Race Results for
Shamrocks CX
Rosemount, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/06/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1226.12 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438   
2244.07 Barry Tungseth   Stillwater, MN 211935   SilverCycling
3262.03 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774   Flat City Cycling Club Inc.
4279.99 Truman Purdy   River Falls, WI 242901   
5297.95 Robert Marhefke   River Falls, WI 22498   
6315.91 Jason Fife   New Prague, MN 198104   KCOI Boulevard
7333.87 Moran Pease   Minneapolis, MN 405891   
DNS Ryan Redetzke   Northfield, MN 199518   Silver Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1207.77 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN 149743   Kenwood Racing
2223.22 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416   
3238.67 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   Hollywood Cycles
4254.12 Bart Hollaren   Rosemount, MN 333156   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
5269.57 Ryan Cate   Minneapolis, MN 161311   
6285.02 Kevin Brandt   Apple Valley, MN 350762   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1254.10 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN 147521   Kenwood Racing
2275.26 Wallace Alexander   Minneapolis, MN 193389   Kenwood Racing
3296.42 Peter Leugers   Minneapolis, MN 302609   
4317.58 Dan Inderieden   Minneapolis, MN 218333   
5338.74 Paul Zeigle   St. Louis Park, MN 56135   All-City X Fulton Racing
6359.90 Barry Schmitt   Eagan, MN 182024   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
7 Jon Dicus      
DNF Chris Sur   Minneapolis, MN 302904   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Porter   Woodbury, MN 358801   St Paul Bicycle Racing Club

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1157.51 Innokenty Zavyalov (1 - Cat1)   Minneapolis, MN 319002   Basso pb Tonka Cycle
2225.84 Josh Bauer (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 377510   
3294.18 Drew Wilson (2 - Cat2)   Rochester, MN 321766   CycloCarbon
4362.51 Brian Koeneman (3 - Cat2)   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1282.60 Peter Olejniczak   Roseville, MN 185493   Mitsubishi Laser/Grand Performance
2341.67 Tim Savre   St Paul, MN 371826   Freewheel Bike
3400.74 Matthew Prior   Minneapolis, MN 388901   
4459.80 Matthew Kurke   Rochester, MN 243687   

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1276.66 Thomas Wavrin   Henderson, MN 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2297.94 Robert Holmberg   Waverly, MN 294463   Sho-Air Minnesota Cycling Club
3319.23 Edison Foster (1 - Cat3)   Northfield, MN 358142   SilverCycling
4340.51 Truman Purdy (1 - Cat4)   River Falls, WI 242901   
5361.79 Tyler Olson (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 294937   Synergy
6383.07 Dominic Howes (3 - Cat3)   Minneapolis, MN 378752   
7404.36 Todd Thurmes (4 - Cat3)   Saint Paul, MN 340342   Freewheel Bike
8425.64 Anders Nienstaedt   Iron Mountain Mi 393349   
9446.92 Steve Pribyl (5 - Cat3)   Maplewood, MN 297161   
10468.20 Grant Harrison (6 - Cat3)   La Crosse, WI 309144   GP Velotek
11489.49 Mario Macaruso (7 - Cat3)   Minneapolis, MN 174187   
DNF Ted Martin      
DNF Nick Watts (Cat4)   St Paul, MN 352930   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label

Men - Cat 3/4 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1261.94 Todd Schmidt (1 - Cat3)   Hopkins, MN 31657   
2277.42 Jeremiah Andersen (2 - Cat3)   La Crosse, WI 356726   Brone's Bike Shop
3292.90 Michel Dalal (1 - Cat4)   Lakeville, MN 42458   
4308.37 Daniel Strese (3 - Cat3)   Bloomington, MN 247774   Flat City Cycling Club Inc.
5323.85 Bryan Gerding (4 - Cat3)   Minneapolis, MN 177126   All-City X Fulton Racing
6339.33 Paul Inkala (2 - Cat4)   Apple Valley, MN 245256   
7354.80 Jason Goldberg (5 - Cat3)   Saint Paul, MN 359   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
8370.28 Ted Clausen (6 - Cat3)   Grand Forks Nd 326712   All-City X Fulton Racing
DNF Gary Underdahl (Cat3)   Eagan, MN 244139   Twin Six

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1324.09 Truman Purdy (1 - Cat4)   River Falls, WI 242901   
2333.30 Michael Theiler (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 368462   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
3342.50 Steve Bailey (3 - Cat4)   Rochester, MN 379632   
4 Joel Ingvalsavy      
5360.92 Ben Oney (1 - Cat5)   Minneapolis, MN 416228   
6370.12 Kevin Brandt (4 - Cat4)   Apple Valley, MN 350762   
7379.33 Bruce Porter (5 - Cat4)   Woodbury, MN 358801   St Paul Bicycle Racing Club
8 Nathan Kremer      
9397.74 Logan Spader (6 - Cat4)   Chaska, MN 403339   
10406.95 Morgan Pease   Minneapolis, MN 405891   
11416.16 Dylan Randolph (7 - Cat4)   Apple Valley, MN 383215   
12 Nick Voss      
13 Mike Busher      
14 Reid Bartels      
15452.98 Kent Furois (8 - Cat4)   Falcon Heights, MN 341008   Gopher Wheelmen
16462.19 Theodore Halvorson (9 - Cat4)   Minneapolis, MN 388804   
17 Paul Peterson      
18 Peter Goss      
19 Mitchell Chetterton      

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Curtis   Saint Paul, MN 348506   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Men - Junior - <15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Stas Bednarski      

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1144.19 Jennifer Nowlin (1 - Cat2)   Plymouth, MN 281920   Power Fix CX
2270.16 Carol Jeane Sansome (2 - Cat2)   Eagan, MN 211756   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
3396.13 Corey Coogan Cisek (1 - Cat1)   Minneapolis, MN 261947   Power Fix CX

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1344.67 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Girl Fiend Cycling Team
2437.22 Jennie Zhu   Minneapolis, MN 343332   Joyride
3529.78 Heather George   Apple Valley, MN 293715   Birchwood/GIS

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1441.80 Heidi Goodson (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 256635   
2477.26 Ivy Andersen (1 - Cat4)   La Crosse Wi 376065   River Valley Cycling Club- RVCC
3512.71 Tina Stiller (2 - Cat4)   Sioux Falls, SD 411717   Central Plains Cycling
4 Nikole Trader      
5583.62 Kate Braun (3 - Cat4)   Lakevillel, MN 416635   

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN 302230   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Women - Junior - <15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cecilia Andersen   La Crosse, WI 412887   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerSierra NevadaCUORESpyUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee