Race Results for
NW Cup #6
Steven's Pass, WA
(Event Information)
View By:
on 08/04/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 3 - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Matthes      
2 Sylas Linnemann   Issaquah Wa 412138   
3 Luke Parson      
4 Ezra Northern      
5 Talon Northern      
6 Nate Mcmahon      
7 Spencer Baty      
8 Carter Russell      
9 Emmett Dekoekkoek      
10 Braden*** Delzer      
DNF Kyle Strom   Whitefish, MT 430015   

Men - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Townsend      
2 Tyler Loeber      
3 Julien Desplanches      
4 Garrett Marshall      
5 Ian Robinson      
6 Alec Istrup      

Men - CAT 3 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristian Duft   Kenmore, WA 370726   
2 Cody Bruinsma   Everett, WA 429375   
3 Tim Dipple      
4 Spencer Brewer      
5 Cameron Piercy      
6 Tyler Booth   Bellingham, WA 429095   
7 Yegor Denisov      
8 Huy Nguyen      
9 Chris Sinfield      

Men - CAT 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Baker   North Olmsted, OH 333290   
2 Brumas Newsteao      
3 alex altizer      
4 JT Nelson      
5 Keith Pool   Duvall 119867   
6 Douglas Russell      
7 Gary Goodspeed      
8 Francis Desplanches      
9 Mike Wynakos      
DNF Tim Williamson   Kodiak, AK 38456   
DNF Francis Sweeney      

Men - CAT 2 - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Lancaster   Central Point, OR 424651   
2 Ben Johansen   Welches, OR 382103   
3 Bryce Kans      
4 Niko Hol      
5 Benjamin Van Veen   Bellingham, WA 424421   Fanatik Bike Co. Cycling Team
6 Andrew Samanskee      
7 Colton Wiersum   Anacortes, WA 431725   
8 Dylan Brown      
9 Ethan Lieb      
10 Ryan Graff   Perkiomenville, PA 119587   
11 Andre Strom   Whitefish, MT 316444   
12 Cameron Wamsley   Spokane, WA 353928   

Men - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louis Mollett   Ashland, OR 385250   
2 Lukas Mackaay   Sammamish 401095   
3 Luke Carroll   Florence, OR 408224   
4 Zach Jones      
5 Trevor Altizer   Kirkland, WA 371953   
6 Connor Cawthorn   Maple Valley 400698   
7 Alex Wonakos      
8 Ryan Miller      
9 Bailey Villalovos      
10 Devon Sims      
11 Brandon Wampler      
12 Jacob Hancock   Vancouver 368924   
13 Devin Sweeney      
14 Casey White      
15 Kris Stone      
16 Dominick Van Veen      
17 Anthony Marsicano   Renton, WA 401395   
18 Caleb Peters   Omaha, NE 407261   
19 Matt Dealy      
20 Colton Williams   Wallace, CA 196157   
21 Dane Turnbull      
22 Erik Zoba      
23 Kevin Sinfield   Woodinville, WA 379840   
24 Connor Barrett   Riverton, UT 354750   Summit Utah Devo
25 Alexander Wamsley   Spokane, WA 353926   
DNF Mason Prendergast      
DNF Joel Lavin   Seattle, WA 403743   

Men - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Westen Potter      
2 Justin Fernandez      
3 Aric Duncan   Ellensburg, WA 213256   
4 Nick Freedman      
5 Charlie Leese      
6 Dylan Bibbins      
7 Kody Clark   Duvall, WA 418330   
8 Jared Kuenzi   Independence, OR 403914   
9 Ryan Bowen      
10 Chase Myers      
11 Bryson Welsh   Bellingham, WA 409341   
12 Alex Zbarazky   Seattle, WA 283841   
13 James Wadkins   Chelan, WA 411439   
14 David Sohoenmahers      
15 Mike Lawless   Groveland, MA 153858   
16 Kyle Barrett   North Salem, NY 296926   
17 Jeremy Fetsko   Maple Valley, WA 390717   
18 Justin Lind      
19 Cole Gregg   Issaquah, WA 263650   
20 Bryan Flynn      
21 Dylon Gere      
22 Colby Robbits      
23 Derek Bronson   Bellingham, WA 157431   
24 Jordan Recchia   Sammamish, WA 281442   
25 Bryan Boliek      
26 Sean Machen      
27 Erik Richardson      
DNF Brian Gisle      
DNF Jordan Reed      

Men - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Melton   Leavenworth 428939   
2 Tristyn Duerv      
3 Jed Murphey   Ronald Wa 400969   
4 Jerry Villalovos      
5 Patrik Zuest   Bend, OR 222093   
6 Brian Frost      
7 Andrew Claiborn      
8 James Hiester      
9 Rory McLeod      
10 Tanner Hensley      
11 Brett Porter   Camano Island, WA 366895   
12 Joe Reed      
13 Paul Schmierer      
14 Phil Lewis      
15 Mitch Falkner   Camano Island, WA 371031   
16 William Trice   Seattle, WA 163540   
17 Travis Klaas      
18 Dustin Rogers      
19 Eric Van Steen      
20 Michael Frank   Clintondale, NY 283100   
DNF William Porter      
DNF Andrew Furgeson      
DNF Pip Mesion      

Men - CAT 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Wolfkill   Kirkland, WA 91267   
2 Corbin Crimmins   Hood River, OR 80075   
3 Keith Browne   Snohomish, WA 5182   
4 Chad Parson   Kent, CT 135670   
5 Scott Boggs      
6 Ralph Havens   Seattle 15456   
7 Tim Lieb      
8 Sean Kans      
9 Monny Williams      
10 Lance Vein Loon      
11 David Randall      
12 Mitchell Schmidt   Portland, OR 150667   
13 Colin Brissey      

Men - CAT 2 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Denisen      
2 Bill Kieffer      
3 Bruce Bibbins      
4 Todd Mcarthy      
5 Rick Gale      
6 Dan Guerman      
7 Ron Kocol      

Men - CAT 1 - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Craig   Sherwood, OR 358070   
2 Bjorn Mejlaendel      
3 Joe Rager      
4 Eric Harvey      
5 Joshua Randall      
6 Kye Refvem   Fall Cityfall City, WA 365017   
7 Brett Gilkay      
DNF Kasper Dean   Olympia, WA 403318   

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harrison Phelps   Sammamish, WA 261547   
2 Curtis Hoffman   Kirkland, WA 378429   
3 Alex Cocco   Gorizia It 322850   University of Oregon
4 Nate Cheney      
5 Stuart Gold      
6 Cameron Hoefer   Woodinville, WA 302528   
7 Paul Mayes      
8 Rays Ewing      
9 Ryan Van Noy      
10 Brian Davison   Bellingham, WA 379122   
11 Kyle Hanley   Bellevue, WA 269395   
12 Julian Hennessey   Seattle, WA 276794   
13 William Floyd      
14 Dan Zeller   Snohomish, WA 375106   
15 Foinn Corcoran-Tadd      
16 Kris Christensen   Kirkland, WA 259558   
17 Austen Bowman   Anacortes, WA 397216   
18 Cory Yalowicki   Lynnwood, WA 399729   
19 Clinton Overman   Bellingham, WA 292852   
20 Forrest Taylor   Newman Lake, WA 333198   
21 Barry Lunden   Spokane, WA 268173   
22 Andrew Frink   Redmond, WA 244580   

Men - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Kemp   Shoreline, WA 191554   
2 nathan Mcdonald   Snohomish, WA 401310   
3 Sam Larson   Sacramento, CA 314976   
4 Andrew Knott   Enumclaw, WA 312446   
5 Daniel Falconi   Bellevue, WA 376787   
6 Cullen Prokop   North Bend, WA 396986   
7 Jeff Rees   Spokane Valley, WA 93452   The Bike Hub
8 Jason Peovins      
9 Tom Ford   Leavenworth, WA 135752   
10 Jason Queen   Port Townsend , WA 180096   
11 Joseph Rager      
12 Josh Nolhog      
DNF Ben Dixon      
DNF Nicholas Dumas   Leavenworth, WA 412174   

Men - CAT 1 - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Robbins      
2 Gene Hamilton   Morrison, CO 14808   
3 Brad Delzer   Gresham, OR 137087   
4 Mike Estes   Beaverton, OR 263896   
5 Nolan Byers      
6 Andrew Pickering   Woodinville, WA 312444   
DNF Andy Voight      

Men - PRO - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kent Billingsley      
2 Evan Geankoplis   Goldriver, CA 290045   
3 Trevor Parson      
4 Thomas Ravina   Novato, CA 226975   
5 Lucas Chalcraft   Bonney Lake, WA 368537   
6 Shaums March   Sumas, WA 99673   
7 Chris Ravina      
8 Adam Ransavage   North Bend, WA 292601   
9 Spencer Burback      
10 Alex Pfiffner   Bend, OR 303088   
11 Jake Grob   Kirkland, WA 265425   Wheel Sport East
12 Philip Ott      
13 Jonathan Allyn   Kent, WA 310191   
14 Evan Gilsdorf   Sammamish, WA 247503   
15 Anthony Leonarduzzi   Snoqualmie, WA 303673   
16 Keith Thompson   Issaquah, WA 35447   
17 Anthony Brownrigg   Seattle, WA 209401   
18 Matt Patterson      
19 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA 228041   
20 Bob Stenson      
21 matt Orlando      
22 Steve Meza   Chino Hills, CA 94417   
23 Kevin Littlefield   Auburn, WA 311006   
24 Victor Smith   Anacortes, WA 344722   

Women - CAT 3 - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Muggli      
2 Kelina Wong      
3 Katie Sinfield      
DNF Karen Metcalfe   Edmonds, WA 283143   CBC Racing

Women - CAT 2 - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Parish      
2 Hannah Johnson   Lake Stevens Wa 413637   
3 Darcie Gray   Seattle, WA 422642   
4 Kirsten Fors      
5 Kjersti Christensen      
6 Linnea Rooke      
7 Katie Hensien   Redmond, WA 411925   
8 Kaitlyn Melvin      
9 Trish Griffen      
10 Sarah Hopkins      

Women - CAT 1 - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Taylor   Jackson Hole 412040   
2 Julie Istvan   Leavenworth, WA 414630   
3 Kristian Pruitt      

Women - PRO - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jaime Rees   Spokane Valley, WA 228046   The Bike Hub
2 Britney White   Bellingham, WA 228926   
3 Michelle Benson      
4 Adrian Hopkins   Snoqualmie, WA 362102   
5 Shelby Reilly   Gresham, OR 263084   
6 Karen O'Connell   Seattle, WA 141210   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOShimanoBonk BreakerUSACDFCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee