Race Results for
2011 USA Cycling Juniors Track Nationals
Plano, TX
(Event Information)
Time Trial on 07/09/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16 (.5 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ratzell (1 - Cat3)   Blandon, PA35.487 230201  86 Young Medalists/ Team Rothrock/Young Medalists / Team Rothrock
2 Michael Dessau   Boulder, CO35.741 266626  93 Chipotle Junior Development Team
3 Zachary Carlson   Plano, TX36.199 277433  78 Matrix Cycling Club/Matrix/RBM
4 Daniel Gay (2 - Cat3)   Temecula, CA36.485 214863  77 Cycles Veloce/Team Simple Green/Bike Religion
5 Zachary Houlik   Breinigsville, PA36.693 296256  95 Young Medalists/ Team Rothrock/Young Medalists / Team Rothrock
6 Scott Cohen   Oak Park, CA36.929 253153  109 Encino Velo Cycling Club
7 Zack Gould   Boulder, CO36.955 228241  101 Chipotle Junior Development Team
8 Anthony Novoa   Long Beach, CA37.067 280693  90 CPT/Connie Cycling Junior Racing Team
9 Imari Miller   Fort Worth, TX37.152 274863  110 Chipotle Junior Development Team
10 Calan Farley (1 - Cat2)   Pittstown, NJ37.153 233338  94 Chester County Cycling Foundation/Team Alliance Environmental
11 David Winski   Katy, TX37.186 311181  99 Northwest Cycling Club
12 Spencer Buchanan   Newport Beach, CA37.497 288499  108 CPT/Connie Cycling Junior Racing Team
13 William Pestcoe   Allentown, PA37.601 284904  76 Young Medalists/ Team Rothrock/Young Medalists / Team Rothrock
14 Noah Williams   Wimberley, TX37.705 185731  91 Chipotle Junior Development Team
15 Alexander Riva (3 - Cat3)   Pleasant Prairie, WI37.849 260381  112 TEAM GEARGRINDER/Team Geargrinder
16 Alex Lehmann (4 - Cat3)   Concord, NH38.036 301972  102 Cycle Loft Velo
17 Stephen Israel   Moreno Valley, CA38.042 304834  103 CPT/Connie Cycling Junior Racing Team
18 Grayson Brookshire   Hendersonville, NC38.079 258439  92 Velosports Racing Asheville/DIY Music p/b Asheville Youth Cycling
18 Garrison Horton   Laramie Wyoming38.079 322974  85 Northwest Cycling Club
20 Donavon Johnson   Huntington Beach, CA38.197 306450  80 CPT/Connie Cycling Junior Racing Team
21 Nicholas Cash (5 - Cat3)   Frisco, TX38.211 261561  89 Matrix Cycling Club
22 Edward Horvet   West Hills, CA38.229 290181  88 LA County Bicycle Coalition
23 Max Thilen (6 - Cat3)   Weston, FL38.664 279347  105 Orlando Road Club Inc/Orlando Road Club
24 Landon Beauchamp (7 - Cat3)   Frisco, TX38.705 285093  83 Matrix Cycling Club/Matrix/RBM
25 Kyle Sanders   Cypress, TX38.831 261033  107 Northwest Cycling Club
26 Haegan Altizer   Decatur, GA38.966 350322  111 Fulton Flyers Cycling Club
27 Justin Oien   Escondido, CA39.174 314666  96 San Diego Bicycle Club/ACQUA AL 2/SDBC
28 Davis Wilkey   Denver, CO39.431 303138  84 
29 Daniel Parks (1 - Cat4)   Dallas, TX39.503 237869  100 Chipotle Junior Development Team
30 Justin McQuerry   Alpharetta, GA39.544 299251  97 Team Type 1
31 Cale Denison   Macomb, MI39.795 319726  87 Track Teams by WAHU
32 Kenny Hopkins (2 - Cat4)   Corsicana, TX39.824 285101  82 Frisco Cycling Club/FCC Racing
33 Christopher Winski   Katy, TX39.864 311559  106 Northwest Cycling Club
34 James Hilyer (3 - Cat4)   Trabuco Canyon, CA40.535 291935  98 CPT/Connie Cycling Junior Racing Team
35 Cole Reece   Philadelphia40.85 325336  79 Philadelphia Cyclocross School/Philadelphia Cyclocross School Elite
DNS Tony Comer   San Marcos, CA 273036  81 San Diego Bicycle Club/ACQUA AL 2/SDBC
DNS Nick Torraca (Cat4)   Grapevine, TX 338924  104 

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-16 (.5 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tara McCormick   Long Beach, CA 229993  230 Team TIBCO
2 Nadia Latzgo (1 - Cat2)   Fogelsville, PA 240336  229 Young Medalists/ Team Rothrock
3 Payton Thomas   Euless, TX 280627  234 Team Kenda presented by Geargrinder /Team Kenda
4 Melissa Garcia (2 - Cat2)   Bethlehem, PA 283586  233 Chester County Cycling Foundation/Team Alliance Environmental
5 Bailey Semian (3 - Cat2)   Mertztown, PA 281672  227 Mid-Atlantic Cycling Club/Specialized - Rising STARS p/b Bicycling
6 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA 290571  238 Young Medalists/ Team Rothrock/Young Medalists / Team Rothrock
7 Ashlie Cooper (1 - Cat4)   Huntington Beach, CA 309073  240 CPT/Connie Cycling Junior Racing Team
8 Kirsten Williams (1 - Cat3)   Lonetree, CO 285625  228 Natural Grocers Cycling Team
9 Julia Winski   Katy, TX 311182  231 Northwest Cycling Club
10 Laurel Rathbun (4 - Cat2)   Monument, CO 201838  235 Chipotle Junior Development Team
11 Pooja Bhatia   San Jose, CA 306273  239 San Jose Bicycle Club/SJBC
12 Lucia Carreno   Ruidoso, NM 248460  232 Major Motion Cycling Club
13 Anna Suter   Kittredge, CO 276703  226 Black Sheep Junior Cycling
14 Christina Koeppe   Mc Kinney, TX 247242  236 Matrix Cycling Club/Matrix/RBM
15 Abbey Smich   Sagamore Hills, OH 287682  237 J.O.N.E.S Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyBonk BreakerSierra NevadaCUOREShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee