Race Results for
Leesville Gap Road Race
Williams, CA
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/30/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rand Miller   San Francisco, CA 182990   Page Mill Racing
2 Jesse Moore   Sacramento, CA 204739   G
3 John Hunt   Fairfax, CA 17154   California Giant Berry Farms/Specialized
4 Michael Taylor   Reno, NV 66806   California Giant Cycling
5 Kevin Metcalfe (1 - Cat1)   Pleasant Hill, CA 47519   AMD-DiscoveryChannel Mstrs
6 Osvaldo Olmos   San Luis Obispo, CA 172541   Cal Gaint
7 Max Jenkins   Citrus Heights, CA 195652   California Giant Cycling
8 Daniel Sweet   Davis, CA 158439   Davis Bike Club
9 Salvador Borrego-Crum   Watsonville, CA 226869   California Giant Berry Farms/Specialized
10 Clint Gaver   San Jose, CA 12965   Team Spine
11 James Miller   Hella Norcal Ca 122096   Adobe/Schwalbe pres by Lombardi Sports
12 Craig Roemer   Petaluma, CA 80925   AMD-Discovery Channel Masters
13 Taylor Kuphaldt   Yuba City, CA 223012   U.S. National Team
14 Mark Barnum (1 - Cat2)   Sacramento, CA 213555   UC Dippach
15 Kyle Dixon   Reno, NV 9617   
16 Gregory Anderson   Vacaville, CA 90802   Unattached
17 Alton Dunnigan   Pleasant Hill, CA 157044   Team Spine
18 Karta Purkh Atehortua-Khalsa   San Leandro, CA 156883   
19 John Staroba   Santa Rosa, CA 195591   Eastside Cycles/Scott
20 Andres Gil   Stockton, CA 171882   Pacific State Bank/Anderson Homes Cyclin
21 Matthew Obregon   Folsom, CA 232613   Unattached
22 Tyler Gough   Middletown, CA 204630   Adobe/Schwalbe pres by Lombardi Sports

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Carter   Pleasant Hill, CA 58642   Contra Costa Cycling Club
2 Jeremy Ferguson   Rocklin, CA 222762   Team Spine
3 Joshua Carling   Rancho Cordova, CA 234584   PacificStateBank/Anderson
4 Shane Litzenberger   Walnut Creek, CA 132986   Pegasus/Vandenberghe
5 Jason Walker   Reno, NV 201369   Reno Wheelmen
6 Tyler Brandt   Vallejo, CA 210604   Team Swift
7 Andrew Barlow   Santa Rosa, CA 254077   Unattached
8 John Wilk   Oakland, CA 199951   KaiserPermanente/Oakland
9 Peter Nicholson   Mill Valley 219558   Eastside Cycling
10 John Trefethen   Danville, CA 212376   Intl Christian CC
11 Chris Turner   Los Altos, CA 253101   Third Pillar
12 Joshua Hughes   Sacramento, CA 123925   Central Valley Cycling
13 Trevor Thompson   Truckee, CA 212806   Team Spine
14 Shaun Durkan   San Francisco, CA 247161   Metromint Cycling
15 Nathan Freed   Tahoe City, CA 86484   Start Haus
16 Giampaolo Pesce   Santa Rosa, CA 66425   Unattached
17 James Hardy   Houston, TX 80116   Kaiser Permanente/ Team Oakland Cycling
18 Charlie Avis   Palo Alto, CA 224306   AMD-Discovery Channel Juniors
19 Jens Hillen   Orinda, CA 226525   Berkeley Bicycle Club (BBC)
20 Paul Cook   Lafayette, CA 195716   Berkeley Bicycle Club (BBC)
21 Phil Slama   Seattle, WA 204099   California Giant Cycling
23 Rick Martyn   Pleasant Hill, CA 204699   Pegasus/Vandenberghe
24 Patrick Lee   San Luis Obispo, CA 64504   
25 Chad Stoehr   San Luis Obispo, CA 139643   Los Gatos BRC
26 Gregory Gambetta   Sacramento, CA 212916   Davis Bike Club
27 Brandon Hill   Jensen Beach, FL 238904   Team City
28 Tao Bernardi   Dublin, CA 3487   Pegasus/Vandenberghe
29 Manuel Prado   Grass Valley, CA 53245   International Christian Cycling
30 Nathan Falk   Pleasanton, CA 98304   Intl Christian CC
31 Nick Kersmarki   Santa Rosa, CA 226913   Eastside Cycles/Scott
32 Russell White   Lafayette, CA 236024   Third Pillar
33 Tom Rosencrantz   Mill Valley, CA 91336   ZteaM
34 Todd Studenicka   San Jose, CA 34489   San Jose Bicycle Club
35 Jay Buenaventura   Berkeley, CA 138141   Missing Link Bicycle Co-op
36 Cody Kaiser   El Dorado Hills, CA 202564   Team Spine
37 Paul Rymarz   Pleasanton, CA 169978   Pegasus/VandenBerghe Properties Racing T
38 Jim Barkley   Reno, NV 187303   Reno Wheelmen
39 Scott Herring   Sausalito, CA 236346   Touchstone Climbing
40 Dylan McReynolds   Berkeley, CA 23832   Berkeley Bicycle Club (BBC)
41 Theodore Allen   Key Biscayne, FL 65722   Trips for Kids Racing Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yacov Spivak   Fair Oaks, CA 241816   Bicycle Chef-APAC
2 Ammon Skidmore   San Bruno, CA 242417   ROARING MOUSE CYCLES
3 David Hunt   Fresno, CA 256161   PacificStateBank/Anderson
4 Floyd Long   Alameda, CA 256125   KaiserPermanente/Oakland
5 Robert Sperling   San Anselmo, CA 249316   Kovarus/Squadra Ovest
6 James Rusk   Berkeley, CA 197430   KaiserPermanente/Oakland
7 James Long   Sausalito, CA 195936   Berkeley Bicycle Club (BBC)
8 Jason Hanchett   Albany, CA 255669   Berkeley Bicycle Club (BBC)
9 Jonathan Laine   Truckee, CA 256153   Reno Wheelmen
10 Matt Tufts   Placerville, CA 240212   Bicycle Planet
11 David Mai   Novato, CA 232508   Kovarus/Squadra Ovest
12 Brian Appleby   San Francisco, CA 254998   Dolce Vita
13 Eric Maas   San Francisco, CA 256726   Village Peddler
14 Kevin Tufts   Cameron Park, CA 243434   Bicycle Planet
15 Jesse Freese   Oakland, CA 236688   KaiserPermanente/Oakland
16 Jonathan Lacey   San Francisco, CA 242295   Unattached
17 Juan Quintero   Bend, OR 174529   Team Helens
18 Jason James   Oakland, CA 119309   KaiserPermanente/Oakland
19 Jesse Rosen   Albany, CA 57860   Berkeley Bicycle Club (BBC)
20 Connor Spencer   San Francisco, CA 256539   unattached
21 Ian Swinson   Oakland, CA 255539   KaiserPermanente/Oakland
22 John Davern   Redwood City, CA 8700   Unattached
23 Matt Yaden   Danville, CA 238250   Pegasus/Vandenberghe
24 Alvaro Mosquera   Sacramento, CA 236809   Berkeley Bicycle Club (BBC)
25 Josh Rennie   Reno, NV 251736   Reno Wheelmen
26 Francis Goldsberry   Sacramento, CA 132927   SGW/City Bicycle Works
27 Andreas Schulten   Cameron Park, CA 248096   Bicycle Planet
28 Stan Ling   Rocklin, CA 242561   Davis Bike Club
29 Benjamin Fineman   Davis, CA 240554   UC Davis Cycling
30 Nicolas Schweizer   Sacramento, CA 230919   SGW/City Bicycle Works

Men - Cat 4 - Group 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Schaffner   Truckee, CA 187296   Start Haus
2 Phong To   Stockton, CA 205781   Pacific State Bank/Anderson Homes Cyclin
3 Kenny Burt   Auburn, CA 89186   Reno Wheelmen
4 Ryan Rickard   Bakersfield, CA 76844   AIA GE cycling team
5 Gareth Jackson   Scotts Valley, CA 198785   Alta Alpina
6 David Porter   San Jose, CA 126711   TBS Racing Team
7 Jay Sturges   Sacramento, CA 43151   SGW/City Bicycle Works
8 Joshua Lerner   San Francisco, CA 206346   Fusion Sport USA
9 James Plummer   Chico, CA 113486   Chico Corsa Cycling Team
10 Gareth Feldstein   Bakersfield, CA 240935   AIA GE cycling team
11 Chin Chao   San Anselmo, CA 119886   Team Oakland Cycling
12 Marc DeLeon   Woodland Hills, CA 197848   
13 Taylor Mirich   Reno, NV 192414   Permian Basin Bicycle Assoc
14 Sean Campbell   Oakland, CA 198622   Kovarus/Squadra Ovest
15 Bob Rosemeyer   Carlsbad, CA 195211   Pegasus/VandenBerghe Properties Racing T
16 Humberto Faria   Mckinleyville, CA 208409   Unattached
17 Micah Cloteaux   Los Angeles, CA 225481   DT Sports
18 Isaias Job   Fremont, CA 207885   ROARING MOUSE CYCLES
19 Brian Joder   Orangevale, CA 137411   
20 Michael Vondergeest   Sacramento, CA 166716   Rio Strada Racing
22 Shawn Yackle   Brooklyn, NY 237175   Godspeed Courier
23 Rob Bishop   Chico 230714   Sierra Express/TONC
24 James Bellenger   San Francisco, CA 167834   Trips for Kids Racing Team
25 Kevin White   San Francisco, CA 256199   Godspeed Courier
26 John Ellis   Santa Rosa, CA 262353   Unattached
27 Jeff Mitchell   Folsom, CA 101551   Rio Strada Racing
28 Samuel Wilson   Palo Alto, CA 248077   Unattached
29 Brian Percival   San Francisco, CA 240097   Stanford
30 Nabil Samaan   Fair Oaks, CA 177518   Unattached
31 Mark Rozzano   San Francisco, CA 207098   Kovarus/Squadra Ovest
32 Eduardo Avelar   Davis, CA 206936   Davis Bike Club
33 Tony Korolis   San Francisco, CA 113112   Husky Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Peifer   Granite Bay, CA 265877   Team City Sacramento
1 danny benatar   San Francisco, CA 260579   Unattached
2 Christopher Coble   Concord, CA 254754   Synergy Racing
2 James Kuphaldt   Yubacity, CA 255888   Unattached
3 Dan Goldsmith   Grass Valley, CA 258865   Sierra Express/TONC
3 Richard Gelsi-Medeot   Novato, CA 225191   WTB Racing
4 Brian Kemler   San Francisco, CA 101023   Unattached
4 John Metzger   Shingle Springs, CA 166381   Specialized/Sierra Nevada
5 Pat Beckley      
5 James Greenlee   Chico, CA 209165   Chico Corsa Cycling Team
6 Romeo Uriarte   Orinda, CA 262503   Berkeley Bicycle Club (BBC)
6 Alfred Kerr   Willits, CA 262541   Unattached
7 Frederick Martin   Oakland, CA 255689   Team Oakland Cycling
7 Roy Holley   Marysville, CA 223731   Unattached
8 Brett Stewart   Walnut Creek, CA 259315   Trips for Kids Racing Team
9 Marvin Zauderer   San Rafael, CA 175058   Synergy Racing
10 Thomas Reddish      
11 Robert Nerrie   Redwood City, CA 221742   Unattached

Men - Cat 5 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Avery   Rancho Cordova, CA 252381   Unattached
2 Chris Corbett      Unattached
3 Philip Hynes   Mill Valley, CA 169857   Unattached
4 Andrew Klaiber   Orangevale, CA 243382   
5 Kevin Kennedy   Danville, CA 264239   synergy racing
6 Thomas Gross   San Francisco, CA 263396   Dolce Vita Cycling
7 John Houston   Pleasanton, CA 255975   Intl Christian CC
8 Yezin Taha   San Francisco, CA 246008   Pro Strada Racing
9 Joe Hsu   Woodside, CA 169895   Unattached
10 Branden Greene      Chico Corsa
11 Jeremy Gotelli   Healdsburg, CA 262673   Unattached
12 Toby Long   Oakland, CA 262539   Unattached
13 Chris Parod      
14 Jeffrey Pimentel   Mckinleyville, CA 262249   Adventure's Edge
15 Ryan Price      
16 Nicholas Keane   Santa Rosa, CA 255877   Unattached
17 Timothy Windbiger      
18 Conor Neville      
19 Eric Peterson   Sacramento, CA 165593   Unattached
20 Michael Laliberte   Olivehurst, CA 266297   Unattached
21 James Macdonald   Sacramento, CA 232137   Unattached
22 Keegan Bruemmer   Reno, NV 239684   Reno Wheelmen
23 Jay Parkhill   San Francisco, CA 27283   Roaring Mouse Cycles
24 William Vanderbilt   Frederick, MD 255889   UC - Davis Cal Aggie Cyclists
25 Aaron Lombardi   Elk Grove, CA 258261   Rio Strada Racing
26 Jasper Peach      
27 Robin McKinney      
28 Eric Nelson   San Clemente, CA 232855   Beer
29 Mark Sheffield      
30 Jay Dillon   Rocklin, CA 248143   Cycle Folsom
31 Tyson Becker   Sacramento, CA 264261   Rio Strada Racing
32 John Matoba   Fair Oaks, CA 144420   Rio Strada Racing

Men - Master - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kalen Gruber   Los Altos Hills, CA 49467   Easton/Specialized
1 Brenon Daly   Oakland, CA 205384   Team Spine
2 William Innes   Menlo Park, CA 52412   AMD-Discovery Channel Masters
2 C. Scott Lee   Sacramento, CA 103903   Team City
3 Christopher Phipps   San Francisco, CA 233623   ZteaM
4 Garth Rosengren (1 - Cat4)   San Rafael, CA 124877   Unattached
5 Edward Adair   Emerald Hills, CA 1104   Page Mill Racing
6 Steven Lindroos   Tracy, CA 196263   ThirstyBear/Castro Valley Cyc
7 Bob Delp   Folsom, CA 9138   Unattached
8 Paul Dyrwal   San Rafael, CA 254245   Unattached
9 Lucas Paz   Richmond, CA 150305   Team Spine
10 Osvaldo Tomatis   Elk Grove, CA 220373   SF Sport & Spine Pt Racing
11 Christopher White   Emerald Hills, CA 151083   Page Mill Racing
12 Kyle Klopfer   Mill Valley, CA 219025   ZteaM
13 David Pauls   Angwin, CA 111588   Unattached
14 Brian Yumae   Berkeley, CA 254838   SF Sport & Spine Pt Racing
15 Alan Russo   Capbell, CA 254002   Team CS
16 John Hughes (2 - Cat4)   San Francisco, CA 17055   Golden State Velo
17 Maurice Klein   Oakland, CA 254638   ThirstyBear/Castro Valley Cyc
18 Daniel Shore   Mill Valley, CA 236733   ZteaM
19 Daryl Parker   Sacramento, CA 27253   Specialized/Sierra Nevada

Men - Master - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Cooper   Berkeley, CA 195986   Team Spine
2 Steven Romjue   Mill Valley, CA 69415   Olympic Club
3 David Anthony   Fremont, CA 195564   EMC2/Vellum Cycles
4 Robert Raymond   Hayward, CA 200414   EMC2/Vellum Cycles
5 Phillip Smith   El Dorado Hills, CA 33251   Bicycle Planet
6 John Mundelius   Alamo, CA 131006   Pegasus/VandenBerghe Properties Racing T
7 Steven Griffiths   Granite Bay, CA 14196   Specialized/Sierra Nevada
8 Michael Baushke   San Francisco, CA 252230   Sycip Racing
9 Salvatore Zoida (1 - Cat4)   San Francisco, CA 226295   Trips for Kids Racing Team
10 Larry Feinman   San Rafael, CA 256308   ZteaM
11 Geno Gruber   Chico, CA 234115   Chico Corsa Cycling Team
12 Bill Higgins   Sacramento, CA 240634   Cycling-Training.Com/ARPT
13 Gordon Ong   Carmichael, CA 26762   Cycling-Training.Com/ARPT
14 Myron Dong   Folsom, CA 56134   Bicycle Chef-APAC
15 Reese Gary   Pilot Hill, CA 12902   Cycling-Training.Com/ARPT
16 Brian Molver   San Jose, CA 209593   Webcor/Alto Velo
17 Kristopher Spyrka   Alamo, CA 207144   Pegasus/Vandenberghe

Men - Master - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Worthington   Costa Mesa, CA 55233   Cynergy Cycles
2 Jan Elsbach   Davis, CA 200149   Bollo Racing
3 Kim Arthur (1 - Cat3)   San Francisco, CA 52767   ZteaM
4 John Marshall   Reno, NV 207775   Reno Wheelmen
5 Craig Steinmaus   San Francisco, CA 236825   ZteaM
6 Hans Gouwens   Corte Madera, CA 196222   ZteaM
7 Spencer Kenner   Davis, CA 86651   Bollo Racing
8 Glenn Mattsson   Santa Rosa, CA 100331   Fightin' Bobas
9 Barney Drake   Reno, NV 233995   Reno Wheelmen
10 Thomas Coulter   Rocklin, CA 74102   Team Spine
11 John Barry   Madera, CA 219125   Action Sports/Werkes/SSC
12 Paul Sechrist   San Jose, CA 212035   Webcor/Alto Velo
13 David Figueiredo   Arcata, CA 255535   Unattached
14 Eric Brown   Sacramento, CA 241658   Specialized/Sierra Nevada
15 Richard Burns   Folsom, CA 255440   Specialized/Sierra Nevada
16 Lance Newey   Fair Oaks, CA 202161   Specialized/Sierra Nevada
17 Thomas Luttrell   San Francisco, CA 235966   ZteaM

Men - Master - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Merritt (1 - Cat2)   Sunnyvale, CA 72478   Webcor/Alto Velo
2 Kevin Susco   Palo Alto, CA 186898   Webcor/Alto Velo
3 Mark Caldwell   Moraga, CA 40039   Team Spine
4 Kevin Willitts   S Lake Tahoe, CA 192774   Alta Alpina Cycling Club
5 Edward (Ted) Thomas   Mill Valley, CA 196125   Unattached
6 Norman Kreiss   Orinda, CA 127410   Team Spine
7 Bruce Garrett      Webcor/Alto Velo
8 Steven Grusis   Madera, CA 60756   Southern Sierra Cyclists
9 Fred Schnaars   Davis, CA 65032   Davis Bike Club
10 Brian Pollaccia      Fightin' Bobas
11 Gregg Marioni   San Anselmo, CA 22517   ZteaM
12 Randy Floyd   Newcastle, CA 90079   Unattached
13 James Morgan   Oakland, CA 208555   East Bay Velo Club
14 Thomas Field   Modesto, CA 219232   EMC2/Vellum Cycles
15 Larry Upthegrove   Antioch, CA 195417   EMC2/Vellum Cycles
16 Rick Feldstein   Napa, CA 253122   Eagle Cycling Club

Men - Master - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Humphreys   Carmichael, CA 51892   Webcor/Alto Velo
2 Frederick Stamm   San Mateo, CA 195461   Peninsula Velo/Kondra Systems
3 Dana Farmer   Gold River, CA 150815   Tuesday Velo/Team Voler
4 Rudi Verhoeven   Greenbrae, CA 251327   Team CS
5 Tony Pimental      
6 Randy Bowman   Pleasanton, CA 97407   EMC2/Vellum Cycles
7 Michael Jamison      
8 Michael Shaw   Cohasset, CA 200473   Peninsula Velo/Kondra Systems
9 Steve Esswein   Cupertino, CA 204759   Webcor/Alto Velo

Men - Master - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron LeBard   Grass Valley, CA 125445   Webcor/Alto Velo
2 Gerry Burney   Ukiah, CA 45136   Unattached
3 Lloyd Rath   San Francisco, CA 65453   DeMarco's
4 Donald Goodkin   Healdsburg, CA 258832   Dolce Vita Cycling

Men - Junior - JR - 10 – 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Clark   Auburn, CA 243069   Victory Velo
2 Nate Byrom   Penn Valley, CA 237491   Sierra Express
3 Luke Ramseth   Colfax, CA 208152   Sierra Express/TONC

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Despas   Menlo Park, CA 105201   Klein Real Estate
2 Molly Van Houweling   Berkeley, CA 201051   Metromint Cycling
3 Jennifer Joynt (1 - Cat2)   Berkeley, CA 197431   Metromint Cycling
4 Ashlee Staroba   Santa Rosa, CA 167662   Eastside Cycles/Scott
5 Monica Neilson   Brentwood, CA 191346   Velo Bella-Kona
6 Patricia Ross   Hayward, CA 196563   Touchstone Climbing
7 Catherine Robertson-Goodkin   Healdsburg, CA 258429   Dolce Vita Cycling
8 Janeen Thorpe   Chico, CA 254012   Touchstone
9 Claire House   Santa Rosa, CA 40434   NorCal Velo Womens Cycling Team
10 Emily Church   Sausalito, CA 224026   CRC/HILL & CO.
11 Lindsay Segbers   Santa Rosa, CA 194230   Unattached
12 Jennifer Barlow   Benicia, CA 240797   Eagle Cycling Club
13 Anny Henry   Mountain View, CA 238246   EMC2/Vellum Cycles

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Hannon   San Francisco, CA 163045   Freewheel Bike Shop
2 Amy Chandos   Flagstaff, AZ 256409   UCD Cycling
3 Helen Casabona      
4 Denise Prue   Santa Rosa, CA 244519   NorCal Velo
5 Amber Todd      
6 Lori Hsu   Woodside, CA 234381   Unattached
7 Lisa Martens   Chico, CA 260528   Chico Corsa Cycling Team
8 Nicette Quintero   Bend, OR 23818   Team Helens
9 Anne Taupier   San Rafael, CA 256091   Touchstone Climbing
10 Grace Twedt   Chico, CA 260512   Chico Corsa Cycling Team
11 Meredith Obendorfer   San Francisco, CA 222062   Velo Bella-Kona
12 Christine Anderson   Reno, NV 207135   Reno Wheelmen

Women - Master - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Rohan      

Women - Master - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shari Raymond   Hayward, CA 200415   EMC2/Vellum Cycles
2 Julie Porter   Auburn, CA 176587   Velo Bella-Kona

Women - Master - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Mackie   Walnut Creek, CA 22042   Velo Bella-Kona
2 Jenny Frayer   Reno, NV 68262   Reno Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyOSMOUSACDFBonk BreakerSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee