Race Results for
Tour de Christiana
Christiana, PA
(Event Information)
Individual Time Trial on 08/07/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Desmond Slattery   Conshohocken, PA 32906   QCW/BIKE ADDICTS
2 Grant Soma   Manassas, VA 50348   TEAM SNOW VALLEY PB SEAL-ON
3 David Taylor   New York, NY 172065   CRCA- BLUE RIBBON/TRANSLATIONS.COM
4 Anthony Settel   South Burlington, VT 47197   DENO'S WONDER WHEEL
5 Michael Price   Woodbridge, VA 92452   TEAM SNOW VALLEY PB SEAL-ON
6 Kevin Kolodziejski   Palmerton, PA 67395   TRI-STATE VELO
7 Brad Ober   Lancaster, PA 76653   G.S. LANCASTER
8 Eugene Petrella   North Andover, MA 46462   MAIN LINE CYCLING CLUB
9 John Spittal   Elizabethtown, PA 64446   GS LANCASTER
10 Charles Grose   Berwyn, PA 14270   ELITE BICYCLES
11 Kurt Gustafsson   Brooklyn, NY 14451   CENTURY ROAD CLUB
12 David Nesbitt   Port Deposit, MD 64923   DC VELO/MARTENS VOLVO
13 John Kelly   Cockeysville, MD 50166   LSV/KELLY
14 Michael Zban   Landisville, PA 81236   GS LANCASTER
15 Roman Paczka   Sarasota, FL 181880   MAIN LINE CYCLING CLUB
16 Ronald Livingston   Paoli, PA 67286   MAIN LINE CYCLING
17 Thomas Cherney   Hockessin, DE 53312   Team Delaware
18 Spencer Beckett   Elkton, MD 199532   TEAM SNOW VALLEY / SEAL ON
19 Yong Kong   Sicklerville, NJ 19619   GUY'S BICYCLE CLUB
20 Charles Carnila   Feasterville, PA 45169   Mambo Kings
21 Jeffery Markham   Elizabethtown, PA 55709   GS Lancaster
22 Robert Vaillancourt   Millersville, PA 141138   WESTWOOD VELO
23 Michael Ellis   Pittsburgh, PA 162782   UPMC PERFORMANCE CYCLING
24 Joseph Manacchio   Philadelphia, PA 53227   GUYS RACING
25 Daniel Fitch   Quarryville, PA 192841   UNATTACHED
26 Jim Pomeroy   York, PA 199755   FIRST CAPITAL VELO
27 James McDermott   Wayne, PA 48804   TRI-STATE VELO
28 Douglas Long   Willow Street, PA 59326   ERA CYCLING
29 Michael Tacci   Downingtown, PA 50310   MAIN LINE CYCLING / BIKYLE
30 Walter Risse   Warren, NJ 92846   CRANFORD BIKE/CTS
31 Thorr Pharr   Danville, PA 201537   DUTCH WHEELMAN
32 Mark Cowin   Atco, NJ 192230   PRO PEDALS TEAM EXPRESS
33 Mark Valentine   Philadelphia, PA 36301   DRIVE SPORTS RACING

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Herriott   Seattle, WA 50707   COLAVITA/SUTTER HOME
2 Alvaro Tardaguila      UPMC-ACT
3 Scott Zwizanski   West Chester, PA 131248   KODAK GALLERY/SIERRA NEVADA
4 Jason Bremer   North Charleston, SC 144944   GS MENGONI USA
5 Christopher Herby   Charlottesville, VA 157694   SNOW VALLEY PRESENTED BY SEAL-ON
6 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   Team Alliance Environmental
7 Michael Norton   Beloit, WI 74291   TEAM NERAC.COM PRESENTED BY TD BANKNORTH
8 Jason Meidhof   Bethesda, MD 143088   NCVC/EDGE TECHNOLOGIES
9 Davide Frattini   Asheville, NC 208805   COLAVITA/ SUTTER HOME
10 Adam Fung   Mountlake Terrace, WA 186926   ROCKVILLE HARLEY-DAVIDSON/BICYCLE PRO SH
11 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   ARTEMIS
12 Michael Hebe   New Cumberland, PA 62553   MEREDITH GROUP-GPOA
13 Colin Sandberg   Philadelphia, PA 119361   Meredith Group-GPOA Cycling Team
14 George Ganoung   Hedgesville, WV 99328   US ARMED FORCES
15 Mark Light   Hackettstown, NJ 112548   Team Alliance Environmental
16 Lisban Quintero   New York, NY 220839   G.S.MENGONI
17 Ward Solar   Nashua, NH 63459   COBBLESTONE/NATURES PATH
18 John DeLong   Blacksburg, VA 61583   SNOW VALLEY PRESENTED BY SEAL-ON
19 Christopher Rozdilsky   West Redding, CT 118267   FIORDIFRUTTA
20 Andrew Shaw   Alexandria, VA 116102   NCVC/EDGE TECHNOLOGIES
21 Alberto Blanco   San Mateo, CA 203597   UPMC-ACT
22 Eugene Boronow   Tucson, AZ 57369   GS MENGONI
23 Chris Kuhl   Dillsburg, PA 175354   CRCA/SAKONNET TECHNOLOGY U25
24 Daniel Wilson   Cliffside Park, NJ 197488   Team Alliance Environmental
25 Edward Brignole   San Diego, CA 139096   LSV/KELLY
26 Russell Blake   Dover, PA 60238   WORLD CUP SKI AND CYCLE CYCLING TEAM
27 Stephen May   Lebanon, PA 134837   WORLD CUP SKI AND CYCLE CYCLING TEAM
28 Juan Castro   Monroe, NY 6449   IDEAL TILE
29 Steven Bednash   Norfolk, VA 197257   
30 Frederick Billet   Langhorne, PA 54219   MEREDITH GROUP-GPOA
31 Todd Cassan   Boulder, CO 6406   UNNATTACHED
32 Gregory Abbott   Washington, DC 151860   NCVC/EDGE TECHNOLOGIES
33 Greg Ferguson   Glassboro, NJ 11462   MEREDITH GROUP-GPOA
34 Ian Ayers   Charlottesville, VA 62804   COLAVITA / SUTTER HOME
35 Paul Mica   Alexandria, VA 177291   NLVC-EDGETECH
36 Brian Marchionini   Silver Spring, MD 78597   DC VELO/MARTENS VOLVO
37 Keith Gerber   Brookhaven, PA 166846   MLC/ CYCLES BIKYLE
38 Ryan Graff (1 - Cat2)   Perkiomenville, PA 119587   MEREDITH/GPOA
39 Nicholas Shaffer   Phoenixville, PA 122219   MAIN LINE CYCLING/BI-KYLES
40 Marc Bertucco   New York, NY 44238   ABD CYCLING TEAM
41 Daniel Bonora   York Haven, PA 150946   WORLD CUP SKI & CYCLE

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alvaro Arnal   King Of Prussia, PA 200561   HUMAN ZOOM !
2 Nicholas Turner   Arlington, VA 68987   BOSTON ROAD CLUB
3 Matthew Howard   New York, NY 192622   CRCA/BLUE RIBBON-TRANSLATIONS.COM
4 Peter Edge (1 - Cat3)   Elma, NY 169485   TEAM CHAMPION/TOM'S PRO BIKE
5 Erik Turner   Irvine, CA 204638   PENNSTATE CYCLING
6 Kipp Bradford   Pawtucket, RI 127840   PROVIDENCE VELO CLUB
7 Douglas Williamson   San Antonio, TX 187938   MEREDITH GROUP-GPOA CYCLING TEAM
8 Jon Orcutt   Brooklyn, NY 185052   CRCA/MERRILL LYNCH-HINCAPIE SPORTSWEAR
9 M Justin Lubeley   New York, NY 155529   CRCA-BLUE RIBBON/TRANSLATIONS
10 Thomas Soladay   Glendale, CA 220775   TEAM SPIRIT
11 Glenn Snyder   Davenport, FL 149075   MEREDITH GROUP/GPOA
12 Jack Basile   Macungie, PA 195711   TEAM CADENCE
13 Michael Rea   Norwich, VT 214496   BAYSIDE VELO/BIKE DOCTOR
14 Matthew Heitmann   Park City, UT 149133   CADENCE
16 John Cameron   Mechanicsburg, PA 42864   FAULKNER HONDA RACING
17 Michael Whitaker   Lancaster, PA 188739   SPINNERS CYCLING
18 Brian Smith   York, PA 223324   WORLD CUP SKI AND CYCLE CYCLING TEAM
19 Stephen Cummings   Pittsburgh, PA 201402   Kraynicks/mezzatesta
20 Daniel Zmolik   New York, NY 204958   CUEVAS DEVELOPMENT
21 Christopher McHugh   Newton Square, PA 178864   GUYS BICYLES RACING
22 Chad Young   Lititz, PA 186882   TEAM SNOW VALLEY P/B SEAL-ON
23 Brian Lariviere   Morristown, NJ 93139   TEAM BULLDOG
24 Steve Bedilion   Mcmurray, PA 212417   TRIZILLA
25 Michael Carney   Mechanicsburg, PA 159716   FAULKNER HONDA RACING
26 Colton Valentine (2 - Cat3)   Philadelphia, PA 186783   DRIVE SPORTS RACING
27 Nick Bax   Boulder, CO 193457   ARTEMIS
28 Joshua Brand   Los Gatos , CA 209043   FAULKNER HONDA RACING
29 Robert Moskal   Norristown, PA 79225   ELITE BICYCLES
30 Douglas Riegner   Pittsburgh, PA 154452   TRIZILLA
31 Julian Hunter   Landing, NJ 42710   TEAM BULLDOG
32 Austin Frey (3 - Cat3)   Washington Boro, PA 209039   TEAM SNOW VALLEY P/B SEAL ON
33 Dave Berson   Elkins Park, PA 49967   EAST COAST VELO
34 Taylor Brown   Fleetwood, PA 166664   TSV
35 Keith Sandbloom   Washington, DC 31199   NCVC
36 Nicholas Reinert   Mertztown, PA 191021   VORTEX CYCLING CLUB
37 Jason Parkin   New York, NY 180969   CRCA/BLUE RIBBON-TRANSLATIONS.COM
38 Chris Mayhew   Pittsburgh, PA 88693   MEREDITH GROUP/GPOA
39 Tim Gresh   West Chester Pa, PA 197894   SNOW VALLEY PRESENTED BY SEAL-ON
40 Kevin Keith   Lancaster, PA 583   K2/SHIRK'S
41 Alex Quintero   New York, NY 201709   ACT
42 Gregory VanWagner   Dacono, CO 204811   DRIVE SPORTS
43 Cornelius Griggs   College Park, MD 206836   MCCT
44 Paul Runyon   Philadelphia, PA 193823   TRI STATE VELO
45 Richard Mihills   Newark, DE 98491   HENRY'S BIKES
46 Darco Lalevic   Philadelphia, PA 70102   QUAKER CITY WHEELMEN / BIKE ADDICTS
47 Armand Della Monica   Litchfield, CT 198087   CRCA/BLUE RIBBON-TRANSLATIONS.COM
48 Brian Stoner   Quentin, PA 143351   WHITE ROSE RACING
49 CURTIS WINSOR      TEAM SNOW VALLEY-SEAL ON & NERT
50 Ryan Pomajevich   Schnecksville, PA 145887   BOSTON VELO/PEPSI
51 Charles Denton   Raleigh, NC 92499   WHITE ROSE RACING
52 Brian Kall   Philadelphia, PA 168412   BREAKAWAYBIKES.COM
53 Nick Price   West Lawn, PA 169174   DYNAFLO RACING/TECHNOCYCLE BRC
54 Robert Wing (4 - Cat3)   Brooklyn, NY 197988   CHAMPION SYSTEM
55 Steve Reed   Lebanon, PA 149286   FAULKNER HONDA RACING
56 Gordon Parola   Huntington Station, NY 212381   CUEVAS DEVELOPMENT
57 Samuel Kirk   Paradise, PA 138947   DYNAFLO RACING/TECHNOCYCLE BRC
58 Charles Alexander   Sacramento, CA 206466   BUCKNELL UNIV
59 R Scott Snyder   Colonia, NJ 33397   CHAMPION SYSTEM RACING

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Michaels   Leesburg, VA 206649   EVOLUTION CYCLING/TEAM DLS
2 Daniel Larino   Neschanic Sta, NJ 162934   CENTURY ROAD CLUB OF AMERICA
3 Timothy Singler   Binghamton, NY 193085   Tioga Velo
4 Andy Munas   Bethlehem, PA 210930   PENN STATE U CYCLING
5 John Hartpence   Defiance, OH 122082   YELLOW BREECHES RACING
6 David Lowe   Bala Cynwyd, PA 212255   HUMAN ZOOM
7 Doug Frederick   Woodstock, GA 218799   CENTURY ROAD CLUB OF AMERICA/QUEST
8 Matthew Spohn   West Chester, PA 219378   WHITE ROSE RACING
9 Keith Licata   Andover, NJ 196832   TEAM BULLDOG
10 Jonathan Hostetter   Lancaster, PA 197263   UNATTACHED
11 Matthew Randolph   Lancaster, PA 197185   UNATTACHED
12 Chris McCunney   Wilmington, DE 197509   FIRST STATE VELO SPORT
13 John Furia   Lewisburg, PA 186269   BUCKNELL CYCLING CLUB
14 John Linvill   Philadelphia, PA 66905   MLC - BIKYLE
15 Ian Buckley   Clemson, SC 192314   CLEMSON CYCLING
16 Graham Coy   Atlanta, GA 207880   RED ROSE ROCKETS
17 Ben Smith   Harrisburg, PA 215478   WORLD CUP SKI AND CYCLE CYCLING TEAM
18 Keith Slyman   Piscataway, NJ 131013   CRC OF A - BWT MARBLE & GRANITE-PETE'S B
19 David Troop   Cochranville, PA 62184   FIRST STATE VELO SPORT
20 Paul Oram   Hillsborough, NJ 85341   CENTURY ROAD CLUB OF AMERICA
21 Adam Duncan   Westfield, NJ 195390   MERRILL LYNCH/HINCAPIE SPORTSWEAR
22 Filip Capala   Columbia, KY 208888   UNATTACHED
23 Douglas Schiel   York, PA 225984   WORLD CUP SKI AND CYCLE CYCLING TEAM
24 Huy Tran   Oakland, CA 222304   LEHIGH UNIVERSITY CYCLING CLUB
25 David Hoyle   Rocky Hill, CT 223454   GUYS RACING
26 Ethan Frost   Newark, DE 139749   FIRST STATE VELO SPORT
27 David Nesler   Newark, DE 188442   FIRST STATE VELO SPORT
29 Ed Boardman   Shippensburg, PA 229706   YBR
30 Wayne Scott   Greenville, NC 156292   FIRST STATE VELO SPORT
31 Joel Speakman   Newry, ME 190908   FIRST STATE VELO SPORT
32 Lorenzo Cavallaro   New York, NY 189344   CRCA / MERRILL LYNCH HINCAPIE
33 Evan Daney   Coatesville, PA 199114   TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
36 Gerald Hinnershitz   Wernersville, PA 205520   DYNAFLO/TECHNOCYCLE BRC
37 Matthew Brancheau   Baltimore, MD 206409   LSV/KELLY
41 Gale Hess   Columbia, PA 207498   UNATTACHED
44 Matthew Smith   Airville, PA 230568   WORLD CUP SKI AND CYCLE CYCLING TEAM
45 Raymond Brettle   Lawrenceville, NJ 63830   GUYS RACING
48 ANDREW JOHNSON      UNATTACHED
50 John Kern   Laurel, MD 212285   ROUTE 1 VELO
52 Christopher Harshman   Middletown, MD 157410   TEAM SNOW VALLEY P/B SEAL-ON
53 Robert Fickes   Lancaster, PA 204346   UNATTACHED
56 Mark Croneberger   Auburn, PA 92166   SBRT-DUTCH WHEELMAN

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Miller   Catonsville, MD 220781   UNATTACHED
2 Darius Mark   Frederick, MD 215823   YELLOW BREECHES RACING
3 Matt Todorow   Bryn Mawr, PA 163281   UNATTACHED
4 James Walls   West Chester, PA 223959   WEST CHESTER CYCLING
5 Angelisanti Dennis   Kutztown, PA 226514   EAST COAST VELO
6 James Best   Allentown, PA 213813   UNATTACHED
7 Adam Snoke   Landisville, PA 221838   PENN STATE U CYCLING
8 Benjamin Bashore   Lebanon, PA 199589   UNATTACHED
9 Joseph Hess   Mount Joy, PA 230060   SPINNERS CYCLING
10 HUTCH STEVE      UNATTACHED
11 Dale Waters   Hunt Valley, MD 229456   TEAM BBC
12 Benjamin Elfert   Lexington Park, MD 175381   UNATTACHED
13 KEVIN CASEY      WEST CHESTER CYCLING
14 Paul Cupec   Kennett Square, PA 243814   UNATTACHED
15 David Hilton   Philadelphia, PA 226542   Cadence
16 Charles Chichester   Yardley, PA 226814   CRC OF A
17 Michael Schmalandt   Naperville, IL 136377   SEROTTA
18 Art Miller   Conestoga, PA 221543   INTERNATIONAL CHRISTIAN CYCLING
19 Trevor Shattuck   Lutherville, MD 226606   TEAM BBC
20 Nick Tsistinas   Wilmington, DE 232020   UNATTACHED
21 Steven Baer   Blandon, PA 211928   TRI STATE VELO
22 MIKE GRANGER      PATUXENT VELO
23 Michael Burrows   San Jose, CA 223312   UNATTACHED
24 Matt Perry   West Chester, PA 224448   WEST CHESTER CYCLING
24 Jerrel Brubaker   Lewisburg, PA 232948   UNATTACHED
26 Rob Allen   Lancaster, PA 160386   SPINNERS CYCLING
27 Karl Krause   Kennett Square, PA 206573   FIRST STATE VELO SPORT
28 Rick Hall   New York, NY 218475   CRCA
29 Eric Kirby   Titusville, FL 214063   GOLDEN RETRIEVER TRAINING CENTER
30 Mark Sanford   Newark, DE 231568   UNATTACHED
31 Scott Goodwin   Philadelphia, PA 221650   UNATTACHED
32 Charles Payne   Elizabethtown, PA 209447   UNATTACHED
33 Barry Rauhauser   York Pa 29237   UNATTACHED
34 Steve Witkowski   Elizabethtown, PA 191376   SPINNERS CYCLING
35 Christopher Hilfiger   Baldwinsville, NY 227784   UNATTACHED
36 Matthew Rhoads   Rsm, CA 92271   UNATTACHED
37 Randy Boyer   Reading, PA 218647   TECHNO CYCLE/DYNAFLO
38 Alexander Villareal   Fleetwood, PA 220458   DYNAFLO/TECHNOCYCLE BRC
39 JOHN BLANK      UNATTACHED
40 Paul Swarm   Lancaster, PA 229129   UNATTACHED
41 Marc Eckert   Lancaster, PA 230143   SPINNERS CYCLING
42 Jason Alisangco   Philadelphia, PA 188515   TEAM ARMY
43 Edward Stopyra   Newark, DE 209958   UNATTACHED
44 JOE MCCRACKEN      UNATTACHED
45 BRIAN ORTEZ      UNATTACHED
46 Peter Salmon   Alexandria, VA 203513   UNATTACHED

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Labance   Vernon, NJ 211821   SKYLANDS CYCLING
2 Erin Garvin (1 - Cat2)   Salem, VA 138232   FUJI
3 Christine Kelley   Middletown, MD 166665   NCVC/EDGE TECHNOLOGIES
4 Lisa Jellett   Warren, NJ 185381   CTS/CRANFORD BIKE CLUB
5 Kathleen Baldwin   Solomons, MD 215759   AVC
6 Melissa Petty   Knoxville, TN 208174   T.E.A.M. FUJI
7 Marcie Massaro (1 - Cat3)   Philadephia, PA 195831   VELO BELLA
8 Tara Walhart   San Francisco, CA 133103   VERDUCCI/BREAKAWAY RACING
9 Sarah Bickerstaff (1 - Cat1)   Omaha, NE 91464   MEREDITH GROUP/GPOA
10 Lynda Maldonado   Little Rock, AR 115696   TRI-STATE VELO/AMOROSO'S/VICTORY BREWING
11 Wendy Ulmer   Arlington Va 204785   ARTEMIS
12 Lora Bankova   Baltimore, MD 219027   LSV/KELLY
13 Cynthia Swain   Elma, NY 187051   TEAM CHAMPION/TOM'S PRO BIKE
14 Janet Olney   Baltimore, MD 178681   TEAM BBC
15 Heather Sborz   Phoenix, AZ 221293   Arizona State University
16 Tricia Carnila   Philadelphia, PA 71130   VERDUCCI/BREAKAWAY RACING
17 Priscilla Pang   Baltimore, MD 203991   LSV/KELLY
18 Dana Hanchin   Philadelphia, PA 206328   STURDY GIRL CYCLING
19 Nonnie Howard   Phoenixville, PA 132499   VERDUCCI / BREAKAWAY RACING
20 Maria Collazo   Philadelphia, PA 7390   TRI-STATE VELO/AMOROSO'S/VICTORY BREWING
21 Maria Klemperer-Johnson (2 - Cat2)   Trumansburg, NY 191406   TVC/Mission in Motion
22 Christine Saraceni   Breinigsville, PA 131390   VERDUCCI / BREAKAWAY RACING
23 Tammy Ebersole   Warminster, PA 10408   EVOLUTION RACING
24 Lauren Shirock   Emmaus, PA 156050   UNATTACHED
25 Sally Poliwoda   Philadelphia, PA 203514   STURDY GIRL CYCLING
26 Julie Lefebvre   Somerville, MA 223627   STURDY GIRL CYCLING
27 Naomi Takahashi   Philadelphia, PA 224921   STURDY GIRL CYCLING
28 Susan Donnelly      UNATTACHED
29 Nina Santiago   Breinigsville, PA 194414   ACT-UPMC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOSierra NevadaCUORESpyBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee