Race Results for
2012 Sea Otter Classic - Road
Monterey, CA
(Event Information)
Circuit Race on 04/20/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip TINSTMAN (1 - Cat1)   San Marcos, CA 35628  1231 Monster Media Racing SCVELO
2 Jonathan EROPKIN (2 - Cat1)   Fresno, CA 197844  1210 SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
3 Chris DEMARCHI (3 - Cat1)   Chino, CA 9156  1208 Monster Media Racing SCVELO
4 Scott GILES (4 - Cat1)   Solomons, CA 196417  1213 Bayside Velo/Bike Doctor
5 Jan WEISSENBERGER (5 - Cat1)   San Francisco, CA 186678  1235 GNARLUBE/LANDSHARK racing
6 Karl BORDINE (6 - Cat1)   Carlsbad, CA1:02:32 163315  1203 Monster Media Racing SCVELO
7 Michael GIBSON (7 - Cat1)   Golden, CO 59548  1212 Boulder Orthopedics
8 Farshid BEHSHID (1 - Cat2)   La Canada, CA1:02:33 48355  1202 Time Factory Team
9 Scott LELAND (2 - Cat2)   Reno, NV 179817  1223 Velo Reno P/B Tamarack Junction
10 George CIORDAS (1 - Cat3)   Fresno, CA 264605  1206 Sierra Pacific Racing p/b Dayka & Hackett
11 John ABATE (8 - Cat1)   Encinitas, CA1:02:33 271862  1200 Monster Media Racing SCVELO
12 Christopher LYMAN (9 - Cat1)   Napa, CA1:02:34 267171  1224 Team Specialized Racing Masters
13 Ken GALLARDO (3 - Cat2)   Belmont, CA1:02:36 255453  1211 IronDataThirstyBearCycling.com
14 Matthew HOLECKO (4 - Cat2)   Scottsdale, AZ 148285  1218 Carlos OBriens Racing pb Tribe
15 Marco FANTONE (5 - Cat2)   Santa Monica, CA1:04:03 140521  1245 Velo Club LaGrange
16 Nick THEOBALD (10 - Cat1)   Burlingame, CA1:04:45 35297  1230 SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
17 Benjamin ALBRACHT (6 - Cat2)   Monterey, CA1:05:02 210637  1201 GNARLUBE/LANDSHARK racing
17 Dean LABERGE (11 - Cat1)   Napa, CA1:05:02 67041  1221 Team Specialized Racing Masters
19 Brian COOK (12 - Cat1)   Santa Barbara, CA1:05:02 206040  1207 Monster Media Racing SCVELO
20 Michael KEENAN (7 - Cat2)   Orange Park, FL1:06:12 261241  1220 US Military Cycling Team Fueled by FRS
21 Alan BUB (2 - Cat3)   Los Angeles, CA1:06:19 204287  1205 Velo Club LaGrange
22 Dennis HOPP (8 - Cat2)   San Jose, CA1:06:38 54895  1219 SJBC
23 Brian HENEGHAN (9 - Cat2)   San Jose, CA1:06:38 63508  1216 SJBC
24 Greg MCQUAID (10 - Cat2)   San Francisco, CA1:06:43 249424  1226 IronDataThirstyBearCycling.com
25 Elan WALSHE (11 - Cat2)   San Clemente, CA1:07:36 286572  1234 Monster Media Racing SCVELO
26 Eric ZUMWALT (3 - Cat3)   Santa Rosa, CA1:08:29 53375  1236 R4R-Make A Wish
27 Judd VAN SICKLE (13 - Cat1)   Sacramento, CA 127052  1232 Folsom Bike/Mercedes Benz Elite
28 Stephen FRANCISCO (12 - Cat2)   Williston, VT 117382  1239 Team Specialized Racing Masters
29 Douglas PHILIPPONE (4 - Cat3)   Washington, DC 42635  1238 
30 James REGAN (5 - Cat3)   Santa Cruz, CA 209455  1228 

Men - Cat 1/2/3 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cale REEDER (1 - Cat2)   Albuquerque, NM1:02:45 272237  634 Echelon/Charity of Choice
2 Kevin KLEIN (1 - Cat1)   Menlo Park, CA1:02:47 47388  619 HDR Racing p/b Lombardi Sports
3 Dirk Himley (2 - Cat1)   San Jose, CA1:04:26 86797  652 Echelon/Charity of Choice
4 Robert PASCO (3 - Cat1)   Belmont, CA1:04:29 136970  632 SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
5 Janne HAMALAINEN (4 - Cat1)   Tulsa, OK1:04:57 199458  613 Echelon/Charity of Choice
6 Bob MCCALL (2 - Cat2)   Las Vegas , NV1:05:13 53621  650 Allegiant Airlines/Pain MD's.com
7 Dan Shore (3 - Cat2)   Modesto, CA1:05:13 336300  653 Fun Sport Bikes Cycling Team
8 Anders DELLIEN   Redwood City, CA1:05:13 355166  609 
9 Cris WILLIAMS (5 - Cat1)   Park City, UT1:05:13 38323  647 Giant Cycling World p/b RMSS
10 David PASSMORE (4 - Cat2)   San Carlos, CA1:05:15 27378  633 Berkeley Bicycle Club (BBC)
11 Craig ROEMER (5 - Cat2)   Petaluma, CA1:05:16 80925  636 Team Specialized Racing Masters
12 Sean COLEMAN (6 - Cat1)   Land O Lakes, FL1:05:21 121299  605 US Military Cycling Team Fueled by FRS
13 Dan PALMER (1 - Cat3)   Santa Cruz, CA1:05:22 92865  630 IronDataThirstyBearCycling.com
14 Erik SALANDER (2 - Cat3)   Belmont, CA1:05:30 195443  638 Peninsula Velo Racing
15 Andrew ROBERTSON (3 - Cat3)   Fresno, CA1:06:07 169555  635 Sierra Pacific Racing p/b Dayka & Hackett
16 Max MACK (6 - Cat2)   Sacramento, CA1:06:19 45629  623 Health is Wealth
17 Alex OSBORNE (7 - Cat2)   Berkeley, CA1:08:19 26855  629 IronDataThirstyBearCycling.com
18 Scott HOLLANDER (4 - Cat3)   Clovis, CA1:08:41 308269  616 Central Sierra Cyclists
19 Jens HILLEN (8 - Cat2)   Orinda, CA1:13:24 226525  615 GNARLUBE/LANDSHARK racing
20 David MONTGOMERY (5 - Cat3)   Olympic Valley, CA 302935  651 Truckee Bicycle Team
21 Gregg BETONTE (9 - Cat2)   Truckee, CA 255414  601 GNARLUBE/LANDSHARK racing
22 Thomas COULTER (6 - Cat3)   Rocklin, CA 74102  608 Morgan Stanley /Specialized
23 Dean KNUDSEN (10 - Cat2)   Pacific Grove, CA 74410  620 Don Chapin Monterey Bay Racing Team
24 Eric SALTZMAN (7 - Cat1)   Menlo Park, CA 46157  639 SJBC
25 John CONNERS (7 - Cat3)   San Clemente, CA 7573  606 Radsport Cycling Team
26 Joseph FOSTER (11 - Cat2)   Alamo, CA 286823  612 GNARLUBE/LANDSHARK racing
27 Hunter ZIESING (12 - Cat2)   Bel Tiburon, CA 39478  648 Echelon/Charity of Choice
28 Leslie OGLESBY (13 - Cat2)   Salinas, CA 53661  628 
29 Michael INGLIS (14 - Cat2)   Lakewood, CO 17376  617 Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
30 James BLANKENSHIP (8 - Cat3)   Rescue, CA 53651  602 Victory Velo Racing
31 Dereck BUTTERFIELD (15 - Cat2)   Rialto, CA 5708  603 Kretzschmar Steel Racing
32 David TU (8 - Cat1)   Redwood City, CA 36009  645 VOS Racing
33 Craig STEWART (9 - Cat3)   Orinda, CA 205201  644 Taleo Racing
34 Randy HOUSTON (16 - Cat2)   Eastvale, CA 58013  649 Win-Team Racing
35 Mike VELLA (10 - Cat3)   Saratoga, CA 167402  655 Webcor/Alto Velo
36 Michael ROSENBERG (9 - Cat1)   Eugene, OR 49980  637 
37 John NOVITSKY (11 - Cat3)   Woodside, CA 102274  627 VOS Racing
38 Scott HELLAM (12 - Cat3)   Fresno, CA 287510  614 Sierra Pacific Racing p/b Dayka & Hackett
39 Brent MAJORS (13 - Cat3)   Clovis, CA 286527  624 Central Sierra Cyclists
40 John SLAWTA (14 - Cat3)   Talent, OR 46580  640 GNARLUBE/LANDSHARK racing
41 Darryl SMITH (17 - Cat2)   Pleasanton, CA 33092  642 Christian Cycling-Hammer Nutrition
42 Daryl SPANO (18 - Cat2)   Fremont, CA 146243  643 SJBC

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher HARLAND-DUNAWAY   Palo Alto, CA1:29:23 332190  295 Davis Bike Club
2 William ROSE   San Francisco, CA1:29:26 237997  318 Chica Sexy
3 Ryan MOORE   San Francisco, CA1:29:27 309356  303 
4 Eric ANDERSON   Palos Verdes Estates, CA1:29:27 118247  281 OTR Racing
5 Michael LARSON   Truckee, CA1:29:27 234067  300 Velo Reno P/B Tamarack Junction
6 Ryan JOHNSON   San Francisco, CA1:29:27 288483  297 Team Mike's Bikes
7 Jonathan (Jon) ROTZIEN   Stanford, CA1:29:27 155766  307 Stanford University
8 Red FELIX   Antioch, CA1:29:28 158295  292 
9 Michael LARSEN   1:29:28  324 
10 Hunter HUFFMAN   Park City, UT1:29:28 338664  317 
11 Mario HERNANDEZ   San Francisco, CA1:29:28 278649  296 SquadraSF
12 Nitish NAG   Union City, CA1:29:28 216175  321 NRL Racing Development Team
13 Scot MCLEAN   Sananselmo, CA1:29:29 304846  301 IronDataThirstyBearCycling.com
14 Cody KAISER   El Dorado Hills, CA1:29:30 202564  298 California Giant Berry Farms/Specialized
15 Jake SPELMAN   Gilbert, AZ1:29:39 305505  310 FASTER Performance Center
16 Dan TEDFORD   Mountain View, CA1:29:40 196695  312 SquadraSF
17 Jeffrey BEAUMONT   Simi Valley, CA1:29:48 318638  283 Fast Friday
18 Robert ANGLE   Costa Mesa, CA1:29:53 273166  282 Team Simple Green/Bike Religion
19 David SCHINDEHETTE   Campbell, CA1:30:18 69407  309 
20 Don Chapin   Salinas, CA1:30:29 348760  286 Don Chapin Monterey Bay Racing Team
21 Adam THATCHER   Chico, CA1:30:58 311983  313 Chico Corsa Cycling Team
22 Christopher BOSCH   San Francisco, CA1:30:59 261766  323 
23 Ross TINLINE   San Carlos, CA1:31:14 35623  314 Peninsula Velo Racing
24 Benjamin LIU   Costa Mesa, CA1:31:33 360  322 Alliance Cycling Team
25 Joseph SULLIVAN   San Jose, CA1:32:40 336936  311 SJBC
26 James MEYER   Spearfish, SD1:33:39 151844  319 
27 Joseph HALL   Columbus, OH1:33:58 221249  294 Mama Mimi's presented by Kenda
28 Sean BERRO   Santa Monica, CA1:33:58 98201  284 Cynergy Cycles Racing
29 Lance NEWEY   Fair Oaks, CA1:33:58 202161  304 Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
30 Ricardo CONTRERAS   Panorama City, CA1:33:58 272584  288 University of California-Santa Cruz
31 Nabil SAMAAN   Fair Oaks, CA1:33:58 177518  308 Kinetic Cycles/GBI
32 Andrew ALONIS   Flagstaff, AZ1:33:58 292239  280 Peninsula Velo Racing
33 Scott FREIERMUTH   Menlo Park, CA1:33:58 59509  293 CoreTechs Cycling Team

Men - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark HOFFENBERG (1 - Cat2)   Santa Rosa Ca49:24:00 45461  708 Sho-air/Rock 'n Road
2 Mark HUFFMAN (1 - Cat3)   Encinitas, CA49:25:00 59572  709 UC Cyclery/JW Floors
3 Kevin SUSCO (2 - Cat2)   Palo Alto, CA49:26:00 186898  726 Webcor/Alto Velo
4 Rick ADAMS (2 - Cat3)   San Francisco, CA49:47:00 45010  701 CoreTechs Cycling Team
5 Norman KREISS (3 - Cat2)   Orinda, CA49:47:00 127410  712 Morgan Stanley /Specialized
6 Kevin WILLITTS (3 - Cat3)   S Lake Tahoe, CA49:48:00 192774  730 Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7 George SMITH (4 - Cat3)   Menlo Park, CA49:48:00 168005  725 Webcor/Alto Velo
8 Dan SCRIVNER (5 - Cat3)   Los Altos, CA49:48:00 78689  723 Six Fifty Racing
9 Bill PINCKARD (6 - Cat3)   Henderson, NV50:03:00 291027  718 Harmony Homes.com Cycling Team
10 David PUGLIA (7 - Cat3)   Saratoga, CA50:54:00 180139  719 CoreTechs Cycling Team
11 Jack KELSO (1 - Cat4)   Pleasanton, CA50:54:00 202171  711 Hammer Nutrition
12 Chris CERRUTI (8 - Cat3)   Watsonville, CA50:58:00 198811  733 California Giant Berry Farms/Specialized
13 John JOHNSON (2 - Cat4)   Santa Rosa, CA52:01:00 364971  710 
14 Don GRIJALVA (3 - Cat4)   San Jose, CA52:10:00 333498  707 SJBC
15 Larry WOLFF (9 - Cat3)   Sacramento, CA52:31:00 219527  731 Team Hammer Nutrition
16 Ron LEBARD (10 - Cat3)   Grass Valley, CA52:31:00 125445  714 Victory Velo Racing
17 Paul MCKENZIE (11 - Cat3)   Richmond, CA53:07:00 120352  715 Marc Pro - Strava
18 John SCHAUPP (12 - Cat3)   Watsonville, CA53:09:00 48510  722 Team Bicycle Trip/Symantec
19 Richard SHIELDS (13 - Cat3)   Fremont, CA53:09:00 140693  724 Hammer Nutrition
20 Mark AINSLIE (14 - Cat3)   Fallbrook, CA53:10:00 1254  702 
21 Michael FREEMAN (15 - Cat3)   Martinez, CA53:10:00 12357  705 Team Hammer Nutrition
22 Victor MIERA (4 - Cat4)   Las Vegas, NV53:11:00 280155  734 Harmony Homes.com Cycling Team
23 Lewis ROLLINS (5 - Cat4)   Salt Lake City, UT53:20:00 185827  721 CONTENDER BICYCLES
24 R Cole THOMPSON   54:21:00  727 
25 Thomas WOOD (6 - Cat4)   Grass Valley, CA54:21:00 175841  732 
26 Greg EISNER (1 - Cat5)   Fresno, CA54:22:00 66048  704 Rubber Soul/CSC Racing Team
27 Mark TURNER (2 - Cat5)   Homer, AK54:57:00 369077  728 
28 Lawrence ROACH (3 - Cat5)   Carsoncity, NV57:03:00 299203  735 Alta Alpina Cycling Club

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan REYNOLDS   Boise, ID 280215  1480 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
2 Jack MADDUX   Fresno 296879  1473 Team Specialized Racing Juniors
3 Diego BINATENA   Playa Del Rey, CA 253770  1453 Team Specialized Racing Juniors
4 Robbie FARRENS   Stockton, CA 289433  1461 Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Matthew VALENCIA   Los Altos, CA 255576  1487 Team Specialized Racing Juniors
6 Nathan RICO   Orange, CA 274822  1481 Sho-air/Rock 'n Road
7 William BARTA   Boise, ID 277745  1452 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
8 Efren FLORES   San Diego, CA 261831  1462 Donny's Cafe Cycling Club
9 Douglas Hall   Mission Viejo, CA 303193  1467 
10 Nicholas CASTELLANO     1455 
11 Eric OIEN   Escondido, CA 310546  1478 ACQUA AL 2/SDBC
12 Quinten KIRBY   San Diego, CA 215644  1470 San Diego Bicycle Club
13 Sean MCELROY   Palmdale, CA 331752  1474 Team Specialized Racing Juniors
14 Tony COMER   San Marcos, CA 273036  1458 ACQUA AL 2/SDBC
15 Jason SALTZMAN   Menlo Park, CA 255580  1483 Team Specialized Racing Juniors
16 Michael HOCKING   Boise, ID 276766  1468 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
17 Oliver BARAJAS   Hayward, CA 333248  1451 Team Specialized Racing Juniors
18 Adam ALVAREZ   Camarillo, CA 305534  1450 LUX Pro Development
19 Dominic SUOZZI   San Pedro, CA 337242  1485 FASTER Performance Center
20 Tommy LUCAS   Santa Rosa, CA 285713  1472 Team Swift
21 Anders NYSTROM   Boise, ID 281627  1477 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
22 Gavin HOOVER   Manhattan Beach, CA 280682  1469 CPT
23 John CURTIS     1460 
24 Jon CHRISTENSEN   Clements, CA 250315  1456 Team Specialized Racing Juniors
25 Fernando PADILLA   Vallejo 341214  1479 
26 Stanley GOTO   Petaluma, CA 254829  1466 Team Swift
27 Chazmichael MORALES   El Segundo, CA 280745  1475 Cycles Veloce
28 Grayson BROOKSHIRE   Hendersonville, NC 258439  1454 Chainheart Cycling Studio
29 Unknown Rider     1488 
30 Chance TINER   Santa Cruz, CA 304640  1486 
31 Austin CROSBY   Phoenix, AZ 335416  1459 Team Winded
32 Dorian LARIOS   Tolleson, AZ 366024  1471 Team Winded
33 Michael GOSSETT   Murrieta, CA 379254  1465 
34 Reid SMITH   Moraga, CA 300086  1484 Tieni Duro Junior Cycling Team
35 Mateo GOMEZ   Camarillo, CA 367402  1464 

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey CURRAN   Tustin, CA1:27:18 275866  1710 Surf City Cyclery/STERLING BMW
2 Tyler WILLIAMS   Shafter, CA1:27:40 294531  1748 Team Swift
3 Alistair EECKMAN   Berkeley, CA1:27:43 281189  1711 Hammer Nutrition/CMG Racing Team
4 Ian MOORE   San Luis Obispo, CA1:27:44 297697  1733 Team Swift
5 Kyle TORRES   Laguna Niguel, CA1:27:52 264918  1746 Team Specialized Racing Juniors
6 Charlie HOUGH   Travelers Rest, SC1:28:15 255729  1719 DIY Music p/b Chainheart Cycling Studio
7 Adrien COSTA   Los Altos, CA1:28:36 296167  1700 Slipstream-Craddock Junior Development
8 Marcus SMITH   Pleasanton, CA1:28:51 209193  1742 Team Specialized Racing Juniors
9 Matt SCHAUPP   Watsonville, CA1:30:05 311816  1740 Ritte Elite U23 Development Team
10 Tyler SCHWARTZ   Newport Beach, CA1:30:05 304782  1761 Surf City Cyclery
11 Joseph LUPIEN   Santa Maria1:30:05 366765  1730 Team Winded
12 Jackson LONG   Boulder, CO1:30:06 246024  1728 Hammer Nutrition/CMG Racing Team
13 Travis MONROE   Coeurdalene, ID1:30:06 253956  1732 Hammer Nutrition-CMG Racing Team
14 Samuel CERRUTI   Watsonville, CA1:30:19 233607  1708 
15 Kenneth GONZALES   Petaluma, CA1:30:24 303655  1717 Team Swift
16 Samuel LEVIN   La Canada Flintridge, CA1:30:29 311623  1726 Monster Media Racing SCVELO
17 Dean HAAS   Lakewood, CO1:30:44 271420  1718 Team Specialized Racing Juniors
18 Henry Nelson   Oakland, CA1:30:45 289117  1734 Tieni Duro Junior Cycling Team
19 Scott FORD   Anthem, AZ1:30:46 298798  1715 Team Winded
20 Michael SHEIN   Anaheim Hills, CA1:32:43 251358  1741 Sho-air/Rock 'n Road
21 Reese LEVINE   Orinda, CA1:32:43 263998  1727 Tieni Duro Junior Cycling Team
22 Alex HOWARD   Mill Valley, CA1:32:43 273094  1720 Ritte Elite U23 Development Team
23 Cesar LOPEZ   El Paso, TX1:33:06 215629  1729 Major Motion Development
24 Conor KLUPAR   Fall City, WA1:33:15 250108  1724 Revel Consulting/Rad Racing NW
25 Tim AIKEN   Stanford, CA1:33:15 327086  1701 SJBC
26 Dillon CHARLTON   Mill Valley, CA1:33:15 320156  1709 
27 Joey NYGAARD   San Francisco, CA 227889  1735 Team Swift
28 Nick THORPE   Scottsdale, AZ 287472  1744 Notre Dame Strada
29 Andrew BISCARDI   San Jose, CA 280347  1705 SJBC
30 Daniel GAY   Temecula, CA 214863  1716 Get Crackin'-MS Society
31 Chris LABERGE   Napa, CA 229950  1725 Team Specialized Racing Juniors
32 Josh PRATT-FERGUSON     1737 
33 Stephen Marcucci   Phoenix, AZ 223146  1731 Team Winded
34 Max TOELDTE   Boise, ID 291393  1745 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
35 Samuel CAROCA   Meridian, ID 264398  1760 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
36 David Kirske Jr   Seattle, WA 261975  1723 Revel Consulting/Rad Racing NW
37 Anthony FRYER   Oakland 341204  1751 
38 Ernesto SANTIESTEBAN   El Paso, TX 215628  1739 Major Motion Cycling Club
39 Thomas KEATING   Scottsdale, AZ 304118  1722 Team Winded
40 Nash Keanu JACQUEZ   Long Beach, CA 288180  1721 Major Motion Development
41 Benjamin ROTHSCHILD   Atlanta, GA 288121  1738 Frazier Cycling
42 Maxwell FOGARTY   Berkeley, CA 339432  1714 Tieni Duro Junior Cycling Team
43 Nathan ENRIGHT   Huntington Beach, CA 324242  1712 Sho-air/Rock 'n Road

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate WILSON   Los Angeles, CA52:32:00 258361  1509 NOW and Novartis for MS
2 Tania SATCHWELL   Taupo Nz53:20:00 366624  1507 Team Dude Girl / Cycles Brixton
3 Julie RICCARDI   Manhattan Beach, CA53:26:00 320722  1506 South Bay Wheelmen
4 Sofia MARIN   San Francisco, CA53:29:00 318908  1505 Pacific Crush Racing
5 Erin DURKEE   San Francisco, CA54:42:00 334810  1504 MRBerkeley/White Oak
6 Lauren CRAMER   Olympia, WA56:29:00 323608  1520 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
7 Peta TAKAI   Marina Del Rey, CA56:37:00 249299  1508 Ritte Racing
8 Adrienne BELLIVEAU   East Palo Alto, CA 303420  1500 Team TIBCO II

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca RUSCH   Ketchum, ID52:22:00 240196  422 
2 Amy BENNER   Santa Barbara, CA53:25:00 364829  403 Kalyra/Bella Nova Master Womens Team
3 Meredith CACCESEMcCONVILL   San Diego, CA54:16:00 305789  404 Catalyst Racing
4 Kimberly FORD   Mill Valley, CA 307152  409 Tri Valley Velo
5 Bobbi KING   Santa Barbara, CA 167267  414 B4T9/Foundation
6 Margaret LOWE   San Francisco, CA 351898  424 
7 Elizabeth UX     426 
8 Shelagh FRITZ   San Francisco, CA 345144  410 Taleo Racing
9 Megan DOHERTY   Bellevue, WA 355510  407 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
10 Christie COOLEY   Santa Rosa, CA 354510  406 SJBC
11 Lauren LIDEN   Woodbridge, CA 334762  987 Michael David Winery Cycling Team
12 Elaine EBNER   Orinda 332140  408 Tieni Duro Junior Cycling Team
13 Julia GIESCHEN   Solvang, CA 367211  411 
14 Nelly TURLEY   Monterey, CA 378433  425 Naval Postgraduate School
15 Lori OLIN   Bakersfield, CA 297378  419 B4T9/Foundation
16 Heather BRINKERHOFF   Menlo Park, CA 365018  423 
17 Karen WIGGAN   Oakland, CA 219511  421 Peninsula Velo Racing
18 Svetla MARSHALL   Murrieta, CA 366019  417 Team Dude Girl / Cycles Brixton
19 Marina MARCROFT   Arcata, CA 371701  416 
20 Helen CONIGLIO     405 
21 Sara JACKSON   Mchenry, IL 253762  413 
22 Kelly MCLAUGHLIN   Santa Barbara, CA 365429  418 B4T9/Foundation
23 Heidi ALEXANDER   Morgan Hill, CA 241521  401 
24 Diana AGUIRRE   Encinitas 306807  400 B4T9/Foundation
25 Hannah GREEN   Boise, ID 371292  412 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
26 Sara STEARNS   Seaside, CA 368306  420 Velo Club Monterey Racing

Women - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura CHARAMEDA (1 - Cat1)   Fulton, CA 49243  997 Team Swift
2 Jane DESPAS (2 - Cat1)   Menlo Park, CA 105201  996 
3 Jennifer KALICH (1 - Cat2)   Aromas 297754  990 Los Gatos
4 Maryann LEVENSON (2 - Cat2)   Menlo Park, CA 219719  989 B4T9/Foundation
5 Sue MARTINE (1 - Cat3)   Pacific Grove, CA 205235  985 Velo Bella
6 Jill GASS (3 - Cat2)   Santa Barbara, CA 12917  993 B4T9/Foundation
7 Barb ZIMICH     980 
8 Lauraleen FENECH (3 - Cat1)   San Francisco, CA 224272  994 Los Gatos
9 Raegan LUNSFORD (4 - Cat2)   Murrieta, CA 274438  986 Team Dude Girl / Cycles Brixton
10 Katie KINDT (5 - Cat2)   8312383913 160500  979 Red Racing
11 Kim WIK (6 - Cat2)   Fremont, CA 254251  981 Mellow Motors
12 Eliece HORTON (1 - Cat4)   Aptos, CA 262857  992 Velo Bella
13 Shari RAYMOND (2 - Cat3)   Hayward, CA 200415  983 Watch4net/Powered by JAKROO
14 Lauren LIDEN (2 - Cat4)   Woodbridge, CA 334762  987 Michael David Winery Cycling Team
15 Katherine FARAGO (3 - Cat3)   Mesa, AZ 141474  995 Global Bikes Racing / Specialized
16 Valerie LEWIS (3 - Cat4)   Marina Del Rey, CA 358013  988 
17 Elena JOROSKI (4 - Cat3)   San Jose, CA 304925  991 SJBC
18 Beverly CHANEY (7 - Cat2)   Carmel, CA 221127  998 Touchstone Climbing

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kayla STERLING   Gerald, MO50:02:00 267818  1414 Exergy TWENTY12
2 Sara YOUMANS   Ketchum, ID50:10:00 268528  1421 Keller Rohrback Cycling
3 Jennifer VALENTE   San Diego, CA50:10:00 293380  1418 Exergy TWENTY12
4 Zoe FRAZIER   Suwanee, GA50:10:00 229338  1405 Frazier Cycling
5 Kirsten WILLIAMS   Lonetree, CO50:11:00 285625  1420 Natural Grocers Cycling Team
6 Laurel RATHBUN   Monument, CO50:11:00 201838  1411 JETCycling
7 Marta MORRIS   Grand Junction, CO50:11:00 315188  1410 JETCycling
8 Abigail ALDRIDGE   Canton, GA50:11:00 273899  1401 Frazier Cycling Juniors
9 Amber VREDENBURG   Round Rock, TX50:12:00 251058  1419 Team TIBCO II
10 Sarah HUANG   Pleasant Prairie, WI50:41:00 225258  1406 Exergy TWENTY12
11 Maddy TUGGLE   Littleton, CO50:41:00 310004  1417 Exergy TWENTY12
12 Madelaine MELCHER   Mentone, CA50:42:00 354116  1408 
13 Page ROBERTSON   Oakland, CA50:47:00 291028  1412 Team TIBCO II
14 Savannah BLAKE   Boise, ID50:57:00 277097  1402 BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
15 Hannah FINCHAMP   Altadena, CA50:57:00 301606  1404 Cynergy Cycles Race Team
16 Elizabeth CALDWELL   Fairfax, CA52:37:00 320744  1403 Team Swift
17 Dominique SHORE   Suwanee, GA52:54:00 236179  1413 Frazier Cycling
18 Aliya TRAFICANTE   Chico, CA53:41:00 310825  1416 JETCycling
19 Amelia TANNER   Irvine, CA53:41:00 250449  1415 JETCycling
20 Tara MCCORMICK   Long Beach, CA53:55:00 229993  1407 Exergy Twenty12

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyShimanoSierra NevadaOSMOCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee