Race Results for
Sausalito Criterium
Sausalito, CA
(Event Information)
View By:
Road Race on 02/18/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 1/2/3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lawrence Nolan   Fremont, CA 26205  207 AMD Discovery Channel Masters
2Chris Wire   Saratoga, CA 152176  217 SJBC
3Scott Fonseca   Fair Oaks, CA 204715  213 Team EMC
4Nathan Parks   Livermore, CA 51773  208 EMC/VELLUM
5Kellin Cooper   Kensington, CA 195773  228 Team Spine
6Ken Watkins   Santa Rosa, CA 37355  221 Team Clover
7Dean Peters   Burlingame, CA 231367  216 Safeway
8Robert Britt   Larkspur, CA 116501  315 CRC
9Wayne Verdon (1 - Cat3)   Oakland, CA 187812  205 TEAM CLIF BAR
10Philip Astrachan   San Francisco, CA 2024  225 650 Racing
11Edward Nicolson   San Francisco, CA 221687  218 CRC
12Steve Holmes   Mill Valley, CA 199746  209 Arete' Racing/Vellum Cycles
13Brian McGuire   Mill Valley, CA 23527  229 Olympic Club

Men - Master 4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Romjue   Mill Valley, CA 69415  432 olympic club
2Steven Bobzien   Napa, CA 230288  404 CRC/Hill & Co.
3Jordi Cortes   Santa Cruz, CA 41985  407 clif bar
4Martin Wolff   Carmel, CA 203646  445 Newmans Own
5Brian Staby   Saint Helena, CA 215179  437 Eastside Cycles
6Kyle Klopfer   Mill Valley, CA 219025  412 ZteaM
7Ian Roth   San Anselmo, CA 219263  434 ZteaM
8Hans Gouwens   Corte Madera, CA 196222  411 ZteaM
9Chai Montgomery   San Francisco, CA 220242  417 GODSPEED
10Tim Reidy   Ross, CA 224040  430 ZteaM
11David Rossow   Los Gatos, CA 232665  433 Webcor/Alto Velo
12Russ Willsher   San Mateo, CA 233702  442 ZteaM
13Bruce Ganong   Kentfield, CA 219325  409 ZteaM
14Ty Arnold     402 unattached
15Mark Slavonia   San Francisco, CA 49355  436 Peninsula Velo
16Kevin Morrison   Larkspur, CA 60075  418 village peddler
17James Bellenger     444 Organic Athlete
18Peter Vicencio   Larkspur, CA 236306  439 ZteaM
19Adam Waskow   Fairfax, CA 219104  440 kovarus/squadra ovest
20Kenneth Norton   San Carlos, CA 215389  421 Peninsula Velo/Kondra Systems
21Kristofer Muller (1 - Cat5)   Woodside, CA 238597  419 wide awake sports
22Andrew Posselt   Mill Valley, CA 216827  428 Squadra Ovest - Kovarus
23Frank Rollo   Greenbrae, CA 203170  431 The Olympic Club
24Don Libbey   San Francisco, CA 193804  413 CRC/Hill and Co./Pelican

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karl Menzies     28 HealthNet
2Alberto Tiberio     29 HealthNet
3Garrett Peltone     30 HealthNet
4Glen Mitchell     PriorityHealth
5Osvaldo Olmos   San Luis Obispo, CA 172541  17 BMC Racing Team
6Daniel Schmatz   Brighton, CO 31615  36 Kodak
7Adam Switters   Citrus Heights, CA 127093  11 Lombardi Sports
8Todd Hennings   Kenwood, CA 15835  Delta Velo/Pacific State Bank
9David Richter   Seattle, WA 29781  26 0
10Pat Caurant (1 - Cat1)   Albany, CA 179925  32 Team Spine
11Eric Riggs   Antelope, CA 191302  10 Lombardi Sports
12Max Jenkins   Citrus Heights, CA 195652  Cal Giant / Village Peddler
13Dave Galvin (2 - Cat1)   Menlo Park, CA 210384  19 BMC Racing Team
14Nathan Parks   Livermore, CA 51773  21 EMC/Vellum

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christon DeWan   San Francisco, CA 223372  319 Roaring Mouse
2Jonathan Carlson   San Francisco, CA 160808  302 Metromint Cycling
3Steve Holmes   Mill Valley, CA 199746  312 Arete' Racing/Vellum Cycles
4Robert Britt   Larkspur, CA 116501  315 CRC
5Joaquim Neto   San Rafael, CA 196923  324 TamCycling
6Aaron Kenney   San Francisco, CA 199630  305 CRC
7Brandon Correia   Alameda, CA 188308  304 Godspeed Courier
8Jason Hayes   Harrisburg, PA 112375  323 Godspeed Courier
9Edward Leon   San Anselmo, CA 207154  317 Team Spine
10Aaron Gallardo   Woodland Hills Ca 160366  320 Team Spine
11Christopher Pillette   San Francisco, CA 126127  309 Godspeed Courier
12Mack Chew   San Francisco, CA 170147  303 Arete' Racing/Vellum Cycles
13Bryan Larsen   Dana Point, CA 195204  322 Team Swift

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Clinton Jones   Pacifica, CA 111906  714 Unattached
2Daniel Mason   San Francisco, CA 206921  735 Kovarus/SQOV
3David Yakaitis   Lafayette, CA 198575  741 Unattached
4Jordi Cortes   Santa Cruz, CA 41985  738 Clif Bar
5Matthew Casey   Stanford, CA 215108  705 Stanford U
6Adrian Wilkie   Piedmont, CA 219099  747 NRC Racing
7Kyle Pedersen   San Francisco, CA 201176  721 Roaring Mouse Cycles
8Matthew Barrowclough   Niwot, CO 220838  702 Metromint Cycling
9Tyler Brandt   Vallejo, CA 210604  739 Team Swift
10Brendan Miller     718 Godspeed Courier
11Nicolas Schweizer   Sacramento, CA 230919  730 SWG/City Bicycle Works
12Benjamin Stewart   Denver, CO 219581  746 Metromint
13Jeff Eisenberg   San Francisco, CA 231993  742 Fusion
14Michael Hope   San Francisco, CA 240111  710 None
15James Newman   San Francisco, CA 224165  719 godspeed courier
16Gabriel Byrne   Santa Cruz, CA 178761  704 Kovarus/Squadra Ovest
17Ario Bigattini   Petaluma, CA 195586  703 Soulcraft
18Peter Tousignant   Belmont, CA 231855  748 Team Pro Cyclery

Women - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erinne Willock     805 Webcor-Platinum Cycling Team
2Christina Ruiter   Bend, OR 194905  802 Victory Brewing
3Taitt Sato (1 - Cat1)   Oakland, CA 177141  803 McGuire Cycling Team
4Penny Avril (2 - Cat1)   San Francisco, CA 198827  822 Touchstone Climbing
5Emily Thurston   San Pablo, CA 128351  808 Easton
6Melodie Metzger   Berkeley, CA 177985  809 McGuire
7Amber Rais     807 Webcor-Platinum Cycling Team
8Laura Charameda   Fulton, CA 49243  816 McGuire
9Katharine Maher (3 - Cat1)   Palo Alto, CA 114521  810 Morgan Stanley
10Brenda Lyons   Anaheim, CA 165574  817 Victory Brewing
11Katharine Carroll   Fairfax, CA 212327  819 Victory Brewing
12Helene Drumm   San Anselmo, CA 10046  824 Proman/Paradigm
13Patricia Ross   Hayward, CA 196563  814 Touchstone Climbing
14Kristin Drumm   Novato, CA 661  813 Proman/Paradigm
15Kathleen London   Santa Cruz, CA 211203  806 MetroMint Cycling
16Martina Patella   Oakland, CA 195334  820 Mcguire
17Starr Brown (1 - Cat2)   Forestville, CA 189414  812 McGuire
18Jennifer Van Muckey   Campbell, CA 207585  821 LGBCC
19Holly Borowski     800 McGuire Cycling/US Armed Forces
20Nicola Cranmer   San Anselmo, CA 8077  801 Proman/Paradigm

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emily Zell   Mill Valley, CA 222480  611 Proman
2Amy Mackey   Sunnyvale, CA 217635  618 Palo Alto Womens
3Shelley Olds   Gilroy, CA 226087  619 Proman
4Jennifer Van Muckey   Campbell, CA 207585  609 Easton Specialized
5Stacey Marple     622 Cal Cycling
6Tracie Nelson   San Luis Obispo, CA 187659  612 McGuire
7Carrie Edwards   Sausalito, CA 99021  613 Kovarus
8Audra Marie DeWitt   Pleasanton, CA 219769  615 Cyclesport
9Elis Bradshaw   Oakland, CA 208125  603 Metromint Cycling
10Laurie Simonson   Burlingame, CA 138341  606 Metromint Cycling
11Lauren Tompkins   Berkeley, CA 206984  617 Easton Specialized
12Robyn Berry (1 - Cat4)   Fairfax, CA 233694  602 Tam Cycling
13Jessica Layman     625 Trumble Pils
14Vera Divenyi     610 CRC/Hill & Co
15Bridgette Lery     614 CRC/Hill & Co
16Donna DiBartolomeo   San Francisco, CA 201075  626 Sci Fit
17Angele Oliveri   Grass Valley, CA 229469  605 EMC/VELLUM
18Melissa Frost   Berkeley, CA 219774  616 Metromint Cycling
19Emma Piggott   San Diego, CA 219665  623 Squadra Ovest
20Rene' Baker   Los Gatos, CA 235868  601 Los Gatos Bicycle Racing Club
21Julie Baird     600 Metromint Cycling
22Kerry Stivaletti   Los Gatos, CA 239419  607 LGBRC
23Donna Menard   Carmel, CA 65809  620 Mako/Galaxy Granola

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUORESierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee