Race Results for
Icebreaker Time Trial
Auburn, WA
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 03/01/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1500.19 Chad Clarke   Bellingham, WA22:20.37 263383   Shuksan Velo Club Race Team
2503.00 Rick Benson   Seattle, WA23:08.07 3371   Fischer Plumbing Cycling Team
3505.81 Ronald Sielinski   Redmond, WA23:31.06 260190   Therapeutic Associates Racing
4508.62 Larry Boyer   Seattle, WA23:38.52 268153   Seattle Super Squadra
5511.43 David Gordon   Olympia, WA23:44.10 279863   Olympia Orthopaedic Associates
6514.24 Craig Hammond   Mercer Island, WA23:46.50 264726   Bikesale.com
7517.05 John Kodin   Bellingham, WA23:52.41 244157   Shuksan Velo Club
8519.86 Robert Ripley   Seattle, WA23:58.64 393647   HSP
9522.67 Jeff Pfost   Seattle, WA24:16.29 67360   Cycle U / Apex Racing
10525.48 Mark Clyde   24:33.46 425516   
11528.29 Timothy Purcell   Bellevue, WA24:43.52 45820   Fischer Plumbing Cycling Team
12531.10 Mark Franks   North Bend, WA24:52.19 183911   Cycle U / Apex Racing
13533.91 John Hadden   Olympia, WA25:25.29 151086   Olympia Orthopaedic Associates
14536.72 Michael Smith   Covington, WA25:31.52 260672   Bike Masters- WA
15539.53 Patrick Powers   Olympia, WA25:35.97 364956   Olympia Orthopaedic Associates
16542.34 Larry Baker   University Place, WA25:38.68 258014   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
17545.15 Glenn Brihagen   Seattle, WA25:44.51 304646   Cycle U / Apex Racing
18547.96 Gary Hocking   Kirkland, WA25:46.15 271937   Union Bay Cycling/Bikesale.com
19550.77 Steven Curry   Yelm, WA25:52.79 216208   Tacoma Bike
20553.58 David Barrett   Tacoma, WA25:57.81 377951   
21556.39 Steve Matson   Tacoma, WA25:59.98 171544   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
22559.20 Chris Wood   Maple Valley26:09.49 389465   Fischer Plumbing Cycling Team
23562.01 Richard Daifuku   Mercer Island, WA26:10.23 237201   
24564.82 Dan Austad   Silverdale, WA26:17.51 268436   Team Hammer Nutrition
25567.63 John Rombold   Bellingham, WA26:20.15 374507   Shuksan Velo Club Race Team
26570.44 Kim Schademan   Bellevue, WA27:17.85 70888   
27573.25 Mark Follmer   Renton, WA27:17.92 225619   4 Corners Cycling
28576.06 Jeffrey Patterson   University Place, WA27:23.20 47123   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
29578.87 Dale Harless   Bellevue, WA27:54.31 57571   Apex Racing Team
30581.68 Robert Dallain   Bellevue, WA28:28.38 303862   
31584.49 Gary Schmitt   Kirkland, WA30:01.00 425960   
32587.30 Darol Tuttle   Tacoma, WA31:45.17 236488   SCCA/Starbucks Cycling
33590.11 Stephen Strader   Bellevue, WA31:56.26 303010   

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1269.99 Ian Crane   Seattle, WA20:26.20 184284   UCI CT: Jamis Hagens Berman
2286.83 Colby Wait-Molyneux (1 - Cat1)   Vancouver, WA21:22.33 293479   Hagens Berman U-23
3303.67 Dustin Van Wyck (1 - Cat2)   Seattle, WA21:22.52 229254   HSP
4320.51 Bill Booth (2 - Cat2)   Seattle, WA21:34.84 333350   Cycle U / Apex Racing
5337.35 Brian Hitchcock (2 - Cat1)   Seattle, WA21:59.29 284741   HSP
6354.19 Steven Wilssens (3 - Cat1)   Bothell, WA22:13.20 287991   Audi
7371.03 Ian Baldwin (4 - Cat1)   Bellingham, WA22:23.45 282722   Broadmark Capital
8387.87 Bradford Kilcline (3 - Cat2)   Kirkland, WA22:29.94 254141   HSP
9404.71 Jeffrey Gaeckle (4 - Cat2)   Olympia, WA22:40.08 12621   Olympia Orthopaedic Associates
10421.55 Aaron Shaw (5 - Cat1)   Seattle, WA22:44.13 128315   HSP
11438.39 Jason Bethel (5 - Cat2)   Seattle, WA22:44.38 169273   Garage Racing
12455.23 Stephen Gavette (6 - Cat2)   Seattle22:49.50 382864   Cycle U / Apex Racing
13472.07 Jason Cemanski (7 - Cat2)   Waterloo Wi22:55.95 318408   Cycle U / Apex Racing
14488.91 Pj Bauser (8 - Cat2)   Seattle, WA23:20.85 332266   Hagens Berman Cycling
15505.75 David Chipchase (9 - Cat2)   Dupont, WA23:37.16 220071   Olympia Orthopaedic Associates
16522.59 Nathaniel Pitts (10 - Cat2)   Seattle, WA23:44.55 304664   HSP
17539.43 John O'Donnell (11 - Cat2)   Seattle, WA23:55.41 100146   Keller Rohrback Cycling
18556.27 Kyle Lyman (12 - Cat2)   Seattle, WA25:32.56 250341   SCCA/Starbucks Cycling
19573.11 John Wolters (13 - Cat2)   Seattle, WA25:32.85 287592   Tenspeed Hero / J.P. Graziano
20589.95 Bryan Urakawa (14 - Cat2)   Seattle, WA26:19.31 235138   Fischer Plumbing Cycling Team

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1494.19 Travis Biechele (1 - Cat2)   Seattle, WA22:58.90 294358   Cycle U / Apex Racing
2542.10 Anthony Carroll (1 - Cat3)   Seattle, WA25:14.34 331670   SCCA/Starbucks Cycling
3590.01 Daniel Doran (2 - Cat3)   Seattle, WA29:04.99 268282   HSP

Men - Cat 1/2/3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1437.72 Tim Smith (1 - Cat2)   Olympia, WA22:00.34 241621   SCCA/Starbucks Cycling
2451.56 Todd Herriott (1 - Cat1)   Seattle, WA22:05.00 50707   Health Net Cycling Team TTlll
3465.40 Emil Marcetta   Vancouver22:23.78 380476   
4479.24 Matthew Hill (2 - Cat1)   Seattle, WA22:29.36 131504   Garage Racing
5493.08 Jeffrey Reed (2 - Cat2)   Lake Stevens, WA22:35.35 297596   SCCA/Starbucks Cycling
6506.92 Sean Phillips (3 - Cat2)   Bellevue, WA22:42.05 274488   Garage Racing
7520.76 Alex Rosenast (4 - Cat2)   Seattle, WA23:03.01 196878   Garage Racing
8534.60 Eric Schuman (5 - Cat2)   Seattle, WA23:27.86 52882   TĂȘte de la Course Cycling
9548.44 Martin Turek (6 - Cat2)   North Bend, WA23:42.42 336434   Este Racing
10562.28 Zqwan Peterson (1 - Cat3)   Seattle25:02.84 109655   Cucina Fresca Cycling Team
11576.12 Dennis Bartlett (2 - Cat3)   Seattle, WA25:42.55 49565   bikesport racing team
12589.96 Gary Lardizabal (7 - Cat2)   Seattle, WA28:16.47 47132   bikesport racing team
DNS Jason Connell (Cat2)   Lynnwood, WADNS 305679   Cycle U / Apex Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1497.38 Aaron Griffith   Kent, WA23:02.18 305626   SCCA/Starbucks Cycling
2502.83 Birkin Owart   Ellensburg, WA23:18.20 374934   Audi
3508.28 Ludo Max   Seattle, WA23:20.27 355916   HSP
4513.73 Bart Hawkinson   Seattle, WA23:20.88 272789   Therapeutic Associates Racing
5519.18 Kelly Jablonski   23:34.48 395750   
6524.63 Jesse Nofziger   Issaquah, WA23:37.57 307040   SCCA/Starbucks Cycling
7530.08 Bart Heer   Woodinville, WA23:38.08 256032   SCCA/Starbucks Cycling
8535.53 Michael Spring   Seattle23:56.94 242900   Audi
9540.98 Benjamin Peterson   Seattle, WA24:05.80 354994   Audi
10546.43 Mathew Waterfall   Auburn, WA24:10.25 395059   Tacoma Bike Racing Team
11551.88 Erik Spring   Bellevue, WA24:36.49 306633   Audi
12557.33 Ayden Young   Olympia, WA24:52.05 361728   Audi
13562.78 Tim Farrell   Seattle, WA25:01.73 292499   Audi
14568.23 Avi Mahan   Seatac, WA25:14.52 210067   Team Steam
15573.68 Alex Votry   Edmonds, WA25:30.60 330594   Therapeutic Associates Racing
16579.13 Cameron Forsythe   Woodinville, WA25:44.60 12059   SCCA/Starbucks Cycling
17584.58 Joseph Skokan   Seattle, WA25:44.69 289466   Bikesale.com
18590.03 Daniel Doran   Seattle, WA25:53.26 268282   HSP
DNS Roger Honz   Seattle, WADNS 54763   Cycle U / Apex Racing
DQ Cooper Rombold   Bellingham, WADQ 371675   Shuksan Velo Club Race Team

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1528.04 Jack Toland (1 - Cat4)   Kirkland Wa22:14.43 401078   
2529.52 Volodymyr Kuzmenko   Kirkland22:22.11 378217   Este Racing
3531.00 Sean Mcgraw (2 - Cat4)   Seattle22:54.91 385661   Hagens Berman-Society Consulting
4532.48 Eric Reid   Dupont, WA23:11.52 308612   CBC Racing
5533.96 Leigh Thurgood   Seattle, WA23:17.16 393590   Hagens Berman-Society Consulting
6535.44 Jon Moen (1 - Cat5)   Spokane, WA23:21.85 276596   
7536.92 Chris Ragsdale (3 - Cat4)   Seattle, WA23:48.10 393291   Cycle U / Apex Racing
8538.40 Lloyd Lints (4 - Cat4)   Seattle, WA23:57.87 308009   Cucina Fresca Cycling Team
9539.88 David Crawford (5 - Cat4)   Orting, WA24:22.66 395835   Tacoma Bike Racing Team
10541.36 Bradley Dean   24:26.95 395722   
11542.84 Zach Houvener   Seattle, WA24:28.72 383409   Audi
12544.32 Eric Lavin   Sammamish Wa24:29.69 426557   
13545.80 Dan Warner (6 - Cat4)   Seattle, WA24:36.65 183430   Blue Rooster/ScanSnap
14547.28 Abdean Smith (7 - Cat4)   Spokane Wa24:43.88 396538   Baddlands Cycling Club
15548.76 Andrew Sanders (8 - Cat4)   Bremerton24:52.65 420249   
16550.24 Tobias Holgers (9 - Cat4)   Seattle, WA25:13.08 418251   Garage Racing
17551.72 Larry Baker (10 - Cat4)   University Place, WA25:17.15 258014   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
18553.20 Sam Uhlman   Redmond, WA25:18.45 423833   
19554.68 Jonathan Kamke (11 - Cat4)   Puyallup, WA25:21.56 396211   Blue Rooster/ScanSnap
20556.16 Eamon Rutledge (12 - Cat4)   Seattle25:21.57 401488   bikesport racing team
21557.64 Josh Adams   Puyallup25:28.85 396762   
22559.12 Kyle Deline (13 - Cat4)   Boise, ID25:29.39 423604   SCCA/Starbucks Cycling
23560.60 James Mckee (14 - Cat4)   Seattle, WA25:34.57 418560   Cycle U / Apex Racing
24562.08 Jeff Nyman (2 - Cat5)   Bellingham, WA25:47.62 254001   Shuksan Velo Club Race Team
25563.56 Geoffrey Murray (15 - Cat4)   Seattle, WA25:56.91 416349   SCCA/Starbucks Cycling
26565.04 Steven Glasgow (16 - Cat4)   Issaquah, WA26:08.65 305268   Hagens Berman-Society Consulting
27566.52 Damon Wyatt (17 - Cat4)   Flemington Nj26:23.69 351524   bikesport racing team
28568.00 Gareth Adams (3 - Cat5)   Olympia, WA26:42.91 425953   
29569.48 Brad Marshall (4 - Cat5)   Bainbridge Island, WA26:53.09 369459   Blue Rooster/ScanSnap
30570.96 Christopher Dixon   Bainbridge Island, WA27:11.57 374373   
31572.44 Scott Stout (18 - Cat4)   Sammamish, WA27:12.01 297455   Hagens Berman-Society Consulting
32573.92 Timothy Backoff (19 - Cat4)   Seattle, WA27:12.06 387433   Blue Rooster/ScanSnap
33575.40 David Mckinnie (20 - Cat4)   Seattle27:54.35 384556   Cycle U / Apex Racing
34576.88 Edgar Vanlieshout (21 - Cat4)   Kingston, WA27:55.55 361015   Hagens Berman-Society Consulting
35578.36 Gary Magonigle (5 - Cat5)   Olympia28:01.70 401671   Baddlands Cycling Club
36579.84 Jesse Llona (6 - Cat5)   Lynnwood, WA28:05.79 417939   Cycle U / Apex Racing
37581.32 Gordon Tangen (7 - Cat5)   Shoreline, WA28:48.26 420226   Cycle U / Apex Racing
38582.80 Kevin Ireland   Seattle, WA29:11.36 426469   
39584.28 Jacob Kallman (8 - Cat5)   Puyallup, WA29:55.46 305196   
40585.76 Standley Douglas   Martha Lake30:07.51 396823   
41587.24 Aaron Vorhies (22 - Cat4)   Spokane, WA31:30.98 168524   US Military Cycling Team
42588.72 Jed Stremel (23 - Cat4)   Seattle, WA32:27.61 418929   Audi
43590.20 Michael Decker (9 - Cat5)   Camas, WA36:37.21 421664   
DNS Bruce Hoff (Cat5)   Bothell, WADNS 371665   Herriott Sports Performance
DNS Kyle Mattson (Cat4)   Seattle, WADNS 289263   Kryki Sports
DNS Alexander Perezpaz (Cat4)   Seattle, WADNS 325726   Cycle U / Apex Racing

Men - Cat 4/5 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Brian Falkowski (1 - Cat4)   Maple Valley, WA23:16.21 398109   
2547.14 Joshua Simmons (2 - Cat4)   Lakewoodlakewood, WA23:59.55 366292   Old Town Bicycle (OTB)
3554.28 Peter Super (1 - Cat5)   Issaquah, WA24:09.49 381072   Hagens Berman-Society Consulting
4561.42 Justin Chan (2 - Cat5)   Edmonds, WA25:54.62 340776   Slalom Consulting Racing
5568.56 Joseph Hall (3 - Cat4)   Seattle, WA27:15.49 170569   Apex Racing Team
6575.70 William Trask (4 - Cat4)   Kirkland, WA27:44.34 389151   Audi
7582.84 Ryan Harasimowicz (3 - Cat5)   Bothell, WA28:53.14 358448   Blue Rooster/ScanSnap
8589.98 Kerry Mraz   Olympia, WA29:15.50 426276   

Men - Cat 4/5 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Brett Gaspers (1 - Cat4)   Edmonds, WA23:36.33 222902   Cycle U / Apex Racing
2542.50 Eric Reid   Dupont, WA24:00.87 308612   CBC Racing
3545.00 Steven Walker (2 - Cat4)   Bellevue, WA24:02.37 367426   Union Bay Cycling/Bikesale.com
4547.50 John Clouse (3 - Cat4)   Seattle, WA24:28.12 302850   Hagens Berman-Society Consulting
5550.00 Timothy Reinholtz (1 - Cat5)   Bellingham, WA24:42.25 244686   Shuksan Velo Club Race Team
6552.50 Clint Schneider (2 - Cat5)   Mercer Island24:47.13 426266   HSP
7555.00 Christopher Nelson (4 - Cat4)   Puyallup, WA25:19.46 239255   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
8557.50 Mark Rogers (5 - Cat4)   Woodinville, WA25:28.19 269636   Hagens Berman-Society Consulting
9560.00 Todd Mortensen (3 - Cat5)   Everett25:55.57 394010   
10562.50 Mark Watson (6 - Cat4)   Renton, WA26:12.55 422313   Fischer Plumbing Cycling Team
11565.00 David Inadomi (7 - Cat4)   Woodway, WA26:20.35 303930   SCCA/Starbucks Cycling
12567.50 James Buchanan (4 - Cat5)   Stanwood, WA26:23.70 405520   
13570.00 James Mckee (8 - Cat4)   Seattle, WA26:32.85 418560   Cycle U / Apex Racing
14572.50 Stewart Bowmer (9 - Cat4)   Bellingham, WA27:24.45 236751   Shuksan Velo Club Race Team
15575.00 Jim Wallingford (10 - Cat4)   Bellevue, WA28:04.22 401360   Cycle U / Apex Racing
16577.50 Lucas Beatty   Sammamish, WA28:06.51 398147   
17580.00 Doug Chapman   Seattle, WA28:19.31 270391   
18582.50 Harrison Magun (5 - Cat5)   Mercer Island, WA28:23.03 323844   
19585.00 Marty Lewis (6 - Cat5)   Seattle28:49.64 412266   Branford Bike
20587.50 Manek Mistry (7 - Cat5)   Olympia29:15.05 394526   Olympia Orthopaedic Associates
21590.00 Paul Kummerle (8 - Cat5)   Mill Creek, WA31:09.13 417585   

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Spranger   Seattle, WA36:04.86 327592   Rad Racing NW

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Luke Bolt   Lakewood Wa31:40.56 397575   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
2565.00 Alastair Magun   Mercer Island, WA32:42.80 317500   Cycle U
3590.00 Adrian Magun   Mercer Island, WA43:56.92 375179   Cycle U

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1539.92 Lewis Whiley   Olympia, WA24:30.91 351580   Rad Racing NW
2552.44 Layton Carroll- Novack   Seattle, WA24:36.77 368622   Cycle U / Apex Racing
3564.96 Jarrett Aregger   Kent, WA26:07.12 285209   Kenmore Velo
4577.48 Alexander West   Covington, WA26:43.52 278369   
5590.00 Liam Moore Tobiason   Seattle30:08.47 423039   Kenmore Velo

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Peterson   Seattle, WA23:42.57 354994   Audi
2 Thorsten Askervold   Lake Stevens, WA24:42.85 299287   HSP

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1408.07 Annemarije Rook (1 - Cat2)   Seattle, WA24:19.40 332470   Team Group Health
2426.20 Sara Youmans (1 - Cat1)   Ketchum, ID24:36.12 268528   JET Cycling
3444.33 Katherine Reinhart (2 - Cat2)   Southlake Tx24:41.30 286351   Puget Sound Cycling Club
4462.46 Jadine Riley (2 - Cat1)   Seattle25:10.66 187804   Team Group Health
5480.59 Michele Conrad (3 - Cat1)   Seattle, WA25:15.85 157480   Keller Rohrback Cycling
6498.72 Jennifer Burtner (4 - Cat1)   Olympia, WA25:27.89 273510   SCCA/Starbucks Cycling
7516.85 Vanessa Johnson (3 - Cat2)   Seattle , WA25:30.48 367844   SCCA/Starbucks Cycling
8534.98 Sarah Carroll (5 - Cat1)   Seattle, WA25:37.12 305968   SCCA/Starbucks Cycling
9553.11 Ivy Audrain (6 - Cat1)   Seattle, WA25:44.29 287816   Keller Rohrback Cycling
10571.24 Gina Kavesh (4 - Cat2)   Bellevue, WA26:11.01 65334   Union Bay Cycling/Bikesale.com

Women - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Beth Graff (1 - Cat3)   Gig Harbor26:28.41 178509   Old Town Bicycle (OTB)
2565.00 Jodie Bolt (2 - Cat3)   Lakewood, WA26:36.40 280723   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
3590.00 Amanda Mcnabb (3 - Cat3)   Lynnwood, WA28:53.87 236233   Team Group Health

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Carly Tu   Seattle, WA25:59.10 287548   Spokeswomen Racing
2545.56 Kristen Walker   Seattle, WA26:37.32 304902   Hagens Berman-Society Consulting
3551.12 Karen Kowalchyk   Snohomish, WA26:38.62 274641   Fischer Plumbing Cycling Team
4556.68 Alicia King   Seattle Wa26:47.38 368371   Hagens Berman-Society Consulting
5562.24 Jodie Bolt   Lakewood, WA26:59.07 280723   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
6567.80 Jessie Hickel   Auburn, WA27:54.59 58099   Fischer Plumbing Cycling Team
7573.36 Lb Kregenow   Seattle, WA28:05.13 239673   Team Group Health
8578.92 Elizabeth Peterson   Seattle, WA28:24.73 304994   Hagens Berman-Society Consulting
9584.48 Amanda Mcnabb   Lynnwood, WA28:49.27 236233   Team Group Health
10590.04 Eryn Maris   Buckley, WA31:03.94 264004   Spokeswomen Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Melissa Beams   Seattle, WA26:00.01 395150   Spokeswomen Racing
2541.79 Jennifer Santoyo   Seattle, WA26:02.12 397105   Bikesale.com
3543.58 Beth Pfost   Seattle, WA26:16.35 67361   SCCA/Starbucks Cycling
4545.37 Gina Estep   Renton, WA26:16.72 418465   
5547.16 Malia Greening   Issaquah, WA26:24.89 424909   Este Racing
6548.95 Julie Vieselmeyr   Seattle, WA26:40.18 397563   
7550.74 Lisa Worthington   Woodinville, WA26:56.86 236703   Union Bay Cycling/Bikesale.com
8552.53 Taldi Walter   Seattle , WA27:27.36 382959   Team Group Health
9554.32 Amanda Loser   Seattle, WA27:31.05 423738   SCCA/Starbucks Cycling
10556.11 Susanne Smith   Covington, WA27:35.63 272359   Bike Masters- WA
11557.90 Megan Fisher   Seattle, WA27:56.63 296182   Hagens Berman-Society Consulting
12559.69 Samantha Mazer   Kirkland, WA28:02.34 292944   Hagens Berman-Society Consulting
13561.48 Lisa Steppe   Seattle, WA28:18.93 394786   Bikesale.com
14563.27 Catherine Harley   Seattle, WA28:42.83 423964   Spokeswomen Racing
15565.06 Sydnie Heberling   Seattle Wa28:49.12 425562   
16566.85 Anamaria Popp   Seattle, WA28:58.04 400954   Hagens Berman-Society Consulting
17568.64 Mckayla Dunfey   Seattle29:08.49 215423   Team Group Health
18570.43 Eva Skone   Seattle, WA29:18.76 306108   Bikesale.com
19572.22 Beth Everhart   Seattle, WA29:28.03 379946   Union Bay Cycling/Bikesale.com
20574.01 Emily Ethen   Seattle, WA29:42.75 369659   Bikesale.com
21575.80 Jessica Jenkins   Redmond29:44.14 415552   
22577.59 Brenda Kasper   Bellevue30:38.86 412135   
23579.38 Emily Alexander   Okemos Mi30:43.00 392792   SCCA/Starbucks Cycling
24581.17 Stephanie Wilson   Hanoverton30:56.88 422429   
25582.96 Kathryn Kolan   Olympia, WA31:16.22 390988   
26584.75 Angela Reed   Woodinville, WA31:21.26 424338   Team Group Health
27586.54 Lavonne Wilson   Shoreline31:22.86 418957   Team Group Health
28588.33 Joanna Klimczak   Seattle, WA31:24.53 418987   Team Group Health
29590.12 Annie Bilotta   Seattle, WA31:43.56 412014   Team Group Health
DNS Mary-Lynne Williams   Seattle, WADNS 228134   Bikesale.com
DNS Tina Ziegler   Issaquah, WADNS 309658   

Women - Cat 4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Heather Yakely   Mead, WA25:52.88 379267   Methow Valley Cycling
2 Rochelle Murphy   26:29.75   
3543.44 Kathryn Beattie   Issaquah, WA27:01.47 347498   Fischer Plumbing Cycling Team
4545.16 Nicole Weiss   Seattle, WA27:12.07 324610   Team Group Health
5546.88 Beth Pfost   Seattle, WA27:20.43 67361   SCCA/Starbucks Cycling
6548.60 Susanne Smith   Covington, WA27:32.03 272359   Bike Masters- WA
7550.32 Kristy Andrews   Seattle, WA27:47.23 287181   Fischer Plumbing Cycling Team
8552.04 Kenda Super   Issaquah Wa27:47.99 395580   Hagens Berman-Society Consulting
9553.76 Christine Denis   Mercer Island, WA28:05.85 426377   HSP
10555.48 Ann Stover   Seattle28:09.02 424661   
11557.20 Colleen Welch   Olympia Wa28:11.61 390726   Olympia Orthopaedic Associates
12558.92 Nancy Abraham   Steilacoom, WA28:19.35 426549   
13560.64 Barbara Wilkie   Seattle, WA28:38.08 237047   SCCA/Starbucks Cycling
14562.36 Cindy Shepard   Snohomish, WA28:39.39 209020   
15564.08 Thury Gudmundsdottir   Seattle29:03.65 425610   Hagens Berman-Society Consulting
16565.80 Cindy Delamaza   Seattle, WA29:20.52 392873   Fischer Plumbing Cycling Team
17567.52 Mary Foster   Seattle, WA29:21.79 364847   Team Group Health
18569.24 Angela Cudone-Sheridan   Bainbridge Island, WA29:26.55 275104   SCCA/Starbucks Cycling
19570.96 Kelly Davis   Everett, WA30:22.31 393360   Team Group Health
20572.68 Olga Magun   Mercer Island, WA30:39.04 396740   
21574.40 Michaela Markusson   Seattle, WA30:45.18 292614   Union Bay Cycling/Bikesale.com
22576.12 Debbie Thomas   Olympia, WA31:05.77 393937   Olympia Orthopaedic Associates
23577.84 Susan Fleenor   Hollywood31:14.64 418524   Team Group Health
24579.56 Linda Park   Kent31:25.12 393546   Team Group Health
25581.28 Jean Fisher   Olympia, WA31:57.94 332986   Olympia Orthopaedic Associates
26583.00 Sandi Navarro   Kirkland, WA32:20.49 418533   Sound Velo Cycling Club/Team Group Health
27584.72 Melyssa Lynch   Issaquah32:30.98 419019   Team Group Health
28586.44 Ruth Gustafson   Edmonds Wa32:37.98 392042   Sound Velo Cycling Club
29588.16 Cindy Medlin   Olympia33:34.32 426436   
30589.88 Karen Steen   Olympiaolympia, WA33:42.79 426309   
DNS Tina Ziegler   Issaquah, WADNS 309658   

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annalise Rosser   Olympia Wa37:49.07 392573   Rad Racing NW

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandria Bowmer   Bellingham, WA35:19.85 341488   Whatcom Women Development Team

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Mixed - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Matson   Tacoma, WA25:01.52 171544   
1 Jeffrey Patterson   University Place, WA25:01.52 47123   
DNS Dean Jasper   Bellevue, WADNS 286550   Audi
DNS Laura Miller   Seattle, WADNS 215156   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerSierra NevadaShimanoUSACDFCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee