Race Results for
Cool Mountain Bike Race
Cool, CA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 02/15/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Clydesdale

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 J Drechsler   San Jose, CA 185180   
2 John Baker   Nevada City, CA 86762   
3 Troy Degmetrich      
4 Thomas Wood   Grass Valley, CA 175841   
5 Chris Baker   Soquel, CA 87996   
6 Jeff Rowan      

Men - PR/EX - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Jacques-Maynes   Watsonville, CA 17590   
2 Aren Timmel   Chico, CA 113102   
3 Adam McKannay   Mill Valley, CA 127861   
4 Jason Moeschler   Nevada City, CA 90775   
5 Michael Andres   Durango, CO 189954   
6 Jeff Schalk   Frederick, MD 169390   
7 Romolo Forcino   Oak Hills, CA 188303   
8 Richard Thurman   Chico, CA 35561   
9 Kyle Stock   Sonora, CA 158304   
10 Mark Faulkner   Pacific Grove, CA 190171   
11 Jeremy Loader   Santa Clara, CA 169645   
12 Kirk Edgerton   Granite Bay, CA 197719   
14 Chris Schulze   Folsom, CA 188949   
15 Evan Adams      
16 Scott Clark   Carmichael, CA 188950   
17 Nick Damner (1 - EX)   Mill Valley, CA 203846   
18 Jeff Landauer   Roseville, CA 111016   
19 James McNeil   Penn Valley, CA 109266   
20 Tony Ayala      
21 Michael Chastaine      
DNF Christopher Fallon      
DNF Thomas Coccia      

Men - Single Speed - Single-speed

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel (Nat) Pellman   Seattle, WA 175828   
2 Sean Hunt   Lincolnlincoln, CA 90630   
4 Ethan Black      
5 Chris Carscadden   Walnut Creek, CA 165751   
6 Frazer Hazlett   Santa Barbara 159821   
7 Steve Griffiths      
8 Joshua Hughes   Sacramento, CA 123925   
9 Anthony Anderson      
10 Roger Lackey   Auburn, CA 109269   
11 Erick Brady      
12 Douglas LeBlanc   Rockin, CA 131521   
13 John Kennedy   Reno, NV 56436   
14 David Dodd      
15 Tod Buis      
16 Dan Jones      
17 Jeremy Zorne      
18 Iver Dodd Jr.      
19 Kendel Grove      
20 Glenn Summers      
21 Murray Hartmann      
22 Jim Brown      
23 Will Hansen      
24 Nathan Scaccia   Roseville, CA 146219   
DNF Tomas Warner      

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Ramseth      
2 Logan Loader      
3 Duncan Holmes   Orangevale, CA 188947   
4 James Campbell      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Lewis      
2 Michael Cordova      
3 Jerry Snow      
5 Travis Johns      
6 Joel Lukenbill      
7 Eric Dimmick   Cool, CA 129342   
8 Eric Opperman   Reno, NV 174772   
9 Brian Young      
10 Anthony Pelosi      
11 John Holcomb   Fort Rucker, AL 188900   
12 Jason Weinstein      
13 Frank Gulla      
14 Jethro Zapanta      
15 Cameron Fortner      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Hamilton   Grass Valley, CA 226963   
2 Richard Sorensen   Lodi, CA 178219   
3 Gregg Brady   Salinas, CA 157132   
4 Jerry Barton      
5 Don Palermini      
6 Stephen Ballard   Fair Oaks, CA 157137   
7 Nabil Samaan   Fair Oaks, CA 177518   
8 Steven Bosma      
9 Bryan Medrano   Orangevale, CA 199431   
10 Keith Walton      
11 Padraic Stroud      
12 Dustin Diede   Napa, CA 206844   
13 Damon Chidester      
14 Hyland Fisher      
15 Troy Doolittle   Mountain View, CA 134295   
16 Sean McQuilliams      
17 Steve Kelley   Salinas, CA 204376   
18 Doug Gadow      
19 Dave Brunett      
20 Kevin Taber      
21 John Carl      
22 Scott Madden      
23 Robert Price      
25 David McCormik      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Kalb   Nevada City, CA 188952   
2 Joe Fabris   Los Gatos, CA 189959   
3 Christopher Holmes   Folsom, CA 16595   
4 Victor Furr   Pleasanton, CA 96225   
5 Jeff McCulloch      
6 Doug Thurston      
7 Randall Baker      
8 Jim Haagen-Smit      
9 Lars Felloverbars      
10 David Desautels      
12 Ramon Nacion   Sacramento, CA 168103   
13 Bob Lynch      
14 George Sparks      
15 Jim Reilley      
16 Ron Dickenson      
17 Howard Skalet      
18 George Cruz      
19 Norm Schuenhuff      
20 Rick Sauceda      
21 David Holcomb      
22 Rick McClanahaw      
23 Randy Wood      
24 Michael Del Cima      
25 Ray Blaszczynski      
26 Raymond Fortner      
27 Joseph Cordova      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Bardwil      
2 Paul Zarubin   Truckee, CA 196952   
3 Genuino Madruga   Auburn, CA 22101   
4 Hank Mini      
5 Jesse Stafford      
6 William Dunkum   Cool, CA 157140   
7 Marc Burgraff      
8 Iver Dodd Sr      

Men - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Schuenhuff      
2 Paul Ramseth      
3 Curtis Hilgenberg      
4 Davis Julian      
5 Patrick Blohm      

Men - BG - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Vogel      
2 Wes Leedy      
4 Luke Cook      
5 Sean Degmetrich      
6 David VanMuyden      
7 Jeremy Ferguson      
8 Nathaniel Sousa      
9 Eric Habenicht      
10 Tim Leedy      
11 Tyler Marshall      
12 Tyler Bastian      
13 Ray Ray Williams      
14 Kyle Holcomb      
15 Derek Julian      
17 Stuart Groscup      
18 Jeff Stein      
19 Ryan Habenicht      
20 Daniel Stephens      
21 Austin Weagraff      
22 Ted Pinnow      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Zanni      
2 Richard Nielsen      
3 John Navarro   San Jose, CA 204848   
4 Kyle Faber      
5 Andy Borses      
6 Michael Madruga      
7 Matthew Harris      
8 Thomas Osuns      
9 Dan Melton      
10 Peter Hansen      
11 Jeffrey Sharp      
12 Jeff Martynse      
14 Darren Wagner      
15 Jim Aquino   Mountain View, CA 188108   
16 Eduardo Avelar      
17 James Banick      
18 Josh Titus      
19 Jason Meier      
20 Derek Doyle      
21 David Toon      
22 Travis Doyle      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Kowaleski      
2 Howard Parsons      
3 Michael Echelmeier   Auburn, CA 142856   
4 Donal Ryan      
5 Mike Beltzer      
6 Steven Sprague      
7 David Derick      
8 Darren Rector      
9 Darren Beland      
10 Curtis Gorath      
11 Marcus Peterlin      
12 Vince Cheema      
13 Keith Knutson      
14 Tom Larson      
15 Rick Anglemoyer      
16 Eric Olson      
17 Joshua Houck      
18 Christopher Dond      
19 Mike Self      
21 Jim Thurber      
22 Adam Lolmaugh      
23 Doug Nardinelli      
24 Michael Pearson      
25 Jimmy Lew      
26 Eric Coupe      
27 Mark Price      
28 Craig Thomas      
29 Stan Jones      
30 Artemus Rogerson      
31 Todd Smith      
33 Aaron Newton      
34 Jeff Walter      
35 Todd Brenneman      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Falvey      
2 Robert Martinez   Lodi, CA 22761   
3 Scott Laughlin      
4 Mario Pezzati      
5 Richard Jacinto   San Jose, CA 198483   
6 John Yanni      
7 Curtis Colaw   Modesto, CA 155422   
8 Edward Cruz      
9 Sean Benward      
10 Fred Habenicht      
11 Michael Freie      
12 Randall Wilson      
13 Mark Diele      
14 Harvey Roper      
15 John Schnetz      
16 Kurt Holdren      
17 Steve Townley      
18 John Stanich      
19 Peter Robinson      
20 Bruce Benstead      
21 Scott Richardson      
22 Randy Robinson      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Martinez      
2 Giovanni Altamura   Napa, CA 87195   
3 Robert Summersett      
4 Roy Schoonover      
5 Bob Baird      
6 Don Tackett      
7 Ron Glaeser      
8 Frank Dooley      
9 Robert Houck      

Women - PR/EX - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Runyon   Kings Beach, CA 112107   
2 Linda Eckhart   Auburn, CA 197718   
3 Kim Heiser   Auburn, CA 206432   
4 Kristin Kosglow (1 - EX)   San Francisco, CA 189898   
5 Katy Long   S Lake Tahoe, CA 138373   
DNF Suzanne Peters      

Women - Single Speed - Single-speed

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Kennedy   Reno, NV 18909   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyse Weyman   Soquel, CA 206752   
2 Amber Rais      
3 Chi-An Wang      
4 Anna Fortner      

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simone Julian      

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daphne Hodgson   Monterey, CA 204580   

Women - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kiara Anderson      
2 Samantha Hardin      
3 Erin Anderson      
4 Jeannell Blohm      

Women - BG - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Stein      
2 Rachael Stein      
3 Melanie Grove      

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Stamps      
2 Karyn Jeremias      
3 Melissa Harris      
4 Alicia Beer      
5 Spring Coones      

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trisa Pierce      
2 Jayne Peterlin      
3 Trista Schulze      
4 Silvia Lederer   Sutter Creek, CA 188953   
5 Joann Clark      
6 Dayna DeCristoferi      
8 Colleen Steeves      
9 Tarah Meyer-Martin      
10 Laura Marshall      

Women - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Botai      
2 Bernie Schroeder      
3 Lori Fabris      
4 Tina Wilson      
5 Julie Jakob      
6 Kari Hansen      
7 Maura Sparks      

Women - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Ward      
2 Kathy Slack      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREOSMOSpyUSACDFBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee