Race Results for
Synergy Time Trial
Withrow, MN
(Event Information)
View By:
Time Trial on 06/22/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - cat 5 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Eric Olson   Golden Valley, MN0:59:10 401557   
2556.67 Matthew Prior   Minneapolis, MN1:00:24 388901   
3 Steve Lentsch   1:10:09   
4 Steve Banks   1:16:10   

Men - cat 4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Ryan Larson   Minneapolis, MN1:01:05 313780   Birchwood/GIS
2 Keith Rahn   1:03:36   
3573.34 Richard Kyle   Saint Paul, MN1:05:19 352332   Loon State Cyclists
4590.01 Robbie Halvorson   San Jose, CA1:10:13 288314   Synergy

Men - cat 3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Michael Kokotovich   Vadnais Heights, MN0:58:36 367488   Synergy
2565.00 Tim Karels   Plymouth, MN1:00:26 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club
3590.00 Marcus Bush   Minneapoilis, MN1:02:08 293091   

Men - cat 1/2/3/4/5 - junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Westlake (1 - Cat5)   Farmington0:39:34 375888   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Men - cat 1/2/3/4/5 - junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1526.65 Colin Catlin (1 - Cat2)   Arden Hills, MN0:31:00 295785   Gopher Wheelmen
2533.69 Josey Weik (2 - Cat2)   Wrenshall, MN0:31:19 297766   ISCorp Cycling/NCSF
3540.73 Michael Gaines (1 - Cat3)   Minneapolis, MN0:32:51 244643   St Paul Bicycle Racing Club
4547.77 Daniel Svedberg (2 - Cat3)   Woodbury, MN0:33:42 278187   St Paul Bicycle Racing Club
5554.81 Gavin Haley (3 - Cat3)   Louisville, KY0:33:55 259719   ISCorp Cycling/NCSF
6561.85 Quentin IkutaSchodde (4 - Cat3)   Marine On Saint Croix, MN0:34:39 360457   Synergy
7568.89 Edison Foster (5 - Cat3)   Northfield, MN0:34:51 358142   SilverCycling
8575.93 Brian Gaines (6 - Cat3)   Minneapolis, MN0:36:02 244626   Gopher Wheelmen
9 Triston Titus   0:40:05   
10590.01 Trek Malarski   Duluth Mn0:40:27 389774   Omnium Racing

Men - cat 1/2/3/4/5 - open - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vicki Johnston   Tellico Plains, TN0:45:32 224561   

Men - cat 1/2/3/4/5 - stock - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 nicholas garbis (1 - Cat5)   Minneapolis, MN1:06:53 394942   East Isles Bike Club
2 Pete Glerum   1:11:27   
3573.34 Scott McCarty (2 - Cat5)   Edina, MN1:11:31 406145   
4590.01 Loren Willis (1 - Cat4)   Saint Paul, MN1:29:00 329358   Synergy

Men - cat 1/2/3/4/5 - master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1456.17 Daniel Casper   Northfield, MN0:55:01 214654   Revolution Cycle/Twin Six
2467.32 Mark Mlinar (1 - Cat2)   Hutchinson, MN0:58:40 48557   MBRC/Flanders
3478.47 Jay Henderson (2 - Cat2)   Minneapolis, MN0:59:23 15779   Hollywood Cycles
4489.62 Todd Foster (3 - Cat2)   Northfield, MN0:59:42 311475   SilverCycling
5500.77 Charles Jacobs (4 - Cat2)   Saint Paul, MN0:59:49 17542   Revolution Cycle/Twin Six
6511.92 Bart Hollaren (5 - Cat2)   Rosemount, MN1:00:35 333156   St Paul Bicycle Racing Club
7523.07 Daniel Logan (6 - Cat2)   Osceola, WI1:00:47 278481   Brone's Bike Shop
8534.22 Jeff Ingham (1 - Cat3)   Oakdale, MN1:02:02 218867   Gopher Wheelmen
9545.37 Matt Stein (7 - Cat2)   Northfield, MN1:02:22 221389   Silver Cycling
10556.52 Andrew Frye (8 - Cat2)   Minneapolis, MN1:04:17 243510   St Paul Bicycle Racing Club
11567.67 Prashant Singh (1 - Cat5)   Eden Prairie, MN1:05:34 351318   SilverCycling
12578.82 James Cullen (2 - Cat3)   Hudson, WI1:07:12 107902   Minneapolis Bicycle Racing Club
13 John Fagerness   1:10:47   

Men - cat 1/2/3/4/5 - master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1497.81 Tom Peichel (1 - Cat3)   Anchorage, AK0:59:00 209405   
2510.98 David Ludwigson (2 - Cat3)   Stillwater, MN0:59:41 212903   Loon State Cyclists
3524.15 Jeffrey Hilligoss (1 - Cat2)   Eden Prairie, MN1:01:01 16228   Angry Catfish
4537.32 Daniel Casebeer (2 - Cat2)   Saint Paul, MN1:01:33 45173   St Paul Bicycle Racing Club
5550.49 Dan Schueller (3 - Cat3)   Brooklyn Center, MN1:04:09 213088   Gopher Wheelmen
6563.66 David Lundquist (1 - Cat5)   Blaine, MN1:04:47 312938   
7576.83 David cleveland   Genoa, IL1:10:57 41821   
8 William Bunnelle   1:18:17   

Men - cat 1/2/3/4/5 - master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Daniel Meyer (1 - Cat3)   Lake Elmo, MN0:34:17 117486   Loon State Cyclists
2552.50 John Stamm (2 - Cat3)   Afton, MN0:35:36 149093   Loon State Cyclists
3565.00 Michael Lyner (1 - Cat4)   Stillwater, MN0:36:12 105204   Chilkoot Velo
4577.50 William Kosfeld (1 - Cat5)   Saint Paul, MN0:36:43 246891   Birchwood/GIS
5590.00 Tom Bengel (2 - Cat4)   St Paul, MN0:38:27 200781   

Men - cat 1/2 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1393.51 Zeke Mostov   San Francisco, CA0:54:24 294912   Slipstream-Craddock Junior Development
2413.03 Nicholas Kimpton (1 - Cat2)   Minneapolis, MN0:54:32 293536   MBRC/Flanders
3432.55 Jordan Cullen   Hudson, WI0:55:03 229280   Slipstream-Craddock Junior Development
4452.07 Andrew Toftoy (2 - Cat2)   Eden Prairie, MN0:55:04 326050   Revolution Cycle/Twin Six
5471.59 Ian Stanford   White Bear Lake, MN0:55:20 175718   Revolution Cycle/Twin Six
6491.11 Jonathon Schilling (3 - Cat2)   Grover, MO0:56:48 255838   Slipstream-Craddock Junior Development
7510.63 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN0:57:35 49630   Synergy
8530.15 Tristin Bentzler   Chippewa Falls, WI0:58:23 161188   Synergy
9549.67 Vince Rosetta (4 - Cat2)   Minneapolis, MN0:58:52 254966   Synergy
10569.19 Tyler Olson (5 - Cat2)   Minneapolis, MN0:59:34 294937   Synergy
11588.71 Gregory LaVick (6 - Cat2)   St. Paul, MN1:01:13 20517   Synergy

Women - cat 4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Scudiero   1:05:46   
2547.14 Meghan Mason   Saint Paul, MN1:09:06 402160   Birchwood/GIS
3554.28 Nancy Runge   Alexandria, MN1:10:48 350402   The Bike & Fitness Co.
4 Lindsey Palmer   1:11:53   
5568.56 Gabrielle Russell   Richfield 1:12:09 384294   
6575.70 Sarah Pritzker   Minneapolis, MN1:15:51 232875   
7 Mary Beth Thorsguard   1:16:58   
8589.98 Anya Malarski   Duluth Mn1:19:33 302412   County Cycles

Women - cat 3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Angie Johnson   Alexandria, MN1:06:43 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
2552.50 Bonnie Donzella   Eagan, MN1:07:41 137107   St Paul Bicycle Racing Club
3565.00 Kristy Henderson   Minneapolis, MN1:09:45 264109   Hollywood Cycles
4577.50 Amy Kline   Maplewood, MN1:10:07 266646   Mitsubishi Laser/Grand Performance
5590.00 Susan Olson   White Bear Lake, MN1:14:19 300964   

Women - cat 1/2/3/4/5 - junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski (1 - Cat4)   Duluth Mn0:43:27 302412   County Cycles
2 Jenna Westlake (2 - Cat4)   Farmington, MN0:49:29 388767   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Women - cat 1/2/3/4/5 - junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Catlin (1 - Cat3)   Arden Hills0:36:02 383424   Gopher Wheelmen
2 Emily Bramel (1 - Cat2)   Little Canada, MN0:38:13 346420   St Paul Bicycle Racing Club

Women - cat 1/2 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deborah DeLuca   Duluth, MN1:05:01 317620   Velo Duluth

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOUSACDFSpyCUOREBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee