Race Results for
Specialized Catamount Classic
Williston, VT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/03/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Fat Bike - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Marc Stannard   Essex Junction, VT9:12:47 229593  419 
2 Jay Thomas   9:14:55  420 
3 Melt Moody   9:15:06  447 ONION RIVER SPORTS
4590.01 George Lapierre   Williston, VT9:21:06 353368  424 

Men - Intro - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Leonard   9:00:24  432 
2 Oscar Lehartz   9:14:46  443 THUNDERBOLTS

Men - Intro - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Kasparian   8:56:55  427 
2 Dan Liptek   9:27:34  446 

Men - Intro - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Hakkery   9:29:44  440 STOWE BIKE CLUB

Men - Cat2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 David Connery   Shelburne, VT11:06:29 179486  306 1K2GO ONION RIVER SPORTS
2542.94 Zack Vogel   Saratoga Springs, NY11:09:53 177525  331 NORTH AMERICAN VELO (NAV)
3 Eric Gingras   11:10:48  334 CVM SUBWAY SIGMA
4 Eric Darling   11:11:07  338 
5 Jacques Thiboutot   11:11:59  329 SUBWAY-SIGMA
6554.70 Stephen Gorman   Charlotte, VT11:13:36 137402  310 
7557.64 Barry Blakely   Essex Junction, VT11:14:40 3879  342 
8560.58 Dave Kogut   Charlotte, VT11:16:37 193921  340 GMBC
9563.52 Keith Franchetti   Colchester, VT11:16:40 308481  343 
10 tom Marshall   11:16:43  348 
11569.40 brad Ramsay   Rutland, VT11:17:15 384949  346 Woodstock Bicycle Club
12572.34 Joseph Brzoza   Richmond, VT11:17:35 5293  302 
13 peter Souther N   11:20:45  345 
14578.22 Rob Robinson   Castro Valley, CA11:22:30 271386  324 
15581.16 James Rutkowski   Wantagh, NY11:24:39 391507  325 
16584.10 David Keppler   Rowe, MA11:31:53 271586  314 BIKEMAN.COM
17587.04 Dan Mahoney   Barre, VT11:32:53 300691  319 BICYCLE EXPRESS P/B KONA
18589.98 Robert Luebbers   Williston, VT11:35:39 21776  318 ONION RIVER SPORTS

Men - cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Craig Calhoun   Jericho, VT11:04:22 405342  304 
2550.00 Max Southam   Bethel11:11:40 380689  326 GOULD ACADEMY
3 Gabriel De Varennes   11:13:38  309 SUBWAY SIGMA
4 Gaelen Kilburn   11:14:02  315 
5 Vincent Thiboutot   11:14:44  330 SUBWAY-SIGMA
6 Anthony Logan   11:15:42  317 SUBWAY-SIGMA

Men - Pro - Proxct-1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1163.75 Max Plaxton   41:47.2 403935  12 TEAM SHO-AIR/CANNONDALE
2171.21 Stephen Ettinger   Bozeman, MT41:54.5 189074  BMC MOUNTAINBIKE RACING
3178.67 Todd Wells   Durango, CO42:16.4 83401  SPECIALIZED RACING
4186.13 Kohei Yamamoto   42:19.4 403938  11 SPECIALIZED
5193.59 Jeremiah Bishop   Harrisonburg, VA42:25.8 3771  SHO-AIR/CANNONDALE
6201.05 Cameron Jette   43:30.8 408228  10 SCOTT - 3 ROX RACING
7208.51 Russell Finsterwald   Colorado Springs, CO43:43.5 228336  18 TREK FACTORY RACING
8215.97 Howard Grotts   Durango, CO44:10.1 264839  SPECIALIZED RACING
9223.43 Kerry Werner   Banner Elk, NC44:24.8 264350  BMC MTB DEVELOPMENT TEAM
10230.89 Rotem Ishay   Durango, CO44:44.1 284995  29 TEAM JAMIS BIKES
11238.35 Mitchell Hoke   Boulder, CO45:52.1 203760  KENDA FELT
12245.81 Ryan Woodall   Ocala, FL45:55.8 153440  TOP GEAR BICYCLES
13253.27 Cameron Dodge   Huntingdon Valley, PA46:00.5 317662  20 SCOTT MOUNTAIN BIKE TEAM
14 Sebastian Batchelor   46:41.1  15 FLUID FIN RACE TEAM
15 Nicolas Sessler   47:13.2  32 CALOI ELITE TEAM
16275.65 Casey Williams   Big Bear City, CA47:32.5 227522  49 WHOLE ATHLETE/SPECIALIZED CYCL
17283.11 William Melone   Bolton, MA47:36.8 195364  47 RIVERSIDE RACING
18 Mathieu Blanger-Barrette   48:29.8  22 OPUSOGC
19298.03 Sepp Kuss   Durango48:52.2 276598  27 ROCKY MOUNTAIN CHOCOLATE FACTO
20 Marc-Antoine Nadon   48:57.7  26 SCOTT-3ROX RACING
21312.95 Dirk Peters   Knoxville, TN49:03.9 128692  14 
22320.41 Payson McElveen   Durango Co49:08.7 276372  25 ROCKY MOUNTAIN CHOCOLATE FACTO
23327.87 Tristan Cowie   Brevard , NC49:21.4 220084  35 MOB PRO MOUNTAIN BIKE TEAM
24335.33 Cole Oberman   Philadelphia, PA50:15.2 302977  46 BREAKAWAYBIKES.COM
25342.79 Christopher Hamlin   Jonesville, VT51:04.3 232942  28 BICYCLE EXPRESS/KONA BIKES
26350.25 Alexandre Vialle   51:33.0 407309  21 ESPRESSO SPORT
27357.71 Thomas Sampson   Holderness, NH51:48.7 160766  24 ADIGGA RACING
28365.17 Richard Cypress Gorry   Brevard, NC51:52.0 219681  23 WHOLE ATHLETE-SPECIALIZED
29372.63 Robert McCarty   Cooper City, FL52:10.8 109231  42 AG BICYCLES
30380.09 Zachary Valdez   Hemet, CA52:19.7 280759  30 WHOLE ATHLETE/SPECIALIZED CYCL
31 Patrick Chartrand   52:27.8  19 LES YABLES
32395.01 Gered Dunne   White River Junction, VT54:36.4 175092  38 MASON RACING
33402.47 Shawn Milne   Beverly, MA55:01.0 147512  43 KEOUGH CYCLOCROSS
34 Gregory Jancaitis   56:09.9  34 RIVERSIDE RACING
35 Vincent Lessard   56:29.3  33 QUIPE BRUNET
36424.85 David Flaten   Andrews Air Force Base, MD56:42.6 297084  39 US MILITARY CYCLING
37 Vincent Belhumeur   57:02.1  48 
38 Trevor DeRuise`   21:12.4  37 GETREAL NUTRITION/BLU WORLD IN
39 John Burns   21:20.1  50 BURNS RACING
40454.69 Noah Tautfest   Northfield, VT21:28.3 268345  31 BICYCLE EXPRESSKONA BIKES
41462.15 Brendan McCormack   Leicester, MA21:32.0 234733  41 Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
42 Jonathan Cantin   39:37.9  36 CVM SUBWAY SIGMA
DNF Hamish Batchelor   DNF  16 FLUID FIN RACE TEAM
DNF Michael Broderick   Chilmark, MADNF 4922  17 KENDA/STAN'S NO TUBES
DNF Jordan Kahlenberg   Morrisville PaDNF 152298  40 GIANT MID-ATLANTIC OFF-ROAD TE
DNF Matthew Okeefe   DNF  44 RIVERSIDE/CANNONDALE RACING
DNF Michael Sampson   Holderness, NHDNF 327262  45 ADIGGA RACING

Men - Cat 1 - Junior - 12-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward La Roche   0:59:25  151 CVM SUBWAY-SIGMA
2 Francis Fortin   1:02:16  112 CVM SUBWAY SIGMA
3590.00 Finn Gullickson   Colorado Springs1:11:12 387670  117 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1440.57 Joshua Mcdowell   Durango Co1:14:44 325652  128 COLAVITA SOUTHWEST CYCLING
2451.45 Brendan Mccormack   Leicester, MA1:15:51 234733  127 Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
3 Michael Owens   1:15:54  131 DEALER.COM-EVERBANK
4473.21 Forrest Parsons   Hancock, NH1:18:52 359669  133 UVM CYCLING
5484.09 Devin Riley   San Diego, CA1:19:41 289348  138 THRESHOLD CYCLING
6494.97 Christopher Ziegler   Detroit Lakes Mn1:19:43 199197  149 Green Mountain Bicycle Club
7 Benjamin Frye   1:21:00  114 BICYCLE EXPRESS/KONA
8 Jasmin Cantin   1:23:12  107 CVM SUBWAY-SIGMA
9527.61 Steven Hopengarten   Somerville, MA1:27:10 254441  120 GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPC
10538.49 Colt Mcelwaine   Canton, MA1:31:31 205236  153 COLT TRAINING

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1441.68 Colin Reuter   Somerville, MA1:15:53 147771  136 B2C2 P/B BOLOCO
2 Alexandre Frappier   1:17:48  113 OPUS/OGC
3501.00 Jacob Harris   Swanzey, NH1:18:03 249276  119 CREATEX/BENIDORM
4 Keith Wilson   1:19:57  148 
5560.32 Adam Juzek   Stowe , VT1:24:37 18387  122 
6589.98 Shams Helminski   Putney, VT1:24:58 93266  162 
DNF David Dornaus   Marshfield, MADNF 160736  109 CORNER CYCLE
DNF John Painter   Starksboro, VTDNF 124654  132 BURRIS LOGISTICS-FIT WERX
DNF Brett Severson   Colchester, CTDNF 380506  143 COMPETITIVE EDGE CYCLING

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1418.08 John Foley   Fiskdale, MA1:14:48 121026  111 CYCLELOFT
2 Derek Hardinge   1:15:14  118 INDEPENDENT
3437.18 Frank Mccormack   Leicester, MA1:16:11 47077  152 UCI CT: Bontrager LIVESTRONG Team
4446.73 Matt Boobar   Stratton Mountain, VT1:18:34 4215  354 SRAM Factory
5456.28 David Ricklefs   Huntington, VT1:18:45 46884  164 
6465.83 Phil Beard   Middlesex, VT1:19:43 3025  104 ONION RIVER
7475.38 Chris Cover   Richmond, VT1:20:34 7950  160 Onion River Sports
8484.93 Jon Rowe   Bennington, VT1:22:14 30742  140 NORTH AMERICAN VELO/PEDROS/CLA
9494.48 Craig Kennedy   Suffield, CT1:23:06 65969  123 CREATEX - BENIDORM - EASTERN B
10504.03 Andrew Wellman   West Berlin , VT1:24:25 37673  147 BICYCLE EXPRESS
11 Jack Bell   1:24:39  154 
12 Jean Guarin   1:25:36  116 FELT
13532.68 Luke Hurley   Epsom, NH1:26:01 86790  121 TRAINING BIBLE COACHING
14 Ian Carlton   1:26:16  163 
15551.78 Chris Baker   Morgantown, WV1:26:26 139227  103 BREAKAWAY VELO
16561.33 Matthew Boulay   Leominster, MA1:27:12 149399  105 GEAR WORKS CYCLERY
17570.88 Jerry Chabot   Bolton, VT1:27:44 77718  159 Cyclocrossracing.com
18580.43 Garin Frost   Williston, VT1:29:58 87869  155 
19589.98 Arthur Roti   Granby, CT1:34:29 30703  139 

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1452.91 Alec Petro   Duxbury, MA1:17:27 216739  158 
2464.09 Jeffrey Walker   Tully, NY1:20:44 144931  145 CRANKSKINS.COM
3475.27 Jay Dodge   Huntingdon Valley, PA1:21:34 147684  108 SCOTT PRO MOUNTAIN BIKE TEAM
4486.45 stephen Wright   Waterbury Center, VT1:21:35 85493  358 Onion River Sports
5497.63 Steve Arsenault   Keene, NH1:25:58 211263  101 NORM'S SKI & BIKE/ TEAM ANDY
6508.81 Gilman Lang   Burlington, VT1:26:40 150896  125 Green Mountain Bicycle Club
7519.99 Robert Sampson   Holderness, NH1:27:41 327258  141 O'NEIL ORTHOPEDICS
8531.17 Mark Enders   Pleasant View, UT1:29:27 264767  110 AUTOLIV CYCLING CLUB / OCEF
9 Christopher Logan   1:31:45  126 NORM'S SKI AND BIKE
10553.53 Jeffrey Oakes   Marion, MA2:13:07 260365  130 
DNF Steve Riccio   Keene, NH 376774  137 NORM'S SKI AND BIKE

Men - Cat 2 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tucker Weaver   11:12:15  332 
2565.00 Eric Berliner   Richmond, VT11:15:10 267177  352 
3590.00 Douglas Costa   Hardwick, VT11:18:23 111953  307 EARL'S CYCLERY

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Tyler Cohen   Holliston, MA11:12:48 208750  305 
2565.00 Dana Greenlaw   Burlington, VT11:13:22 290962  311 UVM CYCLING
3 Jeff Meyer-Lorentson   11:18:10  320 UVM CYCLING
DNF Adam Szymkowicz     328 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Timothy Burgher   Burlington Vt11:06:38 201946  303 BICYCLE EXPRESS
2 ed Meyer   11:07:42  359 
3554.28 Matt Shoemaker   Brunswick, ME11:08:48 164358  336 GPM SPORT
4561.42 Philip Parrish   Randolph Center, VT11:09:53 77261  322 
5 Joel Ramirez   11:13:04  323 NORTHAMPTON CYCLING CLUB
6 derek Skillings   11:14:30  355 BLUE STEEL
7582.84 Sean Daley   Plymouth, MA11:15:27 160898  308 UNATTACHED
8 morgan Samlev   11:20:41  347 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 rick Kelley   11:16:08  350 
2545.38 John Witmer   Williston, VT11:16:41 114581  333 GMBC/SYNERGY FITNESS
3556.54 Matthew Moore   West Rupert, VT11:17:04 24938  335 In Motion Races
4 Dunbar Oehmig   11:17:14  321 
5 Paul Arnot   11:17:14  300 STOWE MTN. BIKE
6 Tom Strasser   11:19:52  327 
DNF Ronald Rossi     344 

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Milo Olson   West Hartford9:19:13 379704  413 TEAM EDGE
2547.14 Alex Mccormack   Leicester, MA9:20:17 364831  409 Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
3 Caden Frost   9:20:37  405 
4 Darios Parker   9:21:56  434 
5568.56 Austin Beard   Middlesex, VT9:22:00 404751  402 ONION RIVER SPORTS
6 Max Gorman   9:23:14  431 
7582.84 Carson Beard   Middlesex, VT9:23:14 404390  403 ONION RIVER SPORTS
8 Lawton Jones   9:30:27  406 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jacob Warshaw   Burlington, VT9:13:59 329838  421 1K2GO - ONION RIVER SPORTS
3 Frederick Langlois   9:19:06  407 SUBWAY-SIGMA
DNF Jordan Wires     422 

Men - Cat 3 - Senior - 20-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Dubin   9:12:00  429 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 David Anderson   Madison9:14:18 220897  401 
2 Pablo Mazuera   9:17:38  408 TEAM SPECIALIZED-TUGO COLOMBIA
3590.00 Elias Posth   Citrus Springs, FL9:19:58 331134  423 TOP GEAR CYCLES

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Frank Petrulli   Rochester, MA9:20:43 394464  437 TEAM SPARK
2 Tim Pierce   9:23:10  448 
3 Will Blanchard   9:34:40  438 
4 Thomas Canesi   9:36:37  444 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brennan Mccleary   9:18:05  439 HAMMERFUEL

Women - Intro - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassidy Frost   9:08:59  435 
2 Mercedes Forbes   9:13:06  426 EARL'S CYCLING
3 Ada Jones   9:15:26  436 

Women - Intro - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 April Marshke   Morgan Hill, CA8:59:53 401475  428 
2 Amber Morse   9:01:25  412 

Women - cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Turner Ramsary   9:24:11  445 KMS
2552.50 Anna Milton   Northborough, MA9:24:47 302207  410 LADIESFIRST P/B MILTON-CAT
3565.00 Meghan Owens   Richmond9:29:01 399327  414 1K2GO-RACING
4 Naomi Sauva   9:29:21  417 SUBWAY-SIGMA
5 Liza Bell   9:33:37  433 

Women - Pro - Proxct-1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1309.00 Lea DAVISON   Jericho, VT1:33:33 164014  SPECIALIZED RACING
2318.54 Catherine PENDREL   1:35:34 403955  11 LUNA PRO TEAM
3328.08 Mary MCCONNELOUG   Chilmark, MA1:35:37 129285  12 KENDA/STAN'S NO TUBES
4337.62 Amanda SIN   1:38:14 407608  10 SCOTT - 3 ROX RACING
5347.16 Judy FREEMAN   Littleton Co1:39:43 182719  CRANKBROTHERS RACE CLUB
6356.70 Maghalie Rochette   1:40:10 407894  24 POWERWATTS-FTTIME
7366.24 Crystal ANTHONY   Beverly, MA1:40:35 182117  17 RIVERSIDE RACING
8375.78 Shayna POWLESS   Roseville California1:40:39 230397  14 BMC MTB DEVELOPMENT TEAM
9 Andranne PICHETTE   1:42:47  13 OPUS/OGC
10394.86 Amy DOMBROSKI   Boulder, CO1:43:31 246803  22 TELENET FIDEA
11404.40 Evelyn DONG   Park City, UT1:43:43 381220  WHITE PINE TOURING/ POC
12413.94 Teal STETSON-LEE   Reno, NV1:44:31 252205  15 LUNA PRO TEAM
13423.48 Sarah KAUFMANN   Park City, UT1:48:16 204404  18 STAN'S NOTUBES WOMEN'S ELITE
14 Xiomara GUERRERO   1:49:05  16 TEAM SPECIALIZED-TUGO COLOMBIA
15442.56 Erica TINGEY   Salt Lake City, UT1:49:37 245589  TEAM JAMIS
16452.10 Maureen BRUNO ROY   Arlington, MA1:50:07 103270  19 CYCLE LOFT MTB TEAM
17461.64 Elisa OTTER   Montpelier, VT1:50:59 301746  23 MOUNTAIN MOXIE
18471.18 Bryna BLANCHARD   Troy, NY2:11:49 209883  21 WINDHAM MOUNTAIN OUTFITTERS
19480.72 Chloe WOODRUFF   Tucson, AZ2:11:55 214920  CRANKBROTHERS RACE CLUB
20 Frederique LAROSE-GINGRAS   2:12:06  20 OPUS/OGC
21499.80 Emily SHIELDS   Advance, NC2:31:42 220875  25 KEN'S BIKE SHOP
22509.34 Catherine HARNDEN   Mars Hill, NC2:52:51 325312  26 INDEPENDENT

Women - Cat 1 - Open - 1-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1496.96 Kimberley Quinlan   Winooski, VT1:27:07 382140  135 MOUNTAIN MOXIE
2543.48 rose long   Ny, NY1:32:42 252583  161 Asphalt Green Cycling Team
3590.00 Abbey Alexiades   Ithaca Ny1:34:00 358609  100 CORNING/NO TUBES RACE TEAM
DNF Hailey Sarausky   Littleton, NH 300228  142 

Women - Cat 1 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annie Mercier   1:28:56  129 SUBWAY SIGMA
2 Chantal Petit   1:29:14  134 SUBWAY SIGMA
3523.74 Kelly Ault   Middlesex, VT1:30:11 81604  102 MOUNTAIN MOXIES
4537.21 Tina Severson   Colchester, CT1:33:49 377193  144 COMPETITIVE EDGE CYCLING
5550.68 Joanne Grogan   Hinesburg, VT1:34:06 330656  115 ENGVT
6564.15 Katina Walker   Tully, NY1:38:15 31408  146 CRANKSKINS.COM
7577.62 Amy Caldwell   Putney, VT1:39:15 181875  106 CALDWELL SPORT

Women - Cat 2 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 alana Holliday   11:21:05  349 

Women - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mireille Larose-Gingras   11:17:10  316 CVM SUBWAY SIGMA
2 Hazel Brewster   Morrisville11:30:51 401762  339 PROCTOR ACADEMY

Women - Cat 2 - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Boobar   11:22:22  353 
2 Caitlin Brome   11:23:31  301 
3 rachel Wood   11:24:41  351 

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Melody Chase   Portsmouth, NH11:17:49 215433  337 BELL LAP
2 Diane Conway   11:27:05  341 GUS/RALEIGH
3590.00 Ramona Janowetch   Keene, NH11:34:38 349832  313 NORMS SKI AND BIKE
DNF gretchen Stokes     356 MOUNTAIN MOXIE

Women - Cat 3 - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Cheryl Anderson   Madison, CT9:22:49 411869  400 
2 Debbie Mcelwaine   9:27:24  430 
3573.34 Tessa Riley   Somerville, MA9:29:22 328546  415 THRESHOLD CYCLING
4 Elizabeth Pettittt   9:32:49  441 UNH

Women - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amelia Leme   9:25:06  449 
2556.67 Erin Stanisewski   Exeter, NH9:29:57 387994  418 RALEIGH BICYCLES/GUS' BIKE SHO
3 Ann O'day   9:30:28  442 
4590.01 Millie Milton   Northborough, MA9:36:29 286254  411 LADIES FIRST P/B MILTON-CAT

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyUSACDFShimanoCUORESierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee