Race Results for
Quad Cities Criterium
Rock Island, IL
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/30/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Ellison   Chicago Heights, IL 310844   Chicago Cuttin Crew
2 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202   KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Jacob Koczman   Fayetteville, NC 338742   
4 Shawn Mears   Burlington, IA 353228   
5 Artur Golebiewski   Clive, IA 176533   DMOS Race Team
6 Quinn Burke Anderson      
7 bradley nichols   Eldridge, IA 347348   
8 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929   Junior Dropouts
9 Todd Kollar   West Peoria, IL 323564   Team Mack Racing Assn
10 Chris Johnson      Meads Bike Shop
11 Seth Long      
12 Michael Shumway   West Des Moines, IA 278228   Rasmussen Bike Shop
13 Travis McGuire   Rochelle, IL 309182   Flatlandia Cycling Team
14 Ron Zimmer   De Witt, IA 320662   
15 Clark Bowden   Kansas City, MO 238043   Chamois Butt'r Cycling Team
16 Dustin Highland   Monticello, IL 307727   Bike Surgeon/Continental Tire
17 Ken Hoffman   Aledo, IL 304273   Velosport Iowa /American Equity
18 Henry Diggelmann   Mason City, IA 276873   
19 Michael Weis      Little Ade's bicycles
20 Mike Jacksen      Unattached
21 John Wildharber   Davenport, IA 338302   
22 pATRICK O\'Boyle      
23 Jackson McNear   Louisville, KY 301315   Red Zone Cycling
24 Edward Fritzinger   Georgetown, IN 292245   Red Zone Cycling
25 Matthew Kidman   Dallas Center, IA 336080   DMOS Racing Team
26 Karl Jahns      QCBC
27 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
28 Matt Drobney      
29 Erik McDonough      
30 Brian White   Sheboygan, WI 339658   Team Geargrinder
31 Patrick Bull      
32 Matthew Boggs   Metamora, IL 339138   
33 Nicholas Ruis   Council Bluffs, IA 313476   Velo Veloce Cycling Club
34 Robert Ruis   Council Bluffs, IA 337982   Velo Veloce Cycling Club
35 Travis Tesone   Sterling, KS 311184   GP Velotek
36 Joel Purcell      Sonic Speed Sports
DNF John Freemire      VT Bike Team
DNF Rory Loo   Madison, WI 283732   Nova Cycle / ISCorp
DNF Jacob Kobusch      
DNF Harris Bernstein   Minneapolis, MN 347632   Bianchi/Grand Performance

Men - Cat 4/5 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Beatty   Washington, IA 300481   Twisted Spokes Racing Team
2 Todd Kollar   West Peoria, IL 323564   Team Mack Racing Assn
3 Jacob Koczman   Fayetteville, NC 338742   
4 Brian McCarthy   Lockport, IL 211084   South Chicago Wheelmen
5 Paul Jensen   Pleasant Hill 67364   Zealous Racing
6 Michael Wakeley   Ottawa, IL 211313   Blue Competition Cycles
7 mike morell   Chicago, IL 278651   Chicago Cuttin Crew
8 Kevin Murray   Lincoln, NE 263629   Flatwater Cycling
9 Rob McKillip   Cedar Rapids, IA 271939   New Pioneer Food Co-op
10 Bruce Pesch   Ames, IA 45788   Colorbiotics
11 Travis McGuire   Rochelle, IL 309182   Flatlandia Cycling Team
12 Paul Sueppel   Iowa City, IA 135409   New Pioneer Food Co-op
13 Todd Toom   Pella, IA 255983   Pella Bike Racing
14 Drew Webb   Eldridge, IA 286298   Taleo Racing
15 Henry Diggelmann   Mason City, IA 276873   
16 James Rolette   Tinley Park, IL 30450   South Chicago Wheelmen
17 Stephen Feehery   Homewood, IL 11378   South Chicago Wheelmen
18 Daniel Davis   Ames, IA 170682   Zealous Racing
19 Matthew Boggs   Metamora, IL 339138   
20 Patrick Bull      
21 Travis Tesone   Sterling, KS 311184   GP Velotek

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Shough   Chicago , IL 300665   Chicago Cuttin Crew
2 Jake Buescher   Evanston, IL 333296   Team Mack Racing Assn
3 Ryan Gorman   Eagan, MN 294486   St Paul Bicycle Racing Club
4 Jared Sheppard   Freeport, IL 237961   
5 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643   Gopher Wheelman
6 Benjamin Dilley   Lincoln, NE 308150   Team Type 1 Nebraska
7 Jeremy Eisenhauer   Firth, NE 276841   
8 Weston Flickinger   Akron, OH 298929   Prochain Cycling
9 Myles Beach   Larsen, WI 208348   Adventure 212
10 Tod Hetzel   Bartonville, IL 335798   Proctor Cycling Team
11 Bradley Stegall   Peoria, IL 266411   Peoria Bicycle Club
12 Perry Leysens   Durango, CO 271227   RDMB Junior Racing Team
13 Logan Brueck   Saint Paul, MN 316048   Bianchi/Grand Performance
14 Jesse Leonard   Bettendorf, IA 261951   DICE
15 Matthew Zimmer   De Witt, IA 320582   Velosport Iowa /American Equity
16 Theoren Loo   Madison, WI 283731   ISCorp Cycling Team
17 Michael Wilkie   Lisle, IL 268873   
18 Ian McShane   Louisville, KY 257336   Red Zone Cycling
19 Ryan Pesch   Ames, IA 199841   CICC Colorbiotics
20 Nick Mele   Eagan, MN 297889   St Paul Bicycle Racing Club
21 Samuel Bramel   Little Canada, MN 291951   Gopher Wheelmen
22 Caleb Uerling   Lincoln, NE 336730   
23 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766   Minnesota Junior Cycling Inc.
24 grant harrison   La Crosse, WI 309144   GP Velotek
25 Andrew Neuser   St. Paul, MN 293420   Bianchi/Grand Performance
26 Rob McKillip   Cedar Rapids, IA 271939   New Pioneer Food Co-op
27 Kevin Murray   Lincoln, NE 263629   Flatwater Cycling
28 mike morell   Chicago, IL 278651   Chicago Cuttin Crew
29 Cooper Simon   Louisville, KY 269420   Red Zone Cycling
30 Kevin Patterson   Clive, IA 305864   DMOS Racing Team
31 Maxwell Lewis   Minneapolis, MN 291227   St Paul Bicycle Racing Club
32 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336   ABD Cycle Club
33 Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206   KS Energy Services / Team Wisconsin
34 Ben Glover   Louisville, KY 292770   Red Zone Cycling
35 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381   Team Geargrinder
36 Gavin Huseboe   Marshalltown, IA 258898   Colorbiotics
37 Shawn Delk   Chicago, IL 97609   Project 5 Racing
38 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776   Baraboo Sharks
39 Everett Jones   Baraboo, WI 278456   Baraboo Sharks
40 Joshua Kidman   Dallas Center, IA 300262   Des Moines Cycle Club
41 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   Gopher Wheelman
42 Alec Porter   Saint Paul, MN 311313   St Paul Bicycle Racing Club
43 Adam Keck   Leawood, KS 291843   Team Colavita/ Parisi Coffee
44 JP Brocket   Raytown, MO 275550   Ethos Racing
45 Eric Serantoni   South St. Paul, MN 310312   St Paul Bicycle Racing Club
46 Paul Sueppel   Iowa City, IA 135409   New Pioneer Food Co-op
DNF Ryan Shaw   Rogers, MN 276375   Minnesota Junior Cycling Inc.
DNF Alex Beutel   Colorado Springs, CO 340664   TEAM GEARGRINDER
DNF Scott Birney   Iowa City, IA 310572   New Pioneer Food Co-op
DNF Brian McCarthy   Lockport, IL 211084   South Chicago Wheelmen
DNF Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170   ISCorp Cycling Team
DNF Alec Porter   Saint Paul, MN 311313   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Maxwell Riordan   Chicago, IL 247630   Chicago Cuttin Crew
DNF Joseph Taber   Rock Island, IL 148053   
DNF Andrew Lindner   Morton, IL 268834   Proctor Cycling Team
DNF Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   Gopher Wheelmen
DNF Gavin Haley   Louisville, KY 259719   Red Zone Cycling
DNF Michael Rost   Lawrence, KS 247287   GP Velotek
DNF Karlton Larson   Decorah, IA 313762   KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Nolan McQueen   Louisville, KY 298828   Red Zone Cycling

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Fay   Chicago, IL 288405   xXx Racing
2 Jonathan Heile   Milwaukee 248092   KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522   KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615   MBRC/Flanders
5 Travis Heller   Parker, CO 264205   Team Extreme
6 David Leatherman   Charlotte, NC 20647   Brazen Dropouts Cycling Team
7 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025   Team Geargrinder
8 Ryan Halloran   Kansas City, MO 62054   The Wheel Racing
9 Micah Fritzinger   Georgetown, IN 290524   Scheller's Racing Team
10 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770   ISCorp Cycling Team
11 Nicholas Ramirez   Normal, IL 296749   Burnham Racing
12 James Nelson   Laramie, WY 288424   
13 Jeramey Werbelow   West Bend, WI 287594   Team Extreme
14 Travis Miller   Jefferson, WI 293344   KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Shane Feehery   Homewood, IL 174544   South Chicago Wheelmen
16 Daniel Williams   Murphysboro, IL 227015   Bike Surgeon/Continental Tire
17 Joseph maloney   Milwaukee 313232   KS Energy Services / Team Wisconsin
18 Trevor Rolette   Tinley Park, IL 226739   South Chicago Wheelmen
19 Chris Moore   Woodridge, IL 277388   Bikes To You / World of Bikes
20 Andrew Boyd   Louisville, KY 289340   Bike Clicks/Team Louisville Bicycle Club
21 Leif Byrge-Liebig   Menomonee Falls, WI 280257   ISCorp Cycling Team
22 Michael Schroeder   Indianapolis, IN 282632   Team Upland p/b Sustainable Cycling
23 Andrew Kramer   Ballwin, MO 244789   Off the Front Racing
24 Rudyard Peterson   Kalamazoo, MI 215610   Flying Rhino Cycling Club
25 Patrick Diamond   South Milwaukee, WI 297764   Team Geargrinder
26 lucas guyton   Davenport, IA 308798   American Equity Racng Team
27 Mark Sills   Champaign, IL 219887   Scarlet Fire
28 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
29 Buckley Birkholz   Wausau, WI 310285   Loon State Cyclists
30 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
31 Evan Hartig   Dubuque, IA 219225   Borah
32 Brian Leatherman   Waunakee, WI 115204   Brazen Dropouts Cycling Team
33 Richard Wince   Des Moines, IA 259675   Rasmussen Bike Shop
34 William Rekemeyer   Ames, IA 297983   RDMB Junior Racing Team
35 Ryan O'Boyle   Shorewood, IL 299155   
36 Jonathan Atwell   Bloomington, IN 212166   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
37 Matthew Bohm   Dunlap, IL 249934   Proctor Cycling Team
38 Christopher Sprock   Peoria, IL 263424   Proctor Cycling Team
39 Brady Fain   Denver, CO 282034   Team Undiscovered
40 Kurt Muehlebach   Kansas City, MO 214879   GP Velotek
41 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079   ISCorp Cycling Team
42 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869   Speedfix Racing p/b Zubaz
43 Kevin Wohlford   Davenport, IA 211874   American Equity Racng Team
44 Scott Robinson   Des Moines, IA 214721   Zealous Racing
45 Paul Kumm   Fort Collins 267392   ISCorp Cycling Team
46 Jeremiah Gantzer   Bettendorf, IA 213287   Double I Cycling Experience (DICE)
47 Nathan Hicks   Des Moines, IA 281712   Zealous Racing
48 Andrew Truemper   Indianpolis, IN 242744   xXx Racing
49 Nick Hand   Clayton, MO 287561   708 Racing p/b Dressel's Pub
50 John Reynders   Seattle, WA 255625   KS Energy Services / Team Wisconsin
51 Craig Sparks   Overland Park, KS 280314   GP Velotek
52 Douglas Klahsen   Pella, IA 191357   Zealous Racing
53 Christopher Barton   Madison, WI 211173   Little Ade's
54 Mark Norton   Madison, WI 291138   KS Energy Services / Team Wisconsin
55 Brian Stoveken   Madison, WI 249708   KS Energy Services / Team Wisconsin
56 Ryan Edwards Bertrand   Bloomington, IL 193735   Bloomington Cycle Racing Team
57 Josh Pruschen   Springfield, MO 261041   Mesa Cycles Racing Team
58 Spencer Oswald   Lincoln, NE 231748   
59 Drew Bercaw   North Canton, OH 211109   Prochain Cycling
60 Seth Frye   Greenfield, WI 275622   Cafe Hollander RDC
DNF Vance Fletcher   Chariton 278921   ISCorp Cycling Team
DNF Christian Beattie   De Soto, KS 3034   360 Racing
DNF Hayden Warner   Neoga, IL 325222   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Glover (1 - Cat4)   Louisville, KY 292770   Red Zone Cycling
2 Ian McShane (2 - Cat4)   Louisville, KY 257336   Red Zone Cycling
3 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776   Baraboo Sharks
4 Gavin Haley   Louisville, KY 259719   Red Zone Cycling
5 Sam Beste   Brookfield, WI 278712   ISCorp Cycling Team
6 Nicholas Ruis   Council Bluffs, IA 313476   Velo Veloce Cycling Club
7 Edward Fritzinger   Georgetown, IN 292245   Red Zone Cycling
8 Ian Henriksen   Muscatine, IA 335064   Harper's Cycling & Fitness
9 Jackson McNear   Louisville, KY 301315   Red Zone Cycling
10 Trey Hedgecock   Ankeny, IA 312130   RDMB Junior Racing Team
11 Eric Ball   Kenosha, WI 322788   Kenosha Velosport Inc
12 Sam Escherich   Ankeny, IA 353412   
13 Sean McCarthy   Lockport, IL 286941   South Chicago Wheelmen
14 Spencer Rolette   Tinley Park, IL 288669   South Chicago Wheelmen
15 Simon Jones (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 291893   ISCorp Cycling Team
DQ Alec Porter (Cat4)   Saint Paul, MN 311313   St Paul Bicycle Racing Club
DQ Karina Zimmer      
DQ Ben Klinger      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Lark (1 - Cat2)   New Albany, IN 258079   Prochain Cycling
2 Andrew Dillman   Fairdale, KY 261876   Prochain Cycling
3 Patrick Diamond (2 - Cat2)   South Milwaukee, WI 297764   Team Geargrinder
4 Richard Rainville   Livonia, MI 305239   Ventus Cycling Team
5 Rudyard Peterson   Kalamazoo, MI 215610   Flying Rhino Cycling Club
6 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
7 Drew Bercaw (1 - Cat3)   North Canton, OH 211109   Prochain Cycling
8 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
9 Vance Fletcher   Chariton 278921   ISCorp Cycling Team
10 Peter Davis (2 - Cat3)   Whitefish Bay, WI 255770   ISCorp Cycling Team
11 Trevor Rolette   Tinley Park, IL 226739   South Chicago Wheelmen
12 Evan Hartig   Dubuque, IA 219225   Borah
13 John Francisco (3 - Cat3)   Louisville, KY 269259   Red Zone Cycling
14 Kevin Lindlau (3 - Cat2)   Waukesha, WI 298079   ISCorp Cycling Team
15 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336   ABD Cycle Club
16 Lionel Rocheleau (4 - Cat3)   Waukesha, WI 274025   Team Geargrinder
17 Jack McCann   Cincinnati, OH 298338   Prochain Cycling
18 Stephen Bassett (4 - Cat2)   Knoxville, TN 257316   Prochain Cycling
19 Leif Byrge-Liebig (5 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 280257   ISCorp Cycling Team
20 Paul Kumm (6 - Cat2)   Fort Collins 267392   ISCorp Cycling Team
21 Alex Beutel (1 - Cat4)   Colorado Springs, CO 340664   TEAM GEARGRINDER
22 Luke Haley   Louisville, KY 259716   Prochain Cycling
23 Weston Flickinger   Akron, OH 298929   Prochain Cycling
24 Alexander Riva (5 - Cat3)   Pleasant Prairie, WI 260381   Team Geargrinder
25 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170   ISCorp Cycling Team
26 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929   Junior Dropouts
27 Logan Brueck   Saint Paul, MN 316048   Bianchi/Grand Performance
28 Nolan McQueen   Louisville, KY 298828   Red Zone Cycling
29 Samuel Bramel   Little Canada, MN 291951   Gopher Wheelmen
30 Mitch Nordahl   Anoka, MN 312426   Minnesota Junior Cycling Inc.
31 Josey Weik (2 - Cat4)   Wrenshall, MN 297766   Minnesota Junior Cycling Inc.
32 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   Gopher Wheelmen
33 Maxwell Lewis (3 - Cat4)   Minneapolis, MN 291227   St Paul Bicycle Racing Club
34 Joshua Kidman   Dallas Center, IA 300262   Des Moines Cycle Club
35 Samuel Dobrozsi   Loveland, OH 235804   Prochain Cycling
36 Garrett Roth (6 - Cat3)   Shorewood, WI 247466   ISCorp Cycling Team
37 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   Gopher Wheelman
38 Harris Bernstein (1 - Cat5)   Minneapolis, MN 347632   Bianchi/Grand Performance
39 Brian White (2 - Cat5)   Sheboygan, WI 339658   Team Geargrinder
40 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
41 Jacob Kobusch      
42 Daniel Santos   Louisville, KY 292395   Red Zone Cycling
DNF Ryan Shaw (Cat4)   Rogers, MN 276375   Minnesota Junior Cycling Inc.

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Wohlford   Davenport, IA 211874   American Equity Racng Team
2 Christopher Eastburn   Cedar Rapids, IA 10368   Mercy-Specialized
3 Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
4 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   Bianchi/Grand Performance
5 Jeff Rhodes (1 - Cat3)   Zionsville, IN 299765   Team Nebo Ridge
6 Gregory Harper   Muscatine 15134   Melon City Bike Club Inc.
7 Mark Sills   Champaign, IL 219887   Scarlet Fire
8 Glenn Eyler   Gladstone, MO 162256   KCBC Racing Team
9 Christopher Martin   Iowa City, IA 50430   Iowa City Cycling Club
10 Thomas Lambert   Burlington, IA 53571   Bike Burlington
11 Donald Isaacs   Aurora, IL 243326   Team Bicycle Heaven
12 Paul Arsenault   Ardenhills, MN 279841   Gopher Wheelmen
13 James Rolette   Tinley Park, IL 30450   South Chicago Wheelmen

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan Dotti      AeroCat Cycling Team
2 Eric Marcotte   Scottsdale, AZ 212698   SKLZ p/b PISTA PALACE
3 Jonathan Jacob   Indianapolis, IN 226733   NUVO Cultural Trail
4 Andrew Crater   Greenville , SC 70612   AeroCat Cycling
5 John Grant   Louisville, KY 193579   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
6 Adam Leibovitz   Indianapolis, IN 221190   Kentucky Flyers Cycling Inc
7 Jeffrey Schroetlin   Argenta, IL 66615   NUVO Cultural Trail
8 Jeremy Grimm   Orrville, OH 187082   Cleveland Clinic /RGF pb Felt Bicycles
9 Ryan Knapp   Columbus, IN 161263   Panther pb Competitive Cyclist
10 Zack Allison   Arlington Va 211435   Sonic Boom Racing
11 Brandon Feehery   Homewood, IL 193035   Mesa Cycles Racing Team
12 Jordan Roessingh   Madison, WI 170411   ISCorp Cycling Team
13 Gregory Christian   St Simons Is Ga 186412   Panther pb Competitive Cyclist
14 Ben Damhoff   Morrison, IL 133889   University of Wisconsin-Platteville
15 Ryan Aitcheson      Panther p/b Competitive Cyclist
16 Mac Brennan   East Jordan, MI 243416   Panther pb Competitive Cyclist
17 Marco Aledia   Worthington, OH 58428   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
18 Jonathan Card   Sylvania, OH 6078   
19 Kirk Albers   Upper Arlington, OH 1283   Panther pb Competitive Cyclist
20 John Tomlinson   Chicago, IL 239266   Chemstar
21 Alex Vanias   Leroy, MI 291766   Priority Health Cycling Team
22 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Carlos OBriens Racing pb Tribe
23 Nicholas Coil   Prairie Village, KS 195267   
24 Andrew Otte   West Lafayette, IN 281578   NUVO Cultural Trail
25 David Block (1 - Cat2)   Plymouth, MN 241507   Bianchi/Grand Performance
26 Bryan McVey   Arlington Heights, IL 264045   ABD Cycling Team
27 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   MBRC/Flanders
28 Ross White (2 - Cat2)   Holmen, WI 200545   Team Geargrinder
29 Christopher Lynch (3 - Cat2)   Milwaukee, WI 278183   Team Geargrinder
30 Matt Waite   Madison, WI 206676   Team Wheel & Sprocket
31 Dale Sedgwick   Minneapolis, MN 32038   St Paul Bicycle Racing Club
32 Christopher Chartier (4 - Cat2)   Hamilton, OH 207349   Racing For Riley
33 Serghei Tvetcov   Alpharetta, GA 341418   AeroCat Cycling
34 Andrew Lister   Springfield, IL 148168   Wheelfast Cycling Team
35 Joseph Kukolla   Indianapolis, IN 187714   NUVO Cultural Trail
36 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674   Kentucky Flyers Cycling Inc
37 James Baldesare   Kent, OH 63797   RGF Cycling pb Felt Bicycles
38 Brent Emery   Menomonee Falls, WI 45303   LifeCyclists
39 david carpenter   Nashville, TN 292419   Rasmussen Bike Shop
40 Brody Pasciullo      Thunder Bay Cycling Club
41 Adam York   Okemos Mi 210584   Trails-Edge Cycling Team
42 Mariusz Czarnomski   Cedar Rapids, IA 272490   Mercy-Specialized
43 Mahting Putelis (5 - Cat2)   Louisville , CO 286398   Sonic Boom Racing
44 Josh Gillingham      ISCorp Cycling Team
45 alex grman   Saint Louis, MO 261865   Mesa Cycles Shop and Racing Team
46 Brian Boyle   Chicago Il 202981   Beverly Bike/VeePak
47 Hogan Sills   Champaign, IL 257611   ABD Cycling Team
48 Steven Robinson   Des Moines, IA 213399   Zealous Racing
49 Michael Heagney   Libertyville, IL 15584   Vision Quest LLC
50 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   ISCorp Cycling Team
51 Austin Turner   Ogden, UT 290106   Bikes To You / World of Bikes
52 Ryan Cross   Boulder, CO 193829   Panther pb Competitive Cyclist
53 James Bird (6 - Cat2)   Kenilworth, IL 239434   ISCorp Cycling Team
54 Scott Rosenfield (7 - Cat2)   Lake Forest, IL 246114   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
55 Clayton Chase   Mequon, WI 246297   Team Geargrinder
56 Tim Norris (8 - Cat2)   Saint Charles, MO 283502   
57 Brian West   Boone 171534   World of Bikes
58 Justin Armstead   Springfield, IL 271052   Wheelfast Cycling Team
59 Luke Haley   Louisville, KY 259716   Prochain Cycling
60 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071   ISCorp Cycling Team
61 Brendan Kealey   Iowa City, IA 227228   Mercy-Specialized
62 Chad Martel (9 - Cat2)   Springfield, IL 52658   Wheelfast Cycling Team
63 Alan Antonuk   Santa Monica, CA 200093   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
64 Nicholas Frye   Madison, WI 258744   KS Energy Services / Team Wisconsin
65 Lucas Wall   Superior Township, MI 54490   Ann Arbor Velo Club
66 Maurice Hessel   Kirksville, MO 73039   Boston Mountain Cyclist
67 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471   Bianchi/Grand Performance
68 Stephen Tilford   Topeka, KS 35598   TradeWind Energy
69 Derek Cassaday   Des Moines, IA 220786   Bikes To You / World of Bikes
70 Brian Rach   Chilton, WI 257820   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
71 Diego Garavito   Charlotte, NC 172738   AeroCat Cycing Tem
72 Vince De Jong      American Equity
73 Gregory Strock   Martinsville, IN 34438   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
74 Jerome Rewerts   Nevada, IA 271387   Zealous Racing
75 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074   
DNF Matt Pence   Saint Charles, MO 262595   Mesa Cycles Racing Team
DNF Matthew Brandt   St Charles, MO 197984   Mesa Cycles Racing Team
DNF Martin Lang   Saint Louis, MO 227873   Mesa Cycles Racing Team
DNF Weston Luzadder   Carmel, IN 240464   NUVO Cultural Trail
DNF Brad Schaeffer   Indianapolis, IN 206320   NUVO Cultural Trail
DNF Erik Meier   Baraboo, WI 185547   Baraboo Sharks
DNF Kevin Attkisson   Louisville, KY 201060   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNF Ryan Zook (Cat2)   Naperville, IL 63700   Club Bicicletta
DNF dylan knutson   Salisbury, NC 281816   Bianchi/Grand Performance
DNF Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   MBRC/Flanders
DNF Brian Lark (Cat2)   New Albany, IN 258079   Prochain Cycling
DNF John Puffer   Indianapolis, IN 116272   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNF Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434   Great Dane Velo Club
DNF Thomson Remo (Cat2)   Fond Du Lac, WI 212914   Team Wheel & Sprocket
DNF Thomas Cox   Bloomington, IN 8003   KCV Cycling Club
DNF Andrew Buntz (Cat2)   West Des Moines 291573   Bikes To You / World of Bikes
DNF Jeff Bradley   Davenport, IA 76979   Velosport Iowa /American Equity
DNF William Greenwood   Minneapolis, MN 247257   Bikes To You / World of Bikes
DNF Kevin Severs   Milwaukee, WI 305047   Colorbiotics
DNF Bryan Fosler   Madison, WI 197058   KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Kevin Tempel   Fort Collins, CO 246693   Bikes To You / World of Bikes
DNF Brian Jensen   Lawrence 185340   
DNF Tim Srenaski   Boulder, CO 208544   Sonic Boom Racing
DNF Emile Abraham      AeroCat Cycling Team
DNF Joshua Carter   Fairview Heights, IL 110443   AeroCat Cycling
DNF Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160   Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Joey Iuliano   Muleshoe Tx 237283   Racing For Riley
DNF Kip Spaude   Watertown, WI 199775   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Bryce Mead   Sterling, IL 165869   ABD Cycling Team
DNF andrew fagersten (Cat2)   Redlands, CA 255143   Bikes To You / World of Bikes
DNF Peter Strittmatter (Cat2)   Chicago, IL 196601   xXx Racing
DNF William Stolte   Topeka, KS 34257   
DNF Nicholas Ramirez   Normal, IL 296749   Burnham Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skylar Schneider   West Allis, WI 300089   Team TIBCO II
2 Heather Porter   Saint Paul, MN 335062   St Paul Bicycle Racing Club
3 Kelli Richter   Libertyville, IL 281465   
4 Karen Brocket   Raytown, MO 287354   Ethos Racing
5 Amy Oberbroeckling   Iowa City, IA 313742   Team Q7
6 Hana Berkooz   Ann Arbor, MI 311103   Pear Tree Pens
7 Sue Wellinghoff   Chicago, IL 311622   xXx Racing
8 Elise Kikis   Chicago, IL 309062   Alberto's Sport
9 Debra Sunderland   Clarendon Hills, IL 279367   Project 5 Racing
10 Lynn Rivier      
11 Monika Martin   Iowa City, IA 291545   Iowa City Cycling Club
12 Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763   St Paul Bicycle Racing Club
13 Michaela Weeks   Davenport, IA 329612   DICE
14 Erin Ball   Kenosha, WI 322794   Team Type 1
15 Niki Nation   Washington, IL 328606   Peoria Bicycle Club
16 Kendra Estenson   Eagan, MN 297890   Bianchi/Grand Performance
17 Amy Johnson      
18 Dana Loo   Madison, WI 283736   ISCorp Cycling Team
DNF Karen Stierler   Coralville, IA 224864   Mercy-Specialized

Women - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Mathews   Madison, WI 294884   ISCorp Cycling Team
2 Katie Spittlehouse      Nova Cycle Sportrs Foundation
3 Emilie Flanigan   Eureka, MO 214541   Dogfish Racing Team
4 Anne Grabowski   Minneapolis, MN 57292   Team Kenda
5 Aubree Dock   Overland Park, KS 282159   Tulsa Tough Racing
6 Lisha Herold   Oakdale, MN 307621   Angie's Kettle Corn/Bikery du Nord
7 Jeannie Kuhajek      ABD Cycling Team
8 Lesley McShane   Louisville, KY 106822   
9 Stacy Appelwick   Lisle, IL 298018   ABD Cycling Team
10 Christine Roettger   Saint Louis, MO 245651   Team Revolution
11 Robin Bauer   Folsom, CA 295663   Racing For Riley
12 Rebekah Dilley (1 - Cat3)   Lincoln, NE 309115   Tulsa Tough Racing
13 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
14 Jamie Valencheck   Webster Groves, MO 268406   Momentum Racing
15 Whitney Burdzilauskas   Indianapolis, IN 250974   Team Nebo Ridge
16 Katharina Weber   Monrovia, IN 163542   Racing For Riley
17 cathy frampton   La Grange, IL 275322   Project 5 Racing
18 Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694   ISCorp Cycling Team
19 Sacha Horn (2 - Cat3)   Muskego, WI 263536   Brazen Dropouts Cycling Team
20 Morgan Moon (3 - Cat3)   Bement, IL 270955   Team Kenda presented by Geargrinder
21 Jacqueline Denny   Liberty, MO 260785   Team Kenda presented by Geargrinder
22 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN 158605   Gopher Wheelman
23 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558   Bianchi/Grand Performance
24 Terra James   Minneapolis , MN 281803   Angie's Kettle Corn/Bikery du Nord
25 Kimberly Gialdini   Downers Grove, IL 289833   Pact- DISH Network Cycling
26 Meghan Lapeta   Chicago, IL 204804   
27 Rachel Roessingh   Madison, WI 179920   ISCorp Cycling Team
28 Jerel Lynn Waide (4 - Cat3)   Durham, NC 277863   Project 5 Racing
29 Sarah Demerly   Berkley, MI 293788   ABD Cycling Team
30 Elena Dorr   Chicago, IL 225028   ABD Cycling Team
31 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958   ISCorp Cycling Team
32 Michelle Jensen   Lawrence, KS 180587   Women's Free State Racing
33 Molly Shough    Chicago, IL 274835   Bouledogue Tout Noir
34 Jessica Helmlinger (5 - Cat3)   Cedarburg, WI 255881   Team Kenda
35 Nicolette Reker (6 - Cat3)   Little Canada, MN 308210   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Niki Soderberg (Cat3)   Wausau , WI 310193   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Santos   Louisville, KY 302383   Red Zone Cycling
2 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556   Baraboo Sharks
3 Rachel Dobrozsi   Loveland, OH 267450   Queen City Wheels
4 Michaela Weeks (1 - Cat4)   Davenport, IA 329612   DICE
5 Cate McShane (2 - Cat4)   Louisville, KY 285340   Red Zone Cycling
6 Dana Loo   Madison, WI 283736   ISCorp Cycling Team
7 Annabelle Henriksen      Melon City
8 Kelby Rewerts      Zealous Racing
9 Kathleen Rolette   Tinley Park, IL 334756   South Chicago Wheelmen
DNS Frances Haley (Cat4)   Louisville, KY 285432   Red Zone Cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Loo   Madison, WI 283736   ISCorp Cycling Team

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacy Appelwick   Lisle, IL 298018   ABD Cycling Team
2 Coryn Rivera   Tustin, CA 207432   Peanut Butter & Co. TWENTY12
3 Holly Mathews   Madison, WI 294884   ISCorp Cycling Team
4 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980   Team Tibco
5 Whitney Schultz   Fort Collins, CO 252835   CheckMark pb Veloforma
6 Amanda Miller   Fort Collins, CO 228513   Columbia HTC
7 Christine Roettger (1 - Cat2)   Saint Louis, MO 245651   Team Revolution
8 Carrie Cash Wootten   Saint Louis, MO 163561   Team Revolution
9 Emilie Flanigan   Eureka, MO 214541   Dogfish Racing Team
10 Robin Bauer (2 - Cat2)   Folsom, CA 295663   Racing For Riley
11 Sarah Huang (3 - Cat2)   Pleasant Prairie, WI 225258   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
12 Katie Spittlehouse      Nova Cycle Sportrs Foundation
13 Lisha Herold (4 - Cat2)   Oakdale, MN 307621   Angie's Kettle Corn/Bikery du Nord
14 Catherine Walberg   Bainbridge Island, WA 36933   Team Kenda
15 Anne Grabowski   Minneapolis, MN 57292   Team Kenda
16 Anne Meyer   La Crosse, WI 55494   Mercy-Specialized
17 Jessica Prinner   South Elgin, IL 225342   ABD Cycling Team
18 Jannette Rho   Chicago, IL 288738   Chicago Cuttin Crew
19 Jane Weakley (5 - Cat2)   Kettering, OH 295578   Secret Cycling
20 Emma Bast (6 - Cat2)   Hinesburg, VT 261361   Speedfix Racing p/b Zubaz
21 Elizabeth Lauer (7 - Cat2)   Madison, WI 290993   Team Kenda presented by Geargrinder
22 Jeannie Kuhajek      ABD Women's Cycling Team
23 Ashley James   Dousman, WI 219841   Team Kenda presented by Geargrinder
24 Bianca Bergman (8 - Cat2)   Saint Paul, MN 281786   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
25 Jennifer Perricone (9 - Cat2)   Lake Mills, WI 258437   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
26 Aubree Dock   Overland Park, KS 282159   Tulsa Tough Racing
27 Molly Shough    Chicago, IL 274835   Bouledogue Tout Noir
28 Jamie Valencheck (10 - Cat2)   Webster Groves, MO 268406   Momentum Racing
29 Katharina Weber   Monrovia, IN 163542   Racing For Riley
30 Kristen Meshberg   Lyons, IL 167518   ABD Cycle Club
31 Terra James   Minneapolis , MN 281803   Angie's Kettle Corn/Bikery du Nord
32 Sacha Horn (1 - Cat3)   Muskego, WI 263536   Brazen Dropouts Cycling Team
33 Jerel Lynn Waide (2 - Cat3)   Durham, NC 277863   Project 5 Racing
34 Zoe Reker (11 - Cat2)   Littlecanada, MN 290558   Bianchi/Grand Performance
35 Niki Soderberg (3 - Cat3)   Wausau , WI 310193   
36 Axie Navas (12 - Cat2)   Eagle, CO 290511   ISCorp Cycling Team
37 Jacqueline Denny (13 - Cat2)   Liberty, MO 260785   Team Kenda presented by Geargrinder
38 Jennifer Greenberg   Chicago , IL 231027   Team Kenda presented by Geargrinder
39 Jessica Helmlinger (4 - Cat3)   Cedarburg, WI 255881   Team Kenda
40 Elena Dorr   Chicago, IL 225028   ABD Cycling Team
41 Sarah Demerly   Berkley, MI 293788   ABD Cycling Team
42 Nicolette Reker (5 - Cat3)   Little Canada, MN 308210   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Morgan Moon (Cat3)   Bement, IL 270955   Team Kenda presented by Geargrinder
DNF Rachel Roessingh (Cat2)   Madison, WI 179920   ISCorp Cycling Team
DNF Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694   ISCorp Cycling Team

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 E Michael Ozment (1 - Cat3)   Champaign, IL 46412   Team Mack Racing Assoc. LTD
2 Richard Gilmore   Washington, IA 65541   Twisted Spokes Racing Team
3 Tom Bengel   St Paul, MN 200781   
4 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN 158605   Gopher Wheelman

Mixed - Cat 1/2/3 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Jensen   Lawrence 185340   
2 Derek Witte   Grand Rapids, MI 41402   Bissell/ABG Cycling Club
3 Andrew Crater   Greenville , SC 70612   AeroCat Cycling
4 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   MBRC/Flanders
5 Jeff Barnes   Iowa City, IA 219647   Mercy-Specialized
6 David Kay   Appleton, WI 130383   Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Robert Brokaw (1 - Cat2)   Rochester, IL 255405   Wheelfast Cycling Team
8 Lee Venteicher   Decorah, IA 74475   Bikes To You / World of Bikes
9 Derek Graham   Cedar, MI 102695   Bissell/ABG Cycling Club
10 Michael Heagney   Libertyville, IL 15584   Vision Quest LLC
11 Michael McShane (2 - Cat2)   Louisville, KY 23836   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
12 Thomas Cox   Bloomington, IN 8003   KCV Cycling Club
13 David Leatherman (1 - Cat3)   Charlotte, NC 20647   Brazen Dropouts Cycling Team
14 Houston Peterson   Kalamazoo, MI 48753   Flying Rhino Cycling Club
15 Ed Alpasa   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
16 Lucas Wall   Superior Township, MI 54490   Ann Arbor Velo Club
17 Jerome Rewerts   Nevada, IA 271387   Zealous Racing
18 Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
19 Steven Robinson   Des Moines, IA 213399   Zealous Racing
20 Chris Creed   Barnhart, MO 50917   Mesa Cycles Shop and Racing Team
21 Gregory Harper   Muscatine 15134   Melon City Bike Club Inc.
22 Andrew Messer (3 - Cat2)   Bloomington, IN 212310   DRT Racing
23 Chad Martel (4 - Cat2)   Springfield, IL 52658   Wheelfast Cycling Team
24 Justin Armstead   Springfield, IL 271052   Wheelfast Cycling Team
25 Sean Walker   Urbana, IL 37014   Bikes To You / World of Bikes
26 Clayton Chase   Mequon, WI 246297   Team Geargrinder
27 John Stonebarger   Iowa City Ia 120435   MBRC/Bicycle Link
28 Kurt Hantelmann   Altoona, IA 200710   Zealous Racing
29 Brian Grant (2 - Cat3)   Crystal Lake, IL 314520   Team Mack Racing Assoc. LTD
30 Dave Eckel (5 - Cat2)   Trevor, WI 122771   KS Energy Services / Team Wisconsin
31 John Olney   Naperville 152158   
32 Matthew Bohm   Dunlap, IL 249934   Proctor Cycling Team
33 Jeffrey Whiteman   Chicago, IL 181146   Flatlandia Cycling Team
34 James Cullen   Hudson, WI 107902   MBRC/Flanders
35 Nathaniel Williams   Grand Rapids, MI 220678   Bissell/ABG Cycling Club
36 Christopher Mosora   Lisle, IL 199219   Scarlet Fire
37 Michael Thomsen   Davenport, IA 97215   Velosport Iowa /American Equity
38 Lowell Kellogg   Menomonee Falls, WI 18804   ISCorp Cycling Team
39 Terra James   Minneapolis , MN 281803   Angie's Kettle Corn/Bikery du Nord
DNS Dale Sedgwick   Minneapolis, MN 32038   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Daniel Lang   Washington, IL 158406   Proctor Cycling Team
DNF Christopher Eastburn   Cedar Rapids, IA 10368   Mercy-Specialized
DNF Scott Robinson   Des Moines, IA 214721   Zealous Racing
DNF Ryan Halloran   Kansas City, MO 62054   The Wheel Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaOSMOBonk BreakerShimanoCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee