Race Results for
2006 OMYA/Superior Road Race
Superior, AZ
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/01/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Fernandes   Phoenix, AZ 154512   CZ Racing
2 Joel Cleare   Gilbert, AZ 40054   Team Vitesse
3 David Rimron   Tucson, AZ 29914   unattached
4 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   Grand Canyon Racing
5 Andy Byrnes   Phoenix, AZ 173538   CZ Racing
6 Jack DeBartolo   Phoenix, AZ 220096   CZ Racing
DNF Gregory Kilroy   Phoenix, AZ 19113   CZ Racing

Men - Masters - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louie Amelburu   Las Vegas, NV 65992   PaulTracy.com
2 Craig Long (1 - Cat3)   Mesa, AZ 188351   Procon Cycling
3 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   Grand Canyon Racing
4 Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Landis/Trek/VW
5 Scott Leonard   Vail, AZ 107687   Team Rhino
6 David Beirne   Tucson, AZ 170958   Grand Canyon Racing
7 Thomas Kachelmeyer   Royal Oak, MI 18395   Cadieux
8 Trever Bushnell   Phoenix, AZ 5663   CZ Racing
9 Robert Johnson   Mesa, AZ 128046   CZ Racing
10 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek/VW
11 Donald Lewis   Tucson, AZ 21068   Team Rhino
12 William Heob   Scottsdale, AZ 60666   Landis/Trek/VW
13 Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   Grand Canyon Racing
14 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Watermark
15 Arthur MacFarland   Cave Creek, AZ 79108   Procon Cycling
16 Jean Villiquette      Cycles Performance
17 Steven Fahrner   Chandler, AZ 138136   Sportsmans Team One Racing
18 Thomas Chapple   Mountain View, CA 6646   Santa Cruz Spokemen
19 Bill McDorman   Tucson, AZ 180347   Sportsmans Team One Racing
20 Craig Liming   Hereford, AZ 113000   Thunder Mtn
21 David Lehnen   Tempe, AZ 204907   Unattached
22 Lance Webster   Dolores, CO 37523   Durango Wheel Club
23 Michael Jones   Oro Valley, AZ 133777   Team Rhinoi
24 Chris John   Mesa, AZ 62019   Red Mountain
25 Glenn Harris   Tucson, AZ 180527   Thunder Mountain Cycling
26 Al Caccavale (1 - Cat4)   Prescott, AZ 120945   Landis/Trek/VW

Men - Collegiate - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ernesto Ramirez   San Diego, CA 178529   ASU
2 Matthew Jones   Lakewood, CO 225189   NMSU
3 Alex Van Plantinga   Princeton, NJ 200633   NAU
4 John Menard   Douglas, MA 205596   ASU

Men - Collegiate - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Sanders   Albuquerque 240501   NMSU
2 Spencer Litzenberger   Las Cruses, NM 240830   NMSU
3 Daniel Piatkowski   Denver, CO 221782   ASU
4 Tyler Pike   Tempe, AZ 221336   ASU
5 Nicholas Wilson   Chandler, AZ 239273   ASU
6 J Clymer Berry   Kennebunkport, ME 219437   UofA
DNF Cameron Null   Phoenix, AZ 235578   ASU
DNF Heath Collard   Las Cruces, NM 240757   NMSU

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Gue   Missoula, MT 164271   Broadmark
2 David Glick   Tucson, AZ 175967   Eclipse
3 Rob Alvarez   Tucson, AZ 170964   Landis/Trek/VW
4 Timothy Carolan   Tucson, AZ 55904   unattached
5 Philip Zajicek   Tucson, AZ 90090   Navigators
6 Kyle Colavito   Tucson, AZ 190677   Eclipse
7 Daniel Vaillancourt   Saco, ME 174967   CCB-VW
8 Jonathan Parrish   Chandler, AZ 147952   Landis/Trek/VW
9 Patrick Walsh (1 - Cat1)   Natick, MA 202065   CCB.Time
10 Lee Rosenthal   Durango, CO 152244   CCRA-FAK Tech
11 Nick Friesen      Southweest Hand
12 Kris Pagano   Mesa, AZ 126252   CZ Racing
13 Evan Lawrence   Ham Lake , MN 172535   Broadmark
14 Ophir Sefiha   Grand Junction Co 40420   Watermark
15 Rullo Gianmarco      Summit Velo
16 Nick Gould (1 - Cat2)   Hollis Maine 139267   
17 Stephen Slabodnick   Chandler, AZ 192679   Patent It
18 Shane Peltonen   Ashland, WI 67383   Eclipse
19 Jared Gilyard   Cedar Hills, UT 226665   Eclipse
20 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   HLHAP
21 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Summit Velo
22 Andy Bestwick   Henderson, NV 185333   HDCC Allegiant
23 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek/VW
24 John Salskov (2 - Cat2)   Tempe, AZ 113251   CZ Racing
25 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek/VW
26 Michael Dietrich   Tucson, AZ 156115   Kodak Gel Sierra Nev
27 Adam Cornette   Flagstaff, AZ 187130   Voodoo
27 Scott Blanchard   Tucson, AZ 40381   Eclipse
28 Joseph Kukolla   Indianapolis, IN 187714   Nova
29 Michael Gann   Fort Collins, CO 54068   ProCon Cycling
30 Doug Powell   Phoenix, AZ 122778   Azphalt Cycling
31 Shawn Brick   Scottsdale, AZ 135067   Watermark
32 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Watermark

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Steenbergen      Team H&R Block
2 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Patent IT!
3 Zachary Tittensor   Highland, UT 217116   Southwest Hand
4 Scott Conover   Mesa, AZ 7593   HLHAP
5 Ryan Zupko   Chandler, AZ 170296   Landis/Trek/VW
6 Jared Nelson   Flagstaff, AZ 40953   Summit Velo
7 Daniel Murray   Telluride, CO 187114   Paragon Ski & Sport
8 Chris Fusselman   Phoenix, AZ 195833   HLHAP
9 John Sawasky   Flagstaff, AZ 80638   Red Rock Racing
10 Darik Russell   Chandler, AZ 142123   Procon Cycling
11 Pablo Sanchez Soria   Tucson, AZ 230734   Eclipse Racing
12 Shawn Daly   Tucson, AZ 205616   Southwest Hand
13 Phillip Austin   Chapin, SC 155033   HLHAP
14 Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Waste Management
15 Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon Cycling
16 Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Bicycle Ranch
17 Brad Bochart   Tempe, AZ 176618   Big Orange racing
18 Chris Latham   Flagstaff, AZ 20460   Red Rock Racing
19 James Manos   Phoenix, AZ 192048   HLHAP
20 Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   Eclipse Racing
21 Sean Peck      3D Racing
22 Mark Beaty   Denver, CO 188756   Rock Mtn Spine & Sport
23 Michael Cline   Flagstaff, AZ 108702   HLHAP
24 Kenneth Ellis   Tucson, AZ 40545   Saguaro Velo
25 David Atik   San Diego, CA 110855   SDBC
26 Jorge Caviedes   Mesa, AZ 67755   Honeywell Cycling

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Davis   Tucson, AZ 218378   Southwest Hand
2 Ryan Delgado   Chandler, AZ 219471   Waste Management
3 James Simpson   Scottsdale, AZ 180842   Patent it
4 Daniel Veselic   Golden 221489   Patent it
6 Darien Newman   Tucson, AZ 108052   Summit Velo
7 Jack Phillips   Tucson, AZ 188117   Eclipse Racing
8 Paul Kealey   Tucson, AZ 151304   Summit Velo
9 Randy Arriola   Albuqureque, NM 232752   U of A Cycling
10 Scott Adams   Phoenix, AZ 89950   Team Vitesse
11 Mark Hathaway   Tucson, AZ 207108   Summit Velo
12 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American
13 Eric Sheehan   Tucson, AZ 195924   HLHAP
14 William Koenig   Scottsdale, AZ 236661   Bicycle Ranch
15 Rick Hammond   Scottsdale, AZ 178156   Procon Cycling
16 Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Team Vitesse
17 Andy Klose   Mesa, AZ 148430   Team Vitesse
18 Matthias Feurer   Tucson, AZ 204102   Fair Wheel Racing
19 Brian Marcucci   Phoenix, AZ 221141   HLHAP
20 Tyler Schettler   Scottsdale, AZ 198627   Procon Cycling
21 Scott Lefler   Tempe, AZ 192898   Procon Cycling
22 David Swanson   Tucson, AZ 195946   Summit Velo
23 Cody Miller   Phoenix, AZ 204196   Bicycle Ranch
24 Morten Andersen   Pasadena, CA 238369   Southwest Hand
25 Estevan Sanchez   Flagstaff, AZ 152919   Red Rock Racing
26 Jason Welborn   Hattiesburg, MS 203850   Summit Velo
27 Donald Lamarca   Surprise, AZ 178549   Team Vitesse
28 Craig Peters   Fountain Hills, AZ 218789   Bicycle Ranch
29 Jake Taylor   Scottsdale, AZ 80446   Landis/Trek/VW
30 Erich Ewy   Chandler, AZ 93658   Landis/Trek/VW
31 Andrew Williams   Goodyear, AZ 219048   Racelab
32 Steve Martin   Phoenix, AZ 177044   Team Vitesse
33 Mike Dale   Phoenix, AZ 93712   Team Vitesse
33 Mark Ahn   Phoenix, AZ 142299   Procon Cycling
34 Don Eberhart   Scottsdale, AZ 237285   Sonoran Cycling
DNF William Olsen   Glendale, AZ 48376   Landis/Trek/VW
DNF Erik Gauharou   Phoenix, AZ 186428   Bicycle Ranch

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Waldron   Mesa, AZ 148770   Team Vitesse
2 Thomas Jondall   Tucson Az 243091   Summit Velo
3 Javier Diaz   Hereford, AZ 178526   Thunder Mtn
4 Mark Challoner   Sierra Vista, AZ 178148   Thunder Mtn
5 Robert Lloyd   Flagstaff, AZ 141100   Summit Velo
6 Austin Dulaney   Oro Valey, AZ 229193   Southwest Hand
7 Todd Boothby   Tucson, AZ 234111   Saguaro Velo
8 David Jonsson   Tucson, AZ 204373   
9 Douglas Young   Las Vegas, NV 238552   McGhies
10 Mark Fraser   Usaf Academy, CO 223179   USAF
11 Miguel Gaytan   Kingman, AZ 204030   Landis/Trek/VW
12 Stephen DeLong   Tucson, AZ 230310   unattached
13 Neal Thomas   Tempe, AZ 239415   PMBC
14 Jeremy Rutt   Phoenix, AZ 205909   
15 Matthew Zaberg      
16 Art McWhirter   Kerrville, TX 223974   Strada
17 Greg Rozzell   Gilbert, AZ 186960   ProCon Cycling
18 Jeff Pfeiffer      Strada
DNF Babb Coleman      
DNF B Goodheart   Evergreen, CO 235625   Red Rock Racing

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Bowman   Marana, AZ 204796   Landis/trek/VW

Women - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Sborz   Phoenix, AZ 221293   ASU
2 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ 196731   UofA
3 Allison Greening   Tucson, AZ 222948   UNM

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Irene Mercer (1 - Cat2)   Durango, CO 199876   Durango Wheel Club
2 Carolyn Donnelly   Albuquerque, NM 9795   Landis/Trek/VW
3 Merrill Sapp (2 - Cat2)   Las Cruces, NM 198729   Landis/Trek/VW
4 Marisa Russell   Chandler, AZ 179145   Landis/Trek/VW
5 Josie Mason      unattached
6 Melissa McWhirter   Scottsdale, AZ 223966   Strada
7 Margaret Williams   Los Angeles, CA 185837   Landis/Trek/VW
8 Heidi Clayton   Phoenix, AZ 155568   HLHAP
9 Cynthia Pool   Tonto Basin, AZ 217296   Strada
10 K Michelle Schaefer (1 - Cat3)   Tucson, AZ 153169   Mtn Velo
11 Corinna Pietruszynski   Tucson, AZ 192082   Desert Foxes

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 caroline walden   Paradise Valley, AZ 238147   Swiss American
2 Kristen Marshall   Phoenix, AZ 231443   Team Vitesse
3 Elizabeth Waits   Alexandria, VA 221034   Summit Velo
4 Marine Spring   Tucson, AZ 219966   Strada
5 Kristen Hetzel   Tucson, AZ 239691   Summit Velo
6 Karen Chequer-Pfeiffer   Cave Creek, AZ 72411   Strada
7 Kathleen Gustine   Phoenix, AZ 237700   Swiss American
8 Katie Pomeroy   Tucson, AZ 241349   Summit Velo
9 Jennifer Amelburu   Las Vegas, NV 205033   PaulTracy.com
10 Cathy Goodheart   Evergreen, CO 215753   Landis/Trek/VW
11 Angie Klein   Phoenix, AZ 212702   Team Vitesse
12 Kristine Wilcox   Phoenix, AZ 207818   Kenda Tire
DNF Rachel Gioannini   Las Cruces, NM 202385   Desert Foxes
DNF Janet Itsell   Fountain Hills, AZ 220124   Patent it

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOShimanoSierra NevadaSpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee