Race Results for
Clifbar 2-Day Challenge
Hagerstown, MD
(Event Information)
This is a non-competitive event
Criterium on 07/06/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Saxton   Banner Elk, NC 175369   ABRT/Team Snow Valley
2 Alex Heyman   Vienna, VA 185639   NCVC/Edge Technologies
3 Curtis Winsor   Charlottesville, VA 187500   Artemis
4 Alexander Arnold   Alexandria, VA 186945   Squadra Coppi/IM Saab
5 Gonzalo Escobar   San Luis Obispo, CA 186187   Squadra Coppi/IM Saab
6 Ryan Elliott   Waynesboro, VA 196206   Unattached
7 David Collier   New Orleans, LA 199816   All American
8 PJ Ferris      LSV/Trek/VW
9 Jonathan Nathanson   Reston, VA 184860   Evolution/Pedal-n-Spoke

Men - Master - MR - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nima Ebrahimnejad   Purcellville, VA 10417   Evolution/Pedal-n-Spoke
2 Michael Price   Woodbridge, VA 92452   ABRT/Team Snow Valley
3 Zachary Browne   Silver Spring, MD 69115   NCVC/Edge Technologies
4 Brian Moroney   Elkridge, MD 137694   LSV/Trek/VW
5 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   Artemis
6 Kevin Gallo   Vienna, VA 51675   Squadra Coppi/IM Saab
7 Michael King   Woodbridge, VA 103632   Virginia Beach/East Coast
8 Robert Suydam   Glen Allen, VA 145433   Virginia Beach/East Coast
9 Nigel Chinemilly   Round Hill, VA 6791   Evolution/Pedal-n-Spoke
10 Rodger Carter   Clarksville, MD 53662   PoWER/MAMA
11 Erik Engle   Frederick, MD 50293   Artemis
12 David Osborne   Silver Spring, MD 47971   Artemis
13 Andrew Shaw   Alexandria, VA 116102   Tri Speed
14 Alexander Barry   Roanoke, VA 127928   Blue Ridge BC
15 Marc Frazer   Baltimore, MD 128378   All American
16 Jay Moglia   Washington, DC 71511   NCVC/Edge Technologies
17 John Mahoney   Peoria, IL 22172   NCVC/Edge Technologies
19 James Marsh   Leonardtown, MD 65488   Pax Velo
20 Andrew (Andy) Buonviri   Lovettsville, VA 193825   All American

Men - Master - MR - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Soma   Manassas, VA 50348   ABRT/Team Snow Valley
2 Roger Friend   Charlottesville, VA 12432   Monticello VC
3 Andrew Hepburn   Alexandria, VA 60614   Unattached
4 Joseph Baremore   Silver Spring, MD 60012   DC Velo
5 Matthew McGoey    52037   All American
6 Jay Moglia   Washington, DC 71511   NCVC/Edge Technologies
7 Paul Langlois   Santa Rosa, CA 20330   PoWER/MAMA
8 David Osborne   Silver Spring, MD 47971   Artemis
9 Curtis Southern   Frederick, MD 52033   NCVC/Edge Technologies
11 Kevin Lee   Glenn Dale, MD 20729   PoWER/MAMA
12 Mark Sommers   Washington, DC 149858   DC Velo
13 Brian Johnston   Bethany Beach, DE 18076   NCVC/Edge Technologies
14 Christopher Rassekh   Lafayette Hill, PA 60519   All Ireland/Guinness
15 Kevin Brown   Randallstown, MD 45124   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
16 Gary Hoffman   Troy, VA 16434   DC Velo
17 Stephen Schultze   Potomac, MD 111199   DC Velo
18 David Nesbitt   Port Deposit, MD 64923   DC Velo
19 Paul LeMar   Potomac, MD 135856   Squadra Coppi/IM Saab
20 Rick Tucker   Reisterstown, MD 169112   All American

Men - Master - MR - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Jackson   Forestville, MD 65612   Dream Racing
2 Richard Schiesz   Crofton, MD 57062   ABRT/Team Snow Valley
3 Gary Hoffman   Troy, VA 16434   DC Velo
4 Bruce Oliver   Vienna, VA 45753   NCVC/Edge Technologies
5 Craig Clark   Reston, VA 197253   Evolution/Pedal-n-Spoke
6 John Grice Jr   Lutherville, MD 46579   Baltimore BC
7 William Neumann   Columbia, MD 60247   ABRT/Team Snow Valley
8 Scott Haverstick   Wash Boro, PA 15461   Era Cycling
9 Mario Steven   Silver Spring, MD 46284   DC Velo
10 John Cox   Parkville, MD 45210   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
11 Darrel Vruegdenhill   Havertown, PA 36831   ABRT/Team Snow Valley
12 Franklin Walters   Frederick, MD 179662   NCVC/Edge Technologies
13 Russ Nichols   Annapolis, MD 187072   ABRT/Team Snow Valley
14 Barry Rumsey   Baltimore, MD 60630   LSV/Trek/VW
15 Richard Pfleiderer   Huntingtown, MD 49897   ABRT/Team Snow Valley
16 Kerry Scanlon   Chevy Chase, MD 116673   DC Velo
17 Scott Olson      All American
18 James Bradac   Myersville, MD 71591   All American
19 Max Rogozinski   Woodbridge, VA 142114   PoWER/MAMA
20 Keith Shuey   Baltimore, MD 46830   ChesapeakeWheelmen/KingPawn

Men - Master - MR - 60-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Werth   Washington, DC 98031   DC Velo
2 Philip Samawicz   Alexandria 47163   NCVC/Edge Technologies
3 Merrick Frampton   Reistertown, MD 167588   VCB/RacePace/Legg Mason
4 Ben Williams   Dumfries, VA 38299   PVC/A1 Cycling
5 Charles Archer   Lexington Park, MD 63245   ChesapeakeWheelmen/KingPawn

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Johnson   Washington, DC 197707   Squadra Coppi/IM Saab
2 Peter Lindeman   Arlington, VA 147939   NCVC/Edge Technologies
3 Nicholas Johnson   Alexandria, VA 173329   NCVC/Edge Technologies
4 Mitchell Luck   Chapel Hill, NC 186626   Artemis
5 Matthew Dinsmore   Asheville, NC 194334   Richmond Ciclismo
6 John Teal   Manitou Springs, CO 181197   NCVC/Edge Technologies
7 Erik Leaver   Silver Spring, MD 136519   NCVC/Edge Technologies
8 Bill Gros   Ashburn, VA 51036   Squadra Coppi/IM Saab
9 Jay Cummins   Glen Allen, VA 63852   AVC/Clifbar
10 Elliot Holland   San Francisco, CA 179191   Mt Airy
11 Johhny McClean   Fishers, IN 157685   Bob Squad Indiana
12 Shawn Fenty   Washington, DC 52413   Squadra Coppi/IM Saab
13 Christopher Rassekh   Lafayette Hill, PA 60519   All Ireland/Guinness
14 Servio Medina   Arlington, VA 178615   NCVC/Edge Technologies
15 Jeffrey Watts   Arlington, VA 59938   NCVC/Edge Technologies
16 John Tegeris   Dayton, MD 67600   Rt 1 Velo
17 Jonathan Hansen   Bend, OR 95869   ABRT/Team Snow Valley
18 Robb Hampton   Darnestown 178989   Red Lantern
19 Jay Downs   Jeannette, PA 47806   All Ireland/Guinness
20 Jeffrey Sanders   Crownsville, MD 140914   AVC/Clifbar

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victor Siegfried   Reston, VA 185280   Evolution/Pedal-n-Spoke
2 Todd Wichman   Silver Spring, MD 175422   All American
3 Robert Holt   Red Bank, NJ 183880   NCVC/Edge Technologies
4 Eric Marshall   Herndon, VA 178569   Independent Fabrication
5 Nick Cossa   Vienna, VA 190819   Evolution/Pedal-n-Spoke
6 M Ted Dorsey   Jessup, MD 181160   Artemis
7 Chad Brothers   Seattle, WA 195500   Union Bay
8 Andrew (Andy) Buonviri   Lovettsville, VA 193825   All American
9 Ron Racinez   Vienna, VA 189848   NCVC/Edge Technologies
10 Elias Hengst   Washington, DC 193800   Squadra Coppi/IM Saab
11 Stephen Gantz   Washington, DC 186795   Lanterne Rouge/Java Shack
12 Carlos Marino   Ashburn , VA 196691   NCVC/Edge Technologies
13 Rodney Williams   Westminster, MD 131906   All American
14 Scott Delaune   Scottsdale, AZ 174845   NCVC/Edge Technologies
15 Mark Mazzi      Wilmington Velocity
16 Reid Gurnee   Columbia, MD 180775   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
17 Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   NCVC/Edge Technologies
18 Christophe Wiedmeier   Vienna, VA 195839   Evolution/Pedal-n-Spoke
19 David Burnette   Valrico, FL 144117   Pedalshop
20 Carl Blake   Silver Spring, MD 146599   All American

Women - Master - MR - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheba Farrin   Washington, DC 74081   LSV/Trek/VW
2 Michele Bote   Lancaster, PA 68760   LSV/Trek/VW
3 Cory Bemis   Apo, AE 61393   Evolution/Pedal-n-Spoke
4 Tracy Rankin   Rockville, MD 29153   DC Velo
5 Marni Harker   Washington, DC 15086   Rock Creek Racers/Revolution
6 Evelyn Egizi   Silver Spring, MD 129625   Artemis
7 Susan Hefler   Herndon, VA 15670   LSV/Trek/VW
8 Sami Fournier   Bend, OR 152592   ABRT/Team Snow Valley
9 E Shepard Farrar   Arlington, VA 90361   NCVC/Edge Technologies
10 Barbara Scott   Arlington, VA 181736   Unattached
11 Andrea Seward   Alexandria, VA 174628   LSV/Trek/VW
12 Debra Mazzoleni   Baltimore, MD 195667   Baltimore BC
13 Diane Harris   Ft Washington, MD 177520   Artemis
14 Diana Schneider   Davidsonville, MD 195601   Artemis

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Megan Render   Easthampton, MA 192719   ABRT/Team Snow Valley
3 Anne Kingery      NCVC/Edge Technologies
4 Jessica Hill   Evanston, IL 182688   Artemis
5 Cody Andrews   Falmouth, ME 178029   NCVC/Edge Technologies
6 Christine Lynch   Annapolis, MD 177226   Baltimore BC
7 Melissa Ferro   S Riding, VA 186547   Evolution/Pedal-n-Spoke
8 Lisa Roberson      Squadra Coppi/IM Saab
9 Joan Hanscom   Chicago, IL 186556   Artemis
10 Heidi Goldberg      ABRT/Team Snow Valley
11 Ulrike Mueller      Unattached
12 Mimi Newcastle   Fort Washington, MD 200625   Artemis
13 Becky Spada   Laurel, MD 178440   Baltimore BC
14 Jennifer Sulin-Stair   Pasadena, MD 199822   Baltimore BC
15 Diana Schneider   Davidsonville, MD 195601   Artemis
16 Alison Nichols   Annapolis, MD 195913   Baltimore BC
17 Julie Flatt      Unattached
18 Aimee Newell      Artemis

Mixed - Junior - JR - 10-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Runyan   Philadelphia, PA 193823   Main Line/Bikyle
2 Nick Bax   Boulder, CO 193457   Artemis
3 Davie Garrison   Savage, MD 199136   ABRT/Team Snow Valley
4 Stephen Koelbl   Fairfax Station, VA 202086   Unattached
5 Justin Koelbl      Unattached
6 Cayce Troxel      Unattached
7 Seyth Kretzer      Unattached
8 Deven Zeger      Unattached
9 Kent Southern      NCVC/Edge Technologies
10 Kayla Ebrahimnejad      Unattached
11 Ellen Kessel   Greenbelt, MD 190581   Artemis
12 Kayla Eb      Unattached
13 Rosa Velzarano      Unattached
14 Sabrina Zeger      Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESierra NevadaUSACDFSpyOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee