Race Results for
US Cup Sycamore Canyon
Riverside, CA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/01/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 3 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOMMY FOUDY   0:54:27.92  808 
2 ERNESTO CHAVEZ   1:00:54.32  321 
3 OLIVER STUBBS   1:02:14.47  774 SHOAIR/ROCK N ROAD
4 ANGELO DIMARIO   1:04:30.15  918 
5 FORREST RUSSELL   1:08:42.78  699 BEAR VALLEY BIKES
6 SAM ECKVAHL   Rancho Cucamonga1:10:05.10 374502  576 The TEAM-SoCalCross
7 DANIEL VARGAS   1:12:47.90  958 
8 PEDER AMUNDSON   1:23:56.01  945 

Men - CAT 3 - SENIOR - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANNY MARTIN   0:57:53.41  322 BNG RIDERS
2 SEAN COLLINS   1:00:01.30  795 BNG RIDERS
3 JEREMY IMEL   1:10:36.16  980 AMG CONSTRUCTION
4 PARKER FLETCHALL   1:12:31.68  919 
5 JAMES KNAPHE   1:21:26.72  961 
6 KEVIN CHIN   Rowland Heights, CA1:23:32.93 262714  978 

Men - CAT 3 - SENIOR - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PATRICK BLECKERT   Perris, CA0:59:20.99 349982  998 
2 MATTHEW DIRECTO   1:49:32.70  813 

Men - CAT 3 - MASTER - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BENJAMIN FRANCHI   Anaheim Hills0:55:19.66 367690  44 
2 BRENT SEWELL   0:55:26.47  373 
3 PRIIT UMBSAAR   0:58:02.81  462 BEAR VALLEY BIKES
4 DIEGO MENDONCA   Irvine, CA0:58:07.47 282868  97 KASEL CYCLING - TEAM
5 JOEL LOZANO   U S A F Academy, CO1:01:10.43 234955  330 BNG RIDERS
6 PETER WILSON   1:05:13.93  98 
7 ADRIAN FORMANEZ   1:09:32.90  975 BAN ZAYA
8 AARON TARIN   1:13:57.17  810 
9 STEVEN DEMEGLIO   1:23:38.27  516 
10 JOSE PARTIDA   1:49:04.49  756 
DNF GRANT SCHMIDT   DNF  995 

Men - CAT 3 - MASTER - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRYAN WIERZCHUCKI   Chino Hills, CA0:54:57.19 282943  727 SC VELO
2 JOHN OBRIEN   San Diego, CA0:57:26.41 361484  436 ACQUA AL 2 / SDBC
3 GERARDO MARTINEZ   0:58:22.72  248 SC VELO
4 HOFFMAN CORTES   0:58:45.73  236 
5 JESUS ORTEGA   Long Beach, CA0:59:53.46 242921  218 CELO PACIFIC
6 MAURICIO DE LOS SANTOS   1:00:12.36  992 
7 ERIC HATFIELD   Long Beach, CA1:00:32.09 315380  807 SHO-AIR/ROCK N ROAD
8 URI THATCHER   1:01:20.01  986 
9 JUAN CARLOS GUARDDON   1:01:32.54  263 
10 ERWIN SUCGANG   1:05:05.23  964 BANZAYA
11 SANTIAGO MELCHOR   1:09:09.72  814 
12 KEVIN FEIMER   1:16:42.38  969 
13 ANTHONY IBRAHIM   1:24:40.88  1032 
DNF STEVE STORY   Princeton, NJDNF 95314  954 

Men - CAT 3 - CLYDESDALES - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 THOMAS FOUDY   Simi Valley, CA1:05:02.36 343166  686 
2 IFFIOK NSEK   1:05:42.92  340 
3 ROD CHRISTIANSEN   1:16:00.20  265 SURF CITY CYCLERY/KE
4 MIKE WEST   Yucaipa, CA1:27:27.19 355402  43 
DNF MARIO ESPINOZA   Corona, CADNF 369497  863 BAGHOUSE

Men - CAT 3 - MASTER - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERICK ALDRICH   Oceanside, CA0:56:00.46 371460  394 
2 SCOTT HARDY   0:56:20.54  454 UNIVERSAL CYCLES
3 BOW LEMP   0:58:00.14  62 SHO-AIR/ROCK N ROAD
4 CARLOS BAUTISTA   Los Angeles, CA0:58:58.52 110160  830 UNIVERSAL CYCLES
5 JACOBUS VANRENSBURG   0:59:48.62  212 
6 RICHARD STOKES   1:02:36.26  30 
7 STEVE MINNE   Stanford, CA1:04:01.64 24556  136 HOPE RANCH RACING
8 SAL MARTINEZ   1:04:38.04  150 SC VELO
9 DARREN CASDEN   San Diego, CA1:06:28.81 312570  420 ACQUA AL 2 / SDBC
10 ERIC FODRAN   1:14:40.29  823 
11 ERIC SHULER   Riverside, CA1:16:08.92 268146  970 Team Velosport Club
12 RYAN GERSBACHER   1:31:05.93  949 

Men - CAT 3 - MASTER - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK TUCKER   San Diego, CA0:55:37.83 362416  18 ACQUA AL2/SDBC
2 GEORGE COOK   Los Angeles, CA0:58:36.12 334064  199 SUPER HAPPY FUN TIME
3 BERNHARD SCHOLZ   Santa Monica, CA0:59:55.23 367692  434 
4 MICHAEL HO   San Jose, CA1:01:00.86 335136  996 LINKED CYCLING
5 KEITH JACKSON   1:01:57.84  988 
6 BOB EMERICK   1:07:35.56  417 JAX-MURRIETA
7 WAYNE YORK   1:07:45.15  864 BAGHOUSE
DNF JOSE FUENTES   DNF  956 
DNF BOBBY WOODS   DNF  768 

Men - CAT 3 - MASTER - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DOUG SPARR   Santa Monica, CA0:57:09.22 376147  1033 
2 BRUCE DOLGIN   1:02:00.93  380 TEAM APE
3 PETER DICKEY   Costa Mesa, CA1:02:47.56 300244  82 
4 ALAN SMALL   1:05:40.31  114 
5 THOMAS PERKINS   1:09:23.51  987 
6 CHRIS BROWN   1:11:08.41  955 
7 MARK THOME   Missoula, MT1:16:43.65 173433  116 BACKBONE/PMBC
8 CHRIS HARRELL   Big Bear City, CA1:19:52.54 313560  656 BEAR VALLEY BIKES

Men - CAT 3 - MASTER - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PATRICK MCCARTHY   1:02:51.12  1034 
2 RANDY BANALES   Riversideriverside, CA1:09:28.52 349234  803 
3 ROBERT SMENTKOWSKI   Westminster, CA1:11:45.13 364814  952 Sho-air/Rock 'n Road
4 DAVID PARKER   1:14:58.10  816 
5 JIM GARWOOD   Santa Barbara, CA1:17:21.17 169688  812 FOUNDATION ROOTS

Men - CAT 3 - CLYDESDALES - Jan-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM PETERSON   1:23:05.24  968 

Men - CAT 2 - SINGLESPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF RESNICK   Costa Mesa, CA1:17:54.17 310093  933 TROUPE RACING
2 JEFF STANNERS   Redlands, CA1:19:52.49 33832  624 DONS BIKES
3 CHARLIE STONE   Upland, CA1:20:16.01 220274  149 SC VELO
4 MICHAEL CRUZ   Whittier, CA1:21:37.01 371772  354 KASEL CYCLING - TEAM
5 Koji Honda   Valley Village, CA1:25:27.72 145018  726 
6 JASON CHIODO   Altadena, CA1:28:30.76 360303  241 GRIPPED RACING
7 JAMES RANSWEILER   Los Angeles, CA1:29:41.59 253562  46 NU VISION
8 AL GARZA   Simi Valley, CA1:31:24.74 12903  342 BICYCLE NERD
9 CHEYNE MCKEEVER   Huntington Beach , CA1:35:13.56 262304  610 OUT-SPOKE-N RACING
10 SHAWN ZABO   1:46:04.82  776 
11 JEAN-PAUL BOUR   1:55:52.53  860 

Men - CAT 2 - JUNIOR - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN MCELROY   Palmdale, CA0:48:02.99 331752  929 TEAM SPECIALIZED RAC
2 SEAN BELL   0:50:17.10  205 
3 IMEH NSEK   Ontario0:50:18.73 367909  341 SC VELO
4 NATHAN JACKSON   0:51:29.73  308 UNIVERSAL CYCLES
5 BO KNICKMAN   Newbury Park, CA0:53:51.01 316296  67 AMGEN CYCLING CLUB
6 COLE AVERY   Thousand Oaks, CA0:55:11.44 281632  83 FAST FRIDAY
7 NATHAN HICKEY   Monrovia, CA1:03:44.56 319320  37 TEAM PABLOVE

Men - CAT 2 - JUNIOR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZACHARY BAKER   Greenville, SC0:50:09.20 222814  999 
2 MICHAEL GOSSETT   0:50:11.20  332 SIMPLE GREEN/BIKE RE
3 MICAH SWINHART   0:50:15.10  191 WOODCREST HIGH SCHOO
4 MATTHEW VITALE   0:51:51.82  302 
5 ADAM ROWTON   0:54:37.28  966 MONTROSE BIKE SHOP
6 ETHAN SHULER   Corona, CA0:56:30.70 268148  971 Team Velosport Club
7 JOSE FUENTES   0:57:59.52  957 

Men - CAT 2 - JUNIOR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID REEVES   Rockville, MD0:47:26.97 29421  200 
2 DILLEN MAURER   Los Angeles, CA0:48:17.84 317704  953 Montrose Bike Shop- CW Builders
3 BRENT BURCHAM   Fallbrook, CA0:49:17.05 339012  11 
4 CHRISTIAN GONZALEZ   Santa Clarita, CA0:50:42.55 358579  951 
5 AUBREY SMENTKOWSKI   Westminster, CA0:51:00.62 328030  173 SHO-AIR/ROCK N ROAD
6 TOM KALMIKOV   0:51:05.48  319 
7 CODY JUTOVSKY   0:53:30.16  327 BRG RIDERS

Men - CAT 2 - SENIOR - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN PUTNAM   1:14:57.31  124 ACQUA AL2/SDBC
2 NICOLAS AVELLANEDA   Simi Valley, CA1:15:27.61 283041  414 
3 GARRISON 1   1:16:23.59  367 
4 NICK BERKELEY   1:17:40.98  159 PLATINUM PERFORMANCE
5 CHRIS ROOT   1:49:53.06  222 ACQUA AL2/SDBC
DNF DAVE SOMMERS   DNF  990 
DNF PAVEL PRILUTSKIKH   Rancho Santa Margarita, CADNF 356232  842 
DNF JACOB DANCHUK   Ventura, CADNF 248966  926 Echelon Santa Barbara

Men - CAT 2 - SENIOR - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRODIE STRINGER   Danville1:12:40.04 370456  855 
2 LUCAS KORCEK   Loma Linda, CA1:12:59.86 341362  60 DONs BIKES
3 GARETH QUINN   Brea, CA1:13:25.30 377046  405 LA HABRA CYCLERY
4 SCOTT AMUNDSON   1:13:27.11  283 
5 JEFFREY STERN   Santa Barbara, CA1:13:50.69 356604  94 PLATINUM PERFORMANCE
6 MITCH ROBB   Granada Hills, CA1:13:52.14 293727  997 RITTE RACING
7 KENNY ORMONDE   Diamond Bar, CA1:19:25.44 362062  828 SC VELO/INCYCLE
8 RUBEN ALVARADO   1:22:36.88  329 SUNSHINE LANDSCAPE

Men - CAT 2 - MASTER - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN SLAMES   1:14:57.73  438 PROCAR INNOVATIONS
2 NATHAN ADAMS   Dana Point, CA1:15:30.64 366468  359 KASEL CYCLING - TEAM
3 MATT ARMSTRONG   Cos Cob, CT1:15:32.61 106758  174 NEWBURY PARK BIKESHO
4 ROBERT FITZROY   San Luis Obispo, CA1:16:02.98 337064  188 
5 RYAN ELTISTE   San Juan Capistrano, CA1:16:10.52 327030  167 SHO-AIR/ROCK N ROAD
6 DANIEL DIGIACOMO   Dana Point, CA1:16:59.82 337418  31 KASEL CYCLING - TEAM
7 MATTHEW HUNT   Las Vegas, NV1:17:01.54 120917  433 MANDALAY BAY/M CGHIE
8 MICHAEL RUSSELL   Rancho Santa Margarita, CA1:19:45.84 339734  193 SHO-AIR/ROCK N ROAD
9 SEAN ROBMAN   Pasadena, CA1:20:39.08 275628  29 PASADENA ATHLETIC AS
10 CHRISTOPHER HARINGER   San Diego, CA1:21:23.91 184139  439 
11 PAUL TRINKKELLER   Canyon Country, CA1:28:04.47 273315  769 SANTA CLARITA VELOW/
12 KEVIN SUMMERS   Newhall, CA1:29:20.56 338946  932 BICYCLE JOHNS SCV
13 MATT BOONE   Fontana, CA1:31:19.79 369063  74 Team Simple Green/Bike Religion
DNF BRANDON HAGY   San ClementeDNF 359210  177 

Men - CAT 2 - MASTER - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NOMRAN CARTER   Beaumont, CA1:11:00.73 55077  982 CYCLERY USA
2 CHRIS LAYTON   Newbury Park, CA1:14:46.27 366383  168 
3 DANIEL EITMAN   Irvine, CA1:15:51.11 76629  35 KASEL CYCLING - TEAM
4 JOSH MATTHEW   1:16:17.85  91 
5 AARON DALRYMPLE   Redondo Beach, CA1:17:14.05 322836  79 Cynergy Cycles Racing
6 ALAN KADLEC   Santa Barbara, CA1:17:49.18 332416  211 TEAM POLLI VELOCE
7 TROLIS NIEBLA   Lancaster, CA1:21:09.72 291329  66 Santa Clarita Velo
8 ZACH THORP   Redlands, CA1:21:35.86 93335  336 TM REDLANDS
9 BRYAN BOLT   1:22:39.46  78 BP BICYCLES
10 DAN ACOSTA   1:25:40.74  39 
11 RICK ANDREWS   Lancaster, CA1:25:57.22 299324  370 SANTA CLARITA VELO
12 GENO MEZA   1:26:54.43  141 BAGHOUSE/ROCK N ROAD
13 CHUCK STEWART   Redlands, CA1:28:09.18 265077  1031 SIERRA BIKEW
14 ISAAC FACUNDO   Loma Linda, CA1:28:57.84 70893  442 TEAM RESPONSE
15 JASON MARTEL   Carlsbad, CA1:30:05.89 307568  242 BIG AXE
16 JEFF ORGAN   Poway, CA1:30:08.03 368956  197 BEAR VALLEY BIKES
17 OMAR ESTRADA   Buena Park, CA1:36:36.77 199503  415 ACQUA AL 2/SDBC
DNF RICHARD LA CHINA   San Diego, CADNF 339772  777 SHO-AIR/ROCK N ROAD
DNF JASON BROOKS   Venice, CADNF 368864  993 
DNF DOUG BAILEY   DNF  947 

Men - CAT 2 - CLYDESDALES - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW HART   Riverside, CA1:25:35.59 191056  96 BEAR VALLEY BIKES
2 NOEL TABOR   Lamesa, CA1:31:31.80 308490  619 ACQUA AL 2 / SDBC
3 HUMBERTO ZAMUDIO   1:33:33.83  772 LIKE LAST NIGHT
4 MARK OLSEN   1:36:00.43  377 OAKLEY
5 DAVID LE ANCE   1:41:53.99  416 SHO-AIR/ROCK N ROAD
6 STEVE MCCLELLAND   1:42:49.97  962 CLIMBMAX
7 JUSTIN CAMPBELL   Pensacola, FL1:44:23.17 248885  299 
8 STEVE SOMMERS   Riverside, CA1:48:23.40 126947  991 

Men - CAT 2 - MASTER - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT PLATT   Bell Canyon, CA1:15:41.17 183735  305 UNIVERSAL CYCLES
2 JOSEPH SHELTON   Yucaipa, CA1:18:33.86 291638  166 Team Redlands
3 TERRY GAYLORD   Bakersfield, CA1:19:08.59 198582  766 SS FTA
4 KEVIN JACKSON   1:19:26.67  307 UNIVERSAL CYCLES
5 CHAD SMART   Corona, CA1:21:29.04 291314  142 BAGHOUSE/ROCK N ROAD
6 ROB WINSLOW   Aliso Viejo, CA1:21:48.45 184442  140 SHO-AIR/ROCK N ROAD
7 MAX FLAXMAN   1:21:48.77  928 TOPANGA CREEK BICYCL
8 ROGER WILLIAMS   Big Bear City Ca1:23:04.73 115176  977 BEAR VALLEY BIKES
9 MIGUEL SUTTER   Burbank, CA1:23:26.37 166968  981 PASADENA ATHLETIC AS
10 SHON HOLDERBAUM   Redondo Beach, CA1:24:20.07 362254  73 Cynergy Cycles/Big Orange Cycling
11 JEFF PERRY   1:25:51.61  760 SHO-AIR/ROCK N ROAD
12 COREY KING   Chino Hills, CA1:26:46.19 223994  129 SC VELO
13 JASON BINGHAM   1:29:00.97  985 
14 PAUL SAMOSKY   Riverside, CA1:32:57.30 111715  172 
15 BRAD MATTHEWS   1:33:37.96  382 
16 SEAN SNOREK   Tustin, CA1:48:18.16 93403  946 BEAR VALLEY BIKES
DNF TIM VANGILDER   Mission Viejo, CADNF 138867  764 TROUPE RACING CO

Men - CAT 2 - MASTER - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK AVERY   Thousand Oaks, CA1:14:16.54 130180  84 FAST FRIDAY
2 KENNY CLIFTON   Bellflower, CA1:16:52.15 370923  106 SHO-AIR/ROCK N ROAD
3 DAVID TURNER   Glendale, CA1:19:05.56 251308  61 PASADENA ATHLETIC AS
4 WADE ARNOLD   Lakewood, CA1:19:08.77 192502  569 SC VELO
5 JAMES FULLER   Riverside, CA1:19:14.92 87134  59 CYCLERY USA
6 ROB STUBBS   Missionviejo, CA1:21:43.93 302213  440 SHO-AIR/ROCK N ROAD
7 JOHN M REVELES   Montrose , CA1:22:40.20 223036  306 PLATINUM PERFORMANCE
8 GAVIN BURKE   1:26:31.79  747 BEAR VALLEY BIKES
9 GREGORY BURCHAM   Fallbrook, CA1:26:56.08 348114  12 
10 MATTHIAS JEZEK   Irvine, CA1:31:04.24 289895  651 SHO-AIR/ROCK N ROAD
11 DWAYNE OLSON   1:31:44.27  984 STRAIGHTLINE CONSTRU
12 IAN JONES   Long Beach, CA1:32:52.30 365019  606 
DNF ROBERT BLUE   Woodland Hills, CADNF 110183  424 EVOMO
DNF MIKE MORRIS   DNF  432 TROUPE RACING

Men - CAT 2 - MASTER - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID CULBERTSON   Newbury Park, CA1:18:45.23 250553  387 PLATINUM PERFORMANCE
2 DAVE ANDERSEN   Santa Rosa, CA1:18:47.49 212463  143 CASINO CYCLING HEMET
3 KENNETH HEALY   1:20:08.25  401 B3 BIKES
4 DARIN CARTWRIGHT   Rancho Cucamonga, CA1:22:04.68 95587  328 INCYCLE
5 ERIC WEBSTER   1:23:15.36  339 
6 MARK LUKE   Goleta, CA1:23:18.88 131303  347 PLATINUM PERFORMANCE
7 ANTONIO NAVARRETE   1:27:27.38  152 SC VELO
8 DAVID WILLIAMS   Cypress, CA1:27:28.19 300925  215 CELO PACIFIC
9 MITCHELL ZEHNER   1:27:56.08  540 
10 BRAD HOUSE   Dallas, TX1:34:57.16 16837  331 CYNERGY CYCLES/SPY O
11 ROBERT DRAPER   Ventura, CA1:37:42.58 367237  289 METAL MOUNTAIN
12 DAN TURNER   1:39:51.15  270 WESTLAKE CYCLERY
13 JOHN WATSON   Covina, CA1:44:54.37 165959  300 COATES CYCLERY
14 CLINT SANDUSKY   Yucaipa, CA1:46:39.65 173438  736 YUCAIPA BIKE SHOP

Men - CAT 2 - MASTER - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES ROWTON   La Canada, CA1:17:21.54 371164  965 MONTROSE BIKE SHOP/C
2 TOMMY LATHROP   1:20:43.69  324 CRANK N STEIN CYCLIS
3 SCOTT SKELTON   Shadowhills, CA1:21:31.35 291640  304 MONTROSE BIKE SHOP
4 TRACY HRACH   Westlake Village, CA1:22:22.14 183801  303 TEAM TECATE XX
5 STEVE KNUEVEN   Murrieta, CA1:24:09.68 298375  989 I.E. BIKES
6 BYRON BECK   Santa Barbara, CA1:26:02.79 270680  979 FOUNDATION ROOTS
7 JAMES REILLY   Redondo Beach, CA1:26:40.53 29477  204 BIKE PALACE-BACK ON
8 KEN RIDLEY   Malibu, CA1:29:41.97 29830  976 BEAR VALLEY BIKES
9 RICH FERSCH   La Habra, CA1:30:14.54 181198  160 
10 GARY STEWART   Oak Hills, CA1:32:09.98 133607  732 ESI GRIPS
11 DOUG BENEDON   Agoura, CA1:38:24.99 52776  85 BEAR VALLEY BIKES

Men - CAT 2 - MASTER - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEANICK OSTER   Los Angeles, CA1:28:35.08 26893  290 
2 GEORGE BOLTE   1:42:01.64  948 
3 HORACIO RAMIREZ   1:55:22.29  421 

Men - CAT 1 - SINGLE SPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MYKYTA YURTYN   Portola Hills, CA2:19:03.29 320216  1037 TROUPE RACING

Men - CAT 1 - JUNIOR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTIAN HUSBAND   Corona, CA1:16:16.09 291064  350 SHO-AIR/VELOSPORT
2 SEAN BIRD   La Canada Flintridge, CA1:26:08.80 310225  316 PASADENA ATHLETIC AS
3 ZACHARY EDWARDS   Flagstaff, AZ1:27:46.30 219148  23 TEAM PAY N TAKE

Men - CAT 1 - JUNIOR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CASEY WILLIAMS   Big Bear City, CA1:13:46.88 227522  614 BEAR VALLEY BIKES
2 LUCAS ROWTON   La Canada Flintridge, CA1:14:01.46 356788  704 MONTROSE BIKE SHOP
3 GARRETT GAITHER   Ramona, CA1:14:52.57 339146  80 CYNERGY CYCLES
4 KYLE SKEEN   Ramona, CA1:15:13.84 359277  296 CYNERGY CYCLES
5 BRANDON KIRKHAM   Hemet1:15:52.98 314470  209 HEMET HIGH SCHOOL
6 WYATT MYERS   Oak Hills, CA1:17:08.97 352888  1040 SIMPLE GREEN/BIKE RE

Men - CAT 1 - SENIOR - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CONNOR MCCUTCHEON   Bigbearlake, CA1:39:47.92 279388  603 BEAR VALLEY BIKES
2 CHRIS JACKSON   Burbank, CA1:41:55.47 301878  959 California Polytechnic-San Luis Obispo
3 DAN BENSON   Simi Valley, CA1:44:45.88 358243  53 PLATINUM PERFORMANCE
4 KYLE IRETON   Portland, OR1:49:02.85 296055  721 ACQUA AL 2 / SDBC
5 Joel Turner   Hemet, CA1:49:48.39 355612  487 
DNF RYAN ODLE   Cherryvalley, CADNF 301917  101 SOCAL ENDURANCE

Men - CAT 1 - SENIOR - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC COLTON   Mountain View, CA1:41:59.64 284235  181 CYNERGY CYCLES
2 JONNY WEIR   Irvine, CA1:47:05.77 301538  773 SHIMANO/PEARL IZUMI
3 STEPHANE ROCH   San Diego, CA1:48:00.36 199861  418 SHO-AIR/ROCK N ROAD
4 CHESTER GILLMORE   Santa Barbara, CA1:55:02.82 269966  50 PLATINUM PERFORMANCE
5 PRESTON GIFFORD   Fullerton, CA1:56:08.24 343458  224 SHO-AIR/LA HABRA CYC
6 JOSE ALFREDO PACHECO   1:57:48.52  470 CABALLEROS BIKERS
7 MARK SAMARIN   La Habra, CA2:00:04.72 361147  232 
DNF KENNY ORMONDE   Diamond Bar, CADNF 362062  828 SC VELO

Men - CAT 1 - MASTER - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TED WILLARD   Aliso Viejo, CA1:43:51.69 218415  131 SDG FELT pb.Irt
2 KEVIN MEHRENS   Issaquah, WA1:44:26.45 362079  40 BAGHOUSE/ROCK N ROAD
3 ADAM POYTRESS   Goleta, CA1:44:40.00 260239  89 PLATINUM PERFORMANCE
4 JOSE LAUREANORAMOS   Chino Hills, CA1:50:46.47 286824  125 SHO-AIR/ROCK N ROAD
5 GRIFFITH VERTICAN   Santa Ana, CA1:52:06.16 95837  500 B4B/SHO-AIR/ROCK N R
6 JOHN DANG   Gardengrove, CA1:56:26.88 290642  235 B4B/SHO-AIR/ROCK N R
7 MICHAEL PAGE   Escondido, CA1:59:17.00 290599  13 ACQUA AL 2 / SDBC
8 ARA MOVSESSIAN   Glendale, CA2:06:53.33 210630  473 BACKBONE ADVENTURE R
9 TREY JARNO   2:10:14.78  728 BEAR VALLEY BIKES
DNF RYAN FEDOROW   Orange, CADNF 312400  56 OAKLEY

Men - CAT 1 - MASTER - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCO AROCHA   Thousand Oaks, CA1:36:14.48 287924  138 B4B/SHO-AIR/ROCK N R
2 ERIC BOSTROM   Newbury Park, CA1:38:23.20 326206  32 SHO-AIR/SPECIALIZED
3 JUSTIN MANN   Lake Elsinore, CA1:41:00.23 271958  254 B4B/SHO-AIR/ROCK N R
4 RYAN COX   San Juan Capistrano, CA1:42:01.82 287269  233 LINKED CYCLING
5 PETER SMITH   Redondo Beach, CA1:42:23.40 202130  184 SHO-AIR/ROCK N ROAD
6 MATT SMITH   San Clemente, CA1:43:28.61 290790  76 BAGHOUSE/ROCK N ROAD
7 STUART GONZALEZ   Riverside, CA1:44:12.92 181200  108 BEAR VALLEY BIKES
8 TRENT FORD   La Jolla, CA1:44:19.48 360247  1038 audi velo-605
9 JAMES METCALFE   Santa Ana, CA1:48:59.87 331148  392 B4B/SHO-AIR/ROCK N R
10 TERRY WATKINS   Upland, CA1:50:39.19 347444  720 VELO PASADENA
11 NATE DAVIDSON   San Diego, CA1:58:24.56 79192  459 SWAMIS/SPY
12 ROBERT SNYDER   San Juan Capistrano, CA1:59:03.40 129745  508 BACKBONE
13 CHAD HAYNES   Las Vegas, NV2:05:01.52 218565  249 MANDALAY BAY/MCGHIES
14 DEREK OLDFIELD   San Diego, CA2:05:26.23 298873  17 

Men - CAT 1 - MASTER - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD BOOTH   Santa Barbara, CA1:42:15.87 4249  27 PLATINUM PERFORMANCE
2 NATHAN LLOYD   Los Angeles, CA1:43:18.88 21397  1042 FAMILY CYCLING CENTE
3 JOHN SALIAMONAS   San Gabriel, CA1:46:55.70 287464  719 INCYCLE
4 PETER BRANDENBURG   Venice, CA1:49:55.44 84013  1035 LAGRANGE
5 John Umale   Valencia, CA1:53:29.23 348864  701 SANTA CLARITA VELO
6 RENE PULIDO   Pomona, CA1:57:12.72 240860  145 SC VELO
7 ROGER MOORE   Santa Barbara, CA1:57:47.26 24953  24 PLATINUM PERFORMANCE
8 KEITH NEWSOME   Bakersfield, CA1:58:02.10 79109  245 
9 CRAIG TURNER   Redlands, CA2:00:11.56 79177  1043 TEAM REDLANDS
DNF PHIL KELLY   Simi Valley, CADNF 155728  139 

Men - CAT 1 - MASTER - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE HILEMAN   Las Vegas, NV1:44:01.19 162082  481 EYE-GEAR OPTICAL
2 ALEX TENO   Chatsworth, CA1:44:07.16 345730  121 WESTLAKE CYCLERY
3 GREG TURNER   Thousand Oaks, CA1:45:53.73 191067  21 PLATINUM PERFORMANCE
4 PAUL DALTON   Huntington Beach, CA1:46:44.67 107817  942 FULLERTON BIKES
5 JEFF SANFORD   Rancho Santa Margarita, CA1:48:40.76 108230  698 CELO PACIFIC
6 ROBERT KMETZ   Rancho Santa Margarita, CA1:49:47.65 19419  488 SHO-AIR/ROCK N ROAD
7 RICK MORRIS   Santa Clarita, CA1:50:24.66 25148  69 SANTA CLARITA VELO
8 CLINTON CAMPBELL   Yucaipa, CA1:54:43.07 271865  460 DONS BICYCLES
9 BOB NISBET   Oakland, CA1:55:04.66 144337  731 PLATINUM PERFORMANCE
10 GARRY SUMMERS   South Pasadena, CA1:55:54.35 34637  1041 RITTE
11 SEAN SMITH   Laguna Niguel, CA1:56:24.82 115418  120 LINKED CYCLING
12 DERON DODERO   Sandiego, CA1:57:00.44 308179  217 SHO-AIR/ROCK N ROAD
13 STEVE KINNEY   Big Bear Lake, CA1:59:24.15 19216  1039 STEVEN K SPORTS
14 ANDY OSBURN   Santa Barbara, CA2:05:19.59 109601  480 PLATINUM PERFORMANCE
15 DAVE EMIG   Fawnskin, CA2:33:16.25 108050  509 CHAINS REQUIRED
DNF IAN BARENSE   Santa Barbara, CADNF 304121  22 PLATINUM PERFORMANCE

Men - CAT 1 - MASTER - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHNNY OMARA   Laguna Niguel, CA1:12:55.91 50872  144 BAGHOUSE/ROCK N ROAD
2 JOHN BIRON   Newbury Park, CA1:19:10.14 79727  26 PLATINUM PERFORMANCE
3 FRANCISCO VIDAL   Newhall, CA1:22:20.50 289756  312 SANTA CLARITA VELO
4 STEVE SILVA   Goleta, CA1:26:31.00 32669  52 PLATINUM PERFORMANCE
5 REGGIE LAMSON   Big Bear Lake, CA1:38:02.81 20250  297 BEAR VALLEY BIKES
DNF Bobby Langin   Thousand Oaks, CADNF 254985  49 PLATINUM PERFORMANCE

Men - CAT 1 - MASTER - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEAN SWANK   Crestline, CA1:20:05.97 215598  19 PLATINUM PERFORMANCE
2 RANDY LIECHTY   San Diego, CA1:24:55.31 89462  483 ACQUA AL2/SDBC

Men - CAT 1 - MASTER - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JON MILLER   Newbury Park, CA1:26:46.08 167489  57 PLATINUM PERFORMANCE
2 FRED UTTKE   Blue Jay, CA1:34:29.60 284459  479 BEAR VALLEY BIKES
3 MARK BLAKESLEE   Big Bear City, CA1:40:00.89 334790  105 BEAR VALLEY BIKES
4 PHILIPPE MINNITI   Canyon Country, CA1:51:29.74 183822  286 TEAM APE
5 JAMES HARLOW   Roswell, GA2:32:34.10 343444  1036 
DNF ERIC STORM   Apple Valley, CADNF 82406  170 

Men - CAT 1 - MASTER - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STAN FORD   Temcula1:32:38.13 12017  323 SOCAL ENDURANCE
2 DAVID ORTEGA   San Diego, CA1:40:03.51 86603  714 CAL COAST BICYCLES
DNF ROGER SEXTON   Valencia, CADNF 142061  920 TEAM APE

Men - CAT 1 - MASTER - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BUZ BROCKWAY   Granada Hills, CA1:54:30.41 86705  93 TEAM APE
2 BRIAN KINIRY   Santa Maria, CA2:06:13.42 101576  276 TEAM APE
3 TERRY DAHL   Santa Barbara, CA2:11:05.58 189437  51 PLATINUM PERFORMANCE
4 RON RILEY   Aptos, CA2:13:00.64 204167  92 BIKE STATION APTOS

Men - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZACHARY VALDEZ   Hemet, CA1:31:10.17 280759  612 WHOLE ATHLETE-SPECIA
2 MIGUEL VALADEZ   1:33:26.64  461 ELLSWORTH
3 JASON SIEGLE   Solvang, CA1:34:07.26 193522  253 SDG/Felt/Pb.Irt
4 DANA WEBER   Aliso Viejo, CA1:34:40.24 126922  489 PRO BIKE SUPPLY
5 PETER GLASSFORD   1:35:40.93  585 TREK CANADA
6 SAMUEL MORRISON   Boulder, CO1:39:24.07 265086  843 THE GEAR MOVEMENT/EP
7 HAL HELBOCK   San Diego, CA1:39:35.36 111061  86 CYTOMAX/KHS
8 RYAN CLARK   Laguna Hills, CA1:40:51.70 242802  647 CYNERGY CYCLES
9 MATT FREEMAN   Redlands, CA1:41:03.60 172215  464 CYCLERY USA
10 DANNY MUNOZ   Riverside, CA1:43:23.25 293008  398 SOCAL ENDURANCE
11 TSERING ALLEYNE   Novato, CA1:45:30.83 196474  71 MARIN BIKES
12 DEREK HERMON   Big Bear Lake, CA1:48:46.82 15935  269 BEAR VALLEY BIKES
DNF DREW EDSALL   Denver, CODNF 225238  544 KENDA/FELT
DNF BEN BOSTROM   Malibu, CADNF 290425  155 SHO-AIR/SPECIALIZED
DNF ELY WOODY   Apple Valley, CADNF 99090  937 CHAINS REQUIRED BIKE
DNF JOHN NOBIL   La Jolla, CADNF 26168  602 BEAR VALLEY BIKES

Men - JUNIOR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DYLAN EATON   Ladera Ranch, CA0:46:58.90 362302  185 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 BRODY MCDONALD   Escondido, CA0:47:18.53 361964  916 OMEGA BIKE SHOP
3 ETHAN SANCHEZ   Winchester, CA0:47:29.53 318040  251 INTERNATIONAL CHRIST
4 GARETH EATON   Ladera Ranch, CA0:47:30.75 362303  186 SHO-AIR/ROCK N ROAD
5 TYLER THORP   0:53:32.42  335 TEAM REDLANDS
6 Dominic Turner   Thousand Oaks, CA0:59:52.69 331302  273 PLATINUM PERFORMANCE
7 JOSIAH VIGIL   1:08:03.98  72 BNL BUGS

Men - JUNIOR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTOPHER POLVOORDE   0:43:38.30  349 
2 JONAH SANCHEZ   Winchester, CA0:43:39.31 306696  250 INTERNATIONAL CHRIST
3 DYLAN LINDE   0:50:31.50  210 
4 JACKSON DOOLEY   Anaheim Hills0:52:11.10 366099  348 SHO-AIR/ROCK N ROAD
5 NICK GOSSETT   1:01:19.30  314 SIMPLE GREEN
6 TREVOR WRIGHT   1:03:03.76  834 KENDA

Men - JUNIOR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Rowton   La Canada Flintridge0:42:59.01 383212  967 MONTROSE BIKE SHOP
2 ERIC CARTWRIGHT   0:53:29.91  972 

Women - CAT 3 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MEGAN FORD   Temecula, CA1:11:15.17 250076  326 SO CAL ENDURANCE

Women - CAT 3 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KASI KOSHAK   Dana Point, CA1:09:43.38 371374  403 KASEL CYCLING/TEM RE
2 MONICA MORALES   1:26:39.17  974 
3 LINDSAY DAVISON   2:02:59.86  294 BEAR VALLEY BIKES

Women - CAT 3 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MELODY PEERY   1:16:10.48  960 

Women - CAT 3 - MASTER - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAN ACKERMAN   Aliso Viejo, CA1:15:42.77 271733  805 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 LOLO MARIN   1:28:23.95  983 
3 KATHY BARTON   Redlands, CA1:35:07.81 2797  994 
4 JANN BANALES   1:43:46.31  804 

Women - CAT 2 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MCKENZIE MELCHER   Mentone, CA1:01:23.16 354114  343 The TEAM-SoCalCross
2 CAROLINA ELLIN   1:05:41.88  845 

Women - CAT 2 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSICA BRUNNER   1:37:02.80  279 SAN DIEGO BIKE SHOP
2 SHILO VIGIL   1:39:00.22  393 BLOCK BIKES
3 ANGELA MEYERS   Big Bear City, CA1:57:57.08 349540  64 TEAM TOUGH CHICK

Women - CAT 2 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILHELMINA ZUCKERMAN   Mission Viejo, CA1:32:49.40 338682  934 TROUPE RACING
2 MICHELLE VANGILDER   Mission Viejo, CA1:36:30.07 261069  425 
3 MONICA ZORRILLA   Aliso Viejo, CA1:37:17.55 288855  426 TROUPE RACING
4 VERONICA ELIASSON   South Pasadena, CA1:38:41.59 340544  36 STEVEN K SPORTS
5 SAMANTHA ADAMS   Dana Point1:47:05.90 366188  360 KASEL CYCLING/TEAM R

Women - CAT 2 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBIN KAMINSKY   Redondo Beach, CA1:37:45.46 361130  366 
2 LANA NEWSOME   Bakersfield, CA1:40:36.76 197378  244 
3 NAOKO FUJIMAKI   Tokyo1:42:44.98 171877  234 The TEAM-SoCalCross
4 MICHELLE RUSSELL   Sugarloaf, CA2:23:08.72 355604  1045 TEAM TOUGH CHIX

Women - CAT 2 - MASTER - 50-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JODI MARTIN   Claremont, CA2:00:35.27 170482  301 COATES CYCLERY
2 LOUISE BOYER   Agoura, CA2:07:08.10 303623  649 BEAR VALLEY BIKES
3 ANNE-CATHERINE ROCH-LEVECQ   Oceanside, CA2:14:20.37 279897  238 

Women - CAT 1 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EMMA KLINGAMAN   Idyllwild, CA1:07:01.28 319226  944 THE HUB CYCLERY

Women - CAT 1 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNA DVORAK   Reseda, CA1:31:50.37 252867  702 BEAR VALLEY BIKES
2 LIZ MILLER   Glendora, CA1:48:39.99 350062  395 INCYCLE/SERFAS

Women - CAT 1 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALISON JONES   Laguna Beach, CA1:26:35.83 375116  448 SHO-AIR/ROCK N ROAD
2 HEATHER RANOA   Murrieta, CA1:32:28.21 240134  694 SO CAL ENDURANCE
3 KIM RIDGEWAY   Las Vegas, NV1:37:38.29 341558  243 MANDALAY BAY/MCGHIES
4 CYNTHIA MIRANDA   Carlsbad, CA1:45:59.91 345710  225 BEAR VALLEY BIKES
5 LISA STANNERS   Redlands, CA1:47:44.60 259708  716 DONS BIKES

Women - CAT 1 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAURA KNIGHT   Costa Mesa, CA1:40:44.80 288033  431 TROUPE RACING
2 ALEXANDRIA FABBRO   Altadena, CA1:50:52.72 56090  752 The TEAM-SoCalCross

Women - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEIDRE YORK   Boulder, CO1:28:32.78 178289  913 THE CEAR MOVEMENT/EP
2 LIZ CARRINGTON   Poway, CA1:34:45.96 181828  118 BEAR VALLEY BIKES
3 VANESSA HUMIC   Long Beach, CA1:48:59.56 250250  266 STANS NO TUBES/KENDA

Women - JUNIOR - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRENNA PRATT   0:45:33.23  963 
2 HALEY PEERY   0:46:18.60  226 WOODCREST HIGH SCHOO
3 HANNAH ECKVAHL   Alta Loma, CA0:52:30.11 270907  524 The TEAM-SoCalCross
4 DESTINY ARCE   1:03:46.01  973 
5 TOREE WRIGHT   1:26:54.01  950 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyCUOREOSMOUSACDFBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee