Race Results for
2012 Sea Otter Classic - Road
Monterey, CA
(Event Information)
Road Race on 04/21/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl BORDINE (1 - Cat1)   Carlsbad, CA 163315   Monster Media Racing SCVELO
2 Philip TINSTMAN (2 - Cat1)   San Marcos, CA 35628   Monster Media Racing SCVELO
3 Scott LELAND (1 - Cat2)   Reno, NV 179817   Velo Reno P/B Tamarack Junction
4 Jamie MCJUNKIN      
5 Michael Buckley (3 - Cat1)   Reno, NV 186698   
6 Brenon DALY (2 - Cat2)   Oakland, CA 205384   IronDataThirstyBearCycling.com
7 Chris LYMAN (4 - Cat1)   Napa, CA 267171   Team Specialized Racing Masters
8 Ken GALLARDO (3 - Cat2)   Belmont, CA 255453   IronDataThirstyBearCycling.com
9 Marco FANTONE (4 - Cat2)   Santa Monica, CA 140521   Velo Club LaGrange
10 Shon GRABBE (1 - Cat3)   San Jose, CA 141499   Webcor/Alto Velo
11 Murray SWANSON (5 - Cat2)   Woodside, CA 206144   Peninsula Velo Racing
12 Ken HOEVELKAMP (2 - Cat3)   Laguna Niguel, CA 207014   
13 Nick THEOBALD (5 - Cat1)   Burlingame, CA 35297   SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
14 Scott GILES (6 - Cat1)   Solomons, CA 196417   Bayside Velo/Bike Doctor
15 Robert AMATELLI (6 - Cat2)   San Jose, CA 270304   Ritte Racing
16 Chris DEMARCHI (7 - Cat1)   Chino, CA 9156   Monster Media Racing SCVELO
17 John ABATE (8 - Cat1)   Encinitas, CA 271862   Monster Media Racing SCVELO
18 Stephen FRANCISCO (7 - Cat2)   Williston, VT 117382   Team Specialized Racing Masters
19 Jeromy COTTELL (8 - Cat2)   Redwood City, CA 273912   Peninsula Velo Racing
20 Michael GIBSON (9 - Cat1)   Golden, CO 59548   Boulder Orthopedics
21 Conrad SNOVER (9 - Cat2)   Truckee, CA 196378   Marc Pro - Strava
22 Troy NEWTON (10 - Cat2)   Santa Rosa, CA 190533   R4R-Make A Wish
23 Brian COOK (10 - Cat1)   Santa Barbara, CA 206040   Monster Media Racing SCVELO
24 Craig STREIT (11 - Cat1)   Scottsdale, AZ 197252   Carlos OBriens Racing pb Tribe
25 Ben ALBRACHT (11 - Cat2)   Monterey, CA 210637   GNARLUBE/LANDSHARK racing
26 Paul DYRWAL (12 - Cat2)   San Rafael, CA 254245   IronDataThirstyBearCycling.com
27 Farshid BEHSHID (13 - Cat2)   La Canada, CA 48355   Time Factory Team
28 Alan BUB (3 - Cat3)   Los Angeles, CA 204287   Velo Club LaGrange
29 Shane LAWLOR (14 - Cat2)   San Clemente, CA 195580   Monster Media Racing SCVELO
30 Aaron WILCHER (4 - Cat3)   San Francisco , CA 38204   
31 Matthew HOLECKO (15 - Cat2)   Scottsdale, AZ 148285   Carlos OBriens Racing pb Tribe
32 Yuri HAUSWALD (5 - Cat3)   Petaluma, CA 102310   
33 Michael FEE (6 - Cat3)   Oakland, CA 75599   R4R-Make A Wish
34 James REGAN (7 - Cat3)   Santa Cruz, CA 209455   
35 Greg MCQUAID (16 - Cat2)   San Francisco, CA 249424   IronDataThirstyBearCycling.com
36 Jan WEISSENBERGER (12 - Cat1)   San Francisco, CA 186678   GNARLUBE/LANDSHARK racing
37 Douglas PHILIPPONE (8 - Cat3)   Washington, DC 42635   
38 Eric ZUMWALT (9 - Cat3)   Santa Rosa, CA 53375   R4R-Make A Wish
39 Michael KEENAN (17 - Cat2)   Orange Park, FL 261241   
40 David NADER (10 - Cat3)   San Mateo, CA 175914   Peninsula Velo Racing

Men - Cat 1/2/3 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janne Hamalainen (1 - Cat1)   Tulsa, OK 199458   
2 Himley DIRK      Echelon/Charity of Choice
3 Cale REEDER (1 - Cat2)   Albuquerque, NM 272237   Echelon/Charity of Choice
4 David PASSMORE (2 - Cat2)   San Carlos, CA 27378   Berkeley Bicycle Club (BBC)
5 Kevin METCALFE (2 - Cat1)   Pleasant Hill, CA 47519   Team Specialized Racing Masters
6 Jens HILLEN (3 - Cat2)   Orinda, CA 226525   GNARLUBE/LANDSHARK racing
7 Anders DELLIEN   Redwood City, CA 355166   
8 Craig ROEMER (4 - Cat2)   Petaluma, CA 80925   Team Specialized Racing Masters
9 Bob MCCALL (5 - Cat2)   Las Vegas , NV 53621   Allegiant Airlines/Pain MD's.com
10 Alex OSBORNE (6 - Cat2)   Berkeley, CA 26855   IronDataThirstyBearCycling.com
11 Michael VETTERLI (7 - Cat2)   Alamo, CA 214565   Olympic Club
12 Hans GOUWENS (8 - Cat2)   Corte Madera, CA 196222   IronDataThirstyBearCycling.com
13 Sean COLEMAN (3 - Cat1)   Land O Lakes, FL 121299   US Military Cycling Team Fueled by FRS
14 Erik SALANDER (1 - Cat3)   Belmont, CA 195443   Peninsula Velo Racing
15 Greg FENTON (2 - Cat3)   Ramona, CA 11447   
16 James BLANKENSHIP      
17 Cris WILLIAMS (4 - Cat1)   Park City, UT 38323   Giant Cycling World p/b RMSS
18 Hunter ZIESING (9 - Cat2)   Bel Tiburon, CA 39478   Echelon/Charity of Choice
19 Bill JACOBS      US Military Academy
20 Michael INGLIS (10 - Cat2)   Lakewood, CO 17376   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
21 Nabil SAMAAN (3 - Cat3)   Fair Oaks, CA 177518   Kinetic Cycles/GBI
22 Lance NEWEY (4 - Cat3)   Fair Oaks, CA 202161   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
23 Gregg BETONTE (11 - Cat2)   Truckee, CA 255414   
24 Joseph FOSTER (12 - Cat2)   Alamo, CA 286823   GNARLUBE/LANDSHARK racing
25 Dan SHORE (13 - Cat2)   Modesto, CA 336300   Fun Sport Bikes Cycling Team
26 Dan PALMER      
27 Ken SATO (5 - Cat3)   Santa Cruz, CA 82199   Team Bicycle Trip/Symantec
28 John SLAWTA (6 - Cat3)   Talent, OR 46580   GNARLUBE/LANDSHARK racing
29 Clark FOY      
30 Dave MONTGOMERY (7 - Cat3)   Olympic Valley, CA 302935   Truckee Bicycle Team
31 Leslie OGLESBY (14 - Cat2)   Salinas, CA 53661   
32 Todd MUNK (8 - Cat3)   Morgan Hill, CA 296426   SJBC
33 Raymond COOK (9 - Cat3)   Las Vegas, NV 286418   Allegiant Airlines/Pain MD's.com
34 Michael ROSENBERG (5 - Cat1)   Eugene, OR 49980   
35 Mike VELLA (10 - Cat3)   Saratoga, CA 167402   Webcor/Alto Velo
36 Scott HOLLANDER (11 - Cat3)   Clovis, CA 308269   Central Sierra Cyclists
37 Holger STEINBACH (15 - Cat2)   Los Gatos, CA 304900   IronDataThirstyBearCycling.com
38 Kevin KLEIN (6 - Cat1)   Menlo Park, CA 47388   HDR Racing p/b Lombardi Sports
39 Bill SANS (16 - Cat2)   San Mateo, CA 48284   Peninsula Velo Racing
40 Don LANGLEY (17 - Cat2)   Morgan Hill, CA 20327   Team Specialized Racing Masters
41 Steven KURTH (12 - Cat3)   Palm City, FL 101266   Treasure Coast Racing
42 Jeffrey GRIFFO (13 - Cat3)   Homewood, CA 180137   Truckee Bicycle Team

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate WHITMAN   Los Angeles, CA 188470   Cynergy Cycles Racing
2 Christopher HARLAND-DUNAWAY      
3 Hanns DETLEFSEN   Concord, CA 208769   Taleo Racing
4 Red FELIX   Antioch, CA 158295   
5 Michael LARSON   Truckee, CA 234067   Velo Reno P/B Tamarack Junction
6 Jonathan ROTZIEN   Stanford, CA 155766   Stanford University
7 Greg ALLISON      
8 Mario HERNANDEZ   San Francisco, CA 278649   SquadraSF
9 Ricardo CONTRERAS   Panorama City, CA 272584   University of California-Santa Cruz
10 James PORTER      
11 Dan TEDFORD   Mountain View, CA 196695   SquadraSF
12 Chris BECKER      
13 Michael LARSEN      
14 Mat GORDON   San Francisco, CA 191313   Fusion Sport USA
15 James MEYER   Spearfish, SD 151844   
16 Kevin Miller   Granite Bay, CA 307115   
17 Ross TINLINE   San Carlos, CA 35623   Peninsula Velo Racing
18 Abe ROTSTEIN   Watsonville, CA 286497   Team Bicycle Trip/Symantec
19 Jake SPELMAN   Gilbert, AZ 305505   FASTER Performance Center
20 Max FOORMAN   Folsom, CA 152445   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
21 Joshua WEBB   Lemoore, CA 300157   Momentum Racing LLC - CA
22 George CIORDAS   Fresno, CA 264605   
23 Spencer CANON   Santa Monica, CA 59115   Ritte Racing
24 Christopher Merola   Northampton, MA 349800   Green Line Velo
25 Joe MOLINARI   Redwood City, CA 24723   Form Fitness
26 Jonathan SINCLAIR   Hollister, CA 113194   SJBC

Men - Masters - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin SUSCO (1 - Cat2)   Palo Alto, CA 186898   Webcor/Alto Velo
2 Mark HOFFENBERG (2 - Cat2)   Santa Rosa Ca 45461   Sho-air/Rock 'n Road
3 Dan SCRIVNER (1 - Cat3)   Los Altos, CA 78689   Six Fifty Racing
4 Mark HUFFMAN (2 - Cat3)   Encinitas, CA 59572   UC Cyclery/JW Floors
5 James MORGAN      
6 Kevin WILLITTS (3 - Cat3)   S Lake Tahoe, CA 192774   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7 George SMITH      
8 Chris CERRUTI (4 - Cat3)   Watsonville, CA 198811   California Giant Berry Farms/Specialized
9 Paul MCKENZIE (5 - Cat3)   Richmond, CA 120352   Marc Pro - Strava
10 Kevin KEENAN (3 - Cat2)   Woodside, CA 305193   Webcor/Alto Velo
11 Glenn RENNELS (4 - Cat2)   Palo Alto, CA 45837   Hammer Nutrition
12 Randy FLOYD (1 - Cat4)   Newcastle, CA 90079   Victory Velo Racing
13 Bill PINCKARD (6 - Cat3)   Henderson, NV 291027   Harmony Homes.com Cycling Team
14 Jim LANGLEY (5 - Cat2)   Santa Cruz, CA 20326   Team Bicycle Trip/Symantec
15 John JOHNSON (2 - Cat4)   Santa Rosa, CA 364971   
16 Larry WOLFF (7 - Cat3)   Sacramento, CA 219527   Team Hammer Nutrition
17 Cliff SIX (8 - Cat3)   Syracuse, NY 263897   MaxPowerCycling.com
18 Michael FREEMAN (9 - Cat3)   Martinez, CA 12357   Team Hammer Nutrition
19 Mark AINSLIE (10 - Cat3)   Fallbrook, CA 1254   
20 Victor MIERA (3 - Cat4)   Las Vegas, NV 280155   Harmony Homes.com Cycling Team
21 Ron LEBARD (11 - Cat3)   Grass Valley, CA 125445   Victory Velo Racing
22 John RICHARDSON      
23 James COOKE   Seattle, WA 329226   
24 Richard SHIELDS (12 - Cat3)   Fremont, CA 140693   Hammer Nutrition
25 Thomas WOOD (4 - Cat4)   Grass Valley, CA 175841   
26 Phil HOWE (5 - Cat4)   West Friendship, MD 16906   Kelly Benefit Strategies/LSV
27 Mark TURNER (1 - Cat5)   Homer, AK 369077   
28 George ROONEY (13 - Cat3)   San Jose, CA 49702   
29 Brendan LEARY (2 - Cat5)   Los Altos, CA 376233   Six Fifty Racing
30 Mark PERRY (14 - Cat3)   Auburn, CA 288400   Victory Velo Racing
31 Lawrence Roach (3 - Cat5)   Carsoncity, NV 299203   Alta Alpina Cycling Club

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin GRIFFIN   Salt Lake City, UT 293880   FFKR Architects Racing
2 William BARTA   Boise, ID 277745   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
3 Jack MADDUX   Fresno 296879   Team Specialized Racing Juniors
4 Efren FLORES   San Diego, CA 261831   Donny's Cafe Cycling Club
5 Diego BINATENA   Playa Del Rey, CA 253770   Team Specialized Racing Juniors
6 Nicholas CASTELLANO   Upland, CA 286757   Team Specialized Racing Juniors
7 Nathan RICO   Orange, CA 274822   Sho-air/Rock 'n Road
8 Douglas HALL   Mission Viejo, CA 303193   Sho-air/Rock 'n Road
9 Matt VALENCIA   Los Altos, CA 255576   Team Specialized Racing Juniors
10 Anders NYSTROM   Boise, ID 281627   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
11 Sean MCELROY   Palmdale, CA 331752   Team Specialized Racing Juniors
12 Liam EARL   Boise Idaho 251347   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
13 Fernando PADILLA   Vallejo 341214   
14 Stanley GOTO   Petaluma, CA 254829   Team Swift
15 Grayson BROOKSHIRE   Hendersonville, NC 258439   Chainheart Cycling Studio
16 Tommy LUCAS   Santa Rosa, CA 285713   Team Swift
17 Dominic SUOZZI   San Pedro, CA 337242   FASTER Performance Center
18 Gavin HOOVER   Manhattan Beach, CA 280682   CPT
19 Michael HOCKING   Boise, ID 276766   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
20 Neilson POWLESS   Roseville, CA 230865   Folsom Bike/Mercedes Benz
21 Eric OIEN   Escondido, CA 310546   ACQUA AL 2/SDBC
22 John CURTIS   Eagle, ID 320356   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
23 Chazmichael MORALES   El Segundo, CA 280745   Cycles Veloce
24 Ethan REYNOLDS   Boise, ID 280215   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
25 Robbie FARRENS   Stockton, CA 289433   Tieni Duro Junior Cycling Team
26 Jason SALTZMAN   Menlo Park, CA 255580   Team Specialized Racing Juniors
27 Jon CHRISTENSEN   Clements, CA 250315   Team Specialized Racing Juniors
28 Quinten KIRBY   San Diego, CA 215644   San Diego Bicycle Club
29 Oliver BARAJAS   Hayward, CA 333248   Team Specialized Racing Juniors
30 Dorian LARIOS   Tolleson, AZ 366024   Team Winded
31 David OBRIEN      
32 Mateo GOMEZ   Camarillo, CA 367402   
33 Eric BOTOS   Boise Idaho 361321   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
34 Reid SMITH   Moraga, CA 300086   Tieni Duro Junior Cycling Team
35 Benedikt TOELDTE   Boise, ID 323822   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
36 Benjamin QUINTANA   Boise, ID 324238   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
37 Dylan QUINTANA   Boise, ID 324240   BPC Cycling
38 Tony COMER   San Marcos, CA 273036   ACQUA AL 2/SDBC
39 Austin CROSBY   Phoenix, AZ 335416   Team Winded
40 Enzo FLORES   San Diego, CA 261832   Donny's Cafe Cycling Club

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey CURRAN   Tustin, CA 275866   Surf City Cyclery/STERLING BMW
2 Tyler WILLIAMS   Shafter, CA 294531   Team Swift
3 Adrien COSTA   Los Altos, CA 296167   Slipstream-Craddock Junior Development
4 Sam CERRUTI   Watsonville, CA 233607   
5 Jackson LONG   Boulder, CO 246024   Hammer Nutrition/CMG Racing Team
6 Kyle TORRES   Laguna Niguel, CA 264918   Team Specialized Racing Juniors
7 Bryan DUKE   Salinas, CA 287487   Ritte Elite U23 Development Team
8 Travis MONROE   Coeurdalene, ID 253956   Hammer Nutrition-CMG Racing Team
9 Ian MOORE   San Luis Obispo, CA 297697   Team Swift
10 Justin OIEN   Escondido, CA 314666   Monster Media Racing SCVELO
11 Spence PETERSON   Mill Valley, CA 235691   Ritte Elite U23 Development Team
12 Andrew HODGES   Suwanee, GA 274017   Frazier Cycling
13 Scott FORD   Anthem, AZ 298798   Team Winded
14 Charlie HOUGH   Travelers Rest, SC 255729   DIY Music p/b Chainheart Cycling Studio
15 Gabriel CANO   Ruidoso, NM 345300   Major Motion Cycling Club
16 Reese LEVINE   Orinda, CA 263998   Tieni Duro Junior Cycling Team
17 Joseph LUPIEN   Santa Maria 366765   
18 Tim AIKEN   Stanford, CA 327086   SJBC
19 Marcus SMITH   Pleasanton, CA 209193   Team Specialized Racing Juniors
20 Tobin ORTENBLAD   Santacruz, CA 303586   
21 Alistair EECKMAN   Berkeley, CA 281189   
22 Ryan GEIGER   Flagstaff, AZ 258285   Flagstaff Cycling
23 Michael SHEIN   Anaheim Hills, CA 251358   Sho-air/Rock 'n Road
24 Adam OCAMB   Orinda Ca 297136   Tieni Duro Junior Cycling Team
25 Samuel LEVIN   La Canada Flintridge, CA 311623   Monster Media Racing SCVELO
26 Jarred JORDAN   Murrieta, CA 332992   Team Simple Green/Bike Religion
27 Daniel GAY   Temecula, CA 214863   Get Crackin'-MS Society
28 Tyler SCHWARTZ   Newport Beach, CA 304782   Surf City Cyclery
29 Dean HAAS   Lakewood, CO 271420   Team Specialized Racing Juniors
30 Matt SCHAUPP   Watsonville, CA 311816   Ritte Elite U23 Development Team
31 Alex HOWARD      
32 Max TOELDTE   Boise, ID 291393   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
33 Chris LABERGE   Napa, CA 229950   Team Specialized Racing Juniors
34 Josh PRATT-FERGUSON   Orovalley, AZ 309840   Team Winded
35 Stephen MARCUCCI   Phoenix, AZ 223146   Team Winded
36 Conor KLUPAR   Fall City, WA 250108   Revel Consulting/Rad Racing NW
37 Joey NYGAARD   San Francisco, CA 227889   Team Swift
38 Henry Nelson   Oakland, CA 289117   Tieni Duro Junior Cycling Team
39 Ernesto SANTIESTEBAN   El Paso, TX 215628   Major Motion Cycling Club
40 Maxwell FOGARTY   Berkeley, CA 339432   Tieni Duro Junior Cycling Team
41 Aubrey SMENTKOWSKI   Westminster, CA 328030   Sho-air/Rock 'n Road
42 Samuel CAROCA   Meridian, ID 264398   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
43 Nash JACQUEZ   Visalia, CA 285475   
44 Ellis ANDERSON   Moraga, CA 274504   Tieni Duro Junior Cycling Team
45 Andrew BISCARDI   San Jose, CA 280347   SJBC
46 Peter KENTON   Oakland, CA 307426   Tieni Duro Junior Cycling Team
47 Kaleb ANDERSON   Meridian, ID 310252   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
48 Thomas JESSOP   Santa Cruz 349590   Major Motion Cycling Club
49 Donovan CAPUTO   Tucson, AZ 296677   El Grupo Youth Cycling Club
50 Thomas KEATING   Scottsdale, AZ 304118   Team Winded
51 Benjamin ROTHSCHILD   Atlanta, GA 288121   Frazier Cycling
52 Nathan ENRIGHT   Huntington Beach, CA 324242   Sho-air/Rock 'n Road
53 Cesar LOPEZ   El Paso, TX 215629   Major Motion Development
54 Grace ALEXANDER   Boise, ID 251513   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
55 Salvador FERNANDEZ   Ruidoso, NM 229891   Major Motion Cycling Club

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tanya FREDRICKS   San Anselmo, CA 311464   IronDataThirstyBearCycling.com
2 Christine LUNDY      
3 Tania SATCHWELL   Taupo Nz 366624   Team Dude Girl / Cycles Brixton
4 Elise HAZLEWOOD   San Francisco, CA 303926   Red Racing
5 Helen CASABONA   La Honda, CA 265260   Peninsula Velo Racing
6 Kate WILSON   Los Angeles, CA 258361   NOW and Novartis for MS
7 Claire MORGAN   Gold River, CA 335402   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
8 Joan MEINERS   Logan, UT 260054   
9 Eryn MARIS   Buckley, WA 264004   Peterson Racing
10 Vanessa BAUMANN   Alamo, CA 271750   Kovarus/Wells Fargo Racing Team
11 Julie RICCARDI   Manhattan Beach, CA 320722   South Bay Wheelmen
12 Erin DURKEE   San Francisco, CA 334810   MRBerkeley/White Oak
13 Peta TAKAI   Marina Del Rey, CA 249299   Ritte Racing

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josie NORDRUM   Corte Madera, CA 320882   Whole Athlete-Specialized
2 Heather HAGEDORN   San Francisco, CA 365697   Red Racing
3 Jessica NOYOLA      CALCOAST Bikes, San Diego
4 Amber BROCH   Reno, NV 202496   Velo Reno P/B Tamarack Junction
5 Amanda MACK   Madison, WI 315514   Great Dane Velo Club (GDVC)
6 Julia VIOLICH      Best of the Bay Cyclist
7 Kate COURTNEY   Kentfield, CA 307752   
8 Jenny WONG      
9 Meredith CACCESE MCCONVILL   San Diego, CA 305789   Catalyst Racing
10 Megan DOHERTY   Bellevue, WA 355510   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
11 Amy BENNER   Santa Barbara, CA 364829   Kalyra/Bella Nova Master Womens Team
12 Heather MCDONALD   San Francisco, CA 307890   Metromint Cycling
13 Julia GIESCHEN   Solvang, CA 367211   
14 Christina Probert   Murrieta, CA 71481   Team Dude Girl / Cycles Brixton
15 Erin KAWAMURA   Blackfoot, ID 369654   Idaho Cycling Enthusiasts (ICE)
16 Megan MODENOS   Martinez, CA 367483   Taleo Racing
17 Laura THOMPSON   Fleming Island, FL 283661   Taleo Racing
18 Leslie LEAMING   Diamond Bar, CA 348028   Southern California Velo
19 Diana AGUIRRE   Encinitas 306807   B4T9/Foundation
20 Kelly MCLAUGHLIN   Santa Barbara, CA 365429   B4T9/Foundation
21 Kadria CATALANO   Sand City, CA 405074   Don Chapin Monterey Bay Racing Team
22 Hannah GREEN   Boise, ID 371292   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
23 Kymmberly SAK      
24 Elaine EBNER   Orinda 332140   Tieni Duro Junior Cycling Team
25 Catherine HINTON   Culver City, CA 302321   PAA/REMAX
26 Abby YOUNGWERTH   Boise, ID 356410   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
27 Trish PACHECO      
28 Tamara COULSON      
29 Helen CONIGLIO      
30 Savvy BLAKE   Boise, ID 277097   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
31 Courtney CASTANOS   Santa Cruz, CA 337278   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
32 Shannon CARSON      
33 Sara STEARNS   Seaside, CA 368306   Velo Club Monterey Racing
34 Linda NGUYEN   Stockton 367562   
35 Whitney SMALL   Sanluisobispo, CA 291294   
36 Sandra ROCKAFELLOW      
37 Lori OLIN   Bakersfield, CA 297378   B4T9/Foundation
38 Elizabeth Booth   Vacaville, CA 306701   Grass Roots Racing pb Velo Wrench
39 Vanessa HAVEN      

Women - Masters - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer SLAWTA (1 - Cat3)   Talent, OR 46888   Snake River Cyclists
2 Jill GASS (1 - Cat2)   Santa Barbara, CA 12917   B4T9/Foundation
3 Amy RUSSO (2 - Cat2)   Santa Cruz, CA 134488   Mellow Motors
4 Lauraleen FENECH (1 - Cat1)   San Francisco, CA 224272   Los Gatos
5 Maryann LEVENSON (3 - Cat2)   Menlo Park, CA 219719   B4T9/Foundation
6 Katie KINDT (4 - Cat2)   8312383913 160500   Silver Cycling
7 Jennifer KALICH (5 - Cat2)   Aromas 297754   Los Gatos
8 Kim WIK (6 - Cat2)   Fremont, CA 254251   Mellow Motors
9 Michele HEATON (7 - Cat2)   Santa Cruz, CA 273618   HC3 Coaching
10 Bobbi KING (1 - Cat4)   Santa Barbara, CA 167267   B4T9/Foundation
11 Raegan LUNSFORD (8 - Cat2)   Murrieta, CA 274438   Team Dude Girl / Cycles Brixton
12 Dianne COTA   San Francisco, CA 377311   
13 Diane BARRERA   Palo Alto, CA 91864   
14 Valerie LEWIS (2 - Cat4)   Marina Del Rey, CA 358013   
15 Julie ENRIGHT (3 - Cat4)   Huntington Beach, CA 367661   Sho-air/Rock 'n Road

Women - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kayla STERLING   Gerald, MO 267818   Exergy TWENTY12
2 Shayna POWLESS   Roseville California 230397   
3 Amber VREDENBURG   Round Rock, TX 251058   Team TIBCO II
4 Hannah FINCHAMP   Altadena, CA 301606   Cynergy Cycles Race Team
5 Laurel RATHBUN   Monument, CO 201838   JETCycling
6 Zoe FRAZIER   Suwanee, GA 229338   Frazier Cycling
7 Abigail ALDRIDGE   Canton, GA 273899   Frazier Cycling Juniors
8 Eryn MARIS   Buckley, WA 264004   Peterson Racing
9 Kirsten WILLIAMS   Lonetree, CO 285625   Natural Grocers Cycling Team
10 Jennifer VALENTE   San Diego, CA 293380   Exergy TWENTY12
11 Page ROBERTSON   Oakland, CA 291028   Team TIBCO II
12 Marta MORRIS   Grand Junction, CO 315188   JETCycling
13 Sarah HUANG   Pleasant Prairie, WI 225258   Exergy TWENTY12
14 Maddy TUGGLE   Littleton, CO 310004   Exergy TWENTY12
15 Aliya TRAFICANTE   Chico, CA 310825   
16 Amelia TANNER   Irvine, CA 250449   JETCycling
17 Dominique SHORE   Suwanee, GA 236179   Frazier Cycling
18 Courtney COMER   San Marcos, CA 287901   
19 Tara MCCORMICK   Long Beach, CA 229993   Exergy Twenty12

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFOSMOShimanoCUORESpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee