Race Results for
The Great Tahoe Flume Race
Spooner Lake, NV
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/12/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dave Jahng   2:12:38  419 
2Ryan Stoffer   2:12:55  420 
3Bruno Azevedo   2:20:00  418 Ina May Clark Foundation
4Steven Wood   2:49:16  422 
DNFRonald Valdespino     421 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Raj Crow   Incline Village, NV1:53:18 139482  423 INCLINE INGRATES
2Eric Scott   2:01:57  427 
3Joshua Grossnickle   2:03:57  424 
4Darin Honey   2:11:39  499 
5Eric Miskow   2:29:24  426 
6Jesse McKone   3:47:18  425 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Johnson   2:20:10  430 Independent
2Eric Little   2:40:51  431 cjh
3Lorge Quant   3:04:37  432 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1504.85Robby Liebherr   Reno, NV1:38:02 237449  110 Reno Wheelmen
2533.23Jake Mestre   Reno, NV1:42:50 205653  111 Reno Wheelman
3561.61Gary Nagle   Reno, NV2:07:14 302983  112 UNR
4589.99Danny Knoll   Fernley, NV2:14:51 169582  109 Reno Wheelmen

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1481.14Robert Braun   Gardnerville, NV1:30:17 249753  116 Alta Alpina Cycling Club
2489.51Andrew Scott   Truckee, CA1:35:21 281899  126 Cyclepaths / Wild Cherries Racing
3Benjamin Tedore   1:39:08  128 
4Nathan Brown   1:40:48  117 
5514.62Ryan Icanberry   Reno, NV1:44:28 318518  123 Team Bope
6Dusty Clark   1:47:14  119 Ina May Clark Foundation
7531.36Brian Wallace   Reno, NV1:47:31 37037  130 Velo Reno
8539.73Jason Erickson   Reno, NV1:50:08 380029  120 Reno Wheelmen
9Joe Kolda   1:50:46  125 Team Boom Boom
10Juan Vargas   1:56:57  129 Jaden Racing
11Stephen Berg   1:57:06  114 Team BOPE
12Mike Henderson   2:03:37  121 Team Bacon Strip
13Martin Stiasny   2:18:30  127 
14Scott Johnston   2:22:19  124 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1492.91Thomas Fox   Stinson Beach, CA1:40:57 220351  217 Rock Lobster Cyclocross Team
2500.79Eric Ronning   Incline Vlg, NV1:43:16 293925  223 
3Paul Miers   1:43:23  220 RENO WHEELMEN
4Justin Eatinger   1:48:24  215 
5524.43Scott Carothers   Reno, NV1:49:21 234765  213 Kinetic cycles / GBI
6Brent Hart   1:50:17  218 Reno Wheelmen
7540.19Jim Barkley   Reno, NV1:51:45 187303  210 Reno Wheelmen
8548.07Montie Milner   Reno, NV1:57:05 176313  221 Reno Wheelmen
9555.95Dave Alexander   South Lake Tahoe, CA1:58:41 241028  209 
10Tim Stefek   2:00:18  224 Boat Anchor
11571.71Jim Marino   South Lake Tahoe, CA2:02:10 164464  219 Wattabike
12Jeff Cowen   2:09:53  214 
13Jon Paul   2:14:14  222 
DNFBrian Elder     216 The Bike Smith / Curts Truck Repair

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1490.92Kevin Willitts   S Lake Tahoe, CA1:45:20 192774  236 Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2Tim Walker   1:49:03  235 Sierra Cyclesmith
3Mark Henderson   1:50:36  232 Bullmoose Xtreme
4523.95Raymond Fortner   Livermore, CA1:58:48 250983  229 Van Dessel Factory Team
5John Grubbs   1:59:05  231 
6545.97George Grass   Tahoe City, CA2:02:41 79211  230 
7Joseph Crabtree   2:10:46  228 Forest Hill Bike Shop
8567.99terry vachon   Reno, NV2:20:45 257474  234 
9Bill Rosenthal   2:25:35  233 
10David Carmazzi   2:28:14  227 Lost Sierra Bike Shop

Men - Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1383.84Stanislaus (Stosh) Bankston   Olympic Valley, CA1:29:37 2494  
2404.50Matthew Balzer   Sparks, NV1:31:23 157408  Riptide Multisorts
3425.16Scott Phillips   Reno, NV1:32:34 175840  14 Northstar/Giant
4445.82Scott Leland   Reno, NV1:35:59 179817  10 kinetics/GBI
5466.48Conrad Snover   Truckee, CA1:38:12 196378  15 Cyclepaths/Wild Cherries Racing
6487.14Shawn O'Meara   Reno, NV1:45:20 26461  13 Aspen Electric
7507.80Justin Abbott   Pleasant Hill, CA1:47:29 156336  Traction Bikes
8528.46Donald Morehouse   Reno, NV1:51:39 133559  12 Northstar/Giant
9549.12Joshua Stone   Houston, TX1:59:15 283648  99 Sugar Cycles Factory Team

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1462.60Paul Gossi   Reno, NV1:34:03 13762  20 Reno Wheelmen/Great Basin Bicycles
2480.80J Scott Vaughan   Incline Village, NV1:34:55 132857  25 
3499.00Mario Gallardo   Incline Village, NV1:35:33 117971  19 Felt/ Crankbrothers/ oaklyn republic
4517.20Jeff Angermann   Reno, NV1:38:48 1774  18 SAFEWAY/Bicycles Plus/PureRed Creative
5535.40Mark Henry   Incline Village, NV1:44:34 121396  23 Team Clover
6553.60Allen Hill   Reno, NV1:47:07 16168  24 Bicycle Bananas
7571.80Jerome Heiberger   Grass Valley, CA1:55:53 15679  22 SERT/SHO-AIR
8590.00Jeffrey Griffo   Homewood, CA1:56:55 180137  21 Truckee Bike team

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1524.02Gregg Stone   Truckee, CA1:30:44 34272  Mighty Mobile Bike Repair
2538.72Anthony Sinyard   Morgan Hill, CA1:31:50 206326  Specialized
3553.42Scot Ferguson   Reno, NV1:36:05 195008  Kinetics
4568.12Dustin Sweet   Reno, NV1:36:45 34787  Easty

Men - Cat 1/2/3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1440.24Bjorn Fox   Berkeley, CA1:33:11 220350  323 Clif Bar Development Cyclo-Cross Team
2515.12Erik Johnson   Incline Village, NV1:55:18 319034  324 Independent
3Trevor Deruise`   2:12:06  322 Alta Alpina

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Trevor Ellsworth   1:56:44  434 Alta Alpina Cycling Club
2534.50A.J. Marino   South Lake Tahoe, CA2:31:57 275529  435 Tomac / Wattabike
3Noah Paul   2:37:31  437 
4590.00Blake Milner   Reno, NV3:14:19 291487  436 Reno Wheelmen

Women - Pro/Cat1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Helene Drumm   San Anselmo, CA1:43:04 10046  29 Whole Athlete
2Erin Alders   Nevada City, CA1:49:05 196090  27 Sierra Express
21742Danielle Griffo   Homewood, CAReno 182948  30 University of Nevada

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Julianne Mazzone   2:55:38  440 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anne Mostkoff   3:12:41  441 

Women - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Fish   2:14:35  328 
2Cortney Bloomer   2:24:29  326 
3Carla Salzbrun   2:26:03  329 
4Aimee Edwards   2:39:43  327 

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Janice Brod   Carson City, NV1:56:33 315786  332 Reno Wheelmen
2556.67Valerie Alexander   South Lake Tahoe, CA1:58:50 247222  331 
3Jacqueline Wollman   2:02:13  334 
4Lynn Henderson   2:16:53  333 Bullmoose Xtreme

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyUSACDFShimanoCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee