Race Results for
AftonAvalanche - MNMBS #3
Hastings, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/19/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Smith   00:52:51  4050 Peace Coffee
1 Kaleb De Keyrel   00:43:02  4008 
2 Cole Herrmann   00:54:48  4024 
2 Ian Price   00:45:35  4041 
3 Max Smothers   01:03:05  4051 Bicycle Sports
3 Samuel Elson   00:47:09  4220 hollywood/silver cycling
4 Mason De Keyrel   01:07:37  4009 
4 Preston Barnidge   00:47:22  4001 Rochester Mountain Bike Team
5 Cobie Vagts   01:09:52  4054 
5 Van Carlson   00:51:00  4006 peace coffee racing
6 Alex Kern   01:16:07  4029 MMCC
6 Christopher Wilson   00:55:14  4231 
7 Nick Vander Velden   00:55:16  4229 
8 Alchan Robbs   01:11:45  4236 
9 Max Ellingson   01:12:37  4234 
10 Thomas Williams   01:12:37  4235 

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Jacobson   Windsor, WI00:44:47 211460  4071 bicycle sports
2 Andrew Krosbakken   00:45:19  4239 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Krosbakken   00:38:53  4240 
2 Nick Schroeder   00:43:40  4070 
3 Stephen Shaver   00:46:15  4047 
4 Royle Juusola   00:48:00  4232 
5 Cody Condon   00:56:44  4217 
6 Kevin Anderson   01:08:37  4237 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Bohn   00:48:17  4074 
2 Dan Ebneter   01:03:04  4010 
3 Dan Ebneter   02:42:38  4219 Rebecca Brandt

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aj Peterson   00:46:43  4040 
2 Jesse Hahne   00:47:06  4241 
3 Eric Adams   00:47:27  4213 
4 Wade Wessels   00:49:40  4230 
5 Trever Phillips   00:54:40  4247 
6 Scott Smith   00:55:28  4238 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Mohs   00:46:11  4036 Faster Foster Racing
2 Jammle Humme   00:54:59  4025 
3 Scott Moesenthin   00:55:25  4225 
4 Jacob Vanada   00:56:12  4233 
5 Dennis Mooney   00:58:20  4242 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Kauth   00:37:00  4028 
2 Janis Delins   00:51:35  4218 
3 Kevin Gooderam   00:55:29  4246 
4 Dan Grothe   00:56:50  4018 
5 Todd Chapman   Princeton, MN00:57:45 305584  4216 
6 Greg Rudy   01:14:06  4045 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Myren   01:02:14  4226 
2 Kraig Anderson   01:05:45  4048 
3 Kevin Vander Velden   01:08:25  4228 
4 Jeff Thompson   01:22:55  4073 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Buell   00:45:39  4245 LCR
2 George Eckman   00:45:58  4011 
3 Scott Guhl   00:48:02  4019 Bicycle Sports
4 Timothy Gallagher   00:50:34  4016 
5 John Onken   00:56:10  4038 
6 Gary Schildgen   01:07:57  4046 
7 Dan Garrett   01:09:45  4017 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Vinar   02:03:32  1066 
2 Hayden Schlough   01:12:43  2082 fasterfoster

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Hieb   01:51:03  1017 
2 Andris Delins   Minneapolis, MN01:58:26 333848  1006 
3 Logan Schlough   01:00:09  2083 fasterfoster
4 Marcus Warrington   01:02:28  2109 SPH/Wheelhouse cycles
5 Duncan Weisbrod   01:11:01  2123 LCR
6 Ethan Furois   Falcon Heights, MN01:11:33 322612  2033 Gopher Wheelmen
7 Bradley Miller   01:20:23  2063 
8 Broc Bartylla   01:27:01  2378 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Olson   Eden Prairie, MN01:45:27 370629  1071 
2 Reece Oleson   Jordan, MN01:45:34 349404  1033 Wannabee Racing
3 Shea Franken   01:49:10  1013 Bicycle Sports
4 Jake Bauer   01:12:21  2005 Hollywood
5 Alex Price   01:19:08  2072 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Bauer   01:53:54  1057 Hollywood
2 Jake Szymanski   Minneapolis, MN01:55:40 328180  1073 
3 Tim Werts   01:56:28  1052 Bent Crank Racing
4 Matt Lee   02:11:22  1232 
5 Matthew Manor   Duluth, MN01:15:43 342128  2058 University of Minnesota Duluth
6 Nathan Jensen   01:21:54  2048 Team Juice Plus

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Simacek   01:51:42  1040 Freewheel Bike
2 Ian Nancekivell   01:54:19  1053 Behind Bars LGR
3 Tim Gut   Eagan, MN01:54:36 326968  1014 Angry Catfish
4 Dominic Talerico   01:55:09  1231 Peace Coffee Racing
5 Scott Kyser   01:55:20  1224 
6 Matt Leizinger   01:57:28  1026 Angry Catfish
7 Rob Lutterman   02:03:08  1029 Wannabee Racing
8 Jacob Huot   02:06:32  1251 SPH
9 Danny Kueffer   02:07:12  1240 
10 Chris Harvey   02:11:49  1015 
11 John Swain   02:15:04  1246 
12 John Wickham   02:41:24  1045 
13 Derek Van De Velde   01:00:20  2101 
14 David Jensen   01:04:13  2047 Team Juice Plus
15 Jason Lesser   01:04:54  2056 
16 Kevin Anderson   01:07:37  2394 
17 Robert Holmberg   01:07:53  2040 
18 Chris Driscol   01:11:35  2024 
19 Ben Robetor   Maplewood, MN01:12:31 327206  2078 Peace Coffee Racing
20 Jesse Hagglund   01:16:14  2036 summit racing
21 David Siegfried   01:17:20  2375 
22 Patrick Tsai   01:18:10  2398 
23 Thad Schulz   01:18:47  2087 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Applen   01:49:58  1002 Bicycle Sports
2 Paul Marietta   01:50:04  1253 KORC
3 Mark Foslien   01:51:19  1011 The Missing Link
4 Agustin Deltour   01:56:23  1007 
5 Jason Buck   01:57:56  1255 
6 Ryan Fitzgerald   02:00:53  1067 Larsen Cycle Racing-LCR
7 Chad Klehr   02:03:07  1023 Missing Link Racing
8 Fred Kueffer   02:05:26  1241 
9 David Slovick   Minnetonka, MN02:11:14 234315  1064 Southwest Express
10 Nathan Goltz   02:44:27  1235 
11 Paul Jacobs   01:00:02  2115 Feed my starving children/FCA
12 Matt Weissenborn   01:03:23  2131 LCR (Larsons Cycle Race Team)
13 Greg Rhodes   01:05:03  2374 
14 Mike Rathlisberger   01:12:59  2360 
15 Josh Holst   01:13:45  2041 
16 Ryan Fahrmann   01:14:31  2027 
17 Matt Settergren   01:16:38  2364 
18 Josh Danielson   01:18:57  2020 
19 Sam Clavette   Minneapolis, MN01:24:58 315264  2348 
20 Greg Sheppard   01:25:23  2385 
21 Jacob Garrison   01:32:58  2376 
22 Frank Stanton   01:42:38  2116 Bent Crank Racing

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Rhody   Edina, MN01:51:55 282644  1037 Peace Coffee
2 Matt Moore   01:52:52  1237 
3 Grant Larvick   Burnsville, MN01:54:26 328058  1025 Angry Catfish
4 Ben Rogowski   Minneapolis, MN01:56:08 284865  1038 angry catfish
5 Kevin Flanders   01:58:36  1010 
6 Derek Broten   02:01:44  1239 
7 John Cummings   02:02:19  1220 
8 Clint Swenson   02:03:43  1044 SilverCycling
9 Matthew Horner   Savage, MN02:04:08 261909  1019 Maplelag-Paramount
10 Bruce Klehr   02:04:11  1022 Missing Link Racing
11 Chris Stewart   02:06:29  1042 Missing link
12 Clayton Summitt   02:12:47  1069 Angry Catfish
13 Nathan Olson   02:19:13  1070 
14 Cal Collins   Eden Prairie, MN02:26:42 324062  1005 Wannabee Racing
15 Daniel Munoz   01:02:27  2314 
16 Justin Rumley   01:07:48  2383 
17 Adam Rambow   Saint Paul, MN01:08:16 302222  2129 BIrchwood
18 John Reinan   Lakeville, MN01:08:47 362137  2127 Feed My Starving Children Raci
19 Chad Robida   01:09:24  2119 
20 Jeremie Van Ryswyk   01:09:55  2366 LCR
21 John Galt   01:20:23  2380 
22 Bryan Gerding   Minneapolis, MN01:21:19 177126  2351 Freewheel Bike
23 Todd Hale   01:22:12  2037 
24 Matthew Johnson   Saint Paul, MN01:22:47 95633  2051 Freewheel Bike
25 Ryan Pederson   01:28:22  2386 
26 Steve Hanke   01:36:15  2128 
27 Joel Benton   01:36:49  2373 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Lewis   01:48:47  1027 Sho-Air MN
2 Daniel Logan   Osceola, WI01:50:23 278481  1236 River Valley Cycling Club- RVCC
3 Wade Bergner   01:50:32  1048 
4 Scott Lund   01:51:09  1028 Hollywood/Silver Cycling
5 Jeremy Ames   Minneapolis, MN01:56:26 285970  1001 Freewheel Bike
6 Brandt Elson   Breezy Point, MN01:56:45 208462  1221 hollywood/silver cycling
7 Thomas Little   01:59:07  1074 
8 Jon Kern   01:59:52  1021 Revolution
9 Rick Ochs   Marshall, MN02:03:17 255648  1032 Southwest Express
10 Jim Jaglo   02:03:57  1249 LCR
11 Mike Constant   02:04:08  1219 jessica
12 Jeff Bisso   Minnetonka, MN02:04:32 229344  1218 Freewheel Bike
13 Daniel Wistrcill   02:11:56  1046 Angry Catfish
14 Steve Johnson   02:13:27  1256 LCR
15 Troy Melhus   02:17:33  1250 Peace Coffee
16 Spencer Lenz   02:26:19  1056 
17 Paul Lorinser   02:27:15  1247 
18 Randy Smothers   01:02:42  2092 Bicycle Sports
19 Patrick Sheedy   01:03:16  2089 Sh*tty Toad
20 Jon Sigerud   01:03:39  2107 Feed My Starving Children/FCA
21 Justin Keough   01:05:09  2052 Wannabee Racing
22 Robert Golin   01:06:40  2393 
23 Mark Engebretson   01:06:40  2026 
24 Curt Schlough   01:12:43  2081 fasterfoster
25 Randy Gunderson   01:12:50  2353 Hollywood/Silver Cycling
26 Dan Funke   01:14:34  2032 
27 Chris Gibbs   01:14:49  2391 LCR
28 Houstoun Clinch   01:15:07  2349 
29 Ted Lystig   01:20:23  2355 
30 Larry Warrington   01:20:38  2110 SPH/Wheelhouse cycles
31 Todd Amunrud   01:20:45  2002 Peace Coffee Racing
32 Gary Underdahl   01:21:18  2392 Twin Six
33 Tad Keller   01:22:15  2354 
34 John Caldwell   01:23:13  2389 
35 Bernie Seleski   01:23:37  2088 
36 Tyree Williams   01:26:09  2368 
37 Glenn Margolf   01:37:55  2356 Wannabee Racing

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ladric Grant   01:56:49  1254 
2 Pat Dowling   01:57:15  1051 Penn Cycle
3 Rob Belz   01:58:02  1068 
4 David Manguv   02:01:37  1030 Freewheel Bike
5 Rick Cleary   02:04:10  1252 KORK
6 Stuart Benson   02:07:00  1248 
7 Michael Solberg    01:07:15 345294  2093 Sho-Air MN
8 Jon Neace   01:09:57  2370 
9 Mike Binkowski   01:13:14  2381 
10 Jay Schneider   01:15:57  2372 
11 Todd Bauer   01:18:45  2006 Hollywood
12 Michael Cogan   Whitebeartownship, MN01:26:51 311356  2019 
13 Gary Smith   01:55:06  2091 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deuane Mattson   01:59:55  1072 
2 Tim Hieb   02:08:03  1018 
3 Mark Klingelhoets   02:12:14  1047 Team Wannabee
4 Jay Wenner   01:08:21  2390 
5 Tim Bartylla   01:09:05  2379 
6 Steve Stilwell   01:13:12  2095 
7 Gary Santoorjian   01:18:27  2397 
8 Keith Oleson   01:22:31  2070 Wannabee Racing
9 Bob Mueller   01:22:37  2377 
10 Tim Trissler   Cave Creek, AZ01:27:43 226682  2365 Chilkoot Velo
11 Bruce Mosher   01:28:40  2066 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Gross   01:09:49  2371 
2 Tom Bengel   St Paul, MN01:14:26 200781  2126 
3 Denny Barry   01:30:06  2004 
4 Gerry Taylor   01:39:55  2097 

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Richards   Callaway, MN02:13:25 265418  328 Maplelag

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Kurke   Rochester, MN02:16:15 243687  318 bicycle sports
2 Michael McBurney   Roseville, MN02:22:17 279039  320 Sho-air MN
3 Mason Bacso   Plymouth, MN02:23:56 260595  451 
4 Jake Begley   Tempe, AZ02:23:56 268804  446 Sho-Air Minnesota Cycling Club
5 Tyler Heibel   Fountain, MN02:32:35 133268  342 
6 Matthew Riley   Sun Prairie, WI02:58:08 351944  348 

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Tungseth   Stillwater, MN02:15:56 211935  336 The Bikery Du Nord
2 Trevor Olson   Rochester, MN02:16:26 264356  448 
3 Nathan Lillie   Altoona, WI02:17:52 313414  450 River Valley Cycling Club- RVCC
4 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN02:18:37 149743  458 Kenwood Racing
5 Brendan Bellew   New Prague, MN02:18:45 313010  305 
6 Kaleb Himli   Wykoff, MN02:19:32 161526  314 bicycle sports
7 Jaakko Mursu   Minneapolis, MN02:24:56 312192  321 MBRC/Flanders
8 Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN02:26:26 262606  304 Peace Coffee Racing
9 Chris Burg   Lake Elmo, MN02:28:59 348946  306 Freewheel Bike
10 Shane Kullman   St Paul, MN02:37:35 19986  317 Loon State Cyclists
11 Raymond Nickles   Maplewood, MN02:43:37 279231  344 
12 Josh Schwantes   02:48:46  443 
13 Rich Omdahl   Corcoran, MN02:57:54 297124  350 LCR

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Ishaug   Minneapolis, MN02:16:42 101521  459 Freewheel Bike
2 Lawrence Sauber   Lakeville, MN02:20:08 135611  345 
3 Tom Rosencrantz   Mill Valley, CA02:21:07 91336  447 taleo racing
4 Jay Henderson   Minneapolis, MN02:22:07 15779  335 Hollywood / Silver Cycling
5 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN02:25:50 147521  455 Kenwood Racing
6 Jan Rybar   Apple Valley, MN02:27:54 98534  343 Team Pedal Moraine
7 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN02:30:51 117428  457 Kenwood Racing
8 Eric Guse   St Louis Park, MN02:35:14 211199  313 Flat City Cycling Club Inc.
9 Joe Kjeer   Scandia, MN02:36:24 154588  316 Peace Coffee Racing
10 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI02:38:06 288396  440 FCCC/Penn Cycle
11 Andrew Jordan   Woodbury, MN02:39:16 295752  315 LCR
12 Mick Carlson   Apple Valley, MN02:43:31 297203  307 peace coffee racing
13 Jp Lamere   02:45:10  452 
14 Joseph Grinnell   Eden Prairie, MN03:01:36 80065  312 29nSNGL*

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ02:00:41 135975  40 
2 Brendan Moore   Prior Lake, MN02:02:06 210366  Trek/29er Team
3 Jesse Rients   Shakopee, MN02:03:48 147524  21 
4 David Olson   Sturgis, SD02:09:19 275854  39 
5 Devin Curran   Onalaska, WI02:14:21 211576  Hollywood Twin Six Spot Brand
6 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN02:15:17 228026  

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN00:51:56 266416  4223 Synergy
2 Jenifer Fischer   Red Wing, MN00:51:58 297493  4221 Synergy

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Bisso   00:48:23  4214 Freewheel Bike
2 Bev Carlson   00:51:16  4004 peace coffee racing
3 Hilary Flanders   00:53:54  4244 
4 Laura Funke   00:55:22  4014 

Women - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Horner   01:31:28  2043 Maplelag-Paramount

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN01:17:23 316506  2105 The Missing Link
2 Trisha Marlzak   01:55:31  2059 
3 Rebecca Moll   02:09:54  2065 Team Juice Plus
4 Keli Stewart   02:15:47  2094 Missing link

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Flynn-Kauth   01:14:33  2031 
2 Andrea Horner   Savage, MN01:16:30 294308  2042 Maplelag-Paramount
3 Lori Belz   01:19:09  2384 Big Ring Flyers
4 Katie Rudy   Lake City, MN01:19:32 255417  2080 
5 Amy Dawson   01:19:34  2021 
6 Karlene Olson   Rochester, MN01:19:53 297066  2395 
7 Sandy Schreyer   01:21:50  2362 
8 Meredith Rambow   Saint Paul, MN01:29:14 304746  2130 Birchwood
9 Kerry Todd   01:32:14  2388 
10 Amy Ochs   01:34:51  2069 Southwest Express

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN01:46:00 199274  11 
2 Rebecca Sauber   Farmington , MN02:03:16 235476  

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerUSACDFSierra NevadaShimanoCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee