Race Results for
2013 Philadelphia Amateur Time Trial
Philadelphia, PA
(Event Information)
View By:
Time Trial on 06/01/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1391.28 Jonathan D'Alba (1 - Cat1)   Philadelphia16:36.2 298138  91 Kelly Benefit Strategies/LSV
2417.92 Ross Marklein (1 - Cat2)   Philadelphia, PA16:42.9 272367  94 Breakawaybikes.com - QCW Cycling
3444.56 Brett Kielick (2 - Cat1)   Philadelphia, PA17:02.4 258581  93 Breakawaybikes.com p.b. Vie 13
4471.20 Matthew Waller (2 - Cat2)   Morgantown, PA17:06.9 249208  97 Integrated Sports Medicine p/b Pyramid Training Systems
5497.84 Thomas Detwiler (3 - Cat2)   Philadelphia, PA17:34.8 252258  92 Breakawaybikes.com - QCW Cycling
6524.48 Jeremy Shirock (3 - Cat1)   Emmaus, PA17:37.9 164378  96 Peanut Butter Human Zoom
7551.12 Ryan Rapolas (4 - Cat1)   Phoenixville, PA17:55.2 313046  95 Breakawaybikes.com - QCW Cycling

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1430.10 JB Haglund   Ardmore, PA17:23.0 283056  85 AVC / Team Hagerstown-Washington County
2444.64 Michael Black   Whitehall, PA17:50.4 299967  81 Breakawaybikes.com - QCW Cycling
3459.18 Brett Wachtendorf   Doylestown, PA17:59.4 344034  90 Tri-State Velo/Amoroso's racing team
4473.72 Erick Goncalves   Shamong, NJ18:04.7 229926  84 Caffeinated Cyclist Racing p/b Dental Associates at Pitman
5488.26 Erik Mitchell   Phoenixville, PA18:19.5 102406  88 SPINTECK CYCLING TEAM
6502.80 Mike Barbone   West Chester, PA18:25.6 322606  80 Equipe Vitesse
7517.34 Byron Horgash   Hanover, PA18:35.2 333312  86 Kelly Benefit Strategies/LSV
8531.88 Jeremy Hunter   Lancaster, PA18:45.6 362003  87 Thru It All Body Shop
9546.42 Matthew Dishart   Mount Joy, PA18:51.9 238088  82 Thru It All Body Shop
10560.96 Bill Ash   Philadelphia19:02.7 378837  79 Breakawaybikes.com - QCW Cycling
11575.50 Geoffrey Rezvani   Elkins Park, PA19:07.0 276281  89 Philadelphia Ciclismo
12590.04 Eric fredericks   Wayne, PA20:23.3 41704  83 MLC-Bikyle

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1443.64 Michael Lambert   Lancaster, PA17:01.0 382476  16 Green Mountain Cyclery
2449.74 Lee Sobotkin   King Of Prussia, PA17:40.3 188264  20 SPINTECK CYCLING TEAM
3455.84 Chris Gonce   Cotonsville, MD17:57.0 257904  Kelly Benefit Strategies/LSV
4461.94 Thomas Waltz   West Norriton, PA18:10.2 213498  26 Breakawaybikes.com - QCW Cycling
5468.04 Kenny Niernberg   Philadelphia18:14.2 395008  17 Breakawaybikes.com - QCW Cycling
6474.14 William Hoff   Claymont18:32.8 362154  12 Unversity of Delaware
7480.24 Joshua Deringer   Bryn Mawr, PA18:54.5 378628  Breakaway Bikes.com - QCW Cycling
8486.34 Derrick Swanson   Philadelphia , PA19:00.0 371384  24 BCMultisport
9492.44 Christopher Burns   Charles Town, WV19:03.6 379144  Team Integrity p/b Insight AV
10498.54 Ryan Humes   Philadelphia, PA19:04.6 197892  13 Lamprey Systems
11504.64 Rich Carolan   Benardsville, NJ19:07.8 98343  Liberty Cycles
12510.74 Nicholas Pachuda   West Chester, PA19:15.6 356612  18 Equpe Vitesse Cycling Club
13516.84 Jeffrey Conrad   Conshohocken, PA19:18.9 225262  Zen Masters Racing
14522.94 Andrew Haughton   Philadelphia, PA19:19.5 293341  11 Breakawaybikes.com - QCW Cycling
15529.04 Matthew Bunting   Martinsburg, WV19:33.2 315322  Team Integrity Cycling p/b Insight Audio/Visual
16535.14 Glenn Stephenson   Barto, PA19:43.6 365252  22 Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
17541.24 Ryan Stahnke   Sewell Nj19:44.4 383617  21 Viking Yachts / Action Wheels / Cc Evesham
18547.34 Ron Kriner   Bethlehem, PA19:52.3 278596  15 Lamprey Systems/St. Luke's
19553.44 Michael Grossman   Narberth, PA19:55.4 221363  Zen Masters Racing
20559.54 Joseph Yacono   Pitman, NJ20:44.3 356596  27 Drexel University Cycling
21565.64 Brian Wacik   Fogelsville, PA20:47.9 76052  25 Bike Line Racing
22571.74 Max Knee   Philadelphia, PA21:43.3 258346  14 Team Independence p/b phillycyclist.com
23577.84 Andrew Schrantz   New Holland, PA22:06.6 232958  19 
24583.94 Timothy Day   Philadelphia, PA23:03.3 300936  The Bell's Bike Shop Cycling Team
25590.04 Sean Cabrey   Hockessin, DE25:13.3 229625  Tri State Velo

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Quoc Ngo   Conshohocken, PA18:05.8 323240  118 
2541.61 Gregg Tinkham   Plymouth Meeting, PA18:43.4 274217  128 
3543.22 Adam Terra   Downingtown, PA19:02.2 375836  127 Chester County Velo
4544.83 Fred Tanjutco   Cherry Hill19:02.6 361411  126 Rock It Riders
5546.44 Timothy Scanlan   Philadelphia, PA19:04.0 308921  124 
6548.05 Zak Andrews   Glenside, PA19:19.8 396145  100 
7549.66 Wyatt Boughter   Royersford, PA19:46.7 350720  103 Wannabe Cancer Free Racing
8551.27 Richard Lee   Keedysville20:08.0 392286  112 Team Integrity
9552.88 Robert O'Donnell   Collegeville, PA20:09.3 242742  119 Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
10554.49 joe haney   Royersford, PA20:27.9 366924  107 sunnybrook trek/limerick chiropractic
11556.10 Aaron Bilenky   Elkins Park, PA20:37.9 389426  101 
12557.71 Kermit Pannell   Philadelphia, PA20:37.9 259772  120 IBM
13559.32 Bruce Lawrence   Bristow, VA20:42.6 219524  111 Blue Suit Pacers
14 John Sargent   20:43.1  123 Roland Park Place
15 Doug Heydt   20:43.2  109 
16564.15 James Horstmann   Havertown, PA20:51.2 290856  110 
17565.76 Matthew Albert   Wilmington, DE21:04.6 365066  99 Team TBB/Deep Blue
18 Christopher Power   21:13.0  121 
19568.98 Matthew Louie   Philadelphia, PA21:14.0 426203  113 
20570.59 Rob Magaw   Wilmington, DE21:17.3 280414  114 Christiana Care PT+/FSVS
21572.20 Matt Hazzard   Harrisburg21:17.3 374827  108 Blue Mountain Velo
22573.81 Tom Reeb   Philadelphia21:23.2 379369  122 
23575.42 Bill Carpenter   Middletown, DE21:26.3 174788  104 
24577.03 Franklin Margolis   Hellertown, PA21:34.3 380505  115 Vortex Cycling Club
25 Demetrio Agustin-Erasto   21:57.0  98 
26 Mark McDonald   22:10.0  117 World Cup Cycling
27581.86 sonny do   Landisville, PA22:13.6 378097  105 thru it all body shop
28583.47 Mark Guntick   Newark, DE22:24.5 365052  106 Team TBB/Deep Blue
29 Brian Stone   22:35.0  23 Team RWB
30 Stamatios Stamoulis   23:30.1  125 
31588.30 Steven Boughter   Northumberland24:02.2 378003  102 
32 Michael Martin   24:28.1  116 

Men - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1478.50 Michael Whitaker (1 - Cat2)   Lancaster, PA17:17.0 188739  78 Speed Sleev
2488.64 Mark Gorman (2 - Cat2)   Philadelphia, PA17:39.2 54963  69 Lehigh Wheelmen Assoc
3498.78 ed krasnai (3 - Cat2)   Lancaster, PA18:12.3 115580  74 Speedsleev
4508.92 greg kaplan (1 - Cat4)   Philadelphia, PA18:21.7 343490  73 Schuylkill Navy Racing
5519.06 Mike Blagden   Berwyn, PA18:43.0 265629  67 
6529.20 Russell Blake (4 - Cat2)   Dover, PA18:46.5 60238  68 Thru It All Cycling Team
7539.34 GALE HESS (5 - Cat2)   Columbia, PA18:57.3 207498  70 Thru It All Body Shop
8549.48 Fred Billet (6 - Cat2)   Langhorne, PA18:59.0 54219  66 Alliance Environmental
9559.62 Gregory Sherrick (1 - Cat3)   Royersford, PA19:22.5 396264  77 Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
10569.76 warren holzman (7 - Cat2)   Philadelphia, PA19:25.9 254768  71 Team Alliance Environmental
11579.90 Chris Peris (2 - Cat3)   Lancaster, PA19:43.5 286654  75 Thru It All Body Shop
12590.04 John Robson (3 - Cat3)   Melbourne Beach, FL21:23.9 49260  76 A Surfing Life

Men - Master - Cat 5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Orlin Howell   Sussex, NJ18:17.3 275092  195 T3 triathlon club
2556.67 Richard Barton (1 - Cat5)   Philadelphia, PA18:46.6 406687  193 
3 Daniel Corredor   20:11.3  194 
4590.01 George Uhlir (2 - Cat5)   White Haven24:22.9 401548  196 Sleigh Riders

Men - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1479.98 Robert Grimwood (1 - Cat2)   Lewisberry, PA17:31.8 259837  58 World Cup Ski & Cycle Racing Team
2489.15 Spencer Beckett (1 - Cat3)   Elkton, MD17:36.2 199532  53 Cecil County Cycling Club
3498.32 Sean McLaughlin (2 - Cat2)   West Chester, PA17:51.2 255963  60 Functional Endurance Concepts
4507.49 Michael Csuy (2 - Cat3)   Kennett Square, PA17:53.9 101775  55 PA Masters RC
5516.66 Gordon Stone (3 - Cat3)   Kennett Square, PA18:01.8 297942  63 Equipe Vitesse
6525.83 Tom Cherney (4 - Cat3)   Hockessin, DE18:16.4 53312  54 
7535.00 Mark Light (1 - Cat1)   Hackettstown, NJ18:46.9 112548  59 Liberty Cycle
8544.17 Steven Fairchild (1 - Cat4)   Fountainville, PA18:59.0 163014  56 Team Fuji
9553.34 Joseph Yacono III (5 - Cat3)   Pitman, NJ19:30.1 209232  65 tccyclist.com
10562.51 Kevin Greene (6 - Cat3)   Philadelphia, PA21:13.1 61162  57 Qcw Cycling p.b. Breakaway Bikes.com
11571.68 Barry Murray (1 - Cat5)   Coatesville, PA21:24.5 303246  61 Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
12580.85 Ken Myers (2 - Cat5)   Lafayette Hill, PA22:49.4 263608  62 
13590.02 David Stroebel   Ocean, NJ23:25.0 309671  64 Cycles 54 Team for Autism Awareness

Men - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1442.46 John Newton (1 - Cat4)   Kennett Square, PA17:53.6 148316  44 Equipe Vitesse
2449.49 Skip Rogers (1 - Cat3)   Cranberry Twp, PA18:02.7 80874  48 UPMC / Probikes
3456.52 Paul McDonald (2 - Cat4)   Doylestown, PA18:21.8 223596  41 Bike Line / Lehigh Wheelmen
4463.55 John Dalzell (2 - Cat3)   King Of Prussia, PA18:25.4 188836  34 PA Masters RC
5470.58 Stuart Ross (3 - Cat4)   Washington, DC18:37.4 113835  49 Clean Currents p/b Beyer Kia
6477.61 joseph manacchio (3 - Cat3)   Philadelphia, PA19:03.4 53227  40 PA Masters RC
7484.64 Chris McElhinny (4 - Cat3)   Transfer, PA19:07.7 200639  42 UPMC / PROBIKES
8491.67 Kevin Saint Clair (5 - Cat3)   Philadelphia, PA19:10.5 92253  50 Main Line Cycling - Bikyle
9498.70 Roger Rabey (6 - Cat3)   Lancaster, PA19:18.4 216548  46 ERA Cycling
10505.73 Mark Hastings (4 - Cat4)   Philadelphia, PA19:32.3 15376  38 Breakawaybikes.com - QCW Cycling
11512.76 John Paproski (1 - Cat2)   North Wales, PA19:33.5 73934  45 PA Masters RC
12519.79 Martin Lorenz (7 - Cat3)   Jenkintown, PA19:34.7 164676  39 Guy's Racing Club
13526.82 Bill Fleming (8 - Cat3)   Morgantown, PA19:39.7 301399  36 PA Masters RC
14533.85 RICK Steele (9 - Cat3)   West Chester, PA19:39.9 237198  51 Tri State Velo - Amoroso Race Team
15540.88 Mike Connair (5 - Cat4)   Elkton, MD19:50.9 76271  32 FSVS
16547.91 Michael Ellis (10 - Cat3)   Pittsburgh, PA19:56.7 162782  35 UPMC / Pro Bikes
17554.94 James Cox (1 - Cat5)   Landenberg, PA20:28.7 292485  33 First State Velo Sport
18561.97 Kevin Tuttle (11 - Cat3)   Jeffersonville, PA20:30.0 115508  52 Main Line Cycling-BiKyle
19569.00 David Frankford (12 - Cat3)   Merion Station, PA20:48.7 183807  37 Main Line Cycling - BiKyle
20576.03 Bill Roach (6 - Cat4)   Wayne, PA21:20.9 256457  47 Breakawaybikes.com - QCW Cycling
21583.06 John Miller (7 - Cat4)   Philadelphia, PA22:19.3 286641  43 Breakaway Racing-PA
22590.09 Steve Barnes (8 - Cat4)   Phoenixville, PA23:31.6 173333  31 Guy's Racing Club

Men - Master - 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1496.82 doug mcclellan (1 - Cat4)   Waterford, MI18:02.7 253564  29 Outdoor Action Company
2543.41 David Harwi (1 - Cat5)   Philadelphia, PA22:06.3 310573  28 The Bell's Bike Shop Cycling Team
3590.00 Attila Neszmelyi (2 - Cat4)   Reading, PA23:59.0 54388  30 

Men - Junior - State Champions - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Gerard Josulevicz   Allentown23:18.9 380553  187 Team Vortex
2556.67 david do   Landisville24:54.0 403594  185 young medalists
3573.34 Joey Skrip   Breinigsville, PA28:06.2 403665  188 JVR Sports
4590.01 William Kit Jackson   Oley30:43.8 397863  186 Young Medalists

Men - Junior - State Champions - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1523.79 Jacob Skrip   Breinigsville, PA20:03.0 353400  180 JVR Sports
2534.83 Sam Margolis   Hellertown20:41.4 368379  178 Team Vortex
3545.87 Xavier Szigethy   Pittsburgh, PA22:39.6 348854  182 Team Citius
4556.91 Brandon Krasley   Emmaus, PA23:29.1 319976  177 JVR Sports
5567.95 Austin Banks   Mountain Top, PA24:02.8 383935  174 Young Medalists
6 Kai Alvin   26:17.8  181 Blakkline B&S/power by smith n alvin
7590.03 Benjamin Hahn   Philadelphia, PA26:30.1 310922  176 Breakawaybikes.com/IFRACTAL
DNP Joseph Clay   Upper Darby, PA22:56.1 381270  175 QCW
DNP Brian Oliver   25:12.1  179 

Men - Junior - State Champions - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1490.98 marcello cesario   Downingtown, PA18:42.1 305555  165 Young Medalists
1490.98 Elizabeth Edwards   Lake Placid, NY21:56.7 181943  173 Little Dog Racing Team
2503.36 Nathan Clair   Sewickley, PA19:02.6 288219  166 Team Citius
3515.74 Alec Ratzell   Blandon, PA19:44.7 310898  170 Young Medalists
4528.12 Zachary Prebosnyak   Bethlehem, PA19:45.6 299289  169 Vortex
5540.50 John Skrip   Breinigsville, PA21:03.6 353394  171 JVR Sports
6552.88 Noah Thomas   Mertztown, PA21:05.7 320520  172 JVR Sports
7565.26 Andrew Dapper   Macungie, PA21:48.1 297396  168 JVR Sports
8577.64 Alec Danielewicz   Bensalem, PA23:07.7 377153  167 Bike King Racing

Men - Junior - State Champions - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1520.49 Greg Ratzell   Blandon, PA17:31.7 230201  161 Young Medalists
2534.19 William Pestcoe   Allentown, PA18:34.3 284904  160 Young Medalists
3547.89 Dakota Schaeffer   West Lawn, PA18:38.9 324500  162 Young Medalists
4561.59 Zachary Houlik   Breinigsville, PA19:21.5 296256  159 Young Medalists
5575.29 John Clark   Philadelphia, PA20:02.0 374855  158 Mid-Atlantic Juniors Cycling p/b KOR Cycling
6588.99 Patrick Casselberry   Southampton, PA21:25.9 349862  157 Bike King Racing

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1507.33 Shannon Kaplan (1 - Cat3)   Philadelphia, PA18:42.8 371335  153 Schuylkill Navy Racing
2528.00 Dana Walton (1 - Cat2)   E Norriton, PA19:56.3 70202  155 Team Alliance Environmental
3548.67 Sabina Olenchock (2 - Cat3)   Bethlehem, PA20:25.0 176986  154 Lamprey Systems - St. Luke's Hospital
4569.34 Hannah Hayduk (3 - Cat3)   Kutztown, PA20:52.7 200614  152 Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
5590.01 Kristina Whelan   Wyndmoor, PA21:18.5 291624  156 Pallas Athene Women's Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristie Nichols   20:50.1  150 BreakawayBikes.com / QCW
2545.56 Elizabeth Corredor   Philadelphia, PA21:11.1 407179  197 
3551.12 heather jones   Martinsburg, WV21:56.2 392708  148 Team Integrity
4556.68 Grace Glowka   Doylestown, PA22:26.8 267172  144 Guy's Bicycle Racing
5562.24 Nicole LaGorga   Merchantville, NJ22:41.5 371685  149 Sturdy Girl Cycling
6 Susan Horstmann   22:45.5  147 
7 MARY FANELLI LUND   22:57.0  142 Sturdy Girl Cycling
8578.92 Karen Tourian   Philadelphia, PA23:14.4 195022  151 Guy's Racing Club
9584.48 Dee Anne Gavlick   Norristown, PA23:47.7 253880  143 Sturdy Girl Cycling
10590.04 Lindsey Hetrick   Collegeville, PA25:27.8 394888  146 Wannabe Cancer Free Racing

Women - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1520.13 Dana Hanchin (1 - Cat2)   Philadelphia, PA20:06.6 206328  132 Peanut Butter & Co. Human Zoom
2527.12 Beth Fayant (1 - Cat3)   Bridgeport, PA20:22.7 272394  129 North Point Women's Racing Team
3534.11 Julie McKenzie (2 - Cat3)   Shaftsbury, VT20:58.9 194745  135 Lakeland Endurance Company LLC/Healthy Living
4541.10 Maria Gaasche (3 - Cat3)   Audubon Pa.21:01.9 366323  131 Sunnybrook Racing
5548.09 Barbara Statton (4 - Cat3)   Lumberton, NJ21:04.1 289162  139 Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
6555.08 Jody Twer (5 - Cat3)   Hatboro, PA21:20.7 209826  140 Sturdy Girl Cycling
7562.07 Candace Kennedy-Hess (6 - Cat3)   Kintnersville, PA22:04.7 277608  134 Sturdy Girl Cycling
8569.06 ida figliuolo (1 - Cat4)   Eagleville, PA22:50.2 366325  141 sunnybrook racing
9 Christine Pachuda   23:00.9  136 
10 Marjorie Sherr   24:43.2  138 Sunnybrook Racing
11 Peggy Pergolese   26:12.2  137 

Women - Junior - State Champions - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Cara King   Mertztown27:45.3 397821  190 King's Cyclery
2556.67 Brittany Bardman   Barto, PA28:10.8 366050  189 Sprinter'sEdge
3573.34 Anja Thomas   Mertztown, PA33:29.1 392766  192 JVR Sports
4 Ersilia marano   36:53.0  191 

Women - Junior - State Champions - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kalie King   Mertztown, PA24:18.3 321032  184 Kings Cyclery
2 Marcy Bardman   Barto, PA25:53.1 321084  183 Young Medalists

Women - Junior - State Champions - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA19:52.9 240336  164 Exergy TWENTY16
2 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA20:33.9 290571  163 Young Medalist

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerShimanoCUORESierra NevadaUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee