Race Results for
2013 Silver Island Road Race
Henderson, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/11/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1414.92 Marc Kermisch   Maple Grove, MN02:14:07 80629   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
2422.13 Keith Bianchi   Saint Paul, MN02:14:08 188055   St Paul Bicycle Racing Club
3429.34 Mark Mlinar   Hutchinson, MN02:14:09 48557   MBRC/Flanders
4436.55 Bryan Joas   Eagan, MN02:14:09 56745   Shamrocks Racing
5443.76 Ray Coyle   St Paul, MN02:14:09 200899   Revolution Cycle/Twin Six
6450.97 Mark Skarpohl   Mankato, MN02:14:09 48773   MBRC/Flanders
7458.18 Frank Lowry   New Auburn, WI02:14:10 68992   
8465.39 Charles Jacobs   Saint Paul, MN02:14:11 17542   Revolution Cycle/Twin Six
9472.60 Matt Stein   Northfield, MN02:14:20 221389   Silver Cycling
10479.81 Ted Loosen   Minneapolis, MN02:14:21 225180   Revolution Cycle/Twin Six
11487.02 Jay Henderson   Minneapolis, MN02:14:25 15779   Hollywood Cycles
12494.23 Michael Tocko   St. Paul, MN02:14:26 58052   St Paul Bicycle Racing Club
13501.44 Bart Hollaren   Rosemount, MN02:14:27 333156   Mitsubishi Laser/Grand Performance
14508.65 Brian Welch   Northfield02:14:31 392057   SilverCycling
15515.86 Michael Mardosz   Woodland, MN02:14:34 260519   Team Helen's
16523.07 Michael Slavics   Chanhassen, MN02:14:35 32917   International Christian Cycling Club
17530.28 Bryan Loecken   Richfield, MN02:14:53 53328   Loon State Cyclists
18537.49 Matt Muyres   Bloomington, MN02:14:56 160576   Freewheel Bike
19544.70 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN02:14:59 221927   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
20551.91 Jim Bell   Saint Cloud, MN02:15:00 102936   Revolution Cycle/Twin Six
21559.12 Charlie Schad   Sartell, MN02:15:00 279431   Revolution Cycle/Twin Six
22566.33 Todd Foster   Northfield, MN02:15:04 311475   SilverCycling
23573.54 Gregory Kondrasuk   Minneapolis, MN02:15:15 19616   Shamrocks Racing
24580.75 Robert Danneker   Minneapolis, MN02:15:15 241592   Shamrocks Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1455.45 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN01:31:49 213088   Gopher Wheelmen
2466.66 Clayton Shepard   Anoka, MN01:31:52 320280   MBRC/Flanders
3477.87 Thomas Pletcher   Hopkins, MN01:31:59 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
4489.08 Dave Gray   Saint Paul, MN01:32:01 192457   MBRC/Flanders
5500.29 David Watson   Burnsville, MN01:32:01 350874   MBRC/Flanders
6511.50 Leif Irgens   Plymouth, MN01:32:27 46403   Off the Front Racing
7522.71 Jeffrey Hilligoss   Eden Prairie, MN01:32:46 16228   Angry Catfish
8533.92 Tim Oolman   Plymouth, MN01:33:23 311084   Basso pb Tonka Cycle
9545.13 Kevin Lennon   Plymouth, MN01:36:59 46707   Minnesota Cycling Team
10556.34 Robert Vigil   Eden Prairie, MN01:45:39 223690   Basso pb Tonka Cycle
11 Pete Balm   01:47:50   
12578.76 Dave McGrath   Colusa, CA01:51:45 323536   
13589.97 Paul Kylander   Mora, MN02:03:14 246890   

Men - Cat 1/2/3 - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1196.77 Anthony Olson (1 - Cat1)   Kasota, MN02:52:17 245537   Mitsubishi Laser/Grand Performance
2208.34 Dominic Talerico (1 - Cat2)   Saint Paul, MN02:52:18 385899   Angry Catfish
3219.91 Tristin Bentzler (2 - Cat1)   Chippewa Falls, WI02:52:18 161188   Synergy
4231.48 Tim Savre (3 - Cat1)   St Paul, MN02:52:19 371826   Freewheel Bike
5243.05 Eric Thompson (2 - Cat2)   Shoreview, MN02:52:20 150540   
6254.62 Adam Hanson (4 - Cat1)   Duluth, MN02:52:21 108535   Synergy
7266.19 Michael Woell (5 - Cat1)   Minneapolis, MN02:52:22 227850   Freewheel Bike
8277.76 Jonathan Toftoy (6 - Cat1)   Eden Prairie, MN02:52:23 233166   Revolution Cycle/Twin Six
9289.33 Brendan Bellew (1 - Cat3)   New Prague, MN02:52:24 313010   Angry Catfish
10300.90 Peter Olejniczak (3 - Cat2)   Roseville, MN02:52:24 185493   Mitsubishi Laser/Grand Performance
11312.47 Tyler Hecht (4 - Cat2)   St. Cloud, MN02:52:24 376647   Saint Cloud State University
12324.04 Rick Laliberte (5 - Cat2)   Fargo, ND02:52:25 210611   Synergy
13335.61 Chris Anderson (6 - Cat2)   Maple Grove, MN02:52:25 366326   Flat City Cycling Club Inc.
14347.18 Matthew Broeren (7 - Cat2)   Rochester, MN02:52:29 310534   Rochester
15358.75 Gregory Alexander (8 - Cat2)   Woodbury, MN02:52:29 298718   Mitsubishi Laser/Grand Performance
16370.32 Michael Moriarity (9 - Cat2)   Bloomington, MN02:52:31 294003   Flat City Cycling Club Inc.
17381.89 Karl Schuchard (2 - Cat3)   Minneapolis, MN02:52:32 318690   University of Minnesota Cycling - Twin C
18393.46 Michael Kokotovich (10 - Cat2)   Vadnais Heights, MN02:52:33 367488   Synergy
19405.03 Sean Mailen (11 - Cat2)   Minneapolis, MN02:52:38 251907   Flat City Cycling Club Inc.
20416.60 Nicholas Kimpton (12 - Cat2)   Minneapolis, MN02:52:39 293536   MBRC/Flanders
21428.17 Daniel Svedberg (3 - Cat3)   Woodbury, MN02:52:39 278187   St Paul Bicycle Racing Club
22439.74 Andrew Kruse (13 - Cat2)   Minneapolis, MN02:52:44 160686   Speedfix Racing p/b Zubaz
23451.31 Levon Kalemkiarian (7 - Cat1)   Stillwater, MN02:52:54 243156   Revolution Cycle/Twin Six
24462.88 Jameson Ribbens (8 - Cat1)   Minneapolis, MN02:52:59 243476   Pyramid Elite Racing
25474.45 John Loquai (14 - Cat2)   Hastings, MN02:53:10 377204   MBRC/Flanders
26486.02 Andrew Gierke (15 - Cat2)   Eau Claire, WI02:53:10 298058   Synergy
27497.59 Reece Oleson (4 - Cat3)   Jordan, MN02:53:21 349404   St Paul Bicycle Racing Club
28509.16 chris yotter (9 - Cat1)   Saint Paul, MN02:53:27 318312   St Paul Bicycle Racing Club
29520.73 Paul Harrison (16 - Cat2)   Minneapolis , MN02:53:28 94132   Flat City Cycling Club Inc.
30532.30 Logan Brueck (5 - Cat3)   Saint Paul, MN02:53:47 316048   St Paul Bicycle Racing Club
31543.87 Robert Ferris (17 - Cat2)   Minneapolis , MN02:53:59 270588   
32555.44 Vince Rosetta (18 - Cat2)   Minneapolis, MN02:54:05 254966   Synergy
33567.01 Tyler Johnson (6 - Cat3)   Plymouth, MN02:55:19 310161   Minnesota Cycling Team
34578.58 Alec Porter (7 - Cat3)   Saint Paul, MN02:56:54 311313   St Paul Bicycle Racing Club
35590.15 Thai Nguyen (8 - Cat3)   Richfield, MN03:13:01 296357   
DNF Adam Gorski (Cat2)   Minneapolis, MN02:11:25 246159   Freewheel Bike
DNF Mia Loquai (Cat2)   Valparaiso , FL02:21:43 354752   ISCorp Cycling Team
DNF Jordan Cullen (Cat1)   Hudson, WI01:28:22 229280   Slipstream-Craddock Junior Development

Men - Cat 4/5 - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1518.19 Chris Lowry   La Crosse, WI02:19:13 397287   River Valley Cycling Club- RVCC
2519.72 Edison Foster   Northfield, MN02:19:14 358142   SilverCycling
3521.25 Charley Serrill   Iowa City, IA02:19:15 200289   
4522.78 Chris Burg   Lake Elmo, MN02:19:15 348946   Freewheel Bike
5524.31 Ryan Carlson (1 - Cat4)   Minnetonka, MN02:19:16 264020   Twin Six
6525.84 Kevin Laux   Edina, MN02:19:17 384500   Team Hoigaard's
7527.37 Andrew Heikes (2 - Cat4)   Saint Paul, MN02:19:17 305978   Omnium Racing
8528.90 Dominic Howes   Minneapolis, MN02:19:18 378752   Team Hoigaard's
9530.43 Ryan Larson (3 - Cat4)   Minneapolis, MN02:19:18 313780   Birchwood/GIS
10531.96 Joel Swenson (4 - Cat4)   Bloomington02:19:19 382734   Angry Catfish
11533.49 Brian Malarski (5 - Cat4)   Chicago Il02:19:25 68091   Omnium Racing
12535.02 Matthew Saxman (6 - Cat4)   Rochester Mn02:19:33 341892   River Valley Cycling Club- RVCC
13536.55 David Stegall (7 - Cat4)   Saint Paul02:19:35 382879   Omnium Racing
14538.08 Corey Shouse (1 - Cat5)   St. Joseph02:19:36 412237   
15539.61 Raul Luna (2 - Cat5)   Minneapolis, MN02:19:39 397827   Twin Speed Cycling
16541.14 nicholas garbis (3 - Cat5)   Minneapolis, MN02:19:43 394942   East Isles Bike Club
17 Jordan Bath   02:19:47   
18544.20 Brett Turner (8 - Cat4)   Saint Paul, MN02:19:49 281511   Omnium Bike Shop
19545.73 David Haerle (9 - Cat4)   Cottage Grove, MN02:19:49 244834   Loon State Cyclists
20547.26 David Aguirre   Edina, MN02:19:51 344372   Team Hoigaard's
21548.79 Andrew Phung (10 - Cat4)   Plymouth, MN02:19:51 291811   
22550.32 Bruce Porter (11 - Cat4)   Woodbury, MN02:19:52 358801   St Paul Bicycle Racing Club
23551.85 Michael ODay (12 - Cat4)   Minneapolis, MN02:19:57 358149   Twin Speed Cycling
24553.38 Matthew Johannsen (4 - Cat5)   Minneapolis, MN02:19:57 361955   Omnium Racing
25554.91 Christopher Bretz (13 - Cat4)   Roseville, MN02:19:58 61540   Loon State Cyclists
26 Raul Titla Sanchez   02:19:58   
27557.97 Robert Ashton (14 - Cat4)   Eagan02:20:02 292335   MBRC/Flanders
28559.50 Prashant Singh (5 - Cat5)   Eden Prairie, MN02:20:12 351318   SilverCycling
29561.03 Tim Goldsmid   Cincinnatici, OH02:20:15 383266   
30562.56 Chase Sovell (6 - Cat5)   Minneapolis, MN02:20:16 405900   East Isles Bike Club
31 Andrew Johnson   02:20:29   
32565.62 Martin Lacey (15 - Cat4)   Saint Paul, MN02:20:31 193390   Omnium Bike Shop
33567.15 Daniel Gold (7 - Cat5)   Minneapolis02:20:32 92943   East Isles Bike Club
34568.68 Scott Hoff   Ham Lake, MN02:20:33 16419   
35570.21 Travis Sjostrom (16 - Cat4)   Minneapolis, MN02:27:12 398114   University of Minnesota Cycling - Twin C
36571.74 Steve OMalley (17 - Cat4)   La Crosse, WI02:27:12 350550   ORA Cycling
37573.27 Michael Warne (8 - Cat5)   Delano, MN02:32:07 347158   Brone's Bike Shop
38 Michael Sullivan   02:32:08   
39576.33 Allen Bellas (9 - Cat5)   Edina, MN02:32:40 300769   Birchwood/GIS
40577.86 Eric Thoerner (18 - Cat4)   Minneapolis, MN02:32:40 264225   Birchwood/GIS
41579.39 Andrew Marolt   Bloomington, MN02:35:18 412707   
42580.92 Justin Valenstein (19 - Cat4)   Eagan, MN02:42:21 368612   Synergy
43 Aaron Martinson   02:48:29   
44583.98 Grant Flick (10 - Cat5)   Minneapolis, MN02:48:29 390956   
45 Chris Petersen   02:49:08   
46 Oscar Alonso   02:52:45   
47 scott flick   03:01:30   
48590.10 Benito Juarez (20 - Cat4)   Minneapolis, MN01:53:57 344822   Team Hoigaard's
DNF Travis Bodick   00:54:50   

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1432.98 Colin Catlin   Arden Hills, MN01:39:42 295785   Gopher Wheelmen
2 Darcy Carissh   01:39:43   
3443.44 Noah Middlestaedt   Saint Cloud01:39:47 347262   Revolution Cycle/Twin Six
4448.67 Kelly Catlin   Arden Hills01:39:56 383424   Gopher Wheelmen
5453.90 Ethan Berry   Stillwater, MN01:39:59 312468   Minnesota Junior Cycling, Inc.
6459.13 Erik Lecy   Apple Valley, MN01:40:12 374710   Minnesota Junior Cycling, Inc.
7464.36 Charles Cahow   Apple Valley, MN01:40:25 399936   Minnesota Junior Cycling, Inc.
8469.59 Jacob Totall   Minneapolis, MN01:40:31 379985   
9474.82 Will Curtis   Saint Paul, MN01:43:29 348506   Minnesota Junior Cycling, Inc.
10480.05 Trek Malarski   Duluth Mn01:43:36 389774   Omnium Racing
11485.28 Anya Malarski   Duluth Mn01:43:48 302412   County Cycles
12490.51 Meghan Mason   Saint Paul, MN01:43:48 402160   Birchwood/GIS
13495.74 Gabrielle Russell   Richfield 01:43:49 384294   Birchwood/GIS
14500.97 Kimberly Ault   Moorhead Mn01:43:57 384029   Girl Fiend Cycling Team
15506.20 Nancy Runge   Alexandria, MN01:48:40 350402   The Bike & Fitness Co.
16511.43 Sarah Pritzker   Minneapolis, MN01:48:47 232875   
17 Maria Capra   01:53:10   
18521.89 Veronica Descotte   Minneapolis, MN01:53:11 404044   Birchwood/GIS
19527.12 Bryonna Baines   Minneapolis01:55:28 406091   Twin Speed Cycling
20532.35 Amanda Camp   Fargo, ND01:58:50 364972   Jet City Velo
21537.58 Skye Goedert   Crystal, MN02:04:19 379498   Minnesota Junior Cycling, Inc.
22542.81 Bjorn Larson   Duluth 00:49:37 406220   St Paul Bicycle Racing Club
23548.04 Benjamin Juarez   Mn00:49:40 401214   Twin Speed Cycling
24553.27 Samuel Westlake   Farmington00:49:49 375888   Minnesota Junior Cycling, Inc.
25558.50 Isaac Bryant   Maplewood, MN00:49:56 383319   Minnesota Junior Cycling, Inc.
26563.73 Bogdan Rylski   Saint Paul, MN00:50:07 404392   Mitsubishi Laser/Grand Performance
27 Patrick Welch   00:50:07   
28574.19 Adam Altmann   Chippewa Falls, WI00:50:22 400282   
29579.42 Adam Vail   Minnetonka, MN00:50:38 388426   Minnesota Junior Cycling, Inc.
30584.65 Jenna Westlake   Farmington, MN00:53:31 388767   Minnesota Junior Cycling, Inc.
31 Rosamaria Alonso Medel   01:02:46   

Mixed - Cat 1/2/3/4 - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1448.20 Thomas Wavrin (1 - Cat2)   Henderson, MN03:12:04 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2463.96 Tyler Nelson (1 - Cat3)   Saint Paul, MN03:12:04 377744   Balance Cycling
3479.72 Patrick Parish (1 - Cat4)   Minneapolis03:12:12 406576   
4495.48 John Hammje (2 - Cat4)   Minneapolis, MN03:12:39 376442   Angry Catfish
5511.24 David Berg (3 - Cat4)   Hanover, NH03:12:43 394962   
6527.00 John Glynn (2 - Cat3)   Edina, MN03:12:50 379978   Category 6 Racing Squad
7542.76 Angie Johnson (2 - Cat2)   Alexandria, MN02:23:13 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
8558.52 Emily Flynn (3 - Cat2)   Eagle Lake, MN02:33:09 234057   
9574.28 Heather Edwards-Thoerner (3 - Cat3)   Minneapolis, MN02:33:26 112633   Birchwood/GIS
10590.04 Cheryl Barker (4 - Cat3)   Hudson, WI02:57:14 264108   SilverCycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUORESierra NevadaUSACDFOSMOSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee