Race Results for
sculpture cross
shafer, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/24/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1187.17 Matt Leizinger   Minnetonka, MN0:46:28.0 284245  236 All-City
2211.18 Isaac Young   Minneapolis, MN0:46:46.9 326552  238 
3235.19 montedirks dirks   Minneapolis, MN0:46:54.3 285560  227 Twin Six
4259.20 Daniel Wheeler   St. Paul, MN0:48:10.7 227791  245 Gopher Wheelmen
5283.21 Daniel Strese   Bloomington, MN0:48:26.4 247774  211 Flat City Cycling Club Inc.
6307.21 Adam Rambow   Saint Paul, MN0:49:16.1 302222  229 Crossniacs
7331.22 Michael Kokotovich   Vadnais Heights, MN0:50:14.3 367488  259 
8355.23 Joel Swenson   Bloomington0:46:59.9 382734  235 All-City
9379.24 Patrick Greehan   Duluth, MN0:50:23.5 325172  239 Velo Duluth
10403.25 Nickolas Monson   Duluth, MN0:51:20.6 418323  240 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1362.17 Nick Gordon   Chanhassen, MN0:25:12.0 364797  224 Minnesota Junior Cycling Inc.
2415.35 Adam Vail   Minnetonka, MN0:26:29.9 388426  221 Minnesota Junior Cycling Inc.
3468.52 Mikael Ellingson   Hopkins, MN0:27:00.1 417464  228 
4521.69 Peter Moore   Saint Paul, MN0:31:44.7 406570  231 sub11 Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1165.47 Jesse Rients   Shakopee, MN0:59:29.9 147524  262 Trek Cyclocross Collective
2178.80 Daniel Jansen   Minnetonka, MN1:01:05.8 17677  275 Hollywood Cycles
3192.13 Bart Hollaren   Rosemount, MN1:01:08.6 333156  230 Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
4205.45 Mark Mlinar   Hutchinson, MN0:57:58.0 48557  273 Minneapolis Bicycle Racing Club
5218.78 Andy Reichert   Minneapolis, MN0:59:35.5 49810  257 Birchwood/GIS
6232.11 Ryan Cate   Minneapolis, MN0:59:46.3 161311  282 0
7245.43 Adam Staufenberg   Plymouth, MN1:00:08.8 146505  265 Revolution Cycle/Twin Six
8258.76 William Kuster   Anoka, MN1:00:59.4 59499  270 0
DNF Jay Henderson   Minneapolis, MN0:23:17.1 15779  271 Hollywood Cycles

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1205.79 Paul Schoening   Plymouth, MN0:46:31.1 31734  234 Mt. Borah Epic Team
2220.98 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN0:47:14.4 147521  237 Kenwood Racing
3236.17 Jon Friedell   Minnetonka, MN0:48:01.1 194324  243 Kenwood Racing
4251.35 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN0:48:24.3 147307  255 Crossniacs
5266.54 Bryan Harwood   Minneapolis, MN0:49:32.3 139651  252 Boulder Cycle Sport
6281.73 Scott Robertson   Minneapolis, MN0:50:00.5 75507  246 G.S. Circo Azzurro
7296.92 Matt Huron   Saint Paul, MN0:50:08.9 17220  250 Kenwood Racing
8312.11 Stuart Benson   Shafer, MN0:46:37.6 100413  258 
9327.29 Barry Schmitt   Eagan, MN0:47:08.0 182024  247 Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
DNF Peter Leugers   Minneapolis, MN0:45:37.2 302609  254 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1274.94 Mark Rathbun   Elk River, MN0:49:34.4 149700  256 Minnesota Cycling Team
2378.71 Robert Ogren   Bloomington, MN0:47:53.6 232145  226 The Fix Studio
3482.48 Tom Bengel   St Paul, MN0:52:10.5 200781  233 Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1124.72 Patrick Lemieux (1 - Cat1)   Saint Paul, MN0:57:43.3 210769  248 St Paul Bicycle Racing Club
2133.64 Craig Faulkner (2 - Cat1)   Mendota Heights, MN0:58:01.0 244650  260 Crossniacs
3142.57 Innokenty Zavyalov (3 - Cat1)   Minneapolis, MN0:58:36.9 319002  277 Minnesota Cycling Team
4151.49 Matthew Allen (1 - Cat2)   Minneapolis, MN0:59:26.0 200426  268 Behind-Bars/LGR
5160.41 Charles Simacek (2 - Cat2)   Minneapolis, MN0:59:55.6 230406  274 Freewheel Bike
6169.33 Oliver Vrambout (4 - Cat1)   Bayport, MN1:00:15.2 121438  278 
7178.25 Brendan Bellew (3 - Cat2)   New Prague, MN1:03:21.0 313010  263 Angry Catfish
8187.18 Matt Leizinger (4 - Cat2)   Minnetonka, MN1:00:18.6 284245  236 All-City
9196.10 Ryan Marsel (5 - Cat2)   Minneapolis, MN0:57:52.4 313268  269 Behind-Bars/LGR
DNF Dominic Talerico (Cat1)   Saint Paul, MN0:52:00.0 385899  261 Angry Catfish
DNF Samuel Bramel (Cat2)   Little Canada, MN0:34:18.0 291951  279 Minnesota Cycling Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1251.92 Chris Van Ert   Saint Paul, MN0:57:45.8 230802  253 Peace Coffee Racing
2313.26 Dave Fetters   Minneapolis, MN0:58:35.6 266342  218 Twin Six
3374.60 Andrew Barlage   Hopkins, MN1:00:16.5 301985  266 All-City
4435.94 Grant Flick   Minneapolis, MN0:58:48.7 390956  220 0

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1314.04 Eric Brekke   St. Paul, MN0:40:28.0 173988  202 Omnium Racing
2332.00 Steve Pribyl (1 - Cat3)   Maplewood, MN0:42:42.0 297161  201 
3349.95 Nat McIntyre (1 - Cat4)   Minneapolis, MN0:43:49.1 360271  208 Category 6 Racing Squad
4367.90 Grant Flick (2 - Cat3)   Minneapolis, MN0:44:12.4 390956  220 
5385.86 Andrew Holien (2 - Cat4)   Virginia Minnesota0:45:15.1 386297  206 
6403.81 Christian Huseby (3 - Cat4)   Saint Paul, MN0:45:48.3 346510  209 Omnium Bike Shop
7421.76 Aaron Collins (4 - Cat4)   Minneapolis, MN0:45:51.9 375461  210 Top Natchez Racing
8439.72 Derek Van De Velde (3 - Cat3)   Minneapolis, MN0:47:22.7 360270  213 Omnium Bike Shop
9457.67 Mark Leppke (5 - Cat4)   Minneapolis, MN0:44:12.2 267806  219 Behind-Bars/LGR

Men - Cat 3/4 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1235.24 Dave Fetters   Minneapolis, MN0:41:08.3 266342  218 Twin Six
2256.02 Brian Kozicki (1 - Cat3)   Saint Louis Park, MN0:41:41.7 164415  212 Top Natchez Racing
3276.80 Daniel Strese (2 - Cat3)   Bloomington, MN0:43:17.3 247774  211 Flat City Cycling Club Inc.
4297.58 William Dick (3 - Cat3)   Minneapolis, MN0:43:50.0 360265  215 Top Natchez Racing
5318.36 Jeff Damm (1 - Cat4)   Minneapolis, MN0:44:28.9 360269  203 
6339.14 Paul Inkala (2 - Cat4)   Apple Valley, MN0:44:46.9 245256  207 
7359.92 Ken Earley (3 - Cat4)   Minneapolis, MN0:45:09.7 381525  217 
8380.70 John Hoch (4 - Cat4)   Minneapolis, MN0:41:37.7 313730  204 Birchwood/GIS
DNF Mark Halstrom (Cat4)   Sartell, MN0:35:39.9 282297  214 Revolution Cycle/Twin Six

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Easton   0:28:56.5  283 
2316.98 Samuel Westlake (1 - Cat4)   Farmington0:29:11.0 375888  284 Minnesota Junior Cycling Inc.
3329.62 Will Curtis (2 - Cat4)   Saint Paul, MN0:29:29.7 348506  290 Minnesota Junior Cycling Inc.
4342.26 Kevin Brandt (3 - Cat4)   Apple Valley, MN0:29:54.7 350762  288 
5354.91 Daniel Burkhardt (4 - Cat4)   Naperville0:30:17.1 365180  232 
6367.55 Loren Gordon (5 - Cat4)   Chanhassen, MN0:30:18.1 364796  223 
7 Justin Aktkinson   0:30:22.7  291 
8392.83 Nick Gordon (6 - Cat4)   Chanhassen, MN0:30:28.7 364797  224 Minnesota Junior Cycling Inc.
9405.47 Peter Akimoto (1 - Cat5)   St. Paul0:30:49.1 92847  281 All-City
10418.11 Mark Westlake (7 - Cat4)   Farmington, MN0:31:08.5 37824  285 Silver Cycling
11430.76 Adam Vail (8 - Cat4)   Minnetonka, MN0:31:27.1 388426  221 Minnesota Junior Cycling Inc.
12443.40 Jeff Haye (9 - Cat4)   Minneapolis0:31:27.2 385691  287 
13456.04 Logan Spader (10 - Cat4)   Chaska, MN0:31:48.7 403339  276 
14468.68 Brad Ingles   Saint Paul, MN0:32:07.6 387389  293 
15481.32 Peter Goss   Minneapolis, MN0:32:51.7 417948  294 
16493.96 Chris Petersen (2 - Cat5)   Minneapolis, MN0:33:14.4 416375  272 
17506.60 Shaun Flynn   Elk River0:33:57.8 199165  289 
18519.25 Tim Peissig   Bloomington, MN0:29:36.6 418346  280 
19531.89 Jenna Westlake (11 - Cat4)   Farmington, MN0:30:52.2 388767  286 Minnesota Junior Cycling Inc.
20 Paul Bernhardt   0:36:55.7  292 

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1142.01 Jennifer Nowlin (1 - Cat2)   Plymouth, MN0:48:07.1 281920  241 The Fix Studio
2261.35 Carol Jeane Sansome (2 - Cat2)   Eagan, MN0:48:17.3 211756  242 Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
3380.69 Linda Sone (3 - Cat2)   Northfield, MN0:49:05.9 224939  267 Crossniacs

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1342.07 Kelly Catlin   Arden Hills0:48:19.7 383424  264 Gopher Wheelmen
2396.73 Stacy Kalemkiarian   Stillwater0:50:57.2 355070  251 The Fix Studio
3451.39 Denise Ward   Minneapolis, MN0:51:49.6 69854  244 
4506.05 Gwen Jorgensen   St Paul, MN0:52:14.5 357491  249 

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1402.20 Rebecca Ireland (1 - Cat3)   Minneapolis, MN0:28:02.2 400432  205 Birchwood/GIS
2457.51 Sarah Pritzker (1 - Cat4)   Minneapolis, MN0:28:12.9 232875  225 
3512.83 Valerie McGoldrick (2 - Cat4)   Deephaven, MN0:33:07.5 302230  222 Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Kate Van De Velde   0:27:38.6  216 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpySierra NevadaCUOREShimanoUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee