Race Results for
Copper Valley Stage Race
Globe, AZ
(Event Information)
Road Race on 04/20/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - pro 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Vasichek   Great Falls, MT 236861   RIDECLEAN
2 Paul Ward   Virginia Beach, VA 166933   Richmond Pro Cycling/Nature's Path
3 Kyle Colavito   Tucson, AZ 190677   RIDECLEAN
4 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Landis/Trek
5 Robert Pasco   Belmont, CA 136970   SAFEWAY/G A Communications
6 Drew Miller   Flagstaff, AZ 52030   Landis/Trek
7 Emiliano Jordan   Portland, OR 139734   Colavita Racing
8 Timothy Carolan   Tucson, AZ 55904   White Mountain Road Club
9 Ryan Zupko (1 - Cat2)   Chandler, AZ 170296   Swiss American Racing Team
10 Mark Aasmundstad   Flagstaff, AZ 210273   RIDECLEAN
11 James Simpson   Scottsdale, AZ 180842   Swiss American Racing Team
12 Jared Gilyard   Cedar Hills, UT 226665   Colavita Racing
13 Daniel Veselic   Golden 221489   Swiss American Racing Team
14 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Procon / 1st National Bank of Arizona
15 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   White Mountain Road Club
16 Anthony Steenbergen      Team H&R Block
17 David Reid   Mesa, AZ 60513   White Mountain Road Club

Men - Masters - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   GST Racing
2 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   RIDECLEAN
3 Justin Martin   Irmo, SC 145915   Colavita Racing
4 Johnathan Edwards   Las Vegas, NV 10514   PaulTracy.com
5 Jay Woller   St. Louis Park, MN 41777   Bicycle Haus Racing
6 Jesus Lamb   Tucson, AZ 191857   GST Racing
7 Paul Klysz (1 - Cat5)   Oceanside, CA 126200   Celo Pacific
8 James Robbins   Carlsbad, CA 30054   PaulTracy.com
9 Scott Arnold   Phoenix, AZ 1957   Bicycle Haus Racing
10 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Team WM
11 Adrian Schumacher   Tucson, AZ 140853   Presteza

Men - Masters - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louie Amelburu   Las Vegas, NV 65992   PaulTracy.com
2 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
3 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   GST Racing
4 Phillip Lovaglio   Hollister, CA 90122   Global Bikes Racing / Specialized
5 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   ECFA/Honeywell
6 Thomas Kachelmeyer   Royal Oak, MI 18395   Team Giant- Michigan
7 Dwight Nelson   Tucson, AZ 56097   Southwest Hand Cycling Team
8 Peter Molk   Tucson, AZ 109736   Summit Velo
9 Donald Lewis   Tucson, AZ 21068   Team Rhino
10 Jon Black   Tucson, AZ 154067   GST Racing
11 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
12 Aurelio Espinosa   Phoenix, AZ 87483   Phoenix Consumers Cycling Club
13 Chris Cardoza   Boulder, CO 216486   Unattached
14 Paul Johnston   Tucson, AZ 222060   Summit Velo
15 David Johns   Flagstaff, AZ 268145   Summit Velo
16 Alan Fischer   Tucson, AZ 45330   Jim Click Automotive Team
DNF Joseph Suida   Tucson, AZ 185082   Southwest Hand Cycling Team

Men - Masters - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Camelback Cycling Club
2 David Linden   Yellow Springs, OH 190519   Flying Rhino Cycling Club
3 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   White Mountain Road Club
4 Eric Nelson   Cave Creek, AZ 65059   Team RPM
5 James Ostrem   Tucson, AZ 226520   Team RPM
6 Ralph Duckett   Tucson, AZ 50589   Southwest Hand Cycling Team
7 Richard Roberson   Spring Valley, CA 50765   Sun Coast Velo
8 Larry Hansen      Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Allender   Gilbert , AZ 238128   Sierra Bicycle Werks
2 Travis Waldron   Mesa, AZ 148770   Bicycle Haus Racing
3 Travis McMaster   Anthem, AZ 127936   Mafia Racing
4 Bryan Schlegel   Tucson, AZ 203915   Aggress
5 Jeffrey Kluve   Phoenix, AZ 56497   Procon / 1st National Bank of Arizona
6 Paul Kealey   Tucson, AZ 151304   Summit Velo
7 Brian Flaherty   Grand Junction, CO 175171   Unattached
8 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan Racing/Paragon
9 Joe Ebenroth   Scottsdale, AZ 246607   XXX Racing
10 Peter Kenyon   Telluride, CO 228968   Unattached
11 James Manos   Phoenix, AZ 192048   HLHAP
12 Sean Peck   Durango, CO 135664   Unattached
13 Scott Lefler   Tempe, AZ 192898   Procon / 1st National Bank of Arizona
14 Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   Team WM
15 Foye Troute   Hixson, TN 35970   Chipotle-Titus Mountain Bike Team
16 Roberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   Mafia Racing
17 Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Racelab U-23 Cycling Team
18 Gary Phillips   Honolulu, HI 168291   Red Rock Racing
19 Brian Ten Eyck   Tucson, AZ 211013   Aggress
20 Kyle D'Auria   Tucson, AZ 206249   Racelab U-23 Cycling Team
21 Michael Puchowicz   Tucson, AZ 137687   Aggress
22 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American Bicycle Club
DNF Juan Tarango   Phoenix, AZ 55890   Phoenix Consumers Cycling Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ely Woody   Apple Valley, CA 99090   Unattached
2 breck schuler   Tucson, AZ 271521   Team WM
3 Andre McNulty   Tucson, AZ 260527   HLHAP
4 Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   GST Racing
5 Troy Burns   Vail, AZ 239690   Old Pueblo Velo
6 Rich Goedel   Tucson, AZ 249884   Old Pueblo Velo
7 Steve Stearns   Hesperia, CA 272126   Team Hammer Nutrition
8 Erik Gauharou   Phoenix, AZ 186428   Colavita Racing
9 Jonathan Molk   Lenox, MA 158774   Housatonic Wheel Club
10 Doug Stewart   Tucson, AZ 206577   Presteza
11 Vandon Jenerette   Phoenix, AZ 62293   Procon / 1st National Bank of Arizona
12 Stephen DeLong   Tucson, AZ 230310   HLHAP
13 Joshua Werve   Phoenix, AZ 220177   Team WM
DNF Edward Gilligan   Tucson, AZ 41964   GST Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 N/A   Tucson, AZ 269677   Strada Racing Club
2 Mckay Lorne   Scottsdale, AZ 271389   Unattached
3 Aaron Lindflott   Tucson, AZ 260529   Summit Velo
4 Kurt Smith   Maricopa, AZ 269212   Unattached
5 Sean Jeppsen   La Crescenta, CA 276541   Unattached
6 Richard Horn   Tucson, AZ 267483   Unattached
7 Jim Holbrook   Peoria, AZ 247766   Swiss American Bicycle Club
8 Charles Langley   Mesa, AZ 271650   San Tan Racing/Paragon
9 Todd Tankersley   Phoenix, AZ 273891   Swiss American Racing Team
10 Richard Castro   Phoenix, AZ 196932   Southwest Hand Cycling Team
11 Ross Lamb   Calabasas, CA 278748   Eclipse Racing

Women - Masters - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Tribe Racing

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marisa Russell   Chandler, AZ 179145   Procon / 1st National Bank of Arizona
2 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ 196731   Specialized Designs for Women/ Bicycle H
3 Lisa Ribes   Tucson, AZ 269054   Southwest Hand Cycling Team
4 Angela Axmann   Phoenix, AZ 245615   Unattached
5 Margaret Williams   Los Angeles, CA 185837   Specialied Designs for Women / Bicycle H
6 Sherry Phillips   Pittsboro, NC 159555   Fair Wheel Racing Team
7 Tamara Lamb   Westlake Village, CA 179319   Eclipse Racing
8 Cindy Sanchez   Tucson 231145   Summit Velo
9 Sue Adkins   Laveen, AZ 226643   Team Kenda Tire
DNF Megan French   Phoenix, AZ 157545   Tribe Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Phillips   Chandler, AZ 264011   Strada Racing Club Team
2 Katherine Franzmann      Unattached
3 Carrie Hansen   Weymouth, MA 273144   Procon / 1st National Bank of Arizona
4 Heather Nielson   Seattle, WA 237346   Unattached
DNF Janet Itsell   Fountain Hills, AZ 220124   RIDECLEAN

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerOSMOSierra NevadaShimanoUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee