Race Results for
2013 Arizona State Criterium Championships
Phoenix, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/13/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Expo - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
197.56 Craig STREIT (1 - Cat1)   Scottsdale, AZ 197252   Body by Vi p/b Velo Vie
2107.06 Michael DZIEDZIC (2 - Cat1)   Scottsdale, AZ 253798   Landis/Trek
3116.55 George CYRUS (3 - Cat1)   Queen Creek, AZ 324344   White Mountain Road Club
4126.05 Brian FORBES (4 - Cat1)   Mesa, AZ 65615   Body by Vi p/b Velo Vie
5135.54 Tyler COPLEA (5 - Cat1)   Chandler 196300   
6145.03 Kenny POLLEY (1 - Cat2)   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
7154.53 Brandon McNULTY (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 275694   Landis/Trek
8164.02 Matt MUYRES (2 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
9173.52 Spencer CRITES (6 - Cat1)   Mesa, AZ 284734   TRU Composites/Team RPM/Airpark Bikes
10183.01 Matthew HOLECKO (3 - Cat2)   Scottsdale, AZ 148285   Procon Cycling
11192.51 Chaz LANE (4 - Cat2)   Chandler Heights, AZ 335454   San Tan Racing
12202.00 Lance EDDIS-FINBOW (5 - Cat2)   Phoenix, AZ 359920   Landis/Trek
13211.49 Austin CROSBY (2 - Cat3)   Phoenix, AZ 335416   Team Winded
14220.99 Nathan MITCHELL (7 - Cat1)   Phoenix, AZ 111851   Body by Vi p/b Velo Vie
15230.48 Zach STELLING (6 - Cat2)   Scottsdale, AZ 285879   Carlos O'Briens Racing
16239.98 John RYAN (8 - Cat1)   North Richland Hills, TX 240838   Team Winded
17249.47 Scott FORD (3 - Cat3)   Anthem, AZ 298798   Team Winded
18258.96 Greg BARRETT (4 - Cat3)   Scottsdale, AZ 183203   Fleming Wealth Strategies.com
19268.46 Lane SANDERS (5 - Cat3)   Gilbert, AZ 196626   Focus Racing
20277.95 Andrew COPE (6 - Cat3)   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
21287.45 David GENOVESE (7 - Cat3)   Phoenix, AZ 176999   Athlete Octane
22296.94 Jake SPELMAN (7 - Cat2)   Gilbert, AZ 305505   Team Winded
23306.44 Woody SLOAN (8 - Cat3)   Scottsdale, AZ 57163   Plano Athletic Cycling Club/PACC
DNF Chris POOLE (Cat2)   Phoenix, AZ 120794   FASTER Performance Center

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris BENNETT (1 - Cat5)   Sahuarita, AZ 385888   Strada Racing Club
2 Tanner BOHLENDER (2 - Cat5)   Scottsdale, AZ 395447   Strada Racing Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1460.35 David POLLEY (1 - Cat4)   Peoria, AZ 271015   Landis/Trek
2485.70 Joseph BATSON (1 - Cat5)   Yumayuma, AZ 345376   Strada Racing Club
3511.05 Cole LANNING (2 - Cat5)   Tucson, AZ 392716   El Grupo Youth Cycling Club
4536.39 Michael HEMMERLIN (3 - Cat5)   Mesa, AZ 286193   Strada Racing Club
5561.74 Brian GLUCKSMAN (4 - Cat5)   Paradise Valley 391843   Strada Racing Club
6587.08 Collin HANES (5 - Cat5)   Tucson, AZ 392719   El Grupo Youth Cycling Club
DNS Colter THOMAS (Cat5)   Tucson, AZ 392714   El Grupo Youth Cycling Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1259.58 Nicholas HARRIS (1 - Cat4)   Tucson, AZ 361322   El Grupo Youth Cycling Club
2284.26 Clayton STONE (2 - Cat4)   Anthem, AZ 330752   Team Winded
3308.94 Dominic SUOZZI (1 - Cat3)   San Pedro, CA 337242   Team Winded
4333.62 Tyler STITES (2 - Cat3)   Tucson, AZ 341120   El Grupo Youth Cycling Club
5358.30 John BENNETT (3 - Cat4)   Sahuarita, AZ 277888   Strada Racing Club
6382.98 Kyle KENT (4 - Cat4)   Scottsdale, AZ 350110   Strada Racing Club
7407.66 Connor ADKISSON (5 - Cat4)   Tucson, AZ 333592   El Grupo Youth Cycling Club
8432.34 Joseph DeMARCO (1 - Cat5)   Scottsdale, AZ 380145   Notre Dame Strada
9457.02 Leo O'NEILL (2 - Cat5)   Tucson, AZ 398509   El Grupo Youth Cycling Club
10481.70 Kaden SHERWOOD   Queen Creek 337536   Two-Wheel Jones Racing
11506.38 Habib SABBAGH (3 - Cat5)   Scottsdale, AZ 365769   Notre Dame Strada
12531.06 Kyle HELMKE (6 - Cat4)   Tucson, AZ 367808   El Grupo Youth Cycling Club
13555.74 Levi KRAMER (4 - Cat5)   Scottsdale, AZ 353942   FASTER Performance Center
DNF Brandon McNULTY (Cat3)   Phoenix, AZ 275694   Landis/Trek

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1186.40 Kenny POLLEY (1 - Cat2)   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
2202.52 Lance EDDIS-FINBOW (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 359920   Landis/Trek
3218.64 Ben DUNCAN (1 - Cat4)   Tucson Az 342602   El Grupo Youth Cycling Club
4234.76 Christian SANTA-CRUZ   Tucson 408609   El Grupo Youth Cycling Club
5250.89 Chaz LANE (3 - Cat2)   Chandler Heights, AZ 335454   San Tan Racing
6267.01 Keenan DUNCAN (2 - Cat4)   Tucson, AZ 342600   El Grupo Youth Cycling Club
7283.13 Walter LOPEZ (3 - Cat4)   Somerton, AZ 287545   Landis/Trek
8299.26 Taylor SKINNER (4 - Cat2)   Anthem, AZ 306962   Landis/Trek
9315.38 Austin CROSBY (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 335416   Team Winded
10331.50 Scott FORD (2 - Cat3)   Anthem, AZ 298798   Team Winded
11347.63 Daniel YAKUSHEVICH (4 - Cat4)   Tucson, AZ 341116   El Grupo Youth Cycling Club
12363.75 Ruben Alvarez Reyes (3 - Cat3)   Somerton 368545   YBC Racing
13379.87 Braden SHERWOOD (4 - Cat3)   Queen Creek, AZ 337534   Team Winded
14396.00 Chris MAGRAS (5 - Cat4)   Phoenix, AZ 367035   Team Winded
15412.12 Sammy LEVEY (1 - Cat5)   Phoenix, AZ 349594   Strada Racing Club
16428.24 Austin SWANG (6 - Cat4)   Mesa, AZ 365992   Team Winded
17444.36 Dorian LARIOS (7 - Cat4)   Tolleson, AZ 366024   Team Winded
DNF Kenny ANDERSON (Cat4)   Anthem 366990   Landis/Trek

Men - Cat 1/2/3/4/5 - U23 - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1204.87 Ryan GEIGER (1 - Cat2)   Flagstaff, AZ 258285   Team Winded
2221.15 John RYAN (1 - Cat1)   North Richland Hills, TX 240838   Team Winded
3237.42 Thomas KEATING (1 - Cat3)   Scottsdale, AZ 304118   Team Winded
4253.70 Joseph LUPIEN   Santa Maria 366765   Team Winded
5269.98 Jason HARDMAN (1 - Cat4)   Mesa, AZ 394285   Body by Vi p/b Velo Vie
6286.26 Jake SPELMAN (2 - Cat2)   Gilbert, AZ 305505   Team Winded
DNS Stephen MARCUCCI (Cat3)   Phoenix, AZ 223146   Team Winded
DNF Tyler WINCE (Cat4)   Mesa, AZ 332814   Team Winded

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1245.83 Robert KROHN (1 - Cat2)   Flagstaff, AZ 331074   Flagstaff Cycling
2269.16 Kyle REEDY (1 - Cat1)   Mesa, AZ 195891   Unity Racing
3292.48 Max CAPENER (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 393341   
4315.81 Zach STELLING (2 - Cat2)   Scottsdale, AZ 285879   Carlos O'Briens Racing
5339.13 Marc SHIFLER (3 - Cat2)   Gilbert, AZ 332926   Athlete Octane
6362.45 Eric BORCHERS (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 393293   Racing Team
DNF Randy NELSON (Cat3)   Peoria, AZ 392773   
DNF Ryan BEGLEY (Cat2)   Scottsdale, AZ 266234   Ritte Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1189.97 Craig STREIT (1 - Cat1)   Scottsdale, AZ 197252   Body by Vi p/b Velo Vie
2207.53 Lance RUNYAN (2 - Cat1)   Mesa, AZ 201139   Unity Racing
3225.09 Matthew HOLECKO (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 148285   Procon Cycling
4242.64 Brad WILHELM (1 - Cat3)   Maricopa, AZ 213645   Body by Vi p/b Velo Vie
5260.20 James WINEBRENNER (2 - Cat3)   Scottsdale, AZ 271027   Bicycle Haus Racing
6277.76 Rodolfo ESPINO (1 - Cat4)   Tempe, AZ 308389   San Tan Racing
7295.31 Casey SKIDMORE (3 - Cat3)   Mesa, AZ 375348   Unity Racing
8312.87 Greg KHAN (4 - Cat3)   Scottsdale, AZ 343540   
9330.43 Joshua CHRISTENSEN (5 - Cat3)   Phoenix, AZ 96858   Carlos O'Briens Racing
10347.98 Scott SKINNER (2 - Cat4)   Anthem, AZ 304800   Landis/Trek
DNF Robert PAULSEN (Cat4)   Mesa, AZ 354802   OTR Training Center/GPE

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1126.49 Brian FORBES (1 - Cat1)   Mesa, AZ 65615   Body by Vi p/b Velo Vie
2138.52 Cody HALL (2 - Cat1)   Scottsdale, AZ 58522   FASTER Performance Center
3150.56 Matt MUYRES (1 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
4162.60 Daniel BENNETT (3 - Cat1)   San Simon, AZ 49417   Landis/Trek
5174.63 Bryan ANTOL (2 - Cat2)   Flagstaff, AZ 1806   GST Racing
6186.67 David JULIEN (3 - Cat2)   Phoenix, AZ 220722   Carlos O'Briens Racing
7198.70 Brian AXELROD (4 - Cat2)   Phoenix, AZ 305379   Athlete Octane
8210.74 Craig OROZCO (5 - Cat2)   Tucson, AZ 334188   02 Modern Fitness
9222.78 Clayton PECK (6 - Cat2)   Mesa, AZ 27558   Athlete Octane
10234.81 Todd TANKERSLEY (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 273891   FASTER Performance Center
11246.85 Stephen BANTA (1 - Cat3)   Tempe, AZ 289487   Tribe Multisport
12258.89 Robert DOLMAN (7 - Cat2)   Scottsdale, AZ 186426   Bicycle Haus Racing
13270.92 Jose VELAZCO (2 - Cat3)   Coolidge, AZ 191841   Paragon Cycling
14282.96 Christopher TRAYNOR (2 - Cat4)   Phoenix, AZ 113638   FASTER Performance Center
15295.00 Andrew COPE (3 - Cat3)   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
16307.03 Sujeet KARNA (4 - Cat3)   Scottsdale, AZ 190308   Carlos O'Briens Racing
17319.07 Derek RICH (3 - Cat4)   Phoenix, AZ 307417   Landis/Trek
DNF Matthew JOY (Cat2)   Scottsdale, AZ 50371   Landis/Trek

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1178.50 Jim SILVERMAN (1 - Cat2)   Flagstaff, AZ 183486   GST Racing
2196.83 James KRAMER (1 - Cat1)   Scottsdale, AZ 54748   FASTER Performance Center
3215.17 Jim WOODBURNE (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 236370   Racing Team
4233.51 David GENOVESE (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 176999   Athlete Octane
5251.85 Chris POOLE (3 - Cat2)   Phoenix, AZ 120794   FASTER Performance Center
6270.19 Steven GEERLIGS (4 - Cat2)   Vail, AZ 189184   Landis/Trek
7288.53 Matthew POBLOSKE (5 - Cat2)   Tucson, AZ 288775   GST Racing
8306.87 Daryll MCKENZIE (2 - Cat3)   Marana, AZ 138171   
9325.21 Charles ROYALTY (6 - Cat2)   Tempe, AZ 153317   San Tan Racing
10343.55 Brett VAN-DE-SANDE (3 - Cat3)   Mesa, AZ 48436   San Tan Racing
11361.89 Lane SANDERS (4 - Cat3)   Gilbert, AZ 196626   Focus Racing
12380.23 Jesus LAMB (5 - Cat3)   Tucson, AZ 191857   GST Racing
13398.57 Michael BATSON (6 - Cat3)   Yuma, AZ 61038   Strada Racing Club
14416.91 Doug TERRELL (7 - Cat3)   Phoenix, AZ 47706   GST Racing
15435.25 Steven GOBLE (1 - Cat4)   Gold Canyon, AZ 254386   FASTER Performance Center
16453.59 Marten RYERSON (8 - Cat3)   Gilbert, AZ 142167   Athlete Octane
DNF Steven GURLEY (Cat4)   Phoenix, AZ 58573   FASTER Performance Center

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1208.88 Scott BAKER (1 - Cat2)   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
2224.97 Andrew HOSTERMAN (1 - Cat3)   Tucson, AZ 48867   White Mountain Road Club
3241.07 David RACKOSKI (2 - Cat2)   Chandler, AZ 28988   Landis/Trek
4257.17 Keith BRODHAGEN (3 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   GST Racing
5273.27 Jay SILVESTRI (2 - Cat3)   Scottsdale, AZ 64467   Tribe Multisport
6289.36 Corky KURTZ (4 - Cat2)   Flagstaff, AZ 80186   TRU Composites/Team RPM/Airpark Bikes
7305.46 Mark FOSENBURG (3 - Cat3)   Phoenix, AZ 143238   Paragon Cycling
8321.56 Brian LEMKE (1 - Cat1)   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
9337.66 Joe STRUTTMANN (1 - Cat4)   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing
10353.75 Gregory ALBERT (2 - Cat4)   Scottsdale, AZ 319056   Strada Racing Club
11369.85 Eric TAYLOR (4 - Cat3)   Tucson, AZ 273841   TEAM Powered by PROBIKE
12385.95 Mark RYAN (3 - Cat4)   Phoenix, AZ 298303   Bicycle Haus Racing
13402.04 Mike BONTRAGER (4 - Cat4)   Phoenix, AZ 278309   Curbside Cyclery Racing Team
14418.14 Kurt KROEMER (5 - Cat3)   Phoenix, AZ 200910   FASTER Performance Center
15434.24 Jeff BIEVER (5 - Cat4)   Phoenix, AZ 251657   Strada Racing Club
16450.34 Woody SLOAN (6 - Cat3)   Scottsdale, AZ 57163   Plano Athletic Cycling Club/PACC
17466.43 Jeffrey ULBRICH (6 - Cat4)   Tucson, AZ 206909   Landis/Trek
18482.53 Walter CLARKE (7 - Cat4)   Phoenix, AZ 329294   Camelback Bike Club
19498.63 Bill KAHN (1 - Cat5)   Phoenix, AZ 205658   Strada Racing Club
20 Dan BARKER      
21530.82 Bill PARMENTIER (8 - Cat4)   Gilbert, AZ 255578   Athlete Octane

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1273.32 Lionel SPACE (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 197647   Focus Racing
2300.94 Greg BARRETT (1 - Cat3)   Scottsdale, AZ 183203   Fleming Wealth Strategies.com
3328.56 David BIXBY (2 - Cat3)   Phoenix, AZ 125651   TRU Composites/Team RPM/Airpark Bikes
4356.18 Andy MARTIN (3 - Cat3)   Tucson, AZ 69184   Sabino Cycles Racing
5383.80 David SWAIN (2 - Cat4)   Tucson, AZ 271595   Team Broadway Bicycles
6411.42 Jim PONGRATZ (4 - Cat3)   Scottsdale, AZ 177741   Fleming Wealth Strategies.com
7439.03 Kenneth DOSS (5 - Cat3)   Glendale, AZ 9873   Bicycle Haus Racing
8466.65 Wayne LEWIS (1 - Cat5)   Phoenix, AZ 379807   
9494.27 Raymond KIDD (3 - Cat4)   Mesa, AZ 165305   Paragon Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Youth - 6-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Alex HANKINS (1 - Cat5)   Scottsdale, AZ 401471   Strada Racing Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1459.33 Joe PUCHI (1 - Cat4)   Tubac, AZ 49587   TRU Composites/Team RPM/Airpark Bikes
2475.66 Duane MULVANEY (2 - Cat4)   Casa Grande, AZ 77005   White Mountain Road Club
3492.00 John WALRATH (3 - Cat4)   Tucson, AZ 333954   Summit Velo
4508.33 Donald SAX (1 - Cat2)   Basalt, CO 46730   
5524.67 Larry MCCORMICK (1 - Cat3)   Prescott, AZ 141009   TRU Composites/Team RPM/Airpark Bikes
6541.00 Robert TOMPKINS (2 - Cat3)   Anthem, AZ 305794   FASTER Performance Center
7557.33 Richard GRAUBARD (1 - Cat5)   Scottsdale, AZ 188423   Bicycle Ranch
8573.67 Michael McCARTHY (2 - Cat5)   Tucson, AZ 64887   
9590.00 Homayoon FARSI (3 - Cat5)   Scottsdale, AZ 228497   Body by Vi p/b Velo Vie

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1485.83 Jack DILLON (1 - Cat4)   Tucson, AZ 314848   Sabino Cycles Racing
2506.66 Douglas PERRY (2 - Cat4)   Tucson, AZ 280420   Aggress
3527.50 Richard SNYDER (1 - Cat3)   Paradise Valley, AZ 180661   Curbside Cyclery Racing Team
4548.33 Richard ELLWANGER (3 - Cat4)   Tucson, AZ 272136   Aggress
5569.17 Gary SAX (4 - Cat4)   Tucson, AZ 127028   Summit Velo
6590.00 Ted FROHLING (5 - Cat4)   Tucson, AZ 192527   Summit Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 70-74

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Ralph DUCKETT (1 - Cat3)   Tucson, AZ 50589   Summit Velo
2556.67 Dale HARLESS (1 - Cat4)   Bellevue, WA 57571   Apex Racing Team
3573.33 William BARNES (2 - Cat4)   Tucson, AZ 170417   Summit Velo
4590.00 Jack QUINN (3 - Cat4)   Phoenix, AZ 257821   TRU Composites/Team RPM/Airpark Bikes

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 75-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Franz HAMMER (1 - Cat2)   Oro Valley, AZ 45423   O2 Modern Fitness DBA Old Pueblo Grand Prix

Men - Cat 4/5 - Expo - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1279.10 Thomas KEATING   Scottsdale, AZ 304118   Team Winded
2289.46 Max CAPENER   Phoenix, AZ 393341   
3299.83 Adam ROGERS (1 - Cat4)   Los Angeles 376059   
4310.19 Braden BOTT (2 - Cat4)   Phoenix, AZ 323426   Carlos O'Briens Racing
5320.55 Gilberto MELENDEZ (3 - Cat4)   Tucson, AZ 364702   02 Modern Fitness
6330.92 Jason HARDMAN (4 - Cat4)   Mesa, AZ 394285   Body by Vi p/b Velo Vie
7341.28 Clayton STONE (5 - Cat4)   Anthem, AZ 330752   Team Winded
8351.64 John BENNETT (6 - Cat4)   Sahuarita, AZ 277888   Strada Racing Club
9362.01 Timothy CLARK (7 - Cat4)   Flagstaff 318840   Flagstaff Cycling
10372.37 Randy NELSON   Peoria, AZ 392773   
11382.73 Robert PAULSEN (8 - Cat4)   Mesa, AZ 354802   OTR Training Center/GPE
12393.10 Walter LOPEZ (9 - Cat4)   Somerton, AZ 287545   Landis/Trek
13403.46 Braden SHERWOOD   Queen Creek, AZ 337534   Team Winded
14413.82 Fred SCHELL (1 - Cat5)   Chandler, AZ 381440   Arizona Masters Racing
15424.19 Robert ALDECOA (2 - Cat5)   Phoenix, AZ 397050   
16434.55 Sean LOZANO (3 - Cat5)   Gilbert, AZ 234688   Strada Racing Club
17444.91 Cody WALKER (4 - Cat5)   Chandler, AZ 394400   Focus Racing
18455.28 Bill KAHN (5 - Cat5)   Phoenix, AZ 205658   Strada Racing Club
19465.64 Eric BORCHERS (10 - Cat4)   Phoenix, AZ 393293   Racing Team
20476.00 Kenny ANDERSON (11 - Cat4)   Anthem 366990   Landis/Trek
21486.37 Sammy LEVEY (6 - Cat5)   Phoenix, AZ 349594   Strada Racing Club
22496.73 Joseph STATT (12 - Cat4)   Phoenix, AZ 253514   White Mountain Road Club
23507.09 James DELANEY (13 - Cat4)   Phoenix, AZ 100658   Carlos O'Briens Racing
24517.46 Michael BOLINGER (14 - Cat4)   Phoenix, AZ 393960   
25527.82 Brian CHAMP (15 - Cat4)   Tempe, AZ 393605   
26538.18 Philip BUTLER (16 - Cat4)   Cave Creek, AZ 205668   TRU Composites/Team RPM/Airpark Bikes
27548.55 Richard FINBOW (7 - Cat5)   Phoenix, AZ 394254   
28558.91 David KATZ (8 - Cat5)   Gilbert, AZ 366044   Strada Racing Club
29569.27 Derek RICH (17 - Cat4)   Phoenix, AZ 307417   Landis/Trek
30579.64 Kaden SHERWOOD   Queen Creek 337536   Two-Wheel Jones Racing
31590.00 Jonathan FRANK (18 - Cat4)   Phoenix, AZ 394919   
DNF Nicolas DiCARLO (Cat4)   Phoenix, AZ 392895   
DNF Tim HAYDEN (Cat5)   Scottsdale, AZ 304156   Tribe Multisport

Women - Cat 1/2/3/4 - Juniors - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Ana QUINTANA-BERNAL (1 - Cat4)   Tucson 395289   El Grupo Youth Cycling Club
2565.00 Kayla HANKINS (2 - Cat4)   Scottsdale, AZ 354122   Strada Racing Club
3590.00 Nicole HEMMERLIN (3 - Cat4)   Mesa, AZ 366958   Strada Racing Club

Women - Cat 1/2/3/4 - Juniors - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe WELCH (1 - Cat4)   Tucson, AZ 367827   El Grupo Youth Cycling Club
2 Madison MAJOR (2 - Cat4)   Tucson 395293   El Grupo Youth Cycling Club

Women - Cat 1/2/3/4 - Juniors - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Andrea ARRIAGA (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 357031   Strada Racing Club
2565.00 Maya COLLIER (2 - Cat4)   Tucson 395291   El Grupo Youth Cycling Club
3590.00 Hailey LARSON (3 - Cat4)   Glendale, AZ 393781   Team Winded

Women - Cat 1/2/3/4 - Juniors - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Mary KEATING (1 - Cat4)   Scottsdale 393770   Team Winded
2565.00 Jacey STONE (2 - Cat4)   Anthem 393767   Team Winded
3590.00 Madison COCUZZA (3 - Cat4)   Cave Creek, AZ 294160   Team Winded
DNS Lizzy CAPUTO (Cat4)   Tucson, AZ 305597   El Grupo Youth Cycling Club

Women - Cat 1/2/3/4 - Masters - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1375.94 Lee-Ann BEATTY (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 246753   Body by Vi p/b Velo Vie
2396.82 Laura-Leigh BIRDWELL (2 - Cat2)   Tempe, AZ 331584   Tribe Multisport
3417.71 Judy JENKINS (3 - Cat2)   Tucson, AZ 263876   Landis/Trek
4438.59 Sarah MUENCH (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 392098   Landis/Trek
5459.48 Melissa SOTELO (2 - Cat4)   Tucson, AZ 308559   Landis/Trek
DNF Kimberly JOHNSON (Cat4)   Mesa, AZ 371014   Two-Wheel Jones Racing

Women - Cat 1/2/3/4 - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefanie SICHLER (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 393246   Arizona State University
2 Heidi MELENDEZ (1 - Cat2)   Clayton Ca 360643   White Mountain Road Club
DNS Elizabeth DieterleSrejic (Cat3)   Phoenix, AZ 378539   

Women - Cat 1/2/3/4 - Masters - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura SOMAK (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 296019   Jobing.com Women's Racing
2 Michelle KING (1 - Cat1)   Phoenix, AZ 238539   Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas

Women - Cat 1/2/3/4 - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1402.41 Jill SUGG (1 - Cat1)   Anthem, AZ 270889   Jobing.com Women's Racing
2452.61 Catherine DICKSON (2 - Cat1)   Glendale, AZ 177668   Team Winded
3502.80 Louisa LARSON (1 - Cat2)   Glendale, AZ 287779   Team Winded
4552.99 Jane BERGER (2 - Cat2)   Tucson, AZ 164775   C4 Cycling

Women - Cat 1/2/3/4 - Masters - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1516.65 Monica SURIANO (1 - Cat4)   Chandler, AZ 275696   Curbside Cyclery Racing Team
2553.33 Nathalie POTVIN (2 - Cat4)   Scottsdale, AZ 395723   
3590.00 Francoise BENKA (1 - Cat3)   San Tan Valley, AZ 52357   Tribe Multisport

Women - Cat 1/2/3/4 - Masters - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LeeAnn LAND (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 354858   Strada Racing Club

Women - Cat 1/2/3/4 - Masters - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jo JOHNSON (1 - Cat4)   Wilmington, DE 207376   Team TBB/Deep Blue

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoCUORESierra NevadaBonk BreakerOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee