Race Results for
Usery Pass Road Race
Mesa, AZ
(Event Information)
View By:
Road Race on 02/06/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   GST
2 Darien Newman   Tucson, AZ 108052   Southwest Hand
3 Greg Hritzo   Apache Junction, AZ 52188   landis/trek/vw
4 Scott Leonard   Vail, AZ 107687   Rhino
5 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GS Tucson Racing
6 Chris Gould      GST
7 Steve McNamee   Scottsdale, AZ 189612   Le Scomparse
8 Richard Moore   Tucson, AZ 42022   Revolution
9 Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   RPM
10 Tyler Ford   Tucson, AZ 59608   GST Tucson
11 Brad Reed   Charlotte, NC 29370   Watermark
12 L Jon Porman   Gilbert, AZ 57332   Honeywell
13 Carlos Zamora   Phoenix, AZ 52255   ProCon
14 David Straus   Phoenix, AZ 34380   ProCon

Men - Masters - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Beirne   Tucson, AZ 170958   White Mountain Road Club
2 Donald Armstrong   Ogden, UT 1910   Rhino
3 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Team One Racing
4 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
5 Kevin Redig   Tucson, AZ 138335   Oro Valley Bikes
6 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek/Volkswagon
7 Lawrence Smith (1 - Cat3)   Lake Havasu City, AZ 33205   G. S. Jibofo
8 Joseph Cunningham   Scottsdale, AZ 157287   Team RPM
9 Kenneth Halal   Higley, AZ 140652   RPM
10 Donald Williams (1 - Cat2)   Los Angeles, CA 38334   Landis/Trek/VW
11 Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   team rpm
12 Eric Nelson   Cave Creek, AZ 65059   Team RPM
13 Paul Johnston      Southwest Hand
14 Andy Martin      Southwest Hand
15 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Sportsman's/Team One

Men - Masters - MR - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reginald Dowdall   Tucson, AZ 54272   southwest hand
2 Jay Hirsch   Tucson, AZ 126328   southwest hand
3 Jack Sorahan   Glendale, AZ 107762   RPM
4 Ted Pierce (1 - Cat5)   Tucson, AZ 210501   ACRT
5 Richard Snyder   Paradise Valley, AZ 180661   Team One
6 Stephen Hughes   Scottsdale, AZ 141111   Procon Cycling
7 Paul Gundlach   Fountain Hills, AZ 107783   Unattached
8 Douglas Rudy   Scottsdale, AZ 9047   Patent It! Race Team

Men - Masters - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Deichman   Tucson, AZ 56635   Saguaro Velo
2 Leroy Bloom   Hereford, AZ 187971   Thunder Mtn. Cycling

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hugh Moran   Asheville, NC 180136   Aerospace
2 Brian Dziewa   Saint Louis, MO 126190   Zero Mountain/Mercy Fitness Cycling Team
3 Zach Reed   Edwardsville, IL 29400   Mesa Cycles
4 Joshua Carter   Fairview Heights, IL 110443   Subway Pro Cycling Team
5 Jonathan Parrish   Chandler, AZ 147952   LANDIS/TREK/VW
6 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek/VW
8 Christopher Wilson   Sandwich, MA 179485   TRI STATE VELO
9 Evan Lawrence   Ham Lake , MN 172535   team hammer gel
10 Michael Middleton   Tucson, AZ 116748   Rhino
11 Corky Kurtz   Flagstaff, AZ 80186   
12 Stevie Cullinan   Paradise Valley, AZ 126775   Racelab U23 Cycling Team
13 Zac Coolman   Scottsdale, AZ 61037   Aidas Bale Bonds
14 Todd Elenz   Salem, OR 185341   Advantage Benefits Group Cycling Team
15 Ophir Sefiha   Grand Junction Co 40420   red rock racing
16 Dennis Fernandes   Phoenix, AZ 154512   Construction Zone
17 Link King   Phoenix 86406   Watermark Cycling
18 John Salskov   Tempe, AZ 113251   Construction Zone
19 Timothy Carolan   Tucson, AZ 55904   LANDIS/TREK/VW
20 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   Flagstaff Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Pagano   Mesa, AZ 126252   Construction Zone
2 Chris Fusselman   Phoenix, AZ 195833   HLHAP
3 Travis Huxman   Tucson, AZ 192080   Eclipse Racing
4 Julian Cushing   Philadelphia, PA 173678   East Coast Velo
5 Emiliano Jordan   Portland, OR 139734   TEAM REVOLUTION
6 Matt Baruch   Brooklyn, NY 127141   Racelab U23
7 David Hunt   Ivins, UT 110064   Ogden One
8 Gerard Prosnier   Scottsdale, AZ 142188   Procon
9 David Binker   Tucson, AZ 166097   Racelab U23
10 Bryan Antol      Redrock Racing
11 Ty Schmidt   Traverse City, MI 196830   Rhino
12 Lee Sossen   New York, NY 109085   CRCA
13 James Conant   Boston, MA 177759   Racelab U23
14 Nick Keller   Tempe, AZ 187853   racelab u-23 cycling
15 David Julian   Tempe, AZ 166891   ASC
16 Phillip Austin   Chapin, SC 155033   HLHAP
17 Garrett Ford   Tucson, AZ 195490   Eclipse Racing
18 Robert Johnson   Mesa, AZ 128046   Construction Zone
19 Wesley James   Phoenix, AZ 178599   Construction Zone
20 William Jacobus   Salt Lake City, UT 207593   Orlando Road Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   Flagstaff Velo
2 Jones Matt      
3 Jackson Lowery   Tucson, AZ 201262   Team Revolution Racing
4 Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon
5 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   Pro Con
6 John Farris   Lebanon, NH 207244   team revolution
7 Jesus Lamb   Tucson, AZ 191857   Presteza
8 Lionel Space   Phoenix, AZ 197647   
9 Jack Phillips   Tucson, AZ 188117   Desert Wheel Club
10 Richard Biocca   Tucson, AZ 210759   
11 Kevin McDaniel   Fort Bragg, NC 200641   
12 Michael Thiele   Chandler, AZ 103312   Construcion Zone

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Funk   Tucson, AZ 85984   Southwest Hand Cycling
2 Scott Rusnak   Scottsdale, AZ 217090   
3 Daniel Veselic   Golden 221489   Bicycle Ranch
4 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American
5 Bob Purcell   Mesa, AZ 221685   
6 Greg Johnston   Fredericksburg, VA 220960   ASU
7 Zachary Tittensor      
8 Brian Cornelius      Flag Velo
9 Paul O'Brien   Tucson, AZ 129819   Prezteza
10 Peter Chagaris   Vail, AZ 170940   Desert Wheel Club
11 Jack DeBartolo   Phoenix, AZ 220096   CZ Cycling
12 Erik Gauharou   Phoenix, AZ 186428   Bicycle Ranch
13 James Forester   Poway, CA 167872   Bicycle Ranch
14 Timothy Hurst   Chandler, AZ 156207   Honeywell Cycling
15 James Simpson      
16 Max Schoenberger   Tucson, AZ 208783   Flag Velo
17 Michael Leonard   Sierra Vista, AZ 219630   
18 Matt Radelet   Tucson, AZ 201822   Southwest Hand Cycling Team
19 Brian Marcucci   Phoenix, AZ 221141   HLHAP
20 Gary Kuettel   Glendale, AZ 166856   

Men - Junior - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Asher Bantock      Desert Wheels
2 Miguel Gaytan   Kingman, AZ 204030   Landis
3 Tyler Brown   Tucson, AZ 217164   Presteza
4 Jake Merry   Tucson, AZ 197044   Revolution

Women - Masters - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Frantz      Bicycle Ranch
2 Caroline Leonard      Team Rhino
3 Kathleen Simko (1 - Cat2)   Tucson, AZ 54094   Mtn Velo Cycling

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Genevieve Jeanson (1 - Cat1)   Scottsdale, AZ 207008   Rona
2 Merrill Sapp   Las Cruces, NM 198729   Landis/Trek/VW
3 Crystal Yap (2 - Cat1)   Boise Idaho 128775   Subway
4 Maureen Brooks   Tucson, AZ 180767   landis/trek/volkswagen
5 Juliane Mortello   Durango, CO 142393   Landis/Trek/VW
6 Gina Voci   Charlotte, NC 140372   DeFeet
7 Heather Woodhouse   Mesa, AZ 127285   Kenda
8 K Michelle Schaefer   Tucson, AZ 153169   
9 Lynn Kossman   Mesa, AZ 131772   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Burks   Chattanooga, TN 5542   Defeet
2 Jessica Martin   Tucson, AZ 211015   
3 Emily Baltes   West Haven, CT 191878   ProCon

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Smith   Boise, ID 220378   Bicycle Ranch
2 Karen Candelario   Tucson, AZ 213190   Desert Foxes
3 Kristen Olander   Phoenix, AZ 217050   Sportsmans/Team One Racing
4 Colleen Whealdon-Haught   Tucson, AZ 220964   Flag Velo
5 Kathleen Vedock   Colorado Springs, CO 221039   
6 Cathy Goodheart   Evergreen, CO 215753   Landis/ Trek/ VW
7 Elizabeth Waits   Alexandria, VA 221034   Flag Velo
8 Lori Wheeler      
9 Carolyn Maul-Latham   Flagstaff, AZ 221819   
10 Holly Lopez   Tucson, AZ 192028   
11 Carol Hassler      N/A
12 Sadie Babits   Boise, ID 223125   RedRock
13 Nancy Donnellan      Swiss American
14 Nina Radetich      McGhies
15 Laura Knapp   Sierra Vista, AZ 220755   
16 Kathryn James      

Women - Junior - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elyse Heob   Scottsdale, AZ 211028   Landis/Trek/VW

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoCUORESpySierra NevadaOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee