Race Results for
Carnation Frostbite Time Trial
Carnation, WA
(Event Information)
View By:
Time Trial on 02/23/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Senior - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1332.74 Dustin Van Wyck   Seattle, WA26:13.6 229254   
2349.87 Colin Gibson   Seattle, WA26:15.1 250723   
3367.01 Brian Hitchcock   Seattle, WA26:27.7 284741   
4384.14 James Stangeland   Seattle, WA26:42.1 208222   
5401.28 Bradford Kilcline   Kirkland, WA26:44.8 254141   
6418.41 Kyle Farrell   Seattle, WA26:57.8 230828   
7435.54 Bill Booth   Seattle, WA27:00.7 333350   
8452.68 Todd Baumeister   Redmond, WA27:08.9 286284   
9469.81 Travis Biechele   Seattle, WA27:12.1 294358   
10486.95 Will Teal   Seattle, WA27:16.2 318226   
11504.08 Alex Telitsine   Renton, WA27:16.9 253377   
12521.21 Ian Baldwin   Bellingham, WA28:27.2 282722   
13538.35 Max O'Neal   Seattle, WA28:32.2 229273   
14555.48 Aaron Shaw   Seattle, WA28:49.4 128315   
15572.62 Zachary Jones   Kent, WA29:20.4 225834   

Men - Senior - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1473.85 Jeffrey Reed   Lake Stevens, WA27:35.2 297596   
2480.30 John McAllister   Redmond, WA27:59.1 306966   
3486.76 Aaron Griffith   Kent, WA27:59.3 305626   
4493.21 jason connell   Lynnwood, WA28:22.8 305679   
5499.66 Mark Franks   North Bend, WA28:30.4 183911   
6506.11 Matt Nuffort   Seattle, WA28:39.8 156657   
7512.57 Tony Blazejack   Seattle, WA28:47.1 304571   
8519.02 Francis Atkinson   Port Townsend, WA28:52.8 310182   
9525.47 Nathaniel Pitts   Seattle, WA28:52.9 304664   
10531.92 Mark Fry   Baton Rouge La28:54.8 331420   
11538.38 Keiichi Otani   Kirkland, WA28:58.8 289231   
12544.83 Jesse Nofziger   Issaquah, WA29:14.7 307040   
13551.28 Erik Spring   Bellevue, WA29:26.2 306633   
14557.74 Michael Spring   Seattle29:31.8 242900   
15564.19 Douglas Wilcox   Seattle, WA29:59.8 135167   
16570.64 Ronald Sielinski   Redmond, WA30:26.8 260190   
17577.09 Allen Butler   Seattle, WA30:59.4 326902   
18583.55 Kelly Jablonski   31:57.5 395750   
19590.00 Robert Thompson   32:01.5 395717   

Men - Senior - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1535.88 Volodymyr Kuzmenko   Kirkland28:40.4 378217   
2537.57 ERIC REID   Dupont, WA29:54.8 308612   
3539.26 Zachary Smith   Seattle, WA29:55.1 366506   
4540.95 Greg Sweney   Duvall, WA29:57.2 306900   
5542.64 Morgan Simon   Seattle, WA30:12.5 310319   
6544.34 Chris Mahan   Seatac, WA30:19.1 190831   
7546.03 Travis Kubicek   Seattle, WA30:20.8 273538   
8547.72 Christopher Nelson   Puyallup, WA30:25.4 239255   
9549.41 John Rodgers   Tacoma, WA30:34.3 264341   
10551.10 Peter Davidson   Seattle, WA30:47.1 395814   
11552.79 Joseph fitzgerald   Monroe30:52.7 391769   
12554.48 Ken Nakata   Seattle, WA30:56.1 98887   
13556.17 Jason Corbridge   Redmond, WA30:57.3 293327   
14557.87 Kyle Mattson   Seattle, WA31:18.0 289263   
15559.56 Cody Novak   Bellevue, WA31:38.2 286806   
16561.25 Anthony Carroll   Seattle, WA31:39.2 331670   
17562.94 Alex Votry   Edmonds, WA31:46.6 330594   
18564.63 David Inadomi   Woodway, WA31:49.4 303930   
19566.32 William Trask   Kirkland, WA31:55.0 389151   
20568.01 Nikolay Nachev   Redmond, WA31:59.9 275725   
21569.71 Kenneth Ramirez   Seattle, WA33:11.3 255649   
22571.40 Eric ODaffer   Sammamish, WA33:11.7 288161   
23573.09 Stefan Wypyszyk   Sammamish, WA33:13.2 289950   
24574.78 Todd Mortensen   Everett33:41.6 394010   
25576.47 Scott Stout   Sammamish, WA33:44.6 297455   
26578.16 Jason Wilson   Columbus, OH33:58.8 396122   
27579.85 Christopher Dixon   Bainbridge Island, WA33:59.7 374373   
28581.54 Hoby Shelton   Snohomish, WA34:36.6 397284   
29583.24 William Clifford   Seattle, WA35:00.8 394878   
30584.93 Aaron Baker   Steilacoom, WA35:43.3 392767   
31586.62 Jacob Kallman   Puyallup, WA36:34.3 305196   
32588.31 Michael Elekes   Sammamish, WA37:05.8 357387   
33590.00 John Sacco   Normandy Park, WA39:05.2 192452   
DNF Ludo Max   Seattle, WA 355916   

Men - Master - Cat 1/2/3/4/5 - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1478.03 Sean Phillips (1 - Cat2)   Bellevue, WA27:07.9 274488   
2484.25 Chad Clarke (1 - Cat3)   Bellingham, WA27:30.8 263383   
3490.47 Alex Rosenast (2 - Cat2)   Seattle, WA27:40.5 196878   
4496.69 Eric Schuman (3 - Cat2)   Seattle, WA28:13.0 52882   
5502.91 Christopher Cumming (1 - Cat4)   Seattle, WA28:32.4 293064   
6509.13 Timothy Reinholtz (1 - Cat5)   Bellingham, WA29:13.4 244686   
7515.35 John Alving (2 - Cat4)   Seattle, WA29:16.7 299088   
8521.57 ERIC REID (3 - Cat4)   Dupont, WA29:47.2 308612   
9527.79 peter baughman (4 - Cat2)   Carnation, WA29:49.9 243415   
10534.01 Mark Rogers (4 - Cat4)   Woodinville, WA30:09.8 269636   
11540.24 Kristofer Koehn (2 - Cat5)   Seattle, WA30:19.0 375692   
12546.46 Jeff Sorrentino   Seattle, WA31:04.4 396376   
13552.68 Peter Super (3 - Cat5)   Issaquah, WA31:20.7 381072   
14558.90 Justin Heinen   Seattle, WA31:53.2 396638   
15565.12 Dan Arildson (5 - Cat4)   Bellevue, WA32:28.3 286203   
16571.34 Daniel Flahiff (4 - Cat5)   Bellevue, WA32:32.7 361402   
17577.56 Rod Garbarino (6 - Cat4)   Redmond, WA33:15.5 291529   
18583.78 Barret Seifer   Seattle, WA34:23.4 168297   
19590.00 Dave Bishop (7 - Cat4)   Bellingham, WA34:25.9 221351   
DNF Sean Cissell (Cat5)   Sammamish, WA 388220   

Men - Master - Cat 1/2/3/4/5 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1472.99 Michael Walsh (1 - Cat1)   Seattle, WA28:20.0 37104   
2479.15 Mark Franks (1 - Cat2)   North Bend, WA28:51.2 183911   
3485.31 Larry Boyer (2 - Cat2)   Seattle, WA29:30.3 268153   
4491.47 Michael Smith (1 - Cat4)   Covington, WA29:43.0 260672   
5497.62 John Kodin (2 - Cat4)   Bellingham, WA29:47.8 244157   
6503.78 David Ryan (1 - Cat3)   Jackson, WY30:06.2 30982   
7509.94 Scott Stolnack (1 - Cat5)   Seattle, WA30:36.5 369153   
8516.10 RC Rogers (2 - Cat3)   Seattle, WA30:41.1 222969   
9522.26 Gary Hocking (3 - Cat4)   Kirkland, WA30:43.5 271937   
10528.42 Larry Baker (4 - Cat4)   University Place, WA31:04.3 258014   
11534.57 Jeff Scott (3 - Cat3)   Snoqualmie, WA31:07.7 73734   
12540.73 John Rombold (2 - Cat5)   Bellingham, WA31:09.8 374507   
13546.89 Glenn Brihagen (5 - Cat4)   Seattle, WA31:22.0 304646   
14553.05 David Barrett (3 - Cat5)   Tacoma, WA31:40.3 377951   
15559.21 chris esposito   Issaquah32:10.3 395985   
16565.37 David Swanson (4 - Cat5)   Bellevue, WA32:12.3 102515   
17571.52 Eric Peterson   Redmond, WA33:43.2 274994   
18577.68 Seamus OBrien (5 - Cat5)   Tacoma34:19.0 394912   
19583.84 Greg Wornell   Rentonne, WA35:34.8 396386   
20590.00 Derek Watanabe (4 - Cat3)   Issaquah, WA35:59.9 55927   
DNF Timothy Vanmouwerik (Cat4)   Bothell, WA 51189   

Men - Master - Cat 1/2/3/4/5 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1533.75 Dan Austad (1 - Cat4)   Silverdale, WA31:47.8 268436   
2541.79 Dale Harless (2 - Cat4)   Bellevue, WA32:16.5 57571   
3549.82 Richard Daifuku (3 - Cat4)   Mercer Island, WA33:14.9 237201   
4557.86 Robert Dallain (1 - Cat5)   Bellevue, WA34:43.9 303862   
5565.89 Daniel Byrne (4 - Cat4)   Seattle, WA34:51.3 177218   
6573.93 Hall Baetz   Seattle, WA35:59.3 394722   
7581.96 Eric Jeppesen (2 - Cat5)   Redmond, WA36:27.8 274786   
8590.00 Michael Weaver (5 - Cat4)   Newcastle, WA38:46.6 54699   

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1472.08 Max O'Neal   Seattle, WA29:04.3 229273   
2511.39 Benjamin Peterson   Seattle, WA29:18.4 354994   
3550.69 Cooper Rombold   Bellingham, WA30:29.7 371675   
4590.00 Layton Carroll- Novack   Seattle, WA32:57.1 368622   

Women - Senior - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1517.28 Katherine Reinhart   Southlake Tx31:11.4 286351   
2531.82 Carly Tu   Seattle, WA31:15.6 287548   
3546.37 AnneMarije Rook   Seattle, WA31:16.2 332470   
4560.91 Karen Kowalchyk   Snohomish, WA32:05.8 274641   
5575.46 Heidi Gaertner   Seattle, WA32:24.9 271459   
6590.00 Tara OBrien   Seattle, WA32:29.0 304810   

Women - Senior - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kimberly Pancoast   Redmond, WA31:31.3 396346   
2541.47 Beth Pfost   Seattle, WA33:05.0 67361   
3542.94 Jessica Kelley   Seattle, WA33:17.1 379363   
4544.41 Susanne Smith   Covington, WA33:20.9 272359   
5545.88 Cindy Shepard   Snohomish, WA33:49.8 209020   
6547.35 Emily Nevin   Seattle, WA34:21.3 362211   
7548.82 Robin White   Sammamish, WA34:21.3 287227   
8550.29 Melinda Burdo   Kirkland, WA34:48.2 5475   
9551.76 alexie montaland   Bellevue, WA35:11.2 272214   
10553.24 Clare Osborn   Woodinville, WA35:53.2 391968   
11554.71 Nicole Weiss   Seattle, WA35:53.9 324610   
12556.18 Caylen Beaty   Seattle, WA36:10.1 391755   
13557.65 Megan Fisher   Seattle, WA36:22.3 296182   
14559.12 Katie Ferguson   Bothell, WA36:25.5 364892   
15560.59 Valerie Haldeman   Mountlake Terrace, WA36:35.1 396643   
16562.06 Agnes Sauvage   Seattle, WA36:42.2 260768   
17563.53 Holly Bailey   Seattle, WA36:54.9 393041   
18565.00 Lisa Strate   Seattle, WA36:59.5 393444   
19566.47 Karen Blankenship   Seattle, WA37:12.3 236619   
20567.94 JoEllen Wang   Seattle, WA37:13.1 393220   
21569.41 Lynne Watanabe   Bainbridge Is37:33.7 393547   
22570.88 Sherry Maxx   Mill Creek37:59.0 394879   
23572.35 Melissa Hammerle   Seattle, WA37:59.3 393557   
24573.82 Amanda AnttilaOza   Port Orchard Wa38:01.0 393441   
25575.29 Robin Solinsky   Seattle, WA38:09.1 377005   
26576.76 Linda Park   Kent38:19.0 393546   
27578.24 Amanda Camp   Fargo, ND38:19.7 364972   
28579.71 Emanuela Agosta   Seattle, WA38:19.7 364951   
29581.18 Deb Moon   Bellingham, WA38:39.8 397228   
30582.65 Lisa Naser   Seattle39:36.2 396872   
31584.12 Kelly Davis   Everett, WA39:53.4 393360   
32585.59 Emily Alexander   Okemos Mi40:24.1 392792   
33 Ella James   40:50.8   
34588.53 Alison Aylesworth   Seattle, WA41:43.6 396845   
35590.00 Tina Ziegler   Issaquah, WA42:05.1 309658   

Women - Senior - Cat Pro/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1538.39 Sarah Carroll   Seattle, WA30:56.0 305968   
2555.59 Kelly Plese   Enumclaw, WA31:17.8 281405   
3572.80 Jane Evely   Carnation, WA31:43.6 162455   
4590.00 Laura Chang   Kent, WA34:07.5 258166   

Women - Master - Cat 1/2/3/4 - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Tricia Davis   Seattle, WA33:34.3 396377   
2552.50 Sandrine McFadden (1 - Cat4)   Bothell, WA35:08.6 258469   
3565.00 Kathryn Beattie (2 - Cat4)   Issaquah, WA36:17.2 347498   
4577.50 Kenda Super (3 - Cat4)   Issaquah Wa36:31.2 395580   
5590.00 Connie Hull   Seattle, WA45:51.5 395739   

Women - Master - Cat 1/2/3/4 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1527.00 Martha Lane Walsh (1 - Cat2)   Seattle, WA31:48.8 115449   
2548.00 Beth Graff (1 - Cat3)   Gig Harbor33:17.8 178509   
3569.00 Barbara Wilkie (1 - Cat4)   Seattle, WA33:32.7 237047   
4590.00 Sheri Hancey   Seattle, WA37:10.1 237994   

Mixed - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Jasper   Bellevue, WA30:31.0 286550   
1 Laura Miller   Seattle, WA30:31.0 215156   

Mixed - Retro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 James Chamberlain   Seattle, WA30:44.5 396564   
2542.94 Geoff Andrist   Snohomish, WA30:45.3 324474   
3545.88 Andrew Martin   Kirkland, WA30:58.3 89104   
4548.82 Steven Walker   Bellevue, WA31:56.3 367426   
5551.76 Gentry McGrath   Bellevue, WA32:21.4 23499   
6554.71 Paul Way   Fremont Ne32:25.1 303048   
7557.65 Michel Jerome   Westerville, OH32:43.8 391918   
8560.59 Steve Clark   Seattle, WA33:13.8 48850   
9563.53 Yumay Chang   Redmond33:34.1 396933   
10566.47 John Pottle   Issaquah34:29.6 394058   
11569.41 ron osborne   Seattle, WA34:50.7 395597   
12572.35 Bradley Dean   34:56.6 395722   
13575.29 Dan Merlino   Seattle, WA36:06.1 397098   
14578.24 Charles Eichenbaum   Bellevue, WA37:30.9 396331   
15581.18 Derek Chan   Issaquah, WA37:40.8 392133   
16584.12 Robin Robertson   Bellingham, WA37:42.7 268206   
17587.06 Shelton Lyter   Lake Stevens, WA37:48.0 397099   
18590.00 Stephen Chowning   Seattle, WA39:33.6 395603   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFCUOREBonk BreakerSierra NevadaOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee