Race Results for
2007 USA Cycling Elite Masters U23 Jrs Road Nats
Seven Springs, PA
(Event Information)
Criterium on 07/15/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis White   Delanson, NY 234696   Capital Bicycle Racing Club
2 Pedro Zaragoza   El Paso, TX 266415   Major Motion
3 Max Mancuso   Greentown, PA 236344   Skylands Cycling
4 Eduardo Lopez   El Paso, TX 239983   Major Motion
5 Zack Gould   Boulder, CO 228241   RMCEF
6 Christopher Baranoski   Perkasie, PA 230465   Cycle Sport Zaveta Construction
7 Matthew D'Antonio   West Hills, CA 253958   United Cycling Club
8 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   GS Tenzing
9 Teddy Kozlowski   Bridgewater, NJ 241677   Colavita Racing
10 Brady Barker   Highlands Ranch, CO 229133   Mob Cyclery Racing/RMCEF
11 Max O'Neal   Seattle, WA 229273   Oh Boy Oberto/Redline
12 Erick Madis   Hudson, OH 237913   Pista Elite
13 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ 219148   Desert Dogs Racing
14 Noah Granigan   Cape May Court House, NJ 229865   Team Somerset
15 Ben Wellington   Suwanee, GA 240630   Frazier Cycling
16 Stanley Goto   Petaluma, CA 254829   Team Swift
17 Charles Snead   Northport, AL 262201   Frazier Cycling
18 Jacob King   North Garden, VA 231130   Charlottesville Racing Club
19 Jonathan Brown   Covington, TN 255591   TriStar Cycling
20 Jonathan Christensen   Clements, CA 250315   Pacific State Bank/Anderson Hom
21 David Tisdell   San Jose, CA 219762   LGBRC/Easton/Specialized
22 Luke Broadwell   Roswell, GA 246131   Camp Highland
23 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA 252912   Frazier Cycling
24 Tyler Roberts   Wildwood, MO 243473   ICCC
25 Jonathan SALDANA      United Cycling Club
26 Andrew Harrison   Wheeling, IL 226343   XXX Racing/Athletico
27 Matthew Pirtle   Saint Louis, MO 226358   ICCC
28 Kyle Broyer   Castle Pines North, CO 220539   GP Velotek
29 Justin Cruz   Pennington, NJ 255025   Colavita Racing
30 Nathan Goldberg   Overland Park, KS 255399   GP Velotek
DNS Robert Parker   Lookout Mountain, GA 248797   Scenic City Velo

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Gabardi   Madison, MS 227335   Memphis MotorWerks
2 Justin Koelbl   Fairfax Station, VA 202085   Warrenton Cycling Race Team
3 Cory Williams   Los Angeles, CA 224173   Major Motion
4 Matthew Baranoski   Perkasie, PA 213251   Cycle Sport Zaveta Construction
5 Yannick Eckmann   Boulder, CO 254024   Unattached
6 Evan Wynn   Asheville, NC 249535   Hearns Jr. Development
7 James LaBerge   Napa, CA 221376   AMD-Discovery Channel Juniors
8 Taylor (T.J.) Eisenhart   Lehi, UT 237328   FFKR/Sportsbaseonline.com
9 Alejandro Villabona   Weston, FL 246928   Laser-ES
10 Paul Lynch   Colchester, CT 211959   Mystic Velo Club
11 Ben Bertiger   Altadena, CA 213564   Major Motion
12 Matthew Spinks   Layton, NJ 241672   Skylands Cycling
13 Luke Farkas   Franklin, TN 223543   TriStar Cycling
14 Joseph Christensen   Clements, CA 240832   Pacific State Bank/Anderson Hom
15 Matus Kriska   Mount Airy, NC 220156   Prohealth
16 Zachary Semian   Mertztown, PA 250164   Young Medalists Cycling Club
17 Marcus Smith   Pleasanton, CA 209193   AMD-Discovery Channel Juniors
18 William Rader   Dallas, TX 201905   RBM/Matrix
19 Zachary Ziolkowski   Fanwood, NJ 242654   Young Medalists Cycling Club
20 Shannon Maris   Buckley, WA 213130   Oberto/Redline
21 Brandon Stockton   Fort Collins, CO 240395   Mob Cyclery Racing/RMCEF
22 Erik Volotzky   Chatsworth, CA 209303   Major Motion
23 Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277   ORC
24 Scott McClary   Bloomington, IN 250619   Morris Trucking Velo
25 Dan Blauvelt   Flemington, NJ 233280   Colavita Racing
26 Matt Lipscomb   Decatur, GA 256439   AXA Cycling
27 Brentley Campbell   Fulton, CA 240375   Team Swift
28 Amir Merali   Miami, FL 234586   Laser ES
29 Kristo Jorgenson   Boise, ID 259997   BYRDS
30 Andrew Lanier   Gilroy, CA 226086   San Jose Bicycle Club
31 David Goodman   Suwanee, GA 229367   Frazier Cycling
32 Nicholas Roeder   Kunkletown, PA 235891   Bike Line/LWA
33 Steven Kendall   Fairfax, VA 259050   NCVC/Inova Health System
34 Davis Hague   Hailey, ID 221735   Sun Summit Jr Cycling
35 Cesar Simmons   El Paso, TX 215627   Major Motion
36 William Zellmer   Missoula, MT 225407   Montana Junior Cycling Foundati
37 Zachary Page   Meridian, ID 241799   BYRDS
38 Daniel Bush   Louisville, KY 258111   Unattached
39 Jackson Barr   Bethesda, MD 246627   NCVC/Inova Health System
40 Sean Cochran   Kennesaw, GA 210334   Land Rover/Briar Rose/FFCC
41 Rhys Rathbun   Monument, CO 201819   Team TIAA-CREF/5280 Magazine
42 Grahmm Smith   Pauls Valley, OK 238789   Team Power Train
43 Kody McCracken   Wellsboro, PA 243300   Unattached
44 Dag Anderson   Bridgewater, NJ 231596   Team Somerset
45 Russell Tindol   Suwanee, GA 242945   Frazier Cycling
46 Aaron Harrison   Wheeling, IL 226342   XXX Racing/Athletico
47 Chris LaBerge   Napa, CA 229950   AMD-Discovery Channel Juniors
48 Cameron Kennington   Atlanta, GA 255302   Aarons L5 Flyers
49 Anthony Skorochod   Wind Gap, PA 213999   Gotham Cyclists
50 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730   Laser-ES
51 Matthew Gilbert   Wakefield, RI 240521   Cox / Steadmans
52 Joe Haulman   Denver, CO 212556   5280-TIAA CREF
53 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   GS Tenzing/Wheels In Motion
54 Zachary Bender   Glen Rock, NJ 250355   GS Park Ridge / Team Cyclesport
55 Ernsto SANTIESTBAN      Major Motion
56 Justin Mauch   San Francisco, CA 219434   NCVC/Inova Health System
57 Michael NOBLE JR      St. Louis Cyclones
58 Cesar LOPEZ JR      Major Motion
59 Avery Wilson   Boulder, CO 207986   NCVC/Inova Health System
DNS Luis Carrasco   El Paso, TX 228757   Major Motion
DNS Jameson Tomlin   Sugar Land, TX 218870   Lone Star Cycles
DNS Jenks Parker   Lookout Mountain, GA 248795   Scenic City Velo
DNS Drew Bercaw   North Canton, OH 211109   Pista Elite
DNS Jacob Granigan   Cape May Court, NJ 229864   Team Somerset
DNS Jakob Smith   Olmsted Falls, OH 207228   Pista Elite
DNS Aaron House   Great Barrington, MA 229608   Housatonic Wheel Club
DNS Chase Dees   Nampa, ID 225147   BYRDS
DNS Thomas Wrona   Whispering Pines, NC 230781   Raleigh AllStars
DNS Jimmy McDermott   Wayne, PA 219126   Tri-State Velo
DQ Alexey Vermeulen   Pinckney, MI 258681   Team Aberdeem

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gavin Mannion   Dedham, MA 218736   CCB/Volkswagen
2 Andrew Meyer   Cohutta, GA 191327   Hincapie-Bianchi-Dasani Elite C
3 Robin Eckmann   Boulder, CO 254025   Team TIAA-CREF/5280 Magazine
4 Charlie Avis   Palo Alto, CA 224306   AMD-Discovery Channel Juniors
5 Luke Keough   Sandwich, MA 229135   CLNoonanKAMCoastToCoast
6 Jacob Rathe   Portland, OR 218686   BBC
7 Taylor Birmann   Portage, MI 237470   South Lyon Cycle Racing Team
8 Kevin McGuire   Miami, FL 239823   Team Laser-ES
9 Connor OLeary   Salt Lake City, UT 209217   Velosport Racing
10 Adam Leibovitz   Indianapolis, IN 221190   Mob Squad Cycling
11 Peter Muto   Fogelsville, PA 223052   Gotham Cyclistsp/b Hensley Ra
12 Ricky Gargiulo   Summit, NJ 231560   Colavita Racing
13 Alan Ting   Austin, TX 202659   Northwest Cycling/Alkek Velodro
14 Ty Magner   Griffin, GA 222180   Land Rover/Briar Rose/FFCC
15 Marshall Opel   Whitefish, MT 198930   Montana Junior Cycling Foundati
16 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   Northwest Cycling Club
17 Nathan Brown   Covington, TN 188123   Juris MorePartnerIncome
18 James Bird   Kenilworth, IL 239434   IS Corp/ Nova
19 Mark Edwards   Virginia Beach, VA 205860   Tri-Power
20 Ian Boswell   Bend, OR 216155   Hagens-Berman Cycling
21 Daniel Tisdell   Phoenix, AZ 188030   AMD-Discovery Channel Juniors
22 Michael James   Dousman, WI 219828   Baraboo Sharks
23 Alex Battles-Wood   Tulsa, OK 212929   Team Power Train
24 Tanner Putt   Park City, UT 216553   Cole Sport
25 Maxwell Durtschi   Sun Valley, ID 193490   Sun Summit Cycling Club
26 Cam Mancuso   Greentown, PA 236340   A.C.T.
27 Eddie Grystar   Oakmont, PA 244283   RC-13
28 Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248   Richardson Bike Mart/Matrix Cyc
29 Jordan Campbell   Vashon, WA 219231   Hagens-Berman Cycling
30 Kit Karzen   Beverly Hills, CA 219208   South Bay Wheelmen
31 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   Baraboo Sharks
32 Ryan Eastman   Santa Rosa, CA 251921   Team Swift
33 Kevin Gottlieb   San Francisco, CA 226379   Squadra Coppi
34 Davis Bentley   Banner Elk, NC 219980   AMD-Discovery Channel Juniors
35 Ian Moir   Long Beach, CA 218004   Major Motion
36 Morgan Ryan   Ventura, CA 177959   Major Motion
37 Adrian Balsara   Fort Smith, AR 231031   Tyson Racing
38 Henry WILLIS II      Colavita Florida
39 Colton Barrett   Indianapolis, IN 224589   MNJRC
40 Jesus Martinez   New York, NY 243617   Cycleyouth
41 Anders Newbury   Fairfield, VT 237769   Team New Hampshire
42 Marcos RODRIGUEZ      Laser-ES
43 Elliott Craddock   Virginia Beach, VA 239002   Fat Frogs Racing
44 Graham Coy   Atlanta, GA 207880   Tri-State Velo
45 Zack Stein   Saint Charles, MO 232334   Big Shark Racing
46 Juan Carmona   Breinigsville, PA 251948   Young Medalists Cycling Club
47 Jorge Luis Higuera   Riverside, CA 216824   United Cycling Club
48 Joshua Wade   Wichita, KS 204032   OZ Racing
49 Joel Shaffer   Los Altos Hills, CA 208502   AMD-Discovery Channel Juniors
50 Kal Farmer   Colorado Springs, CO 244497   Team Power Train
51 Cody Kaiser   El Dorado Hills, CA 202564   Team Spine
52 Andrew Hammond   Jackson, MS 213476   Pro Bike/First Choice Medical
53 Zane Dordai   Maplewood, NJ 240943   Colavita Racing
54 Argenis MORALES      United Cycling Club
55 Craig Creeden   Longwood, FL 211913   Orlando Road Club
56 Cody Wignall   Draper, UT 223278   FFKR/SportsBaseOnline.com P/B X
57 Cody Foster   The Woodlands, TX 218986   Southern Elite
58 John Tomlinson   Chicago, IL 239266   XXX Racing Athletico
59 Andy Gallagher   Newfoundland, NJ 213824   Liberty Cycle
60 Joshua Courtney   Upland, CA 227185   United Cycling Club
61 Stephen Koelbl   Fairfax Station, VA 202086   Warrenton Cycling Race Team
62 Lucas Harville   Banner Elk, NC 232312   Fat Frogs Racing
63 Morgan Gerlak   Baltimore, MD 194574   C3/ADG/Joe's
64 Chris Wallace   Shawnee, KS 220920   Team X Cycling
65 Michael Niemi   Gainesville, FL 252598   Cycle Science
66 Jeremy Shirock   Emmaus, PA 164378   South Mountain Cycles
67 Nathaniel Wilson   Boulder, CO 207985   NCVC/Inova Health System
68 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   Baraboo Sharks
69 Ethan Bell   Palisade, CO 228210   Brown & Will/Two Rivers JDT
70 Zack Noonan   Kutztown, PA 249618   Young Medalists Cycling Club
71 Parker Thompson   Bartonville, TX 250045   Compliance Depot
72 Tony Wieczorek   Trenton, MI 240820   South Lyon Cycle Racing Team
73 Jeffrey Alpert   Coopersburg, PA 248058   Young Medalists Cycling Club
74 Trace Althans   Pepper Pike, OH 233547   October Lake Effect
75 Danny Hiller   Boulder, CO 246171   Team TIAA-CREF/5280 Magazine
DNS Adolfo Orozco   Calexico, CA 220912   United Cycling Club
DNS Erick Goytia   El Paso, TX 262610   Unattached
DNS Thomas Jondall   Tucson Az 243091   Summit Velo
DNS Edan Levaton   San Jose, CA 224107   Davis Bike Club
DNS Adam Kosela   Downers Grove, IL 199924   Nova/ISCorp
DNS Nathan Williams   El Dorado Hills, CA 238050   McGhie's-Coronodo Investments-M
DQ Andrew Barker   Boulder, CO 223940   Team TIAA-CREF/5280 Magazine
DNF John Donovan   Hartland, WI 231155   Nova/ISCorp
DNF Zachary Wick   Davis, CA 200743   Davis Bike Club
DNF Njisane Phillip   Miramar , FL 214666   Unattached
DNF chase watkins   Meridian, ID 260655   BYRDS
DNF Jonathan Merritt   Lander, WY 217104   BYRDS
DNF Bradley Schaff   Boise, ID 224507   BYRDS
DNF Tyler Malay   New Tripoli, PA 230145   Young Medalists Cycling Club
DNF Luke Brannigan   Maitland, FL 233513   Colavita Florida
DNF Royce Strange   Dallas, TX 243551   GS Tenzing
DNF Angelo Roman   Boise, ID 261001   BYRDS
DNF Nick Carter   Baraboo, WI 222151   Baraboo Sharks

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ignacio (Iggy) Silva   San Diego, CA 166264   Rock Racing
2 Alfredo Cruz   San Ysidro, CA 167682   Major Motion
3 Andy Baker   Easley, SC 193830   Time Factory Development Team
4 Bryan Larsen   Dana Point, CA 195204   MAKO / DEMARCO
5 Ye Lin   San Jose, CA 213496   Tieni Duro
6 Jerome Townsend   Princeton, MA 196503   CL Noonan/ Coast to Coast/ KAM
7 Alder Martz   Charlotte Nc 202082   Carolina Cyclone Development Te
8 Bennett Farkas   Franklin, TN 186220   Juris MorePartnerIncome
9 Cheyne Hoag   Dansville, NY 221557   JW Dundees- Home Performance
10 Sean Lynch   Deltona, FL 244744   Orlando Road Club
11 Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235   Cycle Science
12 Joseph Schmalz   Lawrence, KS 197714   Team X Cycling
13 Grant Boursaw   Clatskanie, OR 170203   Greggs/Lemond
14 Ricardo Cruz   San Ysidro, CA 167683   Major Motion
15 Andrew Harris   Macungie, PA 198312   Compliance Depot
16 Kyle Paterson   Vacaville, CA 235938   Monticello Cycling Club
17 Zach McBride   Kalamazoo, MI 212543   Priority Health Cycling
18 Peter Boyd   Westminster, CA 174326   Trek Stores: Heartland
19 Sean Melcher   Hoboken, NJ 225383   CJCT / Northeastern Hardware
20 Spencer Spagnola   La Mesa, CA 193044   Karl Straus/SDBC
21 Patrick Bradley   Richwood, NJ 219955   Cape Atlantic Racing/Beacon
22 Daniel Sullivan   Bloomfield, NJ 222834   Metra Industries/Wendy's/Ideal
23 Nicholas Keough   Sandwich, MA 203439   CLNoonan/CoastToCoast/KAM
24 Henk Calderon   Bellaire, TX 199154   Southern Elite
25 Tyler Brandt   Vallejo, CA 210604   Team Swift
26 Jan Bradford-Watts   Columbia, MO 226182   Mesa Cycles Racing Team
27 Zach Putt   Harrisburg, PA 241787   World Cup Cycling Team
29 Garrick Valverde   Lawrence, KS 210225   Team X Cycling
30 Gregory Battista   Toms River, NJ 228090   Team Metra/Wendy's/Ideal Tile
31 Russell Brown   Gaithersburg, MD 222506   ARTEMIS
32 Benn Stover   Lawrence, KS 219998   GP Velotek
33 Ian Marcuse   Richmond, VA 227992   Richmond Ciclismo
34 Christopher Thornton   Surry, NH 193101   ACT/Cuevas
35 Jeremy Ferguson   Rocklin, CA 222762   Team Spine
36 Chris Di Re   Seattle, WA 211166   Greggs/Lemond
37 Josh Yeaton   Boulder, CO 233175   Kaladi-Subway
38 Austin Stewart   Dallas, TX 193295   GS Tenzing/Wheels In Motion
39 Kyle Foley   Wallingford, CT 174494   ACT/Cuevas
40 Patrick Stockton   Fort Collins, CO 221029   Mob Cyclery Racing/RMCEF
41 Zachary Felpel   Willowstreet, PA 220467   Red Rose Rockets
42 Erik Meier   Baraboo, WI 185547   Baraboo Sharks
43 Alex Schneider   Tulsa, OK 193323   Team Power Train
44 Jens Brabbit   La Crosse 184406   Bianchi Grand Performance
45 Nikolai Masluk   Middletown, NJ 237187   3D Racing/Tom's Atlantic Cyclin
46 Jimmy MacDonald   Ithaca, NY 197952   Abercrombie & Fitch Pro Develop
47 Thomas Marrs   Edmond, OK 228823   FCS/Compliance Depot
48 Stefan Swecker   Maryville, TN 228591   KnoxVelo/Melting Pot
49 L Robert Antley   Greer, SC 244703   Hearns Jr Development
50 David Vuilleumier   Mather, CA 215178   Davis Bike Club
51 Nick Bax   Boulder, CO 193457   Hot Tubes Development
52 Lewis Almonte   New York, NY 221358   CRCA JrDev/Orbea
53 Alexander Wick   Davis, CA 196337   Davis Bike Club
DQ Juan Saldana   Baldwin Park, CA 216823   United Cycling Club
DNF Jeff Rudy   West Bend, WI 248401   Baraboo Sharks
DNF Luke Pirtle   No State, MO 209945   St. Louis Cyclones
DNF Cesar Acosta   Los Angeles, CA 222191   United Cycling Club
DNF Addison Bain   Dexter, MN 217783   MNJRC
DNF Dylan Jones   Fort Collins, CO 233563   BYRDS
DNF Colton Hlavinka   Boise, ID 233016   BYRDS

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katrina Howard   Fresno, CA 231847   Central Valley Cycling
2 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258   Kenosha Velosport
3 Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Colavita Central Florida
4 Dominique van den Dries   Los Gatos, CA 255641   Los Gatos Bicycle Racing Club
5 Emily Stockton   Fort Collins, CO 240396   Mob Cyclery Racing/RMCEF
6 Zoe Frazier   Suwanee, GA 229338   Frazier Cycling
7 Melissa Goodman   Suwanee, GA 229365   Frazier Cycing
8 Laurel Rathbun   Monument, CO 201838   Team TIAA-CREF/5280 Magazine
9 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336   Bike Line/LWA
10 Dominique Shore   Suwanee, GA 236179   Frazier Cycling
11 Eryn Maris   Buckley, WA 264004   Oberto/Redline
12 Lucia Carreno   Ruidoso, NM 248460   Major Motion
13 Ariana Cruz   Pennington, NJ 249200   Colavita Racing
DNS Amelia Tanner   Irvine, CA 250449   Team Velosport
DNS Lauren Wynn   Asheville, NC 258057   Unattached
DNS Natalie Acosta   Los Angeles, CA 241362   United Cycling Club

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Team Swift
2 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118   VORTEX
3 Antonina Esposto   Blandon, PA 251573   Young Medalists Cycling Club
4 Alexis Ryan   Ventura, CA 205156   Major Motion
5 Hannah Hayduk   Kutztown, PA 200614   Team Fuji/Salamander
6 Jillian Gardner   West Jordan, UT 212008   Canyon Bicycles
7 Karla Lopez   El Paso, TX 206534   Major motion
8 Emily Shields   Advance, NC 220875   Carolina Masters Cycling
9 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340   Colavita Florida
10 Emily Hackenberg   Rainier, OR 242291   Forza Jet Velo
11 Caroline (Carrie) Burke   Lawrenceville, GA 229336   Frazier Cycling Kids
12 Kennedy Bizer   Thornton, CO 209148   Black Sheep Cycling
13 Victoria Broyer   Castle Rock, CO 233082   GP Velotek
14 Katherine Shields   Advance, NC 220876   Carolina Masters Cycling
15 Jacqueline Denny   Liberty, MO 260785   GP Velotek
DNS Grace Alexander   Boise, ID 251513   BYRDS

Women - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Coryn Rivera   Tustin, CA 207432   Kahala LaGrange
2 Shelby Reynolds   Cypress, CA 188007   Sugar Cycles - Specialized Wome
3 Elspeth Huyett   Alburtis, PA 229080   Young Medalists Cycling Club
4 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   Nova/ISCorp
5 Colleen Gulick   Spring City, PA 180423   Team Fuji/Salamander
6 Mary Costelloe   Emmaus, PA 192297   East Coast Velo
7 Bridgette McLean   Boone, NC 259135   Brushy Mountain Cyclists
8 Hannah Summers   Anchorage, AK 249154   Kaladi-Subway
9 Jessica Yeaton   Houston, TX 255836   Kaladi-Subway
10 Kendall Ryan   Ventura, CA 186919   Major Motion
11 Michelle Morris   Cincinnati, OH 236167   One Call Now/Troy Chiropractic
12 Jessica Prinner   South Elgin, IL 225342   Athletes By Design
13 Mikayla Lyman   Boise, ID 241580   BYRDS
14 Kathryn Potylycki   Emmaus, PA 222408   Team Vortex
15 Christina Norwich   Seattle, WA 221193   Oh Boy Oberto/Redline
16 Paulina Lopez   El Paso, TX 206531   Major Motion
17 Rose Mauney   Lilburn, GA 192388   Land Rover/Briar Rose/FFCC
18 Danielle Barrett   North Saint Paul, MN 228674   MNJRC

Women - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sinead Miller   Pittsburgh, PA 171289   UPMC Cycling Performance
2 Melissa (Missy) Erickson   Alexandria Mn 233106   MNJRC
3 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980   Mesa Cycles Racing Team
4 Kimberley Turner   Wheat Ridge, CO 260140   BYRDS
5 Antonia Musto   Ada, MI 213753   Priority Health
6 Erica Zaveta   Brevard, NC 230062   Cycle Sport Zaveta Construction
7 Jerika Hutchinson   Mount Shasta, CA 219674   Unattached
8 Savannah Rice   Eagle, ID 247981   BYRDS
9 Nina Santiago   Breinigsville, PA 194414   Targetraining Women's Team
10 Charlsie Donnelly   Van Etten, NY 225684   Mission In Motion
11 Loren O'Neill   New Hope, PA 200794   CSE/CSS
12 Leah Oppenheimer   Newfoundland, NJ 238042   Colavita Racing
13 Samantha Barlow   Lyme, NH 179245   ACT/Cuevas
14 Ashley James   Dousman, WI 219841   ISCorp
15 Rebecca Gnefkow   Kansas City, MO 251714   GP Velotek
DNS Danielle Haulman   Davis, CA 181367   Hot Tubes Development
DNS Lauren Shirock   Emmaus, PA 156050   BMW-Bianchi

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFSpyCUOREBonk BreakerShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee