Race Results for
Deer Valley NORBA National
Park City, UT
(Event Information)
Cross Country on 06/18/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Wallace   Corte Madera, CA1:43:54.69 206153  1202 
2 Cameron Anderson   Salt Lake City, UT1:44:25.12 209943  922 REVOLUTION

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZACHARY RAMRAS   1:37:54.95  494 
2 GRAHAM MENG   1:41:07.60  828 
3 STEPHEN BROWN   1:57:00.07  1239 CUTTHROAT/
4 Stephane Roch   San Diego, CA1:59:49.21 199861  658 BIKE EMPIR
DNF Brandon Wilde   West Valley City, UT 156947  993 DUKES OF D

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TYLER WILHELMSEN   1:39:44.04  1113 GUTHRIE RA
2 MATTHEW CARLSON   1:46:16.81  1014 
3 ZEBASTIAN TITTENSOR   1:55:47.50  1184 
4 ERIC ZIOLA   2:09:21.05  1114 ROAD 34 BI
DNF BRETT BUTLER     475 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 QUENTIN MORISETTE   1:41:03.77  1233 COPPERCHAS
2 ERIC JONES   1:44:04.56  1220 
3 Kris Quandt   Jackson, WY1:44:46.86 224247  1223 TCW RACING
4 Devin McCune   Denver, CO1:45:21.70 116707  903 COMOTION/Y
5 PAUL STEVENS   1:46:31.77  1246 NEXT DIMEN
6 Linde Smith   Springville, UT1:49:57.22 44274  1178 BIOGEN/IDE
7 Matthew Duke   Litchfield Park, AZ1:50:40.54 194520  520 
8 Warren Worsley   South Jordan, UT1:51:39.01 203723  740 BIKEMAN.CO
9 MARK VAN LIERE   1:59:08.42  1131 WHITE PINE
10 Shaun Mechem   Logan, UT2:14:46.70 62636  1164 TM JOYRIDE
DNF Jason Halverson   Brookfield, CTDNF 226996  977 STAATS

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AARON TRANSKI   1:40:56.34  648 PLATINUM P
2 ANDREW BURTON   1:53:45.03  636 EDGE CYCLE
3 David Leikam   Salt Lake City, UT1:54:27.73 242986  1026 BIKEMAN.CO
4 DAVE FASSNACHT   1:55:49.54  1222 
5 GARY SHOCKEY   1:59:48.78  707 
6 ARLAN GAGESTEIN   2:04:18.08  1236 
DNF STEVE GATES   DNF  1121 CAFFERTYS

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN GRIFFITHS   1:38:44.93  1228 
2 NICK DEMYON   1:40:22.24  986 FUNDAMENTA
3 Scott Toly   Park City, UT1:43:26.87 77879  1149 NEW MOON/S
4 TOM HENNING   1:43:42.08  673 
5 DOUG DAVIS   1:48:26.21  1040 NEW MOON C
6 Robert Letson   Broomfield, CO1:49:09.85 178769  516 FALCON NTE
7 STACY WILLIAMS   1:49:23.69  1245 
8 Carlos Zamora   Phoenix, AZ1:49:47.44 52255  589 PROCON CYC
9 BRIAN RUELOFS   1:50:00.00  1234 
10 DALE MONEY   1:50:27.83  1241 
11 JIM HARPER   1:52:55.27  1044 PEAK FASTE
12 DEAN HENTHORN   1:55:09.15  747 PROCON CYC
13 Dan Nelson   San Francisco, CA1:57:15.21 191072  416 NTP RACING
14 Mark French   Louisville, KY1:59:31.50 128970  629 SCHELLERS
15 Douglas Thurston   Pacific Grove, CA2:00:59.21 199608  793 FLEET FEET
16 BLAKE HENDERSON   2:01:00.37  987 
17 BARRY GRAVES   2:04:53.22  1226 
18 PATRICK MCKNIGHT   2:11:27.19  671 
19 Randall Putz   Big Bear Lake, CA2:16:38.05 209490  582 THREE PINE
20 Thomas Blaine   Highland, CA2:30:15.48 40752  538 TM JOSE OL
DNF Michael Boetker   Highlands Ranch, CODNF 149551  1077 
DNF Rod Graybeal   Coeur D Alene, IDDNF 148384  551 VERTICAL E

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Neff   Reno, NV1:49:03.50 205424  437 
2 Rolf Hebenstreit   Moab, UT2:02:38.42 174427  602 SUN VALLEY
3 Gil Goodrich   Three Rivers, CA2:05:14.09 13682  1013 FILZ BUILT
4 CRAIG WILLIAMS   2:05:33.03  766 NEWMOON-SP
5 Jim Pitkin   Murray, UT2:06:29.94 167839  1232 NEW MOON/S
6 Tom Ettinger   Cashmere, WA2:10:20.70 149646  866 
7 Eric Little   Reno, NV2:16:56.63 131847  563 CJH
8 Richard Bagienski   Durango, CO2:25:22.72 176501  1007 DURANGO WH
9 Jim Simons   Bozeman, MT2:47:21.61 174588  577 STRONG RAC

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Hanson   St Peter, MN10:45.1 118046  245 NICOLLETBI
2 Jeff Schalk   Frederick, MD12:05.4 169390  210 BIKEWORKS
3 Brig Brandt   Bend, OR13:20.0 41809  208 TEAM REBOU
4 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA14:28.4 147208  235 BICYCLE CE
5 Bear Perrin   Grants Pass, OR15:12.8 104126  253 FELT/KENDA
6 Travis Woodruff   Prescott, AZ15:58.1 135975  229 PCW CYCLIN
7 Justin Rinehart   Mankato, MN16:11.9 149501  246 CANNONDALE
8 Ryan Artale   Boulder, CO17:46.6 148564  214 
9 Lars-Erik Johnson   Ketchum, ID17:57.9 111020  228 SUN VALLEY
10 Justin Hofeldt   Post Falls, ID18:10.0 157278  207 VERTICAL E
11 Brandon Draugelis   Shippensburg, PA18:28.1 179397  201 CANNONDALE
12 Greg Frozley   Colorado Springs, CO19:02.7 12490  216 PRO CYCLIN
13 Christian Ball   Frisco, CO20:10.6 122835  243 INDEPENDEN
14 Whitney Albright   Ketchum Idaho20:18.4 1303  204 SUN VALLEY
15 Robert Anderson   Mill Valley, CA20:43.9 1688  202 FRALOCK
16 Scott Phillips   Reno, NV20:52.2 175840  254 RENOWHEELM
17 Rick Wetherald   Logan, UT21:16.4 188971  237 TAMARACK R
18 MICHAEL SCANLON   21:19.8  218 HUB OF ASP
19 Chan Head   Salt Lake City, UT21:25.7 140537  233 GUTHRIE BI
20 Gordon Yanota   Phoenix, AZ22:40.2 186874  217 ELLSWORTH
21 Ian Burnett   Durango, CO24:09.9 191725  222 DURANGO CY
22 James (Jim) Allington   Littleton, CO24:41.2 147089  203 DENVER SPO
23 Yuri Hauswald   Petaluma, CA25:37.2 102310  242 SOULCRAFT
24 Brian Rouse   Auburn, CA26:16.8 30719  212 CYTOSPORT
25 Brandon Firth   Heber, UT26:35.7 11665  213 STEIN SPOR
26 Michael Raney   Santa Fe, NM26:55.0 175669  247 NAU CYCLIN
27 Noah Singer   Little Rock, AR27:09.4 171313  238 CANNONDALE
28 James Williams   Bend, OR27:21.9 186063  240 BVB/SKSPOR
29 Brandon Akers   Boise, ID27:59.8 96007  205 TAMARACK R
30 Shannon Boffeli   Salt Lake City, UT28:13.6 43484  223 REVOLUTION
31 Chad Conley   Philomath, OR29:10.8 150930  225 UNIVERSITY
32 Trevor Simper   Salt Lake City, UT29:10.9 135416  231 AHRENS BKS
33 Matthew Freeman   Redlands, CA30:16.9 172215  215 TEAM REDLA
34 Justin Maka   Albuquerque, NM30:36.6 164982  251 MAXXIS/RIT
35 Michael Hall   Colorado Springs, CO33:00.6 133754  226 
36 Jerry Cherra   Duluth, MN33:37.7 149677  221 SKIHUT
37 Kyle Reedy   Mesa, AZ37:33.6 195891  211 TITUS CYCL
38 Mike Koenig   Boulder, CO40:07.9 120199  219 TOKYO JOE'
39 Stephen Sontag   Hanover, NH46:53.8 174071  249 RED ROCK R
40 T Henshall   Boise, ID49:34.1 15869  230 TAI CYCLIN
41 Edward Burress   Arden, NC50:15.6 146920  232 CANE CREEK
42 Travis Werts   Brentwood, TN51:53.4 159867  244 SCOTT USA
DNF Christopher Hopwood   Fairfield, CT 164804  250 MAVERICK/C
DNF Richard Thurman   Chico, CA 35561  206 SOULCRAFT
DNF Ty Hansen   Sandy, UT 14999  209 CANNONDALE
DNF Jamie Goldstein   Santa Barbara, CA 202519  220 PLATINUM P
DNF Joe Augustine   Albuquerque, NM 2077  227 PLATINUM P
DNF Joseph Stone   Dunbar, WV 188650  236 DIRTBEAN.C
DNF Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT 96459  252 TEAM HOTEL
DNF Hal Clark   Lafayette, CO 175767  241 TOKYO JOES
DNF Randall McVean   Middleton, WI 102673  234 LACROSSE V

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Gallagher   Heber, UT18:43.58 61600  546 YOUNG RIDE
2 John Stevens   Albuquerque, NM19:29.68 114119  808 FAT TIRE C
3 Tom Noaker   Oakley, UT22:37.12 26166  1111 YOUNG RIDE
4 Troy Nye   Kaysville, UT35:22.05 230164  712 BIKE MAN C
5 Robbie Stout   Denver, CO37:02.93 102996  1034 
6 Derek Newton   Jeber, UT47:20.37 118556  713 
DNF David Labarr   Fort Collins, CO 20065  882 TAMARACK
DNF Thomas Ray   Aspen, CO 213174  661 
DNF Steven Boyd   Park City, UT 4489  644 JANS

Men - EX - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Peterson   Sandy Ut34:31.2 202966  411 BALANCE BA
2 Benjamin Kraushaar   Durango, CO34:42.1 198737  722 DURANGO WH
3 RYAN HARRISON   36:21.1  1129 REVOLUTION
4 Zach Kovaly   Alpharetta, GA36:44.0 207359  731 BIKETOWN U
5 Bennett Brown   Houston, TX37:15.6 187726  639 SOUTHERN E
6 Gregory Carpenter   Durango, CO37:59.5 191158  442 CANNONDALE
7 MIKE VOTH   38:14.7  990 YOUNG RIDE
8 Tres Wilson   Durango, CO43:13.7 151528  937 YOUNG RIDE
9 Dutch Wiehe   Park City, UT46:25.7 161913  1058 YOUNG RIDE
10 Jerome Townsend   Princeton, MA46:41.8 196503  701 COYOTE HIL
DNF Zachary Stein   Escondido, CA 214993  878 SDBC

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Cares   Boulder, CO09:33.4 216528  975 SMBA
2 Taylor Shelden   Louisville, CO14:57.8 211114  495 CENTURY TE
3 Michael Cummings   Snellville, GA17:31.6 189325  683 KENDA/CYCL
4 Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT20:06.9 192669  410 BALANCE BA
5 Trevor Downing   Durango, CO21:21.7 161859  468 TEAM NOVA
6 Rand Shoaf   Bend, OR22:36.4 193872  979 DEVO-BALAN
7 Tristan Uhl   Austin, TX22:38.9 168160  449 TEAM HOTEL
8 Peter Stetina   Santa Rosa, CA22:40.1 191519  1024 TOKYO JOES
9 Andrew Dahlheim   Dallas, TX23:11.6 188572  490 RICHARDSON
10 Stephen Ettinger   Bozeman, MT25:54.8 189074  867 WENATCHEE
11 Chance Noble   Camarillo, CA26:06.3 183803  978 SCARY FAST
12 Tyler Scott   Park City, UT26:40.7 173528  765 YOUNG RIDE
13 Aaron Snyder   State College, PA27:04.4 204182  915 TAILWIND
14 Kevin Rice   Flagstaff, AZ27:25.5 201159  567 TOKYOJOES/
15 ALEX HOWARD   27:34.5  751 DURANGO WH
16 Kyle Hammaker   Marysville, PA28:01.4 194193  815 TREK VW
17 Austin Carroll   Orange, CA28:37.5 192670  584 BALANCE BA
18 Tyler Jewell   Austin, TX29:16.7 168914  552 HOTEL SAN
19 Corey Bellinger   Ketchum, ID29:57.3 191946  985 SUN VALLEY
20 John Purvis   Parthenon, AR30:13.3 200977  830 NWA BUSHME
21 Travis Livermon   Lewisville, NC32:04.1 161583  608 PACESETTER
22 Colin Osborn   Carbondale, CO32:31.2 210855  482 MAXXIS
23 Dan Wilson   Fenelton, PA33:21.0 176279  1130 GARY FISHE
24 Dylan Stucki   Durango, CO37:10.0 192016  489 TUNE-UP
25 Marcus Torres   Cedar Park, TX38:39.1 158825  649 TEAM HOTEL
26 Scott Stewart   Highland, MI39:12.2 205083  983 MAIN STREE
27 Art Nelsen   Boulder, CO42:08.9 211465  554 
28 Joe Schneider   Durango, CO43:57.3 217452  943 DURANGO CY
29 Colt McElwaine   Canton, MA47:27.7 205236  467 INDEPENDEN
30 Ian Delaney   Walla Walla, WA50:01.1 196937  1016 *RED ROCK
31 Michael Weber   Knoxville, TN23:42.9 184414  523 KNOXVELO
DNF TAD ELLIOTT     963 DURANGO
DNF Sam Carlson   Bozeman, MT 178447  974 
DNF Andrew Wait   Golden, CO 182250  936 DURANGO WH
DNF Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358  724 BIKE TOWN
DNF Chris Spencer   San Francisco, CA 190061  655 BALANCE BA
DNF Ryan Owens   Lynchburg, VA 188097  497 BIKES UNLI
DNF Matthew Preucil   Ketchum, ID 211483  984 SUN VALLEY

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Wanstrath   Durango, CO16:10.05 190121  748 FORTFRAMES
2 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX19:56.10 188575  535 BIKE LANE/
3 Taylor Foss   Ogden, UT22:21.40 224531  1203 BINGHAMS
4 Mikah Rust   Oak Ridge, TN26:27.28 207552  1090 KNOX BELLO
5 Matt Miller   Nazareth, PA29:08.60 206833  914 CURTS CYCL
6 Nickolas Wieber   Cave Creek, AZ33:51.29 167863  647 RITCHEY/NO
7 ROBERT MILNE   34:40.58  1204 X-MEN CANY
8 Blake O'Donnell   Colorado Springs, CO47:33.24 172936  665 COMOTION
9 Daniel Smith   Fayetteville, AR52:15.20 176262  1037 HIGHROLLER
10 Blake Harlan   Austin, TX01:31.09 175637  544 TEAM HOTEL
11 Remington Smith   Idaho Falls, ID17:23.60 202185  892 MANITOU
DNF Benjamin Ragains   Sparks, NV 211382  1145 YETI/TRIX
DNF TYLER HEAVERSON     1217 
DNF Mark Mallahan   Bellingham, WA 150865  1096 KHS/CLARKS
DNF JERRY BOWERS     1214 

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Grant   Salt Lake City, UT14:02.93 101189  1123 
2 Matthew Karre   Portland, OR23:49.09 182287  1209 
3 Forrest Twombly   Telluride, CO25:46.10 153407  493 PARAGON SK
4 Berkeley Bullard   Edwards, CO27:42.70 214558  1190 
5 Jake Kirkpatrick   Boulder, CO28:46.57 187654  725 NEW BELGIU
6 JAKE LUECKEL   29:46.01  718 LASERLASER
7 Patrick Fasse   Elburn, IL38:08.95 211519  1211 
8 SAM YOUNG   39:12.41  491 
9 NATHAN MILLER   47:07.70  989 SUMMITCYCL
10 JEREMY COLLINS   55:08.51  553 ROCKY MTN
DNF CRAIG VANVALLENBURGH     1168 COLE SPORT
DNF DeJay Birtch   Tucson, AZ 175788  642 SUBARU GAR
DNF Benjamin Sullivan   Missoula, MT 178006  592 MT VELO/LP
DNF BRITT HAWKE     1196 
DNF SCOTT AHRENS     1195 
DNF SHAWN RYAN     1194 
DNF Casey Smith   Boise, ID 103259  1159 CAFFERTYS/

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Abbott   Draper, UT18:26.38 77895  1216 
2 Heinrich Deters   Park City, UT19:31.01 175245  889 YOUNG RIDE
3 Grant Kier   Missoula, MT20:20.70 19086  746 SOULCRAFT
4 Chad Wassmer   Park City Ut24:40.14 180866  824 COLE SPORT
5 Robert Hopkins   Sandy, UT26:08.47 84715  825 GUTHRIE BI
6 Sampson Bruesewitz   Littleton, CO31:08.28 149605  1144 ADVENTURE
7 Keith Hickerson   Boise, ID31:53.54 220167  604 
8 Louis Gilbert   Salt Lake City, UT34:50.27 99734  1042 GIANT/CAFF
9 Colby Moeller   Tucson, AZ35:00.18 132047  669 U OF ARIZO
10 DAVID LESAGE   35:03.36  729 ME
11 Bradley Newby   Saint George, UT37:04.29 195141  450 RED ROCK B
12 Kevin Holliday   Park City, UT38:22.76 121402  998 JANS
13 Adam Mangrich   Springfield, OR38:35.52 80794  1139 COLLINS CY
14 Tad Plappert   Boulder, CO39:29.97 199961  1103 GIZMO
15 Andrew Rigel   Seattle, WA39:56.73 77337  570 ELLSWORTH
16 Michael O'Reilly   Salt Lake City, UT42:20.97 208468  473 
17 Jeff Maier   Evergreen, CO51:51.25 80468  1177 SANTA CRUZ
18 Mario Medina   Sussex, WI03:14.56 181488  501 MTB CINCY
DNF Chris Brown   Sebastopol, CA 196943  443 WINDSOR BI
DNF Derek Faller   Bend, OR 178987  504 YETI/WEBCY
DNF Doug Moore   Reno, NV 215466  417 YETI/GREAT
DNF Chris Sherwin   Heber, UT 190208  1021 REVOLUTION

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ART OCONNOR   15:20.86  1188 
2 Jason Travis   Park City, UT15:27.01 35878  1038 JANS/TREK
3 Kenny Burt   Auburn, CA19:32.90 89186  1146 T-RIX/RENO
4 Thomas Cooke   Park City, UT22:20.38 7681  1039 X-MEN
5 Thane Hall   Kamas, UT22:21.29 52808  1167 UINTA COFF
6 David Wilson   El Paso, TX24:15.02 38515  574 TITUS/CLIF
7 SAMUEL MOORE   25:04.01  1199 
8 Jonathon Finnoff   South Lake Tahoe, CA25:38.01 11652  429 AOS/DJ ORT
9 FRED PORTER   29:21.42  796 PORCUPINE/
10 Robert Saffell   Salt Lake City, UT30:33.86 190924  1155 REVOLUTION
11 Tom Faukner   Dana Point, CA32:28.83 78560  548 
12 Ron Chavez   Commerce City, CO33:31.05 88964  687 
13 Marc Driver   Ketchum, ID37:32.83 84173  1181 SAWTOOTH
14 Thomas Sulentic   Iowa City, IA38:35.86 34574  434 ATLAS/PEAK
15 Archie Yamada   Declo, ID45:18.68 229877  779 
16 Zachary Tittensor   Highland, UT47:52.25 217116  1171 REVOLUTION
17 Carlos Vulgamott   Lakewood, CO50:18.92 129128  580 NO-HAIR.CO
DNF Bobby Lincoln   Park City, UT 81215  1160 TEAM RADCO

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Fifield   Reno, NV14:07.16 164563  519 TEAM EASTY
2 Jeffrey Caton   Napa, CA23:26.82 52948  864 COLE SPORT
3 Brian Taylor   Boise, ID24:16.62 179215  1085 LAC/BOCSPO
4 Marco Hellman   San Francisco, CA24:17.07 123885  424 TEAM FRALO
5 David Miller   Scottsdale, AZ26:27.74 116469  804 BIKERS EDG
6 Jon Gould   Boise, ID27:30.55 207646  526 TAMARACK
7 Bert Blanchette   Long Beach, CA28:23.72 3886  776 BACKBONE R
8 DAREN COTTLE   29:51.70  684 PORCUPINE
9 Jeff Sumsion   Park City, UT36:32.49 34654  959 PARK CITY
10 Lee Bird   La Canada, CA37:36.14 195795  452 PAA/MERIIL
11 Timothy Barnes   Boulder, CO39:00.51 96071  734 TEAM DEAN
DNF Timothy Wilson   Phoenix, AZ 126254  1138 CUTTHROAT
DNF Brent Peacock   Jackson, WY 150981  1147 TETON CYCL

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Chauner   Salt Lake Cty, UT17:38.54 6690  458 SPECIALIZE
2 Robert Westermann   Salt Lake City, UT23:40.10 210110  530 NEW MOON M
3 Todd Henneman   Park City, UT24:19.87 15823  997 JANS
4 Scott Tucker   Sausalito, CA27:00.62 36030  533 FRALOCK NO
5 DANA HARRISON   28:35.14  1208 
6 Johnny Biggers   Crested Butte, CO31:18.48 215319  598 CRESTED BU
7 Jim Rogers   Logan, UT35:10.13 30396  464 STEIN ERIK
8 Matthew Carpenter   Canton, CT57:17.34 6213  441 TEAM EDGE
DNF Steve Lietz   Saline, MI 196791  419 SSE
DNF Greg Fenton   Ramona, CA 11447  503 TEAM BIKE

Men - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Asleson   Colorado Springs, CO34:55.35 2017  995 PRO CYCLIN
2 Arthur White   Hohokus, NJ40:05.63 37936  447 RVCC/TREK
3 Roger Gillespie   Provo, UT41:35.69 13281  750 BIOGEN-IDE
4 Paul Zarubin   Truckee, CA43:46.43 196952  573 MT LINCOLN
5 Randy Floyd   Newcastle, CA44:45.47 90079  586 KESTREL
6 Bob Dawson   Salt Lake City, UT45:39.82 205511  1020 NEWMOON/SP
7 BRAD MULLEN   46:33.60  566 XMEN
8 Scott Miles   Sandy, UT49:41.37 24323  670 CANYON BIC
9 Bill Peterson   Sandy, UT53:49.97 97324  412 REVOLUTION
10 Jim Goss   Sherwood, OR59:35.04 119192  426 HUTCHS
11 Luther Livermon   Cary, NC03:20.03 186676  1152 PACE SETTE

Men - EX - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Blatner   Brentwood, CA44:40.58 128181  472 BIKES4LIFE
2 Jim Westenskow   Ogden, UT46:47.44 227691  620 OGDEN ONE
3 Eric Storm   Apple Valley, CA53:06.70 82406  737 
4 Brent Petersen   Provo, UT30:48.31 27856  612 RACERS CYC

Men - EX - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jurgen Leiser   Colorado Spgs, CO11:01.38 20844  438 
2 Ron Melton   South Jordan, UT20:38.60 24000  611 BINGHAM CY
3 Robert Unger   Boulder, CO22:18.29 85646  699 LENZSPORT
4 Charles Goodrich   Southport, NC27:50.60 182799  550 HUDSON VAL
5 DAVID OROZCO   31:49.88  664 
6 Frederic Schmid   Waco, TX34:09.63 109257  405 360 CYCLE
DNF Niel Scharphorn   Jension, MI 204881  469 KP CYCLE
DNF Tim Hagman   Woody Creek, CO 211830  1001 

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Anderson   Carbondale, CO0:52:36.36 203386  1238 
2 Jordan Kestler   Santa Cruz, CA0:58:15.12 226969  593 SANTA CRUZ
3 Mark Cooper   Groveland, CA1:00:29.43 218113  871 SWD RACING
4 Isaac Tweeddale   Fort Smith, AR1:02:22.56 192274  623 MTN GANG
5 SAM BERNHARD   1:05:56.15  966 
DNF CODY SQUIRE     1198 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Blackstead   Royal, AR0:57:58.95 224228  1166 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAY RUTHERFORD   0:53:28.31  1035 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Siegle   Solvang, CA0:53:33.45 193522  774 
2 BRAD STEWART   1:00:38.80  1137 
3 MATT SCHWOERER   1:02:00.15  1213 
4 ROCKY NELSON   1:06:06.19  499 NTP RACING
5 MATTHEW OSTRANDER   1:07:41.02  1218 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Price   Grand Junction, CO0:53:36.06 28700  409 
2 JOSH SMITH   0:54:05.26  488 MAMOTH SPO
3 DAMIAN REED   0:58:11.89  752 
4 CRAIG RUBIS   1:01:31.40  618 CYCLE CYND
5 JOSE BITON   1:01:49.76  794 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM MCGUINNESS   0:56:25.77  1237 
2 AARON MULLINS   0:59:15.89  1235 TAYLORS BI
3 CHRISTIAN JIMENEZ   1:00:10.45  827 
4 Paul Nelson   Corona Del Mar, CA1:02:35.75 197628  576 
DNF JESSE RODRIGUES     1019 
DNF Anthony Jimenez   San Jose, CA 148511  736 SUN BIKE S
DNF KEVIN TALBOT     703 BIKEMANCOM

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN PERRENOUD   0:56:27.20  1240 
2 Richard Hathaway   Jupiter, FL0:59:15.83 139042  1112 RENO WHEEL
3 Kirk Wallace   Corte Madera, CA1:00:01.64 178554  1200 
4 JEFF WOODS   1:06:26.00  1221 
5 BEN MESA   1:23:38.33  537 TM JOSE OL

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Rice   Boulder, CO1:05:07.65 228639  1205 
2 ANDREW KESTLER   1:11:23.12  594 SUMMIT BIC
3 Drew Doll   Heber City, UT1:12:00.74 155760  532 
4 DeWayne Stark   South Pasadena, CA1:27:43.50 141125  653 ROMIC
5 JAMES SUGDEN   1:39:45.57  1061 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KASHI LEUCHS   1:58:41.32  68 BIANCHI AG
2 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO1:59:10.21 16737  18 SUBARU-GAR
3 Ryan Trebon   Bend, OR1:59:39.94 136658  KONA/LES G
4 GEOFF KABUSH   1:59:47.49  TEAM MAXXI
5 Adam Craig   Bend, OR2:01:46.71 94510  GIANT
6 Jeremiah Bishop   Harrisonburg, VA2:02:14.42 3771  TREK/VW
7 Todd Wells   Durango, CO2:02:39.46 83401  20 GT/HYUNDI
8 CHRIS SHEPPARD   2:03:26.14  HARO BICYC
9 ROLAND GREEN   2:03:35.82  43 KONA/LES G
10 SEAMUS MCGRATH   2:03:46.14  44 HARO BICYC
11 MICHAEL WEISS   2:04:24.57  56 SRM SIMPLO
12 Eric Jones   Salt Lake City, UT2:06:15.69 18172  BIOGEN-IDE
13 Andy Schultz   Missoula, MT2:06:28.10 172534  46 CANNONDALE
14 TRENT LOWE   2:06:34.75  SUBARU-GAR
15 Sam Jurekovic   Colorado Springs, CO2:07:10.39 189561  92 U23 NATION
16 PETER WEDGE   2:07:15.68  32 KONA/LES G
17 Carl Decker   Bend, OR2:07:30.73 9007  28 GIANT
18 Cody Peterson   Bend, OR2:08:15.81 97506  41 3D RACING
19 Carl Swenson   Park City, UT2:08:37.08 34803  10 RLX RALPH
20 ROSS SCHNELL   2:08:46.35  113 TOKYO JOES
21 Nicholas Ranno   Boulder, CO2:08:48.93 128706  40 TREK ROCKY
22 MATHIEU TOULOUSE   2:08:53.91  64 TEAM MAXXI
23 ALEX HAGMAN   2:09:37.20  36 CANNONDALE
24 KRIS SNEDDON   2:09:59.92  29 KONA/LESGE
25 Douglas Ryden   Colorado Springs, CO2:10:00.02 106147  93 PRO CYCLIN
26 Nicholas Martin   Boulder, CO2:10:22.72 140177  78 TREK-VW
27 SHINOBU NOGUCHI   2:10:35.16  58 TREK JAPAN
28 Charles Pendry   Raleigh, NC2:10:41.35 106096  34 INLAND - B
29 Bart Gillespie   Salt Lake City, UT2:10:43.69 13273  33 BIOGEN-IDE
30 MICHAEL BOETKER   2:10:59.77  12 
31 Jason Sager   Ogden, UT2:11:01.40 31059  19 TEAM HOTEL
32 Matt Shriver   Durango, CO2:11:13.50 110703  31 3D RACING/
33 Erik Tonkin   Portland, OR2:11:43.96 35742  89 KONA/TEAM
34 Tristan Schouten   Plymouth, WI2:11:56.52 145071  24 TREK MIDWE
35 SHUN MATSUMOTO   2:12:17.70  54 TREK
36 Josh Bezecny   Golden, CO2:12:48.27 114873  82 3D RACING
37 Sam Schultz   Missoula, MT2:12:48.52 164788  16 U23 NATION
38 Todd Tanner   Scottsdale, AZ2:12:56.60 34975  109 
39 Andy Lee   Lakeway, TX2:12:56.85 104097  87 CROCS GRAN
40 Joseph Marshall   Denver, CO2:13:37.37 101161  59 RITCHEY
41 Mike West   Boulder, CO2:14:11.07 37786  99 MAVERICK
42 MARC HUG   2:14:50.29  57 SRM SIMPLO
43 Evan Plews   Salem, OR2:14:50.39 28290  61 SANTIAM BI
44 J Clark   Colorado Springs, CO2:15:02.70 132523  90 STEIN ERIK
45 BRENT MILLER   2:15:16.53  14 WTB/FOX SH
46 Clint Muhlfeld   Whitefish, MT2:15:25.00 185552  53 FLATHEAD C
47 Nick Gould   Hollis Maine2:15:36.89 139267  106 SANTA CRUZ
48 Jesse Rients   Shakopee, MN2:15:44.09 147524  95 NATURE VAL
49 Lance Runyan   Mesa, AZ2:16:02.99 201139  71 TITUS/STEI
50 KEIICHI TSUJIURA   2:16:23.14  51 BRIDGESTON
51 Charles Storm   Sanford, NC2:17:10.67 110876  101 INLANDCONS
52 Cale Redpath   Durango, CO2:17:15.90 29358  80 3D RACING
53 Collin Becker   Colorado Springs Co2:17:29.97 179626  81 MAVERICK C
54 Matthew Unger   Idledale, CO2:18:03.21 133704  76 TEAM DEAN
55 Ryan Lynch   Boulder, CO2:18:39.07 164962  103 MAVERICK/C
56 Ali Goulet   Salt Lake City, UT2:19:00.03 13796  105 STEIN ERIK
57 Amon Pease   Point Arena, CA2:19:08.29 82723  108 INTENSE
58 Robert Cotton   Ann Arbor, MI2:19:27.30 190324  72 STRUCTURAL
59 Ariel Lindsley   Aptos, CA2:19:52.66 134618  27 MAVERICK
60 Sean Donovan   Foothill Ranch, CA2:19:59.41 186481  70 STEVEN K S
61 Joshua Powers   Phoenix, AZ2:21:06.57 91975  66 RED ROCK R
62 Kevin Day   Farmington, UT2:21:22.68 108971  75 STEIN ERIK
63 Spencer Paxson   Bellingham, WA2:21:24.93 152029  114 DEVOBALANC
64 Christian Favata   Rosendale , NY2:22:17.17 135665  111 HUTCHINSON
65 Bryan Fawley   Denton, TX2:22:39.75 198394  49 WHEELSINMO
66 Thomas Spannring   Longmont, CO2:22:56.44 189584  94 JANS
67 Adam Snyder   Westminster, MA2:24:22.67 122912  52 BALANCE BA
68 Daniel Corum   Winston Salem, NC2:24:48.53 92797  102 PACELINE B
69 Eric Jellum   Indian Hills, CO2:25:04.47 192996  69 FORD/GIANT
70 RAITA SUZUKI   2:25:15.20  55 BRIDGESTON
71 Leonardo Sandoval   Clearwater, FL2:27:56.18 107620  73 BICYCLE JO
72 Patrick Bush   San Anselmo, CA2:29:07.59 164281  83 CLIF BAR
73 Duncan Meyers   Sebastopol, CA2:30:55.03 95544  104 SOULCRAFT
74 Ethan Johnson   Durango, CO2:32:18.95 152494  112 MAVERICK
75 Todd Johnson   Teton Village, WY2:33:32.50 18060  79 
76 Jason Eder   Hailey, ID2:35:44.04 150773  100 TEAM DEVO/
DNF Arlo Buijten   Davenport, CA 135615  74 TITUS/SCHW
DNF Travis Brown   Durango, CO 5171  TREK/FRS P
DNF Noah Holcomb   Aliso Viejo, CA 128792  60 CANNONDALE
DNF Alan Obye   Boulder, CO 117394  11 U23 NATION
DNF Michael Andres   Durango, CO 189954  98 SOULCRAFT
DNF TAKAHIRO OGASAWARA     63 SUBARU-GAR
DNF Troy Wells   Durango, CO 112599  97 KONA/EASTO
DNF CHANOCH REDLICH     67 
DNF Joseph Thompson   Durango, CO 185428  65 BALANCE BA
DNF Jesse Swift   Golden, CO 100646  77 DEAN BICYC
DNF James Schneider   Bluffton, SC 31700  107 AG EDWARDS

Men - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARTIN LENTZ   0:40:00.83  1157 
2 GALEN CARTER   0:41:43.03  1173 
3 ETHAN FEDOR   0:45:10.25  988 YOUNG RIDE

Men - Junior - JR - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Woods   Crested Butte, CO1:39:05.39 228969  698 GENE TAYLO
2 Kyven Scott   Terrebonne, OR1:39:55.97 226569  453 OREGON ADV
3 ALEX GORDON   1:40:23.01  783 YOUNGRIDER
4 Adam Parke   Steamboat Springs, CO1:42:30.69 213492  613 MOOTS/UVEX
5 Ryan Carroll   Orange, CA1:54:25.31 227308  585 
6 DANIEL GUINEY   1:58:01.59  1124 
7 LOGAN JONES   1:58:26.46  1022 
8 Alex Scott   Park City, UT2:10:48.64 175666  764 YOUNG RIDE
9 GABRIEL CAMPBELL   2:22:16.53  833 YOUNG RIDE
DNF Nic Hadley   Salt Lake City, UT 200990  970 GO-RIDE.CO
DNF David Cahoon   Idaho Falls, ID 218061  891 
DNF ZACK CAMPBELL     834 YOUNG RIDE
DNF Andrew Reed   Robinson, TX 217743  615 TM DU-ALL

Men - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEEGAN SWENSON   0:31:50.25  819 
2 BLAKE WIEHE   0:32:50.53  1057 YOUNG RIDE
3 HUNT WILLIAMS   0:43:34.53  806 YOUNGRIDER
4 Sander Putz   Big Bear Lake, CA0:52:07.42 201227  583 THREE PINE

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Maier   Glendale, AZ0:28:08.83 196735  756 TEAM NOVA
2 Carsen Ware   St George, UT0:28:48.65 195310  1224 BICYCLES U
3 Jason Throop   Escondido, CA0:32:44.19 184439  702 TEAM NOVA
4 CHRISTOPHER LENTZ   0:32:50.96  1158 
5 HANS WIENER   0:37:28.18  1117 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Uhl   Smithville, TX2:12:51.44 185730  448 TEAM HOTEL
2 PAULA APARICIO   2:18:18.90  1104 CANNONDALE
3 Jessica Maier   Glendale, AZ2:26:59.38 196736  757 TEAM NOVA
DNF Hope Chamberlin   Poulsbo, WA 189501  430 TEAM ESCAP

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Kunz   Oakland, CA1:59:16.52 206973  721 SCHELLER'S
2 Whitney Thompson   Park City, UT2:13:26.06 165096  1036 WHITEPINE/
3 Jaime Bond   Boise, ID2:15:13.26 211350  643 TAMARACK R
4 HOPE OCONNOR   2:19:50.47  1212 TEAM ORTHO
5 Megan Cordes   Cambria, CA2:20:16.36 201341  1230 
DNF Diana Allen   Beverly Hills, CA 208288  476 UC RIVERSI

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KARI GILLETTE   2:02:49.21  1231 TEAM SUGAR
2 RENEE RASMUS   2:18:21.53  1244 TEAM SUGAR
3 PRIYA NORONHA   2:28:44.06  1043 PEAK FASTE
DNF CYNTHIA SUGDEN     1229 TEAM SUGAR

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ivy Lui   San Carlos, CA2:16:06.61 175850  1219 VELO BELLA
2 TRICIA WALLACE   2:20:54.33  1201 TEAM TAM
3 CAROL GRAVES   2:24:13.51  1225 
4 Kathy Ward   Carmichael, CA2:44:59.67 218100  792 FLEET FEET

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linden Kimmerer   Flagstaff, AZ49:53.59 202511  525 YAKIMA/TEA
2 ONAWA PELHAM   17:34.34  1186 
DNF Jessica Vogt   Boulder, CO 161705  954 

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Abbene   Salt Lake City, UT44:45.31 221321  492 BIOGEN-IDE
2 Heather Holmes   Atlanta, GA49:41.66 222022  1172 RMCC
3 Nina Mento   Frisco, CO53:56.93 208438  716 K2DIVERSIO
4 Kristen Hayden   Brooklyn, NY55:28.69 173241  1025 RED ROCK R
5 Christina Stark   Grand Junction, CO56:04.37 195000  773 UNR
6 Trina Hosmer   Boulder, CO57:53.73 193105  1091 TOKYO JOES
7 April Hayes   Longmont, CO58:45.73 209908  1102 SPORTS GAR
8 Lynn Bush   Arvada, CO05:40.30 217462  885 MTBCHICK.C
9 Jill Forsmann   Boise, ID05:55.53 229294  678 TM DOBIACC
10 Chrissy Bono   San Diego, CA06:47.42 217983  999 ADAMS AVE

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JULIE MINAHAN   43:44.18  1032 
2 Jennifer Hanks   Salt Lake City, UT48:49.81 111202  626 MTBCHICK.C
3 Tiffany Pezzulo   Salt Lake City, UT49:16.65 89443  663 BIOGEN-IDE
4 Krista Park   Madison, SD50:03.03 203842  743 COLAVITA/T
5 Rebecca Schmidt   Reno, NV55:49.38 224330  656 
6 Kim Passafiume   Auburn, CA57:24.31 206432  627 BICYCLE PL
7 STACY NEWTON   00:43.90  668 TM SUGAR W
8 Monique Simone   Salt Lake City, UT01:41.96 213179  706 
9 Bethany Elson   Park City, UT03:31.08 104466  1132 JANS
10 Dawn Lyons   Long Beach, CA07:33.39 177194  795 
11 Tracy Hambrick   Winder, GA10:24.86 203938  502 ELLSWORTH/
12 Tracy Steffen   Boise, ID18:07.64 224405  1041 GIANT/CAFF

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JENNIFER AGGER   44:44.58  1210 
2 Jody Bradbury   Bend, OR48:01.05 207207  640 TAI CYCLIN
3 Paula Hudson   Park City, UT50:51.89 157700  758 JANS
4 Christie Johnson   Park City52:16.68 201583  1165 JANS
5 KIRSTEN KOTUAL   02:19.71  1161 HEANSTRING
6 Erin Duggan   Avon, CT02:47.00 189709  505 MTBCHICK/C
7 Lisa Barnard   Phoenix, AZ23:02.06 195511  645 TITUS CYCL

Women - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pamela Hanlon   Park City, UT43:08.67 173451  738 JANS
2 ROXANNE TOLY   43:15.72  812 JAN'S
3 Kathy Bodie   Boulder, CO04:32.75 173449  588 
DNF Dianne Zinchini   Sebastopol, CADNF 181306  470 

Women - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Finsterwald   Basalt, CO59:00.59 83503  1140 TITUS
2 Ellen Guthrie   Salt Lake City, UT59:50.76 208087  529 NEWMOON ME
3 Ellen White   Hohokus, NJ08:09.39 97355  446 MTBCHICK.C

Women - EX - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CYNDI SCHWANDT   03:09.01  788 SUGAR/WHIT
2 Martha Iverson   Durango, CO07:47.67 80010  1006 DURANGO WH
3 GABRIELE ANDERSEN   08:27.74  775 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIKA POWERS   1:00:13.62  662 
2 Traci Horne   Canyon Country, CA1:02:38.12 213536  1163 
3 ELAINE HUNTER   1:03:40.54  555 
4 CRYSTAL WIEBER   1:29:29.14  1179 

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHELLEY PIERCE   1:11:41.28  1227 

Women - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Forsman   Tucson, AZ46:05.60 214920  572 TOKYO JOES
2 Essence Barton   Thousand Oak, CA52:41.43 179924  1084 DEVO DIRTY
3 Danae York   Boulder, CO53:50.63 178290  456 VELOBUM.CO
4 Kristina Henne   Park City, UT56:48.31 163331  423 MTBCHICK.C
5 Chantel Shoemaker   Durango, CO59:51.85 170692  1119 FT LEWIS C
6 Deidre York   Boulder, CO01:29.29 178289  457 VELOBUM.CO
7 HILIARY WRIGHT   02:29.55  1207 BALANCE
8 Rachel Throop   Costa Mesa, CA07:16.94 174132  652 TEAM NOVA
9 DEANNA ADAMS   44:15.99  697 
DNF Amber Throop   Escondido, CA 181129  650 RITCHEY NO
DNF Netana Hotimsky   Grand Junction, CO 203391  727 
DNF Stephanie Schlaack   Mckinney, TX 169043  785 CANNONDALE

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shonny Vanlandingham   Captain Cook, HI31:59.7 89955  LUNA WOMEN
2 Heather Irmiger   Boulder, CO34:03.8 109232  11 TOKYO JOES
3 Susan Haywood   Davis, WV35:03.5 117585  24 TREK-VOLKS
4 Dara Marks-Marino   Flagstaff, AZ35:30.4 144461  FORD/SPECI
5 Alison Dunlap   Colorado Springs, CO36:50.8 10194  LUNA WOMEN
6 KATERINA HANUSOVA   37:10.3  LUNA WOMEN
7 Kelli Emmett   Plymouth Mi37:21.0 156146  FORD/SPECI
8 Willow Koerber   Durango, CO38:30.9 77103  SUBARU-GAR
9 Georgia Gould   Fort Collins, CO39:11.0 183192  38 TAMARACK
10 Nina Baum   Albuquerque, NM40:48.0 180986  20 CANNONDALE
11 Gretchen Reeves   Avon, CO41:31.7 29423  ROCKY MTN
12 Sara Bresnick-Zocchi   Arlington, MA41:38.5 166426  15 FORD/SPECI
13 JENNIFER SMITH   41:56.6  10 TOKYO JOES
14 Kerry Barnholt   Mountain View, CA42:20.2 150226  SUBARU-GAR
15 Kathy Sherwin   Heber City, UT42:38.8 173633  18 BIOGEN-IDE
16 Jenna Zander   Mankato, MN43:13.6 160568  60 CANNONDALE
17 Zephanie Blasi   Vail, AZ45:04.4 156031  14 KENDA/DT S
18 Shannon Tupa   Nederland, CO46:04.8 135080  57 TOKYOJOES/
19 Jennifer Wilson   El Paso, TX46:12.0 113826  25 TITUS
20 Sandra Bloomer   Gunnison, CO46:23.1 161410  55 BLACKSHEEP
21 Alice Pennington   Portland, OR47:12.9 150685  47 DESALVO
22 Heather Svahn   Truckee, CA48:51.6 112034  53 THE BACKCO
23 NIKI GUDEX   48:55.5  22 SRM/INTENS
24 Abigail Hippely   Santa Cruz, CA49:27.6 184801  21 MAVERICK
25 Alicia Hamilton   Colorado Springs, CO49:31.4 175005  23 DARK HORSE
26 Shannon Gibson   Durango, CO49:44.8 156279  50 CRAZY CAT
27 Caitlyn Tuel   Golden, CO50:20.7 168652  32 TREKVW
28 Julie Emmerman   Boulder, CO50:28.1 121552  27 MAVERICK
29 Shari Hausbeck   Colorado Springs, CO50:50.0 100434  58 SRAM/ROCKS
30 Becca Blay   Boulder, CO51:16.6 174258  41 TEAM DEAN
31 LEA DAVISON   51:18.0  16 TEAM DEVO
32 Kristi Lewis   Durango, CO51:34.5 21089  44 SUN & SKI
33 Megan Monroe   Boulder, CO51:53.0 178944  48 LEMOND
34 Rebecca Gross   Golden, CO52:03.8 176014  40 SUN AND SK
35 Judy Freeman   Littleton Co52:42.9 182719  19 CANNONDALE
36 Paula Burks   Chattanooga, TN52:47.6 5542  33 DEFEET
37 Stacey Scanlan   Boise, ID52:48.6 199731  39 TAMARACK
38 Carolyn Popovic   Philadelphia, PA53:34.5 139753  61 BIKE WORKS
39 Heather Szabo   Lafayette, CO54:09.7 23833  49 TOKYO JOES
40 CINDI HANSEN   54:29.3  29 MTBCHICK.C
41 Leah Tingley   Columbus, OH55:18.9 35866  36 TEAM US AR
42 Kristina Andrus   Evergreen, CO55:35.1 152326  46 
43 Theresa Richardson   Davidsonville, MD56:41.5 170227  34 CANNONDALE
44 D Morisette   Brian Head, UT57:26.4 161293  52 
45 Rebecca Much   Fort Collins, CO00:32.0 192744  43 
46 Laura Bowles   Asheville, NC01:13.0 199307  56 INLANDCONS
47 Amy Bowen   Santa Cruz, CA01:58.4 194774  45 PLATINUM P
48 Ruby Evans   Redondo Beach, CA01:59.3 107815  35 HELENS CAN
49 Laura Anderson   Crested Butte, CO02:14.1 165743  31 BICYCLE JO
50 Megan Elliott   San Diego, CA03:04.6 110930  42 BIANCHI-GR
51 Kimberly Flynn   Greensboro, NC04:04.4 122752  51 DEFEET
52 Jennifer Tilley   Carbondale, CO05:45.5 166006  37 SUNFLOWER
DNF Kristy Mantz   Marlinton, WV 115465  59 SNOWSHOW/D

Women - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sabrina Esposito   Logan, UT1:13:18.33 231052  771 LOGAN RACE

Women - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Camila Esposito   Logan, UT0:41:46.03 231051  770 LOGAN RACE
2 SOPHIA FRANKENBURG   0:50:55.04  1243 YOUNG RIDE

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREShimanoBonk BreakerSpyOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee