Race Results for
Arizona State Road Race Championship
Hillside, AZ
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/21/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric MARCOTTE (1 - Cat1)   Scottsdale, AZ 212698   Elbowz Racing
2 Thomas JONDALL (2 - Cat1)   Tucson Az 243091   Landis/Trek
3 Colin DON (3 - Cat1)   Los Angeles, CA 256718   Landis/Trek
4 Kyle COLAVITO (4 - Cat1)   Tucson, AZ 190677   Bicycle Haus
5 TJ WOODRUFF   Prescott, AZ 135975   
6 George W. CYRUS (5 - Cat1)   Queen Creek, AZ 324344   Landis/Trek
7 David A GLICK (6 - Cat1)   Tucson, AZ 175967   Landis/Trek
8 Lance RUNYAN   Mesa, AZ 201139   Jetset Racing
9 Travis WALDRON (1 - Cat2)   Mesa, AZ 148770   Jetset Racing
10 Drew MILLER (7 - Cat1)   Flagstaff, AZ 52030   Landis/Trek
11 Chris ATEN (8 - Cat1)   Flagstaff, AZ 234254   Landis/Trek
12 David WELSH (2 - Cat2)   Tucson, AZ 142434   TriSports Cycling/Eclipse Racing
13 Steven MUHLE (3 - Cat2)   Scottsdale, AZ 55670   Team Thumper
14 Christian MALDONADO (4 - Cat2)   Vail, AZ 305869   TriSports Cycling/Eclipse Racing
15 Willilam WHITE (5 - Cat2)   Scottsdale, AZ 251444   Bicycle Ranch
16 Nicholaus SCHREIBER (9 - Cat1)   Tucson, AZ 93359   Landis/Trek
17 Mark AASMUNDSTAD (10 - Cat1)   Flagstaff, AZ 210273   Flagstaff Cycling
18 Eric SALSTRAND (11 - Cat1)   Phoenix, AZ 176476   Bicycle Haus Elite
19 Marcus HAYWARD (12 - Cat1)   Mesa, AZ 241388   Jetset Racing
20 Shawn DALY (6 - Cat2)   Tucson, AZ 205616   TriSports Cycling/Eclipse Racing
21 Justin ORKNEY (7 - Cat2)   Tucson, AZ 257895   TriSports Cycling/Eclipse Racing
22 Andre MCNULTY (8 - Cat2)   Tucson, AZ 260527   TriSports Cycling/Eclipse Racing
23 Paul WARNER (13 - Cat1)   Boise, ID 349884   Bicycle Haus Racing
24 Jay SEYMOURE (14 - Cat1)   Chandler, AZ 218044   Jetset Racing
25 Link KING (9 - Cat2)   Phoenix 86406   Bicycle Haus
26 John SALSKOV   Tempe, AZ 113251   Team Green Choice
27 Christopher CHASE (10 - Cat2)   Marquette, MI 241064   RACC pb GG
28 Tim CAROLAN (15 - Cat1)   Tucson, AZ 55904   Landis/Trek
29 Michael RADCLIFF (11 - Cat2)   Tucson, AZ 294312   TriSports Cycling/Eclipse Racing
30 Brian ELLIS (12 - Cat2)   Tucson, AZ 288591   TriSports Cycling/Eclipse Racing
31 Bryce COOK (13 - Cat2)   Mesa, AZ 212473   Jetset Racing
32 Scott WALL (14 - Cat2)   Broomfield, CO 237159   Bicycle Ranch
33 Kyle REEDY   Mesa, AZ 195891   Jetset Racing
34 Luke DALE (15 - Cat2)   Gilbert, AZ 252667   Jetset Racing
35 Paul Thomas (16 - Cat1)   Tucson, AZ 87933   
36 Michael DZIEDZIC (17 - Cat1)   Scottsdale, AZ 253798   Landis/Trek
DNF Brian MEYER (Cat2)   Tucson, AZ 220650   Team O2/Maynards
DNF Joseph SUSCO (Cat1)   Mesa, AZ 222729   Jet Set/Two Wheel Jones
DNF Travis J. MCCABE (Cat1)   Tucson, AZ 268330   Landis/Trek
DNF Brian FORBES (Cat1)   Mesa, AZ 65615   Unity Racing
DNF Robert CHOROST (Cat2)   Tucson, AZ 272430   TachyCardia Racing
DNF Spencer CRITES (Cat1)   Mesa, AZ 284734   The Green Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt CONNORS   Scottsdale, AZ 196490   Bicycle Ranch
2 Joshua SMITH   Erie, CO 215580   TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Dan MAHER   Tucson, AZ 229834   Landis/Trek
4 Jonathan TRIPLETT   Tucson, AZ 306832   Team O2/Maynards
5 Nathan FRANKLIN   Tucson, AZ 306603   El Grupo Youth Cycling
6 Richard HURST   Salt Lake City, UT 276239   El Grupo Youth Cycling Club
7 Alan BROWN   Phoenix, AZ 272708   Tribe Multisport
8 Zack STELLING   Scottsdale, AZ 285879   Carlos OBriens Racing pb Tribe
9 Zachary KELLER   Mesa, AZ 257387   Focus Racing
10 Philip WILSON   Phoenix, AZ 38573   Fleming Wealth Strategies
11 Mark HERRINGTON   Tucson, AZ 42581   Summit Velo
12 James AVERILL   Tucson, AZ 296012   Aggress
13 Matt FRENCH   Phoenix, AZ 157544   Procon Cycling
14 Drew TYGER   Bozeman 274934   Team O2/Maynards
15 Leo MASURSKY   Tucson, AZ 208705   Aggress
16 Kurt PAGE   Murfreesboro, TN 145792   US Military Cycling fueled by FRS / FGS Cycling
17 Matthew JONES   Oro Valley, AZ 153282   Team O2/Maynards
18 Mark BIBBEY   Chandler, AZ 254986   Focus Racing
19 Nathaniel DAVIS   Tucson, AZ 305495   Team Tolero
20 James DAVIS   Chandler, AZ 60564   TriSports Cycling/Eclipse Racing
21 Brian BARRETT   Mesa, AZ 185409   
22 Andrew COPE   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
DNF Brad SENSKA   Sedona, AZ 66363   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe WITHERS   Santa Rosa 266308   
2 Michael WOODWARD   Flagstaff, AZ 367040   Flagstaff Cycling
3 Jesse MELEN   Tucson, AZ 334656   Summit Velo
4 Noah GRASSI   Las Vegas, NV 360114   Les Rois
5 Clint BLUESTEIN   Phoenix, AZ 335860   San Tan Racing/Paragon Cycling
6 Kirk KLEPFER   Chandler, AZ 327112   San Tan Racing/Paragon Cycling
7 Casey CLARK   Tucson, AZ 322446   University of Arizona
8 Nathaniel COGHLAN   Phoenix, AZ 291461   Bicycle Haus
9 Sean MCCORMACK   Buckeye, AZ 324434   Bicycle Haus
10 Jeff HOMAN   Scottsdale, AZ 334360   Bicycle Ranch
11 Douglas RITENOUR   Phoenix, AZ 313820   Bicycle Haus
12 Michael KRALL   Phoenix, AZ 227584   Swiss American Racing
13 Dave FUNK   Mesa, AZ 269566   Web-Op
14 Rodolfo ESPINO   Tempe, AZ 308389   Team Green Choice/Team RPM
15 Christpher TRAYNOR   Phoenix, AZ 113638   
16 John BECK   Tucson, AZ 264025   
17 Matthias WOLF   Phoenix, AZ 360939   Bicycle Haus
18 Michael ALLEC   Las Vegas, NV 360129   Les Rois
19 Ignacio RIVERA DE ROSALES   Tucson, AZ 283356   El Grupo Youth Cycling Club
20 Luis VALDEZ   Tucson, AZ 306778   Team O2/Maynards
21 Yashindir GOKUL   Las Vegas, NV 255265   Les Rois
22 Travis TUNG   Wheat Ridge, CO 252262   Les Rois
23 Alan HAMBERLIN   Gilbert, AZ 319748   Focus Racing
24 Craig HONEKER   Tucson, AZ 335234   TriSports Cycling/Eclipse Racing
25 Zachary EDWARDS   Flagstaff, AZ 219148   Team Pay N' Take
26 Todd PURDIN   Scottsdale, AZ 365799   Bicycle Ranch
27 Benton LEITNER   Tucson, AZ 304269   Team O2/Maynards
28 Chaz LANE   Chandler Heights, AZ 335454   Two Wheel Jones
29 Timothy MILLER   Sedona, AZ 357100   San Tan Racing
30 Todd TANKERSLEY   Phoenix, AZ 273891   Faster Racing
31 Daniel PARKMAN   Tucson, AZ 359379   Southwest Hand Cycling Team
32 Adam DUNN   Gilbert Az. 366759   Focus Racing
33 Benjamin GALLOWAY   Gilbert, AZ 366749   Honeywell Cycling
34 Braden SHERWOOD   Queen Creek, AZ 337534   Two-Wheel Jones Racing
35 Phil PANIPINTO   Mesa, AZ 271861   Two Wheel Jones
36 Travis JONES   Mesa, AZ 303083   Two Wheel Jones
37 Phil MAXWELL   Mesa, AZ 325068   DNA Cycles Racing
38 David PETERSON   Cave Creek, AZ 222074   
39 Justin PASQUALE   Las Vegas, NV 348026   Les Rois
40 Quinn GALLAGHER   Basalt, CO 63384   Unattached
41 Ken MONTANEY   Tucson, AZ 301455   TriSports Cycling/Eclipse Racing
42 Alan HALL   Phoenix, AZ 366438   Bicycle Ranch
43 Karl FAZIO   Phoenix, AZ 258746   Curbside Cyclery Racing
44 Robert MOODY   Durham, NC 229920   Tricyclists BRC
45 Michael GUTIERREZ   Maricopa, AZ 213068   Landis/Trek
46 Allen ANTONELLI   El Mirage, AZ 367117   Unattached
47 Adam WEBER   Scottsdale, AZ 168339   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
48 Steve ZURGA   Chandler, AZ 358188   San Tan Racing
49 Kevin HUENNEKE   Tucson, AZ 336422   
50 Mark FESER   Scottsdale, AZ 349216   
DNF Peter LOFQUIST   Mesa, AZ 301875   DNA Cycles Racing
DNF Adam SKLAR   Tucson, AZ 297079   Trisport
DNF Nardo RODRIGUEZ   Phoenix, AZ 155571   Focus Racing
DNF Robert EVANS   Chandler, AZ 252668   Focus Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 J CARNES   Flagstaff, AZ 309142   Team Pay N' Take
2 Schuyler BURNS   Tucson 353970   TachyCardia Racing
3 David NICHOLLS   Cave Creek, AZ 296085   
4 Derek SONDEREGGER   Flagstaff, AZ 366176   Flagstaff Cycling
5 Gregory BEST   Cottonwood Heights, UT 300227   
6 Brian RIKE      
7 David PLATON   623 340 7278 366670   
8 Russ EDGE   Tucson, AZ 366615   TachyCardia Racing
9 Stephen KLOCK   Phoenix, AZ 289181   Swiss American
10 Chris ASHTON   San Francisco 365342   Bicycle Haus
11 Hunter BABLER   Tucson, AZ 356946   Trisports
12 Kirk SCHROEDER   Gilbert, AZ 315630   Two Wheel Jones
13 Shalom GOFFRI   San Francisco, CA 343646   Bicycle Haus
14 John HOFFMANN   Oro Valley, AZ 337946   Team Tolero
15 Marty HOEFFKEN   Tempe, AZ 378865   Bicycle Haus
15 Jerrad COOPER   Flagstaff, AZ 140267   
17 Langston CAVIN   Glendale, AZ 367041   Northern Arizona University
18 Paul SCHMIDT   Phoenix, AZ 366907   Curbside Cyclery Racing
19 Ryan BLOCK   Peoria, AZ 368996   Unattached
20 Richard MEYERS   Scottsdale, AZ 365009   McDowell Cycling
21 Robert DEMERS   Surprise, AZ 365144   Swiss American Racing
22 Ramon GARCIA   Phoenix, AZ 303419   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
DNF Mike SAVASTIO   Scottsdale, AZ 365497   Green Choice Solar
DNF N/A   Glendale, AZ 195492   
DNF Sean MADRID   Phoenix, AZ 378098   
DNF Nik HAMMARBERG   Fountain Hills, AZ 332538   Carlos O'Brien Racing p/b Tribe

Men - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary HANSON (1 - Cat2)   Anthem, AZ 268626   Faster Racing
2 Johnathan EDWARDS (1 - Cat1)   Las Vegas, NV 10514   Harmony Homes.com Cycling Team
3 Chris POOLE (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 120794   Faster Racing
4 Bryan ANTOL (3 - Cat2)   Flagstaff, AZ 1806   GST Racing
5 Nathan FRANKE   Phoenix, AZ 151972   Unity Racing
6 James FILLMORE (1 - Cat4)   Chandler, AZ 353170   Arizona Masters Racing
7 Danny BENNETT (2 - Cat1)   San Simon, AZ 49417   Landis/Trek
8 Christopher MURPHY (2 - Cat4)   Flagstaff, AZ 25476   
9 Jose A. VELAZCO (1 - Cat3)   Coolidge, AZ 191841   Honeywell Cycling
10 Jose NICOLA      Honeywell Cycling
11 Michael BATSON (2 - Cat3)   Yuma, AZ 61038   Yuma Bike Club
12 Matthew JOY (4 - Cat2)   Scottsdale, AZ 50371   Landis/Trek
DNF James KRAMER (Cat1)   Scottsdale, AZ 54748   Faster Racing

Men - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luis AMELBURU (1 - Cat1)   Las Vegas, NV 65992   Harmony Homes.com Cycling Team
2 Scott CONOVER (1 - Cat2)   Mesa, AZ 7593   Unattached
3 James SILVERMAN (2 - Cat2)   Flagstaff, AZ 183486   GST Racing
4 David REID (2 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
5 Matthew POBLOSKE (3 - Cat2)   Tucson, AZ 288775   GST Racing
6 Lane SANDERS (1 - Cat3)   Gilbert, AZ 196626   Focus Racing
7 Lewis FREED (2 - Cat3)   Mesa, AZ 90606   Faster Racing
8 Jesus LAMB (3 - Cat3)   Tucson, AZ 191857   GST Racing
9 Tod SMITH (4 - Cat2)   Scottsdale, AZ 249644   Bicycle Haus Racing
10 Eric TAYLOR (4 - Cat3)   Tucson, AZ 273841   Kaladi-Subway
11 Steven GEERLIGS (5 - Cat2)   Vail, AZ 189184   Southwest Hand Cycling Team
12 Jeff MITCHELL (6 - Cat2)   Tucson, AZ 127262   Unattached
DNF Jim HOLBROOK (Cat3)   Peoria, AZ 247766   FASTER Performance Center

Men - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd SANDERS (1 - Cat2)   West Palm Beach, FL 47280   Treasure Coast Cyclewerks
2 Scott LEONARD (1 - Cat3)   Vail, AZ 107687   Team Rhino
3 Keith BRODHAGEN (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   Focus Racing
4 Keith ISAACSON (2 - Cat3)   Chino Valley, AZ 196239   Team Green Choice/Team RPM/Airpark bikes
5 Brian LEMKE (1 - Cat1)   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
6 Jay SILVESTRI (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 64467   Tribe Multisport
7 John BLACK (2 - Cat4)   Tucson, AZ 154067   GST Racing
8 Corky KURTZ (3 - Cat2)   Flagstaff, AZ 80186   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
9 Aurelio ESPINOSA (3 - Cat3)   Phoenix, AZ 87483   Phoenix Consumers Cycling Club
10 David DOBLER (3 - Cat4)   Tucson, AZ 366594   Team O2/Maynards
11 Andrew HOSTERMAN (4 - Cat3)   Tucson, AZ 48867   TriSports Cycling/Eclipse Racing
12 Ed NAVARRO (1 - Cat5)   Lake Havasu City, AZ 358828   GS Jibofo
13 Jeffrey ULBRICH (4 - Cat4)   Tucson, AZ 206909   Southwest Hand Cycling Team
14 Paul KEENE (5 - Cat4)   Flagstaff, AZ 145410   Team Pay N' Take
15 Stanley Graves (6 - Cat4)   Phoenix, AZ 289810   Bicycle Haus Racing

Men - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David BIXBY (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 125651   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
2 Mark MANDEL (1 - Cat5)   Green Valley, AZ 77011   El Grupo Youth Cycling Club
3 Duane MULVANEY (1 - Cat4)   Casa Grande, AZ 77005   Landis/Trek
4 Craig SWETEL (2 - Cat4)   Mesa, AZ 166887   Unattached
5 Doug FORSHA (3 - Cat4)   Scottsdale, AZ 155879   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
6 Greg BARRETT (2 - Cat3)   Scottsdale, AZ 183203   Fleming Wealth Strategies.com
7 Paul MITTMAN (2 - Cat5)   Mesa, AZ 358214   
8 Derek GITTINGS (3 - Cat3)   Chandler, AZ 72832   Honeywell Cycling
9 John HARRIS (4 - Cat4)   Tucson, AZ 276156   Team Tolero
DNF Jim BROWNING (Cat4)   Phoenix, AZ 336502   Faster Racing

Men - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip HOLMAN (1 - Cat2)   Tucson, AZ 58212   Team RPM
2 James MOREHOUSE (1 - Cat4)   Lasvegas, NV 283640   FFKR Architects Racing
3 Gary PRAHL (1 - Cat5)   Mesa, AZ 94148   
4 Roy QUADE      BiciSport
5 Curtis INGLE (2 - Cat5)   Las Vegasvegas, NV 338546   
6 Craig LIMING (1 - Cat3)   Hereford, AZ 113000   
7 Larry SMITH (2 - Cat3)   Lake Havasu City, AZ 33205   GS Jiboto
8 Joe PUCHI (2 - Cat4)   Tubac, AZ 49587   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
9 Larry HANSEN (3 - Cat4)   Globe, AZ 278978   Honeywell Cycling
10 Richard GRAUBARD (3 - Cat5)   Scottsdale, AZ 188423   Bicycle Ranch
11 Glenn HARRIS (4 - Cat4)   Tucson, AZ 180527   Summit Velo
12 Tom KELLY (4 - Cat5)   Cave Creek, AZ 322320   Strada Racing Club

Men - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reg DOWDALL (1 - Cat4)   Tucson, AZ 54272   Team Colleen
2 Gary SIMMONS (1 - Cat3)   Layton, UT 199407   Bountiful Mazda
3 Ralph DUCKETT (2 - Cat3)   Tucson, AZ 50589   Southwest Hand Cycling Team
4 Harold (Tom) WALLACE (2 - Cat4)   Vail, AZ 304767   Team Rhino
5 Richard ELLWANGER (3 - Cat4)   Tucson, AZ 272136   Aggress
6 Douglas PERRY (4 - Cat4)   Tucson, AZ 280420   Aggress
7 Gary BERNARD (5 - Cat4)   Scottsdale, AZ 289170   Honeywell Cycling
DNF William HYDINGER (Cat5)   Mesa, AZ 315932   Jetset Racing
DNF Tony CONTRERAS (Cat3)   Surprise, AZ 7624   Swiss American Racing

Men - Master - 70+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Franz HAMMER (1 - Cat2)   Oro Valley, AZ 45423   Team RPM
2 Joe Pancho RODRIGUEZ (1 - Cat4)   Tucson, AZ 60591   
DNF Geroge CASNER (Cat5)   Phoenix, AZ 268186   

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael HEMMERLIN   Mesa, AZ 286193   Strada Racing Club
DNF Dylan SCHROEDER   Gilbert, AZ 365656   Two Wheel Jones

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon MCNULTY   Phoenix, AZ 275694   Fly Racing
2 John BENNETT   Sahuarita, AZ 277888   Unattached
3 Kyle KENT   Scottsdale, AZ 350110   Strada Racing Club
4 David POLLEY   Peoria, AZ 271015   Landis/Trek
5 Kaden SHERWOOD   Queen Creek 337536   Two Wheel Jones
6 Tyler STITES   Tucson, AZ 341120   El Grupo Youth Cycling Club
7 Joseph BATSON   Yumayuma, AZ 345376   Yuma Bike Club
DNF Levi KRAMER   Scottsdale, AZ 353942   Faster Racing

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny POLLEY   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
2 Walter LOPEZ   Somerton, AZ 287545   YBC Racing/Yuma Bike Club
3 Lancelot EDDIS-FINBOW   Phoenix, AZ 359920   Fly Racing
4 Logan BOYD   Tucson, AZ 291078   El Grupo Youth Cycling Club
5 Christian SANTA CRUZ   Tucson 408609   El Grupo Youth Cycling Club
6 Daniel YAKUSHEVICH   Tucson, AZ 341116   El Grupo Youth Cycling Club
7 Nicholas HARRIS   Tucson, AZ 361322   El Grupo Youth Cycling Club
8 Dale RUTH   Scottsdale, AZ 366593   McDowell Cycling
9 Connor ADKISSON   Tucson, AZ 333592   El Grupo Youth Cycling Club
10 Edwyn YOCUPICIO   Yuma, AZ 286814   YBC Racing/Yuma Bike Club
DNF Ruben REYES   Somerton 368545   YBC Racing/Yuma Bike Club
DNF John PADILLA   Mesa, AZ 366053   Two Wheel Jones
DNF Chris MAGRAS   Phoenix, AZ 367035   Fly Racing
DNF Cameron MODISETT   Tucson, AZ 339374   El Grupo Youth Cycling Club

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor SKINNER   Anthem, AZ 306962   FASTER Performance Center
2 Jesse GILMER   Tucson, AZ 358648   El Grupo Youth Cycling Club
3 Juan ARELLANO   Yuma, AZ 291211   YBC Racing/Yuma Bike Club
4 Neftali GARCIA   Yuma, AZ 291026   YBC Racing/Yuma Bike Club

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie COLAVITO (1 - Cat1)   Flagstaff, AZ 196731   Landis/Trek
2 Caitlin LAROCHE (1 - Cat2)   Los Angeles, CA 366797   Landis/Trek
3 Natalie KOCH (2 - Cat2)   Syracuse, NY 287336   Landis/Trek
4 Heather DUNPHY (3 - Cat2)   Mesa, AZ 127285   TriSports Cycling/Eclipse Racing
5 Michelle KING (2 - Cat1)   Phoenix, AZ 238539   Colavita-Outback Steakhouse las Vegas
6 Megan FRENCH (4 - Cat2)   Phoenix, AZ 157545   Jobing.com AZ Women's Racing
DNF Kristen HETZEL (Cat2)   Tucson, AZ 239691   TriSports Cycling/Eclipse Racing

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily MCGLAMERY   Tucson, AZ 283192   Team Colleen
2 Lauren FRISK   Virginia Beach, VA 277295   El Grupo Youth Cycling
3 Anne LUHAN   Dana Point, CA 289684   Team Simple Green/Bike Religion
4 Laura Leigh BIRDWELL   Tempe, AZ 331584   Jobing.com AZ Women's Racing
5 Linnea HERBERTSON   Tucson, AZ 311466   TriSports Cycling/Eclipse Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniela DIAMENTE   Tucson, AZ 358118   El Grupo Youth Cycling Club
2 Trisha COFFMAN   Phoenix, AZ 367050   Jobing.com Women's Racing
3 Kat SALTHOUSE   Tucson, AZ 341410   TriSports Cycling/Eclipse Racing
4 Michele BENE   Scottsdale, AZ 360561   Jobing.com AZ Women's Racing
DNF Amber MELLANO   Anthem, AZ 255029   Fleming Wealth Strategies.com
DNF Reiley PANKRATZ   Tempe, AZ 366517   
DNF Simona GARBARINO   Phoenix, AZ 364962   Two-Wheel Jones Racing
DNF Tricia JONES   Mesa, AZ 303081   Two Wheel Jones

Women - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany GRAVES (1 - Cat3)   Denver, CO 268532   Fleming Wealth Strategies

Women - Masters - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann MITCHELL (1 - Cat3)   Tucson, AZ 169248   Unattached
2 Sue ADKINS (2 - Cat3)   Laveen, AZ 226643   Curbside Cyclery Racing

Women - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louisa LARSON (1 - Cat2)   Glendale, AZ 287779   Jobing.com AZ Women's Racing
2 Caroline LEONARD (1 - Cat4)   Vail, AZ 187601   Team Rhino

Women - Masters - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michele RUTH (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 366076   McDowell Cycling
2 Liz MERRITT (2 - Cat4)   Mesa, AZ 254640   Curbside Cyclery Racing

Women - Masters - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha STEDMAN (1 - Cat3)   Tucson, AZ 48605   SWHCT
2 Deb ROBISON (1 - Cat4)   Lake Havasu City, AZ 300781   GS Jiboto
3 Candace PORTER (2 - Cat4)   Tucson, AZ 334730   Summit Velo
4 Karen KELLY (3 - Cat4)   Cave Creek, AZ 322314   Strada Racing

Women - Masters - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon SCOFIELD (1 - Cat3)   Sonoita, AZ 187847   Team Rhino

Women - Masters - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melinda BERGE (1 - Cat4)   Tucson, AZ 252799   

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Arriaga   Phoenix, AZ 357031   Team Strada
2 Chloe WELCH   Tucson, AZ 367827   El Grupo Youth Cycling Club
3 Karlie KOHMETSCHER      YBC Racing/Yuma Bike Club

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vanessa DIAZ   Somerton, AZ 305911   YBC Racing/Yuma Bike Club

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra BEARMAN   Mesa, AZ 366045   Two Wheel Jones

Mixed - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Team RPM
1 Steven Fahrner   Chandler, AZ 138136   Team RPM
DNF Jill HARRISON   (928) 607-0379 359104   Team Pay N' Take
DNF David JOHNS   Flagstaff, AZ 268145   Team Pay N' Take

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFOSMOCUOREBonk BreakerShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee