Race Results for
AMBS #1 Revenge of the Black Warrior
Tuscaloosa, AL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/04/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Newsom   Tuscaloosa, AL 362212   
2 Brad Hood      
3 James Beck      
4 Ryan Elrite      
5 Ursula Sandegeu      
6 Greg Kitchens      

Men - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Gruszka      

Men - Cat 3 Juniors

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phoenix Freeman      

Men - Cat 3 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Nall      
2 Ricky Nickoles      
3 Jeff Johnson      
4 Dave Crain   Tuscaloosa, AL 86032   

Men - Cat 3 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Gordon      
2 Glenn Larson      
3 Gene Pugh      
4 Keith Knable      
5 Ricky Roberts      
6 Pete Foret   Hoover, AL 356956   
7 John Larch      
8 Scott McAlliley      
9 Doug Littrell   Same 370283   
10 John Marshall      
11 David Green      

Men - Cat 3 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Legaspi   Enterprise, AL 308134   
2 Jesse Pate      
3 Adam McGhee   Opelika, AL 367244   
4 Tim Davis      
5 Jason Buchmann   Pinson, AL 368019   
6 Adam Kisner      
7 Eric Hull      
8 Anil Mujumdar      

Men - Cat 3 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Flessner   Opelika, AL 368114   
2 Rusty Nall   Oxford 371056   
3 Clint Blackwell      
4 Aaron Chandler      
5 David McDonald      
6 Paul Brouillette   Mobile, AL 113109   
7 Derek Fore      

Men - Cat 3 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Edwards   Tempe, AZ 303525   
2 Harris Nickoles      

Men - Cat 2 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Hope      
2 Bob Schlemmer   Birmingham, AL 184498   
3 Tony Jewah   Lineville, AL 296272   
4 Nick Kirby      
5 John Dorminey      
6 Steve Nichols   Birmingham 371017   
7 Dave Thomas      

Men - Cat 2 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Balliet   Birmingham, AL 2438   
2 Jimmy Smith      
3 Frank Davis      
4 Leon Nolen   Leeds, AL 26212   
5 David Passmore   San Carlos, CA 27378   
6 Dan Sarfert   Pensacola Fl 180539   
7 Ed Ballow      
8 Brett Naff   Huntsville, AL 98855   
9 Peter Schoger      
10 Kevin Tolbert   Duluth, GA 240782   
11 Mack Story   Auburn, AL 367839   
12 Gerald Lagos   Pensacola Fl 370620   
13 Scott Murphy      
14 David Bufton      
15 Joe Fuller      

Men - Cat 2 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave McDuff      
2 Brian Atkins   Opelika, AL 251980   
3 Jamie Alexander   Chelsea, AL 102731   
4 Pete Edmonson      
5 Jason Spikes      
6 BJ Peebles      
7 George Dufour   Flowood, MS 308822   
8 Igor Nikolic   Zemun 352830   
9 Galen Counselman   Pensacola, FL 336478   

Men - Cat 2 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Porter      
2 Jeremy Quinn   Jacksonville, AL 374586   
3 David Horky   Opelika, AL 298291   
4 Legar Greenhead      
5 Alan Barton      
6 Michael Soto   Washington, DC 55022   
7 Brandon Willert      
8 Noah Mery   Fairbanks Ak 140582   
9 Ryan Schwarzman   Deatsville, AL 372822   
10 William Schlemmer      
11 Jerry Dafour      

Men - Cat 2 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Dafuor      
2 Dalton Meadows      
3 Cole Parks      

Men - Cat 1 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Fannin   Birmingham, AL 173088   

Men - Cat 1 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Hungerford   Prattville, AL 17131   
2 Adam Crews   Auburn, AL 261396   
3 Matthew Johnson      
4 Larry Stanley      

Men - Cat 1 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gavin Lansden      
2 Michael Enervold   Birmingham, AL 261399   
3 Alan Hunt   Harvest, AL 332818   

Men - Cat 1 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Boyd   Hoover, AL 173776   
2 Grant Chaffin   Opelika, AL 288014   
3 Tyler Hutchinson   Starkville, MS 281348   
4 James Vibert   Birmingham, AL 275272   
5 Mitchell Florence      

Women - Cat 3 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Tessner      
2 Lisa Littrell      
3 Sunny Workman      
4 Kelly Cox   Salt Lake City, UT 7989   

Women - Cat 3 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angie Roberts      

Women - Cat 3 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyndal Shipp   Pike Road, AL 375952   

Women - Cat 2 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ria Story   Auburn, AL 367840   
2 Jennifer Nichols   Birmingham 366653   

Women - Cat 2 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Tippey      

Women - Cat 1 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lila Bowers   Wetumpka, AL 271973   

Women - Cat 1 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maaike Everts   Birmingham, AL 198369   
2 Kim Cross   Birmingham, AL 342984   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOShimanoSierra NevadaSpyBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee