Race Results for
SoYoCo
Chanceford Twp, PA
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/18/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Kolodziejski   Palmerton, PA 67395   
2 Michael Speranza   Philadelphia, PA 76520   
3 Jim Pomeroy   York, PA 199755   
4 Rick Tucker   Reisterstown, MD 169112   
5 Art Miller   Conestoga, PA 221543   
6 Joseph Piscitello   Rydal, PA 218814   
7 Jeffery Markham   Elizabethtown, PA 55709   
8 Joseph Manacchio   Philadelphia, PA 53227   
9 Jan Felice   Lancaster, PA 224945   
10 Jim Godshall   Lansdale, PA 211296   
11 Tom Kellogg   Breinigsville, PA 45531   
12 Richard Miller   Philadelphia, PA 181316   
13 Ted Slack   Philadelphia, PA 195787   
14 Paul Kornet   West Chester, PA 261523   
15 James Diffendall   Mountville, PA 130527   
16 Jim Weidner   Oley, PA 142834   
17 William Gentile   Lebanon, PA 13043   
18 Kevin Gibbons   King Of Prussia, PA 195734   
19 Steve Witkowski   Elizabethtown, PA 191376   
20 Stephen Row   Leesport, PA 216097   
21 Bruce Olney   Lancaster, PA 259633   

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Camut   Pittsburgh, PA 197155   
2 Jamie Kimberly   Baltimore, MD 133782   
3 Elliot Gaunt   Lynchburgh, VA 169515   
4 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   
5 Brian Fouche   Hagerstown, MD 198127   
6 Louis Secreto (1 - Cat2)   Philadelphia, PA 156847   
7 Mike Carney   Mechanicsburg, PA 159716   
8 George Menard   Dover, PA 111873   
9 Sean Melcher   Hoboken, NJ 225383   
10 Zac Felpel   Willowstreet, PA 220467   
11 Chad Totaro   Boulder, CO 202107   
12 Ryan Mitchell   Troy, NY 197369   
13 Brady Gibney   Philadelphia, PA 198410   
14 Jamil Kayin   Philadelphia, PA 241998   
15 Bob Moskal   Norristown, PA 79225   
16 Keith Wilson   Mount Joy, PA 113448   
17 Brad Ober   Lancaster, PA 76653   
18 Chris Kuhl (1 - Cat1)   Dillsburg, PA 175354   
19 Brian Trdina   Frederick, MD 56798   
20 Andy Johnson   Parkesburg, PA 163272   
21 Justin Brown   Holland, PA 242798   
22 Graham Coy   Atlanta, GA 207880   
23 Chris Decarlo (1 - Cat3)   Glenmoore, PA 223509   
24 Kyle Eckley   Easton, PA 80336   
25 Keith Gerber   Brookhaven, PA 166846   
26 Stefan Grecu (2 - Cat2)   Cressona, PA 237900   
27 Todd Hesel   Parkville, MD 185182   
28 Ed Krasnai   Lancaster, PA 115580   
29 Ryan Smolko   Mifflinburg, PA 201783   
30 Michael Whitaker   Lancaster, PA 188739   
31 Wayne Work Jr   Lancaster, PA 38957   
32 Michael Zban   Landisville, PA 81236   
33 Nick Shaffer   Phoenixville, PA 122219   
34 Rich Straub   State College, PA 126976   
35 Fred Billet   Langhorne, PA 54219   
36 John Spittal   Elizabethtown, PA 64446   

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Shebelsky   Elizabethtown, PA 274785   
2 S. Charles Zamastil   Wichita Falls, TX 275731   
3 Nathan Goates   Shippensburg, PA 114686   
4 Sean Whiteman   Centreville, VA 28830   
5 Kyle Helder   Carlisle, PA 241174   
6 David Krial   Macungie, PA 143702   
7 Manuel Caliz   Ephrata, PA 244954   
8 Jason Wood   Doylestown, PA 270565   
9 James Best   Allentown, PA 213813   
10 Robert Grimwood   Lewisberry, PA 259837   
11 Charles Hanlon   Phoenixville, PA 237360   
12 Douglas Kauffman   Lancaster, PA 257041   
13 Jonathan Glick   Lancaster, PA 203214   
14 Nao Yamashita   Breinigsville, PA 200963   
15 Douglas Schiel   York, PA 225984   
16 Shawn Beeler   Elizabethtown, PA 260428   
17 Ryan Linder-Hess   Lancaster, PA 197132   
18 Ryan Sohmer   Harrisburg, PA 186270   
19 Benjamin Fetterman   Westport, CT 193588   
20 Bryan Stahley   Alburtis, PA 171751   
21 Tyler Bauer   Philadelphia, PA 275726   
22 Stephen Baumbach   Allentown, PA 214545   
23 Ryan Brubaker   Manheim, PA 246618   
24 Gerald Burkett Iii   Middletown 97936   
25 Michael Coyle   Philadelphia, PA 238020   
26 Keith Groshans   State College, PA 225852   
27 Gale Hess   Columbia, PA 207498   
28 Donnell Hudson   Philadelphia, PA 205218   
29 Noah Mabry   Lebanon, PA 257002   
30 Richard Keith Maclaughlin   West Chester, PA 245036   
31 Jonathan Marshall   Chambersburg, PA 277019   
32 Lou Palumbo Iii (1 - Cat4)   Collegeville, PA 168697   
33 Matthew Randolph   Lancaster, PA 197185   
34 Alex Roberts   Lancaster, PA 108416   
35 Clifton Smoot   San Francisco, CA 219426   
36 Brian Stoner   Quentin, PA 143351   
37 Mark Sweetman   Wynnewood, PA 253720   
38 Steve Szwec   Yardley, PA 221537   
39 Kerry Werner Jr.   Banner Elk, NC 264350   
40 Craig Merritts   Pittsburgh, PA 89628   
41 Alex Uiana   Baltimore, MD 249210   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Young   Baltimore, MD 187191   
2 Brian Maclean   Alpharetta, GA 283924   
3 Bryan Hitch   Philadelphia, PA 149458   
4 Steve Weaber   Jonestown, PA 291815   
5 Matthew Dishart   Mount Joy, PA 238088   
6 Levi Renno   Westminster, MD 286103   
7 Lee Sobotkin   King Of Prussia, PA 188264   
8 Luis Arenzana   Middletown, PA 192829   
9 David Teague   Wilmington, DE 292572   
10 Curtis Miller      
11 Kristofer Moore   Easton, PA 199779   
12 Chris Gonce   Cotonsville, MD 257904   
13 Alan Hargis (1 - Cat4)   Dumfries, VA 290701   
14 Andrew Monroe   Lemoyne, PA 246354   
15 Randy Haluck   Lititz, PA 280213   
16 Timothy Norejko   Marietta, PA 179093   
17 Raymond Brettle   Lawrenceville, NJ 63830   
18 Joseph Petruso   Lancaster, PA 277441   
19 Mark Buckwalter   Lancaster, PA 289741   
20 Timothy Kauffman      
21 Rhett Davis (1 - Cat5)   Abingdon, MD 290356   
22 Michael Beshore   York, PA 272418   
23 Matthew Ciccocioppo   Shippensburg, PA 289410   
24 Dan Conlin   Wilmington, DE 255713   
25 Matthew Conroy      
26 Chad Davis (2 - Cat4)   Abingdon, MD 290300   
27 Eugene Deimler   Enola, PA 272553   
28 Jordan Dersch (2 - Cat5)   Dallastonw, PA 274875   
29 Thomas Dreyer   York, PA 268240   
30 Dana Mellerio   Alexandria, VA 112999   
31 Emmett Oberrender   Lititz, PA 26514   
32 Isaias F Odaniell   Essex, MD 263267   
33 Chris Peris   Lancaster, PA 286654   
34 Carl Phelps      
35 Jeff Schaeffer   West Lawn, PA 292141   
36 Trevor Shattuck   Lutherville, MD 226606   
37 Robert Turner   Lancaster, PA 270805   
38 Cody Wertz (3 - Cat5)   Harrisburg, PA 289946   
39 Paul Williams      

Women - open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Luebbe   Plymouth Meeting, PA 250385   
2 Ruth Dickinson   Philadelphia, PA 258873   
3 Cheri Fager   New Tripoli, PA 279899   
4 Kristine Church   Philadelphia, PA 142023   
5 Michele Bote   Lancaster, PA 68760   
6 Jennifer Kulicki   Manheim, PA 258712   
7 Alaina Gurski   Philadelphia, PA 148911   
8 Nonnie Howard   Phoenixville, PA 132499   
9 Tamara Cabalu   Philadelphia, PA 198336   
10 Marcy Diem   Lititz, PA 84211   
11 Nancy Heller   Philadelphia, PA 212455   
12 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118   
13 Samantha Saultz   Mechanicsburg, PA 208041   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoSpySierra NevadaOSMOBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee