
26 Patrick Meyer (9 - Cat3)   Carmel, IN 58676  309 Pact- DISH Network Cycling
27 Scotty Miner (10 - Cat3)   Chicago, IL 349900  327 Vision Quest
28 Robert Ruggles (13 - Cat2)   Lake Forest, IL 249774  311 Activator Cycle Club
29 Michael Macedon (14 - Cat2)   Chicago, IL 162384  307 Vision Quest LLC
30 Richard Prodans (11 - Cat3)   Libertyville, IL 28754  339 Alberto's Sport
31 Jan VanMieghem (12 - Cat3)   Evanston, IL 288310  338 Union Cycling Team
DNS David Schrauth (Cat3)   Winnetka, IL 298292  DNS The Pony Shop
DNS Brian Easter (Cat3)   Skokie, IL 249952  302 
DNF Nels Hackl (Cat2)   Golf, IL 47919  331 PYOC
DNF Martin Bell (Cat3)   Highland Park, IL 287168  333 Colavita Racing Inc.
DNF Trevor Russell (Cat2)   Milwaukee, WI 295403  326 Team Velocause
DNF Eugene Lenzi (Cat3)   Wilmette, IL 20908  328 PYOC
DNF Timothy Henry (Cat2)   Lake In The Hills, IL 200362  329 Project 5 Racing
DNF Jason Wulff (Cat2)   Jefferson City, MO 260281  320 Quantum Mesa Cycles
DNF Voytek Glinkowski (Cat3)   Buffalo Grove, IL 250244  332 WDT-Allvoi International Cycling Team

Women - PRO/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devon Gorry   Logan, UT 210903  17 NOW and Novartis for MS
2 Liza Rachetto   Los Altos, CA 145511  37 Primal/MapMyRide Womens Racing
3 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237  Exergy Twenty12
4 Erica Allar   Tucson, AZ 174914  RideClean/PatentIt.com
5 Laura Van Gilder   Cresco, PA 36345  47 Mellow Mushroom Racing
6 Christina Gokey-Smith   Denton, TX 217750  16 NOW and Novartis for MS
7 Nichole Wangsgard (1 - Cat1)   Cedar City, UT 100972  48 Primal/MapMyRide Womens Racing
8 Alexis Ryan (2 - Cat1)   Ventura, CA 205156  41 Team TIBCO II
9 Sarah Fader (3 - Cat1)   Boulder, CO 199998  13 Pepper Palace/Spin-Tech Training pb ABRC
10 Cari Higgins   Boulder, CO 225441  21 Exergy Twenty12
11 Ruth Winder   Lafayette, CA 273081  50 Vanderkitten-Focus
12 Cinthia Lehner   Boone, NC 272896  29 
13 Emma Lawson   Fogelsville, PA 380230  28 RIDECLEAN/PatentIt.com
14 Robin Farina   Smartsville, CA 205968  14 NOW and Novartis for MS
15 Jeannie Kuhajek (1 - Cat2)   Crystal Lake, IL 316598  26 PSIMET Racing
16 Kori Seehafer (4 - Cat1)   Eau Claire Wi 77841  45 
17 Colleen Gulick   Spring City, PA 180423  19 Pure Energy Cycling-ProAirHFA
18 Debbie Milne   Greenville, SC 84776  32 Absolute Racing Team
19 Holly Mathews (2 - Cat2)   Madison, WI 294884  54 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
20 Kristen Meshberg (5 - Cat1)   Lyons, IL 167518  31 Spidermonkey Cycling
21 Bergen Watterson   Durham, NC 271593  49 Pepper Palace/Spin-Tech Training pb ABRC
22 Kendall Ryan   Ventura, CA 186919  42 UCI WPT: TIBCO to The Top
23 Sarah Huang (3 - Cat2)   Pleasant Prairie, WI 225258  22 Exergy TWENTY12
24 Colleen Hayduk   Kutztown, PA 184207  20 RideClean/PatentIt.com
25 Christy Keely (4 - Cat2)   Holland Mi 267467  25 Team Kenda presented by Geargrinder
26 Starla Teddergreen   Portland, OR 202033  46 Vanderkitten-Focus
27 Emily Kachorek   Sacramento, CA 167636  24 Primal/MapMyRide Womens Racing
28 Addyson Albershardt   Matthews, NC 287411  NOW and Novartis for MS
29 Jannette Rho (5 - Cat2)   Chicago, IL 288738  38 Les Petites Victoires
30 Elizabeth Newell   Oakland, CA 252152  34 NOW and Novartis for MS
31 Jessica Cutler   Seattle, WA 158992  Primal/MapMyRide Womens Racing
32 Katherine Ross   Bristol, TN 160047  39 Pepper Palace/Spin-Tech Training pb ABRC
33 Courtney Dimpel   Aptos, CA 302140  10 Vanderkitten-Focus
34 cathy frampton (6 - Cat2)   La Grange, IL 275322  52 Project 5 Racing
35 Hayley Giddens   Wanganui  380901  15 ISCorp Cycling Team
36 Lindsey Durst (7 - Cat2)   Saint Charles, MO 270694  12 ISCorp Cycling Team
37 Stacy Mosora (8 - Cat2)   Lisle, IL 298018  53 Scarlet Fire Racing
38 Amelia Moore (9 - Cat2)   Chicago, IL 286576  33 Les Petites Victoires
39 Cady Chintis (10 - Cat2)   Seattle, WA 309452  Les Petites Victoires
40 Mandy Marquardt (11 - Cat2)   Allentown, PA 200340  30 Team Type 1
41 Valerie Brostrom (12 - Cat2)   San Antonio, TX 244852  RideClean/PatentIt.com
42 Becca Schepps (6 - Cat1)   Boulder, CO 209762  44 Innervation Fitness/Stan's NoTubes Women
43 Klara Rossouw (13 - Cat2)   Marshall, NC 306015  40 Pepper Palace/Spin-Tech Training pb ABRC
44 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  35 Team Extreme
45 Leah Sanda (14 - Cat2)   Western Springs, IL 268129  43 PSIMET Racing
DNS Gwen Inglis   Lakewood, CO 221135  DNS Team Kenda
DNS Elizabeth Lauer (Cat2)   Madison, WI 290993  DNS Team Kenda presented by Geargrinder
DNS Vanessa Drigo (Cat1)   Charlotte, NC 257356  DNS Vanderkitten-Focus
DNS Olivia Dillon   Fairfax, CA 232172  DNS NOW and Novartis for MS
DNS Jennifer Greenberg (Cat1)   Chicago , IL 231027  DNS Team Kenda presented by Geargrinder
DNS Morgan Patton (Cat1)   Athens, GA 257696  36 Team Type 1
DNF Erica Chard (Cat2)   Grand Blanc Mi 274325  Pepper Palace/Spin-Tech Training pb ABRC
DNF Axie Navas (Cat2)   Eagle, CO 290511  51 ISCorp Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerSierra NevadaUSACDFCUORESpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee