Race Results for
PRO GRT Gravity Open & POC Eastern States Cup #2
Roxbury, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 05/27/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Gwin   Wildomar, CA2:11.00 274107  M1 Trek
2 Justin Leov   2:11.68  M3 Trek
3 Phillip Kmetz   Keene, NH2:16.65 139600  M5 Voncooper/ Yeti/ Deity
4 Gavin Vaughan   Sharon, VT2:18.70 173589  57 Von Cooper/ Yeti/ Deity
5 Kevin Aiello   Rancho Santa Margarita, CA2:19.06 245409  72 KHS Bicycles
6 Chris Higgerson   Deansboro, NY2:19.87 208966  51 Santa Cruz
7 Logan Binggeli   Saint George, UT2:20.55 213148  73 KHS Bicycles
8 Art Babcock   Fulton, NY2:20.80 312428  50 One Ghost/ Novatec/ Shimano
9 Mathew Dodd   2:22.10  21 
10 Adam Morse   Burlington, VT2:22.46 216324  83 Rocky Mountain/ POC
11 Jesse Beare   2:22.95  67 Commencal/ FOX/ Teva
12 Alejandro Ortiz   2:23.63  64 Morpheus Cycles
13 Logan Mulally   Reading, PA2:24.05 247832  34 ODI/ Trek
14 Nikolas Dudukovich   Port Matilda, PA2:24.39 305595  60 One Ghost Industries
15 Leland O'Connor   Ithaca, NY2:25.53 224089  47 Trek/ E13
16 Leif Lorenzen   Croton On Hudson, NY2:25.76 168141  53 Turner Bikes/ Speed Legion
17 Christopher Mari   Somers Ny2:26.22 249170  52 Speed Legion Racing
18 Alex Couture   Conway, NH2:26.49 266641  23 Kona/ Ryno Power
19 Ricardo Preciado   2:26.51  84 Nicolai/ Schwalbe
20 George Ryan   Vernon, NJ2:26.56 136378  77 Jamis/ Pro-Tec/ Vans/ Mtn. C
21 Tim White   Colchester, VT2:29.26 201948  58 Von Cooper/ Yeti/ Deity
22 Spenser Mehr   Saint George, UT2:29.98 321450  49 One Ghost
23 Dylan Conte   Stowe, VT2:30.09 292804  41 Team Voncooper/ Yeti/ Deity
24 Alex McAndrew   East Hardwick, VT2:30.21 262733  43 Chuck's Bikes/ Transition
25 Geoff Ulmer   Troy, NY2:31.06 197485  69 
26 Jordan Newth   West Rutland, VT2:31.48 282818  82 True Wheels/ Specialized
27 Quinton Spaulding   Henderson, NV2:31.99 165835  74 KHS Bicycles/ INC.
28 Brian Yannuzzi   Coatesville, PA2:32.22 212921  70 Generation Gap
29 Max Morgan   Duluth, GA2:33.63 320502  81 Team BGB Mountain/ Khakis
30 Jason Scheiding   Beacon, NY2:33.94 265153  63 FLR/Zerode
31 Brian Piper   Belmont, MA2:34.72 201904  80 Pivot/ The Hive
32 David Flynn   Shrewsbury, MA2:35.43 174665  87 FLR/ Zerode
33 Oliver Levick   Troy, NH2:35.71 195365  86 Drummer Racing
34 Anthony Coneski   Beacon , NY2:35.86 194171  75 Beacon Bombers
35 Alex Moschitti   Fairless Hills, PA2:36.33 297556  42 Speed Legion/ Pivot
36 BJ Treglia   York, PA2:39.92 111141  79 Gung Ho Bikes/ Fox Racing Sh
37 Tom Davidson   Burlington, VT2:41.48 259203  68 University of Vermont
38 Sam Chipkin   Troy, NH2:48.84 298988  85 Drummer Racing
DNF Kevin Green   Wellesley Hills, MADNF 232240  46 

Men - Cat 1 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luca Shaw   Hendersonville, NC2:21.34 285781  216 Specialized/ TLD
2 Jordan Hodder   2:26.50 356590  203 SPS/ Freeride MS
3 Walker Shaw   Hendersonville, NC2:29.51 285782  217 Specialized/ TLD
4 Shane Leslie   Birmingham, MI2:32.29 317122  218 High Gear Racing
5 Ryan Burney   North Sutton, NH2:35.73 350588  351 Cyclesmith
6 Alexander Willie   Longmont, CO2:41.30 276946  209 Intense Cycles
7 Jack Duffy   Sloatsburg, NY2:56.22 337754  319 Goon Monster Racing
8 Michael Rousseau   Burlington, CT2:57.99 282828  229 
9 Connor Gorman   Blue Ridge Summit, PA3:14.77 295976  349 Generation Gap Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Hinlicky   Keedysville, MD2:30.04 328796  306 Mom & Dad
2 Michael Barron   Lebanon, PA2:30.85 298159  215 Bunny Hop Bikes
3 Justin Brigandi   Harrington Park, NJ2:32.76 260630  235 Fast Line Racing/ Zerode
4 Matt Henderson   High Bridge, NJ2:38.85 141944  207 my wallet
5 Stephen Larson   Dobbs Ferry, NY2:38.91 376443  241 Endless Trail Bikeworx
6 Brendon Schweitzer   Queens2:39.60 380359  226 Real Tree Racing
7 David Seaquist   Henderson, NV2:39.75 324232  211 Gravity Pirates
8 Dan Albert   Wallingford, CT2:41.27 316754  237 Big T
9 Halston Mendes   Newington, CT2:41.32 265091  370 Cutting Edge Gravity Racing
10 Willem Cooper   Newport, RI2:41.52 201902  335 Von Cooper
11 Nik Patalano   Reading, MA2:41.88 201900  359 Spooky Bikes
12 Andrew Slowey   Martinsville, NJ2:43.03 277539  311 Oliver Racing/ Banshee Bikes
13 Eric Rutherford   San Luis Obispo, CA2:43.11 180175  358 
14 Michael Carpentier   Arlington, MA2:46.37 233962  223 Piper Racing
15 Daniel Siegfried   Myersville, MD2:47.26 317120  208 Eternal Roots/ I9/ 661/ Maxx
16 Dick Patty   East Lyme, CT2:48.19 170407  224 Oliver Racing
17 Max Hautaniemi   Rochester, NY2:51.46 272975  236 Gravity Project/ RIT
18 Peter John Mihalick   Westport, CT2:51.70 249132  340 Speed Legion/ Pivot Spray Wa
19 Cameron Nyguist   Manheim, PA2:53.47 299565  238 Generation Gap Racing
20 Juan Pablo Vazquez   Danbury, CT2:54.16 305420  362 mobilebici.com
21 Adam Delonais   Salem, MA2:55.36 312764  347 United Freeride/ Wheel Works
22 Justin McHenry   Plymouth, MI2:58.01 254937  324 FLR/ Zerode
23 Scott Bureau   Old Lyme, CT2:58.76 298961  387 Oliver Racing/ Banshee Bikes
24 Jonathan Westland   Keene, NH2:59.15 193974  227 One Ghost Industries/ GoPro/
25 Brandon Sbordone   Port Wentworth, GA3:00.22 277194  239 Oliver Racing-Bansheer Bikes
26 David Penn   Burlington, CT3:10.72 247281  228 
27 Samuel Centolella   Utica, NY3:11.41 159149  384 Gravity Project/ POC
28 Mike Klausen   Johnstown, NY3:25.48 310974  339 Northeast Alliance Racing/ O
29 Eddie Mazurski   Three Rivers, MI5:18.60 327268  346 High Gear Racing
DNF Hunter Budd   Boone, NCDNF 268947  313 United Freeride
DNF Jonathan Lamb   MysticDNF 380468  547 Oliver Racing
DNF Sam Raynor   Glastonbury, CTDNF 297681  234 Cutting Edge/ Transition
DNF John Oliver   Flossmoor, ILDNF 284298  205 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Williams   Stowe Vt, VT2:39.53 164519  361 Drummer Racing
2 Robert Westover   Walpole, NH2:42.35 162851  233 Drummer Racing
3 Judson Umberger   Dover, NH2:43.38 115591  379 Generation Gap/ Lupine
4 Jeremy Fahey   Owego, NY2:44.99 351194  374 Brooklyn Machine Works
5 Fred Heinly   Boyertown, PA2:45.96 174028  222 Kings Cyclery/ Reading Racin
6 Eric Allocco   Hamden, CT3:03.21 262124  367 Azonic/Oreal
7 Eric Clark   Keene3:04.02 356034  373 Drummer Racing
8 Ruben Leon   Greenwich, CT3:27.22 219814  315 Mobile Bici
9 Christopher Hoey   Bellmore, NY3:33.10 168591  231 D2C INC
10 Chad Roberts   Utica, NY3:44.59 353834  204 Gravity Project/ Sonnies Cyc
DNF Andrew Farrell   Boston , MADNF 243528  206 Flat Line Racing

Men - Cat 1 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Nicholson   Landing2:46.33 79301  220 Team Marty's Reliable
2 Heath Boedeker   Zanesville, OH2:46.41 93722  212 Sierra Nevada Brewing Co./ H
3 Jacob Dallegro   Happon Township, NJ2:46.71 154787  242 Kings Cyclery
4 John Leslie   Birmingham, MI2:50.84 20962  219 High Gear Racing
5 Ian W. Forgays   Lincoln, VT2:54.56 350860  225 Team PBR
6 Doug Wilson   Keene, NH3:04.96 280148  232 Drummer Racing
7 Ernie Reale   Haines Falls, NY3:09.05 29308  377 
8 Tony Pajakinas   Douglassville, PA3:09.79 118437  214 Reading Racing/ Kings Cycle
9 Daniel Mutz   Alton, NH3:14.56 200747  221 Likin' Bikin'
10 George Bodycoat   Burlington, CT3:17.03 307110  213 Cutting Edge
11 George Ulmer   Troy, NY3:27.57 197486  399 ESC
12 Jerry Mailloux   Greer, SC6:49.41 359637  345 Commencal/ Maxxis

Men - Cat 2 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Allaire   Morrisville3:40.01 377720  407 Chuck's Bikes
2 Jacob DeBrusk   Leicester, MA3:44.10 353340  552 
3 Dylan Vecchione   Rockport3:46.15 368647  401 United Freeride/ Wheelworks
4 Cody Robinson   3:50.42  421 
5 Sawyer Alix   Southington, CT3:52.12 352184  543 Cutting Edge/ Transition
6 Brandon Potter   South Duxbury, VT3:55.43 315974  409 True Wheels
7 Ben Bodycoat   Burlington, CT3:59.89 293349  404 Cutting Edge Racing
8 Bill Thresh   4:00.10  402 Advanced Cyclery
9 Justice Khan   Yonkers, NY4:02.20 319774  535 
10 Henry Wilkins   4:03.68  430 Gravity Project
11 Anthony Reardon   Prospect, CT4:07.56 256916  569 Skin Industries/ Miveo
12 Ryan Neary   Simsbury, CT4:13.99 380604  410 
13 Joshua Ribeiro   Burlington, CT4:26.07 315596  534 TRD/ Intense/ Kenda/ Oakley

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Hanson   Glenwood, NJ3:32.31 356936  78 Mtn. Creek Bike Park/ Rideto
2 Marc Schneider   South Windsor, CT3:47.02 297153  550 Big T Racing/ Mobile Bici/ S
3 Ian Bower   East Stroudsburg, PA3:47.43 374945  555 Renthal
4 Victor Valverde   Danbury, CT3:49.47 356054  539 Mobilebici.com
5 Barry O'Neill   3:52.25  545 
6 Zack Taylor   Ballston Spa, NY3:54.21 296856  416 Northeast Racing Alliance
7 Ben Hibbitts   Broadalbin3:55.55 361571  520 Northeast Alliance Racing/ O
8 Joshua Miller   Harrisville, NY3:56.87 298544  406 
9 Sam Slivinski   Wallingford, CT3:57.84 308025  419 Big TRacing/ Mobilebici/ Sub
10 James Parascandola   Londonderry, NH3:59.49 301425  418 RIT Cycling
11 Marc Rousseau   Burlington, CT4:01.11 282829  412 
12 Jordan Miller   Harrisville, NY4:07.48 380892  405 
13 Charles Mc Closkey   4:08.93  425 Cove USA/ Marzocchi USA
14 David Polivy   New York, NY4:10.20 246543  420 
15 Joseph Lomonico   4:12.11  414 Lifted Racing
DNF Brendan Looby   Swampscott, MADNF 378284  411 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johnny Riggins   Brooktondale, NY3:37.92 380198  533 Old Goat Gear Exchange
2 Joe Eaton   Colchester, VT3:48.64 235658  417 Flatline Racing
3 Chris Winberry   Peekskill, NY3:53.49 247104  424 
4 Pawel Jasnikowski   3:57.11  423 ArtMat
5 Dave Albert   Biddeford, ME3:58.42 361785  536 Northeast Alliance Racing/ O
6 Tomasz Skiba   3:59.85  445 
7 William Potter   Little Falls, NY4:09.58 214458  413 Lifted Racing
8 David Page   4:18.68  557 
9 Nicholas Barry   Arlington, MA4:20.23 269758  422 JRA Cycles
10 Sam Simon   Utica, NY4:21.02 333924  415 Lifted Racing
11 William Downes   Astoria, NY4:29.93 213794  516 mobilebici.com/ sweet bikes

Men - Cat 2 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hank Glowiak   3:51.65  426 Chuck's Bikes
2 Steve Kahn   Putnam Valley, NY3:53.06 352146  566 Danny's Cycles
3 Bill Kemp   3:58.07  403 Eternal Roots
4 Jamie Jones   Baltimore, MD4:02.55 353652  508 Eternal Roots Maxxis
5 Thomas Smith   4:18.69  427 Wheel and Heel
6 Paul Makowski   Rochester, NY4:19.57 296852  408 
7 Ian Smith   4:27.25  428 Roddi's Deli
8 Chris Wilkins   Lew Beach, NY4:32.22 356744  429 
9 Todd Boucher   Statenisland, NY4:32.32 302667  504 Trek/ Royal Racing/ POC/ Gam
10 Sean Smith   Westminster, CO4:43.47 252296  506 

Men - Cat 3 - Junior - 01-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Kahn   Putnam Valley, NY3:53.69 352646  710 Donny's Cycles
2 Andrew Wegiel   Leominster, MA4:24.96 377134  707 
3 David Kahn   Putnam Valley, NY4:25.06 352648  709 Danny's Cycles
4 Tyler Pursello   5:33.42  615 
5 Anthony Isidoro   10:33.11  618 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Aguirre   Manizales Colombia4:03.16 330980  610 Mobile Bici
2 Ben Graham   Stuyvesant4:08.12 380448  611 
3 Owen Kahn   4:44.33  608 Advanced Cycles

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Groff   03:53.64  614 Down Cycle
2 Kyle Maxson   Homer, NY03:58.59 380469  715 Old Goat G
3 Mario Centuori   04:00.59  616 Wheel and
4 William Thrane   04:12.66  606 
5 Cody Nicols   04:18.27  604 Flatline Racing
6 Kenneth Sears   04:18.60  603 
7 Steven Pieniazek   04:19.37  607 
8 Bartosz Wolbach   04:35.20  612 ArtMat
9 Ryan Donohu   04:42.56  609 Advanced Cycles

Men - Cat 3 - Master - 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Pharoah   04:05.60  717 Pharoah
2 Lukasz Matysik   04:19.63  602 Art Mat
3 Damien Wimbush   Somerville, MA04:20.88 273833  600 
4 Bertin Isidoro   New York, NY05:00.49 146987  617 
5 Thomas Thrane   05:15.87  605 
6 Gregory Chin   05:22.41  613 Bici Bikes
DNS Dillon Kircher   DNS  601 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Daney   Stafford, VA2:49.53 282816  W1 DRD/ Intense
2 Joanna Petterson   Jericho, VT2:51.52 187041  76 Nema/ Maxxis
3 Rae Gandolf   Zanesville, OH3:17.96 272840  71 TRD/ Edge/ Intense
4 Stephanie Sowles   Colchester, VT3:28.60 351806  39 Gravity Project/ Loeka/ Spy/
5 Amber Price   Westminster, CO3:31.95 255122  30 Royal/ The Fix
6 Kate Parhiala   Arlington, MA3:49.09 218448  38 Wachusett Brew/ One Industri
DNF Mary Elges   Windsor, CTDNS 77042  24 
DNF Anne Galyean   Frederick, MDDNS 314146  45 Trek/ Delty/ POC

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christie Allebach   Harleysville, PA3:39.04 317482  240 Generation Gap Racing/ Loeka
2 Meredith Mansfield   Waterbury Center, VT3:51.95 322664  360 Drummer Racing/ 661/ Andy Cy
3 Roxanne Canent   Hayward, CA3:57.93 275026  202 Wrench Science/ Santa Cruz/
4 Felicia Kearsley   Haines Falls, NY3:58.41 300218  378 Windham Mountain Outfitters
5 Elixandria Porru   New Rochelle, NY3:59.16 317126  230 Mobilbici
6 Heather Cowell   Pittsburgh, PA4:38.81 333640  316 Big Bang Bikes

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Jones   Baltimore, MD5:12.31 320780  507 Eternal Roots
2 Jennel Santos   Little Falls, NJ5:15.50 278924  517 Team Marty's Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyUSACDFSierra NevadaBonk BreakerOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee