Race Results for
Grandview Grand Prix
Lancaster, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/25/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Wamsley   Alburtis, PA 37157  57 Colavita Olive Oil
2 GATE AARON     BIKENZ
3 Ryan DeWald   Mount Penn, PA 89187  52 Battley Harley-Davidson
4 SHANE ARCHIBALD     BIKENZ
5 JASON CHRISTIE     BIKENZ
6 Chip Hoover   El Paso, TX 215690  11 TEAM LATITUDE/ABRT
7 Rodney Santiago   Allentown, PA 230558  41 Chamption System
8 Oscar Clark   Athens, GA 221975  53 Fulton Flyers Cycling Club
9 SHEM ROGER     19 BIKENZ
10 Kamil Kuczunski     48 PTC
11 Mike Stubna   Philadelphia, PA 222437  24 INDIANA REGIONAL MEDICAL CENTER
12 Peter Fitzpatrick     51 St. George CC
13 Sean Melcher   Hoboken, NJ 225383  44 Pa. Elite Velo
14 Colton Valentine   Philadelphia, PA 186783  42 Quaker City Wheelmen
15 Jason Meidhof   Bethesda, MD 143088  36 DC Velo Limited
16 Jake Lifson   Pittsburgh, PA 43355  14 INDIANA REGIONAL MEDICAL CENTER
17 Sam Steele     47 Pegasus Cycling
18 Andy Munas   Bethlehem, PA 210930  17 DYNAFLO
19 Wayne Work   Lancaster, PA 38957  28 SWASHBUCKLER BREWING/PARENFAIRE.COM
20 John Hunter   Endicott, NY 224432  55 Talksoft Racing
21 Greg Ferguson (1 - Cat2)   Glassboro, NJ 11462  56 Pa. Elite Velo
22 Rodney Myers   Etters, PA 25626  45 Mason Dixon Velo
23 Andrew Johnson   Parkesburg, PA 163272  12 TEAM CYCLE WORKS
24 A.T. Stamp   Lancaster, PA 54332  32 Greenville Spinners Bicycle Club
25 Andrew Wulfkuhle   Lancaster, PA 153981  29 C3-SOLLAY.COM
26 Thomas Brown (1 - Cat1)   Athens, GA 191703  54 Fulton Flyers Cycling Club
27 Kyle Centrella   Paoli, PA 223455  DYNAFLO RACING
28 Edward Krasnai   Lancaster, PA 115580  30 Lateral Stress Velo Inc.
29 Michael Carney   Mechanicsburg, PA 159716  LOST BOYS RACING
30 Mark Valentine   Philadelphia, PA 36301  46 Team Independence

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Lacy   Edgewater, MD 255397  321 TEAM LATITUDE/ABRT
2 Robert Grimwood   Lewisberry, PA 259837  311 EASTERN MOBILE CYCLING TEAM
3 Keith Groshans   State College, PA 225852  312 EASTERN MOBILE CYCLING TEAM
4 Paul Hoyle   Avondale, PA 213976  316 MASON-DIXON VELO/TEAM CYCLEWORKS
5 donald brew   Temple Hills, MD 257603  304 ARTEMIS
6 Russell Weber   Monkton, MD 50625  335 YSG RACING / CYCLES 54
7 Albert Scharbach   Baltimore, MD 218239  329 QCW/BREAKAWAYBIKES.COM
8 Kyle Jones (1 - Cat3)   Crofton, MD 111649  318 TEAM LATITUDE/ABRT
9 Brett Kielick   Philadelphia, PA 258581  320 QUAKER CITY WHEELMEN/BREAKAWAYBIKES.COM
10 Jeremy Shirock   Emmaus, PA 164378  331 SOUTH MOUNTAIN CYCLES
11 Craig Alabovitz   Douglasville, PA 264096  301 SPOKES BIKE SHOP
12 Stephen Szwec   Yardley, PA 221537  333 CCV-HOTFOOTCYCLES/IRONHILL RACE TEAM
13 Donnell Hudson   Philadelphia, PA 205218  348 Quaker City Wheelmen
14 Jordan Binkley   Mount Joy, PA 259469  303 SHIRK'S RACING PRESENTED BY TREK BIKES
15 Eric Salzer   Chesterbrook, PA 237411  328 CCV-HOTFOOTCYCLES/IRONHILL RACE TEAM
16 Randy Weiss (2 - Cat3)   Lancaster, PA 52714  343 Unattached
17 Noah Zitzer   Asheville, NC 198903  349 Kutztown University of Pennsylvania
18 Dale Waters (3 - Cat3)   Hunt Valley, MD 229456  334 KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV AMATEUR CYC
19 Ryan Hardy     351 
20 Wyatt Stoup   West Chester, PA 273234  332 CCV-HOTFOOTCYCLES/IRONHILL RACE TEAM
21 Thomas Dreyer   York, PA 268240  342 Phenix Velo
22 Alexander Pratt   West Conshohocken, PA 248900  326 TEAM INDEPENDENCE
23 Jonathan Hostetter (1 - Cat4)   Lancaster, PA 197263  315 
24 Ryan Linder-Hess   Lancaster, PA 197132  341 Team Cycle Works
25 R Keith MacLaughlin   West Chester, PA 245036  345 Phenix Velo
26 Manuel Caliz   Ephrata, PA 244954  306 SHIRKS RACING PRESENTED BY TREK
27 Richard Distad   Crofton, MD 239630  309 BIKE DOCTOR/BAYSIDE VELO
28 Alexander Roberts   Lancaster, PA 108416  337 Lost Boys Racing inc.
29 Drake Jordan   Laurel, MD 272139  319 DESCARTES CYCLING
30 Evan Janis   Germantown, MD 284683  317 
31 Gregory Flood   Pittsburgh, PA 91839  310 
32 Brent Blouse     346 Unattached

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Weaber   Jonestown, PA 291815  427 ERA CYCLING
2 Levi Renno   Westminster, MD 286103  423 KELLY BENEFIT STRATEGIES / LSV
3 Eric Hansen   Catonsville, MD 287355  437 Team BBC
4 Benjamin Miller   Breinigsville, PA 184956  451 Unattached
5 Ryan Hardy   Phoenix , AZ 229999  450 Charm City Cycling LLC
6 Timothy Shaffer   Columbia, MD 195845  424 TEAM BBC
7 Luis Arenzana   Middletown, PA 192829  401 EASTERN MOBILE / PHENIX VELO
8 Jonathan Marshall   Chambersburg, PA 277019  420 SHIPPENSBURG UNIVERSITY
9 Michael Maret   Newville, PA 290175  444 Unattached
10 Thomas Dreyer   York, PA 268240  409 EASTERN MOBILE CYCLING TEAM
11 Joseph Simora   Lancaster, PA 287894  448 Spinners Cycling
12 JASON WILSON     429 
13 Matthew Dishart   Mount Joy, PA 238088  447 Spinners Cycling
14 Evan Janis   Germantown, MD 284683  442 Unattached
15 Adam Snoke   Landisville, PA 221838  425 CHESTER COUNTY VELO - IRON HILL BREWERY
16 Barry Holman   Washington, DC 179265  413 TEAM FUJI
17 Stephen Vajda   Freemansburg, PA 290627  433 Unattached
18 Clint Dager   Newark, DE 291076  407 UNIVERSITY OF DELAWARE
19 Andrew Monroe   Lemoyne, PA 246354  443 Phenix Velo
20 shawn stafford   Austin, TX 269754  438 Unattached
21 Gerald Hinnershitz   Wernersville, PA 205520  440 Unattached
22 Eric Revene (1 - Cat4)   Harrisburg, PA 181315  445 Unattached
23 Dan Conrad   Lancaster, PA 252903  405 ALLIED MILK CYCLING
24 Peter McNichols   Willow Grove, PA 268298  421 GUY'S RACING CLUB
25 Todd Noonan   Kutztown, PA 242255  436 Kutztown Cutters
26 Luke Zagurski   Oakland, FL 238422  430 MASON DIXON VELO / TEAM CYCLE WORKS
27 Joe Magro   Lititz, PA 243366  417 MASON-DIXON VELO/ TEAM CYCLEWORKS
28 Aaron Mimran (2 - Cat4)   Harrisburg, PA 246800  422 UNATTACHED
29 STEVE WILLIG     428 
30 Brent Blouse   Felton, PA 288765  403 EASTERN MOBILE PHENIX VELO
31 Sean Donmoyer   Towson, MD 297416  408 
32 Scott Bralow   Philadelphia, PA 263759  404 MAINLINE CYCLING - BIKYLE/MAZUR COACHING
33 Doug Morris   New Castle, DE 268018  452 Guys Racing Club
34 Timothy Magee   Delran, NJ 234109  416 TEAM INDEPENDENCE
35 Jason Blome (3 - Cat4)   Wrightsville, PA 241063  434 Mason Dixon Velo
36 Jason Malumed (1 - Cat5)   Villanova, PA 281394  418 MAIN LINE CYCLING - BIKYLE/MAZUR COACHIN
37 jason forsell   Doylestown, PA 287306  412 
38 John Conway   Lansdowne, VA 173662  406 EVOLUTION CYCLING CLUB
39 Jason Pizzollo   Allston, MA 297574  439 Unattached
40 Drake Jordan   Laurel, MD 272139  414 DESCARTES CYCLING
41 Chris Marschka   Lancaster , PA 22579  419 UNAFFILIATED
42 Vincent Agnello   Boulder, CO 214339  400 ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE
43 No Name     431 
44 Max Knee   Philadelphia, PA 258346  415 TEAM INDEPENDENCE P/B PHILLYCYCLIST.COM

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ADAM PRENDERGAST     515 NEW YORK LIFE
2 Bryce Ressler   Lancaster, PA 292764  517 
3 Syd Lea   Taneytown, MD 97177  509 T.E.A.M. FUJI
4 Hans Schenk   Lovettsville, VA 95648  519 
5 Thomas Berry   Brunswick, MD 291358  527 Lateral Stress Velo Inc.
6 Taylor Lantz   Ronks, PA 277090  508 
7 Matthew Ciccocioppo   Shippensburg, PA 289410  502 SHIPPENSBURG UNIVERSITY
8 Russ Addie     523 Unattached
9 JOAQUIN GARCIA     505 
10 Eric Rothrock   State College, PA 289260  518 PENN STATE
11 CHRIS WELSH     522 WPTS
12 DENNIS TURBEVILLE     521 
13 Bernie Caber   Akron, PA 264525  501 
14 Jason Malumed   Villanova, PA 281394  513 MAIN LINE CYCLING - BIKYLE/MAZUR COACHIN
15 jason forsell   Doylestown, PA 287306  504 
16 Mark Buckwalter     528 Unattached
17 RODNEY KAUFFMAN     507 
18 Gregory Pape   Wilmington 286233  525 First State Velo Sport
19 Jay Lloyd   Hummelstown, PA 264083  510 
20 Anthony Rogers   Chalfont, PA 149607  526 Guys Racing Club
21 Scott Bralow   Philadelphia, PA 263759  500 MAINLINE CYCLING - BIKYLE/MAZUR COACHING
22 DARICK NACE     514 
23 STAN HORINE     506 BACKSTAGE LITITZ
24 Vesid Gomez     524 Uattached

Men - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chip Hoover   El Paso, TX 215690  204 TEAM LATITUDE/ABRT
2 Theodore Inoue   New Hope, PA 52004  221 Liberty Cycle
3 Anthony Taylor   Brooklyn, NY 47684  232 Chester County Velo
4 Bill Gros   Ashburn, VA 51036  203 EVOLUTION CYCLING CLUB
5 Richard Leibfried   Chester Sprgs, PA 50369  206 ELITE BICYCLES
6 Wayne Work   Lancaster, PA 38957  214 SWASHBUCKLER BREWING/PARENFAIRE.COM
7 David Black   Mount Gretna, PA 3816  201 SWASHBUCKLER BREWING/PARENFAIRE.COM
8 Edward Krasnai   Lancaster, PA 115580  217 Lateral Stress Velo Inc.
9 William Thompson   West Hartford, CT 35402  213 CCC/KELTIC CONST/ZANES CYCLES
10 Bryan Vaughan   Burke, VA 129811  225 Unattached
11 Darryl Uhler (1 - Cat1)   York, PA 36191  227 Lost Boys Racing inc.
12 Joseph Manacchio   Philadelphia, PA 53227  234 MainLIne Cycling
13 Joshua Bardige   Laverock, PA 167776  200 TEAM INDEPENDENCE
14 Saysana Inthavongsa   Manheim, PA 56690  205 SWASHBLUCKER BREWING COMPANY/PARENFAIRE.
15 Kenneth Wareham   Mount Joy, PA 174846  220 Spinners Cycling
16 Randall Root   Sterling, VA 30526  212 EVOLUTION CYCLING CLUB
16 Rider Unknown     999 
17 Michael Zban   Landisville, PA 81236  216 SPINNERS CYCLING
18 John Spittal   Elizabethtown, PA 64446  223 Spinners
19 Thomas Nagy   Spring City, PA 60672  218 Elite Bicycles
20 Ted Michaels   Leesburg, VA 206649  209 EVOLUTION CYCLING CLUB
21 George Opria (1 - Cat2)   Manassas, VA 210668  211 EVOLUTION CYCLING CLUB
22 Art Miller   Conestoga, PA 221543  210 SPINNERS CYCLING
23 Stephen May   Lebanon, PA 134837  208 SWASHBUCKLER BREWING/PARENFAIRE.COM
24 Noel Heitmann   Lancaster, PA 250037  231 Spinners Cycling
25 Karl Woitas   Elizabethtown, PA 38756  236 Chester County Cycling Foundation
26 Dwayne Clinton   Lititz, PA 52944  222 Spinners Cycling

Men - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Davies   Wilmington, DE 51369  574 Mid Atl Masters Bicycle Org
2 Charles Carnila   Feasterville, PA 45169  581 Mid Atl Masters Bicycle Org
3 Brad Ober   Lancaster, PA 76653  564 Spinners Cycling
4 David Hudson   Clarksboro, NJ 17010  582 Mid Atl Masters Bicycle Org
5 Aubrey Gordon   Reading, PA 45388  551 LIBERTY CYCLE
6 David Black   Mount Gretna, PA 3816  567 ERA Cycling
7 William Thompson   West Hartford, CT 35402  563 CCC/KELTIC CONST/ZANES CYCLES
8 Bryan Vaughan   Burke, VA 129811  566 Unattached
9 Joseph Manacchio   Philadelphia, PA 53227  573 MainLIne Cycling
10 Art Miller   Conestoga, PA 221543  557 SPINNERS CYCLING
11 Eric Marshall   Herndon, VA 178569  556 EVOLUTION CYCLING CLUB
12 David Gulick   Phoenixville, PA 45409  553 BIKE LINE/LWA
13 Randall Root   Sterling, VA 30526  561 EVOLUTION CYCLING CLUB
14 Thomas Lyons   Newtown Square, PA 224539  555 MAIN LINE CYCLING- BIKYLE
15 William Care   Mt Gretna, PA 172697  571 ERA Cycling
16 Scott Olson   Cockeysville, MD 198038  560 TEAM LATITUDE/ABRT
17 Douglass Gray   Elizabethtown, PA 70634  570 First State Velo Sport
18 Dwayne Clinton   Lititz, PA 52944  565 Spinners Cycling
19 Robert Wellmon   Glenolden, PA 56235  576 Quaker City Wheelmen
20 Robert Turner   Lancaster, PA 270805  578 Spinners Cycling
21 Timothy Spillane   Glenmoore, PA 119379  562 TRI STATE VELO
22 Doug Morris   New Castle, DE 268018  558 GUY'S RACING
23 William Mauro   Williamsport, PA 128248  580 Susquehanna Valley Velo Club
24 Gregory Ruch   Lehighton, PA 130074  572 Lehigh Wheelmen Assoc
25 Scott Haverstick   Wash Boro, PA 15461  579 ERA Cycling
26 Kevin Gibbons   King Of Prussia, PA 195734  583 MainLIne Cycling

Men - Junior - 15-19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Novak   Tunkhannock, PA 268729  287 SICKLER'S RACING/ UPSTATE VELO
2 Andrew Harris   Lititz, PA 245643  286 YOUNG MEDALISTS/DUAL TEMP
3 Anthony Skorochod   Wind Gap, PA 213999  289 Chester County Cycling Foundation
4 Cole Malin   Exton, PA 231019  288 Vortex Cycling Club

Women - Categor 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Zimmerly   Bethesda, MD 235429  174 Team Cyclelife
2 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118  158 VORTEX
3 Amy Westenfeld   Bethesda, MD 245760  173 Annapolis Bicycle Racing Team
4 EMMA SWATMAN   Centreville, VA 287494  170 Evolution Cycling Club
5 Alaina Gurski   Philadelphia, PA 148911  155 PHILADELPHIA CICLISMO
6 Michelle Bishop   Bala Cynwyd, PA 283001  150 ZAVETA
7 Tania Steinschneider   Sterling, VA 276221  172 HPC
8 Emily MacKay   Philadelphia, PA 260854  160 ZAVETA
9 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336  171 Lehigh Wheelmen Assoc
10 Samantha Saultz   Mechanicsburg, PA 208041  165 RPE RACING
11 Margit Jochmann   Reston, VA 290399  157 EVOLUTION CYCLING CLUB
12 Jennifer Sands   New Hope, PA 266894  164 STURDY GIRL CYCLING
13 Jody Twer   Hatboro, PA 209826  168 STURDY GIRL CYCLING
14 Jory Reinhart   Alburtis, PA 274922  161 COLAVITA RACING
15 Beth Fayant   Bridgeport, PA 272394  152 STURDY GIRL CYCLING
16 Barbara Statton   Lumberton, NJ 289162  167 STURDY GIRL CYCLING
17 Marcy Diem   Lititz, PA 84211  151 SPINNERS CYCLING
18 Judi Rivera   Philadelphia, PA 276683  163 STURDY GIRL CYCLING
19 Caitlin Spillane   Glenmoore, PA 183245  166 TRI STATE VELO
20 Hannah Iezzoni   Evanston, IL 279275  156 TEAM VORTEX
21 Kristina Gaff (1 - Cat4)   College Park, MD 298490  153 ARTEMIS
22 Erica Glass (2 - Cat4)   Tappan, NY 286386  154 NVRC/CARDIO SPORTS LAB
23 Kathleen Wulfkuhle   Lancaster, PA 234036  169 C3-SOLLAY.COM
24 Jennifer Rhodes   Glenside, PA 164760  162 STURDY GIRL CYCLING
25 Tracy Lea   Taneytown, MD 20622  159 T.E.A.M. FUJI

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kacey Manderfield   Kutztown, PA 221431  109 LIPSMACKER
2 Cassandra King   Philadelphia, PA 54991  107 AMOROSO'S/VICTORY BREWING/TRI-STATE VELO
3 Sarah Iepson   Oaklyn, NJ 254065  106 STURDY GIRL CYCLING
4 Lauren Shirock   Emmaus, PA 156050  111 BMW/BIANCHI
5 Colleen Gulick   Spring City, PA 180423  102 TEAM KENDA
6 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118  158 VORTEX
7 Nonnie Howard (1 - Cat1)   Phoenixville, PA 132499  105 HUMAN ZOOM / PABST BLUE RIBBON
8 Tricia Carnila   Philadelphia, PA 71130  112 Verducci/Breakaway Racing
9 Elspeth Huyett   Alburtis, PA 229080  115 Young Medalists/Team Dual Temp
10 GEMMA DUDLEY DUDLEY     101 BIKENZ
11 Lee-Ann Beatty   Phoenix, AZ 246753  100 PENN STATE HERSHEY CANCER INSTITUTE
12 Janet Olney   Baltimore, MD 178681  113 Annapolis Bicycle Racing Team
13 Diane Castor-Grim   Boyertown, PA 143040  114 Annapolis Bicycle Racing Team
14 Marcy Diem   Lititz, PA 84211  151 SPINNERS CYCLING
15 Emily MacKay   Philadelphia, PA 260854  108 ZAVETA

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFOSMOSpySierra NevadaCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee