Race Results for
Little City Stage Race
Minden, Woodfords, NV
(Event Information)
Omnium on 07/08/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Levitt   Oakland, CA 338976   Tieni Duro Junior Cycling Team
2 Zachariah McClendon   Sanpablo, CA 307855   Team Swift
3 Kenji Yoshimoto   Diamond Bar, CA 302439   Team Velocity
4 Rachel Cross   Costa Mesa, CA 273279   Sho-air/Rock 'n Road
5 Grover Rozek   Folsom 331894   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
6 Spencer Davidson   Gardnerville 383448   
7 Lane Sturgeon   Reno, NV 377902   
8 Decker Krogh   Nevada City, CA 335748   SHO-AIR/ SERT

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Williams   Shafter, CA 294531   Team Swift
2 Diego Binatena   Playa Del Rey, CA 253770   Team Specialized Racing Juniors
3 Owen Gillott   Brisbane Australia 381623   
4 Reese Levine   Orinda, CA 263998   Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Robbie Farrens   Stockton, CA 289433   Tieni Duro Junior Cycling Team
6 Alistair Eeckman   Berkeley, CA 281189   Hammer Nutrition/CMG Racing Team
7 Jack Maddux   Fresno 296879   Team Specialized Racing Juniors
8 Sean McELroy   Palmdale, CA 331752   Team Specialized Racing Juniors
9 Nathan Rico   Orange, CA 274822   Sho-air/Rock 'n Road
10 Justin Traud   Gold River, CA 368059   Rio Strada Racing
11 Kenneth Gonzales   Petaluma, CA 303655   Team Swift
12 Adam OCamb   Orinda Ca 297136   Tieni Duro Junior Cycling Team
13 Tommy Lucas   Santa Rosa, CA 285713   Team Swift
14 Oliver Barajas   Hayward, CA 333248   Team Specialized Racing Juniors
15 Ellis Anderson   Moraga, CA 274504   Tieni Duro Junior Cycling Team
16 Adam Alvarez   Camarillo, CA 305534   LUX Pro Development
17 Jason Saltzman   Menlo Park, CA 255580   Team Specialized Racing Juniors
18 Jonathan Christensen   Clements, CA 250315   Team Specialized Racing Juniors
19 Trevor Ellsworth   Reno, NV 348354   Kryki Sports
20 Sam Warford   Culver City, CA 334408   Major Motion Cycling Club
21 Bailey Eckles   Big Bear City 333980   PAA/REMAX
22 Andrew Biscardi   San Jose, CA 280347   SJBC
23 Garrett Marking   Paradise, CA 345846   Chico Corsa Cycling Team
24 Fernando Padilla   Vallejo 341214   Tieni Duro Junior Cycling Team
25 Charlie Kimball   Lafayette, CA 293097   Tieni Duro Junior Cycling Team
26 Adam Sevy   Folsom, CA 383481   
27 Connor Ellison   Folsom, CA 329264   
28 Cole Pinther   Gardnerville, NV 383769   
29 Thomas Duncan   Fremont, CA 303797   Team Fremont/FFBC powered by Chipotle

Men - Cat 1/2/3 - Master - 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Rossi (1 - Cat1)   Reno, NV 298550   Marc Pro - Strava
2 Jesse Moore (2 - Cat1)   Sacramento, CA 204739   California Giant Berry Farms/Specialized
3 Mauricio Prado (3 - Cat1)   Las Vegas, NV 28603   Allegiant Airlines/Pain MD's.com
4 Christopher Phipps (4 - Cat1)   San Francisco, CA 233623   IronDataThirstyBearCycling.com
5 Nate Freed (5 - Cat1)   Tahoe City, CA 86484   Marc Pro - Strava
6 Jason Walker (1 - Cat2)   Reno, NV 201369   Team Specialized Racing Masters
7 Daniel Bryant (6 - Cat1)   Carmichael, CA 195929   Folsom Bike/Mercedes Benz
8 David Mesa (2 - Cat2)   Crockett, CA 243257   Chica Sexy
9 Jason Boynton (7 - Cat1)   Yuba City, CA 4526   Folsom Bike/Mercedes Benz
10 Gregory Gambetta (3 - Cat2)   Sacramento, CA 212916   Folsom Bike/Mercedes Benz Elite
11 Jonathan Eropkin (8 - Cat1)   Fresno, CA 197844   SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
12 Josh Rennie (9 - Cat1)   Reno, NV 251736   Red Peloton
13 Scot Ferguson   Reno, NV 195008   TEAM CLIF BAR Cycling
14 Jacob Berkman (4 - Cat2)   San Francisco, CA 303643   Dolce Vita Cycling
15 Christopher Lyman (10 - Cat1)   Napa, CA 267171   Team Specialized Racing Masters
16 Nick Schaffner (5 - Cat2)   Truckee, CA 187296   Marc Pro - Strava
17 Dean LaBerge (11 - Cat1)   Napa, CA 67041   Team Specialized Racing Masters
18 Philip Hynes (1 - Cat3)   Mill Valley, CA 169857   IronDataThirstyBearCycling.com
19 Casey Fallon (2 - Cat3)   Sacramento, CA 331532   Rio Strada Racing
20 Richard Bradley (6 - Cat2)   Sacramento, CA 223944   Rio Strada Racing
21 Robert Britt (3 - Cat3)   Larkspur, CA 116501   Studio Velo
22 Tyler Janke (4 - Cat3)   Folsom, CA 57315   Rio Strada Racing
23 Ron Castia (7 - Cat2)   Livermore, CA 144264   IronDataThirstyBearCycling.com
24 Ron Rouse (8 - Cat2)   Sacramento, CA 166249   Rio Strada Racing
25 Gus Platis (5 - Cat3)   W Sacramento, CA 40616   Rio Strada Racing

Men - Cat 1/2/3 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cale Reeder (1 - Cat2)   Albuquerque, NM 272237   Echelon/Charity of Choice
2 Tom Lyons (2 - Cat2)   Fairfax, CA 281054   IronDataThirstyBearCycling.com
3 Lawrence Nolan (1 - Cat1)   Fremont, CA 26205   Team Specialized Racing Masters
4 Sean McDonald (3 - Cat2)   Wallace, CA 262357   Delta Velo
5 Dirk Himley (2 - Cat1)   San Jose, CA 86797   Echelon/Charity of Choice
6 Robert Anderson   Mill Valley, CA 1688   Team Specialized Racing Masters
7 Nabil Samaan (1 - Cat3)   Fair Oaks, CA 177518   sustainable cycling
8 Jeff Poulsen (3 - Cat1)   Arnold, CA 28533   SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
9 Holger Steinbach (4 - Cat2)   Los Gatos, CA 304900   IronDataThirstyBearCycling.com
10 David Passmore (5 - Cat2)   San Carlos, CA 27378   Berkeley Bicycle Club (BBC)
11 Hans Gouwens (6 - Cat2)   Corte Madera, CA 196222   IronDataThirstyBearCycling.com
12 Jonathan Pettengill (2 - Cat3)   Reno, NV 287637   Audi
13 Thomas Coulter (3 - Cat3)   Rocklin, CA 74102   Morgan Stanley /Specialized
14 Jonathan Laine (7 - Cat2)   Truckee, CA 256153   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
15 Max Thompson (8 - Cat2)   San Anselmo, CA 80642   IronDataThirstyBearCycling.com
16 Rodney Spradlin (9 - Cat2)   El Dorado Hills, CA 122266   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
17 Marty Cunningham (10 - Cat2)   Sacrament Ca 8359   Sustainable Cycling
18 Peter Rosser (11 - Cat2)   Reno, NV 147318   Team Clover
19 Shawn Oliver (12 - Cat2)   St. Helena, CA 46241   Morgan Stanley Cycling Team
20 Mark Tucsnak (13 - Cat2)   Pahrump, NV 36036   

Men - Cat 3 - Open - <14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Williams   Riverbank, CA 351510   US Military Cycling Team Fueled by FRS
2 John Costanza   Sparks, NV 287745   Velo Reno P/B Tamarack Junction
3 Ben Palmer   Folsom, CA 328784   University of California-Davis
4 Isaac Sparling   San Francisco, CA 331080   Dolce Vita Cycling
5 Matt Rodrigues   Davis, CA 321302   Davis Bike Club Race Team
6 Jared Prince   San Francisco, CA 283986   
7 Nickalas Blades   Reno, NV 197415   
8 Chris Yu   Mountain View, CA 332782   Metromint Cycling
9 Trevor Gomes   Lodi, CA 321964   Michael David Winery Cycling Team
10 David Bangor   San Francisco, CA 306411   Chica Sexy
11 Bob Ehardt   Orangevale, CA 286992   Stuzio.com
12 James Herzman   Truckee, CA 207922   LangeTwins Winery p/b Great Basin Imaging
13 Ryan Malm   Sacramento, CA 296229   Davis Bike Club Race Team
14 Lance Loveday   Auburn, CA 305459   Victory Velo Racing
15 Jeremy Barnes   Carmichael, CA 332918   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
16 William Rose   San Francisco, CA 237997   Chica Sexy
17 Naveen Molloy   Sanfrancisco, CA 283139   Freewheel-BRITEsport
18 Todd Allington   Auburn, CA 295903   Victory Velo Racing
19 Michael Larson   Truckee, CA 234067   Velo Reno P/B Tamarack Junction
20 Gordon Olson   Reno, NV 105151   Velo Reno P/B Tamarack Junction
21 daniel cobley   Hermosabeach, CA 303983   Cynergy Cycles/Big Orange Cycling
22 Max Foorman   Folsom, CA 152445   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
23 Kevin Miller   Granite Bay, CA 307115   Victory Velo Racing
24 Chris Cain   Monterey, CA 339008   Don Chapin Monterey Bay Racing Team

Men - Cat 3/4 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McMurtry (1 - Cat3)   Nevada City, CA 287169   SHO-AIR/SERT
2 Kevin Willitts (2 - Cat3)   S Lake Tahoe, CA 192774   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Paul Gossi (3 - Cat3)   Reno, NV 13762   Truckee Bicycle Team
4 Briant Smith (4 - Cat3)   Santa Rosa, CA 65697   Fightin' Bobas
5 David Montgomery (5 - Cat3)   Olympic Valley, CA 302935   Truckee Bicycle Team
6 John Wagnon (6 - Cat3)   Glenbrook, NV 266614   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7 Robert Napieralski (7 - Cat3)   Springville, CA 271499   Sacramento Golden Wheelmen
8 Roger Hogan (8 - Cat3)   Fresno, CA 285192   Cycles FANATIC Factory Racing
9 Jeffrey Griffo (9 - Cat3)   Homewood, CA 180137   Truckee Bicycle Team
10 Scott Hollander (10 - Cat3)   Clovis, CA 308269   Central Sierra Cyclists
11 Gregg Marioni (11 - Cat3)   San Anselmo, CA 22517   California Giant Berry Farms/Specialized
12 Michael Cochran (12 - Cat3)   Sacramento, CA 297795   East Sac Bike Shop
13 Mark Henry (1 - Cat4)   Incline Village, NV 121396   
14 Steven Grusis (13 - Cat3)   Madera, CA 60756   Central Sierra Cyclists
15 David Corthell (2 - Cat4)   Reno, NV 60079   Audi
16 John Witkowicki (3 - Cat4)   Sonoma, CA 322286   Red Peloton
17 Bruce Ruana (4 - Cat4)   Reno, NV 53873   Alta Alpina Cycling Club

Men - Cat 4 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Haag   Fairfax, CA 300056   IronDataThirstyBearCycling.com
2 Chris Morris   El Dorado Hills, CA 316874   Folsom Bike/Mercedes Benz
3 Brent Christian   Cedar Park, TX 236257   Folsom Bike/Mercedes Benz
4 Jeff Slaton   Davis, CA 293126   Davis Bike Club Race Team
5 Randy Volkmar   S Lake Tahoe, CA 36779   Body Concepts
6 Kevin ODonnell   Greenbrae, CA 242028   Taleo Racing
7 Jim Rademann   Folsom, CA 331800   Folsom Bike/Mercedes Benz
8 Laurence Hall   San Francisco, CA 362352   
9 Matt Conidaris   Gold River, CA 195944   Body Concepts
10 Richard Paul   Reno, NV 27450   Velo Reno P/B Tamarack Junction
11 Stephen Mason   Folsom, CA 257941   Los Gatos Bicycle Racing Club
12 Jody Cummings   Fresno, CA 298802   Rubber Soul/CSC Racing Team

Men - Cat 4 - Open - <14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Leary   Seattle, WA 311391   Audi
2 Greg Cook   El Dorado Hills, CA 287558   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Patrick Cashell   Reno, NV 305317   
4 chris gaitos   Fremont 365286   Team Fremont/FFBC powered by Chipotle
5 David Wickeraad   Lincoln, CA 257005   
6 Donald Pattalock   Reno, NV 333470   Audi
7 Andrew Heinemann   Soledad, CA 356964   Don Chapin Monterey Bay Racing Team
8 Renard Ihlenfeld   San Francisco, CA 335036   Dolce Vita Cycling
9 Frederic Lequient   San Francisco, CA 199591   Taleo Racing
10 Christopher Dugan   Reno, NV 303544   Velo Reno P/B Tamarack Junction
11 Aaron Colldeweih   Folsom, CA 365990   Davis Bike Club Race Team
12 Gary Nagle   Reno, NV 302983   Nevada Cycling

Men - Cat 5 - Open - <14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel DiLoreto   Reno, NV 267342   
2 Michael Knitz   Berkeley, CA 382892   
3 keith hevers   Reno, NV 365275   Reno Wheelmen
4 Nicholas Roberti   Cameron Park  366620   
5 Travis Coleman   Reno, NV 360413   Reno Wheelmen
6 Marcus Carr   Berkeley, CA 350790   University of California-Berkeley
7 Sam Schneider   Berkeley, CA 383313   
8 Steve Hammond   Reno, NV 336644   Audi
9 Dan Tilzey   Reno, NV 35606   Audi
10 David Evans   Reno, NV 341778   Audi
11 Daniel Dugan   Reno, NV 311410   

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Thornquist (1 - Cat1)   Park City, UT 366700   Stevens Bikes p/b Pactimo
2 Jane Despas (2 - Cat1)   Menlo Park, CA 105201   
3 Lauraleen Fenech (3 - Cat1)   San Francisco, CA 224272   Los Gatos
4 Lea Brooks (1 - Cat3)   San Luis Obispo, CA 51564   Velo Bella
5 Martha Bellisle (2 - Cat3)   Truckee, CA 293090   Red Peloton
6 Narda Roushdi (3 - Cat3)   Berkeley, CA 47423   Team Fast FREDDIE

Women - Cat 3/4 - Open - <14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhonda Serr   Reno 278473   Team TIBCO II
2 Cristina Hughes   Zephyr Cove, NV 325664   
3 Heidi Littenberg (1 - Cat3)   Reno, NV 286191   Reno Wheelmen
4 Mari Hunter (2 - Cat3)   Mill Valley, CA 379828   Team Clover
5 Kaelin Westbrook (1 - Cat4)   Henderson, NV 305717   Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas
6 Ann Stuart (3 - Cat3)   Sacramento, CA 250365   Touchstone Climbing
7 Erica Greif (4 - Cat3)   Reno, NV 367331   Reno Wheelmen
8 Aliya Traficante (5 - Cat3)   Chico, CA 310825   
9 Nicole Slaton (6 - Cat3)   Davis, CA 287914   Metromint Cycling
10 Asa Salas (7 - Cat3)   Folsom, CA 115370   Leadoutracing.com (CA)
11 Catherine Hadsell (2 - Cat4)   Danville, CA 289091   Kovarus/Wells Fargo Racing Team
12 Norma Hilton (8 - Cat3)   Pacifica, CA 196223   Peninsula Velo Racing
13 Angie Platis (3 - Cat4)   West Sacramento, CA 364812   Rio Strada Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOUSACDFShimanoCUOREBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee